Dood van koü in 1812. Onze Landbouwvoordrachten. Aan de dooven, Allerhande nieuws. verloo komen, zeggen dat daar de sneeuw vier vingeren dik ligt. Het algemeen stemrecht in Spanje. Men weet dal door eene wet van 26 juni 1890 het algemeen stemrecht in Spanje ingevoerd is. Zondag 7 december, had de eerste toepassing plaats van het nieuw kiesstelsel, bij de vernieuwing bij helft der provinciale raden. De uitslagen zijn op verre na nog niet allen gekend. Men weet enkel dat, in de provincies, slechts een vierde van hel kiezerskorps deelgenomen heeft aan den kiesstrijd, die slechts hevig geweest is in de groote steden. Men ziet dus dat in Spanje de over- groote meerderheid der bevolking zich weinig ol niet bekommert met het kies recht, daar de drie vierden der kiezers niet zijn gaan stemmen. De beweging voor het algemeen stemrecht, waarvan men vroeger sprak, bestond slechts in eenige steden, dank aan de aanwezig heid van eenige heethoofden en van vis- schers in troebel water. Spanje heeft nu het algemeen stemrecht, en hel maakt er geen gebruik van. Chineesche manier van rekenen op de vingers. Om zonder papier of lei te rekenen, bedienen wij ons van allerlei kunstgrepen. Kleine kinderen leeren het van een telraam, met schoolvoorwerpen cn op hun vingerkes ook. Grootere men- schen, zij vooral die als neringdoenders met veel geld moeten omgaan, berekenen soms door allerlei wonderbare bereidin gen, heel vlug, vrij ingewikkelde vraag stukken. Dat de Chinezen ook hunne methode hebben om op de vingers te rekenen, zal wel niemand verwonderen; en, daar elkeen weet hoe wonderbaar de Chinees in al zijne handelingen is, zal hel ons nog minder wonder voorkomen als wij hem op eene vrij ingewikkelder wijze zien rekenen dan bij ons de kleine kin deren. De Chinezen rekenen op de vingers niet tot 10, maar tot 100,000. Zij reke nen op de linkerhand en duiden met de wijsvinger der rechterhand er de getal len op aan, die zij willen voorstellen. Zoo stelt iedere vinger aan de linkerhand negen getallen voor de pink de eenhe den de ringvinger de tientallen de middelvinger de honderdtallen de wijs vinger de duizendtallen de duim de tienduizendtallen. De binnenzijde der vingerleden van die hand duidt de getallen van 1 tot 3 aan de buitenzijde van 4 tot 6 en de rechterzijde van 7 tot 9. Een voorbeeld of twee zullen dit ophelderen. Om 2136 op de vingers te tellen, wijst men met den wijsvinger der rechterhand op de binnenzijde van het tweede lid van den wijsvinger der linkerhand. Dan heeft men tweeduizendtallen. De vier honderdtallen vinden hunne plaats aan de buitenzijde van het voorste lid van den middenvinger. De 3 tienlallen wor den aangeduid aan de binnenzijde van bel voorste lid des ringvingers. De zes eenheden worden gevonden aan de bui tenzijde van hel eerste lid der pink. liet getal 44,44-1 w^rdt aangeduid door te beginnen bij den duim, van alle vingeis der linkerhand de buitenzijde van het voorste lid aan te wijzen. Uit de nauwkeurigheid, als zij geen bedrog plegen, en de snelheid waarmee de Chinezen rekenen, blijkt het dat deze methode zeer praktisch is. Het was zondag den 7 december, een der verjaardageu van den tocht in Rusland, waar het fransche leger min der viel onder de kogels der Russen, dan wel onder de ijskogels. Wij lazen in de Ephémérides De ongenadige winter, die liet fran sche leger zoo verschrikkelijk gegeeseld had, scheen nog ongenadiger te wor den naar gelang het uiteen geworpen