Het land der Milliarden. •JSTEENKISTE Een en ander. Aan onze geëerde Lezers. Sermon de Charité Concert en Voordracht, Aan de dooven, storm zich ontketent en het schip onder golfbergen, dreigt te begraven vraag het den navorscher, die eindlooze woestijnen doorreist, de hooge Cordillera's beklimt of het natuurwoud doortrekt, welke gedachte, welke zucht hen allen verge zelt, en in de ure des gevaars het leven- digst zich aan hun geest voordoetZij zullen u antwoorden De geboorte grond Ik zag eens een handwerkersgezel, die na eene afwezigheid van meerdere jaren naar huis terugkeerde. Op eene hoogte gekomen, zag hij eensklaps zijn geboorte- dorjpe aan zijne voeten voor zich, half verscholen onder groenende ooftboomen. De knaap stond stil en blikte vol verlan gen naar beneden in 't dal, zijne oogen schoten vol tranen, hij knielde neêr, kuste den grond en wierp toen jubelend zijn hoed in de hoogte, terwijl hij uitriep Daar is mijn geboorteplek, daar is de kerktoren met den ouden haan en zoo waar, daar is het huisje waar ik geboren werd Hij stormde den heuvel af, als had hij vleugels gedragen hij knikte den ouden lindeboom en het heekje vol aan doening toe dat waren immers oude, trouwe vrienden uit de jeugd. Wie het zelf niet ondervonden heeft als hij na jaren verwijdering naar huis te rugkeerde ieder plekje lacht ons dan aan de plaats voor de kerk, waar wij als knaapjes met den bal of knikkers speelden, waar wij den draag oplieten en na eene flinke regenbui eene vloot van papieren scheepjes lieten varen in de goot. En dan het schoolgebouw, waar wij met zooveel moeite het A. B. leerden en ons hoofd braken met la- e getallen en moeielijke sommen. Wel hem, die de gedac te aan zijn ge boortedorp heilig in 't hart bewaart, wel hem, die zich dat oord trouw herrinnert en eveneens de lessen, vermaningen en liefdevolle leiding die hij daar in zijne jeugd ontving Maar er is nog een ander tehuis Ons ware tehuis is op dees aarde niet 't is niet in dit tranendal, maar aan gene zijde des grafs. Het is een onloochenbaar feit, dat alle volkeren geloofd hebben aan en gehoopt op een beter tehuis. De oude Romeinen en Grieken hadden hun Elyseum, de Germanen hun Wal halla. de Indianen hun groene jachtvel den, de Mahomedanen hun paradijs en de Christenen hun Hemel. Alleen de on- geloovige, de godloochenaars en materia list staal zonder geloof aan een ander Vaderland. Hem vergelijk ik bij iemand die ons zou willen wijs maken, dat hij geen vaderland, geene geboorteplaats, geen Te Huis heeft wie zou zoo ie mand niet dwaas noemen En daarom, christene lezers, trouw gehouden aan ons geloof'op een beter te huis. Verliezen wij het kompas niet, an ders doolt ons scheepken doelloos rond op de woeste zee der tijden. Trouw, tot wij elkaar toeroepen: Wel kom in ons ware tehuis Zonder dat er oorlogsverklaring gedaan is geweest, zonder eenen soldaat of eenen druppel bloeds te hebben moeten slacht offeren, komt Frankrijk eene schoone wederwraak over Pruisen te behalen. Beide mogendheden zijn te velde ge trokken op staathuishoudkundig gebied, door de uitgifte eener groote inlandsche ontleening. Duitschland vroeg aan zijne bevolking eeuige honderde millioenen, in ruiling van staatsrente '1 te koop gesteld aan 87 %i de leening wierd nauwelijks ten volle onderschreven. Dit geschiedde voor dat men de Lon- densche crisis kon vermoeden. Korte maanden nadien, wanneer ge- zeide crisis de geldmarkt hevig geschokt heelt, vraagt Frankrijk op zijne beurt aan zijne bevolking een grooler getal millioe nen, insgelijks tegen staatsrente 5 te koe..- teld aan 92,58 dus 5 centiemen 1 !