NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 18 December 1890 10 centiemen per nummer 45ste Jaar N° 2525. abonnementprus ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. DE ALBIGENZER Onze tijden. Landbouwhervorming landbouwbescherming. DË DENDERBODE. Jit blad verschijnl den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir *3 25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijtt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calqne AELST, 17 DECEMBER «890 Luxemburg. - De erfprins van Luxem burg is, door zijnen vader, gro°ttierlo« Adolf, gelasl geworden deszelfs troon beklimming aan de keizers van D»iM- land en Oostenrijk te gaan verkondt gen. De prins werd te Berlijn met vorste lijke eer ontvangen en heeft zondag namiddag bij den keuer gedineerd waar bij tevens genoodigd waren de prinsen van bel koninklijk Huis. de lier, de ministers, graaf Moltke en generaals. De erlgroothertog van Luxemburg ont ving van den keizer de orde van den Zwarten Adelaar. Ilij verliet maandag Berlijn in bestem ming naar Weenen. Daarmeê is Luxemburg officieel in de rei der europeesche Staten opgetreden. Parnell crisis. Op zijne reis naar Kilkenny werd Parnell te Carlow uitge jouwd door eene aanzienlijke volksme nigte welke riep Weg met den man die ons verdeeld Lang leve onze bisschop- Pe'op' de overige plaatsen werd hij geest driftig ontvangen, terwijl zijne tegenstre vers Tim Heafy, sir Thomas Esmor.de, Michael Davitt en Dp Tanner te Kilkenny tegen de volkswoede moesten beschermd worden. üe betoogingen te zijner eer hebben Parnell zoodanig in zijn verzet versterkt, dat hij zich zelf aan eene herkiezing te Cork niet zal onderwerpen. Te Balinasloe, in eene gemeentekiezing die zaterdag plaats had, is de anti-par- nellitische kandidaat gekozen. Op aanraden der geestelijken hebben de boeren de beeltenis van Parnell uit hunne woning verwijderd. In sommige steden, daarentegen, blijft men LTpafnell-ge.ind dat de nummers der Suppressed Untied Ireland, door de partij Mac Carlby geslicht, er verbrand worden. In eene redevoering, uilgesProk®n,r„l® Kilkenny, heeft Tim Healy Mevr. O'Shea dat zij, door hart. echt breuk met Parnell, Ierland verdeeld en al de hoop der conservatieven terug aan gewakkerd heeft. De kiezing te Kilkenny neemt de afme tingen eener gebeurtenis. De bisschop van Ossary in wiens gebied Kilkenny'ligt, heeft een mandement Parnell veroordeelt. Dit mandement heeft de weerde van een manifest, ten voordeele van sir John Pope Hennessi, anti-parnellist. Als twee honden vechten om een been Komt er een derde, en die loopt er mee heen. zegt het spreekwoord. Dc conservatieven de verdeeldheid der Ieren te baat ne- Verhaal uit de XIIIe eeuw, door H. W. FRANK. I3# vervolg. Eerwcerde vader, riep hij, een talrijke I -oep* krijgsknechten houdt voor dc poort van de abdij stil en vraagt met ongeduld om binnengela ten te worden. Hebt gij hun banier of wapen er kend Zij voeren in hun banier drlj blauwe leeu wen, loopend op zilveren veld, cn aan hun hoofd rijdt een grijze ridder, het hoofd met eenen bebloeden doek omwonden. De markies 1 Spoed u, broeder, h(j is welkom. De portier maakte haast om het hevel uit te voeren. Do abt volgde hem maar langzaam, en toen hij den gewclfden doorgang van de poort raakte, stond deze reeds wagenwijd open en mende, zullen waarschijnlijk eenen eigen kandidaat stellen. Zoohaast William O'Brien te Parijs is aangekomen, zal Justin Mac Carlhy "met hem gaan onderhandelen. Wen men een oogslag op onzen tegen woordigen tijd werpi, en den gang der zaken en menschen naspeurt, er is geen twijlel meer mogelijk dat wij niet met reuzenstappen naar de extremen toe- schreden. Op het politiek