Revolutie. Een en ander. De Winter. Concert en Voordracht, bestemmen voor de weinig bekende on gelukken welke dagelijks voorvallen en daarom 'niet minder medelijden verdie nen. I Het werk is groot en schoon hel za machtig bijdragen om de klassen der maatschappij meer samen te brengen. Dat allen, die gaarne hulp en troost vei- eenen, het mogelijke doen om het te on dersteunen en uit te breiden. De raad van Beheer, De Secretaris, Graaf Eug.de Grunne.v.z Georges de Ro. Ll col.Doimy.ond.-voorz. De Schalbetc. J Davignon. L. Ritlweger. L. De Nayer. Albert Mélot. De revolutie is voor de liberale partij wat het water is voor den visch 'l is haar element, huilen hetwelke zij het le ven niet kan volhouden. Deze waarheid geldt zoowel voor de zoogezegde gematigde liberalen ot dok- trinairs als voor de radikalen en socia listen, die van de eerst genoemde atstam- men. Het is dus niet moeielijk te voorspel len welke der drie groepen van het li beralism ten slotte de heele partij zal leiden en opslorpen. Het zal deze zijn die, door de revolutie onts'aan, in de revolutie leefl en zich beweegt, namelijk het socialism. Ziedaar, waarom, in de tegenwoor dige beweging voor herziening en alge meen stemrecht, de roode vlag voorop gaat en de blauwe gedwee achteraan- komt. Tweemaal, sedert 1830, was de libe rale partij in de kiezingen niet alleen verslagen, maar verpletterd en het was duidelijk dat zij, langs wettigen kant, in langen tijd niet meer kon bovenkomen. Telkenmale, in 1857 en 1870 riep zij de revolutie ter hulp en bekwam zij van de zwakheid barer tegenstrevers, ofwel alstand van 't bewind, ofwel toegevingen van zooveel gewicht, als die afstand zelve. Sedert 1884 is de geuzerij, ten derde male, niet overwonnen, maar verpletterd geworden. Tot driemaal toe hebbende opvolgende kiezingen het vonnis van 1884 bevestigd en bekrachtigd. Schitterend bewijs dat de overgroote meerderheid van het kiezerskorps van het land, het liberalism in al zijne vor men veroordeelt, dat zij katholiek is en katholiek blijven wil. Dal was zij in 1857, in 1870 zoowel als nu. Nu, evenals toen, zoekt bet liberalism zijne redding buiten de wettigheid, in de revolutie. Verworpen door de meerderheid van 's lands bevolking, die rust en ordelie vend is, zoekt het, evenals toen, steun en kracht in eeue gerucht en woeling makende minderheid, die valschelijk be weert het volk te vertegenwoordigen. Doch, zooals wij hooger zegden, hel zijn niet meer de doklriuairs, neen, het zijn de socialisten in bondgenootschap met de radikalen, die tegenwoordig den dans leiden. De doktrinairs weten heel goed dat zij van hel algemeen stemrecht niets goeds te verwachten hebben. De radikalen zei ven zijn overtuigd dat hunne partij er niets bij winnen kan. Niettemin huilen beide mede om de herziening te beko men, in stilte wenschende dat hunne uischcn zouden verworpen worden. Beide fractiën der liberale partij ver wachten oneindig veel meer van eene revolutie dan van eene kieshervorming. Lezen wij de doktrinaire Flandre libé rale. Daar luidt het dat het algemeen stemrecht niet anders doen kan dan de macht der katholieke partij, voor jaren lang vermeerderen en versterken. Niettemin bestrijdt de Flandre de her ziening niet meer, alhoewel zij weet dat radikalen en socialisten er het algemeen stemrecht bij eischen. In plaats van de vooruitstrevers harer partij te overtuigen dat zij ongelijk heb ben, in plaats van pogingen aan te wen den om, door de herziening iets anders dan het algemeen stemrecht te bekomen, legt de Flandre de wapens neer, onder voorwendsel dat er niets meer aan te doen is. 