-i an Duitschland. - .danks er geklaagd en getraand >rdtde ontleening in Frankrijk v ren onderschreven, EN ZOI*El*T. I. me wachtzaal van eene zuid-Duitsche spoorwi-ghaUc, trok op zet eren vroegen morgcml der maand Augusti, een jongman eenieders aan dacht, doorzijn sierlijk voorkomen en het onge duld. waarmede hij de aankomst van den trein verbeidde, De ongedwongen op het hoofd geplaat ste klak werd dikwerf met ccnc ondubbelzinnige beweging van teleurstelling verschoven, bij welke gelegenheid er zorgvuldig behandelde haarlokken te voorschijn kwamen. De warme bonte jas werd dichter toegetrokken want de morgendkoude deed zich vaelen rn bij lusschenpoozen werd de stuk- w aarop de reiziger leunde, krachtig tegen de gis ddc stecnen der stoep geslagen, wanneer hij zijne zitplaats verliet en inet snel heen en weer loo pen den tijd zocht tc verdrijven. Bij het onrustig op- en neergaan bemerkte men, dat dc jongman niet ccnige moeite liep.^De stok, waarmede hij zijne misnoegdheid lucht gif, diende De Staal vroeg 869 millioeu en halt men biedt hem veertien milli ards en half aan. Als eerste storting moest men 15 fr. geven per 8 tr. rente, 't is te zeggen dat ieder inschrijving op eenen titel van 1000 frank b. v. in nominale weerde, moest vergezeld gaan van 150 fr. gestort in geldspeciëu. Hel gezamenlijk bedrag der eerste stor ting kwam dus op 141,000,000 fr. in de veronderstelling dat de inschrijving juist zoude overeenstemmen met de beschik bare rentetitels. Dewijl men zestien keeren en half zoo veel titels vraagt dan er voorhanden zijn, heeft men insgelijks zooveel keeren de vereischte eerste storting verricht, zoo dat er Zaterdag werkelijk eene som van irank 8,430,000,000 in gouden en zdveren muntstukken door 's Rijks schatkist ontvangen is geworden. Geachte lezers van De Dendei bode ver beeldt u eens wat dat is, 2 milliards 340 millioen franken ontvangen op eenen dag en dat in gouden- en zilveren mu t In 1870 wanneer Frankrijk aan den Pruis de oorlogvergoeding van vijf mil liards moest betalen, vroeg Frankrijk 2 milliards en hare inschrijving bedroeg 4 milliards 900 millioen fr. In 1872 vroeg Frankrijk 3 milliards 500 millioen franks en er werd voor 45 milliards 816 millioen 96 duizend franks ingeschreven, In 1886 begint men te spreken van de aanslaande groote wereldtentoonstelling van 1889 en verneemt men dat cr onder hands gewerkt wordt om ze te doen mis lukken. Dit was genoeg om Frankrijk wakker te schudden. De Staat vroeg een hall milliard men schreef in voor 10 milliards en half 10 duizend mil lioenen franken meer dan er nsodig wa ren. Duitschland schreef integendeel lee ning op leening uit en viel met alle zijne plannen in hel water. Men ziet nu, door 't schitterend welge- lukken der ontleening van 1891, dat Frankrijk verre boven Duitschland ge plaatst is onder geldelijk oogpunt. Hel is eene wederwraak die wel eene andere weerd is. Twintig jaren lang heeft Bismarck gewerkt om soldaten aau te werven en kanonnen te verzamelen, alzoode levens krachten der natie dwingend tot niets voortbrengenden arbeid. Binst dien tijd heeft Frankrijk steeds voor hoofdbekommernis gehad van de ge leden schade in te winnen, en de voor handen wezende geldmiddelen betoonen afdoende dat zijne krachten teenemaal hersteld zijn. Hopen wij dat de vreedzame weder wraak van 1891 als eene ruime vergoe ding wegens alle bloedige vordering zal aanzien worden. De proef op de som. De socialisten zijn niet tegen den Godsdienst, dat is een deuntje dat hunne bladen van tijd tot tijd nog aanheffen. Eenige aanhalingen uil Vooruit van woensdag 21, dezer zullen een gedacht geven hoe Vooruit niet tegen deu Gods dienst is Het blad zegt dat te Antwerpen, ten gevolge van den langdurige» vorst, de