De linkerzij. Een en ander. Geschenk der belgische vrouwen. Aan de dooven. Allerhande nieuws. meinsch gebied nog al bijtend wordt aan gevallen. Zie, dal durf ik niet nadoen, noch goedkeuren. Ik geloof dat die vereeniging niet tot het oneindige gedreven, veel goed zoo te weeg brengen en die in den huidigen toe stand iets goeds weet bij te brengen, diens ook stamelende taal moet kunnen reken op een goed onthaal. Te meer indien de schrijver van (ver eeniging in landbouw) onzen pennentwist over romeinsche historie eene nuttelooze schoolvosserij noemt, waar het er meer op aankomt geleerdheid ten toon te sprei den dan wel nuttig te zijn, dan wordt zijn gevoelen door meest al de lezers van de Denderbode gedeeld. Iedereen is niet overtuigd van die prachtige verzen uit Weber 's dreizehulinden Wissen ist die Welt versteltn Wissen ist vergangnen Zeiten Und die Stunde die da flatiert Wunderliche Zeichen denten Und da sich die neuen Tagen Aus dem Schuit der alten bauen Kan ein un getrübtes Auge Kückwarts blinckend vorwarts [Scbauen. Mijn tegenstrever op romeinsch histo- riesch gebied weet dat de AlmacluigeBe- stierder van het Heelal, vaste wetten volgt in het vervormen der maatschappe lijke toestanden juist gelijk in de gedaan te en lichaamverandering der stoffelijke wereld. Om klaarder lo spreken voor den gewonen lezer. Een scheikundige weet dat wanneer ijzer dat wil is zich verbindt met de zuur stof der lucht, dat er dan een ander lichaam te voorschijn komt dat rood is. Verbindt hij met die zuurstof eene andere stof kwik (MercureJ bij voor beeld dan weet hij dat hij in plaats zwa- ren, witten en vloeienden kwik een ander lichaam bekomt dat niet wit maar rood niet vloeiend maar hard is. Dit alles en meer andere zaken weet de scheikundigen omdat hij het in zijn werk huis of laboratorium onder zijne oogen gezien en ondervonden heeft. Gij weet dat de geschiedenis het werk huis, het laboratorium is der Godheid. Daarin hebt gij de verschiliige toestan den van het menschdom gevolgd in al zijne verscheidenheden van tijd en plaats. Gij hebt gezien hoe zich die toestanden vervormden in betrekking met andere omstandigheden. En wanneer gij nu die zelfde toestanden ziet verschijnen met omtrent dezelfde omstandigheden kunt gij met groote zekerheid zeggen dat zal de toekomst zijn of dat moet gedaan wor den. Daarin ligt het nut der geschiedenis en daarom is het waar wat de duitsche dichter zingt En daar zich de nieuwe dagen Uit 't puin der oude weer opbouwen Kan een onverduisterde ooge Rukwaarts blikkend voorwaarts [schouwen. Dat wist gij of anders en zoudt gij nooit uw voorbeeld niet aangehaald hebben uit de romeinsche geschiedenis. Dat gevoelde zelf de schrijver van (ver eeniging in landbouw anders zou hij het voorbeeld niet aangehaald hebben van Duitschers en Denen onzer dagen zoo wel als van Vlamingen der middeleeuwen. Dat belet niet dat de gewone man en zelfs een schrijver (met gezond boeren verstand) niet klaar en juist de belang rijkheid waardeert van aanhalingen van dien aard. En daarom mag het ook niemand kwa lijk nemen wanneer hij soms om zulke aanhalingen beschuldigd wordt van schoolvosserij, van nutteloos pralen met geleerdheid en kennis. Die beschuldiger handelt meest altijd rechtzinnig en ter goeder trouw en zulke mannen verdienen uitleg, geen spot. V. G. Landmeter. hare zittingenw tarom zouden wij het doen De heer Neujean kan niet aannemen dai men zoo aanstonds eene beslissing neme en die ouuiiddeUijk aan de druk pers mede-ieele. De heer Carlier merkt op dat men de linkerzij van den Senaat niet heelt uitge- noodigd, terwijl de rechterzij van Kamer en Senaat te zamen hebben beraad slaagd. Bijna al de leden der vergadering ne men beurtelings liet woord, te midden van een gerucht dat weinig gelijkt op de gedroomde eensgezindheid. De volksvertegenwoordigers, die