leger, of wat er van overschoot, Wilna naderde. Daar hoopten die ongelukkigen het einde huuner rampen te vinden. Op den 7 december telde men 24° Reaumur (30° centigraden) vorst Men was te Smorgoni, 23 mijlen van Wilna. Keizer Napoleon was den dag te voren vertrokken, alleen met vier gezellen zij zouden onbekend Duitscbland doorreizen en naar Parijs terugkeeren. Het herte bloedt bij het lezen van het lijden der overlevenden in de fran sche armee. Wij zullen er misschien een flauw gedacht van doen opvatten als wij zeggen, dat zij voor 's morgens in de sneeuw als begraven was 8 a 10 000 man was uit Wilna het leger legen gegaan, en deze, slecht bestand tegen de koü, waren in eenige dagen gevallen en gestorven. Ziehier eenige bijzonderheden over dien verschrikkelijke!! decemberdag. s Den 7 december moest generaal de Se°ur eenen tocht van 12urente\oet in de sneeuw afleggen, uit vrees van ie bevriezen. Hij had noch eten, noch drinken, en droeg 65 pond wapens en kleeren. Toen hij door vermoeienis over vallen, eene poging deed om weèr te naard te stijgen, viel het arme dier uitgeput van krachten neer, en zijn meester l»g onder hetzelve. De minste vorens hem iemand hulp toebracht, al was hij dan ook generaal en aide de camp des keizers. De volgende nacht was de koudste .an allen. Ue generaal bracht hem door altijd zonder eten, in eene hut, aan de vier hoeken open. Hij was door lijken omringd en deed zijn best om een gi oo- ten stam van eenen masteboom te doen branden, die men had binnen gesleept, waarvan de twee einden buitensta- ken het een door het venster, het ander door de deur. Het vertrek, waar hij zich bevond, paalde aan eene groote schuur, waar ongeveer 5U0 soldalen opeen waren ge kropen, rondom eenige vuren. Toen bij het aanbreken van den dag zijn voet tegen de kadavers stiet, wa ren dit geene afgezonderde, maar lieele hoopen met lijken. De stervende waren op de dooden gekropen, om dichter bij het vuur te geraken en waren zelf gestorven. De generaal moest er over heen- klimmen. Aau de deur lagen er zooveel lijken, dat de ingang verstropi was. Meer dan het 3/4 dezer ongelukkigen die er's avonds waren binnengekomen waren dood gevrozen. Wat moest het dan zijn met die, welke zelfs geen dak hadden gevonden om onder te schuilen. De verdediging alleen van het vader land kan doen vergeven de soldaten. Kinderen des volks, aan soortgelijk lij den bloot te stellen maar wat ver schrikkelijk gewicht moet op het gewe ten wegen van die veroveraars, die uit gloriezucht duizenden en duizenden doen sterven Wat moeten er vervloekingen legen den keizer zijn opgestegen uit de russi- sche sneeuwvelden, die veel ijselijker waren dan al de Kanons en vestingen van den czaar 't Was de winter, die Napoleon I in Rusland, in 1812, versloeg en toch stond hij iu 4815 weèr drei gend te Waterloo... Voor den leerzuchtigen landbouwer moet hei eene ware lust zijn de lessen van M. Reniers, ten stadhuize alhier, te mogen bijwonen. Ook zien wij met veel genoegen dat de mannen goed oppassen en met iever en belang liet vak bestuderen. M. Reniers behandelt tegenwoordig het moeielijke en echt wetenschappelijke deel der land bouwkunde, te weten de scheikundige meststoffen doch de achtbare leeraar, weet dit alles zoo klaar en duidelijk uit een te doen en bij middel van vergelij kenissen voor te stellen dat het voor eikendeen vatbaar wordt. Zulks bewijzen de nauwkeurige antwoorden op de vragen die elke les gesteld