NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN7 ARRONDISSEMENT AALST. Zonda» 28 December 1890, 10 centiemen per nummer 45ste Jaar N. 253 ABOfflEMENTPRIJS ANNONCENPRMS Z Politiek overzicht. De vrijheid van Drukpers. DE ALBIGENZER Landbouwhervorming. DENDER-BODE. Jit ulad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor ses maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. He inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnique AELST, 11 DECEMBER IS90 Congozaken.] Maandag heeft de technische commissie te Brussel, welke belast is met het vaststellen van het. ta rief van invoerrechten voor den Congo- staal, meêdeeling ontvangen van het be drag der invoerrechten, dat door de en- gelsche, duitsche en italiaansche regee ringen voor hunne bezittingen op Alrika's oostkust is vastgesteld. De invoerrechten voor deze bezittin gen bedroegen gemiddeld 5 p. c. Ook ten opzichte van het tarief der invoer rechten voor de Staten der Westkust is een vergelijk getroffen. Daar de commis sie daarop tot onbepaalden tijd is ver daagd, beschouwt men den arbeid als geëindigd. De Vereenigde Staten, die de Berlijn- sche Congoakte van 1885 niet hehbon ge- teekend, zullen op den/.elfden voet wor den behandeld als de overige Vereenigde Stateu. Uit Brussel méldt men aan het Vader land dat alle mogendheden op Nederlands voorsiell. n,betreffeiide;iiet Congresvraag stuk, een weigerend antwoord hebben gegeven. Senaatskiezingen in Frankrijk.— Op den eersten zondag van januari mod de kie zing plaats hebben wegens periodieke aftreding van 80 senateurs op de 300. Slechts 16 van de vacante zetels waren tot hiertoe door monarchisten bezetde overige 64 door republikeinen. Men ge looft thans dat hoogstens 40 zetels voor de monarchisten zullen behouden blijven, want vele conservatieven beginnen zich langzamerhand lot de republikeinen te rekenen. Jules Ferry wiens verkiezing te Epinal volkomen zeker is heeft in zijne daar gehouden redevoering gewaar- schouwd legen de monarchistische over- loopers, die geerne in hunne omhelzing de republiek zouden versmachten en volgens hem slechts valsche broeders zijn. Jules Ferry heeft ook al een aardige manier om de verzoening te verstaan. Redevoering van Leo XIII. Men seint uit Rome, 23 december In zijn antwoord aan de kardinalen, welke aan Z. H. hunne gelukwenschen wegens het Kerstfeest kwamen aanhie- den, drukte de Paus den wensch uit dat de vijanden der kerk hunnen haat zou den afleggen en haar de vrijheid laten. In den tegen woo rdi gen strijd was hel voor den H. Vader een groote troost de Christenen steeds besloten te zien het ge loof te verdedigen. Z. H. drong aan op het feit, dat Italië het centrum is der vij andelijkheden tegen den H. Stoel Na zijne laatste incykliek te hebben herrinnerd, voegt de Paus er bij dat men den haat legen de katholieken heilig noemt. De ware vijanden van Italië zijn die, welke de ongodsdienstig 'eid en de zede loosheid verspreiden zij brengen het land tot armoede en rampspoed. Zij die het goede willen doen voor Italië, wor den valschelijk zijne vijanden genoemd. Wat Z. II. aangaat, zij strijdi alleen voor den Godsdienst. De toekomst zal leereu dat de katholieken een grooten dienst hebben bewezen aan Italië. Wat is het een schoon en gewaardeerd recht voor ons, Belgen, van onze ge dachten vrijelijk door den druk te mogen verspreiden, zonder daarin, door wie het ook zijn moge, verhinderd te kunnen worden Vrijheid van <irukpers, zoo innig verbonden met de vrijheid van denkwij/e, niet zonder reden hebben onze wetgfveis van 1830 u in de Grond wet geschreven als een der kostbaarste rechten aan vrije burgers toegekend Zij. immers, die onder de voormalige re geeringen geleefd hadden, zij wisten wat het beteekent onder den dwang te staan van eenen alleenheerscher of eenen