NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 7 December 1890, 10 centiemen per nummer 15te Jaar N. 2520. De Tabak. DE ALBIGENZER Een en ander. DE DENDER-BODE. ABONNEMENTPRHS Jil nlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag üe prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor res maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. r< l -a ANNOl\( ENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cniqne snam. AILST, 6 DECEMBER 1890 Politiek over/.ielil. Fransche Kamer. Ten nevolge der langdurige beraadslaging over de be- grooling in de Kamer zal de Senaat ver moedelijk haar niet voor 1 januari ten einde kunnen brengen, zoodat weer toe vlucht zou moeten genomen worden tot eene credietwet (douzièmes provisoires). De Senaat toch zal niet bijeenblijven tot het einde dezer maand. Den 4 januari moet de verkiezing van een derde zijner leden plaats hebben, en de senateurs. die aan de beurt van aftre ding zijn, verlangen naar huis in liet be lang hnnner herkiezing. Zij mèenen moeilijk langer dan tot den 15 dezer te Parijs te kunnen blijven. De Pain ell crisis. De vergadering der Iersche nationalisten is dijnsdag al weer verdaagd tot heden, zonder dat er een besluit in de zaak van Parneli geno men is. Maar men gelooft dat er eene schikking zal gevonden worden tusschen de aanhangers en tegenstanders van Par neli. In eene vergadering van iersche bis schoppen, gehouden bij den artsbisschop Walsh, is besloten een manifest uit te veerdigen, waarin verklaard wordt dal de aartsbischoppen en bisschoppen van Ierland Parneli onweerdig achten de lei der der iersche partij in het Parlement te blijven. Zij brengen, voor hun besluit, en zede lijke, en politieke redenen in overweging. Koch's nieuwe ontdekkingen. Londen 4 december. Dr. Lister, de uitvinder van het genees kundig antiseptisch stelsel, van Berlijn teruggekeerd, hepft dinsdag in het hospi taal van Kings College, eene voordracht gegeven. Hij heeft aangekondigd dat binnen drie of vier weken de wereld in opschudding zal gebracht worden door eene nieuwe ontdekking van Dr. Koek, die de behan deling der tuberculose nog zal overtref fen. Er is inderdaad kwestie van de besmet lelijke ziekten diphteritis en typhuskoorts waarover reeds sedert eenige dagen ge sproken werd. Sir Lister heett beloofd de natuur der nieuwe ontdekkiggen niet te openbaren. Daaruit moet men evenwel niet opmaken, dat Koch nog maar theoretisch de midde len gevonden heeft, neen. de proefnemin gen zijn reeds practisch gedaan en zijn van dien aard, dat zij bijna alle genees- heeren zullen voldoen. De duitsche ge leerde vindt ze echter nog niet voldoende om ze bekend te maken. De scheikundige zelfstandigheid, waar uit het nieuw middel is samengesteld, is zoo eenvoudig, zegt Lister, dat iedereen het kan gereed maken. Duitsche Rijksdag, Door de Centrum partij, in den duitschen rijksdag, is donderdag een ontwerp ingediend, strek- tot opheffing van het verbod, waardoor de Jezuieien niet in Duilsehland worden toegelaten. De Rijdsdng heeft de voordracht, be treffende Helgoland, bij de tweede le zing onveranderd aangenomen. Keizer Wilhelm en de hoogere studiën. De conferencie over het hooger onder wijs is Donderdag geopend. Keizer Wilhelm voerde zelfs het woord en randde scherp h-1 hooger ouderwijs aan, zooals hei thans wordt verslaan. Spreker kon met kennis van zaken oor- deelen want hij zelf en al de jongelin gen van zijnen ouderdom weten te spreken over de valsche richting der hoogere studiën. Het duitsch moet tot grondslag wor den