moe ten vertrekken, roepen uit Het uur vordert en de bespreking niet. Men stelt verscheidene ontwerpen van proces-verbaal voor, onder andere het volgende, dat sterk naar la palisse riekt De leder, der linkerzij zijn eenpa rig gunstig aan de heizieuing en aan eene breede uitbreiding van hel stem recht. Dit opstel, dal veel tegenkanting ont moet, wordt afgewezen, gelijk al de andere. Teu slotte besluit men... niets te be sluiten. De bespreking wordt uitgesteld Eene nieuwe vergadering der linkerzij zal den 20 Januari plaats hebben. Proficiat De volksvertegenwoordigers gaan luid ruchtig uiteen. Te midden van het gerucht roept de heer Neujean uilVooral geeue mede- deeling aan de drukpers. Nutteloos, mijnheer Neujean, wel be- daukt Generaal Ponlus heelt een schrijven gericht aan de bevelhebbers der verschil lende korpsen, waarin hij bericht geeft dat, te beginnen met 1 januari aanstaan de, de brieven van de ouders aan demili taire overheden en wed.rkeerig van deze. aan de eersten, kosteloos zullen worden verzonden. Schier dagelijks vragen de ouders der militairen, inlichtingen over verlol, gar- nizoensveraudering, enz. Zij willen inge licht worden over een ongeval, een ver blijl in hel hospitaal; zij willen de reden van eene straf kennen. H«l is wenschelijk dal over dit alles inlichtingen kunnen worden gegeven, en de oudeis volledig zijn bekend met hel gedrag hunner zonen in hei leger. Door het vrachtvrij verzenden van die brieven, zullen al de betrekkingen gemakkelijker worden. De brieven zullen gesloten worden m een gedrukt enveloppe of omslag. De Koning heeft Int besluit geleekend, waarbij de berucht geworden Van Gom- peinolle, van Meenen, uil zijn ambt wordt ontzet. Iedereen heeft het recht zijue denkwij ze ie doen kennen; maar wie een officieel ambt aanneemt, verbindt zich ook geene daden te begaan, die met de plichten van dat ambt in strijd zijn. Indien er een ambt terughouding vraagt, zegt het besluit, is dit zeker wel dat van onderwijzer. Deze mag geene da den uitrichten, die hem in wantrouwen brengen bij de familiën, welke hare kin deren aan hem toevertrouwen. Het is daarenboven bewezen dal Van Compernolle oorlog voerde tegen het ge meentebesiuur van Meenen, van hetwelk hij reclitstreeksch afhing. En... gebroken is hij, die beschaver en hij heeft het ten volle verdiend. 't Zij eene les voor die, wel '.e gedurig in de hand bijlen van hem, die bun het brood toereiken. Woensdag, voor de zitting der Kamer heeft de linkerzij, in het Natiepaleis, eene algemeene vergadering gehouden, welke van 10 1/2 tot 1 ure geduurd heeft. De beraadslaging liep over het voor stel van den heer Janson, betreffende de herziening. Er was geene eensge zindheid en er werd ook geene beslis sing genomen. De heer Frère was afwezig. Het voor stel van den heer Janson, den uit slag der bespreking aan de drukpers mede te deelen, werd verworpen. 's Namiddags, na de zitting der Kamer had eene nieuwe vergadering plaats. De Patriote doet er verslag over als volgt Een schoone warboel, deze zitting Er was spraak geweest een proces ver baal van de vergadering op te maken en dit aan de drukpers mede te dee len. Gedurende een uur heeft men over niets anders gesproken. De heer Houzeau verklaarde zich gun stig aan eene dergelijke mededeeling. Dat zal, zegde hij, alle valsche inlichtin gen onmogelijk maken. De heer Neujean was er tegen. Men kan nochtans, roept hij uit, niet eischen dat de linkerzij onmiddellijk uilspraek doe over zulk eene belangrijke zaak. De heer Janson zegt Wij zullen ons belachelijk maken met al dat geheim. Men zal met ons lachen en, rechtuit ge zegd, meu zal geen ongelijk hebben. De heer Bara zegt De rechterzij maakt wel geen proces-verbaal op van LANDBOUW. De vorst en de beetwortels. Men schrijft uit Kieldrecht Het onverwacht en vroeg invallen