Een en ander. Aan de dooven. Wij hadden kunnen zeggen dat wij naar aanleiding der in overweging-ne ming bereid waren den grond van 'tvoor- stel te bespreken,maar men bracht daar tegen in dat die taal niet zoo begrepen worden, en dat men er eene weigering om te beraadslagen zou in zien, iets wai in niemands bedoeling ligt. Daarom, zon der er de verantwoordelijkheid van op ui ij te laden, verzet ik mij niet tegen hei inoverweging-nemen van het wetsvoor stel des heeren Janson, Altijd was ik voorstaander van de uit breiding van 't stemrecht. In 1870,heb ik zooveel ik kon aangezet tot de hervorming van 1871, die het kie zerskorps merkelijk uitbreidde. In 1885, beraadslaagde de gansche rechterzijde over de middelen om het stemrecht uit te breiden en een wetsont werp dat, onder andere, door den heer minister van landbouw was onderlee- kend, was het gevolg dier beraadslagin gen. Thans heb ik geen enkel der denk beelden in te trekken, die ik heb uit gedrukt toen ik tot de oppositie be hoorde. Maar altijd hebben we gezegd dat die uitbreiding binnen de grenzen der Grondwet moest gebeuren. Nu nog is de overgroote meerderheid onzer het eens om te verklaren dat wij buiten die gren zen niet willen gaan. De tactiek der saamgezworenen van de liberale partij is duidelijk: zij willen er ons toebrengen ons aan te sluiten bij het denkbeeld der herziening van de Grond wet. in strijd met deu hehoudsgezinden geest des lands. Men wil ons aanzetten tot de ontbin ding der Kamers door ons gedaan men hoopt dat wij, vau de verdediging der Grondwet afgezien hebbende, niet meer zouden mogen rekenen op 't land dat zoozeer aan onze instellingen is gehecht! Ziedaar de valstrik Ik raad mijne poli tieke vrienden er niet in te vallen en op dat punt roep ik hunne bezorgdheid en waakzaamheid in. Wat mij betreft, Ik zou er niet lucht hartig kunnen in toestemming die Grond wet, welke reeds sinds 60 jaar bestaat, te schokken en ik zal er twintigmaal op nadenken alvorens hel koningschap en de maatschappelijke orde zouden schip breuk lijden. T*n slotte wenseh ik eene verklaring af te leggen. Zoo het tegenwoordige, ons behoort, de toekomst hoort aan God en indien de herziening der Grondwet moet gebeuren, dan zou ik liever bet algemeen stemrecht hebben dan 't bekwaamheidsstelsel, dat door den heer Fiére wordt voorgestaan, dat het kunnen lezen en schrijven, het van den heer Janson, en dan al de chi- ueesche stelsel die men op de banken der linkerzijde aantreft,{réchts zeer well) Het voorstel Janson werd in aanmer king genomen met algemeenheid van stemmen. De H. Hostiën noemt hij «ouwelkens.» Op eene andere plaats van hetzelfde nummer spreekt hij van de hemelven- ters van beide verschillende goden. De naam van God schrijft Vooruit altijd mei eene kleine letter. Ziedaar drie geloofspunten door Voor uit in één en hetzelfde nummer bespot of aangevallen de Almacht van God; het H. Sakrament des Altaars en dat er maar één God is. Eu Vooruit durft dan nog schrijven dat hij niet tegen den godsdienst is, De genezing der tuberculose. De geneesheer Kocti moet thans groot spijt hebben zich voor de proefnemingen van zijn geneesmiddel vereenigd te hebben met zekeren doktoer Levy. Deze lieer, een jood zooals zijn naam het aanduidt, is op het huidige uur het voorwerp der verontwaardiging van alle eerlijke lieden van Duitschland. Ziehier de daadzaak De geneesheer Levy, aan wien de heer Koch evenals aan zijne anders helpers eene zekere hoe veelheid van zijn lympha had geschon ken, voorde kliniek derPrenzlauerstras- se, verklaart aal hij in zijne kliniek geene zieken kan ontvangen, maar dat hij