Iets voor de Socialisten. Liefdadigheid. Liefdadigheids-Concert Concert en Voordracht, Aan de dooven, Volgens den Gill Bias heelt de heer Leon Somzée, volksvertegenwoordiger van Brussel, te Roine eene schilderij ont dekt van Rubens, in het huis zelf waar zij door hem werd gemaakt. Die schil derij, waarvan de echtheid onbetwist baar schijnt, zou een der meesterstuk ken van den Vlaamschen kunstenaar zijn. Schaverdijnen. Men denkt dat hel schaverdijnen uitgevonden is in Holland. Binst den winter doorloopen de melk boerinnen van dit land, in korten tijd, schrikkelijke afstanden op hel ijs, om in de rondliggende steden de melkte gaan verkoopen, welke zij op het hoofd dra gen in koperen vaten. Alzoo leggen zij somtijds 50 kilometers in een uur af,zon der daardoor belet te zijn onderweg hun breiwerk voort te zetten. In Noorwegeu is de oefening op de schaverdijn de verplichtende voltooing van alle soldatenopvoeding. Daar be staat zelfs een regiment «schaverdijners» die de krijgsoefeningen met eene onge looflijke juistheid uitoefenen. Het is een bewonderenswaardig schouwspel deze moedige soldaten te zien vooruitglijden gelijk de weerlicht, op de effene vhkte van het ijs. Indien het maaksel van de schaverdij nen een weinig \eranderd is, volgens de tijden en de streken, is het zeker dat de schaverdijnen in zijn zeiven genomen tot de hoogsta tijden der oudheid opklimt, bij al de volkeren van 't Noorden. Een engelsche schrijver, Fitz Stephen, ver haalt dat de jongelingen van Londen, in de XIIle eeuw, op de krinkelende rivie ren gingen slibberen, met beenderen van dieren, vastgemaakt onder de voeten. De zelfde schrijver laat ons ook weten dat er op dal zeilde tijdstip te Edimburg, reeds een club voor schaverdijners be stond waarvan de leden door gansch de uitgestrektheid der drie koninkrijken den roem der Schotsehe schaverdijners lieten Mode. Het rouwpapier met zwarten boord is... uit de mode Voortaan zal een zwarte driehoek, van boven links, het toeken van rouw zijn. Die driehoek zal mede op de omslagen voorkomen. Hij zal grooter of kleiner zijn naar gelang de bloedverwant die men verloor, door min of meer nauwe banden met den schrijver vermaagschapt was. Die nieuwe mode zal gewis machtig veel bijdragen lot de oplossing van het maatschappelijk vraagstuk. LANDBOUW. I>E GRANEN uit de Vereenigde-Staten vstn Amerika. Het graan uit de Vereenigde-Staten heeft eene zoo groote rol gespeeld in de spijzing van andere landen en vooral van Europa, dat hel niet zonder belang is de hoeveelheid na te zien op het vasteland overgebracht gedurende het tienjarig tijdvak 1880-1890. De groote amerikaansche landbouw ontwikkeling begon rond 1860, doch het is maar van 1870 tot 1880 dat zij hare sterkste voortdrijving vroeg, terwijl de Vereenigdc Staten aan het hoofd ston den van al de voortbrengende en uitle verende landen der wereld. De Amerika nen waren er met recht fier op zij be zaten, volgens hunne uitdrukkingthe store of the world, den graanzolder van den aardbol En toen was men nog maar in 1880. De grootste gekende opbrengst, in dit jaar was van 596.857,360 bushels (eene bushel is gelijk met 36 liters). De uit voer beliep juist 186,351,514 bushels of ongeveer het derde van den ganschen oogst. Het volgend jaar was er eene ge voelige vermindering en de uitvoer was nog slechts van 122 miljoen bushels. Daarna, verzond men per jaar naar het buitenland opvolgens 148, miljoen, 112 miljoen, 135 miljoen, 95 miljoen en zoo voorts tot dat