Stad Aalst. Aan de dooven, De ouders van dezen zieke hebben in dato 21 december van Dr Rompier een zeer geruststellend schrijven ontvangen, waarin hij meêdeelt dat de inspuitingen zullen geslaakt worden, dat de lijder dan eenige weken rust moet nemen en daarna gezond zal naar huis kunnen keeron. Een rijk volk. Het rijkste volk op aarde is misschien de Indiaansche stam der Obsages. Hun aantal bedraagt om streeks 1500 zielen, doch zij bezitten niettemin, 1,470.000 acres land, dus zoo wat 1000 acres per hoofd; bovendien be vindt zich in de bondschatkist der Ver- eenigde Staten de hun toebeboorende som van 7,758,694 dollars rentende 5 percent. leder lid van den stam heeft dus aan rente een jaarlijksch inkomen van onge veer 260 dollars boven de winsten, uit het bebouwen zijner landerijen voort vloeiende. Daar de Obsages evenwel van jaar tot jaar uitsterven, zal ten laatste het geheele grondkapitaal wel aan de Veree- nigde Staten moeten vervallen. Licht Op zeer eenvoudige wijze, zonder lucifer en zonder gevaar \oor brand, kan men zich oogenblikkelijk licht verschaffen. Men neme een fleschje van wit glas, doel daar een stukje fosfoor in van de grootte eenor erwt en gicte or vervolgens zuivere olijfolie op, welke tol kookpunt verwarmd is, en wel tot 1/3 van den in houd van het fleschje, dat men goed kur ken moet. Indien men licht behoeft, neemt men den kurk er af, laat lucht op den fosfoor inwerken en sluit het dadelijk weder. I)e geheele ruimte in het fleschje zal een vrij sterk licht geven. Vermindert de kracht van het licht, dan laat men snel nieuwe lucht toe en sluit weder af. Als door koude de olie gestold is, moet men het fleschje in de hand verwarmen; één fleschje is voor den geheelen winter voldoende. Dit eenvoudig, maar weinig bekend middeltje is den magazijnmeesters en de zen, die zeer dikwijls op plaatsen bevin den, waar ontplof- en brandbare stoffen aanwezig zijn, zeer aan te bevelen. LANDBOUW. rIn een der laatste num- het Bulletin de 1'Agriculture 1 belangrijke studie voor van M. amle geneeskundige academie, I» jndsdolheid of razernij, aart is sekretaris van hel comi- besmeltelijke ziekten en diens eer goed ingelicht nopens al wl vreeselijke ziekte betreft, die meer en meer slachtoffers maakt, stelt hij vast dat men in 1889, heeft afgemaakt, die door dol- m aangetast en 338 welke men dacht te zijn. 't Is omtrent 231 in 1888. provincie Luik zijn de gevallen n<i talrijk, hetgeen zou schijnen te - er dat de overheden er met meer *en op de toepassing van de re- w!«. - mimi dienaangaande. assart doet met reden opmerken ei om het getal der razenden hon- ermindereu, voornamelijk aan :ek moet doen begrijpen dat de niet plotseling ontslaat, maar i zich verspreidt door de besmet- ti het publick diensvolgens de v>r policie moet vergemakkelijken ,r de dieren aan te wijzen die O: .en razenden of verdachten hond ■ebeten zijn. een ander vooroordeel, dat men i moet doen verdwijnen. Men t over het algemeen dat de ra- ich maar gedurende het beste voordoet. Dit is eene dwaling, lige jaren heeft men in de cliniek an v regem vastgesteld dat de gevallen iruij talrijker zijn inden winter isn zomer. «ssarl beveelt krachtig tiet ge- n den muilband aan. f ebruik van den muilband, zegt wor Jt dikwijls schadelijk ot minstens ii loos aanzien. Maar' t is niet aan lilbaud zeiven dal men moet toe- en, als hij de beten niet belli in - M ot getal omstandigheden 't is t slechten staat van dat tuig. In dien bevoegde besturen zich tot ak soo '.i elden nopens de keus van een of dene typen van verbeterde muil ndi zooals, bij voorbeeld, diegene v3zegd an Berlijn, dan ware 'i mogelijk la; kritieken als spoedig zouden op mi tschland, waarde razernij zeer i is, wordt die gelukkige uitslag jna tsluitelijk toegeschreven aan het ■t: g en verplichtend gebruik van Jband voor de honden, die op den i en weg loopen. 