worden. Om alles nog te vergemakkelijken en om den landbou wer de gelegenheid te geven de lessen te huis nog eens te herzien, heeft M. Re niers het goed gedacht gehad zijneleering, in 't kort samengevat, te doen steendruk ken om aan zijne aanhoorders uit te deelen. Wij hebben het verslag over den toe stand der Muziekschool gedurende het schooljaar 1889 4890 ontvangen en vin den er den volgenden verdienden lof over den heer Van den Bogaerde in, welke wij met genoegen overnemen. Dit jaar nogmaals is het mij opgelegd verslag te geven over den toestand onzer Stedelijke Muziekschool; maar, ik beken het rechtuit, met min genoegen als vroe ger zal ik mijne taak vervullen; niet dat de bloei dier instelling afgenomen hebbe.* dezelfde ijver heeft tijdens het afgeloopen schooljaar leeraars en leerlingen bezield, dezelfde schitterende uitslagen hebben dien ijver bekroond; maar over dal alles 'igt eene schaduwe die ons belet er de olie vreugd van te smaken, te weten het aftreden van onzen wakkeren Be stuurder den heer F\. "V. van den Bogaerde. Hoe verdienstelijk hij zich maakte, niet alleen jegens onze school die onder zijn beheer haar getal leerlingen van 400 tot 396 zag stijgen, maar ook, jegens de gansche bevolking bij dewelke hij de ont wikkeling van kunstsmaak, en muziek leer zoo krachtig heeft bevorderd. U dit alles voor oogen stellen, zal wel overtol lig wezen de werken van den achtbaren ontslaggever spreken luider dan mijne woorden. Aan die werken, heer Bestuurder, hebt gij uwe beste krachten besteed; uwe ge zondheid zelve steldet gij er voor ten pande; maar zij zullen zijn als de bekroo ning uwer heerlijke loopbaan, zij zullen de welverdiende rust die gij gaat genie ten, die weerdigheid bij zetten welke al leen dezen te beurt valt, die onbaatzuch tig hunne levensplicht wisten te vervul len. Met uwe talrijke leerlingen in wier harte liet geheugen uwer weldaden blijft beslaan, met alle kunstlievende Aalslena- reu betuigen wij u, bij "l afscheid namens de besturende Commissie der Muziek school, onze bestgemeende erkentelijk heid en onzen innigsten dank Een persoon, door een eenvoudig middel van 23 jaren doofheid en ruischen der ooren genezen, zal de beschrijving er van gratis toezenden aan alwie het zal vragen aan M. Nicholson 21 Bedford Square, Londen. W. C. Bond der Katliolielte B e kwaamheidskiezers. 2 SEKTIE. De heeren Leden worden vriendelijk verzocht de vergadering te willen bijwo nen, welke zal plaats hebben Maandag 15 Decemb. 1890 om 8 ure 's avonds ter herberg: Willem Teil, bij de wed. Lens- sens, op de Werf. Dagorde LUISTERRIJKE PRIJSKAMP. Wij roepen de aandacht van al wie hier of elders landbouwlessen en voor drachten bijwonen en zich met de Land bouwstudie bezighouden, op een boek welk zij met zeer veel nut en vrucht kun nen raadplegen wij bedoelen nieuwe vlaamsche uitgave van een en- gelscli werk Chemistry at thefarin Het boek is door den Heer Warington een uitmuntende landbouwkundige, ver vaardigd, en nu in 't vlaamsch vertaald door de Heeren landbouwkundigen, P. De Vuyst en P. Wauters, die erook reeds eene fransche uitgave van gemaakt heb ben. Benevens al de hoedanigheden van dit uitgelezen engelsch handboek vinden wij in de vlaamsche vertaling menigvul dige aanmerkingen door de bevoegde Heeren Proost en Demarbaix, en, bijna op elke bladzijde, notas der vertalers, ten einde de moeielijkheden der land- bouwchimies voor eenieder vatbaar te maken. Het eerste deel van