eindelijk de graanoogst van 1888-1889 nauwelijks een overschot opleverde van ':9 bushels. Waaraan moet men dit snel afnemen van het overtollige graan toeschrijven Is het aan de vermindering der op brengst Neen, want de middelbare oogst gedurende deze tien laatste jaren is geschat op 540,000,000 bushels en het is zeker niet waarschijnlijk dat dit mid delbaar cijfer in het toekomende vero- troffen zal worden. De vermindering van het overtollige dat uitvoerbaar is, heelt voornamentlijk voor oorzaak de immer toenemende behoefte van hel land zelf het zou dus kunnen gebeuren dat de uit voer binnen dit en eenige jaren volko men ophoudt. Eene andere reden, die haren invloed op den amerikaanschen invoer uitoefent, is dat nog andere streken groole uitvoer ders van granen zijn geworden zooals Australië, de Indien, Zuid-Amerika, euz. Wij kunnen dus hieruit besluiten dat de ontwikkeling van den Landbouw in de Veieenigde Staten groot en buitenge woon en snel vooruitgegaan is, maar dat de iniandsche verbruiking ook bijna in dezelfde evenredigheid heeft toegenomen. En ziedaar waarom de graanzolder der wereld thans niet meer in de Ver eenigde-Staten gelegen is. De bekende leider der duitsche vrijzin nigen, Kugeen Richter, heeft berekend hoeveel ieder persoon in Pruisen zou be komen, indien men al den bijzonderen eigendom bijeen-legde, om hel ideaal der socialisten de inkomsten rechtma- tig te verdeelen. Volgens zijne berekening beloopt het gezamenlijk inkomen van alle bijzorideren in Pruisen 8424 millioen mark. Het getal personen, die a's hoofd des liuisgezins of voor hun eigen geld winnen, ol zouden moeten winnen, bedraagt 10 millioen. Daaruit zou dus volgen dal, indien men in Pruisen al de inkomsten in éénen pot wierp, en de geheele som eerlijk verdeele onder al de personen die nu, zooals wij hooger zegden, geld winnen of zouden moeten winnen, zij jaarlijks slechts 842 mark zouden krijgen. Omtrent 77,42 per honderd van de he volking betalen geene belastingen. Hel getal depgenen, die belasting op het in komen moeten betalen, 't is te zeggen, die een inkomen hebben van meer 3000 mark. is slechts 2,81 per honderd van de bevolking. Richter gaat dan voort Een jaarlijks inkomen van 842 mark zou dus, wan neer de maatschappij volgens het plan der sociaal deinocialen zou ingericht zijn, het loon wezen waarop men zou kunnen aanspraak maken. In andere woorden, de werklieden in de steden zouden ouder liet socialisten beheer, bij de verdeeliug van de totale inkomsten des rijks, min der ontvangen, dan ouder het uitbuitings- stelsel, nu in voege; want 842 mark 's jaars, is nog niet eens 3 mark daags. De metsersgezellen in Berlijn, hebben nochtans weken lang het werk gestaakt, omdat een loon van 5 mark daags hen veel te klein toescheen. Deze meters zou den dus onder een socialistisch regiem 2 mark daags van hun dagloon moeten af staan. De werklieden in de groote sleden zouden bij die nieuwe regeling der maat schappelijke orde niets le winnen heb ben. Alleen de arbeiders en daglooners op den buiten zouden hun lot zien verbe teren. En voor een paar honderd mark meer of minder, zou men door roof en dood slag de bestaande maatschappelijke orde omwerpen De winter met zijn doodsch gewaad, Duurt voort, houdt aan alom te drukken, Benijdbaar Hij, die wel in staat, Doorgeen gebrek,noch kou moet bukken. Ach! hoon hoe loeit de noordenwind! lloe zeert hij d'arme bloeden, (Door God nochtans zoo zeer bemindt). Maar Hij, Hij zal bel hun vergoeden. Een