gebied, zien wij de ge matigden van het zoogezegd liberalismus, dat ten onrechte dien naam draagt, stil- lekens aan verdwijnen en plaats maken aan het revolutionnair radikalisme. Met Eud. Pirmez is hei historisch doetrina- rism, lijk M. Woeste onze hooggeachte afgevaardigde zich uitdrukte, in België uitgestorven. Heelt oud-minister Graux in de laatste kiezing niet met de socialis ten saamgespannen, hunne stem niet afgebeedeld, hunne gedachten van her ziening der grondwet niet aangenomen en als M. Bara zich de landstorm der consiitutie noemt, kan onder zulke ver klaring iets anders dan eigenbelangste ken Lang hadden velen geloofd, die eenvou dige zielen,dai Godsdienst en liberalismus in politieke zaken gepaard konden gaan dal men, meer nog, om een behendige bestuurder te zijn men zich mei dien opgeblazen titel moest versieren dal de tjeven tot niets goed waren dan tol pilaarbijterij, en om gevuuwensarm, de loop der zaken aan te zien en hem zelfs maar den helft te begrijpen. Die dwaze gedachten zijn voorbij, die domme voor- oordeelen zijn uilgestorven Wij beleven heden een tijdstip waar tussclien Waar en Onwaar een kamp op leven en dood wordt geleverd. In do nakende toekomst dreigende im- merklotsende golven van hot geusche socialism, den Godsdienst.den eigendom, Recht en Eerlijkheid in den afgrond te storten of onder ronkende puiiten te be graven. Katholiek en socialist slaan vij andig tegenover elkander en tusschen hen gaat de harde slag plaats grijpen, 'T is de plicht van allen, aan de grondbe ginselen van '1 goede, van 't christelijke vastgekleefd zich onder het vaandel van Recht en Vrede te scharen en zijne krach ten, hoe klein zij ook /ijn mogen bij te brengen om den zegepraal der Waai heid en Deugd te verzekeren en de vijand, de roekeloozo vijand onder de overmacht te doen bezwijken en ie vergruizen Onze wapens zijn die eener christelijke over- tuigingder uitmuntendheid der beginselen waarop onze Godsdienst is gesteund. Dat allen hunnen plicht doen en het spreek woord gedenken. Help u zei ven en de Hemel zal u helpen Lesimaal was ik op den trein gezeten in de nabijheid eens deltigen Heer een goede katholiek die met eenen vriend over den huidigen toestand sprak en tot mijn groot spijt hoorde ik hem de meening uitten, dat hel best was allen openlijken twist of polemiek met geusche dagbladen te ontwijken, daar zulks niet dienen kon dan die gazetjes een belang aanzetten die zij niet hebben, eene aantrekkelijk die men moet, uit alle kracht verminderen, dat dit was in zekeren zin hen een re- klaam maken. Gaarne wil ik gelooven dal die hoogge achte heer jaarlijks niet eens zijn hoofd in de wereld steekt, om te zien wat er rond hem omgaat. Iemand va leugen overiuigen is dit zijne goede faam bevoor- ileren Hem als opzettelijke bedrieger doen kennen is dit zijne aai hoorders be wijzen dat zij hem nog vertrouwen mo gen schenken Moest zulks gebeuren aan zoude men zich terecht in een ver keerde wereld moeten gelooven. En nu klaar doen zien dat een geusch dagblad am zijne lezers een aantal drogredens met groote stadhuiswoorden gesausd, is dit eene reklaam maken Eenige bladzijden uit de hedendaag sche Geschiedenis bewijzen duidelijk waar zulk een stelsel henenvaart. In 'l begin, wanneer het gemakkelijk was het sociahsmus uil te rukken, zijn de katholieken «evouwensarms staan kij ken, hebben hunne vijanden verwaar loosd, en zoo hunne macht zonder weer stand laten aangroeien en 't cn is maar als hel reeds ver gevorderd was dat men de oogen beeft opengedaan en de han den aan T werk geslagen. Wat gebeurt er nu in Duitschland Wordt er niet een opene strijd tus schen katholiek en socialist gevoerd Gaan de strijders, de redenaars