't Is te laat roept zij op droef komie ken toon uithet ministerie en de rech terzij hebben het voorstel van den heer Jansou in aanmerking genomen, de her ziening moet dus gestemd worden en kan tot niets anders leiden dan tot het algemeen stemrecht. Zonderlinge redeneering Het in aan merking nemen gebeurde bij eenparig heid. Welnu, volgens de Flandre hebben de doktrinairs, die tegen hel algemeen stemrecht zijn, Frère, Bara en konsoor ten, wel gedaan met het voorstel in aan merking te nemen. De katholieken daar entegen, die volgens de Flandre bij de herziening niets te verliezen hebben, moesten het in aanmerking nemen ver worpen hebben. Hadden zij dat gedaan, dan zou de Flandre hun nu verwijten dat zij te kop pig ziju om over het voorstel te beraad slagen en de redens te doen kennen, welke zij denken te hebben om het te verwerpen. Wat bewijst dal Niets anders dan de heeren professors de opheldering van den toestand, de oplossing der kwestie niet zoeken, maar wel de verwarring en de woeling en dat zij reeds, met het net in de handen gereed staan om in troebel water te visschen Een nog duidelijker bewijs daarvan is, dat de Flandre nog geen half woordje blaam heeft geschreven aan 't adres ha rer partijgenooten die met de algemeene werkstaking, met algemeene omwente ling en met burgeroorlog dreigen, niet alleen indien de herziening niet gestemd wordt maar /elfs indien het Algemeen Stemrecht, volgens haar zoo noodlottig voor de liberale partij, niet wordt ge stemd. De heeren professors gevoelen dus dat zij, ondanks hunne profetische hou ding, mee moeten met den stroom en dal hunne hemelsblauwe vlag volgen moet, in 't achterste gelid van den stoet, waar de bloedroode vlag van liet socialismus aan 't hoofd gaat, gevolgd door de pur peren vlag der radikalen. De revolutie is het leven der liberale partij en elke maatregel, door de regee ring genomen om bare revolutionnaire plannen te verijdelen, is een aanslag op dat leven zelve. Vandaar dat de binnenroeping van 2 milicieklassen door al hare organen, so cialistische, radikale en dokti inaire, af gekeurd met eene eenparigheid welke men, in andere omstandigheden, bij de verstrooide takken van het liberalisme niet ontmoet. Vruchteloos, echter, is de moeite dien zij doen om het land, de openbare denk wijze voor te stellen als verbitterd door dien maatregel, waarvan niemand de noodzakelijkheid of zelfs het nut zou be grijpen. Het ware stellig te laat om maatregels te nemen, indiende buigeroorlog, waar mede radikalen en socialisten niet op houden te dreigen, reeds aan den gang ware. De meerderheid der bevolking is echter van oordeel dat liet gouvernement beter geplaatst is dan iemand, om de be staande g..' aren te kennen en te oordee- len over de maatregels welke ertegen dienen genomen te worden. Er is echter verbittering, ja, en wel onder dezen die de slachtoffers ziju van den woeligen toestand, waarin de geu zerij zwemt en zich behaagt. Ja, de milicianen zijn verbitterd omdat zij niet meer, gelijk vroeger, gerust hun verlof kunnen genieten, maar eiken dag in gevaar zijn opgeroepen te worden, door de schuld van die woelmannen, die zich aan den wettigen loop der zaken niet kunnen onderwerpen. Verbitterd inderdaad zijn zij, tegen de geuzerij, die voedstermoeder van allen straatoproer in ons land, van welke de radikalen en socialisten geleerd hebben, bij eiken eisch, hoe uitzinnig ook, eene uedreiging van oproer en burgeroorlog le voegen. De geuzerij is er leelijk nevens als zij meent uit die verbittering voordeel te trekken. M. Buis bij den gouverneur en bij minis ter Mélot. Vrijdag kreeg de burge meester van Brussel bericht van wege den heer Melot,minister van binnenland- sche zaken en openbaar onderwijs, dat hij zich moest verstaan met den heer Vergote, gouverneur van Braband, ten einde te weten, of hij, de heer Buis, de betooging ten voordeele van het Alge meen Stemrecht op dijnsdag aanstaande zou toelaten. Op het bevestigend antwoord van den heer Buis, liet