de personen, lijdende aan luberculose, le hunnent of in zijn buis wil verzorgen. Alleenlijk zal hij slechts lieden verzor gen die 3o0 mark per inspuiting kunnen betalen, hetgeen eene zuivere ontvangst daarstelt van 4000 keeren 300 mark voor den inhoud van eene oorspronkelijke flesch, die hij van doctoor Koch ontvan gen heeft voor 26 mark. Dus 1,500,000 fr. winst op eenige maanden. De Kölnische Zeitung, in een artikel dat door talrijke andere dagbladen wordt overgenomen, verklaart aan den genees heer Levy, dal het tot schande strekt aan de Duitsche wetenschap. De Kölnische Zeitung zegt onder ande re ook dit De Duitsche wetenschap raag niet verantwoordelijk gesteld worden over de handelwijze van doktoor Levy.» Dit is eene uitzondering. In al de hoo- gescholen, in al de hospitalen en klinie ken waar het geneesmiddel van Koch gebruikt wordt, zijn de zieken eerlijk be handeld. Het is dus niet uoodig naar Berlijn te gaan en bijzonderlijk bij doktoor Levy om zich volgens de methode van Koch te laten behandelen. De edele uitvinder heeft tot hiertoe eene buitengewone onbaatzuchtigheid en edel moedigheid aan den dag gelegd, om hon derden geneesheeren zoowel van Duitsch land als van den vreemden in het bezit te stellen van het geneesmiddel en van de te volgen methode, en deze geneesheeren toonm. zich waardig over zijn vertrou- Goddeloosheid. Ir. zijn nummer vau woensdag 26 dezer, spot Vooruit met de Almacht van God, omdat de kerkta- brieken,brandkassen aankoopen en de ta bernakels van zekere sloten voorzien. KieshervormingVolgens het Handelsblad zou het gouvernement voor nemens zijn een ontwerp tot kieshervor ming voor te stellen, welk zou voor doel hebben l» Het stelsel van de geëvenredigde vertegenwoordiging inrichten 2° Hel stemrecht zooveel mogelijk uit breiden 3° De uitoefening van het kiesrecht ge makkelijk maken, door de kiesbus dich ter bij den kiezer te brengen. Een zeker aantal leden der rechterzijde willen echter van de evenredige verte genwoordiging niet weten, voegt hel blad erbij. Nu dal is nog al begrijpelijk, die leden j vreezen wellicht hunne plaats te verlie zen. Doch de evenredige vertegenwoordi ging is rechtvaardig en wat rechtvaardig is, zal eenen hinderpaal die alleen op persoonlijke en baatzuchtige redenen steunt, wel te boven komen. O, die vaderlandslievende ketjes De Réforme zegt dat op het banket der burgerwacht, te Elsene, de kolonel aan Koning Leopold II dronk. Die troost werd onthaald door... «ge mor en uitjouvvingen. Een van de lieve jongens, die gefloten had, werd verzocht er van onder te gaan, waarna de kolonel den raad gaf hei geval in den doofpot te steken. Silence dans les rangs. Maar de kraaien brengen het uit Vandaag mort men tegen den Koning tusscljen de vier muren morgen roept men vive la révision, vive la républigue in de open straat. Brusselsche koetsiers. Wil men een staaltje hebben van de.... welwillendheid bekwaamheid en zorg der brusselsche - koetsiers, voor het leven der burgers Men leze een statistiek der Cazelle. Gedurende één jaar werden er 93 per sonen overreden, welk als volgt kunnen i verdeeld worden 30 door de schuld der koetsiers 28 door de schuld der peerden 38 door de onvoorzichtigheid der slachtoffers 3 door het vallen van peerden en rijtuigen. Van die 93 personen zijn er zes tenge volge van de bekomen wonden over leden. Dit zijn, merkt de Gazette op, de offi- cieele cijfers moest men er de personen bij rekenen, die wonden bekwamen, maar dit verzwijgen, om niet door de politie lastig gevallen te worden, dan kon men dit getal wel verdubbelen. Men zegt dat de maatschappij druxelles