oude kranke man bedroeld, Staal bibb'rend voor een deur te smee [ken. Ik heb van laag nog niets geproefd, Erbarm Ik voel mij 't harte breken. Eu rijkdom blijft daar binnen doof, Hij peinst niet dat er arme zuchten, Misschien bedreigd in krachten geest. Voor 't duister sterfuur duchten. Blijft Gij daar weelde, thans nog doof Moet voort de stoot'liug altijd zwerven, Wat hem nog recht houdt is Geloof, Is hoop in 't eenmaal zalig sterven. Een smart gezel bederf zijn nood En spreekt op echte brocdertoonen; Neem aan dees doire beet brood Beklaag, doelt baat niet die Ons hoonen.» Hij geeft de helft van zijnen al Wie is 't die nu nog weigeren zal. E. D. T. WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 15 januari is de beer V. Van Hoegaerden, onder gouverneur der Nationale Bank, gouver neur dier Bank benoemd, voor een tijd stip van 5 jaren. De heer L. Weber, dire kleur der zelfde Bank is aangeduid om den gou verneur te vervangen in geval van afwe zigheid of belet. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Te Wondelgem is Pastoor benoemd de Eerw. Heer De Sinsano pastoor te Dickel- venne. Katholieke Werkmans kring van Aalst. ZONDAG 18 JANUARI, om 5 uren stipt, GROOT ten voordcele der noodlijdende Leden van den Kring. gegeven door de Koor- en Tooneelafdeeling van den Werkmanskring van Geeraardsbergen. lngangkaarten zullen aangeboden wor den aan de welwillende bevolking. Eerste plaats 4 Ir 2° plaats 50 centiemen. Zondag 19 Januari om twee uren. Voorloopige Vergadering in d n WERKMANSKRING voor de Vakvereeniging van Twijnders, Wevers en Breiers, Zondag 1 Februari om 5 4/2 ure, door Arthur VERHAEGEN, van Gent, over de Vakvoreonigingen. Een persoon, door een eenvoudig middel van 23 jaren doofheid en ruischen der ooren genezen, zal de beschrijving er van gratis toezenden aan al wie hel zal vragen aan M. Nicholson 21 Bedforl Square, Londen. W. C. Eglise collégiale de St. Martin. Sermon de ch.«rité en faveur des pau- vres de la paroisse, visités a domicile par les Dames de ('Association des Mères Chrétiénnes. Ce Sermon sera prêché, le Dimanche 25 Janvier, pendant la Messede 44 heures par leBévërend Père Rochet, de la Compagnie de Jésus,supérieur de la lésidence de Liége. Allerhande nieuws. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 995 klonten boter ter merkt ge bracht, wegeude te samen ongeveer 7"60 kilogr. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Korte Zoutstraat, N. 54, Almanak der algem. Aartsbroeder schap van O. L. "V. van het II. Ilert voor 't jaar 4894. Prijs fr. 0,30. Te verkrijgen ten bureele van l)en Den der bode, Kor te Zoutstraat, N° 31, te Aalst, Exaam van kiesbekwaam heid. Vraagboek opgesteld door hel Ministerie van Openhaar Ouderwijs, bij besluit van 31 juli 1888, voor de jaren 4889-1895, met antwoorden en oplossingen. Vlaamsche of frausche tekst prijs fr. 4,00 Liefdadigflieïdseoncert. Men verzoekt ons het liefdadigheids- concert te willen aankondigen dat mor gen Zondag 48 Januari zal gegeven wor den ten voordeele der armen door de fan (aar- maatschappij Les Amis Constants, wij voldoen volgeern aan dat verzoek liefdadigheid mag geene partijschap ken nen. Ziehier overigens het programma op 't welk wij de aandacht onzer vrienden en partijgenoolen inroepen. tere pARTIE. 1Poéte et Paysan, ouverture pour Fanfares Von Suppé. 2. Variations peur concertpour Saxophone, parM. Vercruysse. Painparé. 3. LeSoir. mélodie parM. Ladeuze. Gounod. 4. Souvenir de Fautl, par M. Léon Wathelet, tlüte solo au 14" de ligneFerrauti. 