NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 21 December 189Ö, 10 centiemen per nummer 45ste Jaar N. 2524 S ARONNEMENTPRTJS ANNONtENPRIJS Politiek overzicht. Vervalsching der eetwaren. DE ALBIGENZER Landbouwvereeniging Landbouwbescherming Landbouwhervorming of bovenstaand Naschrift. DE DENDER-BODE Jit iilad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars (r. 3,25 voor les maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijit in bij C. VAN DE PUTTË-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calqae AXLST, to DECEMBER 1890. Congo-zaken. Aan den Times wordt door dezen correspondent le Brussel ge seind, dat hel aanslagen van wapens te Banana toch waar is, ondanks de tegenspraak uil Rotterdam. Aan den Times wordt uit Konstanti- nopel gemeld, dat de engelsche, duitsche en beigische zaakgelastigden geconfe reerd hebben met den minister van bui- tenlandsche zaken over de Congo-kwes tie deze moet gezegd hebben dat Tur kije méégaat met de meerderheid der mo gendheden, op het brusselsche congres. Alleen Nederland blijtt dus in zijn ver zet volharden. De Jesuieten in Duilschland.Nog altijd vindt men in de duitsche bladen berichten over vergaderingen voor en tegen weder- toelating der jesuie.tenorde in Duilschland. Zoo nu weder van eene groote vergade ring in Oldenburg, waarin een adres te gen wedertoelating is onderteekend, waarmee men verder ter medeondertee- kening zal rondgaan. Tegelijkertijd is te Mainz eene hessi- sche katholieken vergadering gehouden, waarin besluiten werden genomen aan gaande de schoolkwestie en ouder ande ren ook ten gunste van wedertoelating der jesuieten, welke besluiten aan den Rijksdag zullen worden meegedeeld. Tevens is deze vergadering tot uilgang- genomen voor eene nieuwe inrichting der centrumpartij in Hessen. Men voorziet dus nog veel gewoel en getwist alvorens deze zaak zal in regel gebracht zijn. De Paus zou van eenen hooggeplaatsten persoon een verslag hebben ontvangen over het lot dat het ontwerp tot weder toelating der jesuieten in Duitschland, te wachten staat. De Reichttag zal dit ontwerp stemmen, maar de duitsche Bondsraad zal het daar na verwerpen, wegens het verzet van Beieren. Z. H. zou diep bedroefd zijn over zulk- danige houding van het katholieke Beieren. Wij deelen deze tijding natuurlijk on der voorbehoud meê. In Ierland. Het gerucht over den aanslag op Parnell is fel overdreven. De boeren in Kilkenny heboen de gewoonte bij oploopen te werpen met pakken bloem. Er is dan ook met bloem gewor pen naar de vluchtende Parnellisten, maar Parnell is in wezenlijkheid getrof fen geworden door eenen steen, die bijna op het oog ten rechte kwam. Aangezien zijn aangezicht vol bloem was dacht men dat hij een kalkzak in het oog had gekregen. Parnell kon woensdag tengevolge van zijn toestand den kiesveldtocht in Kilken ny niet voortzetten; hij veerdigde daarom een manifest uit aan het volk, waarin hij liet iersche volk oproept, om zich rond zijnen getrouwen lijder te scharen. John Redmond, parnellist, heeft de kiezers van Kilkenny aangezet, om den laffen aanslag te wreken, gepleegd tegen den beroemden leider. Eene groote vergadering van Mac- r.arthyisten te Cork bekrachtigde woens dag Parnell's afzetting. Er loopen geruchten, dat de patriotten aan Balfour een schrijven willen richten, hem ver/oekende O'Brien en Dillon, Ier land vrij te laten bezoeken, /onder gevaar van aanhouding. Bij geval van weigering zou O'Brien zich aan het vonnis der rechtbank onderwerpen, maar Dillon zou zich buiten de hand van den strafrechter houden. Hel Staaisblad bevat diij koninklijke besluiten, genomen ingevolge de wel van 4 augusti 1890, betrekkelijk de