van liet Centrum niet in de vergaderingen der socialisten zelf de programma's, de grondbeginselen zelf der sektie aanval len T Hebben de leaders der partij hunne makkers niet verboden zulke vereenigin- gen bij te wonen omdat er hunne prin ciepen op niets dan drogredens gesteund, er vergruisd en verbrijzeld wierden En den uitslag dier werkzaamheden In hunne hoogvesten, daar waar zij tot hiertoe als onbeperkte meesters had den geheerscht, zijn zij verslagen met eene minderheid die als verpletterend mag aanzien worden. In ons geliefd Vaderland zelf hebben geestelijken niet geweigerd het woord te gaan voeren voor 't werkvolk en hebben zich door de socialisten doen toejuichen, de heer Poithier bijvoorbeeld in eene vergadering te Luik. De lieer Woeste, de onvermoeibare kamper der katholieken houdt niet op door woord en daad zijne geloofsgeno ten tot een onophoudend strijden aan te zetten, voor den zegepraal der goede orde, voor den triomt van 't geloof en der goede zeden. Wij allen hebben een kring klein ot groot, waarin wij ons bewegen, en daar is het voor iedereen een onverbiddelijke plicht al zijn krach ten in te spannen om de Oristusleer, die alleen de ware oplossing der sociale kwestie bezit, ie verspreiden en om de gezonde gedachten van Orde en Deugd ie bewaren en te vermeerderen. Geluk kig ben ik te mogen bestatigen dat een jeleerde korrespondent van Den Dender- iode zoo meesterachtig dit tegen de Den- dergalm beeft uitgevoerd. In eene klin kende taal, in een schoone afgeronde volzin, met eene wetenschap die werk en studie vereischt, met een gevoel dat al leen de vaste overtuiging geven kan, heeft hij zijnen tegenstrever duchtig ge klopt en tot zwijgen gedwongen. Hem durf ik aanzetten iedere leugen, zoo on beschaamd uitgekraamd te vergruizen en zijne tegenstrevers onder de schande der minachting te doen vallen. Mius. verward drongen ongeveer een zestigtal ruiters dc abdij binnen. Aan hun hoofd reed de ge melde ridder, welke, ondanks zijne grijze haren en zijne zware rusting, snel op den gro-d sprong, wanneer hij den abt ontwaarde en hem gulhartig tc gemoet ging. De abt knielde neder voor den markies, wilde deze zijne band kussen, maar deze onttrok ze hem, en richtte den monnik op. Den drommel, gij zult eenen ouden krijgs man nog beschaamd maken, eerweerde heer, liep hij uit. Welk gelukkig toeval voert u naar onze abdij Het gelaat van den markies verdonkerde. 'l Is de vreugde niet. die ons tot hier zendt,, antwoordde hij, en hij wees op zijn verbonden hoofd cn zijne gekwetste ruiters. De heer van Roquemar vervolgt ons. Simon vroeg de abt hevig schrikt. De markies knikte. De abt deed onmiddellijk al dc momkken cn broeders bijeenroepen, beval aan eenige zich met ,1c gekwetste Mgslicdcn beiig te houden, du an dere moesten eich ter kerke begeven om tod te bidden. Hij gaf dc hand aan den markies en sprak met sidderende stem Verschooning, Messiro, zoo ik u eenige „ogenblikken verlaat. Uwe tijding ontstelde mij te zeer, en ik acht het noodig aan den voet van het altaar mijne gedachten te verzamelen. Dc gekwetsten lagen op bijeengezochte leg., steden in den kruisgang naast dc kerk, zij had den zich van hunne rustingen ontdaan cn hunne wonden verbonden. Wijn en spijzen werden hun toegediend. De markies en zijne krijgsknechten waren overvallen geweest door den baron van Roque- mar. Zij hadden zelfs met moeite kunnen ont snappen. Ook verwachtten zij zich tan weldra vervolgd te worden. Het gerucht van paardengetrappel en verward roepen weerklonk in de verte en kwam met snelheid dichter en dichter. Met barsche stem werd "an buiten bet bevel gegeven dc poort te openen. De broeder aarzelde, indanks een gebiedend treken