par tijdigen vorst. Met boete, met gevang had ten velen van hen tiet moeten b> koo pen hunne vaderlandse* e gevoelens te hebben durven lucht geven. Meer dan dat Hebben niet menige onzer landgenooien den weg der balling schap ingeslagen, omdat zij het gewaagd hadden de stem te verheffen tegen wille keur en onrechtveerdigheid, tegen schan- dige verdrukking van onzen stam De Vrijheid van drukpers werd ons dan gewaarborgd, toen wij door eene machtige beweging het juk van den vreemde afgeschud en ons een eigen, on afhankelijk heslaan hadden verworven. Voortaan zou niemand meer geplaagd, noch vervolgd kunnen worden voor de gedachten en denkwijzen door bem in t licht gegeven iedereen zou zich mo gen aanstellen als drukker of uitgever, zonder daartoe eenige voorafgaande toe lating van noode te hebben. Van dit recht werd dan ook ruim schoots gebruik gemaakt en de gelukkige uitslag liet zich niet lang wachten. Boe ken, nieuwsbladen, vlug en tijdschrif ten verschenen er met honderden, met duizenden alle vakken der mensche- lijke wetenschappen kiegen eenen mach tigen stoot op de baan des voot uilgangs de meest velschillende denkwijzen kwa men voor den nag fraaie letteren en schoone kunsten, handel en nijverheid trokken er hun voordeel uit. Doch, geene zaak is er in deze wereld of zij heeft soms hare keerzijde en zoo ook gebeurde het met de Vrijheid van de Drukpers. Verhaal uit de XIII' eeuw. door H. W. FRANK. 45® vervolg. Wij waren tc lievig verhit up uwe vervol ging, bemerkte een ridder. Daar de meester nu den baron onmachtig waan, de om een verraad tc wreken, wilde hij zijn kas teel overmeesteren en te dien einde, om zekerder en zondnr bloedvergieten te werk tc gaan. werd het valsch bevel opgesteld en met den degenknop van een toevallig achtergebleven wapen van den baron gezegeld. Hij zelf had het naar hel kasteel gebracht, en was op zijnen terugkeer tot den meester, tot zijne groote verwondering, tusschcii de troepen van den baron gevallen, w elken hij dan als bespieder gevolgd had. Maar welk oordeel kon de meester uit zijn ver raad trekken vroeg de baron, want ware ik in derdaad verslagen en van mijne macht beroofd, ik hadde toch niet opgehoudeu zijne zaak te ver dedigen. Het gedacht kwam van den meester niet. Alles is op aandringen van den diaak gebeurd, en, geloof ik, een weinig tegen «len wil van den mees ter zelf. Maar wat kan Aymard daartoe bewe gen Ik weet het met, De man spreekt waarheid, onderbrak Elvira, zijne beweegredenen zal de diuuk aan bem niet hebben doen kennen. Ik ken ze. Ben ik nu vrij vroeg de geeste lijke. De baroD knikte. Dc Albigcnzcr verliet haastig de zaal en weldra dc abdij. Aller oogen waren gericht op Elvira, welke blo zend haar verhaal voortzette O lieve vader ik weet niet hoe ik mij moet uitdrukken, om u ken nis te geven van bI wat ik u mede te deelen heb. Die diaak, niettegenstaande alle vcrwcnschingen welke zijn geloof, openlijk ten minste, op zulk eene misdaad roept, beminde mijHij vreesde u en uwe macht, hij moet u onmachtig maken en daarom zijn verraad.... De meester heeft u en mij opgeofferd, waarschijnlijk omdat hij den diaak niet dorst dwarsboomen. Achter de muren van uw eigen kasteel meenden zij u, w eiken zij verslagen waanden, te kunnen trotseereu. Werden door het uitoefenen van dit recht de goede, de edele gevoelens, de verhevene gedachten ouder het volk ver spreid, zoo nam de geest dos kwaads on gelukkiglijk dit middel ook te baat om overal door te dringen. De periodieke p rs, niet tevreden met op wetenschap pelijk of staa'kundig gebied den wem- klank te zijn vat. de verscheidene gezind heden, begon eerst bed<kieiijk, daarna openlijk den Godsdienst en de goede ze den aan te randen. Deze aanballen wer den van dag tot dan heviger onbeschaam der van de vrijheid werd misbruik ge maakt zij