verval- schittg der eetwaren. Zij betreffen le den verkoop van mar garine 2e het gebruik van sucharinne bij het maken en in den handel van ge suikerde eetwaren 3* het gebruik van kleurstoffen in het maken van eetwaren, en eindelijk in het gebruik van gevaar lijke gereedschappen of voorwerpen voor het bereiden, bewaren, inpakken en ver- Roopen van eetwaren en dranken. Wij nemen hier hel besluit over be trekkelijk het reglement op liet verkoo- pen van kunstboter t Art 4, Onder den naam van Margarine verstaal men. voor de toepassing van het tegenwoordig besluit, als welkdani'ge kunstboter, het is te zeggen alle voe dingsstof of preparaat, welke aan de na tuurlijke boter gelijkt en niet uitsluite- lijk bij middel van melk gebruikt wordt. Dit besluit is niet toepasselijk op de voortbrengsels die tot de voeding van den mensch niet bestemd zijn. Art. 2. De magazijnen, winkels, sta pelhuizen, alsmede de kramen der maik- ten, waar margarina te koop wordt ge steld, moeten op eene zichtbare plaats en in pnuitwischbare letters het op schrift dragen Verkoop van margarina. Vente de margarine.) Art. 3. De tonnen, omhulsels of va ten waarin de margarine door eenen han- dedaar te koop gesteld is, of die door de fabriekanten, koopntans in 't groot, in voerders, uitvoerders, verzenders en consignatarissen van dit produkt ge bruikt worden, moeten insgelijks in duidelijke en onuitwisclibare letters hel woord margarine dragen. Daarenboven, indien de te koop ge stelde margarine in niet begonnen kis- Verhaal uit de XIII8 eeuw, door H. W. FRANK. 14e vervolg. De markies kwam vooruit, de abt nam zijnen broeder bij de hand. Ziedaar, Simon, zeidc hij, den redder van mijn leven, en wat meer is. van mijne ziel. De baroa wierp eenen vluchtigen blik op den markies en dan op het gewaad van Urbaan. Zijne wenkbrauwen fronsten, Gedachten, welke de eerste gevoelens verdoofd hadden, schoten door zijnen geest, en slechts aarzelend legde hij zijne hand in die van den markies, welke ze aanbood om ze haastig terug te trekken. Ook op het ge laat der andere ridders kon men bespeuren, dat dc oude wrok nog altijd bleef bestaan. Aan het vorschend oog van den abt was dit niet ontsnapt. Lieve broeder en magen, sprak hij, laat ons da eerste zoete stonden van wederzien niet ten, tonnen of vaten gesloten is, moet het opschrift, den naam of de firma van den fabriekant dragen. Art. 4. De vazen, flesschen en omhul sels in welke de margarine, door een koopman in 't klein, den kooper afgele verd wordt, moeten in duidelijke en on uitwisclibare letters het woord marga rine dragen. Daarenboven, moet de naam ot de firma des verkoopers, in het opschrift, onmiddelijk voor of achter het woord margarine geprent slaan. Art. 5. De fabriekanten, koopmans, verzenders of consignatarissen van de margarine moeten, tijdens de verzen dingen, op de fakturen, vracht en la- iiingsbrieven enz voor iedere afzonder lijke verzending aanduiden dat de ver- zondene waar voor margarine verkocht Art. 6. Indien de margarine door eenen handelaar onder vorm van koeken ol brooden verkocht of te koop gesteld wordt, moeten deze laatsten de vorm van een teering hebben. Zij moeten daarenboven het woord margarine ingestempeld dragen, alsmede der. naam ol de firma des fabrikants, ten ware de omhulsels die ze overdekken, reeds deze aanduidingen droegen. Art. 7. De overtredingen der schikkin gen van liet tegenwoordig besluit zullen jestraft worden mei de straffen bepaald 3ij artikels 6 en 7 der wel van 4 augus tus 1800, ongeminderd de toepassing der straffen door liet Strafwetboek uitge schreven. Art. 8. Onze minister van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken is ge last met