de heer minister Melot den burgemeester ontbieden in zijw ka binet. Minister Melot raadde den burgemees ter aan de betooging te beletten,zeggende dat het moeielijk zijn zou de orde te handhaven. De burgemeester wees ech ter dit voorstel van de hand en ver klaarde voor het behoud der orde in te staan (Gelijk den 7 September Om alle wanordelijkheden te voorko men is hij voornemens de Leuvensche- straal, Wetstraat en Paleizenplaals voor het eindigen der kamerzitting te doen af sluiten, zooals het telkens bij soortge lijke gevallen gebeurt. Het is echter te vreezen dat zulks de heeren liefhebbers van straatrumoer geenszins zal beletten de achtbare vertegenwoordigers op hun nen doorgang te beleedigen en te be schimpen. De heer Melot wilde dat de heer burge meester ten minste de Koninklijkestraat van af de Paleizenstraat tol aan de Kon- greskolom met politieagenten te bezet ten. Nogmaals weigerde de heer Buis. 't Is wel, was het antwoord van den heer Melot, zoo gij mij verzekeren kunt dat geen de minste inbreuk op het behoud der orde zal gemaakt worden. De heer Bnls bevestigde zulks ten stel ligste nogmaals en het ondeihoud was ten einde 't Is te hopen dal de burgemeester zijn woord ditmaal beter onthoude dan op 7 September 1884. Jaarwedde van Sarah Bernhardt. Mad. Sarah Bernhardt heeft aan eenen opsteller van den Echo de Paris de op gave gedaan harer jaarwedde gedurende de twee jaren dat zij naar de nieuwe we reld, Amerika, gaal optreden. Ik heb, zende zij, 3000 frank per vertooniiig, daarbij een derde op d ..- out vangst, hetgeen gemiddeld eenu som van 6000 frank per vertooning maakt. Ik heb dan nog 1000 frank per week voor on derhoudskosten. Waarlijk het is niet om uil te houden Curiosa. De heer Bara, gewezen minister van justicie, wereldberoemd uit hoofde zijner doktrinaire slaapmut sen-politiek, heeft zaterdag laatst in de liberale associatie le Doornijk, alwaar hij de zitting voorzat, eene redevoering uitgesproken waarin hij onder andere de volgende meldenswaardige eu heuge- niswaardige verklaring aflegde De vertegenwoordiging der minder heden zou de belangrijkheid der Waalsche provinciën verminderen en zou niet altijd de keus door het algemeen stemrecht uitge bracht, matigen. Ziedaar eene bekentenis die goud waard is. Heer Bara ziet niet in of de vertegen woordiging der minderheden rechtvaar dig is of niethij is alleen bekommert met de belangen zijner partij en, daar hij inziet, dal de macht van het dokiri- narisme zou geknakt worden door de in voering van de vertegenwoordiging der minderheden of de evenredige vertegen woordiging, daarom ra/ hij wil er niet van weten. Winkelpoliliek vooraf en daarna ie be langen van hei land cn de zaken van rechtvaardigheid, als deze dan nog niet in sir jd zijn met die der partij wel te verstaan, of dan nog luidt liet Nothing Dit getal daalde langzamerhand tot 730, 674, 505, zoodat het aantal van jaar lol jaar verminderd, misschien wel ter oorzake van hunnen terugkeer in België. Afrika. Te Constantine, in Algerië, sneeuwt het sedert donderdag en ligt er nu eene laag van 30 centimeters. Dat heeft men hier nog nooit gezien. Wat men vooral vreest in dees warm land is, dat de dooi de rivieren zal over uilen en aldus over- stroomingen zal verwekken. Het slechte weer en de koude duren voort te Algiers. Een trein levensmiddelen, van Tlem een naar Sebdon verzonden, is door de sneeuw gehouden. Buiten sneeuw en koude heerscht er bovendien een hevige storm. De brik Diavolino is nabij Bougie ver gaan. Zooals wij reeds meldden hadden er instortingen plaats. Hierdoor zijn ver- schillige woningen vernield en eenige personen kwamen bij die ramp om. Ook te Bliddah en te Setif is er veel sneeuw gevall ju. Men mag dus zeggen dat de winter heerscht in het land van den eeuwigen zomer. Frankrijk. De