van den strengen vorst, heeft hier in de omstreken oyergroote schade veroorzaakt, voornamelijk aan de suikerbeeten Hier aan de kreek liggen nog omtrent de drie millioen kilos beet, bestemd voor bel suikerfabriek van Calloo. Altijd werd de beet langs de kreek, op schui len naai de fabriek overgebracht, doch nu is zulks onmogelijk daar de kreek se- derl lang vastgevrozen ligt. Eene groote hoeveelheid beet zal be- vrozen zijn. De kleine stapelplaatsen van beet heelt men kunnen opruimen en met wagons naar Calloo vervoeren doen met deze aan de kreek heefi men nog niet kunnen beginnen. Alle suikerfabrieken zullen op dezelfde wijze veel schade geleden hebben. Bij M. Louis De Meulemeester, van de naburige gemeente Doel, Prosper-Pol der, liggen de beeten van twintig ge meien nog op het veld, allen zijn be- vrozen men schat de schade op tien duizend frank. Het is 40 centimeters diep gevrozen op de kreek is het ijs meer dan een voet dik verleden week heeft men hier wilde zwanen gezien, naar men zegt voorspelt dat hard weer. Vele aardappelen, die te licht gedekt waren, zullen in de putten bevrozen zijn. De Koningin beeft dijnsdag bet eomi- teit der belgische vrouwen ontvangen, gelast met het overhandigen van bet ge schenk, IJ. M. opgedragen ter gelegen heid van den 25c verjaardag der troons beklimming. De ontvangst had plaats in de groote zaal der galereijen. De dames moesten 120 in getal zijn, doel» een dertigtal had zich doen verontschuldigen. Het geschenk lag op een klein marme ren fafeltje te midden der zaal. De dames werden ingeleid door graal de Theux, M. Godefroy gemeenteraads heer, graal Jan van Merode en M. Du bois. Toen H. M de zaal was binnengetre den hield Mevr. de gravin van Merode de gelegenheidstoespraak Het is vijf-en-twintig jaar geleden dat eene roemrijke regeering eindigde. Na de diepe smart, gevoeld bij den dood van den doorluchügen stichter van het vorstenhuis, volgde eene opwelling van vreugdeen hoop. Belgie begroette met geestdrift de troonsbeklimming van den vorst, die in eene onvergetelijke redevoering zijne liefde, voor liet land en zijn instellingen betuigde. Reeds sedert eenige jaren bad Bel gie eene vorstin verloren, waarvan de nagedachtenis gezegend werd en men zag eene jonge princes den iroon be stijgen, wier ouderliefde door iedereen gekend was, lot wien alle harten zich met vertrouwen en eerbied getrokken gevoelden, en wier vijf en-twintig jarig jubbelfeest reeds officieel gevierd werd. Maar de vaderlandsliefde is niet hel uitsluiielijk voorrecht der mannen, en de belgische vrouwen die zich altijd bij de vreugde en de smarten der koninklijke familie aansloten, hebben op hunne beurt het recht opgeëisclit hunne ver- kleeldheid te betuigen. Zij hfbaeii met vreugde het gedacht opgevat de Koningin een aandenken van liet jubelfeest aan te bieden, door eene inschrijving te openen, waarvui de ge- ainge bijdrage de nederigsten toeliet,aan hare vorstin eene blijk van toegenegen- geid te brengen. Uwe Majesteit heeft geantwoord met een bewijs van liefdadigheid. Zij heeft verlangd dat de opbrengst der inschrijving zou gestort worden in de kas van hulp voor slachtoffers van den arbeid. Haar wensch zal volbracht worden. Maar Uwe Majesteit zal zich zonder twij fel geweerdigen, niet eene gift maar een nederig aandenken te aanvoerden, dat de belgische vrouwen haar ter hand willen stellen. Moge God de Koningin nog lange en gelukkige jaren schenken. Dit is de wensch, met de uitdrukking van hunne diepste toegenegenheid, Uwe Majesteit aangeboden door haar, die zij wel hare lieve landgenooten heeft willen noemen, en waarvan ik, Mevrouw,geluk kig ben, op dit oogenblik de tolk te zijn. De Koningin, zichtbaar bewogen, ant woordde Mevrouw, de lezing van uw adres beeft in mij gevoelens van de levendigste dankbaarheid doen ontslaan ik boud er aan