NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 15 Januari 1891 10 centiemen per nummer 45ste Jaar 2551 ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS I'oliliek overzicht. 'jhristene werklieden en socialisten, DE ONSCHULD. Herziening. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor les maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, V» 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. DikwijlB te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque AELST, 14 JANUARI 1891 Ontwapening. Volgens den XIX8 Siècle uit Weenen verneemt, bevestigt men daar dal keizer Wilhelm alle pogin gen in 't werk heeft gesteld om tot ont wapening te komen. Aan keizer Frans Joseph lachte het voorstel toe, koning Humbert wilde er niet van liooren. Thans moet het ontwerp totaal in het water gevallen zijn. De Parnell-crisis. Wanneer M. Dillon, met den steamer GascogneNew-York verliet, verklaarde hij dat, alhoewel, evenals zijne Euro- peesche kollegas, gedwongen zijnde de zelfde geheimhouding te bewaren, hij echter bevestigen moeht dat er reden bestond om eene overeenkomst tusschen de twee Iersche partijen te verhopen. Voegen wij er nochtans bij, dat de voornaamste kopstukken der leren, die in Amerika verblijven, dit gedacht hoe genaamd nieldeelen. Men meldt uit Limerick dat Parnell zondag een groot getal afvaardigingen heeft ontvangen, die hem allen de verze kering brachten hunner trouw. In de korte toespraak die hij tot hen richtte, drukte Parnell er op dat de hui dige krisis hoofdzakelijk moet toege schreven worden aan Gladstone. De Horning Post op hare beurt ontleedt die toespraak en meent dat het aftreden van Parnell zal afhangen van de waar borgen welke Gladstone aan Ierland geven zal. De Standard meent dat Gladstone de waarborgen niet geven kan welke hem gevraagd worden, want, voegt het blad erbij, moest hij doen wat Parnell van hem vergt, vast en zeker zou de liberale partij hem niet blijven volgen. Het groote cityblad voegt er bij dat Parnell overigens maar al te wel weet, dat de onderhandelingen, die binnen weinige dagen, met Gladstone zullen aan- gaknoopt worden, geen den minsten uit slag zullen, hebben onverschillig onder welk opzicht. De Express van Dublijn kondigt in zijn avondnummer van maandag aan, dat de heer llorley, liberaal, eene samenkomst heeft gehad met den heer O'Brien, waarin bij hem de inzichten heeft doen kennen van den heer Gladstone en hem tevens op de hoogte heeft gesteld van wat de great old man bereid is te doen in 't voordeel van Ierland. Elkeen houdt tegenwoordig met angst den blik gericht op de ontzaglijke uit breiding van het socialismus, dat van das tot dag meer en meer aanhangers vindt, vooral in de nijverheidsmidden punten. Dat vergiftig onkruid woekert daar op eene ongeloofeliike wijze voort koningen en keizers sidderen en beven, wanneer zij nadenken wat al rampen en onheilen dit oproerig element eens mocht teweeg brengen. De maatschappelijke orde is in gevaar; misschien is de nood ten hoogsten top gestegen er dient dus naar middelen uitgezien te worden om daaraan te ver helpen. Doch, om die middelen te kun nen vinden, moet de oorzaak ontdekt worden waar het kwaad uit voortspruit. En vooreerst, welke zijn de werklie den die het meest hunne ontevreden heid uitten over den tegenwoordigen staat van zaken Is het wel de arbei dersklas, die in de nijverheid gebezigd wordt, welke het meest te klagen heeft over haren toestand Dit punt willen wij een oogenblik on derzoeken. De werklieden van alle landen worden verdeeld in twee groote klassen zij, die hun brood in de nijverheidsgestichten winnen en zij, die zich door den land bouw hun onderhoud trachten te ver schaffen. Wilde men eene vergelijking maken