gemaakt van liet onderwijs de moe dertaal boven alles. Het is heel goed latijn en griekscli te leeren, maar dat men dan beginne met eerst goed duitsch te onderwijzen. De nationale geschiedenis leert men nietneen, men leert ons dingen, en zooveel mogelijk, waar wij in 't prac- lische leven niets meê kunnen aanvan gen. Had ik zelf, zegt de keizer, niet alle dagen naar huis gereden, ik had niet eens geweten hoe de wereld er uit g- Dat men klassieke studiën behoude, goed maar het geheele hooger onder wijs klassiek... en droog houden, dat niet. Er moeten practische hervormin gen komen. - In mijn leste artikel over de rechten op den tabak had ik aan een mijner tegen strevers gevraagd mij zijne bevestiging dat de lasten de tabakplanter in 'i groot vaordeelig zijn te willen bewijzen. In het nummer van zondag heeft hij 't gepoogd; ik wil mij bij zijne beweegredens een oogenblik stil houden. Een planter in 't groot, zegt hij, kan gemakkelijk de be lasting betalen daar de wet hem toelaat maar in de lente daaropvolgende de ac cijnsrechten te voldoen en dan heeft hij reeds van zijnen tabak geld kunnen ma ken. Beste vriend, daar en ligt de knoop niet. De vraag is dees zijn de lasten hem voordeelig, heelt hij iets terug voor het geld dat in Beernaerts beurze wegvalt vermindert de wet zijne armtierige en duurverdiende winst niet of hij in de lente daaropvolgende of. bij de vei klaring van zijn getal planten betalen moet of niet daarop komt het in 'l geheel niet aan. Vij ven afduiken moet hij en de pijkers die hem zoo uit den zak worden gehaald zijn volgens mij een rein en zuiver verlies. Verhaal uit de XIIIe eeuw, door H. W. FRANK. 14e vervolg. Raynald, antwoordde Amaury, ik heb aan uwen meester mijn ridderwoord verpand zijn kasteel niet te ontvluchten, zoolang ik onder zijne hoede ben. Dit is volstrekt genoeg, en vraagt hij meer, zoo getuigt dit van ongegrond mistrouwen. Ik deed aan mijne eer te kort, zoo ik in zijne vraag toestemde. Mcssire, smeekte Raynald, geef toe. Het is bij hem enne voorbijgaande drift. Uw meester is {een ridder, hij moet mijne beweegredenen verstaan. Raynald wilde nog aandringen, maar eene be weging van Amaury deed hem verslaan dat zulks overtollig was. De jongeling was te hevig opgewonden en treurig verliet de krijgsman het Gij hebt ook, dunkt mij, uw eigen, nog al oorspronkelijk stelsel uit 'I oog verlo ren als gij schrijft Hoevelen zijn er riiet die vooraleer den winter is verstreken, verplicht zijn naar Geeraardsbergen of Appelterre te gaan om daar wal voorraad te koopen. Moest de wet aan ieder achttienjarige jongeling, rooker of niet, toelaten 80 struiken te planten zij zouden niet meer verplicht zijn naar Appelterre te gaan om hunnen voorraad op te doen want dan zou iedereen 't eene jaar aan 't andere kunnen knoopen. Volgens uwe meening zou dan de weerde van den tabak verminderen want daar een weldenkende man die ongezonde papieren pakjes niet koopen wil, zoo is hij verplicht zich bij den groo- ten tabakplanler te begeven om zijnen aankoop te doen waardoor de prijs spoe dig stijgt. Welk gevolg kunt gij uit uwe markt prijzen trekken De cijfers, die gij aan haalt en zijn ten uwe voordeele niet, beste vriend, en de uit uw arlikel geknipte zin sneden bewijzen dit zonneklaar. Om ze eenige weerde bij le zetten, hadt ge moe ten doen zien dat zelfs, in geval de wet naar uwen zin gewij'igd wierd de prijzen de zelfde zullen blijven. Dit en hebt ge niel gedaan. Nu indien ieder meerderjari ge jongeling 80 struiken gratis mag plan ten zal niemand bij den planter