u dit te zeggen. Zooals gij zegt is de vaderlandsliefde niet een hij/onder voorrecht voor de mannen. Indien de rol der vrouw nede riger is, indien bet ons zeldzamer gege ven is, mei onze toegenegenheid aan de openbare zaak in bet volle daglicht te komen, toch kunnen ten minste onze wenschen hun aanmoedigen, wier stre ven steeds het welzijn van het vaderland ten doel heeft. Ik ben hijzonder getroffen, mevrouw dal gij in deze omstandigheid de herinne ring aan Belgie's eerste koningin inroept. Hel is mij zoet, te denken dal het aan denken aan haar, welke ik trachtte tot voorbeeld te nemen, in de harten mijner medeburgers bewaard blijft. Gij hebt aan mijnen wensch beant woord door mij toe ie laten het bedrag der inschrijving van de belgische vrou wen te besteden lot een liefdadig doel er ik ben u dankbaar, omdal gij alzoo dit edelmoedig werk, waardoor de Koning bel verjaringsfeest heeft willen kenmer ken, zijl bijgetreden. Het is vooral in het vrouwenhart, dat het lijden weerklank moet vinden en tusschen al de beproef den zijn er geene, die meer toegenegen heid verdienen, dan de slachtoffers van den arbeid. Laat mij hel dus herhalen mijne lieve landgenooten dank, hartelijkeu dank Het Bureel en de boek- en steendrukkerij van Den DENDERBODE zijn thans gevestigd, in de Korte Zoutstraat, 31, oud-huis Van de Putte-De Smedt, (de van ouds gekenden tabakswin- cel,) alwaar alle brieven, aankon- gingen,bekendmakingen en gelden vrachtvrij moeten besteld worden. Wij berichten onze geëerde le zers dat men zich ten bureele van Den Denderbode gelast met al de werken, geene uitgezonderd, die den boek- en steendrukkersstiel betreöen. Schoon werk, spoedt}?© bediening en gematigde prijzen, wij bevelen ons aan de goede gunst van eenieder. weest is tijdens ait onderzoek dat ten tia- waar zij het geweervuur hadden gezien, ,ni. o vorrt ffpHann. F,fin der meisies, Toen eineen zii terug binnen om hunne Alwie zich voor een geheel jaar abonneert op Den Denderbode, zal hem te rekenen van 1 December tol Nieuwjaar GliATlS ontvangen. Jien kan zich abonneeren op het Postkantoor door 't welk men be diend wordt, ook met ons blad aan den postbode te vragen, ins- ;elijks met persoonlijk naar ons bureel te komen of met ons een woord te schrijven. Een persoon, door een eenvoudig middel van 23 jaren doofheid en ruischen der ooren genezen, zal de beschrijving er van gratis toezenden aan alwie het zal vragen aan M. Nicholson 21 Bedford Square, Londen. W. G. Het was ruim 3 ure toen de plechtig heid ten einde was. WETTELIJKE BESLUITEN. Van af 15 December, wordt de tele fonische groep Dendermonde-Aalst-Lo- keren St. Nikolaas verbonden met de netten van Bergen en van Doornijk. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Zijn onderpastoor benoemd te Gent- brugge, de E. H. Cap, onderpastoor te Seeverghem, ie Gent in Sint Jan Baptist, de E. H Quintyn, onderpastoor in Sint Gillis te Dendermonde te Seervergem, de E. H. Machtelinckx, onderpastoor te Knesselare te Oostwinkel, de E. H. Van der Mensbrugge, onderpastoor te Lede- berg te Knesselare, de E. H, Buysse, ouderpastoor te Oostwinkel. Botermarkt.— Heden zaterdag werden 979 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7934 kilogr. —Te verkrijgen ten bureele van Den Den derbode, Korte Zoutstraat, N°31, te Aalst, Exaam van kiesbekwaain beid. Vraagboek opgesteld door het Ministerie van Openbaar Onderwijs, bij besluit van 31 juli 1888, voor de jaren 1889-1893, met antwoorden en oplossingen. Vlaamsche of fransche tekst prijs fr. 1,00 Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Korte Zoutstraat, N. 31, Almanak der algem. Aartsbroeder schap van O. L- "V. van het H. Hert voor 't jaar 1891. Prijs fr. 0,30. Muziekhandel. Huis Gevaert, opvolger vrouwe G. Bever, 30, Brabanldam, Gent. Komt te verschijnen Eerste Vlaamsch Kerstlied van J F. Vedel, solo en koor voor2 ot 3 stemmen. Coupé. Nouveau Noël latin, solo avec choeur. Prijs, ieder fr. 1,75 franco liet land door tegen postmandaat. Dramain de lucht te Haaltert. Iedereen was hier als van den donder geslagen bij bet lezen van het verhaal van het schrikkelijk drama dat hier plaats zou gehad hebben, en in een ge- eerd blad van Maandag laatstleden is ver- sctieuen. Laat mij toe, ir. 