attractions een bezonder diploom voor die koe siers in de maak heelt. Zonder het graven dier vaart werd dat alles toch niet gemaakt Nu om te sluiten verschaffen de ijze renwegen geen werk en brood aan tien maal meer menschen dan vroeger de dil- ligenciën en vrachtwagens De machienen mogen dus niet aanzien worden als middel om den arbeid le be sparen, maar als hulpmiddels om groote werken te verrichten, welke zonder ma chienen niet zouden kunnen verricht worden. De rechterlijke kosten. Eeu blad doet opmerken dat hel hoogst noodzake lijk is dat de rechterlijke onkosten ver minderd worden en haalt twee feiten aan om dit te bewijzen. Een Gentsche eigenaar bad eenen huur der die weigerde te betalen, bijgevolg was hij verplicht hem te doen verhuizen en zijne meubelen aan te slagen. De huur prijs bracht 170 fr. op en de rechterlijke kosten beliepen 190 fr. derwijze dat de eigenaar nog 21 fr. moest opleggen en zijne achterstallige huishuur kwijt was. Een ander spant eene vervolging in voor eene schuld van 20 frank de kos- ten beliepen tot 41 frank. Dus 2i frank op te leggen. Tegens de samenwerktrs. MM. De Smet de Naeyer, de Hemptinne, Bege- rem de Mérode, Fris en de Borchgrave hebben in de Kamer een wetsvoorstel neergelegd, dat door alle kleine winke liers en neeringdoeners zal toegejuicht worden. Volgens dat voorstel zullen de Cobpe- ratiemn die eetwaren, kleeren, of fabri- ke.eren. en in 't klein uilverkoopen aan hunne ieden of aan andere personen, een palent moeten betalen voor elke soort van fabriek, van stiel en van winkel die lij er op nahouden. Zoo zouden de socia listische coöperatieven moeten betalen voor hunne bakkerij, hunne kleermake rij, hunnen kruidenierswinkels, enz, 't Zal uiel meer dan recht zijn. Machienen. In Engeland is men bezig eene vaarl te delven welke de ste den Liverpool en Manchester moetin ge meenschap stellen le water. In den algfloopen zomer waren er 14 000 werklieden aan den arbeid, met een materieel van ruim 20 millioen lr„ namelijk 6 drooge en 86 graaf-baggermo lens, 116 lokomolieven, 150 kranen, 140 stoomwerktuigen voor pompen, enz. en 6500 waggons. Sommige personen zouden soms den ken dal men, indien er geene machienen gebruikt werden, vele duizenden perso nen meer werk zou kunnen geven. Uat is te zeggen Indien er geene machienen waren, of konden gebruikt worde.i, dan ware die vaart wellicht nooit gegraven geweest. Indien men alleenlijk aarde uit te dei ven had, dan zou het nog kunnen gaan, maar men heelt er ijzerharde rotsen le doorboren zonder macliieneu zou men er nooit doorgeraken dus, zonder ma chienen zouden de 14000 werklieden, welke nu aan de vaart aan het werk zijn, er zeer waarschijnlijk geen hebbeu. Men moet ook rekenen dat bet maken der werktuigen 92 baggermolens, Ho lokomolieven, 150 kranen, 140 stoom pompen, 6500 waggons, aan duizenden werklieden werk en brood heeft ver» schaft. Doktor Koch en de teering. M. de doktor Delbeke, van Rouselaere, die over eenige dagen naar Berlijn is ge gaan, om de uitvinding Koch tbestu- deeren, schrijd daarover het volgende in De Landbouwer. Het heeft in deze laatsle d «gen veel gesproken en geschreven geweest over de veere en de wondere uitvinding die een Duitsche leeraar aau de Hoogesohool van Berlijn, met name Koch, gedaan heelt. Vele woorden hebben de dagbladen den hals gebroken en vele onwaarheden uitgekraamd. lts se sont emballés, gelijk men in 't fracsch zegt, zij hebbeu alles overdreven uit zuivere geestdrift en be wondering Nog een weinig en men ging beweren dat ieder teringlijder zijn eigen kon genez -n in 24 uren lijds Ziehier dus, ten voordeele