ellende groot is en het roept spottend uit En de katholieken verwekken geen mirakels om hel weer te doen verande ren. Is één Volgens Vooruit zijn hel de bisschop pen, die tegen de herziening zijn en die de soldalen hebben doen binnenroepen. Hoe belachelijk niet waar Doch dat geeft gelegenheid tot den volgende» uit roep De geestelijkheid, zij alleen deinst voor den volksmoord niet achteruit Het onderwerp eener socialistische voordracht zondag avond te Antwerpen gegeven, was De vrijdenkarij mag. op straf van zonder invloed te blijven op de massa, niet uilsluitelijk de» oorlog aan den godsdienst verklaren. eigenlijk om hem Lij zijn hinkend been ter hulp te komen. Doch het frissdic gelaat en dc levendige lichaamsbeweging wnren geheel in tegenspraak met dit gebrek. Weldra sloeg het uur van verlossing voor deu oflicicr, want de ongeduldige was een officier. Het langgerekte gefluit kondigde liet naderen van den trein aau, en ondanks zijn hinken bevond zich de jonge oflicicr zoo snel bij den waggon, dat bij een der eersten was die in de rijtuigen klom. Met toovcrachtigc snelheid had het uitstappen en toe- stroomen der reizigers plaats, want bij vijf mi- nu'en oponthoud is 'i altijd noodzakelijk, mat het hoofd vooruit in den wagen te stormen. Voor de geringe tijd nog vooi bijgevlogen is, ziet men zich als een vogel in de kooi gepakt, en is men aan vreemd gezelschap, onbekende geruchten, uitge strekte beencn en brandende eigaren, op genade en ongenade, overgeleverd lil den coupé, dien d« jonge oflicicr inklom, bevond zich, hclialvc hem, slechts één bejaard i lieer, die bij het binnentreden van den nieuwen reisgezel, ^ijne voeten zoo haastig en angstig ach teruittrok, al«of hij "-eeds hij voorbant tegen alle aanvallen protesteerde, die op zijne eksteroogen gemeend konden zijn. Hij was niet zorg gekleed, en het eentonige zwart van zijn kleedsel, werd al- een dooreen teer gekleurd dasje, een ordelintje in het knopsgat, een diamant, en verscheidene fonkelende ringen aan de rechterhand, afgewis- Alle socialisten van 1° klas zijn vrij denkers, dus moeten wij oorlog voeren legen den godsdienst, hoewel niet uit- sluitelijk. Is drie Niet waar,ze zijn tegen den godsdienst niet Een buitenyetcoon veteraan. De laat ste der oud uitgediende krijgslieden die deel nam met Pouvoiof aan de verove ring van Ismail, den 11 December 1790, leeft nog altijd te Odessa, op zijnen klei nen eigendom van Poltowa. De kolonel Gritzenko heeft den gezo- genden ouderdom van honderd en zeven tien jaar bereikt hij geniet nog eene goede gezondheid, gaat goed, ziet seherp en toont met waardigheid het gouden kruis dat hij op de borst draagt en ten teeken van verdienste ontving meer dan eene eeuw geleden, van Kalharina II, op het sieraad kan men de volgende woorden lezen Voor buitengewone moed en zelfopoffering hij de verovering van Ismail den 11 December 1890. Nijverheidskrisis. De berichten die wij van alle kanten ontvangen,zegt l'Uni- on de Charleroi zijn eenstemmig om het bijna volledig stilvallen der metaalnijver heid aan te kondigen. Reeds zijn er een aantal gestichten die hunne voortbrengst verminderd hebhen of geheel stilleggen. De belangrijksten zelf kunnen niet meer weerstaan. Waar men niet stil valt, vermindert het loon en men is niet zeker voor de toekomst. De krisis doel zich ook gevoelen bij Cocke- rill, te Couillet,te Acoz en zelf in de Pro vidence. Men meldt uil La Louviére, dat de pletmolens van Boel zullnn stilgelegd worden en dat de andere gestichten bin nen kort even ver zullen gekomen zijn. De bestellingen komen nog alleen van Engeland en aan onaanneembare prij zen. Het syndikaat der ijzersmelters heeft het voorstel