dit verdienstelijk werk bespreekt de planten en 't tweede de Dieren der hoeve, altijd onder echt wetenschappelijk opzicht. Wat nu de u Scheikunde op de Hoeve», bijzonder nog praktisch maakt is wel de uitgebreide alpliabetische tabel. Aldus kan men bij elke les, bij elke voordracht dadelijk het boek over de besprokene punten raad plegen. Wij noemen bet een gulden hand boek voor al wie lessen of voordrachten volgt en de landbouwzaken grondig wil bestuderen. De prijs van Scheikunde op de Hoeve is 2,75 zoo ik geloof, te beko men bij de vertaler P. De Vuyst, (Bors— beke) te Brussel. G. Mayolez, te Geul Ad. Hoste. Wij gelasten ons het werk te verschaf fen aan onze lezers die ervan ten bureele de aanvraag zullen doen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Te St-Lievens-Hautem is pastoor be noemd de E. H. Van Geert, als onderpas toor in H. Kerst te Gent vervangen door den E. H. Van Huffe), S. T. B., onder pastoor te Gentbrugge, De E. II. M. De Baets, Ph. en T. S. D., professor van Wijsbegeerte in het Klein Seminarie te St-Nicolaas, vervangt den Z V. H Fobe als Secretaris, en wordt te - iyiTl r oaKtrtflEpro.«e l!»IiP al'le eevoel mlfe'doofd. Hij zae lion- j sor van Rhetoiica opuevolgd door den SeJden meuacUen voorbij en over hem E. H. Van Bogaert prolessorvan PoeS.a heentrekken, rechts en links gaan, al-^ te Eecloo. Het Bureel en de boek- en steendrukkerij van Ben DEMDERBODE zijn thans gevestigd, in de Korte Zoutstraat, 31, oud-huis Van de Fntte-De Smedt, (de van ouds gekenden tabakswin kel,) alwaar alle brieven, aankon gingen,bekendmakingen en gelden vrachtvrij moeten besteld worden Wij berichten onze geëerde le zers dat men zich ten bureele van Den Denderbode gelast met al de werken, geene uitgezonderd, die den boek- en steendrukkersstiel betreften. Schoon werlt, spoedige bediening en gematigde prijzen. Wij bevelen ons aan de goede gunst van eenieder. Alwie zich voor een geheel jaar abonneert op Den Denderbode, zal hem te rekenen van 1 December tot Nieuwjaar GRATIS ontvangen. Men kan zich abonneeren op het Postkantoor door 't welk men be diend wordt, ook met ons blad aan den postbode te vragen, ins gelijks met persoonlijk naar ons bureel te komen of met ons een woord te schrijven. Botermarkt.Heden zaterdag wei den 885 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7100 kilogr. Te verkrijgen ten bureele van l)en Den derbode, Korte Zoutstraat, N°31, te Aalst, Exaam van kiesbekwaam iieid. Vraagboek opgesteld door liet Ministerie van Openbaar Onderwijs, bij be.-luit van 31 juli 1888, voor de jaren 1889-1893, met antwoorden en oplossingen. Vlaamsche of fransche tekst prijs fr. 1,00 Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Korte Zoutstraat, N. 31, Almanak der algem. Aartsbroeder schap van O. Lj. "V. van liet B. Hert voor 'l jaar 4891. Prijs fr 0,30. Muziekhandel. Huis Gevaert, opvolger vrouwe G. Bever, 50, Brabantdam, Gent. Komt te verschijnen Eerste Vlaamscli Kerstlied van I F. Vedel, solo en koor voor2 of 3 stemmen. Coupé. Nouveau iNoël latin, solo avec choeur. Prijs, ieder fr. 1,75 franco het and door tegen postmandaat. Op 9 dezer is er brand uitgeborsten in en liopliarstvan Desmedl Constantinus, landbouwer, moorselschebaan, alhier. Hei vuur wierd door de geburen ge- bluscht. Een partij hop van 1800 pond werd beschadigd, Aau de gebouwen is slecbtsonbeduidende schade veroorzaakt. Alles is verzekert. Verschrikkelijke misdaad. De be volking van Sottegem