zelf van dezen wien In t aangaat en opdat niemand teleurgesteld zij, de waarheid over Kochs uitvinding en zijn wonderbaar genees middel. Wij spreken maar van zaken waar wij zelve ooggetuige van waren, in het Hopital de la Charité te Berlijn, vaar wij door bijzondere voorspraak en tusschen- komst van Hoogleeraar Verriesi van Leu ven, werden ingelaten, en waar een der medehelpers van doktor Koch ons gedu- 1 rende vijf h zes uren bezig hield met al les voor oogen te leggen en in ons bij- zijn de proefneming deed op leringlijders, i Geen dezer is nog volkomen genezen uit hot gasthuis vertrokken, maar niet één die niet merkelijk verbeterde van zoo - haast men de inspuiting aanving. Alzoo 1 verminderden bij de eene de fluimen, of verdwenen bij de andere de klieren, of j waren de aangetaste koppelingen zienlijk ontzwollen en etterden niet voort, of kreeg de lupus eeu beter uitzicht en ver- anderde langzaam in eene gewone wonde zeer genegen om te genezen. De longlij- i der, in het gasthuis gekomen den 10 sep- tember laatstleden, en in wien men de eerste inspuiting deed, was zeer verre gezet en daar was geen hope meer van genezing vandaag is hij daaromtrent hersteld. Voor allen duuil de meeslering zoohaast niet en daar moet rekening van gehouden worden van den toestand der zieken, hunnen ouderdom, hunne levens wijze, enz. Kiuders, zoowel als volwas senen, zijn gevoelig aan 't geneesmiddel doch de inspuiting is natuurlijk min of meer sterk volgens de jaren. Andere om standigheden maken dat het geneesmid del alleen door eenen geneesheer kan loegep st worden, die oordeelt wanneer en hoeveel hij moet inspuiten. a Wij zullen in geene nadere bijzonder heden treden. Het zij genoeg van te we ten dat er bijna voor alle teringlijders hope is op genezing of merkelijke beternis met Koch's vaccin. Dat men dus niette lang wachte van te meesteren; hoe lan ger uitgesteld, hoe dieper de teere de longen aantast en boe moeilijker de ge nering te krijgen is. «Nog een woord Koch schrijft dat hi nog niet weet indien zijn geneesmidde voor het toekomende den gemeesterden en thans genezen teringlijder vrijwaart; zelfs gelooft hij niet dat zijne inspuiting zulke kracht bezit, doch verhoopt hij eensdaags eeu mildel te vinden dat van de teere zal vrijwaren, even als de pokinenting van de ware pokken bevrijdt. Maandag zijn in de hoogeschool van Leuven, de inentingen begonnen. Prof. Verriest heeft opvolgentlijk ver scheidene zieken voorgebracht, die zon dag avond de inspuiting hadden onder gaan. Men weet dat het raiddel in het al gemeen rond de vijlde uur werkt, en kan duren vau 12 tot 24 uren. Dit tijdperk van terugwerking heeft hel grootste belang. Eenige der zieken, aan gedaan door tuberculosis in verschillige verschijnselen, hebben nieuwe inspui tingen ondergaan voor de aanwezige dok toren. Het toestel voor de inspuiting bevat deze eigenschap, dat het geene piston bezit, maar dat een bal in caoutchouc er aan vastgehecht is en den dienst van den den piston verricht. Het vocht is geel, amberkleurig en verspreidt een sterken Wat de denkwijze van professor Ver riest betreft, het is onmogelijk, zegt hij, hel geneesmiddel geene werkelijke kracht toe te kennen, maar daar het nog zoo nienw is, moet men, alvorens be paaldelijk lof te maken,nog den lijd af wachten, waarop de blijvende verdien sten van het middel erkend zijn. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. - Te Zele is onderpastoor en proost benoemd de Eerw. Heer Smet, onderpas toor te Loochristy. Een persoon, door een eenvoudig middel van 23 jaren dooiheid en ruischen der ooren genezen, zal de beschrijving er van gratis toezenden aan alwie hel zal vragen aan M. Nichulson 21 Bedforl Square, Londen. W. C. Allerhande nieuws. Botermarkt.