't Is eene zaak gewoonte; ware deze maatregel al gemeen in ons land, men zou er zich ook nder .wijfel met meer geraak aan ge- -/•- r e' dan sommigen zich voorstellen. eer wenschelijk, hei gebruik al gemeen en bestendig te zien worden, m m halsband, dragende den naam adres van den eigenaar der honden rel voorzien bij paragraaf 4 van in voorzegd reglement. Hadde bij j;-i /oor gevolg van bijna altijd ue bur- ge i. is herstelling mogelijk te makeri in r al ,.n beet gedaan aan andere dieren •i ze1-aan personen, dat zou daarom reeds iieu maatregel verrechtvcerdigen. verklaarde getal der gebelene per- is meer dan verdubbeld, 't Is te verwonderen dal er zelfs niet meer zijn, als men ziet met welke onvoorzichtigheid met welke schuldige zorgeloosheid men de dolle honden behandelt, voornamelijk in de stad. Kinderen, werklieden, vrouwen bieden zich aan in de kliniek van Curegem, dra gende iu de armen honden, bij wie de dolheid soms in volle omwikkeling is. Het grootste getal der gebeten perso nen hebben zich naar Paiijs begeven, om er de voorkomende behandeling van Pasteur te ondergaan anderen hebben zich bepaald tot de zorgen van den plaai- selijken geneesheer er zijn er die gee- iierlei voorzorg hebben genomen. De invloed van hel sterk geiodeerd wa ter of van terpentijn schijnt doodelijk voor de dotbeidsmicrobe. Dit laatste beeft het voordeel voor hel pnbiiek van zich in alle huizen te bevinden en alzoo aanstonds te kunnen gebezigd worden, in afwachting van de verzorging en raad gevingen des geneesheers. Den6Jan. had deplechtipre uitreiking plaats van de belooningen toegekend aan de landbouwers, welke de schoon ste, de best geplukte en de best berei de hop ter markt hebben gebracht. Ziehier de redevoering, welke de Voorzitter der Commissie, M. Ghee- raerdts, ter dier gelegenheid uitsprak: Mijnheeren, In naam van de Commissie door het Staatsbestuur aangesteld, om de teelt en den handel der hop heroptebeuren, hen ik gelukkig U te mogen geluk- wenschen over de onderscheiding die U is toegekend. Ik wensch U niet alleen geluk, maar ik bekank U tevens, omdat gij, met aan onzen oproep te beantwoor den, hebt getoond, dat gij de groote belangrijkheid welke de hopkwestie voor deze streek aanbiedt, ten volle begrijpt. Tot over eenige jaren, was de teelt der hop eene bron van welzijn voor de landbouwers, en waaraan is de kwijning toe te schrijven Het is aan niemand onbekend, hoe alles verbe terd wordt, en dat de beste waar aan den duur sten prijs wordt verkocht. Heel de landbouw legt er zich op toe om meer en beier vruchten te winnen. Hoeveel nieuwe soorten van tarwe, rogge haver aardappels bloem- koolen, rapen, wortelen, die allen een grooter opbrengend vermogen hebben dan onze oude uitgezaaide soorten, zien wij thans niet invoeren, en de landbouwers achten zich geluk kig, dat zij er in bezit van zijn. Evenzoo moeten wij handelen met onze hop. Iedereen weet dat de Carnau van mindere hoedanigheid is dan de fooene Belhet is vooral deze laatste die op de beste gronden dient geteeld te worden. Als gij in den zomer door uwe akkers gaat, dan bemerkt gij al tijd planten die zich onderscheiden door eenen weelderigen