Is 't klaar genoeg Een en ander. De Vrije Vlamingen Zaak Eyraud - Bompard Allerhande nieuws. king van het volk, eene verontzedelijking die op hare beurt de oorsprong vindt in de ontdekking van God, in het ongeloof, inde godsdienstloosheid. Neen, de we tenschap kan het versland ontwikkelen, maar het hart verbeteren vermag zij niet. Alleen iti den godsdienst is de vooruit gang der zedelijke orde, in het geloof aan God de veredeling van den mensch. Een volk zonder godsdienst ver klaarde eenmaal plechtig een minister in den Franschen Senaat kan niet blijven bestaan. Die uitspraak blijft waar. Zij blijft waar, ook al richt men zijn ook niet hooger, dan op enkel aardsche belangen. De Onafhankelijke. Te Gent zijn de studenten die socialist zijn, in eenen bond vereenigd. En zij spreken en schrijven naar alle liberale en geuzenstudenten in dezen zin Makkers, ge zijl liberalen, geuzen, vrijdenkers, gij en wilt van Geloof noch van Kerk niet meer die slavernij is ge daan, en ge zijt vrij door 't versland, dal 'l Geloof te niet doet Maar 't volk heeft nog geloof ;'t is nog verslaafd aan kerk en pastoors. -- 'l Eu helpt niet van geuzerij en vrijdenkerij en liberalismus aan te prediken, 't pakt niet voor 't versland ge moet eerst werken voor 't stoffelijke en 't lichaam. Eerst socialist moet ge zijn. Willen geus en vrijdenker zijn, en ter zelfder tijd geen socialist dat is onrede lijk. 'tVolk, dat lijdt, heeft een hemel noo dig, waar bet loon verwacht en herstel ling van geleden ongelijk en biltere be- roovingen. En als gij 'tvolk hierop aarde zij nen hemel niet en wilt geven laat hei uit medelijden, katholiek en christelijk, laat het in de hoop van een beter leven, hiernamaals. Ge wilt aan den werkman de hoop ontnemen van deri hemel, ebwel, hij zal zijn deel willen hebben hier op aarde is er geen geluk voor hem hiernamaals, hij zal er moeten hebben hier op aarde vernietigt al de goden van de wereld en omwentelaar worden. Dus, ge moet socialist worden, zoo ge liberaal, geus, vrijdenker, wilt heeten en zijn. En 't socialismus alleen gaat ge loof en godsdienst dood leggen en ver pletteren. Is T klaar genoeg Een keer te meer is 't bewezen dat liberalismus en socialismus nare familie zijn. En 't en is er niets meer tussehen men moet of katholiek of socialist zijn. ner algemeene bestuurders, aan eene Vlaamsche maatschappij laten weten, dat er kwestie is, behalve de thans ge bruikte postzegels, eeuen nieuwen post zegel uit te geven, van eene andere wa.irde, met tweetalige opschriften. Uffictëele slordigheid. Wij vragen ons af waartoe het Beknopt Verslag der Kamerzittingen dienen moet, als hei niet is om de lezers, spoediger dan de Annal- les Parlementair es, met de beraadslagin gen der Kamers bekend te maken. Welnu, alle Vlamingen stelden het „i'ootste belang in de ondervraging van vrijdag laatst, over het Vlaamsch in de olksoptelling. Nieuwsgierig wachtten zij, zaterdag morgend, den brie vendrager af, om het Beknopt Verslag te leven. Doch teleurstel ling De verwachte lezing kwam niet. De Vlaamsche drukpers, die gaarne de zaak wat breedvoeriger had medegedeeld dan zij in de Fransche bladen kon aan treffen, was evenzeer misrekend. Zondag, nog niemendal. Eindelijk, de zen morgend ontvangen wij het ongedul dig verwachte pak. Wij slaan het open en lezen aan 't hoofd der eerste bladzijde: Zitting van vrijdagDecem ber, 1890 Dus, in plaats van hel verslag over de zitting van vrijdag laatst, dat ons en onze lezers ten hoogste aanbelangt, ontvan gen wij dat der zitting van acht dagen te oren Is dat nu de gewone zorg welke men, in den Monileur, aan de verzendingen be steedt, ot is het een extralje voor de Vlamingen M. de baron de Haulleville, hoofdre dacteur van