de uilvoering van liet tegen woordig besluit, dat met 13 januari 1891 van kracht zal wezen. De koninklijke besluiten betrekkelijk de drij andere voorwerpen, zijn door den minister in zijn verslag aan den koning door de volgende overwegingen verrecht - veerdigd. De regeering wil op eene volkomene wijze het gebruik van saccharinne ver bieden, daar het niet bewezen is dat dit voortbrengsel vergiftigend is. De Ko ninklijke Geneeskundige Akademie heeft nogtans verklaard dat dit voortbrengsel schadelijk kon zijn voor de gezondheid der verbruikers, aangezien liet geene voedingsweerde bezit. Overigens, hebben verscheidene van onze groote nijverheden, veel door de overgroote ontwikkeling van het heime lijk en bedriegelijk gebruik der saccha rine te lijden, niettegenstaande de door de Wetgeving gestemde fiscale maatre gelen, Het minste dat legen de bestatig- de misbruiken kan gedaan worden, is den fabriekant of den verkooper saccha rinehoudende voortbrengsels te ver plichten aan het publiek te doen weten dat zijne voortbrengsels of deze welke hij verkoopt saccharine bevatten. Dit is bet deel van het regiementsont- werp, waarvan de voorschriften op bet- door herinneringen verbitteren. Volgt mij naar het klooster, ik heb u vele en gewichtige gebeur tenissen uit te leggen, broeder Raymond De geroepene verscheen voor den abt, bevend van ontroering. Ja, mijn broeder. Moesten wij zoo elkander weerzien, mijn oude vriend, zeide do ridder treurig aan Ray mond, hem dc hand toereikende. Dc broeder kusttc de hand en keerde zich tot den abt. Raymond, beval deze met zachte stem, gij zult zorg dragen dat de krijgslieden van al, wat noodig is, voorzien worden. En nu, mijne be minden, naar de gastzaal. Eenige stonden later verhaalde Urbaan, inde eetzaal «Ier vreemdelingen, de lotgevallen, welke hem van Albigenschen ridder tot abt van Larzac gemaakt hadden. Jn een bloedig gevecht op de boorden van den Tarn was hij, na eenen woeden den tegenstand, door den markies va'i Lavaur gevangen genomen. In hel begin had hij de pogingen van den katholieken ridder, hein rei zoekende zich tot het waarachtig geloof te be- kecren, honend van de hand gewezen, totdat ein delijk een Cisterciensermonuik den weg tot zijn hert gevonden Imd. Deze, eer dat hij het kleed van den H, Bernardus droeg, had ook de ketterij, zelfde princiep steunen als dit betrekke lijk de margarina. Zonder den verkoo per van de vervanging, het verschil of liet mengsel te verwittigen, mag men,on der den naatn van eene bepaalde waar, geene andere verkoopen, het is te zeg gen eene waar van een anderen aard, of in hare normale samenstelling gewij zigd. Dezelfde princiep zal al de reglementen beheerschen betrekkelijk de vervalsching der eetwaren. Het belgisch Verbond der scheikundigen gaf er onlangs de vol gende bepaling van leder voortbrengsel als zuiver en nor maal verkocht, moet in zijne geheelheid verkocht worden, het is te zeggen zon der bijvoeging of afneming van welke stof bel ook zij. Ill en IV. De twee andere hierbijge- voegde ontwerpen van besluiten hebben minder voor doel de eerlijkheid der han delsbetrekkingen te beschermen dan de openbare gezondheid te vrijwaren. Zij zijn genomen krachtens Art. 2 van de wet, welke de Regeering machtigt, in het belang der openbare gezondheid, het gebruik te verbieden van schadelijke of gevaarlijke stoffen, gereedschappen of voorwerpen. Het eene verbiedt voor hel kleuren der eetwaren, zooals snoepgoed (bonbons), bruidsuikers, suikergoed, gebakken, si ropen, likeuren, fruit, enz,, tot den ver koop bestemd, vergiftige kleurstoffen te gebruiken, bij voorbeeld de minerale kleuren, ter uitzondering van bet prui- sisclï en het