NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 11 Januari 1891, 10 centiemen per nummer liT Jaar N. 2S50 Achteruit. DE ALBIGENZER Vooruitzicht. Werk van den H. Vincentius a Panlo. Een en ander. DENDER-BODE ABONNEMENTPRTÏS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars 'r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. ANIVONt ENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnlqne «nnm. AELST, 10 JANUARI 1891. Politiek overzicht. Men verzekert uit goede bron, dat kei zer Wilhelm van zin is de tol of douanen- rechten in Duilschland merkelijk tc ver minderen. Men sleunt die meening op de op dracht welko de keizer, kort geleden, op een zijner portreiten heeft geschreven, welke hij aan den heer Stephen, minister van het postwezen, ter gelegenheid van dezes 60 verjaardag, heeft geschonken. Die opdracht is de volgende Op het einde der negentiende eeuw is do wereld beheerscht door de noodzakelijkheid het verkeer te vergemakkelijken en te ver- vermenigvuldigen. De grensmuren,die om zoo le zeggende volkeren van elkander scheiden, vallen en verdwijnen en roepen nieuwe betrek kingen in het leven. Uit die woorden blijkt het duidelijk dat de jeugdige keizer van zin is eenen ge- wichtigcn stap te wagen op het gebied van den vrijhandel. De toestand in Rome. liet ziet er waarlijk goed uit in de stad Rome, de hoofdstad van het éénig Italië l)e hospitalen zijn geheel ten einde middelen om de zieken nog verder te onderhouden. Hef gemeentebestuur is van dien last ont heven indien er door de regeering geene nieuwe credieten worden toegestaan, zal men verplicht zijn de hospitalen te slui ten. Het nieuw gemeentebestuur heeftf'ook den toestand door den koninklijken com missaris achtergelaten, op verre na niet schitterend gevonden. Het budjet door M. Finnocchiaro Aprile aangeboden, is op vele punten erg gebrekkig, zoodat er tot eene nieuwe leening zal moeten over gegaan worden. De kwestie der Grondwetsherziening, welke niet anders dan in der minne kan opgelost worden, aangezien elke verau dering aan den tekst der Grondwet de twee derden der stemmen vereischt, die kwestie, in plaats van vooruitgang te doen, gaat achteruit. Aan wien de schuld Vooreerst aan de radikalen en socialis ten, die de herziening hebben voorge steld, en die de houding aannemen welke het best geschikt is om ze te doen ver werpen Van den eenen kant stellen zij de heele bevolking, het gansche land voor als voor de herziening gewonnen ja. als eischende dat zij onmiddellijk zou plaats hebben. Om dat des te beter te doen gelooven bedreigen zij met geweld en oproer, in geval de onmiddellijke herziening moest verworpen worden. Verhaal uit de XIII" eeuw, door H. W. FRANK. 18" vervolg. Een vnolijk trompetgeschal klonk van onder de poort. Wani.eer de verdedigers van de poort dc Albigenzers, bemerkten dat de belegeraars door eenen onderaardschen gang in het kasteel gcdron gen «aren, hadden zij den moed verloren en dc versterking aan de aanvallers overgegeven. Het waren de markies van Lavnur en de baron van Roquemar, welke nu aan het hoofd van hunne ruiters met xegevierendc wimpels en klinkende trompetten de wijdgeopende poort binnenreden. Amaury snelde zijnen vadc te gemoet. Deze sprong van zijn paard en omhelsde langen tijd den wedergevonden zoon. Eindelijk onttrok de vader ïicli met vriendelijk geweld aan de omarming zijns zoons, welken hij tot den baron leidde, die hem De Chrontque en de Gazette slaan on geveer denzelfden toon aan als le Peuple die zegt Al de Woesten en aide Frère-Orbans van de wereld zullen niet beletten dnt de herziening /al plaats hebben of opgedron