besproken de werkda gen per m; snd op twintig te brengen. Men zou nog gelukkig zijn indien men er zooveel kon behouden. De staalfabrieken en de werkhuizen van maohienenbouw maken nog uilzon dering de krisis doet hen niet veel lij den. Natuurlijk zullen de kolen afslaan, als de twee voorname kolenverbruikers, de ijzersmelterijen en de glasblazerijen er zooveel niet meer vragen. Winter. In hel afgeloopeu jaar is Kerstmis op eeri donderdag gevallen. Ziehier wat een oud Engelseh liedje daar over zegt Als Kerttmis valt op donderdag Dan is de winter kras Guur weder heeft men iedere week, En stormen vol ras. Schoon echter zal de zomer zijn En rijklijk graan en vee Voor 'tland geeft 'teen gezegend jaar Ook vorsten loopt het meê. Hem die dees dag geboren wordt Zal het gelukkig gaan, Hij wordt beredeneerd en wijs En groot door zijne daéri. Als ziekten op dien dag verschijnen, Zij zullen spoedig weer verdwijnen. Soldaten. Het gerucht heeft geloo- pen dat men de twee binnengeroepen milicieklassen terug in verlof zou zen den. Dat is onnauwkeurig, doch de over heden hebben bevel ontvangen tijdelijke verloven toe te staan aan de militianen welke er zouden vragen. RECHTERLIJK KRONIJK. Assisenhof van Oost-Vlaanderen. Woensdag werd de zaak opgeroepen ten laste van Pieter De Groot, oud 19 jaar en Pieter Bernhad, 35 jaar, werk lieden te Aalst, diefstal. Openbaar minis terie, M. Penueman verdedigers, F. Van den Bosch en E. Van der M'-nscfi- brugghe. Akt van beschuldiging. Joannes Van Poel, oud 65 jaren, be woont alleen te Aalst, op den ouden Dendermondschen steenweg, een afge zonderd huis, van al de andere verwij derd. In deu nacht tusschen 17 en 18 November laatst, hoorde Van Poel, rond 1 uur gerucht in de plaats die aan zijne slaapkamer paalt. Hij stond op, maar scld. Dc kleine gedaante van dezen heer bezat de beweeglijklicid ran 't kwikzilver. Nieuwsgierigheid glinsterde uit zijne oogen, die hij, evenals alle bij zienden, dichtgeknepen hield; de lust tot babbelen speelde om den mond, die reeds door verscheidene openingen van gemiste tanden was ingevallen. De oude lieer zweeg niet gaarne. Hij bekeek zijnen reisgenoot, die achteloos de landschappen liet voorbijtrekken, cn alhoewel openhartig en blij moedig, er toch niet zeer mededeelzaam uitzag. Een trotse.be jonker, spruk de oude heer bij zich- zclvcn, hij ziet er aristokratisch uit, zou hij van adel zijn Wilt gij ook rooken, mijnheer? vroeg de oude lieer aan den jongman, terwijl bij hem eenen koker met netjes gerangschikte, geurige eigaren, 't wara als een verleidelijk lokaas, aanbood. Ik dank u, zcidc de aangesprokene, ik ben zelf voorzien, te meer, onderweg rook ik nooit. Zou met de cigaar ook alle gezellig onder- boud worden afgewezen daeht de kleine heer, een snuifje nemende doch deze was zoo gemakke lijk met af te schrikken, wanneer hel rr 0|> aan kwam, om eenen stommen reismakker in een sprcckzaam man tc herscheppen. Zwijgen is goed voor lien, die 't uit kunnen houden, ik kan liet echter niet. Daarmede begon de oude heer den aanval op nieuw. zoodra had hij de deur opengedaan, of hij werd vastgegrepen en ten gronde gewor pen door kwaaddoeners die in het huis waren binnengedrongen.Terwijl hij door een der dieven overmeesterd was, hoordo hij dat een andere aan het zoeken was naar zijn geld. Eenige oogenblikken later riep dezen laatste» Ik heb het al en de dieven sprongen door het ve.ister met liet geld van Van Poel dat zij in eene kas gevonden hadden. Toen Van Poel 's anderdaags zijne klacht deed, vielen aanstonds de vermoe dens op zekeren De Groot, de eerste be schuldigde. Nopens het feit ondervraagd, bekende De Groot een der daders te zijn. Hij