lazuurblauw (ultramarijn), zekere kleurstoffen voortkomende van het koolteer, de geelhars enz. Het ander verbiedt voor het bereiden, bewaren, inpakken of uitventen der wa ren, gereedschappen of polten te ge bruiken waarvan de met deze waren in raking zijnde deelen uit vergiftige of voor de gezondheid schadelijke stoffen sa mengesteld zijn. Ik stel voor te bepalen dat deze twee reglementen op 1° oktober 1891 zullen van kracht zijn. Soortgelijk tijdverloop werd door eenige vreemde wetgevingen toegestaan. eh Landbouwhervorming I ofwel Met zekere fiere zelftevredenheid las ik heden twee antwoorden op mijn laat ste schrijven in den Denderborie over de beschermende rechten in betrekking met de oude romeinsche geschied nis. De schrijver de vereeniging in den landbouw in nummer van 13 November verschenen, hij ten minste heeft mijn schrijven opgemerkt en alhoewel het wat te veel riekt naar bestoven handschriften, eindigt hij met mijne latere bijdrage op voorhand welkom te heeten. uit haat tegen de noordsclie baronnen, verdedigd. Met Pieter van Aragonifin, met de graven van Toulouse en Hix, met Roger Trencavel had hij gestreden tot dat hij, gekwclst en zieltogend door dc monnikken van Larzac opgenomen crplecgd en naar lichaam en ziel genezen werd. Ik had hem vroeger al gezien op ons kas teel, Simon, wanneer ik aan uw wilde krijgstoch ten nog geen deel kon nemen. Zijn naam m de we reld is. Willem van Marvcjols. Marvejols ook, riep de baron. Hij deed mij zien, ging de abt voort, Ik c, bij aile bedrevenheid in wercldschc kunsten, ik nopens het geloof, in dc diepste onwetendheid gedompeld was, cn ik schrikte toen ik verstond, hoe zondig ik het doel van ons beslaan, Godes dienst cn onze zaligheid verwaarloosd had. Lang zamerhand begon ik ook de ieeringen te ken nen, tegen dewelke ik bel zwaard getrokken had, uit enkele zucht van onafhankelijkheid en blinden baat tegen de vreemden, en ik begreep nauwelijks boe ik de zaak van liet vaderland van die afschu welijkheden niet onderscheiden had. Na weinigen tijd was ik katholiek. Maar ik had veel le boeten, cn eens met die heerlijke moeder, de Heilige Kerk, verzoend, welke ik zoo vreeselijk bestreden had, vroeg ik het wiUe habijt van Citeaux. Hij :rd mij, den onweerkuudige, niet geweigerd, en sederl den dood van den vorigen abt, voor eenige maanden iu den Heer ontslapen, hebben mijne broeders m(j met het bestuur der abdij belast. Wanneer dc monnik geëindigd bad, ontstond cr tusschen dc aanwezige ridders eene verlegen stilte. Hun staat, wat godsdienstige gevoelens, betreft, was juist die van Urbaan voor zijne be- keeriug, en de woorden, waarmede hij zijne ver blindheid betreurde, waren zooveel verwijtingeu voor hen. De zon inlusschen begon te dalen, Een eenvoudig maal vrerd opgediend door de broeders, en in stilte genomen. Iedereen was be zig zijne overwegingen te makeu. Na hel avondmaal werden weinige en onver schillige woorden gewisseld, cn weldra was ieder een op zijne legerstede uitgestrekt. Simon en Urbaan bleven alleen, Zij hadden elkander veel mede te deelen en te vertrouwen. Hun gesprek duurde lot diep in den nacht, en wanneer zij malkander verlieten, zoende de baron vurig zijnen broeder, terwijl een traan over zijne ruige kaken liep. VI. Zijn schrijven verraadt het helder ge zond verstand van den jeugdigen man die zijne gedachten vormt niet achter beslo- vene handschriften; maar le midden der levendige natuur waarin God de men- schen schiep. Hij schreef ze in 't zicht van 't groene veld en met het ware be wustzijn van hetgeen er ontbreekt aan onzen huidigen landbouwtoestand. Indien het mogelijk is zijn gedacht in de praktijk te doen doordringen, dan voorzeker