't belang der waarheid en van den goeden naam onzer gemeente de zaken te verhalen zooals ze inderdaad zijn voorgevallen. In den voori oen van donderdag 4 De cember, kwain de brigadier uiet oenen anderen gendarm van Herzele voorbij het huis van Leander Vyvermati, en zag aan eenen kriekelaar eene kooi hangen waar van de kinderen zich in dit seizoen be dienen om vogels ie vangen. Doch daar dit slechts sedert 1 December niet meer was toegelaten, was dit verbod bijna overal onbekend. Op bevel van den brigadier, namen beide zonen Vyverman de kooi weg en lieten den vogel, die er in zat, in Vrij heid. De gendarmen maakten proces verbaal op en gingen met de kooi heen, toen op de straat beide broeders, na ze vruchteloos te hebben gevraagd ze met geweld wilden afnemen. De gendarmen sloegen met den kolf van hun geweer, de broeders weerden de slagen af, en van daar eene worsteling die hoogstens twee minuten beeft geduurd, waarna elk heen ging- Hebben nu die jongens* te veel geweld aangewend om in het bezit hunner kooi ie komen, of hebben de gendarmen al te haastig gebruik hunner wapens gemaakt? Het gerecht zal dit wel weten klaar te spinnen. Na de wond van i tot 2 oentimeters, welke de brigadier aan het hoofd had gekregen, in een nabutig huis te hebben uitgewasschen, zijn de gendarmen bij üe jachtwachter, 3 tot 400 meters van daar gegaan, en rund den middag zijn zij in rijtuig naar Herzele, 7 of 8 kilometers van daar, terug gereden. 's Anderdaags, ten 3 ure namiddag, kwam het parket ter plaatse, voorafge gaan door 8 gendarmen, onder 't geleide vau eenen luitenant. Het hnis werd omsingeld, en beiden zonen Vyverman, ua onderzoek, zonder den minsten legenstand, geboeid naar Oudenaarde weggevoerd. Onuoodig te zeggen dat die familie hevig geschokt ge- WCCïl lO IIJUGUO u.» rent zelve werd gedaan. Een der meisjes, 18 jaar oud, heeft eene zenuwkwaal ge kregen, waarin zij 's anderdaags is blij ven liggen. Zij is nog altijd bedlegerig, en 's vrijdags 's avonds heeft men den doktor moeten gaan roepen. Een der broeders, die gestooten en gekwetst werd, ligt ook to bed. Ziedaar de echte waarheid. En dan komt men u van een gevecht spreken met gaffels en u wijsmaken dat er vijf slacht offers stervend naar de gendarmerie wer den o\ergevoerd. Welke reden mag uw briefwisselaar Nardus (hier onbekend) toch gehad hebben om alzoo de waarheid to verdraaien Waarschijnlijk zal hij let terlijk overgebracht hebben hetgeen hij zich onnoozel op de mouw heeft laten speten, want ik veronderstel hem niet hoos genoeg om de betichten en die i»n- gelnkkige familie alzoo te benadeelen en op de tong te doen rijden. Een wensch om te eindigen. Dat de gendarmerie, in 't vervolg, met wat meer omzichtigheid en manier van doen te werk gazij zal er niets bij verliezen, wel integendeel, en dan zullen wij zulke erge leiten niet meer te betreuren heb ben. Verüs« Kind verbrand. Verleden woens dag, ten 9 uren 's morgends, is er te Sot- legem een erg ongeluk gebeurd, liet 3 jarig jongentje van E. Van Key molen, metser te Soitegem, is schrikkelijk ver brand. De moeder had het kind eenige minu ten alleen gelaten; intusschentijd hebben zijne kleoderen vuur gevat en eer er hulp kwam waren zij geheel verbrand. Het kind heeft erge brandwonden beko men. Hevige Brand. Een persoon in le vensgevaar. Toen Dinsdag avond de winkeljuffer van M. V.., nijveraar op de Grrsmarkt te Brussel, rond 11 uren hare