veranderde in eene wezen lijke bandeloosheid. liet revoluiioiiuair element, het opko mend socialismus, bleef niet ten achter ir het uiten en verspreiden zijner onheil- wekkende denkbeelden en opstokingen. i'e vre- mden, vooral velen onzer 7.ui- dennaburen, dc Franschen. hadden Bel gië nooren roemen als het land der vrij heid. En wat gebeurd er Onze gewes ten worden overstroomd door eenen stortregen van vuile schriften, prenten theaterstukken, die, op de laagste en ge meenste' wijze alles trachten te bezoede len wat ons dierbaar en heilig is. Die uilheemsche volksbedervers ko men hier in ons vaderland de schandig- ste zedeloosheid en goddeloosheid ten toon spreiden. Door dag- en weekbladen spotprenten, muHek en tooneelsiubkcn, romans en zedeschetsen, waarvan de vet koop in Frankrijk zelf vet boden is, preeken zij hier in België ongestraft les sen van ontucht en haat tegen den Gods dienst en van oproer tegen de wettige overheid. Eb wel, het is tegen die wraakroe* pende wetsovertreding dat wij, als el gen en als Katholieken,uit al onze krach ten protest aanteekenen. Niet langer mag er geduld worden dat mannen, en vooral vreemden, openlijk ons hier eenen kaakslag komen geven aan de van ouds bekende diepe godsdien stige gevoelens en kuische zeden van het Belgische volk. Niet langer mag de invoer en de ver koop der schandigste fransche schriften als die van eenen Zola en anderen van nieuws en spotbladen Gil-Blas, La Lan- terne en eenen ganschen hoop derzelfder soort toegelaten worden. Niet langer mag ons nationaal, gods dienstig en zedelijk volkskarakter ge hoond worden door het opvoeren der ergelijkste tooneelstukken, waarvan de vertooning in Frankrijk zelf en in andere landen verboden is. Niet larger mag bandeloosheid en op rooi- zich schaamleioos lucht geven, de zeden onzer kinderenen onzer jeu^d be derven en de gemoederen onzer werkende klas in gisting brengen. Hoe zeer wij ook voorstanders zijn dei- vrij beid van Drukpers, toch zullmi wij nooit aannemen dat men die vrijheid misbruike om het volk te misleiden of te bederven. Dat kan dal mag niet geduld worden Die schrikkelijke tijdingen waren le veel vuur den driftigen provinciaal. Hij*verzocht zijne doch ter het verhaal voort te zetten. De Voorzienigheid heeft mij beschermd, mei- teg1 nslaande was hel een schrikkelijk toonccl, toen de woedende mij zijne liefde bekende, en smcckcnd, dreigend, weenend voor mij op de kniefin lag. De oude Martha kwam binnen en kon luirc verontweerdiging niet l gcnlioudon. Met eenen vuistslag sloeg bij haar ten gronde, maar mij, mij beschermde mijn dolk, Toen hij zag dat zijn geweld inij ten uiterste ging drijven, bad hij om "ergeving, en beloofde mij te gehoorzamen als een slaaf. Eene plotselinge ingeving verlichtte mij. ik nam hem bij zijn woord en vroeg de vrij lating van de gevangenen. Hij aarzelde, zweeg en verliet mij verlegen. Eenige stonden later zoej hij mij Roger, maar Amaury bleef ten achter. Kaynald, die zoo goed als gevangen was, u ist in den avond tot hij mij te Sluipen. Hij meldde mij dat men in het kasteel hel gerucht van uw n dood had rondgestrooid en deelde mij zijne gissiu gen over het verraad mede, welke de gebeurte nissen nu als echt bewezen. Hij smeekte mij, den volgenden dag, onder voorwendsel van eene wan, deling te doen, het kasteel te verlaten en ni'-l Ito. ger, aan wien bij het vluchlsplan uitgelegd liud- - of den markies van Lavaur op te zoekcD, belo- Dat ons Staatsbesiuur, dat onze magi- traten er eens kort recht mede spelen en maairegels nemen, om deze verpestende kwaal te keer te uaan. Voor wat de vreemde schriften uit Frankrijk betreft, dat men voor die bijzonderlijk eens kloek weg en aMoende te werk ga. Dit land geeft ons het voorbeeld. Het gekend bel- gisch socialistenblad Le Peuple mag daar niet meer over de