van den markies. Geweldige stootcn beukten dan cenigen tijd op de deur, de aanvallers bedienden zich vei volgens van eenen grootcn hoont en liepen de poort in. Deze stortte ten gronde. Dc baron van Roquemar, te paard, OF Terecht beschuldigt mij de schrijver van (inkomrechteu) hem slechts bestreden ie hebben over zijne aanhaling uit de ro- meinsche geschiedenis. Van in mijn eerste schrijven af heb ik mij daartoe bepaald, zelfs heb ik er bijge voegd dat ik zonder die aanhaling wel licht zijne zienswijze zou bijgetreden zijn. Wie kan immers ten huidigen dage en te midden van het land van Aalst betwisten dat melk, boter, eieren en fruit meer pro fijt afwerpen dan graankweek Iedereen bekent door zijne handelwijze dat de schrijver dien ik bestrijd tot daartoe ge lijk heeft. Wie houdt er nu niet meer vee dan vroeger Zijn er nu in onze dorpen niet tien maal meer hoenderen dan over twintig jaren? Men mag het zeggen, iedereen schikt zich naar dat toonbeeld in de maat zijner krachten. Maar aange zien de graankweek, alhoewel overal ver oordeeld, nog zoovele aanhangers vindt in praktijd, is het wel een bewijs dat die krachier. ontoereikend zijn voor zulke hervorming. Zoo zouden de inkomrechten die ik met mijnen tegenstrever om andere grootere reden zoo wel als hij verafschuw onte genzeggelijk eene lijdelijke redplank zijn voor onzen kwijnenden, vallenden land bouw. Zoo /ouden die rechten misschien aan onze landbouwers de middelen geven hunne landen te vervormen. Want wat mijn tegenstrever er ook van zegge zulke hervorming eischt tijd en geld en is ver boven de macht van den gewonen land bouwer. Mijn teuensprekeFlcopt hoog op met de opbrengst van hel fruit. .Maar de landbouwer kan zijne pachten, zelfs zijne jachter, zelfs zijne contributie niet beta en en hij zou zijn geld gaan geven aan boomen die hem voor vele jaren ni ts zullen geven dan arbeid en zorgen en vetten en kosten van allen aard Ja, fruilboomen kunnen veel opbrengen en brengen voel op, maar wanneer Dees jaar zelfs terwijl ik bezig was met u te bestrijden heb ik eenen peereboom gezien niet verre van de garnizoenstad Thienen die dees jaar voor 230 fr. (zegge twee honderd vijftig franken) peeren heeft gedragen. Het is een dobbel Filip, hij staat bij pachter Peeters te Roosbeek,te gen de Kroon. Maar vraag het eens hoe oud hij is Over 23 jaren hebben die menschen er op den toen jeugdigen maar reeds groo- len boom enten gesteken van die soort en het is slechts 10 jaar dal hij voor goed begint te dragen. Van den anderen kant der stad Thienen te Waanrode bij meester Verreiken, niet verre van Scherpenheuvel staat een boomgaard van slechts 63 k 75 boomen. En hij heeft reeds vele jaren 4000 (zegge vier-duizend), ja soms tot vijf-duizend franken opgebracht. Maar het is daarom niet noodig zoo ver te loopen. Ga eetis te Lede, op den Driesch, bij pachter De Sa- deleer, hij zal u vertellen dat er jaren ge weest zijn dat zijne pruimen, merbelanen genoemd hem in een jaar lot viertien hon derd franken opbrachten. Bij Van der Schueren te Kesegem kunt gij zulken merbelanen boom gaan bezichtigen die alleen in een jaar honderd-twintig fran ken opbracht, en appelboomen die hon derd, honderd-vijftig, ja zelfs twee-hon derd opbrengen kunt gij in goede jaren nog al vinden, bij voorbeeld bij Mr Mer- tens, burgemeester te Pollaere, bij M' Ceuterikx, oud-burgemeester te Oultre, bij Mr Van den Hende, Steenhuyze-Wyn- huyze, enz. Gij ziel wel dat ik er verre van af ben van te beweren dat een fruitboom niets opbrengt. Maar ik beweerde en beweer dat de fruitkweek niet geschikt is om den landbouwer als redplank te dienen in den huidigen krisis. Die boomen en boomgaarden waarvan ik hooger sprak