tusschen de nijverheidswerklieden en die van den landbouw, zoo zou men on- middelijk zien dat deze laatste veel slech ter bedeeld zijn dan de eersten en dus veel meer over hunnen staat te klagen hebben. Het dagloon, dal de nijverheid geeft, is drie-, vier- ja tiendubbel van hetgene dat de landbouw betaalt Het leven is in de steden duurder, veel duurder dan op het platteland dat is ontegensprekelijk. Doch, dit ook in aanmerking genomen, zal iedereen moeten bekennen dat de werklieden der nijverheidsgestichten zich op eenen veel beleren voet bevin den dan die, welke door den landbouw gebezigd worden. Zij zijn veel beter be taald, kunnen zich beter voeden, beter kleeden, beter huisvesten in één woord, zoo er werklieden zijn, die te klagen hebben, dan zijn het zeker en vooral de werklieden van het platteland. En nochtans, het zijn deze niet, welke door woelige betoogingen aan hunne op roerige gedachten lucht geven hel zijn deze niet, welke op ieder oogenblik ge reed staan om hun werk te staken, ten einde hunne meesters eene loonsverhoo- ging af te persen en deze zelfs door be dreigingen en geweld trachten te verkrij gen het zijn geene landbouwwerklie- den die de hand leenen aan de afschuwe lijke tooneelen van plundering en ver- I. Edelaardig en goed was Maria van Brabant, wier hart en hand Philip-de-Stoute was kouten verzoe ken en welke de Belgen met weemoed zagen ver trekken, om seliepler en kroon met Frankrijk's koning te gaan deelen zij was edelaardig en goed; want van de oevers der Schelde tot aan die der Sein» was haar naam geroemd, gezegend door a( de ongelukkigcn die zij liefderijk ondersteund iloor al de gewonde harten, waarin zij den balsem der vertroosting gestort had. Praciitig en luister vol was hare intrede in Frankrijkprachtig en luistervol waren dc feesten, die ter gelegenheid van die echtverbindtenis gegeven werden. Philip beminde sijnc gemalin met den teedersten ver- bied zij maakte zijne vreugde, zijn heil uit. De Franschcn droegen haarde grootste achting en liefde toe, en wanneer zij zich ouder hare onderda nen vertoonde, weergalmde de tucht onder onop houdelijke welkoms- cn vreugdekreten. Kunsten en wetenschappen vonden in Maria be scherming en steun onderscheidene dichters kwa men hare uitstekende, hare engelachtige eugden verhalen, alsmede de heldendaden barer vooroude ren, of dc roemvolle wapenfeiten van Lodcwijk IX den vader van haren gemaal. Deze verhalen, deze liefdebetuigen stortten in Maria's gevoelige ziel een zalig genoteer en roem omgaven haar van alle zijden ja, hare tevreden heid, haar geluk was zoo groot, dat, wanneer zij met Philip, onder de honderdjarige eiken van Vin- cenncs wandelde en het vreugdegejuich harer on derzaten hoorde, zij hem meermalen zegde O, dit genoegen, dit geluk is tc groot I Zo» dit voortduur de, zou ik ondankbaar worden ik zou mijnen broeder, België, mijn dierbaren geboortegrond, vergeten, en Frankrijk tc zeer liefhebben 1 Verheug u, Maria baad vrij in dit vleiend eer bewijs luister naar die vreugdegalmen adem de balsemgeur dier welriekende bloemen in, die gij aan Frankrijk's bodem schonktdoe Kunsten en wetenschappen in hw aangeboren vaderland lier» bloeien.... Wees gelukkig dubbel gelukkig Hclaar ginds ontstaat eene onheiivoorspellende wolk eerlang zal zij in ratelden donder losbersh cn loodzwaar, o Maria, zal bij op uw schuldeloos hoofd neerploffen. Arme tcedcrc bloem, zuig nog dien verkwikkenden dauwdroppel in verlustig u nog in dc laatste zonnestraalBulderend ge naakt de storm De eerste echt van Philip met Yolande van Arra" woesting, waar wij in ons land getuigen van zijn geweest. Neen, liet waren ar beiders van de nijverheid. Nu vragen wij ons af Waaruit komt dan het socialismus oort