5. Esclarmonde, (Comme il tieut ma penséei par Mademoiselle M.... Massenet. 6. a) Chmsomielte Perrin. b) La mouche, monologue dits parM. Gevaert Coppée. 2e PARTIE. 1. Emani, faDtaisie pour Fanfares arrangée par Yanderlmden. 2. Maitre Corbeau, caprise pour Saxophone, par M. Vercruysse. Lemoine. 3. Chant du matin,par M. Ladeuze. Frangois Riga. 4. Variations, sur un air Tyrolien, par Léon WatheletTheobald Bcemh. 5. Pensi'e d'Automne, par M"c M... Massenet. 6. a) Chansonnette Chantaigne. b) Le Hanneton, monologue dits par M. Gevaert Bilhaud. Le piano sera tenu par M. Steppe. Prix des Places lc Place fr. 3,00. 2e Place fr. 2,00. 3e Place fr. 1,00. Brandramp. Donderdag morgend, om 2 3/4 ure, is er brand uitge borsten in den windmolen van M. Leo De Wolf, alhier. Op het eerste noodsein, nochthans het strenge weder, was onze brandweer spoedig ter plaatse. Ongeluk kiglijk moesten zij zich bepalen de nabu rige huizen te bevrijden, \ooit heeft men zulken gloed vuur gezien. Het was waar lijk wreed en terzelfdertijd prachtig. Men zou gezegd hebben zich in Siberian te bevinden. Op een dorre veld de sneeuw dik vallende vergezeld van een hevigen noordschen wind. Onze brandweer heeft om 7 4/2 urs 's morgens het tooneel der ramp verlaten. De molen met gansch den inhoud is door hel vuur vernield. Moord te Brussel. In nummer 498 der Blaasstraat, in eene estaminet, In de gouden Kroon, wonen sinds twintig jaar op een zolderkamerken, de echtgenooten Duehamps en de broeder van vrouw Duchamps, de genaamde Tordeur. Duehamps was 54 jaar oud en oefende het ambt van plaatselijke kommissaris uit aan de Hallepoort, Zijn schoonbroeder Tordeur is 66 jaar oud; het is een slechte Kerel en een luiaard. Door te bedelen zocht hij de middelen tot bestaan. Menigmaal ontstonden er geschillen en zelfs gevechten in 't huisgezin. Maan dag hadden de echtgenooten Duchamps en gezegde Tordeur buitenmate gedron ken, de eerste bij gelegenheid, de tweede uit gewoonte. Het drietal dat was uitgegaan, kwam roud 9 ure al twistende huiswaarts. Al vorens naar boven te gaan, dronken zij eenige druppels aan den toog. Eindelijk klommen zij rond 10 ure naar hun zolderkamerken. Wanneer do echigenoote Duchamps dinsdag morgend opstond vond zij haren echtgenoot ophangen aan den voet van het voet van hel bed. De dampen van den alkool waren vervlogen. Zij bevond zich voor dc treurige wezenlijkheid. Haar echtgenoot was dood, vermoord door zijnen broeder. Zij verwittigde de politie, en een geneesheer stelde den dood vast. veroorzaakt door verwurging. Hel parket is ter plaats geweest. De moordenaar, die nog dronken te bed lag, is aangehouden geworden. Hij weet niets van de misdaad die heeft en loochent de ze hardnekkig al. Doca het parket heeft bewijzen zijner schuld. Hij is opgesloten geworden in bet gevang van St. Gillis. Zonderlinge dief. Een gewezen student-geneesheer had de gewoonte zich doktor Dubois tc laten noemen om op de volgende wijze diefstallen te plegen. Hij begaf zich naar de woningen van personen, die heelkundige instrumenten verkoopen en bestelde daarvan volledige verzamelingen, alsook electriseermachie neri, enz. hij liet die brengen in de gast huizen van Brussel, voor rekening waar van hij zegde, die te moeten bestellen, Tegen dat de boodschapper kwam met de instrumenten, stond de student onder de poort van het gesticht hem at te wach ten om de werktuigen aan te nemen en er de plaat meê le poetsen. Eindelijk werd hij