en der omstreken verkeert in eene groote verslagenheid tengevolge van een woest tooneel, waar van een jongeling van Gudveerdegem, Delurk genaamd, in den nacht van zon dag tot maandag het slachtoffer is ge weest. Men zou moeten terugkeeren lot den tijc' van Jan De Lichte, die eens deze streek onveilig maakte, om eene zoo vreeselijke misdaad aan te treffen. Dinsdag keerde Uelurk huiswaarts. Gekomen op de wijk Gehuchte, te Stry- pen gelegen, werd hij rond 4 ure 's mor- »ends, dour twee kerels aangerand, die rem op de wreedste wijze mishandel den. Zij hebben zijn hoofd met penne- messleken doorploegd zijn linker oor is bijna afgerukt en een oog is uitgeslagen. Niet tevreden over deze baibaarsche handelwijze hebben de schurken den jon geling ontkleed, zijne banden bij middel eer.er kooid van zijn hemd, op den rug gebonden en hem alzoo in de velden achtergelaten. Gansch bebloed en bibberend van koude, heeft de ongelukkige zich nog tol aan een huis kunnen slepen, waar hij is opgenomen geworden. Zijn toestand is bedenkelijk en laat zelfs weinig hoop tot genezing over. De gendarmerie van Sottegem heeft het parket van Oudenaarde verwinigd, dat dinsdag morgend reeds is ter plaatse geweest. Hel is te hopen dal de laffe schurken weldra in de handen van het gerecht zul len vallen, want Deturk heeft aau de on derzoekende magistraten een signale ment kunnen geven. Dinsdag namiddag was de toestand van het slachtoffer nog veel verslecht. De koning heeft een groot getal kaarten voor brood en steenkolen ter be- schikking van de liefdadigheidscomitei ten der stad gesteld, om aan de armen der hoofdstad uitgedeeld te worden. Belangrijke aanhouding te Brussel. Toen woensdag morgend de bedienden van graaf Karl Van der Straeten, rond 2 ure beneden kwamen, besiatigden zij dat de deur van den hof, welke toegang geeft tol het benedenhuis, open stond. De deur was met geweld open gebroken. Men verwittigde den graaf, die den kom- missaris der 5e wijk, den heer Govaerls over het gebeurde inlichtte. Deze, ver gezeld van zijn adjunkt, den lieer Her man, deden de eerste bestatigingen. 2000 frank welke zich op een werktafel tje bevonden, waren verdwenen. Uit de eetzaal was een zilveren schotel ge roofd. Naar de indruksels der voetstap pen te oordeelen, moesten de dieven drie in getal zijn, waaronder eene vrouw. Rond 40 ure was het parket ter plaats en een onderzoek begon. Weldra kwam men tot de overtuiging dal zekere Strazinsky, in de Hoeden makersstraat woonachtig, de aanvoer der der schurken zijn moest. Agenten der roiddenafdeeling werden naar de Hoedenmakersstraat gezonden om den betichte, die daar woonachtig is, aan te houden. Men vond er den kerel met twee vrou wen hij liet zich gewillig aanhoudpu doch op de trappen gekomen ontvluchtte hij. In de Lombai'dstraat werd hij echter weer aangehouden door eenen stadsbe- dieude, den heer De Meyer. De dief droeg op zich epn geladen re volver en de 2000 fr. bij graaf van der Straeten gestolen Men deed eene huiszoeking bijStra zinsky waar men de zilveren schotel, ook hij graaf van der Straeten gestolen, ontdekte, evenals verscheidene voor werpen, voortkomende van diefstallen bij den heer Heron, Hande.lslei, te Antwer pen en in de kerk van Bevel, bij Lier ge pleegd. De twee vrouwen welke zich bij de aanhouding in de woning van den dief bevonden zijn ook in verzekerde bewa ring gebracht. Het onderzoek duurt voort. Vele getui gen worden verhoord. Woensdagavond werd