gen worden en dat, op de eene of andere wij/e, het algemeen stemrecht zal wor den uitgeroepen. Hunne verachtelijke politiek van ge weld en baanstrooperij zal waarschijn lijk den burgeroorlog veroorzaken, maar zij zal noodzakelijker wijze uitloopen op de zegepraal van hel volk en op hunnen beslissender! val in liet slijk en in de ver worpeuheid. Men moet bekennen dat zulke taal wei nig geschikt is om de tegenstrevers der herziening en van het algemeen stem recht tebekeeren. Het klinkt al heel zonderling dat ande ren van geweld en baanstrooperij be schuldigd worden, door mannen die met burgeroorlog dreigen, indien de meerder heid der Kamer, die uitspraak moet doen niet van hun gedacht is. Van eenen anderen kant erkennen ra dikalen en socialisten al te openlijk dat zij het algemeen stemrecht niet vragen omdat liet rechtvaardiger is dar elk an der kiesstelsel, maar eenvoudig omdat liet de eerste stap is tot de verwezenlij king \an hun omwenlelingsplan. Eene tweede oorzaak van den achter uitgang der kwestie is de houding der doktrinairs ol zoogezegd gematigde libe ralen. Terwijl zij, van den eenen kant; de ra- dikale en socialistische bedreigingen ern stig opnemen en beschouwen of ten min ste voorstellen als de teekens van eenen toestand, die niet zou beslaan indien zij aan 'tbewind waren terwijl zij van den anderen kant zich gunstig verklaren aan de iier/iening, zonder te weten waardoor zij het tegenwoordig kiesstelsel willen vervangen, eisolien zij van het gouver nement dat het met een program voor den dag zou komen eu eene bepaalde hervorming zou vooruiuetten. Niels is onredelijker dan dat Toen de radikalen, onder eet: liberaal ministerie, de herziening der Grondwet voorstelden, werd deze door de heer Frère-Qrban met minachting bestieden en door de meer derheid eenvoudig niet in aanmerking genomen. Het katholiek gouvernement en zijne meerderheid hadden het recht hetzelfde te doen, doch zij wilden wel toelaten dal eens elk met zijn stelsel, in zake van stemrecht, voor den dag kwam. Overigens, de denkwijze van het gou vernement blijkt uit zijne daden. Indien het voor de onmiddelij^e herziening ware met kans deze door zijne meerderheid te doen aannemen, het zou ze zelve voor gesteld hebben het is dus tegen de on middelijke herziening. Of liet nu al of niet eene hervorming bij de hand heeft om het stemrecht uit te breiden, dat zal uit de beraadslaging blijken. weémocdig en toch glimlachend bezag. Mijn soon, sprak de markies, uw vermetel avontuur heeft ten minste liet gevolg gehad van eenen onzer bitterste vijanden een trouwen vriend te maken. Hoe dat gebrurd is, zal ik u later ver halen. Vooreerst zult gij u met den baron van Ro quemar verzoenen, en alles vergeten, wat gij op dit kasteel geleden licht. Voor alle antwoord, reikte Amaury de hand aan den baron, welke ze met warmte drukte. Intus schciitijd was de draagbaar van Elvira door ecnigc krijgslieden op den grond geplaatst. üc blikken der jonge beminden ontmoetten el kander, en, na zoovele gevaren, was zeker hunne eerste beweging malkander in dc armen te vallen. Maar neen, dc cerbaurheid en de aanwezigheid van zoovele toeschouwers hielden hunne stappen terug, en blozend lieten zij dc oogen ten gronde zakken- De beide vaders hadden toch hunne bewegingen bemerkt, en wisselden tevreden eenen veelzeggen den blik. Mijne kinderen, riep vroolijk de markies, wiens schrander geest onder de reis Elvira op hare weerde had geschat, als dc baron er geen bezwaar in vindt, omhelst malkaar,en binnen twee maanden vieren wij de bruiloft De baron knikte en de vaders schudden ontroerd Doch wij kunnen geenszins