— Heden zaterdag werden 982 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7139 kilogr. Muziekhandel. Huis Gevaerl, opvolger vrouwe G. Beyer, 30. Brabantdam, Gent. Komt te verschijnen Eerst Vlaamsch Kerstlied van J G Vedel, solo en koor voor2 of 3 stemmen. Coupé. Nouveau Noël latin, solo avec choeur. Prijs, ieder fr. 1,75 franco bet land door tegen postmandaat. Verleden zaterdag 22 Nov. zette de voerman Poosper Huycke van Welieren een zak koffijboonen af, onder de poort van de herberg De zwarte Leeuw, hopmarkt alhier, doch toen bij des na middags den zak wilde opladen was er niets meer van te vinden. De zak hield in 26 kilogr. boonen en was geleekei d B. V. Zaterdag avond 11. rond 8 1/2 ure werd 't Statiekwartier in opschudding gebracht door 't lossen van twee revol verschoten. Elkeen kwam ter straat, de Policie was spoedig ter plaats en men vernam weldra dat die revolverschoten gelost waren geweest door een der meestergasten der firma Jelie en Cgnie, op eenige beugels, die naar t schijnt, met steenen naar hem hadden geworpen en waardoor hij zelfs eene wonde zou hebben bekomen. De revolver werd beslag genomen. De genaamde Camiel Van Delsen onzer stad, op 12 Mei door onze Recht bank vau politie veroordeel! wegens landlooperij. was in 't geslicht Rechhein opgesloten. Verleden donderdag moest hij voor de Rechtbank van Dendermonde verschijnen wegens diefstallen alhier vroeger door hem en anderen gepleegd. Een bewaker was gelast Van Delsen na de zitting naar de celgevangenis van Gent over te brengen; doch gelijk al de opge- slotenen bijna maakte Van Delsen ge bruik van het feit dat de bewaker de reiskaartjes nam om de vlucht te nemen. Zijne vrijheid was van korten duur want den donderdag 27 November werd bij door onze Stedelijke Politie aangehou den en ditmaal met twee gendarmen naar Gent gevoerd. Een bejaard man, zekere D., vond te Brussel, in eenen vuilnisbak een pak obligaties. Twee of drie andere personen trokken hem de papieren uit de handen en gingen ze te Gent verkoopen. D., maakte dit aan de policie bekend en de oneerlijke mannen werden aangehouden. Zij hadden nog slechts de helft van de weerde der papieren, ongeveer 350 fr. in hun bezit. De rest was reeds ver teerd. Kind levend verbrand te Brussel Aanhouding der ouders. Een kind van 2 jaar en half, wonende in de Kipucie- neustraat, ontving maandag laatstleden zulke geweldige brandwonden op het hoofd, dat de arme kleine nog dezelfden dag|overleed,niettegenstaande de zorgen, welke een geneesheer der buurt het toe diende. De ouders van het kleine slacht offer werden langen tijd ondervraagd door de policie. De uitleggingen die zij gaven, schenen het parket niet voldoende en woensdag werden zij aangehouden. Eene plichlige vergetelheid of wel eene nog ergere zaak schijnt de oorzaak te zijn van den dood des kinds. De beide echt- genooien zijn in het gevang der kleine Karmelieten opgesloten. De lijkschouwing des kinds heeft woensdag namiddag in het St. Pieters gasthuis plaats gehad. Gezondheidstoestand der huisdieren. Binst de maand Oktober zijn de vol gende gevallen van besmettelijke ziekten in Oost-Vlaanderen door de rijksvee artsen vastgesteld 2 gevallen van besmettelijke long ziekte. 2 gevallen van razernij. 