ontdekt en aange houden. Hij veinst nu zinneloos le zijn. Dinsdag namiddag had iu de St. Maria Koninginnestraat, le Brussel, een ernstig ongeluk plaats. De genaamde M. Van Beele reed met eenen zwaar geladen wagen door ge melde straat, naar zijne woning op den Haatschensteenweg. Van Beele had zich op den voorkant van zijnen wagen gezd. Een schok deed hem onverwachts naar beneden tuime len, juist voor het wiel van den wagen dat hem over lichaam en aangezicht rolde. Alschuwelijk gesteld, werd de on gelukkige man in de hevigste pijnen naar den Lazaret van Schaarbeek ge voerd. Men vreest voor zijn leven. Wraak van eenen schoolknaap. Twee leerlingen eener gemeenteschool van Schaarbeek, de genaamden P. en B..., nauwelijks 40 jaren oud, droegen zich wederzijdsch eenen selirikkelijken haal toe. De oorzaak van dien wrok is onbekend, en wie weet of het de beide knapen zelf wel weten. Dinsdag kregen zij twist in de klas en zouden hunne oneenigheid op straat ver effenen. In het naar huis gaan werden beide bengels handgemeen in de Lafrancq straat en klopten zich den frak ferm uit. B..., ziende dat hij op een gegeven oo- genblik hel onderspit delven moest,greep eenen zwareu steen en slingerde hem zijnen kleinen tegenstrever naar het hoofd. P... kreeg den steen tegen het been, zoodanig dat hij ten gronde viel en geen voet meer verzetten kon. Men denkt dat de knieschijf gebroken is. De kleine schooljongen werd naar zijne wo ning gebracht en de ouders dienden op het politiebureel eene klacht in over het gebeurde. Schepen te Oostende. Men meldt uit Oostende 14 januari Dank aan de verandering van wind is bijna al het ijs dat zich aan den ingang der haven be vond, verdwenen. Zaterdag morgend wa ren in die haven lien stoombooten, die moesten gelost worden, twee geladen met steenkolen en acht met velschillende koopwaren, komende van Hull, Grimsby, Londen en Harwich. Om plaats le maken voor den handel, beeft men de kleine postbooten verwij derd uit de dok, waarin zij gebracht waren om te overwinteren. Vrijdag lagen er 49 groote schepen in de dokken, het meestendeel in lossing, terwijl anders het gelijktijdig ontladen van 4 of 5 groote schepen eene zeld/aam heid is. De loskaaien en zelfs eenige aan palende straten liggen vol koopwaren van allen aard. Niettemin geschiedt alles regelmatig en met den noodigen spoed, dank aan de maatregelen genomen door het bestuur van spoorwegen en bet stad bestuur. Vele koopwaren worden van uit het schip op de wagons van den ijzeren weg geladen en onmiddelijk verzonden. Alhoewel er werkvolk uit Antwerpen gekomen is, verschaft de buitengewone ba venbeweging veel werk aan de arbei ders van Oostende. Wij hebben reeds gemeld dat eene groep landverhuizers langs Oostende naar Engeland werden gebracht. De Red-star line heeft een akkoord ge mankt met de London and Caltham line, om aan den laagst mogelijken prijs de passagiers over te brengen, tot Liver pool. Dnurt de vorst voort, dan zal eene nieuwe groep binnen acht dagen langs denzelfden weg vertrekken. Mislukte ontsnapping. Een man, die lol levenslange straf veroordeeld as en in hel centraal tuchthuis te Leuveu gevangen zat, heeft gepoogd te ontsnap pen, op de volgende wijze. Roud hall 3 's nachts wist hij met zijne persplank de man is kleermaker «ie traliën van zijn venster le verwrin gen en erdoor te kruipen. Aan den kor nis van het dak hangend, klom hij in de goot en ging langs daar op hel dak der woning van den adjudant. Daar bond hij de koord, die