in 't groot meer gaan en deze za) met zijnen voor raad blijven zitten, en om er van af te ge raken zal hij den verkoopprijs moeten verminderen. Ik ben ver te gelooven dat de wet al leen zulke prijsverhooging heeft teweeg gebracht. De opslag heeft verscheide ne oorzaken, eene slechts wil ik in het voorbijgaan aanstippen. Ieder jaar ver meerderd het getal rookers en onder de zen vindt men velen zeer velen die hun nen tabak koopen liever dan te planten zoo treft men er aan in dorpen zoowel als in steden. Allen nochtans en vinden den uitheemschen, vervalschten in den smaak niet en daar de faam onzer tabakstreken jaarlijks vergroot zoo komt er ook meer vraag achter hunne waar. Indien nu de inkomrechten verzwaard wierden waar om zouden wij daarin onze gebuurvolke ren niet navolgen), dan zou het verbruik der inlandschen veel toenemen, die vreemde pakjes en chiquerollekens zou den langzamerhand verdwijnen en onze tabaknering zou er veel door winnen en naar alle waarschijnlijkheid ook de ge zondheid onzer bevolking. Maar zal mijn eerste beroemde tegen strever triomphankelijk uilroepen! «Voor de gevolgen van dien maatregel zult gij terugschrikken» zie zijn eerste antwoord Zachtjens stuurman Welk zijn dan die u met zulke verbijstering en schrik slaan? Die maatregel zal het verbruik van den inlandschen tabak vermeerderen, den prijs doen stijgen en onze boeren meer doen winnen. De uitheemscheu zal duur der worden bij zoover dat onze rijke hee ren Appelteersche sigaren zullen rooken! Juist zoo, al wat ik wil. «Maar gij moet de grondlasten aanvallen (eerste en tweede antwoord). Op den avond van den dag zaten er in dc groolc zaal van den baron zeven vreemde rid ders. Het. waren gasten, die de heer uitgenoo- digd had. Op eene lange tafel lagen wapens, plan nen van de landstreek en van burgtcn en elpen- beenrn liguren van een omvergeworpen schaak spel dooreen. Het gelaat van den barun was lie vig rood, en dikwijls vulde hij eenen hoogen ka- nap uit eene zilveren kroes welken bij dan koort sig in ceneo teug ledigde. De oude, welke de diaak Martha genoemd had, zat in eenen hoek achter haar spinnewiel, van lijd lot tijd richtten hare oogen zich naar den meester. Eene som bere stilte hcerschte m liet vertrek, stille die niemand dorst slooren, totdat eindelijk Martha terwijl zij het spinnewiel rapper deed draaien, met eentonige stem begon te zingen. De stem van den oorlog galmde door liet gebergte, cn schild naast schild, trokken dc hee ren van Roquemar ten strijde. Twee honderd lansen fonkelend in de zon, zoo wcniclde hun schitterende stoet door dc dalen van dc Zwarte Bergen, cn hun slagkrect klonk Van Mazamct tot Montauban. Dc wandelaar bleef staan cn bewonderde de golveudc wimpels. Om Gods wil kalmt u, die zijn.belas- tingsadvokaat, in geeirgevaar De handelswaarde van den labak, zegt hij verder i.og in zijn artikel van 6 November kan de helft verschillen, zij hangt af van de hoedanigheid, dus moet ik uit kracht der logiek op andere pro- drukken geen belasting vragen Gij overdrijft, Beste Vriend, ?de han delswaarde van elke vrucht hangt hijzon der al van de hoedanigheid van 't verbruik en opbrengst een zeer gevoel igen invloed, zijn de aardappels mislukt, bijvoorbeeld, zij slaan op, zij gaan tot 8, 9 fr. en mis schien meer nog; in een gewoon jaar staan de goede iets boven de slechte. Hetfcellste geldt voor den tabak, en zelfs meer nog bij deze vrucht komt de schoo- ne kleur hoog in rekening. Welke beteekenis heeft dus uwe be wijsvoering op den tabak En nu meen ik dat die twee belastings