4 gevallen van bacteridiaansche kool- pest. 79 gevallen van roodvonk. Deze laatste plaag, de roodvonk der zwijnen, brengt voortdunnd groote schade aan den landbouw, ondanks de voorzorgen, genomen om de ziekte le beperken en uit te roeien. Aan de dood outsnapt. Een werk man die vau geluk mag spreken is degene die dinsdag morgend in de volgende omstandigheden aan de dood ontsnapljis. De man werkzaam in de kaoutchou- fabriek, Fievestraat te Gent, wilde eenen riem opleggen doch werd medegesleept. Tot tweemaal toe werd hij rond de as geslingerd toen, gelukkiglijk, al met eens de riem in twee kletste. De man heeft niettemin eenige verwondingen^ doch zonder erge gevolgen, bekomen. De heer Medo, hovenier, Holstraat 21, te Gent, heefi te St-Nikolaas eenen eersten prijs, bestaande uit eene zil veren medalie, behaald voor zijne ver zameling van Russische bloemtuilen. De heer Verriest, professor bij de hoogeschool te Leuven, heeft de inspui tingen met Koch's geneesmiddel begon nen in 't gasthuis van Leuven op acht tuberculooszieken, als borsttering, lu- pus enz. Na de inspuitingen heeft men bij de lijders eene verhooging van lichaams warmte en koorts vastgesteld. De inspuitingsstof zal zoo duur niet zijn als men net eerst meende, want men gebruikt bel geneesmiddel niet in al zijne kracht men verdunt het tol op 1/100 en 1/1000 zelfs. De stof voor de minste inspuiting kost heden 3 cenli- men. Gister namiddag heeft de heer Verriest voor de geneesheeren van buiten Leuven eene bijzondere uitlegging gegeven met toepassing van Doktor Koch's genees middel. Professor Denys heeft ten 10 ure voor middag eene voordracht gegeven over Koch's uitvinding. Groot nieuws Maandag avond kwam de tijding te Deinze toe dat de leden der Bestendige Deputatie met den beer gouverneur aan 't hoofd, een libe- laal kopstuk eens bij den neus gaan pakken, om het papierkeu ondertee- keud ie hebben waarvan er verledene week gesproken werd, en dat in beiee- digende woorden de uitspraak beknib belde welke de Deputatie gedaan heeft nopens de laatste kiezingen. Die onverwachtte tijding brengt onze geuskens, die meenen dat zij meer mo gen doen dan een ander, in eene mijme ring waardoor zij thans loopen als natte kiekens, Het ergste nog is, dal zeer waarschijnlijk de bij den neuze gepakte zelf den opsteller van bedoeld briefken niet is iedereen wijst met den vinger den schrijver aan zoo het schijnt is diens manl.atiigen tred reeds wat min statig geworden. Volgens de inlichtingen vraagt elk lid der Deputatie twee duizend irank, dal maakt veertien duizend frank, zon der de kosten Leg ze mij daar, lieve geuskens 1 en proficiat Binnen zeer korte dagen zal de uit spraak op 't tribunaal te Gent geschie den, want de zaak wordt bij hoogdrin gendheid behandeld. Elk weldenkend man juicht die daad der Deputatie toemen mag zich niet altijd ongestraft laten bevuilen en uit schelden. Moordpoging. Maandag, rond 10 1/2 ure 's avonds, keerde een land bouwer van Erpent, Galand genaamd, vergezeld vaN eenen vriend, Soirée ge naamd, naar zijne woning terug. Aan de splitsing der groote baan ge komen, verliet Soirée zijnen gezel. Kort nadien ontving Galand een hevigen slag, waardoor hij ten gronde viel. Wanneer hij terug tol het bewustzijn kwam, stond hij op, en sleepte zich zoo goed hij kon, huiswaarts. Hij wilde te bed gaan. doch afgemat door de pijn en verzwakt door het overtollige bloedverlies, viel hij ne der. Rond 3 ure 's morgends hoorde zijne zusier gezucht. Zij ging in zijne kamer tn vond hem badend in zijn bloed. De wonde loopt van in de kruin tot in zijnen nek. De misdadiger, waarschijnlijk zeiven verschrikt, over zijne schandige daad, zal er niet meer aan gedacht hebbm zijn slachtoffer te bestelen, ofwel zal hij door het gerucht van eenen naderenden per soon op de vlucht gedreven zijn. Afiijd zeker is het dat Galland