verklaarde dal, den avond te voren, uit eene herberg gaande met den tweede beschuldigde Bernhad, die hem voorge steld had om te gaan stiffen. Hij, l»e Groot, wist dat Van Poel geld bezat en had aangenomen bij hem in te breken. Zij waren op het dak van een aftrekske», hadde.i eenige pannen afge nomen en waren door liet gat in huis ge komen. Nauwelijks waren zij binnen of Van Poel had de deur zijner slaapkamer opengedaan. Beide waren op Van Poel gesprongen en terwijl Bernhad, de eerste beschuldigde, Van Poel vasthield, had de tweede, De Groot naar geld gezocht en het gevonden.Op zijne beurt ondervraagd loochende Bernhad eerst deel genomen te hebben aau deze diefte, maar hij be vestigde dan de bekentenissen van den eersten beschuldigde. Volgens Van Poel is er hem 125 franken ontstolen. De beschuldigden beweerden slechts 50 franken te hebben gestolen, waarvan zij elk de helft gekregen hadden. Diensvolgens zijn de voornoemde De Groot Pieter en Bernhad Pieter beschul digd van te Aalst, in den nacht van 17-18 November 1890, bij middel van geweld daden, met braak en beklimming met 2 personen, in een bewoond huis, bedrie- gelijk eene som van ongeveer 128 fr. ten nadeele van Jan Van Poel ontvreemd te hebben. Uitspraak. Na het overtuigend vlaamsch pleidooi der heeren Van Malleghem en E. Van der Menshrugge, heeft hel Hof, na het beves tigend antwoord der Jury, op de gestelde vragen, verzachtende omstandigheden aangenomen en de twee betichten ver oordeeld tot 10 jaar opsluiting. PRIESTERLIJKEBENOEMINGEN. Is onderpastoor benoemd te Oostacker, de E. H. Bohyn, professor te Ronsse. CORRESPONDENTIE Aalst, 21 Januari 1891. Mijnheer, In naam des Komiteils der Fanfaren- Maatschappij Les amis constants van Aalst hebben wij de eer Ued onze beste be dankingen toe te sturen, voor het inlas- schen, in uw geëerd blad, van het feest programma, voor het Liefdadigheids feest van verleden zondag. Wij komen Ued nogmaals vriendelijk aai zoeken het volgende in het nummer van zondag aanstaande te willen laten verschijnen. Liefdadigheidsfeest van 18 januari door de fanfarenmaatschappij Les Amis Constants van Aalst ten profijte van den Armen gegeven. Ontvangsten 2387.00 Uilgaven 218.75 Blijft 2168,93 Hopende Mijnheer dat Ued. aan onze vraag zult willen voldoen, bieden wij Ued. met onze herhaalde bedankingen de uitdrukking onzer beste gevoelens aau. Voor bet Bestuur: De Geheimschrijver, De Voorzitter, P. Van Brantegem. H. Lrclf.rcq. Uil hoofde onzer ziekelijkheid, zijn wij verplicht geweest het bestuur onzes blads aan derde onervarene handen toe te vertrouwen. Het spreekt van zelf dat wij de verant woordelijkheid niet kunnen op ons ne men van de zicli tegensprekende artikels sedert twee maanden in De Denderbode afgekondigl. Wat de kwestie der herziening onzer Grondwet betreft, om allen twijfel te doen verdwijnen, houden wij er aan te herhalen dat De Detiderbode altijd vijan dig is geweest en blijft aan alle herzie ning Wij voegen er bij dat wij de geë- venredigde vertegenwoordiging als eene dwaasheid aanschouwen. C. V. D. P: Reist gij naar de hoofdstad, mijnheer Ja. Blijft gij daar, hebt gij somtijds eene aanbe veling noodig ik ben in de gelegenheid u al de grootste handelshuizen der slad te doen kennen. Ik ben van aanbevelingen voorzien. Ik be dank u dus voor uwe goedheid. Derhalve, ik blijf slechts ccncn korten tijd in dc stad om naar Wies- baden tc vertrekken. Allerbestbernam dc oude heer verheugd, dan ontmoeten wij elkander weder, en kunnen de kennismaking der reis hernieuwen. Ik ga er ook heen en 't is mij dus wel veroorloofd te vragen, wicn ik in mijnen toekomstigen reisgenoot za' wedervinden De jonge officier lachte