zijn vroeger, over 30, 40 ja 50 jaren geplant geweest zonder bij zonder doel, zonder uitzicht op winst. De planter heeft er in de meeste gevallen nooit eenig genot van gehad. Zijne op volgers plukken de vruchten. Nu de landbouw gebrek lijdt aan kapi taal, mag men niet denken een deel van dat kapitaal te vernietigen in de hoop er later schoone winsten uit te trekken. Die winsten zullen slechts komen binnen 25, binnen 30 jaren en dan is de strijd reeds lang gestreden. En wie weet komen dan Amerika en andere meer begunstigde landen ons op het gebied der fruiten geen grooter concurrentie doen dan zij het nu doen aan onze granen en andere voort brengselen. Ik heb reeds van vele ameri- kanen gehoord, bijzonderlijk in Califor- niën; maar ook in andere deelen en zelfs in Canada die gansche eigendommen, zoo groot als 't land van Aalst in Boomgaar den veranderden. De amerikaansche ap pel komt reeds meer dan acht jaren in grooien overvloed op de engelsche mark ten, bijzonder te Liverpool en het naburi ge Manchester aan. Omtrent half October pleeg hij daar ter markt te verschijnen en dan hoort men van niets meer dan van American apples. Te meer onze vlaamsche jongens die de strijd voor 't le ven in dezen tijd van overvloed, krisis op andere kunsten werpt, dragen nog bij otn ons voor de toekomst ook de concur rentie tegen de vreemde fruiten onmoge- met open vizier, met opgeheven bijl, kwam met zijne krijgsknechten binnengestormd. Een glim lach van voldoening speelde op zijne lippen, wan neer hij tusschen de aanwezigen den markies van Lavaur bemerkte. Mannen van Roquemar riep de baron tot zijne knechten, vangt den beul levendig. (Hij fees den markies aan). Eene bloedige botsing ging plaats hebben, Opeens galmde, het machtig geluid van al dc kloosterklokken door de lucht.de kerkdeur ging open, cn aan het hoofd zijner monikken, twee cn twee'opvolgend, trad dc abt statig builen. Die plot selingc verschijning van kloosterlingen in hun wit lmbljt met zwarten schapulier, de kap over hct hoofd getrokken cn de blikken nederig ter aarde gericht, verstomde de indringenden. Zij lieten hunne wapens zakken en waren als aan den grond genageld. De baron maakte uitzonde ring- Woedend sprong hij van zijn paard, verweet aan zijne krijgsknechten hunne lafheid, en sprong, met een bijl gewapend den abt toe. Deze wachtte hem onbeweeglijk af, en toen de baron voor bent stond, trok hij schielijk de kap van zijn hoofd. Als van den donder geslagen, deinsde de baron achteruit, en dc bjjl ontviel zijne bevende han den. Een krijgsknecht moest hem steunen, anders ware hij ten gronde gezakt. Simon I zeide de abt, de armen toerei kend. Dit woord gaf aan den ridder het leven terug. Met eenen plotselingen gil sprong hij naar den abt en viel hem om den hols. Kan het waar zijn? riep hij snikkend, mijn broeder Urbaan Bij dit tooneel kende de ver baasdheid der aanwezigen gcene grenzen meer de krijgslieden van Roquemar stonden als ver stomd eu konden hunne oogen niet gelooven. Het was onmogelijk langer te twijfelen. Die mon nik, welke, in de armen van den baron lag was wel Urbaaa, dc schitterende ridder, wiens eerste krijgstochten de meeslen van hen, pas vijf jaren geleden, gevolgd hadden. Het volle gelaat wat wel wat afgemagerd, de fiere blik ootmoe diger geworden, maar de gestalte de edele trek ken waren dezelfde gebleven, en de eerste oogen- blikken van ontroering voorbij, weergalmden de rustige kloostermuren van geestdriftige toejuichin gen, en verward drongen de soldaten tussehen de broeders. De ridders, de magen van Simon, baan den met geweld eenen weg tot den abt en schud- deden vurig zijne hand. (Wordt voor tgezet.)

De Denderbode | 1890 | | pagina 1