aannemen, dat het met zulke hervorming met of zonder herziening zou moeten gereed '/ijn, alleenlijk omdat liet aan een zestal Jansonisieii behaagd heeft een voorstel lot herziening neer te leggen. Dat voorstel, wat de dokirinaire partij et' ook moge over zeggen, hindert ni«- mand anders, dan haar alleen, want het zal, onvermijdelijk, het uitgangspunt orden van eene aanzienlijke uitbreiding van het stemrecht. Eii dat die uitbreiding den ondergang v m het lioktrinarisme moet voor gevolg hebben, blijkt ten duidelijkste hieruit, dat hei doktrinair gouvernement, van 1878 tot 1884, lot zesmaal toe het stem recht heelt moeten inktimpen en het getal kie'ers verminderenom zes jaar aan 't bewind te kunnen biijven. Wat er dus ook van kome. de heeren Frère en Bara, alsook hunne vrienden der Flandre libérale mogen zich gereed maken om het radiko socialisme te be groeten met de woorden van den ver maarden doktoor Ronvaux Ave, César, monturi le salulanl. L'Independance, hel voornaamste libe raal blad \an Brussel, vraagt of minister Beernaert voorzien heeft wat er zou kun nen gebeuren, ifidien het voorstel tot herziening verworpen werd. De herziening verwerpen is heel ge makkelijk maar men moet dan de stem ming weten te eerbiedigen. De weerstand in de Kamers is niet vohioende. Men moet alles voorzien en zich voorbereiden tot den weerstand in dn straat. Dus, indien het voorstel- Janson niet wordt aangenomen, zullen de partijgan gers der herziening in de stiaat rumoer maken 't is te zeggen revolutie maken of trachten le maken. Dat zij daartoe in staat zijn, dal is ge kend; maar 't is niet slecht dat eene Indé- pendance het zelf zegt. Ziedaar hunnen eerbied voor de wette lijkheid Indièn de herziening verworpen wordt hebben bare partijgangers een dingen te doen op het gebied der wettelijkheid, dat is, voort te werken tot verspreiding hun ner denkbeelden en te trachten dat de kiezers Volksvertegenwoordigers naar de Kamers zenden die voor de herziening zijn. In geval van oproer, zoo redeneert l'In- dépendance kan het gouvernement de re volutie overwinnen, maar hel kan ook overwonnen worden. Indien het overwonnen werd, zoo het misschien niet alleen omvergeworpen worden. Misschien zal het cijnsvoorrecht niet alleen verdwijnen. Dat is aan het adres van den Koning en wil zeggen indien de oproer zege praalde, zou de koning wel kunnen van den troon geworpen worden. elkander dc hand, terwijl dc krijgslieden in luid ruchtige toejuichingen uitbarstten Het opkomen van eenen krijgsoverste, welke den gckctcndcn diaak naar den baron bracht, onderbrak de algcmccnc vreugde. Bjj het zien van den ellen, deling, deed een vluchtige toorn dc trekken van den heer van Roqucmur glimmen. Hij wees naar tie galg, tegen dewelke de ladder zich nog bevond. Het doodvonnis liet het gelaat van den diaak onbe wogen, slechts wanneer hij Amaury en Elvira hand in hand, naast de draagbaar zag staan, ont spande eene uitdrukking van woede en spijt zijne gesloteuc lippen. Hij keerde zich om, liet zich wegleiden door de krijgsknechten, die het bevel van den baron moesten uitvoeren. Eenige oogen- blikken later slingerde ziju lijk iu de lucht boven de wallen. Ter oorzakc der oude vcrbindtcnissen. welke de baron met de Albigcrizcrs gehad had, schonk hij hun genade, op voorwaarde dat zij de streek zou den verlaten. Eenige glijzelaars moesten tol de vervulling dezer voorwaarde, borg blijven. Dc zorg voor de uitvoering dezer bepalingen werd aan Raynald overgelaten, die insgelijks gelast werd liet aangekomen krijgsvolk in zijne kwartieren en pos- Eenige regels hooger spreekt Vlndêpen- dance den lof van