het Journal de Bruxelles se dert 11-78, verlaat de redactie van dit blad hij heeft zijn ontslag als zoodanig ingediend en de bestuurraad heeft in zij ne plaats benoemd M. Allons Dechamps, zoon van den gewezen minister. Toen eenige maanden geleden M. de Haulleville o s vertrouwelijk dit voorne men deed Leunen, drukten wij onze spijt hierover uit en. betreurden da'., in ons kamp, zooveel mannen van naam de pen neerleggen M. Alex. Delmer was pas weggegaan, M. de Haulleville volgt. Deze laatste is een schrijver van onbe twistbaar talent en een goed collega. Zijn aftreden zal door velen worden betreurd. Volgens men verzekert zal hein de plaats van conservator in het Park-Mu seum worden toegekend, en ziet men de publikatie van zijne Mémoires te geinoet. maar vragen tevens dat er paal en perk gesteld worde aan dien ellendigen staat van zaken. Wij verzoeken dan eene wot van UEd. die de Coremans' wei van 1889 toepasse lijk maakt op de beroepshoven of ten minste vlaamsche kamers inricht in de beroepshoven van Brussel en Luik. l)it ons verzoek is de wensch van geheel hel laamsche volk. De heer Beernaerl. De achtbare ka binetsoverste is sinds zaterdag onpasse lijk ten gevolge eeuer hevige verkoud heid. Ofschoon zijn toestand niets ge vaarlijks oplevert, blijft de heer Beer naerl nochtans voortdurend bedlegerig. Hopen wij dat hij spoedig hersteld weze De groolen eten de kleinen. M. De Sadeleer, onzen achtbaren volksvertegeu woordiger, riep in de Kamer te recht de aandacht op het verdwijnen der kleine landbouwstokerijen. Zoo waren er in 1884, "1 nijverheids stokerijen met eenen aangegeven inhoud van 3,052,704 hekloliters, die 490,883 hektoliters al kool van 50 graden voort brachten. In 1888 vinden wij nog slechts 40 nij- verheidsstokerijen, met eenen inhoud van 2,285,998 hektl., en die 480,095 hektl., alkooi van 50 graad voortbrengen. In 1889 gaven 49 stokerijen eine op brengst van 491,972 hektoliters. Men ziet het, de voortbrenging er van is dus, hoewel 'i getal stokerijen vermin derde, ongeveer dezelfde gebleven. Hieruit volgt dat de nijverheid van lie verlede het monopolie wordt van enkele groote industrieelen. Men moet zich af vragen of hel eene weldaad zal zijn. M. De Sadeleer aarzelde niet op die vraag krachtdadig neen te antwoorden. Zilveren Bruiloft. Zondag 4 Janu ari zullen de achtbare M. Woeste, gewe zen minister, kamerlid en s lokhouder der balie van het hof van verbreking zijne teergeliefde gade hunne zilveren bruiloft vieren. De vader van den koenen leider der katholieke gezindheid was van Duit- schen oorsprong zijne moeder is te Brussel geboren. Mev. Woeste is de eenige dochter van luitenant-generaal Greindl, aiüe-camp des konings en oud minister van Oor log, die tot het baronschap werd verhe ven door koning Leopold 1. 1 are broe ders zijn 's lands algezani aan het hof van Berlijn, baron Greindl, een der hoofden der Behoudsgezinde Vereeni- ging van Brussel en baron Greindl, kolo nel. Vlaamsche postzegels. Volgens Hel Land houdt men zich in het ministerie van postwezen en telegraphen, bezig met hel teekeneu van vlaamsche postzegels. Te meer heeft dezer dagen, namens den heer Vandenpeeroboom, minister van Spoorwegen en Postwezen, een zij- komen liet bieronderstaande vertoog schrift naar de Kamer van volksvertegen woordigers te zenden. Zij klagen er in over nieuwen smaad en nieuw onrecht, onze taal aangedaan door het beroepshof an Brussel, en vragen eene wet, die voortaan een geval Pau wels, en een geval, gelijk aangeklaagd wordt, onmogelijk zou maken. Hun verzoek is rechtvaardig en de Vlamingen zullen niet gerust kunnen zijn over de erkenning hunner rechten voor het brusselsch beroepshof, alvorens er voldoening aan gegeven zij. Ziehier