koude is buitengewoon hevig. Te Parijs gaat men te voet over de Seine. In alle departementen neemt de koude toe. In de streek rond Belfort ligt er zoo veel sneeuw dat de treinen er uren ver traging ondergaan. Nabij Orleans heeft men wilde zwa nen gedood, welke eene vlucht hadden van 2 m. 55. Hunne tegenwoordigheid wordt aan de koude toegeschreven. Te Nimes en te Langres heeft een vreeselijke sneeuwstorm gewoed. Overal ligt er 20 centimeters sneeuw, doch op sommige plaatsen werd hij door den wind tot een meter hoogte opgehoopt. De Rhone eu de Saóne zijn, de eerste te Lyon, de tweede boven deze stad to taal toegevrozen. De koude bereikte des nachts 15 onder O. De oudste menschen herrinneren zich zulk een aanhoudenden en strengen win ter niet. Die van 1870-71, gedurende den franseli duitschen oorlog, is verre over troffen. Te Bordeaux was het zaterdag nacht 13°. Er komt veel drijfijs op de Garonne. ■-abij Pauillac is de rivier met ijs be dekt. De koude is verschrikkelijk te Perpig- nan. De wijn is er in de kelders bevro- zen. België. Geene streek in ons land, waar de winter zich zoo schrikkelijk doel ge voelen als Luxemburg. Een barreelwachter van Habay-la Vielle was verdwaald en in eene gracht gevallen, waar hij tot aan de schouders in den sneeuw stak. Hij werd verlost door eenen postillon, die hem schier be- vrozen, en niet bij machte nog te spre ken, naar huis gebracht. De koude is verschrikkelijker dan ooit. Te Messancy teekende de thermo meier 35 graden onder zero te. Autel 24 en te Aarlen 20. Wolven. Sedert de laatste 50 jaren hoort men in oris land van geen wolven meer spre ken. Deze verschrikkelijke roofdieren, welke vroeger zoo veel angst in de dor pen konden verspreiden, waren verjaagd of uitgestorven. Doch, de gedenkwaardige winter van 1890-91 brengt ons die dieren terug en thans doorloopen zij in gansche benden de streken van Luxemburg en Luik. Dat de wolven in Midden Europa zoo zeldzaam niet ziju als men wel zou mee net), blijkt hieruit dat hel lrausch gou vernement, dat premiën uitlooft voor het doodeii van wolven, in 1883 niet minder dau 1035 premies betaalde. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Potjan, pastoor te Idder- ghem is in dezelfde hoedanigheid be noemd te Dickelvenne en wordt vervan gen door den E. H. De Tavernier, pas toor te Lietteringhii. Te Segelsem is pas toor benoemd de E. H. D'Hooghe. pas toor te Sinte Maiguerite, die vervangen wordt door den E. H. Havermaet, on derpastoor te Oosiakker. Eglise oollégiale de St. Martin. Sermon de charité en faveur des pau- vrés de la paroisse, visités a domicile par les Dames de ('Association des Mères Chrétiénnes. Ce Sermon sera prêché, le Dimanche 25 Janvier, pendant la Messede 11 heures par 1 eRévérend Père Rochet, de la Compagnie de Jésus,supérieur de la résideuce de Liége^ Katholieke Werkmans- kring van Aalst. Zondag 1 Februari om 5 1/2 ure, door Arthur VERHAEGEN, van Gent, over Je Vakvereenigingen. Allerhande nieuws. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Korte Zoutstraat, N. 31, Almanak der algem. Aartsbroeder schap van O. F. "V. van het H. Hert voor 't jaar 189-1. Prijs fr. 0,30. Te verkrijgen ten bureele van Den Den derbode, Korte Zoutstraat, N°31, te Aalst, Exaam van kiesbekwaam heid. Vraagboek opgesteld door het Ministerie van Openhaar Onderwijs, hij besluit van 31 juli 1888, voor de jaren 1889-1893, met antwoorden en oplossingen. Vlaamsche of frausche tekst prijs fr. f,00 Avondfeest in den Ka tholieke Werkmanskring. De feest van zondag laatst is allerbest gelukt. De ruime eu schoone zaal was bijna vol volk. De bijzonderste lamiliën waren er vertegenwoordigd en men telde er leden uit de gansche deftige burgerij. Wij wisten dat de stad Geeraardsber- gen mannen bezit van Moed en Kunst maar dat zij