hij van zijn beddelakeu gemaakt bad, vast en liet zich naar beneden zakken. De wachters, die rond 3 ure hunne ronde deden, hoorden klachten op de binnenplaats. Men opende de deur en vond den kleermaker gewond op de kas seien liggen. HiJ verhaalde wat er gebeurd was en iu de ziekenzaal gebracht, bevond men dat zijne beide beenen gebroken waren. Een erg ongeluk heelt bijna plaats gehad in een buis van het Sint Jozefs- plein, le Turnhout. Sedert verledene week reeds hadden de bewoners besta- tigd dat er in al de vertrekken een onge wone geur verspreid was, waarvan zij zich geene rekeniugschap konden geven, en daar zij eenen verschen voorraad ko len in den kelder opgedaTiii hadden en de onaangename geur zich hier hel sterkste deed gevoelen, dachten de brave lieden dat bij uil de nieuwe brandstof voort kwam. Maandag morgend kon de vader, Frans K.., slechts met de grootste moeite zijn bed verlaten. Tweemaal viel hij ten gronde, eer hij de deur had bereikt. Hij gelukte er eindelijk in deze te opei en en hot is dank aan die omstandigheid,dat men geene menschenlevens te betreuren heeft. Inderdaad, geheel het huis was met gaz gevuld, en eeti doktor, die ge raadpleegd werd, deed onmiddelijk de woning ontruimen. Thans onderzoeken de werklieden van liet gazgesticht hoe de gaz in de woning is gedrongen. Men veronderstelt dat do langdurige vorst een ongeval aan de gazbuis, die slechts op eenen halven meter afstand van de huizing ligt, veroorzaakt heeft. De gaz, geeuen uitweg door de harde aard kost naar boven vindende, zal zich zij waarts eenen weg gebaand cu langs den kelder de ganschc woning verpest heb ben. Koelbloedigheid van een machinist. Vrijdag is er aan de sta: ie van Maastricht een erg ongeluk gebeurd. Een der paarden van eenen omnibus» die vol reizigers zat, viel op de riggels, op het oogenblik dat een trein op de baan van Luik aanstoomde. Gelukkig lijk dal de machinist het gevaar bemerkte en dal hij koelbloedigheid genoeg bezat om den gang van den trein in te houden. Zonder de krachtdadigheid van dezen wakkeren en moedigen bediende, zouden vreeselijke onheilen hebben plaats ge had. De treiri bleef staan op weinige me ters afstand van den omnibus. Vreeselijke dood. Een vreeselijk ongeluk is gebeurd in eene fabriek te Jamhes. In eene fahriek, in de kamer waardoor «le transmissiestaaf loopt, klonk op eens ren verveerlijke hulpkreet. Men ging zien en vond er een kleine jongen, die met de \oeten aan eene katrol vast was en met schrikkelijke snelheid werd roudgeslin gerd. Met eiken zwaai werd de arme jongen met hel hoofd tegen liet plafond gesla gen en de hersseus spatten de kamer rond. Toen men het stoomtuig stilhield,hing het hoofd van den kleine nog slechts met een stuk huid aan het lichaam. Ook was de ruggraat gebroken. Onnoodig te zeggen dal hel arme kind had opgehouden te leven. Een man dood van koude. Vreese lijke bijzonderheden. Dinsdag morgend vond een der wachters van den lieer Eggermont in eene weide van hel kasteel van Leignon, het lijk van een vervrozen man. Deze ongelukkige die men oogenblikkelijk voor eenen genaam den Jan Delobbe van Leignon, koopman in huiden herkende, is getrouwd en va der van elf kinderen. Zijn doodstrijd moet verschrikkelijk ge veest zijn. Verloren iu het bosch en vervolgens in de weide, had hij zijne muts cn zijnen stok verloren. Wanke lende op zijne beenen, was hij op vier of vijf verschillige plaatsen gevallen.Door te vallen had hij eene schrikkelijke wond hekomen aan