den inhoud van den brief Aan de Heer en Voorzitter en Leden der Kamer van Volksvertegenwoordegtrs. Achtbare Heer en, Verleden week werd do zaak Josson voor de le kamer van hel beroepshof van Brussel opgeroepen. Wij laten den grond der zaak van kant, immers wij verwachten in volle betrou wen de uitspraak van het hof af, omdat die uitspraak niet twijfelachtig kan zijn M. Josson was in zijn recht, krachtens de grondwet, die de vrijheid dor gespro kene talen in Belgie waarborgt en geene wet kun den advokaat verbieden zijne moedertaal te gebruiken voor hel bureel der kostelooze raadgevingen en den tuchtraad. Het beroepshof zal dus M. Josson recht laten wedervaren en hem op de lijst der stagiedoonde advokaten weer brengen, waar een onrechtvaardig be sluit hem van wegliet. Waarom schrijven wij u dan, achtbare Heeren Ouder de beweegredenen waardoor het hof de besluitselen van advokaat Prayon van Zuylen, dinsdag verwierp, hebben wij één opgemerkt, die ons bij zonder hard getroffen heeft. Die beweegreden was de volgende: Attendu subsidiairement qu'il n'y a pas lieu d'avoir éiiard iux conclusions, celles-ci étani rédigées en flamand el par conséquent vicieuses par la forme. Hetgeen beteekent Aangezien daarenboven dat er geene redenen bestaan de besluitselen in aan merking te nemen, vermits deze in liet vlaamsch /ijn opgesteld en bijge- stela e.n bijgevolg in den vorm slecht zijn. Wat wil dat anders zeggen, achtbare Heeren, als dat onze taal van geene waarde is voor het beroepshof van Brus sel Tegen die ongelukkige zinsnede moe ten wij krachtdadig verzet aantcekeneri. Zij is eene beleediging voor onze taal en voor ons, Vlamingen. En niet alleen verzetten wij ons legen die ongehoorde schending van het recht der vlaamscht taal de moedertaal van de meerderheid der belgische bevolking RECHTERLIJK KRONIJK. Assisenhof der Seine Zitting van 20 Debember. Zooals te voorzien was heeft 't proces een dag langer geduurd dan bepaald was ter oorzake van de betwisting tussehen de school van Nancy en die der Salpé- trière, over de werking van het hypno tism. M. Danet. de burgerlijke partij, heelt 1 fr. schade vergoeding gevraagd voor de kinderen van Goffé. Zaterdag morgend werd de assisenzaal waarlijk stormenderhand ingenomen, en toen de beschuldigden binnengebracht werden, was de zaal overkropt van volk. Beide beschuldigden zagen doodsbleek en waren geheel ten einde krachten. Gabrielle heeft vrijdag avond, na de zitting, eene zenuwcrisis gehad, en men vreesde dat de zitting van zaterdag niet zonder incidenten zou afloopen. De ge neesheer Floquet hield zich in alle geval gereed. Uitspraak van het vonnis. De jury ging ten 7 ure in de zaal der beraadslagingen en kwam rond 9 ure terug. Hij brengt een bevestigend vonnis uit voor Eyraud, zonder verzachtende om standigheden, en een bevestigend vonnis voor Gabrielle met verzachtende omstan digheden. Hel hof gaat nogmaals beraadslagen en keert tien minuten later terug met een vonnis, waarhij Eyraud ter dood veroor deeld wordt en Gabrielle BomparJ tot 20 jaar dwangarbeid. Beiden werden tot 1 frank schadever goeding veroordeeld, door de burgerlijke partij geëisclit. Toen hij het vonnis hoorde, rilde Ey raud maar hij bleef betrekkelijk kalm. Gabrielle Bompard verloor het bewust zijn, maar Dr. Floquet kon ze spoedig weer bijbrengen. Men bracht alsdan de twee beschuldig den naar het depol. Gabrielle. Bompard is in de cel n. 5 op gesloten en wordt verzorgd door twee liefdezusters. Michel Eyraud is in de cel n. 5 opge sloten en wordt bewaakt door 2 agenten der veiligheid en een wachter van bet depot. Beiden waren zeer terneergeslagen, toen zij terug in de gevangenis waren. Zij raakten geen van beiden de spijzen aan, die men