het koningdom; dus, het zullen de liberalen van hare gehalte niet zijn, die den koning zouden van den troon werpen. Doch l'lndépendance ziet wel d it er achter haren gronp eenen an deren komt, vlakaf republiekeinsch; en, laat ze verstaan, die zou wel verder kun nen gaan, dan wij wenschen. De zoogezegde koningsge'inde libera len wisten dat. en toch hebben zij zicli met de republiekeinen aangesloten; zij weten het, en toch blijven zij met hen hand in hand gaan. Zij zeggen koningsgezind le zijn, maar spannen samen met de republiekeinen, die zij zeiven kennen als de partij van den oproer. Ziedaar hunne vaderlandsliefde Het onlangs verschenen Bulletin vaii het Werk van den II. Vincentius a Paulo wijst op de vermenigvuldiging der con ferences en deelt meerdere stichtende bijzonderheden mede. In Lotharingen bestaat een zeer schoon gebruik. De leden der conference gaan allen udere we«-k op denzellden dag en hetzelfde uur uit om hunne armen te be zoeken. Eer /ij zich in verschillende richtingen verspreiden, vergaderen zij in eene kerk of bidplaats voor het Aller heiligste en verrichten er de gebeden voor het openen der zittingen voorge schreven. De conference van Mézières mag tot voorheeld strekken aan allen, die uit hooide van het geringe getal leden, gene gen zouden zijn den moed te verliezen. Drie jaren lang had die conference maar één lid gebracht en de/.e vrome Vincen- tiaan om zich tot vollierding aan te wak keren, woonde zeer getrouw de zittingen bij der naburige Conlerencie van Charle- ville. Die getrouwheid werd door den Heer rijkelijk gezegend, zoodat op heden de heringerichte conference twaalf leden telt. In Brazilië neemt het getal en de ijver der Vincentianen dagelijks toe. Te Olinda hebben zij, onder andere liefdewerken, hel bezoeken en bekeeren der galeiboe ven op zich genomen. Veertien dier on gelukkige verdwaalden naderden, den 10 maart laatstleden op de meest stich tende wij-etot de H. Tafel. Verscheidene Vincentianen woonden die aandoenlijke godsdienstoefening bij. Tweemaal in de maand worden de ge vangen misdadigers door de Leden der' Conferentie bezocht, goedwillig aan boord, met raad en daad bijgestaan. Op die wijze zijn reeds verscheidene rech terlijke dwalingen hersteld. Negentien gevangenen, ten onrechte veroordeeld, zijn door de zorgen der Vincent ianen vrij gekomen. Er werd onlangs, door toedoen der Conferentie, eene af/.ondering ol retraite gehouden in de Si Benedictuskerk. De ten tc verdeden. Eenigcn lijd later was or feest op liet kasteel. De zalen waren verlicht door honderden wastoortsen, de tafels plooiden onder het gewicht der opgesta- pdde spijzen, en in de gouden en zilveren konap- pen, met edelgesteenten ingelegd, fonkelden de beste wijnen uit het zuiden vau Frankrijk. Aan liet hoofdeind der tafel, onder eenen troon hemel van rood fluweel, zaten de verloofden El vira en Amaury, dc twee vaders nc*ens hunne zijde. Deze laatsten spraken weinig, dc ridders integendeel vierden in luidruchtige heildronken de gelukkige gebeurtenis van den dag. Roger stond, iu stiile beschouwing verzonken nevens den stoel van Amaury. In de wachtzalen' onder de poort, op den uitgestrekten burgtkocr' op bijzondere wijze verlicht en versierd, hcerschtê ook dc algcmccnc vreugde. Dc mannen van Roquemar en Lavaur, hunne oude vcetcn vergetende, schokten vroolijk hunne kanappen. Loridan en de andere krijgsknechten, welke tot dc redding van Amaury bijgedragen hadden, waren dc helden van liet feest. Voor de tiende maal misschien eindigde dc oude torenwachter het verhaal van al, wat op liet kasteel was voorgevallen, ouder het luidruchtig handgc