advokaten dit schuitje zullen laten varen en de petitie aan 't ministerie ter afschaf fing der rechten met hnnne geburen on- derieekenen en meêhelpen om die hem mende aankleefsels op de culture van den tabak in den afgrond der vergetelheid te doen verdwijnen. L. W. F. R. De Revue induslrielle een liberaal dag blad der koolstreken, legt, in eene vlaag van rechtzinnigheid, deze treffende be kentenis al De zeden verbeteren is nog nog beter dan goede wetten te geven. Nu wat zijn goede zeden Het ware onge rijmd bier langs omwegen te gaan goede zeden bestaan vooreersr in het ge looi aan de goddelijke waarheden, dan in het onberispelijk gedrag, dat wil zeggen het doen oversteenstemmen van de wer ken met de grondbeginsels van recht vaardigheid, eerlijkheid, moed en regel matigheid. Laat den werkman, den arme dit alles verwerpen... welhaast zal hij niets anders meer zijn, dan een nijdi gaard, een wpderspannige, een gevaar lijke vijand. Laat den rijke al die plich ten verzuimen... hij zal niets anders zijn dan een ikzuchtige, een harteloo/.e, een dwingeland. Ja, zulke toestand zou op niets anders atloopen, dan opmaatschap- pelijken oorlog en regeeringloosheid. Dit moeten wij voorkomen door het doen ontwaken van het ingesluimerde geloof, en door het heraanknoopen van recht zinnige betrekkingen lusschen de ver- schillige menschenklassen. Mochten die waarheden door alle meesters, oversten en begoede perso nen begrepen worden en bewerkstelligd! 's Lands begroolingen. Al de be- grootingen van ons Staatsbestuur, voor het dienstjaar 1891, zijn reeds onder worpen aan bet onderzoek van de afdee- lingen der Kamer. Die begrootingen zijn ten getalle van twaalf, te weten Dc troubadour kwam terug van den bloedigcn strijd, en de tinnen van Roquemar weergalmden van weeklachten. Dood lagen de helden, dood de bloem van liet edol geslacht op de oevers van den Tarn, cn dc vrouwen smolten in tranen smert. Weent met, edele vrouwen, over dezen, zij sliervcn als helden. En mijn zoon, dc heerlijke ridder, de fierheid van zijn geslacht, mijn zoon, dc schoonc jongeling met blank gelaat en blozende lippen. Ween, rampzalige moeder, ween, ik zag de kerkers vai Lavaur, den brandstapel op dc markt. Treurt, tinnen van Roquemar, kermt verlaten burgt 1 Dc moeder ligt dood in de armen barer vrouwen, treurt, schimmen van de dooden. U' bloed roept om wraak cn zijn roep wordt niet ge hoord Dc vreemde zang ontleende aan zijne smarte lijke enntouigheid, aan dc halve duisternis van dc zaal, aan hel suizen van het spinnewiel eene eigenaardig wilde macht. Dc laatste syiben bij zonder vielen hard en langzaam van de lippen der oude vrouw, cn dc kalmte maakte liet bloc- dig verwijt van de laatste strophe nog bjttcrdei nog pijnlijker. Ook was hel uitwerksel ervan ver schrikkelijk. Bleek, meer dood dan levend, wi Openbare schuld 102,096.726fr. Dotatiën4.690.555 Ministerie van justicie 17.111 074 huitenlandsclie zaken 2.482.655 Ministerie vanjjbinneniaadsche zaken en onderwijs 22.965.915 Ministerie van landbouw, nijverheid en openbare werken. 