onbewimpeld over deze nieuwsgierigheid, die eigenlijk toch niets kwet- sends had. Integendeel begon hij er vermaak in te scheppen. Ik beet Bert Vanstccnkiste en ben luitenant in S... scheii dienst, luidde het antwoord, Dc oude heer sprong van zijne plaats op, zijne grijze oogappels werden van verrassing ontzagge lijk groot. Vergeef me, zcide hij eindelijk zeer opgeruimd dat ik bijna schrik. Maar verbeeld u zelf eens 1 Op eene reis van drie dagen treft mij het merkwaardig toeval, op elk dier dagen ren reisgenoot van dien naam te ontmoeten. Eergisteren reed ik in eenen postwagen, en de eerste, die bij mij in den wagen Nous engageons vivement nos lecteurs a assister au préché h l'Église Collegiale de St Martin, par le R. Père ROCHET, de la Compagnie de Jésus Supérieur de la Résidence des R. P. Jésuites Liège, le Dïmanche 23 Janvier pendant la messe de 11 heures. La quète, au profit des pauvres seeou- rus par la Paroisse St.-Martin, sera faite par les Dames Visiteuses du Patronage des Mères Chrétiennes. Les personnes empéchées ff'assister au Sermon peuvenl envoyer leurs offian- dres k Madame Leirens-Eliaeit, Rue dc Bru- xelles. Mademoiselle Van den Ilende, Rue Neuve. Katholieke Werkmani* kring van Aalst. Zondag 1 Februari om 3 ure namiddag Jaarlijksche algemeene Vergadering der Eendrachtige Broederliefde afdeeling van Onderlinge»-Bijstand van den werk manskring. DAGORDE 1. Verslag over de werkingen van het verloopen jaar. 2. Verslag over deu geldelijken toe stand. 3. Herkiezing der werkende leden van den bestuurraad. Om SS ure namiddag over de VAKVEHEEAIGIAG door M. Arthure Vcrhaegen. Eerevoorzitter der Maatsch. van Ouder lingen-Bijstand a Vrede te Gent. Al Je Leden van den Werkmanskring worden verzocht deze Voordracht bij te wonen. Een persoon, door een eenvoudig middel van 23 jaren doofheid en ruischen der ooren genezen, zal de beschrijving er van gratis toezenden aan alwie hel zal vragen aan M. Nicholson 21 Bedforl Square, Londen. W. C. Allerhande nieuws. Botermarkt.— Heden zaterdag werden 900 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7200 kilogr. Te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode, Korte Zoutstraat, N. 31, Almanak der algem. Aartsbroeder schap van O. L. V. van het H. Hert voor 'l jaar 1891. Prijs fr. 0,30. Te verkrijgen ten bureele van Den Den derbode, Korte Zoutstraat, N°31, te Aalst, Exaam van kiesbekwaam held. Vraagboek opgesteld door het Ministerie van Openbaar Onderwijs, bij besluit van 31 juli 1888, voor de jaren 1889-1893, met antwoorden en oplossingen. Vlaamsche of fransche tekst prijs fr. 1,00 Ongeluk in St. Jans Gasthuis. In zaal 4 van dit hospitaal te Brussel, lag een man, door de thyphuskoorts aange daan. Zondag, ten 7 ure, ontsnapte hij aan de bewaking van den ziekediener, stond uit zijn bed op en was de zaal uit. Toen de ziekediener terugkwam, zag h'-j gansch verbaasd het ledige bed en was het personeel op zoek. Eindelijk vond men den zieke tegen de deur liggen, die in de Meiboomslraal uitkomt en hij werd met gebroken arm en been opgenomen. Men veronderstelt dat de ongelukkige van de trappen zal gerold zijn en dat hij dan tot tegen de deur gekropen is, waar men hem heeft opgenomen. Ten 11 ure reeds lag de arme lijder in lijk. De officier van pohcie, de heer Cre- mers, heeft dadelijk een onderzoek ge opend en het parket verwittigd. klom waa een'hcer met een zeer eerbiedwaardig voorkomen, die zich dadelijk als groothandelaar Vanstcenkistc bekend maakte. Dat was mijn vader, hernam de officier la chend. Gisteren ga ik op den ticin, en mijn eerste reisgenoot is een jong, knap man, die mij bijzon der veel belang inboezemde. Ik kon niet nalaten hem zijnen naam tc vragen. Pieter Vansteenkiste was liet antwoord. Dit is dus een bloedverwant, niet n aar Ja, een bloedverwant inderdaad, antwoordde de gevraagde met in 't oog vallende verlegenheid. 