groei,en hun ne welgevormde bellen, en die zich door hunnen fijnen geur kenmerken. Teekent deze planten, neemt er in de lente uwe kiemen en stengelleden van en de planten die er van voortkomen, zullen zoo volmaakte produkten ge ven, als de moederstam. In dit uit kiezen bestaat de groote kunst om de variëteiten te verbeteren. Het veroor zaakt noch kosten, noch arbeid, enkel een weinig oplettenheid. Alles hangt dus af van het vooruitzicht van den landbouwer; legt hij er zich op toe om hop te winnen van allerbeste kwali teit, hij kieze alle jaren de stam men uit die al de kenmerken eener puike waar in zich vereenigen, en hy zal hop winnen die voor vreemde in waarde niet zal achteruit gesteld wor den, en die men natuurlyk aan hoo- geren prijs zal betalen. Het is niet genoeg goede hop te winnen, men moet zorgen dat zij ty- dens de bereiding hare goede kwali teiten niet verliest Dus zoo kort mo gelijk gepluktstelen en bladers zijn geene hop, en het geen gü in gewicht zordt kunnen winnen, zult gy dubbel in den prijs uwer waar verliezen. Het is vooral het drogen, waarop gij uwe aandacht moet vestigen. De Éngelsche kooplieden verwijten dikwijls onze hop, dat zij naar den rook riekt. Die slechte reuk heeft de vreemde hop niet daar uit komt voort, dat de Aals- tersci.e hop; hare oude faam op de vreemde markten verliest, dat er veel vreemde hop wordt ingevoerd en dat ongelukkiglijk onze hop aan lage prij zen verkocht wordt. Om deze hinderpaal te keer te gaan, prijst de Commissie een systeem van drogen aan, waarbij de rook wordt naar buiten geleid; de lucht, bij mid del van buizen verwarmd, gaat ver volgens de hop op den eest drogen. Op die wijze kan uwe hop nooit naar rook van hout en kolen riekèn, en de waar die gij met zooveel zorg, arbeid en onkosten hebt geteeld, zal hare goede hoedanigheden behouden. Het Ministerie van Landbouw en het Stadsbestuur van Aalst, zullen uwe pogingen om verbeterde hop voortte- brengen, krachtdadig ondersteunen. De Commissie zal voortgaan, met in de mate barer geldmiddelen, ijzeren toestel léh kosteloos te verleen en, aan de landbouwers, welke hunne eesten, volgens het nieuwe model willen in richten. Hebt dan nogmaals dank, hopplan- ters die aan onzen oproep hebt beant woord en ons uwe medehulp verleent, om onze hop te verbeterengij bewijst den grootsten dienst aan de inwoners dezer streek, waarvan gij den stoffe- lijken toestand zult helpen opbeuren; gij verdient de erkentenis van alle vrienden van den landbouw en van het Vaderland. De Commissie hoopt dat gij in uwe pogingen niet zult verflauwen, maar U nog met meer ijver op de verbete ring der hopteelt toeleggen, zoo dat gij hoe langer hoe betere hop naar de markt zult brengen. Uwe geburen zullen uw voorbeeld volgen, de kwali teit zal immer verbeteren, onze hop zal op de vreemde markten hare oude laam herwinnen, de prijzen zul len stijgen en de hopteelt zal opnieuw eene bron van welvaart voor onze landbouwers zijn. In deze hoop, roep ik u allen toe, tot wederziens, op den prijskamp van 1891 Een persoon, door een eenvoudig middel van 23 jaren doofheid en ruischcn der ooren genezen, zal de beschrijving ervan grntis toezenden aan aLvie hel zal vragen aan M. Nicholson 21 Bedforl Square, Londen. W. C. Allerhande nieuws. Botermarkt.Heden zaterdag werden 980 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7850 kilogr. Te verkrijgen ten bureele van Den Oenderbode. Korte Zoutstraat, N. 31, Almanak der algem. Aartsbroeder schap van O. L. V. van liet II. Hert voor 't jaar 