Niet zoozeer uit armoede of rechtsmis- kentiing, maar voorol uit luiheid, zucht naar handelooze vrijheid en genietin gen kortom, het socialismus spruit voort uit gebrek aan geloof, uit godde loosheid. Ziedaar de eerste, de voornaamste oorzaak van het ontstaan dezer onheil stichtende secte. Is de mensch waarlijk godsdienstig,zoo is hij ook ordelijk, werkzaam, vredelie vend, gelaten in zijn lot is hij ongods dienstig, dan wordt hij bekwaam om zich aan alle buitensporigheden over te ;even. De feiten zijn daar om te bewijzen. Terwijl de klas der landhouwarheiders, op eenige onmerkbare uitzonderingen na, gehecht is aan den godsdienst en er irouw de voorschriften van naleeft, zoo treft men in de sleden ongelukkiglijk al te veel werklieden aan, die zich om God of zijn gebod maar weinig of in 't geheel niet meer bekreunen. En zeker is het, dat allen, die in de rangen der socialis ten ijveren, geheel afgebroken hebben met de Kerk en met het vervullen hun ner christelijke plichten. De landbouwwerkman, wij hebben het bewezen, bevindt zich in eenen toestand die veel beklagenswaardiger is dan dien van den fabriekswerker. Al zijn zijne kleederen slecht, al is zijne woning arm en koud, al moet hij zich tevreden stel len met een voedsel.dat de werkman der steden niet zou willen, al kan hij zelden of nooit een klein buitengewoon verteer maken, toch klaagt hij niet. En dwingt de nood hem soms ook om over zijnen nood te spreken, dan is hij beschaamd om er een woord over te zeggen en nooit zullen zijne klachten in wanorde lijkheden of woelige betoogingen over. gaan. Waaruit dan dit verschil De christelijke werkman, bemint de orde, de ongodsdienstige wordt oproe rig en socialist. Die waarheid, en eene groote waar heid is het, schijnt eindelijk door de hoofden der besturen, door de regeerders der landen begrepen te worden, üuitsch- land's machtige keizer zelf is overtuigd dat er zonder terugkeer tot de katho lieke grondbeginselen geene oplossing aan de maatschappelijke kwestie moge- ijk is. Tracht den fabriekswerkman weder tot godsdienstige gevoelens terug te bren gen en het Socialismus zal verplet, ver nietigd worden, ja, hel zal geheel en al verdwijnen. A. P. Het vraagstuk van de herziening der Grondwet blijft voortdurend op de dag orde en wordt door de drukpers in veler lei zin besproken, naar gelang der ge zindheid tot welke ieder blad behoort. Het is dus niet ongepast eens te onder zoeken hoe de verschillende partijen en onderdeelen van partijen post geval heb ben, tegenover het voorstel van Janson en konsoorten. Dat voorstel, zooals men weet, vraagt enkel de herziening van de artikels der Grondwet, welke betrekking hebben op het stemrecht voor de beide Kamers en de kiesbaarheid voor den Senaat. Het kan niet meer vragen dan dat, aangezien, eens de herziening beslist, de Kamers moeten ontbonden worden en alleen de nieuwe Kamers, bij meerder heid van de twee derden der stemmen, over het nieuwe stelsel kunnen beslis sen. De partijen, nochtans, of liever de on- lerdeelen der liberale partij (radikalen en socialisten) die de neêrlegging van het voorstel hebben bewerkt, vergenoegen zich niet met de stemming ervan te vra gen zij eischen het algemeen stemrecht. Voorzeker is het niet slecht van wege hen die het voorstel hebben doen neêr- leggen, de formuul te doen kennen, welke zij in de plaats willen stellen van deze, waarvan zij de afschaffing vragen. Maar wat zonderling voorkomt is, dat zij die het voorstel op hun aandringen hebben ingediend, zelve die formuul niet aanvaarden en slechts het stemrecht wenschen te verleenen aan hen die le zen en schrijven kunnen. Wat even zonderling en ongerijmd mag genoemd worden is, dat de radika len en socialisten, die zelve erkennen