den dief en een der aangehoudene vrouwen in liet gevang der Kleine Kar melieten opgesloten. In een Brugsch blad lezen wij de volgende uitstekende daad van eerbied en hulde aan hel H. Sakrament bewezen. Daags voor de groote koude in een vuil. regenachtig eder, werd de eerw. heer Verstraete, pastoor te Sinie Kruis, haastiglijk geroepen om op den wijk Male eenen ma» te gaan berechten. Lang/mam stapte de eerbiedwaardige pastoor, het H. Sakrament dragende, door de beslijkte straat die naar de Male leidt. Ruim eene halve uur moest hij zoo door dik en dun. Doch zien, daar komt van de statie van Brugge de heer baron Bonart Peelaert, van Bergen, met zijne jonge vrouw, rijdende naar het kasteel van zijnen schoonvader, den heer Pee laert te Sinie kruis. Een merkelijke afstand scheidt hem nog van het kasteel; maar nauwelijks heeft hij o twaard dat üe priester iiet H. Sakrament draagt, of aanstonds doet hij zijne paarden stilstaan, stapt met zijne dame op de beslijkte straat, en dwingt den eerw. heer pastoor plaats te nemen in het rijtuig. Met dankbaarheid aanvaardt de eer biedwaardige grijsaard het voorstel van den edelen kristen. De paarden rijden voort naar hel huis van den zieken, en Mijnheer en Madame Bonart zetten tc voet hunnen weg voort. Menige voorbijganger zag het edele daar doorgaan, bemodderd en beslijkt, maar gelukkig en opgeruimd, om de hul de welke zij hunnen goddelijken Zalig maker kwamen te bewijzen. De spaansche aftruggelarij. Een on zer abonnenten, M.C. M., deelt ons ee nen brief meê, die lrern dezer dagen uit Spanje is toegezonden. Zooals onze lezers zelf zullen opmaken uil den inhoud van dit schrijven, wist M. M. in het eerste niet wal daarover te denken toen een koopman, zijner vrien den, opmerkte, dat hij ook eenen derge- lijken brief had omvangen. Men heelt hier waarschijnlijk te doen met den belaamden aftruggelaar, die reeds vroeger te lande en vooral in Hol land trachtte te werken. Ziehier de vertaling van den brief: Militaire gevangenis Valladolid. 7 December 4890. Mijnheer iM„, te Antwerpen. Ofschoon ik de eer niet heb u per soonlijk te kennen, wend ik mij tot u om u een geheim meê te deelen, en waarop ik u, zonder eerewoord, ,de grootste ge heimhouding. Ruiterij-colonel iu het spaansche le ger zijnde, zag ik mij ernstig betrokken in eene politieke zaak en was ik verplicht mijn land te verlaten, om in Belgie een toevluchtsoord te vinden. Maar eene maand na mijne aankomst in uw land, verplichtte de drang der omstandigheden mij verder te reizen ets verborg ik, in de omstreken van Antwerpen, een klein kistje in koper, inhoudende 840,000 fr., in gouden geld en in spaansche bankbil jetten. Vandaag zit ik in de gevangenis en wensch in het bezit te komen van mijn rechtmaligen eigendom, want ik ben ver oordeeld om eene langdurige gevangen schap te ondergaan, en ik wil de toe komst van mijn kind verzekeren ik heb dus de eer mij tot UEd. achtbare te wen den, om hierin uwe welwillende meê- werking te verkrijgen. Indien gij mij dezen dienst wilt be wijzen en gij het kistje vindt, waaraan ik niet twijfel, wil ik u een derde deel der som van 840,000 Ir. aanbieden, om uwen arbeid en uwe rechtschapenheid te be- loonen. Neemt gij, ja of neen, mijn aanbod aan Gelieve mij per keerende post te antwoorden, zorg dragende uw brief iu twee omslagen te doen de binnenste op mijnen naam en de buitenste op dees adres Espana Sra Da Anselma Guillen Calle de Renedon, 23, Valladolit. Deze