zal hij meer bijgedragen heb ben tot de heropbeuring van den vlaam- schen akkerbouw dan de grootste be schermende rechten het kunnen zouden. Ongelukkiglijk kan ik hem geen grooten bijval voorspellen. Onze landbouwers schijnen nog de ontwikkeling ot het ka rakter niet te bezitten hunner deensche of duitsche broeders om te mogen hopen hen in het kort den weg der landbouw- vereenigingen te zien in slaan. In Aalst, meen ik, bestaan er reeds sedert lang twee vereenigen van hoveniers die te sa men den aankoop doen van uitgelezen zaden voor moesteelt zooals bloemkolen, ajuin, enz. In Wetteren bestaat er ook vele jaren een kring van boomteeltt die zich maandelijks vereenigt, en voor ge- meene rekening nieuwe fruitsoorten aan koopt en den handel der leden op allerlei wijze bevoordeeligt. Sedert 4 of o jaren bestaat er zelfs in Gent eene provinciale sociëteit, syndicaat van Oost Vlaanderen genoemd en uitsluitelijk gesticht tot het gemeenzaam aankoopen van handelsvet- ten, van goede verbeterde graan en gras soorten, van voederstoffen voor het vee enz, enz. En alle die vereenigingen heb ben bij ons zoo weinig verspreid dat zelf de schrijver van de vereeniging in den landbouwdie een schrander, klaarziend man moet zijn, hun beslaan niet schijut te kennen. Wat er dit jaar woorden ge sproken zijn in dien zin, wal geld er door het staatsbestuur reeds is uitgegeven om door middel van voordrachten dat ge dacht in onze landbouwcenlers te doen doordringen bijzonder mei betrekking op de melkerij, dat is ongelooflijk. Eh wel, waar zijn de uitslagen Waar zijn de sa menwerkende vereenigingen van melk- nijverheid En noclnans is het zoo klaar bewezen als 2 en 2 vier is, dat er op ge bied van melknijverheid door de veree niging en bijna door de vereeniging alleen nog schrikkelijk veel te doen valt Dat er daar met betrekkelijk weinig kosten nog groote winsten te verkrijgen zijn. En nochtans waar hebt gij die vereenigingen zien tot stand komen Voordrachten zijn er in dien zin gegeven te Aalst (Kasteel van Overham), te Herzele, te Aygem, te Haeltert, te üenderwindeke, te Meerbeke, te Neygem en misschien nog wel in veel meer andere plaatsen van het Land van Aalst. En waar zijn nu de tot stand geko- mehe vereenigingen Gij zult misschien wel een ol twee groote heeren vinden die de kosten van zulke vereeniging edelmoe dig op zich zullen nemen; maar zeg mij eens of ze vrijwillig en zonder wantrou wen gevolgd worden door de groote mas sa der landbouwers DE DIAAK. Dc morgcndklok had pas de monikken naar het knor geroepen om lauden tc zingen, of dc ba- rou wendeldc reeds mot langzame stappen in de eetzaal der vrccmdclidgcn, Het weerzien van doodgewaanden broeder, dc staat, dien hij om helsd had cn zijne woorden, hadden ecuc om wenteling in zijn gemoed en wezen voortgebracht. Zijn gelaal had dc wilde fierheid verloren en toonde ccnen weemoedige» ernst. Zijne stille overwegingen werden onderbroken door den markies, welke met vricndelijkcn groet binnen trad. Dc heer van Roquemar ging hem tc gemoet cn reikte hem dc hand. Messirc. sprak hij met vaste stem, een oq- verdiende haat heeft mij uwe edele inborst doen miskennen, eumij waarschijnlijk liet werktuig ge maakt der dweep- cn liecrschzucht van listige geestelijken. Uw zoon ligt in de diepste gevan genissen van mijn kasteel, en indien hij nog leeft, is het dank aan mijnen haal zelf tegcu u, en mijne hoop op u beiden eene gemeenzame wraak uit oefenen. Kunt gij mij verge ven I Van ganscher harte. Denken wij op mijnen armen Arnauiy, O 1 baron, zijn lot heeft mij vele Neen, niet waar De landbouwer is tot hiertoe veel te mistrouwig om tot de vereeniging zijnen toevlucht te nemen en wil de