dat de aanneming van een nieuw stelsel van de nieuwe Kamers afhangt, geen on derzoek gedoogen aangaande de nieuwe aan te nemen formuul, dat zij niet de herziening, maar het algemeen stem recht zelve eischen en dreigen met op roer, indien het hun niet wordt toege staan. f Zoo verstaal men in de partij van vrijheid en van licht, de vrije diskus- sie Nog zonderlinger en ongerijmder is de houding der doklrinaire partij. Na lan gen tijd en met hardnekkigheid de her ziening bestreden te hebben, is zij plot seling bekeerd en neemt zij niet alleen de herziening aan, maar eischt ze van de katholieken- Is het om de herziening zelve Kan eene groote uitbreiding van het stem recht kan het algemeen stemrecht aan de doktrinairs eenig voordeel bijbren gen. Geen hoegenaamd, dat hebben de Flandre liberale en de doktrinaire kop stukken honderdmaal bewezen en 't was juist daarop dat zij hunnen tegenstand steunden. gon was met eenen telg bekroond geworden bo dewijk was zijn naam. Weelderig groeide, de prins op, doch niet dan al te vroeg werd zijn jeugdig hart bedorven door dc laffe vleitaal en verderfe lijke inschikkelijkheid der personen, die door hunnen rang, dagelijks in betrekking met hem Een dier voornaamste pluimstrijkers was La Brosse, de voormalige barbier van den H. Lodc wijk. Deze laaggeboren persoon bad immer dc vcrdachtelijke middelen bij dc band genomen, die de vleierij cn de listen kunnen uitvinden, o genegenheid van Philip te kunnen winnen, cn was hierin eindelijk zoo wel geslaagd, dat hij zieh bij den vorst onmisbaar maakte, en deze hem het Staatsbewind toevertrouwde cn hem tot eersten minister benoemde, Tot dat Maria mede Frankrijk's troon beklom, had La Brosse, onder den naam des konings, de teugels van het bestuur in handen gehad. Langza merhand, echter, begon de minister te ondervin den, dat dc nieuwe koningin geen geringe hinder paal tegen zijn willekeurig gezag was. Maria van Brabant was geene gewone vrouw zij was vrij wel met de drijfvecrcn der staatkunde bekend; eerlang had zij de onedele liandclwijzc ja de eerloosheid van La Brosse ontdekt, en liad dit har cn koninklijken gemaal op eene klare en duide- Vroeger werden de radikalen door hunne doklrinaire broeders voor waan zinnigen uitscholden, omdat zij de her ziening eischten. Nauwelijks een twee tal organen der geuzenpers, die tusschea het radikale en het doktrinaire water zwommen, durfden die hervorming voor stellen, als wenschelijk, in eene nog verwijderde toekomst. Eensklaps is de wind gedraeid. Men ziet in de herziening een middel van op positie, wellicht eene ladder om het be wind te beklimmen en stormenderhand in te nemer.. Al de doktrinaire bladen worden, als hij tooverslag, berzienings- gezind en eischen van de katholieken eene hervorming, waarvan zij honderd maal gezegd hebben, niets goeds te ver wachten, noch voor het land, noch voor hunne partij. Wat de formuul der herziening belrelt, daarmede bekommeren zij zich nietde katholieken moeten ze maar gaan zoe ken. Wij zijn tegen het algemeen stem recht zegt de liberale associatie van Luik - maar als het noodig is te zeggen dat wij er voor zijn, om de herziening te bekomen, welnu, dan zijn wij er voor. Zulk eene verklaring, waaruit ten dui delijkste blijkt dat de doktrinaire geuzerij geene hoegenaamde hervorming, maar eenvoudig nieuwe kiezingen en woelin gen betracht, geeft den maatstaf van de politieke zedelijkheid dier partij. Wij zijn, overigens, overtuigd dat ge heel de doktrinaire kliek, van de heeren Frère en Bara lot de heeren filozozen der Flandre libérale, in stilte wenschen doet. opdat niet alleen de herziening, maar alle ernstige uitbreiding van het stemrecht, zonder beraadslaging zou ver worpen worden, omdat zij hopen