hen voorzette. Toen Eyraud in zijne cel kwam, liet hij zich op bet bed vallen en weende lang. Rond tien ure bracht M. Decori, zijn ad vocaat, Item een bezoek. Hij maande hem tot kalmte aan en trachtte hem moed in te spreken. Hij vroeg hem of hij zijne voorziening in cassatie niet wilde leeke- nen, 't geen Eyraud aanstonds deed. Toen de eerste oogenblikken van neer slachtigheid voorbij waren, stond Ga brielle recht en wandelde koortsachtig heen en weer. Zij vroeg aan de zusters of men haar naar Nieuw Caledonië zou brengen. De zuster antwoordde dat zij waar schijnlijk te Clermont zal opgesloten worden, en zij Frankrijk niet zal verlaten M. Henri Robert is haar komen bezoe ken. Zij heeft nog hare voorziening in verbreking niet geteekend. 's Anderdaags 's morgend heeft Eyraud aan zijne bewakers verschillende inciden ten van het proces verhaald. Hij hoopt verzachtende omstandigheden le beko men voor het verbrekingshof. Ter. 8 ure werd hij naar de Grande Ro queue overgebracht, waar hij in de cel n. 1 opgesloten werd. Hij was kalm en trok zonder ontroering de kleeren der veroordeelden aan. Gabrielle zal tot na het tijdverloop voor het beroep in St. Lazare blijven, waarna zij naar Nauterre zal gebracht worden Indien zij het vraagt, zal zij naar Nieuw Caledonië werden gezonden. (T* Het Bureel en de boek- en steendrukkerij van Den DEMDERBODE zijn thans gevestigd, in de Korte Zoutstraat, 31, oud-huis Aan de Futte-De Smedt (de van ouds gekenden tabakswin kei,) alwaar alle brieven, aankon gingen,bekendmakingen en gelden vrachtvrij moeten besteld worden Wij berichten onze geëerde le zers dat men zich ten bureele van Den Denderbode gelast metal de werken, geene uitgezonderd, die den boek- en steendrukkersstiel betrellen. Schoon werk, spoedige bediening; en gematigde prijzen. Wij bevelen ons aan de goede gunst van eenieder. Alwie zich voor een geheel jaar abonneert op Den Denderbode, zal hem te rekenen van 1 December tot Nieuwjaar GftATlS ontvangen. Men kan zich abonneeren op het Postkantoor door 't welk men be diend wordl, ook met ons blad aan den postbode te vragen, ins gelijks met persoonlijk naar ons bureel te komen of met ons een woord te schrijven. —Tc verkrijgen ten bureele van l)c.n Den derbode, Korte Zoutstraat, N° 31, te Aalst, Exaam van kiesbekwnam beid. Vraagboek opgesteld door hel Ministerie van Openbaar On Vrwijs, hij besluit van 31 juli 1888. voor de jaren 1889-1893, met antwoorden en oplossingen. Vlaamsche of fransche tekst prijs fr. 1,00 Te verkrijgeu ten bureele van Den Denderbode, Korte Zoutstraat, N. 31. Almanak der algem. Aartsbroeder schap van O. L. "V. van liet II. Hert voor 't jaar 1891. Prijs fr. 0,30. Op Zondag 4 Januari 4891,zal het zoo gunstig gekende Zang,- Tooneel-en Let terkundig gezelschap 't Lund van Biem. onzer stad, eene Praehtvertoo ning geven ter stadsscnouwourgzaal ten voordeele van de Armen, Het programma belooft een gansch buitengewoon feest, bijzonder voor de liefhebbers van puike muziek. Wij wak keren onze medeburgers aan, deze gele genheid te baal te nemen om eenen aan geuamen avond door te brengen en te vens een werk van liefdadigheid te ple gen. JÉ Bureel om 51/2 ure. Gordijn om 6 ure heel stipt. Kaarten aan 1,50, 1,00 en 50 centimen, zijn van heden af te bekomen tol den dag der vertooning 's middags, in het lokaal des gezelschaps, bij den beer R. J. Hermans, Albert Liè- nartstraat De Leden der Maatschappijen hebben rijen toegang op vertoon van hunne, persoonlijke kaarten. Brand. Verleden zondag avond rond 6 uren is er brand uitgebor sten in de grooten bouw, der katoenla- briek Jelie, filatures et filteries réunies, aan de Vaart alhier. Het vuur was ontstaan in de spinderij het vuur werd door de werklieden