liet hoofd, waaruit bet bloed overvloedig stroomde. Eindelijk is de ongelukkige eene laat ste maal gevallen om niet meer op le slaan. Hij lag met eene zijner wangen ten gronde en zijne twee armen rustten machteloos onder hem. De gansche ge meente Leignon heeft innig medelijden mei de smart der ongelukkige familie van den overledene. HOLLAND. Over de Zee te voet en per sleé. Uit Stavoren meldt men van 12 januari Heden ondernamen zeven inwoners dezer plaats den tocht over het ijs der Zuiderzee naar Enkhuizen, waar zij, blij kens ontvangen telegram, behoudeo zijn aangekomen. Als een van de merkweerdigste toch ten, die gedurende dezen winter over het ijs plaats hadden, mag wel worden ge noemd die, welke werd gedaan door een zestal mannen van Leeuwarden, waarvan drie met hunne vrouw er bij. Zaterdag morgend vertrokken zij van daar met eerie sleê, met vier peerden bespannen naar Hol werd, en van daar ging het over de zee naar liet eiland Ameland, waar zij 's namiddags ten 3 4/2 ure aankwamen. De inwoners van bet eerste dorp, Nes, die hen uil de verte hadden zien aanko men, begroetten hen met groot gejuich. De oudste inwoners herinneren zich niet, dat nog ooit zoodanige tocht was ge schied. Hel vertrek had plaats den volgenden dag, voormiddags 41 4/2 ure, en ten 6 ure was het gezelschap behouden en wel te Leeuwarden terug. De reis was niet altijd van gevaar ont bloot. Soms gingen de poolen der peer den door hel ijs, dal niet overal even dik was, doch zij waren dan snel weer bo venop en trokken de sleê er gauw over heen. Op meer dan ééne plaats dreven de ijsscholsen tot eene belangrijke hoog te opgekruid.' Onze lezers welke de kaart van Holland willen openslaan, zullen verstaan welke stoutmoedigheid door deze Friezen aan den dag werd gelegd. DUITSCHLAND. Prof Koch en zijne uitvinding. —Het Deutsche Meduiniscne Wochenscbrifi, van 15 januari, beval verdere mededeelin- gen van prof. Koch, over zijn middel te gen tubeiculose en deelt de wijze mede, waarop hij lot de ontdekking is gekomen en hoe het middel wordt bereid. Het geneesia'ddefbet voortbrengsel van een stofwisselings- proces, waar schijnlijk beltoorenne tot de eiwit-licha men, maar toch, te oordeelen naar de reactiën geen toxalbimun. Het doodt bij zekere koncentratie levend protolasme, maakt dit necrolisch en doodt de bacte rie, door haar voorwaarden te ontne men voor verdere omwikkeling. In de woensdag gehouden zitting vau de geneeskundige vereeniging zette pro» fessor Virchow zijne verhandeling; voor over de uitkomsten, welke hij had ver kregen bij desekiiën, verricht op de lij ken van overleden tuberculoselijders, die met Koch's middel zijn behandeld. Virchow waarschuwt er dringend te gen om patiënten, die lijden aan zeer uit gebreide tiiherkulose der inwendige orga nen, volgens Koch's methode te behan delen. Tegen het gebuik van Koch's mid del in het algemeen is niets in te bren gen. Dokter Guttman. de geneesheer van het ziekenhuis in Moabit, heeft patiënten wier longtoppen waren aaugedaan, gene zen, maar verklaart dat de genezing al leen mogelijk is in het eerste stadium der ziekte. AMERIKA. Eene nieuwe besmetting. Noord-Ame rika aan wien wij do te duchten phyloxe- ra en de doryphora verschuldigd zijn, is op het punt Europa eene nog bijna onge kende plaag over le zenden, namelijk de actinomvcose. De actinomycose is gekenschetst door de tegenwoordigheid van een woekerdier dat vreeselijke gezwellen veroorzaakt in den hals en in de wangen. Dit dier ver woest