het zoo ver zouden brengen, dat zij hunne tooneel-en zangstukken met zooveel juistheid en zwier zouden voor dragen, dat hadden wij nooit gedacht. Ook veroverden zij de algemeene bewon dering en dankbaarheid en de woorden herhalende van onzen Zeer Eerwaarden Deken, roepen wij hun nogmaals toe, in den naam van alle weldenkende Aalste- naren Broeders van Geeraardsbcrgen, mannen van eer en deugd, weest be dankt en rekent op onze vriendschap en genegenheid Eene schrikkelijke treinbotsing heeft zaterdag avond ten 9 ure ter hoogte der Paleizenstraat, aan de 2 Bruggen, te Brussel plaats gehad. De trein uit Ant werpen komende, was reeds stil aan het rijden, toen de mailtrmn Oostende op de achterste wagons kwam botsen. Zoo ge weldig was de schok dat twee rijtuigen van den trein van Antwerpen het eene in het andere is geschoten en dal beiden teenemaal zijn verbrijzeld geworden. Twee reizigers, de echtgenoten Derie maker, wonende steenweg van Jette, 398 werden erg gekwetst De vrouw werd iu een rijtuig naar St.-Jansgasthuis ge bracht en de man werd in een draagbed weg gedragen. Gelukkiglijk is hun leven niet in gevaar. Aflroggelarij op groote schaal. Me vrouw X...., eene achtbare dame welke Luik bewoont, alom gunstig gekend, heelt eenen zoon welke te Brussel offi cier in 't leger is. Zondag ontving die dame in kwestie een telegram als volgt opgesteld Zend aanstonds 3,000 fr. op het adres van M. W.., enz, te Brussel, zoo niet is de loop baan van uwen zoon altijd vernietigd, Mev. X.., spoede zich vol angst naar de hoofdstad met het geld op zak en ijlde bij haren zoon Deze wist van niets en had nooit oor zaak gegeven tot hel vragen dier som. Men diende eene klacht in bij de po litie. Het geld moest onder omslag afgege ven worden in een koffiehuis van de om streken der Noordstatie, alwaar de be langhebbende het zou komen halen. Heeft de kwant misschien lont gero ken, 't is mogelijk, iu alle geval is hij niet naar de 3000 frank komen vragen, zonder dat ware hij gewis geknipt ge weest, vermits de politie op den loer lag om den aftruggelaar bij den kraag te vat ton. Hoe men werk vraagt. Men meldt uit GentVrijdag morgend waren om trent 200 mannen naar het stadhuis ge gaan om te vragen de sneeuw te mogen wegkeeren. M. den burgemeester zond hen naar den opper commissaris, maar alvorens dit te doen gingen een 100-tal mannen naar Vooruit, en hielden daar eene vergadering. 's Namiddags trokken zij naar den op- per-commissaris. Op eene sctiop hadden zij met krijt geschreven Brood en op eene andere Werk en met deze zonderlinge kartels aan 't hoofd trokken zij in stoet naar den oppentom- j\ missaris. Zij zijn oogenblikkelijk aan ?reni het werk gesteld. den Zaterdag morgend doorliep een groep- in 1 werklieden,met bessem en schup op d$i huis schouder, weer de straten door, vooraf? woc gegaan van een plakkaart waarop met R leest Wij eischen werk of brood ma{ Een inwoner van Oud-Heverlt nig heeft in eeue weide naast de Dyle, u in b eene vlucht van zeven trapganzen twe den dier kolossale vogelen gescholen. D vol{ opengespreide vleugelen meten 2m.60e li de twee vogels wegen bijna 25 kilos. L ma; trapgans is een der grootste vogelen, di zijn in zuidelijk Europa thuishoort. der De ellende te llalle. Eeti deur ^ov waarder dezer stad werd, eenige dage geleden, met eene uitdrijving gelast lego. sné eenen wederspannigen inwoner eene na der burige gemeente. Wanneer de dienaar rt hie woning der vrouw binnentrad om zijn, vlai zending te volbrengen, was hij eene we; s'01 nig verwonderd te zien dat de huishoud I ster bezig was mei aardappelschillen t gro koken. wa: Gij zijt toch voorzeker zoo ongelukki zlJn niet als gij beweert, vermits gij beesltl .we! hebt, die gij voeden kunt, sprak hij. 10 De arme vrouw bezag een oogenblik met trcurigeu blik, hare