en de pompiers der stad gebluscbt. Een spinmolen is verbrand. De schade wordt bepaald op ongeveer 10,000 fr., door de verzekering gedekt. Verleden zaterdag morgend viel bet zooutje der echtgenoten De Vos-Ghys- brecht, Maanstraal alhier, zoo ongeluk kig van een trap, dat liet op 23 dezer ten gevolge zijner wonden overleed. Eene botsing die schrikkelijke ge volgen had kunnen hebben,heeft maandag avond te Meirelbeke plaats gehad. De trein n° 77 die gewoonlijk om 4 ure 15 minuten uit Oostende naar Keulen vertrekt, was 31 minuten in vertraging, daar hij op de postboot had moeten wachten. Intusschen was de trein 146, die om 4 ure 24 min- uit Oostende naar Brussel en Namen afstoorat, op het gewone uur vertrokken. Bij de statie van Meirelbeke heeft de trein 77 den trein 146 ingehaald en is er van achter opgeloopen. Bij onverwacht geluk zijn de machi nisten en reizigers er van afgekomen met den schrik en eene geweldige schud ding. De reizigers zijn te Brussel met een uur en een k waart vertraging aangeko men. De stoffelijke schade is zeer aanzien lijk. Hoe kan een trein op eenen anderen loopen, die voor hem rijdt, zal men vra gen Men denkt dat het ongeval gebeurd is, tengevolge van den dikken mist. die belette de seinlichten van op behoorlij ken afstand te zien. Diefstallen in de Banque dc Bel gique.Men zou zeggen dat dc Banque de Belgique als bestemd is om bestolen te worden. Over vijftien jaren was hel 't Kinl, die haar voor'23 miljoen iri de doeken deed. nu is het zekere Lambm, bureeloverste, die voor eenige honderd duizend titels vervalschte. De man is aangehouden en naar de gevangenis gevoerd, waar hij ter beschik king van het gerecht gesteld is. Ziehier de feilen ln december 1880 werd de bank herin gericht en noodigde zij bare aandeelheh bers uit, de 100,000 titels van 500 fr.. die het oude kapitaal vormden, om te wisse len legen 30,000 nieuwe titels van 500 f r. om het nieuwe kapitaal te vormen. Op die wijze ontving elke action naris drie nieu wc' titels voor tien oude. Deze omwisseling gebeurde in de laat ste dagen van december 'van 1880. Op diloogenblik was de toeloop in de bank aanzienlijk en er waren dagen dat men 5 tot 6000 titels der uitwisseling aanbood. Er werd dan ook een bijzonder bhreel met deze operatie gelast onder toezicht van eenen administrateur. De te verwisselen titels werden door de dragers aangeboden vergezeld van een nummerbordereel, dat met hun handiee- ken bekleed was. Tegen dit bordereel werd hen een vooi'loopig ontvangstbewijs afgeleverd, in alwacliting van de nieuwe titels, die hen na ten minste drie dagen werden overhandigd Titels en bordereelen werden geverifi eerd, en ingeschreven in een bijzonder register ten einde later de oude, alsook de nieuwe titels tegen welke zij verwis seld waren steeds met de namen van de dragers derzclve te kunnen terugvinden. Vervolgens werden deze oude titels door boord ten einde die le vernietigen. De kleinste bijzonderheden waren in deze operatien voorzien en schijnbaar was alle bedrog onmogelijk. En toch be wijzen de feilen dat nog niet alles voor zien was, Voor de twee of drie laatste titels was de termijn van omzetting verlengd tot in januari 1890, iets wat bewijst dat er al tijd uieiiscben gevonden worden, die hunne belangen niet ter harte nemen. Maar op dit tijdstip ontdekte de boek houder der bank dat de nieuwe titels vertegenwoordigden, welke men nog wist in banden te zijti van eenige hou ders van naam. De verwondering was groot en men geloofde eerst aan eene dwaling of eene misgreep doch er was noch het eene noch bet andere. Bij een nauwkeurig onderzoek werd er ontdekt dat een aantal oude titels vervalschl was en er verschei dene nieuwe titels waren verdwenen. Men