grenzen komen, veel minder verkocht worden. Nu, men doe hier hetzelfde. Men verbieie den verkoop en hel tentoonstellen der vuile schriiien en prenten en het opvoeren van slechte stukken. Ons Ministerie, dat reeds een uitmun tend werk deed, toen het de verkoopers van edelooze boeken en gazelten uit de statiën der ijzerwegen verwijderde, zal ook aan deze klachten van alle deftige burgers gehoor geven,eens voorgoed den wortel van het kwaa l uitrukken De gansche natie zal er u dankbarr voor zijn. V. G. In een mijner artikelen over den land bouw had ik beweerd dat de graanitt- komrechten in 't geheel niet in staat waren-den «stervenden» landbouw te red uw» en le been te helpen, daar eene gansche vet vorming der cultuur had plaats gehad en onder andere had ik gezegd dat het fruit tegenwoordig veel opbracht. In zijn schrijven van Donder dag der verleden week heeft mijn geachte tegenstrever uil tot in de kleinste bijzon derheden bewezen, maar volgens zijne meening toch en is liet maken van boom gaarden niet geschikt in de huidigen krisis als redplank te dienen daar: f° het kapitaal, dat reeds te klein is, daarmeé nog m«-t kelijk zou verminderen. 2® Dat men slechts de vruchten zou van plukken als het t.' laat is. Binnen 25 50 jaar is de krisis ten einde en dan beginnen de boomen. nu geplant, maar voor goed te dragen. 5° dal het fruit geene zaak voor de toekomst is daar ons de american en espanion appels bedreigen, Dus, en dit is het besluiisel van zijn schrijven, inkomrecliten voor zekeren tijd, voor zoolang de krisi3 duurt. Het vaandel der inkomrechien dat mijn geleerde tegenstrever zoo fier en manhaftig in zijn eerste en tweede ant woord, in de hoogte hief, is reeds schrik kelijk laag gezakt en de lasten zijn nu bij hem maar een tijdelijke redplank meer geworden. Mijne aanhaling uil de romeiitsche geschiedenis die op hem zulken diepen indruk had gemaakt en die de doorgeleerde schrijver van Vereeni- ging in den landbouw met zijn gezond boerenverstand zonder bevoegdheid als hoogdravende schoolvosserij aanzie t, erkent hij nu als juist en juister als ik zelf heb willen beweren en nochtans aanhalen was de eenige oorzaak waarom hij inkomrecliten vroeg die hij om groote reden zoowel als ik verafschuw. Hang nu van die rechten het bestaan niet ■ml dat bij, Loridan en nog eenige uwer krijgs knechten met bloed en leven zouden verdedigen. Roger bood in den beginne hevigen tegenstand, bij wilde zijnen meester niet verlaten, maar Roy- nald baalde hem eindelijk over. Dc diaak dorst de wandeling niet verbieden, bij gaf ons eenige Albi- gcuzers tot geleide, aan welke wij weldra ont snapten. dank aan onze goede paarden, waarvoor Rayuald gezorgd had. Een krijgsman, welke ten gevolge ceiier lichte wond, achtergebleven wus, duidde ons de richting aan, welke gij genomen hadt, en na eenen langen rit. door eenen maanhol- deren nacht, hadden wij het geluk hier uwe vaan dels tc zien wapperen. Toen Elvira geëindigd had, stond de baron bij gend op en verliet de zaal. Ecmgc oogcnbhkkcn later boorde men zijne stem bevelen geven op don koer. De marlies, welke met Roger stil eenige woorden gewisseld bad, volgde bem welhaast, ter wijt de blijvende ridders, door de lijdingen, welke zij gehoord hadden, stom bleven. Het was de abt, welke dc stille brak. Mijne boeren, ik versla dat in zulke oogcublikkcn op mij g-peisd word, ik moet dus voor mij zelf handelen. Elvira, keut gij mij niet meer 1 Hel meisje bezag verwonderd den spreker. Zij bezag den abt in de oogeu, en wanueer meer af van dat kloek boerenras dat gij zoo bewondert Heeft ons vaderland nu geen manhaftige Ciceronatussen meer itoodig om het te bevrijden van verval en schande. Binnen 20 h 50jaar,denkt mijn geleer de schrijver is de krisis voorbij. Mijn God zijn wij nog zoo ver van het be loofde land Dan maar