1891. Prijs fr. 0,30. Te verkrïj o ten bureele van Den Den- derbode, Korte Zoutstraat, N°31, te Aalst, Exaam van kiesbekwaam heid. Vraagboek opgesteld door hel Ministerie van Openbaar Onderwijs, hij boluit van 31 juli 1888, voor de jaren 1889-1893, met antwoorden en oplossingen. Vlaainsclie of franscbe tekst prijs fr. 1,00 Katholieke Werk mans kring; van Aalst. Ken prach tig liefdadigheidsconoert zal gegeven worden ten voordeele van de noodlijden de Leden van den Kring, op Zondag 18 Januari, om 5 uren slipt, door de Too- neel-en Zangafdeelingen van den Werk manskring van Gei-raardsbergen, in de schooue en ruime Zaal van de Korte Zoutstraat alhier. Ingangskaaiten zullen de toekomende week aangeboden worden aan onze wel willende bevolking. Eerste plaats 1 frank, tweede plaats 50 centiemen. Wij zijn verzekerd dal dergelijke feest bij onze zoo talrijke kunstminnende en edelmoedige stadsgenooien den grootsten bijval zal aantreffen. Gevonden. Op het politie-bu- reel berust ter beschikking der eigenares een pak mei linnengoed gemerkt; A. D. C. X. D. C. H. G. hetwelk verle den maandag aan de Si-Marlinuskerk alhier gevonden werd. §metlede. De zoon van den landbouwer Ch. V, C. dient in het leger en moest met Nieuwjaar in verlof komen. Daags vóór nieuwjaar, is een onbekend persoon,die zegde sergeant te zijn iu de kompagnie van den zoon van pachter Ch. V. C. met de komplimenlen van den zoon bij den pachter gekomen. Men gaf hem natuurlijk goed te eten en te drinken en daar hij zegde dat hij zijne zuster die begijn is te Aalst, moest gaan bezoeken en ongelukkiglijk maar slecht gekleed was, gaf men hem den besten paletot van den zoon, een paar nieuwe schoenen van den vader en een paar wanten van eenen gebuur, op voorwaar de dat hij 's avonds alles zou terugbren gen. Men leidde; hem zelfs naar de statie, doch die niet terugkwam, was de zooge zegde sergeant. 's Anderendaags kwam de zoon in ver lof en verklaarde van niets ie weien en geene komplimenlen door niemand te hebben leen afleggen. Wat meer was, zijn sergeant was nog in 't regiment toen hij in vnrlot kwam en had hei in weken niet /erlaten. Dan werden de brave ouders gewaar dat zij door een fijnen, geslepen schelm beet genomen waren. Wichelen. Woensdag morgend, om 9 ure, is hier bijna een ongeluk ge beurd. Zekere W. h..., stoker, te Overmoire, was bezig met zijne koopwaren telossen. Zijn paard was mei de kar op loop ge gaan op cos brak zijn gespan. De bar- r/'clwaclner F. Clinckspoor, het paard uil de statie ziende komen langs den ijzeren weg, opende zijne barreelen om het Uier de vlucht te laten nemen en wilde hel tegenhouden, maar vruchte loos. Het paard liep het spoor op. F. Clinck spoor, den koopwarenireiu van Dender- monde ziende aankomen op 1200 meters afstand, liep het paard achterna en gaf met zijne roode vlag leeken aan den machinist om den trein te doen stil hou den. Gelukkig sprong liet paard uu hei spoor wanneer deu trein er nog vier of 5 meters af was. Het dier sprong tusscheu de bi!jen,die zich nevens de baan bevinden en dar; is het in den gracht blijven liggen, terwijl de trein stillekens vooruit kwam De knecht van W. R..., heeft hel paard uit deu gracht gehaald het had g lukkig geen letsel bekomen. De moedige barreelwachier F. Clincks- spoor verdienivoorzeker voor zijne koene daad beloond te worden. Beheer der Staatspoonregen. Aan werven van het persooneel. De Minister van Spoorwegen, Posterijen en Telegra pher brengt ter kennis der belangheb benden, dat, in den loop der maand