de spieren, doorboort de beende ren ontwortelt de tanden, die uitvallen, en boort eindelijk lot in de mondholte. Dit woekerdier ontwikkelt zich bij het groot vee, doch het kan van den os op den mensch overgezet worden. Deze vreeselijke en afschuwelijke plaag woedt sinds eenigen tijd met he vigheid te Chicago. De groote markt van liet Amerikaanse!) vieesch en de Engel sche veeartsen hebbeu onlangs de aan komst gemeld van een schip, geladen met Amerikaansche ossen, waaronder een veertigtal besmet zijn gevonden door de actinomycose. N<euwc kloosterorde. Wij hebben reeds vroeger gesproken-over de klooster orde, die in Amerika gaal gesticht wor den door Zuster Caiharina, miss Kate Drexel. De orde zal den naam drageu van Congregatie der Zusters vau hel H. Sacrament, en voor doel hebben de ver betering van het lot der negers en India nen in Noord-Amerika. Miss Drexel staat aan de nieuwe orde haar ontzaglijk vermogen van 1,600,000 p. st. (40 millioen fr.) af en heeft reeds eene reis naar Washington gedaan, waar zij met den minister van binnenlandsche zaken onderhandeld heelt over het op richten van Indianenseln len. Zij heeft reeds gronden aangekocht te Andalusia, hij Philadelphië, waar het raoedeihuisin aanbouw is, en te Arundel, bij Washing ton, waar zuster Caiharina voorloopig met hare twaalf novicen haar verblijf zal vestigen, daar de omringende bevolking er grootendeels tot het zwarte ras be hoort. AFRIKA. 'I Menscheneten in den Kongo. Een vermaaade aardrijkskundige schrijft bet volgende over Afrika In de helft van dit zwart vasteland, is niet alleenlijk de slavernij die men moet bestrijden, maar ook het menscheu- eten. 'I Schijnt dat menschenvleesch fijn van smaak is. Toch is er eene uitzonde ring; het vieesch der groole rookers deugt niet. Indien een onzer kennissen wil aldaar een wandelingsken doen, al onder 't lustig groen, dan zal hel voor zichtig zijn van eerst wel bruin berookt te zijn, om de wilden wijs te maken Om verder over de zaak te spreken, laat ons hooren wat een missionnaiis van den Kongo, pater Augouard, over de zeden van het land vertelt Men eet er gewoonlijk maar gemee- nen kost, schrijft hij, en de koks van al daar verschieten er niet om slangen, vleermuizen, krekels, ratten en ander wild met geene gepeperde saus gereed te maken, de fourchelten worden alleenlijk gebruikt om... 'l haar der vrouwen te omstrengelen. Als ge de zwarten wilt gelooven, dan is het vieesch van alle dieren onedel menschenvleeseh alleen is edel voedsel Dat is vieesch dal zijnen naam verdient zeggen zij, en zij eten er van met peper en zout, buik-sta-bij De ongelukkige slaven, die geslacht moeten worden, maken daar weinig la- wijt van en men vertelt dat een die reeds gebonden was en gereed om te sterven, niet min nieuwsgierig was als 't overige van 't volk van een witten man te zien voor den eersten keer van zijn leven. In de streek Oubonghi, zijn er weinig slaven, omdat men ze, zoohaast zij ge kocht zijn, opeet. Er is maar uitstel voor de magere» In oorlogstijd worden de gevangenen onmiddellijk opgeëten, zoodal de over winnaars weinig provisie moeten mee doen. Iu ieder dorp is er op de openbare plaats eene groole steen onder eenen boom. Iu dien steen zijn er voren gekapt, alwaar het bloed zal inloopen dat zorg vuldig opgenomen wordt. De slaat, die geslacht moet worden wordt op den steen vastgehouden. Een lak van den boom wordt omlaag gebo gen en met eene koord aan bet hoofd van

De Denderbode | 1891 | | pagina 5