persoon zal mij uwe brieven doen toekomen, want aan mij is het ver boden brieven te ontvangen, zonder dat de bestuurder der gevangenis ze eerst opene. Uit voorzorg gelieve uwen brief te teekenen L. U. 47. In afwachting van een spoedig ant woord heb ik de eer, enz. Uw zeer toegenegen, Juan DUQUE. van Cordoba. P. S. Na antwoord van uwentwege zal ik breedvoeriger zijn. Het zal iedereen in 't oog vallen dal, als men niet naïef is, men zich niet zal laten vangen aan dit verhaal. Het is klaar dat me» met aftruggelaars te doen heeft, die, wanneer men moest bijlen in het loknas, zouden beginnen met het geld te vragen voor die en die reden, voor ce reis van de dochter naar Antwerpen, bij voorbeeld, die dan aide noodige inlichtingen brengen zou. Het feit dal meer dan een onzer stad genoten zulk een brief lie- ft ontvangen, beeft dit vermoeden bevestigd. Zonderling is het ook dat de twee per sonen die dezer dagen, voor zoover wij weten, dezen brief hebben ontvangen, juweeliers en kooplieden in edelgesteen ten zijn. De gemeente Opoeteren, in Lim burg, wordt thans gelpaagd door eenen overvloed van wilde zwijnen, die veel schaê aanrichten. De bestendige deputatie van Limhurg heeft in hare laatste zitting de gemeente gemachtigd eene klopjacht te beginnen, ten einde de bewoners van deze lastige bezoekers te verlossen. Het is tengevolge van het streng in vallen van den winter, dat de wilde zwij nen de bosschen hebben verlaten, om in de velden voedsel te gaai zoeken. Dal beet durven. Men herrinnert zich nog in welke omstandigheden er o vor eenige maanden gestolen werd bij de wed. Dillen, herbergierster op de baan naar Alphen te Baarle- Hertog. Sinds dien tijd was de vrouw 's nachts nooit alleen geweest, tenzij verleden woensdag. Welnu, juist dan klopt des nachts iemand op de deur. Wie is het roept? roept de vrouw. De brigadier (van de douanen), antwoordde men en de deur gaat wij open. Kent gij mij nog vraagt de onbe kende. Neen, -egt de vrouw. Geef mij dan koffie. Maar in plaats van de koffiekan haalt de vrouw het geweer voor den dag en vuurt tweemaal telkens ontwijkt de dief, die zelf reeds zijnen revolver in handen had. Ik heb in de krant gelezen dat gij verleden keer nog een gouden uurwerk en geld overhield dal moet er nu ook aan. Op zijne bedreiging haalt de vrouw alles voor den dag de schelm verwij. dert zich voetje voor voetje, wijlde kloeke herbergier hem achterna roept: Ge zult me zoo niet meer hebben. Van den oiiversaagden dief is tot nu toe geen spoor ontdekt. Een buitenjongen, die maandag naar de stad gekomen was, en door de Rijssel- strate kwam, vroeg aan zijn vader wat die draden beteekenden wijzende naar de spreekdraden waarop de vader ant woordde Wel jongen, ze zijn wijzer in de stad dan bij ons, ze binden hier de huizen aaneen Hadden wij het ook al- zoo gedaan, onze schuur ware in den laatsten storm niet omgewaaid FRANKRIJK Een covsikaansch bandiet. Uit Ajaccio wordt gemeld, dat op 2 dezer maand te Pruga, nabij Grosseto, de bao- dief Perretli gedood is. Peretti was een vluchteling, die se dert 7 Juli 4879 in de bosschen leefde. Hij had de vlucht genomen na eene ver oordeeling bij verstek, wegens het op sluiten van een zijner zusters, gedurende 15 jaren. In 4881 ontmoette hij bij toe val een inwoner van de gemeente, waar het feit had plaats gehad en die tegen hem had getuigd. Peretti liet hem oen tijd een gebed te doen. te knielen en schoot hem dan door den kop. Dank aan