gauw saèrage* spannen en de toeverroede.die de geleer de schrijver van Vereeniging in den landbouw de Koch van den lasten snak gevenden landbouw onze diepbe- proefde boeren aanbiedt,in 't werk gesla gen en weelde en voorspoed op onzen ongelukkiger! buiten doen regenen Al gauw de rekenkunde in voege gebracht waarbij éen en éen vier uitmaken voor de boeren en niet voor de eigenaars Zou men niet nader de waarheid zijn tc denken dat wij gelukkig de kap der tempeesten voorbij gezeild en hem reeds in den rug hebben, en dat de inspuitin gen van bet wonder heilmiddel door den Koch van den stervenden landbouw uitgevonden, verbazende uitwerkselen hebben gehad. Werpt een kijkje en alles op onzen buiten is verbeterd, de woniit gen. het voedsel de kleederen enz. en als men nog van stervensnood spreekt en schreeuwt dan zijn hier andere oorzaken de drijfveer. I® de onverzadelijke zucht naar winst, 2° de toenemende inval der gedachten van pracht en weelde, 3° de verslapping der geloofsbeginselen en 4° bij/onder de gewoonte. Keizer Karei op zekeren dag in ons Vlaanderen onbekend wandelend, vond op zijnen weg een man bezig met het klieven van hout. Daar de man toch zoo barmhertig krochte had de vorst mede lijden naderde den man, ondervroeg hem over arbeid en winst en daghuur en legde hem ten lange laatste een stroo voor om door te kappen, want, dacht de vorst.de gewoonte is een tweede natuur. Het bijl gaat omhoog en mot denzelfden kroch alsof de kapper een ijzeren plaat moest klieven, is het stroohalm in twee.! Kan men de vergelijkenis hier niet toepassen Geerne neem ik aan dat de lasten en 't zwoegen van den landbouwer zijn verdoppeld en dat nu maar zijne kommernis volle zorgen beginnen wan neer over twintig jaar hij gerust op zijne twee ooren mocht slapen. Waarom zou binnen 25 of 30 jaar de krisis ten einde zijn Zullen dan de vreemde granen uit Hongarie, uit Ameri ka, uit Australiën niet meer inkomen Zal ons land dan tarwe genoeg voort- brengen om zijne bewoners te redden De graanteelt is voorbij, meen ik, en op haren terugkeer en mogen onze boe ren niet meer hoopen, de huidige toe stand en is zoo slecht niet, om er niet mede tevreden te zijn. Brengt het graan niets op, andere zaken werpen ruim schoots profijt af, ook en verkoopen onze boeren hun tarwe, rogge niet meer, zij verbruiken ze en doen hunnen oogst uil andere dingen op. Zij hebben hunne cultuur vervormd en wal mijn achtbare deze glimlachend recht stond, vloog zij in zijne Mijn oom Urbaan De monnik drukte eenen kus op liet voorhoofd van de jonkvrouw. Simon trad op dit oogenblik binnen, en zijn betrokken gelaat helderde zich ecnigszius op. Vergeef mij, Urbaan, zeidc hij, dat ik u ver geten had. Nu, mijne heeren, te paard Voor dezeu avond moeten wij te Roquemar wezen. Wat u betreft, Elvira, gij zijl afgemat, gij hebt rust noo- dig. Neen, mijn vader, ik moet met u gaan, ik verga anders van ongeduld. Het meisje smeekte zoo aanhoudend, dat einde lijk dc vader, ondanks bare vermoeienis, zijnen broeder aarzelend bezag Dc abdij, sprak deze heeft eene uitmuntende draagbaar. Zij staat tot uwen dienst. Simon, alsook eenige muilezels. Alle moeilijkheden dus geheven, gaven weldra de trompetten bet sein van vertrek. De markies en de baron stegen gewapend tc paard, namen af scheid van den abt, en beloofden weldra weder te kecren. De abt en de inonmkken zagen den stoet lang achterna, totdat een vooruitspringende beu vel de laatste ruiters aan hunne oogen onttrok. Ik heb wel hooren gewagen van de sterkte tegenstrever meent nog moeten te zien gebeuren is voor mij reeds eene bijna afgedane zaak. Graaninkomrechten zijn dus geene tijdelijke redplank geschikt om aan onze landbouwers de middelen te geven hunne landen te hervormen. Volgens mijn geleerde bekamper zou dien maatregel maar aan een bitter