tnog eene aan zienlijke som bij zich droeg, voortko mende van den verkoop van appels. Ga land is eon kloeke kerel. De gendarme rie heeft ezn onderzoek geopend. De moordenaar wist waarschijnlijk dat Galand op dit uur moest terugkomen, en verscholen achter den omdraai vau den wegel, die naar de kerk van Erpent loopt en op den gemeenteweg uitloopt, zal hij zijn slachtoffer afgewacht hebben. De slag is met eene ongewone hevig heid toegebracht. Nog eenen kerkdiefstal. De kerk van Clamphout werd woensdag nacht gestolen. De dieven hebben een graf kruis als ladder gebruikt, om tweeijze ren staven uil een venster te breken er. zoo binnen te komen boven eenen biecht stoel. Zij hebben geheel de kerk door snuffeld en alles opengebroken en be schadigd. Twee zilveren kelken en twee H. Oliedooskens, is bet eenige van waarde dat zij hebben medegenomen. Nog eene O. L Vrouwenkroon uit koper maar verzilverd, al hel verzilverde loof werk van acht koperen kandelaars, als ook den inhoud van een paar offerblok ken hebben zij meêgenomen. Ze hebben het ijzeren koffer niet kunnen openkrij- gen en de acht koperen kandelaars la gen woensdag morhend in stukken op bet kerkhof. Ongeluk door Overstrooming. Dins dag was eene vrouw, wonende te Rumpst en vergezeld vau een harer kinderen, rond de twee jaar oud, een bezoek gaan brengen aan een harer bloed verwanten, wonende te Schelle. Daar het weder zoo ongunstig was, wilde zij den korsien weg nemen, dit is te zeggen den binnenweg, welke ongelukkiglijk door den aanhoudenden regen op een gedeelte overstroomd was. Eenige geburen maak ten haar opmerkzaam voor het gevaar langs dien weg te gaan. doch zij wilde er niet naar luisteren, nam baar kind in haren schoot, deed hare koussen uit en baadde door het water met het noodlottig gevolg dat zij in plaats van den genomen weg te volgen, misstapte en in de beek viel die daar ruim 1 1/2 meter diepte beeft. De geburen kwamen toegesneld en konden de moeder nog bij tijds redden, maar het kind had reeds opgehouden te leven. De vrouw heeft in het gasthuis de noo- dige zorgen genoten die haren toestand vereischten. Storm en overslroomingen. Uit verschillige deelen des lands komen nog tijdingen toe over de overstroomingen, veroorzaakt door de hevige regenvlagen en den storm. De spinnerij van St-Pielers-Leeuw, welke over drie maanden gedeeltelijk door brand vernield werd, is thans over stroomd. Te Loth staan de groole fabrieken en de spoorwegbrug onder water. Het sterk-waterfabriek van Ruysbroeck is overstroomd. Te Brussel staat de Senne 85 centime ters boven het weltsel, dat haar over dekt. Te Andeibcht is de rivier op twee plaatsen buiten bare oevers geloopen. De fabriek van scheikundige producten te Auvelais is ingestort, onder hare pui- nen een twintigtal werkliê begravende, waarvan er. als door een wonder, een enkele gedood werd. Een hunner is ech- ter in levensgevaar. De schaê is over groot. De vallei der Haine is overstroomd t Jernappes. Quareguon, Saiiil-Gliislaiu, Boussu, Thulin, enz. vijn overstroomd. In de provincie Luik is de schaê over groot te Chenee heeft men hel posibu- reel naar een koffiehuis moeten over brengen. De dienst voor de beambten en het publiek wordt verricht metbooljes en rijtuigen. De grooie timmei werven en houtmaga zijnen van M. Eviard zijn geheel uiteen geslagen, De wassing van het water was zoo snel dat men niets heeft kunnen ber gen en al het hout weggedreven is. De Maas waste dinsdag nog voort ea al de lage gedeelten vau Hoei staan onder water. Wijl de regen heeft opgehouden is ook het water gezakt. Ontzaggelijk zul- len de verliezen zijn