verstandige schrijver die hinder palen bij ons landbouwvolk doen ver dwijnen, het is een edel, een verheven levensdoel waaraan hij tot zijn laatsten dag zal te arbeiden vinden. Ik wensch dat hij gelukke. Het ware inderdaad de schoonste vooruitgang voor den vlaam- schen landbouw dezer eeuw. Op het gebied van verkoop van fruiten en moeshovenierderij dienstig voor den uitvoer is over eenige jaren ook in dien zin een grootsch plan opgevat door den heer graaf de Ribaucourt, seuateur voor Dendermonde. Tot hoever dit plan ge dreven is geweest, kan ik niet zeggen. Alleenlijk .weet ik, dat dank aan onver schilligheid der eenen, kwaadwilligheid der andere de beraamde vereeniging nooit volledig in werkzaamheid is getre den. Dus om dien weg in te slaan is er moed noodig en volharding. Het is de gansche ommekeer der gedachten, ge woonten, gebruiken, vooringenomenhe den van ons vlaamseh volk. Ik wensch den schrijver met dit zijn doel volledig geluk en goede uitkomst. Om met hem dien strijd te strijden voel ik de ontoereikendheid mijner krachten. Maar wanneer hij eens moeigestreden in de eenzaamheid de wonden zal zoeken te heelen die hij in dien strijd zal ont vangen, dan wil ik hem wel in de Den- derbode eene beschouwing te lezen ge ven over de (vereenigingen in het dag licht der romeinsche beschaving). Maar indien de ^vereenigingen in dien aard volledig moesten gelukken en zich uitbreiden tot het uiterste, ziet de schrij ver dan niet dat ook zijn stelsel van ver eeniging het zwartgezicht zou verwezen lijken dat hem in mijn schijven getroffen heeft. Inderdaad is de vereeniging goed zoo zal zij goede uitslagen voortbrengen tot den aankoop en verkoop van vee, tot het bebouwen van alle soorten van nijver- heidsplanten. En daar die planten dik wijls eene en dezelfde kuituur vragen willen zij goed kunnen aan de nijverheid gebracht worden, zal men komen tot die landbouwingenieurs die slechts bediende zullen zijn van eenige machtige compag nies. Daar zijn wij nog niet, zegt gij en ik voeg er bij dat er nog vele jaren zullen zijn eer wij er zullen komen. Daarvoor zal ik ook de mijnen aanraden liever in de Amerikaansche jatifundias gaan te peerd le rijden dan naar dien nooit te ko men tijd te wachten. Dit mijn schrijven was uit mijn stroeve pen reeds, toen ik een artikel las in de Denderbode van 23 November waarin de schrijver van de (vereeniging in land bouw) door mijnen bestrijder op ro- tranen doen storten, ik heb zijne moeder in wan hoop verlaten, Het is onze eenige zoou 1 - Een heerlijke zoon, markies. Bedaar u en zend eenen bode naar het kasteel. Mijne bevelen zijn reeds gegeven om nog dezen morgen naar Roquemar tc vertrekken. Ecu na ccn kwamen nu ook de ridders uithunue kamers. Alle wraak scheen verdwenen te zijn uit hunne harten. Zij groetten den markies met eer bied. Ondertusschen waren de getijden gedaan en de abt trok in de zaai. Een broeder diende het ont bijt op, en in vrooltyke stemming werd hel zuinig maat genomen. Op 't einde vroeg de abt zijnen broeder welke de oorzaak was van den krijgstocht, welke eenen zoo groote uitbreiding genomen bad. Simon ver haalde dan kort hetgeen dc lezer reeds weetde verbranding vau Albi, zijne wraakzucht, de gebeurtenissen in het kamp der Albigenzers en op zijn kasteel, het steekspel, de noodlottige zendiug van den heraut. Een glimlach was te lezeu op beg gelaat van den abt, w anneer hijde liefde van Simon voor hem, en tevens zijne wraakplannen teerde kennen. De markies vernam met genoegen de dapperheid van zijnen zoon. Da baron deed ook verstaan dat Amaury eene vurige liefde voor Elvira koesterde. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1890 | | pagina 1