slaapkamer binnen trad, zag zij een roode schijn die de vensters van baar vertrek verlichtte. Zij wierp een haastigen blik in de straat en zag hoe de vlammen uil een venster der woning nummer 24, bewoond door den heer Dehou-Streulens, naar buiten sloegen. Aanstonds gaf zij hel noodsein, en ijlde naar de hoofdwacht der pompiers, die dan ook aanstonds met hun materieel ter plaatse waren. Het vuur woedde in al zijne hevigheid. Geheel het eerste verdiep waar de pels werken en zijdesloffen opeengestapeld waren stond in lichte laaie vlam. Groot was de angst die onder de toe schouwers van de brandramp heersebte, te meer daar het afgrijselijk gerucht liep, dat Mijnheer en Madame Dehou, evenals een oriderhuurling nog in den vuurgloed waren. Niemand had hen tot hiertoe nog gezien. Aanstonds hechtten de pompiers, hunne ladders aan om de redding te be proeven. Op het tweede verdiep gekomen vonden zij inderdaad den huurling, welke rustig sliep en niet eens te vermoeden dat hij eene zoo akelige dood nabij was. Haastig kleedde hij zicli aan eft ont kwam liet gevaar langs de ladders der pompiers. Mijnbeer en Mevrouw waren niet le vinden. Eindelijk vernam men dat beiden naar den schouwburg gegaan waren en men verontrustte zich over hen niet meer, maar dacht er enkel aan de vlam men te dooven. Te middernacht konden de pompiers naar hunne kazerne terug- keeren. Rond 3 uren, woensdag morgend, bad bel vuur dat nog onder de puinnoopen smeulde nieuwe stof tot vermeiing ge vonden, en weer moest de brandwacht toesnellen om ditmaal voor goed het vuur te blusschen. Nachtelijk gevecht in een bosch. in den nacht van 16 op 17 dezer was de brigadier De Vos met twee gendarmen op ronde, op het jachtgebied van burg graaf d'Andecourt. Op zeker oogenblik werden zij ont moet door zes wildstroopers, die eenen groolen hond bij zich hadden. De gendarmen verborgen zich, doch op 10 stappen afstand gekomen, begon de hond te blaffen. De stroopers bleven staan en de aanleider riep Antwoord op het wachtwoord Vleesch en bloed riepen de an deren. De gendarmen verroerden zich niet. Toen riep de aanvoerder weêr Als ge een stap vooruit doet, zijt gij kapot De geweeren der gendarmen waren niet geladen zij kwamen een oogen blik uit bunnen schuilhoek le voor schijn, doch juist hoorde men eene los branding. De kogels floten langs de oo ren der gendarmen. Deze trokken dus achteruit naar de woning van den sluiswachter Berken- meester om hunne geweeren te laden. Berkenmeester, eveneens gewapend, kwam nu meê buiten, maar nu waren de roovers gevlucht in de richting van het bosch. De sluismeesier hoorde de stem van den aanleider, die zegde Schiet niet, straks zullen wij onze kardoezen meer dan noodig hebben. Later vvierd geroepen Schiet links, daar is de brigadier. Na eene poos liet eene andere stem op volgen Nu rechts schieten daar staat de sluismeesier. Er werden inderdaad verscheidene schoten gelost, doch niemand der verte genwoordigers der openbare macht werd gekwetst. De gendarmen met brigadier en sluis wachter losten ook hunne geweeren in i de richting van den boschkant, van in - Toen gingen zij terug binnen om hunne geweeren te herladen en eene lantaarn te halen, doch toen zij weer buiten kwa men, was er niets meer te hooren of te zien. De brigadier en de sluiswachter be weerden t-vee der stemmen herkend te hebben en 's anderdaags morgends wer den de twee verdachte personen aange- honden. Zij zijn gisteren naar de gevan genis van Antwerpen gebracht, Twee anderen, die gewond zijn, wer den ook aangehouden en zullen waar schijnlijk vandaag ot morgen in boven gemelde stad aankomen. Men zoekt de twee anderen op. Volgens een ander bericht waren de gendarmen vergezeld van twee boscli- wachters. - - Moord te Arendonck. Men is de schrikkelijke moord, welke verleden zomer te Arendonck op den jachtwach