door de oeverbewo ners van de Maas en bijrivieren geleden. Te Seraing is, nabij de fabriek Cocke- rill een dijk bezweken en het water heeft de kaaien en straten overstroomd. Te Monsin heeft eene begrafenis plaats gehad bij middel eener schuit. frankrijk Verdwijning van een afgeveerdigde. Gisteren werden op de bi-urs te Pariji erge geruchten verspreid M. Mary-Rei naud bestuurder van de Staatsbank en algevcerdigde van St Flour had de vlucht genomen. Ongelukkige speculaties op de daling der fransche rent hadden hem grooie sommen doen verliezen en Inj ton zijne verbindtenissen met meer vol brengen. Dit waren de reden waaraan men zijne verdwijning toeschreef. De afgeveerdigde van Saint-Flour had op zijne kiezing gerekend om de moeie lijkheden te doen vergeten, die hij vroe ger reeds wegens sommige financiële zaken met het gerecht had gehad. Zijne teleurstelling was groot, toen de kom missie ad hoc zijne kiezing vernietigde Men zegt dat M. Mary-Revnaud verle den maandag verklaard had naar de Ka mer te zullen gaan en in de zitting bespoediging te vragen der noodigfl pleegvormen voor zijne eerherstelling Hij ging er inderdaad heen, maar zeg niets, 's Avonds kwam hij zeer terneer geslagen thuis. Den volgenden morgend verliet hij zijne vrouw en sedert dien heeft men hem niet meer wedergezien Zijne vrouw is zeer ongerust want een wapenrek is een revolver ver d we nen. De policie heeft een onderzoek gesteld ROEMRIJKE eerzucht. -Zeideneens deSchythiscbe afgezanten Alexander: Ware uwe persoon zoo groot uwe eerzucht, dan zoude de wereld u kunneD bevatten! wij hebben nu m ons mul den een veroveraar, wiens eerzucht even grenzeloos is als die van Alexander. Wij jen het oog op Professor Holloway wiens begeerte om den menscb wel te doen onver- „digd door dc tallooze genezingen, we li zijne raedecijnen ten gevolge hebben gehad ni bezig is, om san de behandeling d.t ziekten in dit land eene andere wending leg ven Hij steil zich ten doel orn de verschil lende kwalen, waarmede de menschen wor stelen heeft, te overwinnen te ontrukken. Overal kunnen de zegeteekens van zijne kwaamheid gevonden worden, want middelen vermogen alles, en waar ze drongen, zijn alle kwalen verdwenen hunnen invloed op de gezondheid. iHoogst waarschijnlijk bestaan er geenzestal) nieuwsbladen, welke niet vrijwillig getuige nis af gelegd hebben van de wonderlike heilzaamheid van de Pillen en Zalf van Hollo way. Tot nu toe is de bijna algemeene kirt zelfs tegen de meest popula.re genees niidde len geweest, die misschien tijdelijk de pi J- verdrijven, maar die nimmer de bestanddeelM der ongesteldheden in het bloed («materia morbi) bereiken. De pillen van WoUowaJ daarentegen werken in 't bijzonder op de voo - naamste aanleiding tot de ziekten, en de vochten va* het lichaam waaruit zij voort komen. bij uitwendige kwalen wordt d Zalf aan de Pillen toegevoegd, en de he zame uitwerkselen daarvan zijn zeker me» minder te bewonderen. Wij geven dezenvef zekeringen hoe stout zij ook schijnen od zeer vaste gronden Wij hebben de waar- borgM er van in de toelating der faci ei - in de berichten van de beste geneeskundig tijdschriften aan weerszijden van den All» tisehen Oceaan, in de openbaar gemaakte verklaringen van duizende dankbare her9lelJ° en eindelijk, (naaronze inzigten voorzeker niet de geringste.) in onze eigene ondervindt 6niTbOT°deoor wiens grondig en praclische bekwaamheid op het geb<« der geneesheelkundige wetenschappen inM onvergelijkelijke geneesmiddelen zijn voort gebracht, en door wiens bemoeiing, door lasting en onderneming zu in elke bewoondl

De Denderbode | 1890 | | pagina 2