zes kinderen et ?rn antwoordde wennende 'iel Ziedaar mijne beesten, en de soep, di ik bezig ben met koken, is alles wat wi JJ1®1 te eten hebben. £ei De deurwaarder^ die een menschlie vend man is, werd bij' het zicht deze diepe ellende grootelijks getroffen. H de stortte den inhoud van zijnen geldbeugt w0 op de tafel en sprak tot de ongelukkig moeder hei Gij zult niet uitgedreven worden, i ^UI gelast mij uwen eigenaar te bewegen. sle Deze menschlievende daad was spot dig in de stad gekend. Eerstdaags zal e var zelfs in de stad eeue inschrijvingslijst i we omloop zijn om de ongelukkiger» ter hul te komen. Bij den vrederechter van Gosst lies heeft een troep dieven den heela kelder met aardappelen leeg gestMeo J Daags nadien ontving de bestolene ee> sierlijk brieiken, dat vertaald, luidde al SI volgt 1 Mijnheer, uwe aardappelen zijn go& H-. maar te zoet. Gij hebt ze laten bevrieze: en de ajuinen ook. Wij zijn dus de besto hoi lenen. Een anderen keer zullen wij hi I beter doen. tek Een trein voortgetrokken door paai Jï"j den. Een zonderling feit heeft to Boil du-Lac, nabij La Louvière, plaats gehaï 1 De trein komende van Bergen ws door de sneeuw tegengehouden. Op df zen oogenblik kwamen daar eenige paai den aan, die voor wago' s gespanrnj waren van de koolmaatschappij df streek. De overste knoopte een gespré aan met den geleider. Een... twee... De paarden worde voor de lokomotief gespannen en legde aan. De trein ging vooruit lot groot gi noegen der reizigers die gelukkig wt reu te La Louvière te kunnen aankomet Voorzeker heeft Papin nooit gedacl dat de paarden in zekere omstandighe den den stoom zouden moeten vervanget Telkens wanneer een politieageo te Namen, eene aanhouding doet trekt h: eene som van 6 frank, die in eene alge meene kas gestort wordt. Die kas, staé onder de waakzaamheid van den heer X. adjunkt-politiekommissaris, die er bijge volg het toezicht op had. Op 't einde vai ieder jaar, wordt het bedrag onderlini tusschen adjunkten en agenten verdeeld Een veertien dagen geleden, verhaal de Opinion libérale toen er kwestie wa: der verdeeling van den inhoud der kas bevonden de agenten, tot hunne groou verwondering, dat er een gat iu de ka: gemaakt was. De heer Debbier, opperpo litiekommissaris, stelde op siaauden voc een onderzoek in en, na zelve kennis ge nomen te hebben van het aanzienlijk t; kort dat er was, verwittigde hij terston den heer procureur des konings. De rechter deed voor hem afzonderlij al de agenten verschijnen en moest bt kennen dal de plichtige zich onder he niet bevond; ten laatste werd er bewe zen dat de adjunkt-kommissari.s zelf d dader van den diefstal was. De plichtig- deed zelfs zekere bekentenissen. Het on derzoek werd voortgezet, toer. mei maandag vernam dat de heer X.., met zij ne vrouw en kinderen de plaat gepoets had, na vooreerst te Tamimes al zijnt meubelen aan eene rondleurster, voor df som van drie honderd frank, verkocht U hebben. Het onderzoek over de zaak wordt voortgezet. De sneeuw le Spa. Het sneeuw hier nog altijd voort, liet bestuur dei ijzerenwegen heeft een aantal manner aangeworven, om de banen vrij le hou den liet verkeer is tut hiertoe nog niet onderbroken geweest en beeft weinig vertraging geleden. In de stad rijdt men rond met eenen sueeuwvager, voortgetrokken door twee paarden, om den weg aan de voetgan. gers en rijtuigen te banen. In de omstreken van Spa heeft met raven gevonden, gestorven vat: koudf en honger, hetgeen de hevigheid van de vorst doet inzien in deze streken, want de raaf had tot hiertoe de benaming aas welke koude ook, te kunnen weerstaan; het is echter waar dat, gezien de dikke laag sneeuw van zoo langen duur is, dal het voor die diertjes onmogelijk is hel^ noodige voedsel le vinden.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2