17.016.597 Ministerie van ijzerenweg, post en tele graaf 104.094,125 Ministerie van oorlog 46.888.462 Gendarmerie4.267.400 Ministerie van financiën 15.523.895 Openbare posten en terugkee ringen 1.548.500 Al te samen uit te geven 338.685.903 Het budjet van inkomsten en middelden bedraagt 341.692.712 Er wordt dus een overschot voorzien van 3.006.809 fr. Dank aan het wijs bestuur van den heer Beernaert en aan de besparing op de uitgaven, zal er voorzeker nog meer overschieten. Volgens de Gazette komen er bij de socialistenpartij vele giften aan uit den vreemde, om de algeraeene werkstaking in te richten, indien men de grondwet niet wil veranderen. Dat vreemd geld maakt de bedreiging nog des le hatelijker. Men vraagt zich niet af wat het land zelve denkt over die herziening een kleine groep eisoht ze met het mes op de keel En de liberale gazelten, die geerne in troebel water visschen, stoken die be dreiging meer en meer op. Recht vaderlandslievend Een rechtvaardige eisch. Onder de zen titel geeft onze konfrater de Bien Public een uitgebreid artikel, waarin de scbandige handelwijze der 6 Kamer van het Brusselsch Beroepshof, in de zaak Lefever gebrandmerkt wordt. Wij betreuren, bij gebrek aan plaats ruimte, het eclit vaderliindsch artikel van den Bien Public niet in zijn geheel te kunnen overdrukken. Warme liefde voor onze verdrukte moedertaal straalt er uit eiken regel, Ziehier hoe het arlikel besluit Er is geene kwestie, aan onze Waal- sche broeders de kennis der Vlaamsche taal op te dringen, maar wij hebben het recht cn den plicht te eischen dat voor de beroepshoven, evenals voor de recht banken van eersten aanleg, er rechters gevonden worden, die bekwaam zijn de belichten in hunne eigene taal te onder- hooren en te vonnissen. Dit is de hoofdzaak voor het plegen eener goede rechtveerdigheid het is overbodig zulks te bewijzen aan lien die meenen dat de bedienden voor de bur gers en met de burgers voor de bedien den gemaakt zijn. (Fondsenblad.) Algemeen Stemrecht. Vooruit noemt de Fransche Kamers, door het algemeen stemrecht gekozen, een schachelaars- boeltje. Le Peuple valt uit als een beze, tene tegen het Fransch gouvernement, uitvloeisel van het algemeen stemrecht, omdat het Brusselsch socialistenblad niet over de Fransche grans mag ko men. Vooruil en le Peuple noemen de invoer rechten op de granen een middel tot volksuithongeririg - en loch bestaan die rechten, welke hier verworpen werden, in Frankrijk en Duitschland alwaar het algemeen stemrecht heerscht en waar, volgens Vooruit en le Peuple het volk meester is. 't ls dus het volk zelve dat zijn ei gene uithongering wil. Dat hebben wij nooit gezegd en zal men ook nooit uit onze woorden Kunnen besluiten. Men verzekert dat de heer Lejeune er ernstig aan denkt den beruchten Leo Pelt/er in vrijheid te doen stellen. Als de heer minister ook het leven kan terug geven aan wijlen den ongelukkigen ad- vokaat Bernays, dan hebben wij er niets tegen. Zooniet kunnen wij maar niet be grijpen wat eene veroordeeling lot de doodstraf in ons land nog beteekeut. Hel gedacht van den heer Bara De Patriole heeft den heer Bara onder vraagd over de herziening van art. 47. Hij zal de herziening stemmen in ge val eene aanneembare formuul wordt voorgesteld bij is van gevoelen dat de kwestie zoo gauw mogelijk moet op gelost worden maar het algemeen stem recht schrikt hem af. De overgang ware al te groot voor ons volk dat tot hiertoe hoegenaamd geene politieke rechten ge noot. M. Bara wil wel hervormen, maar zal niet verder gaan dan tot eene behouds gezinde herziening irt den geest der Grondwet. Hij behoort, zegt hij, tot den landstorm der Grondwet. Leopold II, geen Revisionist. Toen het vraagstuk der herziening in de Kamer door den heer Janson werd voorgebracht waren er eer.ige personen uit de onmid dellijke omgeving des Konings aanwezig- om verslag le geven aan het Hof over de discussie. Dit bewijst dat de Koning wil weten wat er gaande is, en of het uur niet is gekomen van toe te geven. Volgens het Land is Leopold II