klein getal baat brengen en overgroot zou de menigte zijn die er door zouden lijden. De rechten zouden het meest en het pijn lijkste op den werkman drukken wiens beproefd lol ieder zoo naar aan 't herte ligt. Daar de landbouw hervorming natuur lijk is gebeurd, is zij ook niet eenzijdig geweest, voorwaarde van haar welge- lukken. In mijn schrijven kan dus geene spraak zijn van eene eenzijdige vervor ming daar ik niets doe dan een feit bestaiigen. Iedere boer en kan geene boomgaarden maken; dit vereischt zekere omstandigheden die overal niet verwe- zentüjk kunnen worden, maar dit belet hoegenaamd niet dat zekere boeren hun profijt en oogst uit 't fruit trekken. Nog maals zeg ik aan mijn geachte tegenstre ver dat alle vervorming trapsgewijze moet gebeuren par voie d'évolute ou et non de révolution schatten zijn er niet noodig om dit zonder schokken te doen. Voorbeelden zou ik in massa kun nen aanhalen van laudbouwers die aan hunne boerderij eene gansche andere wending hebben gegeven. Dit ware ook overbodig daar de lieve lezer voorbeelden genoeg onder het oog heelt. Wilt ge, bij voorbeeld, hoenders houden, kweekt ze, zet kloeken,enz. begint in alles zachtjens aan en vermeerdert naarmate het be- schiktbaar kapitaal vergroot.Dit is gansch eenvoudig, met vlijt en een beetje goeden wil is men het seffens veerdig. Om nu tot de fruitquestie terug te komen gij hebt, geloof ik, den bal mis geslagen als gij den invoer vreest van American en Aspanian appels. De minister van Landbouw zal wel, hoop ik zoo oiischrikkHijk zijn die appelen en peeren van firma Brant van Brandau aan de grenzen te houden met er groote in komrechien op te zetten. Appelen en peeren zijn niet onontbeerlijk voor het geluk van den werkman. Wie nootjes kraken wil moet ze kunnen betalen. Men zal alzoo eene inlandsche nijver heid bevoordeeligen zonder iemand te schaden, want wal geeft het den rijke dat hij een kilo appelen vijf centiemen meer betaald Het planten van fruitboo- men dat gij aanziet als eene voor den planter zelf verlorene zaak en waar de achterkleinzonen van overgrootvaders moeite de vruchten plukken, is een ver borgen kapitaal dat lieteerste jaar 0. het tweedel. het derde 2. 'het vierde3. het vijfde 5. enz. voorbrengt. Ons gouverne ment ziel er ook eene bron in, eene zaak der toekomst, daar het door boomgaard- wedstrijden het planten aanmoedigt. Overal groeien de boomgaarden aan, iedereen door zijne handelwijze doet zien dat gij in uwe pessimestische gedach ten verslonden, de zaak wederom uaar uw gewoonte, iu een te zwart daglicht van u w kasteel, zeidc de markies onder den weg tot den baron. Een leger zou het niet kunnen innemen, in. dien het wel verdedigd wordt. Arme Amaury zuchtte de vader. Keeren vrij nu tot den jongen ridder terug. Zijne gevangenschap in eenen donkeren, vochtigen ker ker, met eene bussel strooi voor legerstede, had zijne krachten aangegrepen. De zware kettingen, welke hem aan den muur cn den vloer vastklonken lieten hem nauwelijks toe eenige stappen te doen. lu zijn hart was de hoop niet uitgedoofd. Al haddeu de wachters hem hoonend doen verstaan, dat de baron niet meer was, endat hij van nu afin de handen van zijnen wreedsten vijand was, hij re kende op dc Voorzieuigheid, op Raynald, op eenen aanval van zijnen vader, alhoewel zijne kennis van het kasteel hem moest overtuigen, dat deze tegen de ontzagwekkende versterkingen der burgt zijne macht vruchteloos zou breken. Zijuo hoop nam eenen bepaalden vorm aan, toen hij, nadat de cipier hem het middagmaal gebracht had, in een stuk brood een klein perkument vond, door Ray nald geschreven, welke hem gebood tegen den avond gereed te zijn. Meer zeide het geschrift niet. De opgewekte hoop moest van korten duur zijn. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1890 | | pagina 1