fe bruari eerstkomende, een wedstrijd zal worden uitgeschreven voor het hegeven van tachtig plaatsen van hulpklerk, waar van vijftig te verleenen zijn in de Vlaam- sche en dertig in de Waalsche provinciën van bet land. I- Om tot de bediening te worden aan vaard, moeten de kandidaten l8 Belg zijn. 2,: Minstens 17 en hoogstens 25 jaren oud zijn. Echter kunnen de gew zen krijgslie den, die minstens acht jaren werkelijken dienst hebben gedaan en door het De partement van oorlog gunstig zijn aan geschreven, tot den ouderdom van 27 jaren worden aangenomen. Voor de gewezen onder-officieren, die zich in dezelfde voorwaarden aanbie den, is de hoogste ouderdom bepaald op 30 jaren 3* Van besproken gedrag zijn. 4° Vrij zijn van alle krankheid, li chaamsgebrek of gebrek van gestel. 5. Desgevorderd, aan de militiewetten voldaan hebben. 6. In staat zijn eenen borgtocht van 1000 fr. in gereed geld te storten. Die borgtocht kan worden bezorgd door eenen geldschieter en op dezes naam ingeschreven de Interesten wor den hem alle halfjaren rechtstreeks be taald legen 3 1/2 t. h. 's jaars. II. De kandidaten moeten, voor 15 Ja- nuaii hnrme aanvraag zenden aan den Minister van Spoorwegen, Posterijen en Telegraphen, uitdrukkelijk doen kennen of zij wenschen mede te dingen voor de plaatsen te begeven in de Vlaamsche ofwel voor die in de Waalsche provinciën en bij hun verzoekschrift voegen een echt uittreksel van hunne geboorteakte, op zegel van 1,30. Na 15 Januari worden geene aanvragen meer aangenomen. De aanvragen der krijgslieden in wer kelijken dienst moeten, volgens rang orde, aan tiet Departement van Oorlog worden gezonden. III. De kandidaten, welke aan voor melde voorwaarden voldoen, mogen zich als ingeschreven beschouwen zij ont vangen een afdruk van het progiamraa der vakken en voorwaarden var. den wedstrijd en worden zonder verder ken nisgeving ten bekwamentijde tol bet exa men geroepen. N. B. Na minstens 4 jaren onberispe- lijken dienst kan aan de hulpklerken toe gelaten worden, deel te nemen aan de wedstrijden, die zouden uitgeschreven worden voor het verleenen van bedienin gen van klerk van 3 klas met eene jaar wedde van 1400 frank. Naar het schijnt zou er te Brussel spraak zijn dat prins Boudewijn, ter vol lediging van zijne opvoeding en zijner studiën eene of meer groote reizen zou ondernemen, Onder ander zou hij de Congostrekeu bezoeken. Menschen zonder hart. Dal er te Brussel enjvoorsteden veel ellende be staat, is een feit waarover wij meerma len gesproken hebben. Ruim 6,000 per sonen hebben sinds weken niets meer kunnen verdienen en de meesten hunner zijn dus blij zoo zij eenige centiemen daags kunnen verdienen. Zoudt ge ge- looven dat er personen zijn, harteloos genoeg om den nijpenden, armoedigen toestand van T werkvolk uit te buiten Iu de Arbeidsbeurs der Amigostraat hebben wij eene kaart onder de oogen gehad hij welke zekere P..uil de Kes- selstraat een werkman vraagt om brand hout te splijten en voor 8 uren werk per dag, de fabelachtige som van... 50 cen tiemen aanbiedt Onnoodig te zeggen dat de heer Be stuurder der arbeidersbeurs geenszins de hand leent aan dergelijke afpersingen. Ook zal de heer P... nog lang wachten eer men hem een werkman zenden zal. En dan zegt men dal er geene uitbui ters meer bestaan. Een vrek.Graaf X., een Engelsch- man, die vroeger deel maakte van de diplomatie, was te Brussel zeer wel ge kend door zijne hooge gestalte, langen baard en patriarchaal voorkomen. Deze man kwam woensdag avond rond 10 uien over