klap van zijne toehoorder. Verhit door den wijn uitslag overtrof alle verwachting. De i oefeningen werden bijgewoond door vijf honderd personen, waarvan drij hon derd (ot de H. Tafel naderden. Te Roo- men bloeien 36 conferenties, 23 binnen en 13 builen de stad. De leden beberti- gen vooral het volksonderwijs in de scholen, patroonschappen en werkmans- kringen. Velleden jaar ontsliep in den lieer een Vincentiaan, een geneesheer, die als een vader voor de armen was. Bij zijne be zoeken liet hij nooit na zij e zieken op te wekken om vooral hunne genezing aan God en aan O. L. Vrouw te vragen. Eens dat hij een weinig godvruchtigen per soon van eene pijnlijke wonde had gene zen, zeide hij hem, bij het afscheidne- men Ik hoop wel, dat gij Onze-Lieve Vrouw om uwe genezing zult gaan be danken. Maar, antwoordde de genezene, ik heb er toch geen enkel Wees- Gegroet voor gebeden! lk wel, hernam de geneesheer, ik heb meer dan éen Wees-Gegroet voor u gebe den en meer aan mijne gebeden dan aan mijne kunst, zijt gij uwe herstelling ver schuldigd. Op Mauritiuseiland, in Afrika, zijn, ge durende het enkel jaar 1889, vijf nieuwe Conferenties geslicht. Onder hen is er eene uit doofstommen samengesteld, de eenigste van dien aard in de gansche we reld. Het getal is in een jaar vermeerderd met 40 werkende en 139 eereleden. De boekerij door het Genootschap ingericht, heeft in dezelfde tijdruimte, 2,580 boek- deelen ter lezing gegeven. In de Vereenigde Sialen werden in het verloopt n jaar negen nieuwe Conferen ties geslicht. Het getal leden klom van 3,711 tot 5,848 en liet bedrag der ont vangsten van 133 tot 137 duizend dollars of 683,000 franks. Te Roston is een middenbureel geves tigd, dat hel gezag over al ide Staten van Nieuw Engeland voert en 36 conferen ties telt. Onder deze is er eene, uilsluite- lijk uit kleurlingen of negers samenge steld. Zij staat onder de bescherming van den H. Petrus Claver, den Apostel der Negers. De republieken van Midden-en Zuid- Amerika wedijveren met die van het Noorden om de pogingen der Vincentia nen aan te moedigen. Mexico, Costa Rica, Guatamala, Haïti, Engelsch Guyana, Co- lombië, Braziliën, Chili, Peru, Argentina en Uruguay leveren thans een gansch vredesleger van Vincentianen op, echte menschenvrienden en geloofsbelijders, die beter en meer dan andere volksvrien den de bedreigde samenleving verdedi gen en liet maatschappelijk vraagpunt krachtdadig willen oplossen. Al voor de pastoors. In dén Moni- teur van Dijnsd. vinden wij eene lijst van verleende pensioenen, waaruit nogmaals blijkt hoe de liberalen gazelten hunne eii dc deelneming der geestdriftige soldaten, sprong hij op eene ton, en met den beker in de hand, riep hij uit Op 't heil van den edelen Amaury en dc lief tallige Elvira, op de gelukkige vcrbiudtcnis vau de aloude huizen van Lavaur cii Roquemar I Daverende toejuichingen verdoofden do overige woordeun uan Loridan. Eenige soldaten sprongen toe, hieven den grijsaard op liuiiuc schouders om hem iu triomf rond den burgtkocr tc dragen. Op dit oogen blik trad Raynald binnen, die ecue ronde op dc wallen gedaan had. Nauwclyks had hij eenen stap op dc koer gedaan, of hij was omringd door den juichenden stoet. Zij wilden hem ook in triomf ronddragen, maar vriendelijk weerde hij hunne huldigingen af 't Is wel, vrienden, riep hij uit, laat mij eerst mijn verslag in de ridderzaal indienen, dun hen ik aan u. Aangetrokken door het vroolijk gerucht, dat op den koer hecrschtc, hadden de heeren de zaal ver laten. De baron, door den markies gevolgd kwam vooruit, Amaury en Elvira stonden achter hen op den tweeden drempel, terwijl