dat daardoor in het laud eene verbittering zou ontstaan, waarvan zij de vruchten zouden plukken. Eindelijk, in welken toestand en in welke houding staan de katholieken te genover het vraagstuk der herziening Het ministerie geniet het volle ver trouwen van het land en heeft de mach tige meerderheid, waarop het steunt, in herhaalde kiezingen, zien bevestigen en versterken. De katholieke partij is de uitbreiding van het stemrecht genegen 't is aan haar dal het kiezerskorps voor Kamers, provincie en gemeente, zijne grootste uitbreidingen te danken heeft. De rechterzijde heeft eenparig het voor stel tot herziening der Grondwet in aan merking genomen, daardoor toonende dat het vraagstuk van hel stemrecht haar ter harte gaat en dat zij eene grondige bespreking van dal vraagstuk verlangt. Tusschen de verschillende vooruitge zette stelsels hebben het gouvernement of de rechterzij tot hiertoe nog geene keus gedaan zij hebben zich nog hoe genaamd niet verbonden tot de onmidde- ijke herziening en blijven volkomen vrij een ontwerp lot uitbreiding van het stemrecht aan te bevelen, zoowel binnen als buiten de palen der Grondwet. lijkc wijze onder het oog gebracht. Maria, trachtte, door den invloed, dien zij op Philip's gemoed had, hem over te halen om zelfs het bewind in handen La Brosse had derhalve eene ongenade te duchten, en van dat oogenblik af was hij op wraak, lust bedacht. De jonge Lodewijk droeg dc koningin geene^licfdc toe.Langs deze zwakke zijde spande de minister zijne strikken vleitaal, huichelarij, de schnndigste middelen nam hij tc baat, om liet hart van den jeugdigen prins tc vergiftigen en om in hetzelve eene onverschillgheid jegens zjjne konink lijke stiefmoeder te doen ontslaan. Hij gelukte hierin zoo wel, dat Lodcwijk zijne ongenegenheid, ja zelfs zijnen haat voor dc koningin openlijk be tuigde. Op dien voet stonden de zaken, wanneer Philip al dc prinsen, zijne vassalen, de groote leenheeren der kroon, edellieden, ridders cn baanderheeren tot een luistervol tournooi uitnoodigde. Te Vineennes sou dit plaats hebben. Maria moest de overwinnaars bckroonen. Nimmer was er zulke talrijke menigte slotvoogden aan het fransehe hof geweest nimmer had men zulk prachtig feest gezien. Maria's bevalligheid, deugd en edelheid maakten het gesprek aller monden, maakten het genoegen, de vreugde aller harten uil. Dan, helaas', het misdrijf hield trouwe wacht aan bare zijde en beloerde een gunstig oogenblik. Dit oogenblik ver toonde zich den tweeden dag van het steekspel. Luisterrijk waren de tournooispelen geweest met dapperheid en vuur hadden de ridders ge streden. Nogtans was de lauwer eenstemmig toege kend geworden aan eeu krijgsman, die in bet strijdperk was verschenen, juist toen het trompet geschal gehoord werd. Aan zijne schitterende wa penrusting kon men gemakkelijk zien, dit hij een hooggeboren ridder zijn moestzijne gelaatstrek ken echter waren onzichtbaar, daar zijn viziei afgeslagen was. Op zijne borst hingen, kraiswijze. eeu bloeiende bremtak en eene lelie, en op lijn hart prijkte onder eenen hclderblinkenden streel krans, een rooze-laurier blad, Maria's geliefd* bloeme Koen en heusch bad deze ridder gestreden, en si de andere kampers hadden bij bet ziet zijner behendigheid, moed en geluk, hunne Un een geveld. De strijdklarocn kondigde de zegepraa aan. Statig begeeft de gebeimzinaige ridder ziel naar het koninklijke balkon bestijgt langzaam d trappen, knielt néér en beft zijn vizier op. O ode. ecu lichten schaamteblos zet Jdaria hem de Iauwei kroon op het hoofd, terwijl zij den overwinnaai door een bevalligen groet en treffende voords hare iunige voldoening te kennen geeft. (Wordt voortftuu)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1