de Botermarkt, toen hij plotseling ineen zakte. In T gasthuis ge bracht gaf hij daar weldra den geest. Die geneesheer die hem -onderzocht, bevondl dat hijvan honger gestorven was. Uit zijne papieren, die hij bij zich droeg, vernam men dal hij een engelsche graat was, 72 jaren telde en eenen hoo gen stand in de samenleving bekleed had. Hij droeg verder op zich een aantal juweelen, papieren weerden, en eene aanzienlijke som in klinkende munt. Hij bracht zijnen dag door met slapen. Rond 9 ure 's avonds ging hij gewoon lijk uit, kocht <lan bij eenen beenhouwer voor 5 of 10 centiemen gekapt vleesch of afsuijsei en had hier meê genoeg tot 's anderendaags. Uit een onderzoek, door den vrede rechter gedaan op de vuiie zolderkamer welke hij bewoonde, bleek dat die man een vermogen bezat, welke hem 6U00 fr. inkomsten per jaar opleverde. Nooit maakte hij vuur in zijns kamer. Schoon... als 't waar is l Men verhaalt dat een brusselsch welbekend bankier op den vijver van Terkameren, met zijne schaatsen, op eene kundige wijze, zijnen naam in het ijs heelt uere den. iedereen bewonderde niet dit liand- teeken, maar wel zijne rotfieekening. Een viertal Brusselaars hebben uit hel ijs den blok gekapt en daarboven gezet Goed voor 5000 fr., betaalbaar op zicht, ten voordeele der armen. De cheque werd met een rijtuig naar het bankiershuis gevoerd, aan de buree- len voorgelegd... en de bankier gaf bevel dal de som zou betaald worden En zoo gebeurde het dat de brusselsche armen een schoon stuivertje ontvingen. Had het dien dag moeten dooien, dan ware onver mijdelijk die som weggesmolten en in 't water gevallen. Wreedaardige kindermoord te Brus sel. Eenige dagen geleden werd het parket door een naamloos schrijven on derricht, dat in de wijk der Slachthuis laan een jong meisje onlangs in belang- wekkenden toestand verkeerde, dat thans alle teekens ervan verdwenen waren en dat men nooit van eene geboorte gehoord had. Deze aantijging was duister en de x\ ijk der Slachthuislaan groot. Er diende dus voorzichtig te worden te werk gegaan om tot een goed einde te geraken. Het parket gelastte den politieofficier der 38 afdeeling, M. Defoy, hel geheim onderzoek te doen. De officier leidde de verschiilige opzoekingen, zoo wel, dat hij weldra te weten kwam dat op de Slachthuislaan een meisje woonde, de genaamde L. V. d. v., welke zich in de omstandigheden bevond in het naamloos schrijven aan't parket aangegeven. Ten gevolge van dat onderzoek deed het parket een bezoek ter plaatse en het meisje werd lang in verhoor genomen. Zij loochende echter halstarrig de mis dadige aantijgingen welke men tegen haar opwierp. Men onderzocht het gansche huis en ontdekte zekere dingen, die, volgens verklaringen der wetsdoktors, de spre kendste bewijzen waren dat er eene ge boorte had plaats had gehad en dat het kind op tijd en leefbaar ter wereld kwam. Niettegenstaande dat aihs bleef het meisje nog immer hare plichtigheid loo chenen.Dan dwong men haar persoonlijk een geneeskundig onderzoek te doen on dergaan, en slechts toen de geneeshee- ren verklaarden dat zij gebaard had, be kende zij moeder te zijn geworden van een doodgeboren kind. Zulks strookte echter niet met de verklaringen der gc- ueesheereii. De plichlige wilde niet ver openbaren waar zij liet lijkje van het schepseltje verborgen bad, zoodal hel parket de opzoekingen moest blijven voortzetten. Na bijna een dag zoekens vond men op den bodem van een waterput, hel doode lichaam van een geboren kindje van het vrouwelijk geslacht. De