ter Anlbonis werd gepleegd, nog niet vergelen. Het geheim, welke deze mis daad omsluierde, heeft er voorzeker niet w. inig toe bijgedragen om hem eene droevige vermaardheid te geven. Zou er eenig licht in deze duistere /aak gekomen zijn Zou men een nieuw spoor ontdekt hebben Ziehier wat men te Arendonck, Turnhout en omstreken afvraagt. Althans liet parket van Turn hout is dinsdag naar Arendonck ge weest en vergezeld van vier gendarmen en de twee veldwachters van Arendonck heeft het zich naar de Zeshonderd bege ven. Bij hunne terugkomst waren de man nen der wet vergezeld van eenen per soon, welke dinsdag nog naar Turnhout is overgebracht. Het grootste geheim wordt omtrent deze zaak in acht geno men. Vele onderstellingen worden gemaakt, wij deelen ze als dusdanig meê zonder er voor in te staan. Volgens de eenen zou er eeuig nieuw leit ontdekt zijn, vol gens anderen zou de jenever sommige tongen losgemaakt hebben volgens nog anderen zou de komst van het parket hoegenaamd oiet in betrekking staan met den moord. Wat er ook van zij, wij denken dat iets gewichtigs het parket heelt doen handelen. Weigert geene almoes. 1 Nu vooral niet. Het is beter tien ondankbaren bij te staan dan er een af te wijzen, die wer kelijk hulp noodig heeft. Dit wordt aangetoond door hetgeen dinsdag te Acières bij Ath, plaats, had. Een negenjarige jongen, die blijkbaar honger had,vroeg aan eene kleine hoeve, misschien voor de honderdste maal, eene almoes. Zij werd hem geweigerd. Eenige oogenblikken zag een voorbij ganger hem tegen eene schuur staan. De tranen waren op aijne wangen bevro zen, en het gelaat van het kind was bleek. De man sprak den jongen aan,hem den raad gevende, te loopen, om zich te ver warmen. Geen antwoord bekomende, raakte hij hem aan en schrikte, ziende dat het kind dood was gestorven van honger en kou Neen, weigert geene almoes in dit jaargetij De vorst in 'l Walenland. Over groot is de ellende, die er in de buiten gemeenten heerscht. Gansche familiën zijn lot de diepste armoê gebracht, en onder deze vooral degenen, die zich met de iceli van beetwortels hebben bezig gehouden. Een boerke zond twee wagons van die veldvruchten naar eene fabriek. Men wei gerde ze, onder voorwendsel dat zij bevrozen waren. Hij bood ze aan in een ander fabriek, voor het betalen der vervoerkosten. Nieuwe weigering. Nu heeft de man nog de vervoerkosten weg en weer te betalen zonder zijne waar te kunnen verkoopen. Uit Boei meldt men dat de Maas, te beginnen van Ain geheel toegevrozen ligt, zoodat de bevolkingen der oeverdor- peu met elkander gemeenschap hebben over het ijs. Op sommige plaatsen is de ijskorst 90 centimeters dik. Dubbele moord te Mont-sur-Mar- chienne. Nadere bijzonderheden. Pierlet de moordenaar is door de gen darmerie van Antwerpen naar Charleroi overgebracht. Dinsdag is hij voor den onderzoeks rechter Buara verschenen. Onuoodig te zeggen dat de kerel stevig gebonden en van nabij bewaakt werd. Volgens het schijnt zou Pierlet loochenen de dader I der misdaad le zijn, waarvan men hem beschuldigd. Hij zegt, dat hij in den nacht dal de dubbele moord werd ge pleegd, te Parijs is geweest en dat hij ge vlucht is uit vrees voor de zware be schuldiging eu vermoedens die op hem wogen. Toen men hem zijne bestaanmiddelen vroeg, antwoordde hij dal hij die te dan ken had aan de lieldadigheid van twee damen, die hem op zijnen overtocht geld gaven. Hij zou van die lieve kennissen hebben, te Brussel, te Lyon, in een woord overal. Pierlet kent nog al de zware bewijzen zijner schuld niet. Donderdag is hij in het gerechtshof gekonfronteerd met den ouden Demol, die bijna gansch van zijne wonden hersteld is. De toestand van den neefis naar het schijnt ook zeer vol doende. Ramp te Frameries. Men meldt eene vreeselijke ramp te Frameries in de

De Denderbode | 1890 | | pagina 2