oordeele over de opschudding,die dit feit veroorzaakte, toen men de verval- schiugen ontdekte. Bij het daglicht ge zien bevond men dat er op de boeken uiiscbrappingenen invullingen waren ge daan. Eene klacht werd ingediend, ten gevolge waarvan een rechterlijk onder zoek werd begonnen en de dienstoverste die verdacht werd, schreef eeneu onbe- leefden brief en gaf zijn ontslng. Volgens de Etoile bedragen de ont vreemdingen 40 tot 50,000, doch vol gens eeu ander blad wel 40 ),000 fr. Zekere P... een brave huisvader, wonende Maria-Christinestraat, te La ken, ontving zaterdag eene dagvaardi- ging om voor de korrectionele rechtbank te verschijnen, beticht, in een oogenblik van opgewondenheid, een pak slagen aan eeuen persoon te hebben toege bracht. Zoo groot was zijne wroe ing, dat bij besloot een einde aan zijn leven te stellen. Zoudag, rond 5 ure 's avonds, trok hij naar de vaart, doorpeilde den af grond waarin bij zich ging werpen en stortte eenen vloed van tranen. De poli tieagent Baolan, op post aan de twee bruggen staande, had dit droevig tuoneel nagezien en wendde al de moeite van de wereld aan om hem van zijn noodlottig besluit te doen afzien, en bracht hem te midden zijner huisgenoten terug. Een brutaal feit. Maandag avond rond 10 uren heelt een brutaal feit een gedeelte der Groenplaats te Antwerpen in .pschndding gebracht. Hel wordt ons olgenderwijze verhaald. Het Café X. wordl gehouden door ft Edw B.., 32 jaar, die getrouwd is met de weduwe, welke eene veertienjarige dochter heeft. B.., is ziekelijk. Nu maandag avond kwam zekere T., een Gentenaar en aannemer van beroep, die nu en dan dit lokaal bezoekt, weer binnen. Hij was zeer vrijgevi;, en trac- teerde al wie er in huis kwam. Zelfs wil de hij het 14jarige dochterke jenever doen drinken. De moeder gaf haar, op zijn aandrin- keu, echter een glaaske met water ge vuld. T., die dit scheen te gissen, proefde er „.iii en zijn vermoeden bevestigd vinden de, smeet hij hel glas ten gronde, en begon op de brutaalste wijze op zijnen hiel le draaien. Er was niemand in huis om de lieden des huizes te verdedigen. De baas, ge voelende dal zijne, woede ten top klom en vreezende ongelukken te zullen doen, ging in de keuken, terwijl de vrouw eene meid om de policiezond. Ongelukkig was er op de Groenplaats geenen agent te vinden en de meid kwam onverrichterzake terug. Intusschen tijd had de vrouw reeds van den hrutalen gast eenen stomp tegen de tanden gekregen, zoo dal de baas het niet langer kou aanzien en zijnen revol ver van boven haalde, waarmee hij een schot loste. De kogel vloog in bet plafon. Toen greep de baas T. bij de keel en wilde hern met den revolver in den hals schie ten. Hij loste den kogel echter in zijne eigene hand. Nu ontstond er een verwoed gevecht, waar, op het geschreeuw en het hulpge- ioep, eindelijk de policie tussehen Lvvam om T. met eene wond aan den hoofdsche del en B. met verwonde hand beide naar het gasthuis over te brengen. De hoofdwonde van T. schijnt veroor zaakt door eenen slag met den revolver. De policie doel een onderzoek. HOLLAND. Groote brand te Amsterdam. Zaterdag namiddag omtrent 5 1/2 ure ontstond er te Amsterdam, in een der vier naast elk ander geleden oliepakhuizen, van de firma Alberdingk en zonen op de Brou wersgracht, brand die weldra zutk een omvang kreeg, dal bee! het westelijk deel der stad éénen vuurgloed toonde. In het eene perceel was eene kuiperij, in e!k der drie andere pakhuizen waren aanwezig, zeven groote ketels, die ieder 200 vaten bewerkte vette olie bevatten, terwijl de zolders van de vier perceelen grootendeels nu t ledige peliookaten wa ren opgestapeld. Omtrent het ontstaan van dezen brand vernam men

De Denderbode | 1890 | | pagina 2