ontaarde moeder is aanstonds aan stonds aangehouden en in hel gevang der Kleine Karmelieten achter tiet slot ter beschikking van het gerecht. Woensdag is op den spoorweg van Brussel naar het Zuiden een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Het was omtrent den middag, en de spoorwegwerklieden verlieten den arbeid om te gaan eten. Drie hunner, aardwer- kers, keerden naar Vorst terug. Zij stapten langs de baan en waren reeds gekomen ter hoogte van den eer sten bareel van Vorst, toen zij den trein uil Bergen zagen naderen. Aanstonds gingen zij uit den weg,doch zij bemerkten niet dat, in tegenoverge stelde richting een mauceuvermachien kwam aangestoomd. De ongelukkigen hadden zelfs de waar schuwingskreten nog niet gehoord der reizigers van den trein uit Bergen, die zich aan de portels verdrongen. De trein vloog voorbij, en de drie werklieden, vooraleer zij het gevaar bemerkt hadden, werden omgeworpen door het manoeu vermachien. dat met vollen stoom was voortgereden. Twee der ongelukkigen rolden onder de wielen, terwijl de derde door de loko- motief ter zijde van de baan geslingerd werd. Men snelde aanstonds de slachtoffers ter hulp degenen die onder de wielen gevallen waren, verkeerden in jammerlij ken toestand. Hunne beenen waren ver pletterd. De derde daarentegen, was er van afgekomen met kneuzingen zonder erg. De gekwetsten zijn naar het gasthuis van St. Gillis gebracht. Men heeft den eene de twee beenen moeten afzetten, en den andere de voeten. Er is weinig hoop hen te redden. Groote toebereidselen worden te Evergem gemaakt ter gelegenheid van het aanstaande honderdjarige jubelfeest van Franciska Neyts weduwe van Joan nes van Acker, oud-krijgsman van Napo li on 1 en werkman van deu edelen heer van Sacegem. Zij hebben meer dan vijf tig jaren samen in huwelijk geleefd en na deu dood van haren man, is zij in het klooster der zusters van het heilig Hart van Maria gegaan, waar zij sedert meer dan zeventien jaren verzorgd wordt en de beste gezondheid geniet welke iemand kan bezitten. Zij heeft nog niets van haar verstand verloren, ziel zoo snel als eeue vink en kau zingen als eene lijster, in een woord men mag zeggen dat /.ij veel vrouwen van vijftig jaren zou beschaamd maken. De plechtigheid zal plaats hebben den 4 Februari op welkendag zij haar hon- d rd jaar bereikt. Een incident heeft in het Staats- arsenaal van Luttre bij Charleroi plaats gehad. De bestuurder kondigde aan dat de betaling van het werkvolk eerst den 7 en niet den 5 zou plaats hebben. Daar dergelijke vertraging niet voor de eerste maal gebeurde, verlieten 500 man den arbeid en begonnen te manifesieeren. De werklieden hebben eene meeting aange kondigd, De bestuurder is bij hoogdrin gendheid bij M. de minister van spoor wegen geroepen. Een zonderlinge en wreedaardige dynamietaanslag, zooals men er nooit een zag of hoorde, werd dezer dagen te Chdtelineau gepleegd, namelijk op eene koei. De pleger had namelijk eene kar does geplaatst onder den steert van liet dier. Men ziet van hier de gevolgen. Bij de ontploffing werd het arme beest ge heel in stukken gereden, zoodat de lap pen vleesch in alle richtingen door den stal vlogen. De stal is daarenboven zwaar beschadigd. Te Namen sneeuwt het sedert woensdag morgend ge -veldig. De treinen uit Luxemburg hebban reeds talrijke ver tragingen ondergaan, die wel vooreeist niet zeer groot zijn, doch bij voortduring van liet ongunstig weer ernstiger kunnen worden. Het iveer. Mathieu Laensberg, de aloudgekende weêrvoorzegger, voor