de ridders in eene halfronde den gang vulden. Op een oogwenk was geheel het krijgsvolk rond de deur verzameld. D« opgeheven baud van den lezers bedriegen, als zij zeggen dat de pastoors het land opeten. Bekomen als pensioen Ridder Hynderick, gewezen kamer voorzitter bij het Verbrekingshof 12,241 fr. De lieer Mechelynck, gewezen raads heer bij het beroepsho! van Gent, 8,300 fr. De heer Van den Staepele. gewezen vrederechter te Temsche, 3,708 fr. De lieer Lorent, gewezen magazijnier in de gevangenis van Leuven 1,454 fr. En de eerw. beer Haliet, gewezen pastoor te Vien 1,100 fr. Het pensioen van den geestelijke is dus niet alleen acht tot tienmaal minder dan dat van den kamervoorzitter en den raadsheer, maar het bedraagt slechts het derde van dat van den vrederechter en staat ruim 300 fr. lager dan dat van den magazijnier e3ner gevangenis. Waarlijk, de geuzengazetten zeggen liet goed 't Zijn de pastoors die het land opeten Koch's geneeswijze. Van eenen zieke, te Antwerpen woonachtig, en die bij mid del van het sielsel-Koch wordt verpleegd in Dr Th. Römpler Heil Anstatt, te Görbrrgsdorfs in Sch., wordt aan het Handelsblad eenen brief aan zijne ouders meêgedeeld. De lijder schrijft in dato 16 december; lk bezit uwen brief van 6 december. Ik zou u r-eds vroeger geschreven heb ben, maar ik heb het steeds uitgesteld wegens de inspuitingen, totdat dezen morgend Dr Rompier mij eenen brief van u toonde, waarin gij zegt bezorgd te zijn, daar ik niets van mij hooren laat. Ik ben nu voorde negende maal in gespoten. De twee eerste keeren gevoel de ik geen koorts de andere wel. Men rilt dan over het geheele lichaam daarna wordt men vermoeid tot in de beenen, alsol men den gcheelen dag geloopen had. Dan krijgt men meer hoest en flui men, niet onmiddellijk na bet inspuiten, doch een paar uren later. Ik had tot hier toe 39,5 graden koorts gehad, anderen liggen tot met 40, 41, 42 graden in 't bed, Bij diegenen die liet niet uithouden kun nen, legt men eenen kleinen caoutchouc zak met ijs op het hoofd. Ook wordt men na het inspuiten hoofdpijn, zelfs draaiingen in het hoofd gewaar. Men wordt zoo lang ingespoten tot men niet meer reageert, dat is tot men geene koorts meer gevoelt. Gij weet dat telkenmale de inspui ting versterkt wordt, zoolang dat hij de sterkste door Koeh voorschrevene dosis verdragen kan. Ik kreeg opvolgenlijk 0,001 gram (1 milligram), 0,002, 0,004, 0,008, 0,010 (1 centigram), 0,012, 0,014. Gevoelt de lijder nog veel koorts en de overige verschijnselen, dan krijgt hij die inspuitingen dikwijls nog eens. Dr. Rompier heeft de inspuitingen gedaan op linker en rechter schouder, boven en onder. baron had stilte geboden. Raynald nep de baron. De geroepene trad vooruit en hoog de knie voor zijnen lieer. Raynald I hernam Simon van Roquemar, g(j hebt u gedurende deze dagen ridderlijk gedragen, liet leven van Amaury, van Lavaur, mijne eer en die van mijn huis, hebt gij met lijfsgevaar ver dedigd. De riddersporen zullen u»c beloening zjjn. En ik zal u tot peter dicuen, Raynald, zegde Amaury. Dan was liet de beurt van Loridan. Eene zware gouden ketting kreeg hij ter belooning. Elvira gespte ze zelf rond zijnen hals. De soldaten, die zich zoo manhaftig gedragen hadden, werden met rijke geschenken overladen. Voor elkeen was een woord van vleiende aanmoediging. Tot laat inden avond duurde hel feast. Ieder was opgeruimd cn tevrede i. In de omliggende ge bergten weergalmden dc vreugdetonen van he| kasteel, terwijl een wegstervend houtsvuur het lijk V3I1 den ellendigeu diaak verlichtte, dot tusschen hemel en aarde hing.

De Denderbode | 1891 | | pagina 1