zekere aanwijzingen had men thans vernomen dat Peretti zich te Prugna verborg. Een kapitein en een lieutenant der gendarmen onderzochten het huis, waar de gevreesde man zich bevond. Zij had den eerst al de bewoners doen heen- taan en dan doorzochten zij geheel hel luis men vond echter niets. Muren, zolders en vloeren, alles werd vruchte loos onderzocht. Daarop echter kreeg een der aanwe zigen het gedacht een overgrooten bak trog te verplaatsen. Nauwelijks was zulk gebeurd of eene val ging open en een schot weerklonk. Niemand eenter wierd getroffen. De kapitein had slechts den tijd zeer snel een revolverschot te los sen, toen de val weer toeviel. De gendarmen rukten echter de val weer open, een schot werd gelost en de bandiet werd in de volle borst getrof fen. Men vond in de schuilplaats twee pistolen, een geweer en een mes. Jules Simon over de liefdezusters. Jules Simon voert in den Temps een warm pleidooi voor liet vrijstellen dei Zusters van den H. Vincentius van Paulo, van de door de Kamer voorgestelde recht ten. De profanen, schrijft hij, kennen die Zusters van liefdadigheid niet, misschien kennen ook de katholieken haar niet. Zij vormen geene geregelde orde; zij leggen geene gelofte af; zij verbinden zich slechts voor één jaar. Na het jaar zijn zij vr de werel 1 in te gaan. Zij hou den scholen en werkplaatsen voor meis jes en verplegen zieken in hospitalen. In Frankrijk en Europa hebben zij thans 2434 huizen, waar zij 485,000 kin deren onderwijzen en hare zorgen aan ruim 45,000 in hospitalen opgenomen zieken wijden, ongerekend de tallooze zieken, die zij thuis verplegen. In Azië en Amerika, in Egypte, Turkije, China, Brazilië, Ecuador, enz., hebben zij 238 huizen, waar zij bijna 33,000 kin deren van alle nationaliteit en van alle geloof opvoeden. Zij hebben in haar actief ook diensten in den oorlog bewezen. Eene dier Zusters vloog in den oorlog een kogel door hare muls, terwijl zij een gekwetste verbond. De minister wilde aan eenige Zusters het ridderkruis sebenken, maar bij monde van haren bestuurder antwoordden zij Wij verlangen ter belooning alleen dat ons de gelegenheid worde gegeven, op nieuw diensten te bewijzen. Bloedige bruiloft. Een verschrik kelijk drama heeft de gemeente Si.-l)iauo in opschudding gebraent. Zondag avond, rond zes ure, keerden twee jonggetrouwden, M. Montel, 23 jaar oud, en zijne jonge vrouw Marie Consteix 18 jaar oud, naar hunne woning op het gehucht Ponnel terug, vergezeld van vrienden en bloedverwanten. Op eens weerklonk een schot van ach ter eene haag en de bruidegom rolde in het zand. Een kreet van schrik steeg uit den mood van al de genoodigdeti; op hetzelfde oogenblik weerklonk een t weede schot en de bruid viel op het bebloede lijk haars echtgenoots. De moordenaar, die verborgen in het struikgewas op den bruidstoet wachtte, heelt »a zijne dubbele misdaad de vlucht genomen, zonder dat iemand zijn gezicht heelt kunnen zien. De genoodigdeu, als versteend van schrik door dit vreeselijk tooneel, durfden zich bijna niet meer ver roeren. Toen de eerste schrik een weinig over was, legde men de twee lijken op den boord van den weg. Men haalde een rij tuig en T was een lijkstoet die hel ge hucht binnen reed, ui plaats van een viootijke bruidstoet. Men legde ze op het huwelijksbed en geheel 't dorp verdrong .ich weldra rond de ongelukkigen, die i nog i» bruidstooi waren. Het parket van Issoire en de brigade

De Denderbode | 1890 | | pagina 2