spelt slechts het einde van den vorst te gen den 10 januari aanstaande en daarna sneeuw en wind tot den 25 dezer, wan neer het opnieuw zou beginnen te vrie zen. Dat belooft Dezelfde weêrkenner voorzegt ons een regenachtige maand februari en vochtige maand meert met verauderlijk weêr. In april,mei en juni zouden wij schoon weder krijgen met enkele dagen regen. Juli.augusti en september zouden even eens goed weêr opleveren, terwijl Octo ber regenachtig, november tamelijk schoon en december zeer koud zullen zijn. Nu, wij zullen zien. FRANKRIJK Nieuwe manier om te stelen. Maan dag rond 2 ure namiddag, ging te parijs, de heer Fernand L.., voorbij den boule vard Beaumarchais, toen een zeer welge- kleede jongeling tegen hem stiet. De heer L.., meenende dat het een noodlot tig toeval was, bokommerde er zich niet mede en zette zijnen weg voort. Tien stappen verder kwamen twee an dere jongelingen naar hem toegeloopen, roepende Maar Mijnheer, uw jas brandt Inderdaad de pardessus, bra dde aan den zak. Dank aan de hulp der voorbij gangers werd het vuur spoedig uitge doofd. Doch een oogenldik later, be merkte de heer L.., dat zijn neusdoek en eene kleine brieventesch verdwenen waren. Gelukkiglijk bevatte het zakboek geen de minste waarde. De jongeling die hem het eerst tegen het lijf geloopen was had ongemerkt een stuk branddeud cigaar in zijnen zak laten glijten. De twee ander jongelingen, had den tiet uitwerksel er van afgewacht om te handelen wijl zij den schijn namen hulp aan het slachtoffer te brengen. Akelig. Twee kleine schouwva- gers van negen en elf jaar oud, boden zich zondag avond verkleumd van koude aan in eene hoeve nabij 't voorgeborchte Saint Ouen-la Rouenie, en vroegen om deu nacht in de schuur of op deri hooi zolder te mogen doorbrengen, daar zij door de koude te veel afgemat waren om hunnen weg voort te zetten. De pachte res weigerde. Er schóót de arme kinderen dus niets anders over dan hunnen weg voort te zetten; doch, toen zij nog een eind verre gegaan hadden, schoten hunne krachten te kort en beiden legden zien neder, zij de aar zijde, in hun karreken, dat zij langsheen den weg geplaatst hadden. 's Anderendaags vonden de voorbijgan gers de twee kinderen bevrozen in bun karreken. Zij hielden elkander bij de hand; de tranen waren op hunne wangen bevro zen Moord te Toerkonje. Dinsdag avond is te Toerkonje eene wreede moordpoging gebeurd. De meestergast eener tapijtfabriek, Henri Destailleur, 34 jaar oud, is des avonds, omtrent 5 ure, in de Parijssche- straat aangevallen geweest door eenen werkman, Louis Declercq.van Belgischen oorsprong, oud 39 jaar, die hem eene messteek heeft toegebracht. De toestand van den gekwetste is zeer bedenkelijk. Hij heeft in den onderbuik eene vreeselijke wonde bekomen, waar de darmen uithingen. Sedert het oogen- biik van de misdaad, ligt hij iu eenen staat van volkomen machteloosheid, en tot nu toe is hij niet kunnen onder vraagd worden. Hei slachtoffer is gehuwd en vader van 3 kinderen. De moordenaar is insgelijks gehuwd en vader van 7 kinderen, bad sedert veertien dagen de fabriek moeten verla ten, en hij schreef de oorzaak zijner weg zending aan den meestergast toe. In zij nen brief verklaarde bij berouw te heb ben over zijne daad. Geheel onlangs vond men een lijk in de Manie tusschen Joinville-le-Pout en Uhampigny in Frankrijk. Het signale ment van den onbekende werd iu alle lichtingen verzondan, de dagbladen van alle landen maakten hel feit bekend en

De Denderbode | 1891 | | pagina 2