ech ter niet revionnist maar, zegt het kleri kaal blad, men mag nochtans beweren dat hij ver is van dc onbuigzaamheid van zijn grootvader Lodewijk Philips, voor den 24 Februari 1848, aan den dag te leggen. Weervoorzeggingen. De beer L. Waelput voorspelt ais volgt het weder dat wij dezen winter zullen hebben. In de maand December zal de sneeuw zoo overvloedig vallen, dat liet verkeer dc lieer van Roquemar uit zijnen zetel opgestaan. Zoo vrecsclijk was de uitdrukking van zijn bloed loos gelaat, «lat cenc onverwachte ontsteltenis dc aanwezigen deed verblceken. Slechts dc oude bleef onbewogen en neurierde nog zacht dc wijze van liet lied. Raynald riep dc baron met eene liecsclic stem. Dc gevraagde verscheen. Raynald, gij zult den gevangene gebieden.... (zijne siem was versmoord) zij mogen hunne vertrekken niet verlaten gij zult eene wacht aan de deur plaatsen. Wee hun indien zij mij nog trotseeren. (la 1 Neen, nog iets, gij zult hun zeggen dat ik hunnenn aam wil wctcD. Ik wil het, hoort gij 1 Da baron zweeg, van moeite uitgeput, cn wees aan Raynald de deur. Eenige oogenblikkcn later kwam de bode geheel ontsteld tc<-ug. Amaury weigerde den baron te voldoen. 'I Is loch zonde, ccrbiedwcerdighcid, voor ccncn zoo edelen ridder, cn buiten dat, heeft hij niet dc oude heks ook uit de handen der soldaten van Montfort getrokken Mijn oude Loridan, dc jongeling heeft zich holTeiijk geloond ten opzichte van eene schoone jonkvrouw, dat is al, en daarom geeft eene moe der hare wraak niet op. Gij weet, dc katholieken hebden haren echtgenoot cn hare vier zonen gedood. Ik versta die ondcrseiieiding niet tusschcn de redding van Elvira cn haar gevolg, grommelde dc oude torenwachter, en wil zij hare kinderen wreken, waarom dan op eenen jongen, welke geen kwaad kan gedaan hebben, en ontevreden trad Loridan, want zoo heette de torenwachter du kleine hut binnen, die zich nevens den toren bevond. Aymard leunde over dc kanteclen cn verwachtte den meester, dien hij van het gebeurde onder richt bad. Hij was zelf, reeds vroeg in den mor gen, den wachltoreu opgeklommen om zelf uit zicht te houden. Eindelijk speelde een tevreden glimlach over zijn gelaat. Loridan, daar zijn ze, riep hij, en snelde den wenteltrap af. Een kleine ruilcrstrocp bewoog zich tusschcn dc dalen van liet kasteel, en nam zijucn weg recht streeks naar dc poort. De oude dicuaar zag dat deze opende cn dat Aymard, op een gereedgehou- den paard springend, haastig den verstrekten weg afsteeg. De twee zullen wel iets samensmeden jlat den armen ridder zal noodlottig zijn, mom pelde Loridan verdrietig, men zou haast zeggen dat de diaak andere redenen heeft om Amaury te haten. Welk gezicht trok hij niet, wanneer ik hen zegde dat de riddea cn Elvira ecu schoon paar zouden uitmaken. Zou hij somtijds., Maar neem waar zijn uwe gedachten, oude domkop. Hij is van dc zuiveren, cn morrend greep hij naar den horen welke aan zijnen gordel hing, om het sein te geven dat vreemden naderden. Aymard, welke aan zijn pcerd spoedig de sporen gaf, was ondcrlusschen tot bij den meester geko men cn bemerkte met verwondering dat tusschcn dc geestelijken van zijn gevolg een heraut reed, kenbaar aan een clpenbcenen schepter en een overkleed van kostelijk brokaat met gouden fransen. De meester reikte de hand aan zijnen diaak. ik heb uwe boodschap ontvangen, Aymard, zcidc hij. Gij hoeft niet te vreczen. De vader van den jongen losbol heeft het beste raiddel gekozen om uwen haat te voldoen. (Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1890 | | pagina 1