't Is opmerkelijk Gij zijt derhalve de derde van dezen naam, en nu ben ik er op voorbereid, om ecu vierden en vijfden Vanstcenkistc op mijne n is te ontmoeten. De jonge oflicicr lachte onwillekeurig ®ver bet grappige van dezen uitroep, ofschoon uit bet mis noegen, dat dc naam Pieter Vansteenkiste bij hem opwekte, genoegzaam bleek, dat dit thema hem Diet aangenaam was. Evenwel antwoordde hij tamelijk opgeruimd Ik kan met zekerheid zeggen, dat dit niet gebeuren zal. Voor zoo ver ik weet, zijn er in dit land cn misschien ook daar buiten geenc personen meer van dezen naam. Dat is jammer, waarachtig jammer riep dc oude heer wat luimig de avonturen worden allcngskens zeldzamer, cn daar hadden wijerreeds cen wat dunkt u Een goed onderwerp voor M. Maurits Josson heelt een pro ces voor laster tegen de Chronique inge spannen. De aanlegger is voornemens geheel het onderzoek dier zaak in hel vlaamsch te doen. De Chronique wil geestig zijn en zegt dat de daging ge schreven is in eene vreemde taal die wel op het vlaamsch trekt. Men seint uit Cortessein Maandag 49 Jauuari rond 5 1/2 ure 's avonds, ont stond brand op de hoeve gekend onder den naam van Schoonwinkel, gelegen op het grondgebied van Wintershoven en 15 minuten van Cortessem, loebehoo- rende aan den heer Lexhy, eigenaar te St-Joris, Luik. Iu korten tijd had het vernielend ele ment zijn werk voltrokken. De schuren met de ongedorschen gra nen van ongeveer 30 hektaren, de stal lingen, waarin 47 hoornbeesten stonden alles is de prooi der vlammen geworden. De brandspuiten van Cortessem zijn juist in tijds gekomen om het woonhuis en de paardenstallen te bevrijden, waar uit men, niet zonder moeite, twintig prachtige paarden gedreven had. Dank aan de zelfopoffering van eenige moedige mannen, zooals de heer Hayen, Mac Moors, E. Warnant en doktoor La- tliuy, is men er eindelijk in gelukt het vuur meester te worden. Het schouwspel dat de koeistallen opleveren, is betreurlijk men ziet er niets meer dan stukken verkoold vleesch. Alles was verzekerd. Getrouwheid eener kat. Een op per wachter van den ijzeren weg van Ju- met, stierf over eenigen tijd. Hij werd den 25 december begraven. Den avond zijner dood wilde eene kat, die hij reeds twee jaar had, niet in huis komen, 's Anderendaags kwam ze kla gen op den dorpel der deur, doch men gelukte er niet in ze binnen te doen ko men. Vervolgens verdween zij. Den 12 Ja nuari nam de familie Noel Lamboi deel aan de begraving van eenen vriend. Op het kerkhof vond men de getrouwe kat vervrozen op het graf baars meesters. FRANKRIJK Een hevige storm woedde boven Pa rijs in den nacht van dinsdag tot woens dag. Woensdag morgend kwam er echter de zon door. De luchtgesteltenis werd zachter en weldra zette de dooi in. De ijzel op de voetpaden en de sneeuwmas- sas in de straten smolten weg en de stad gele.ik spoedig op een waar moe ras, zoodat op sommige plaatsen het verkeer met rijtuigen en omnibussen be- moeielijk werd. De dooi heeft deu aanblik der Seine niet veranderd. Deze blijft nog steeds met eene dikke ijskorst bedekt. Te Gonflans Sainte Honorine is men bezig eene dikke ijsmassa, die een on doordringbare muur vormt, te doen springen. Te Nantes tracht men vruchteloos de haven open te houden het is de werk lieden te sterk en de scheepvaart is ge sloten. Te Perigueux, alsook te Hfkvre dooi. Te Lyon viel woensdag veel sneeuw. Te Rambervilliers werd den 10 januari eene koude waargenomen van 27° onder nul verleden maandag 26*. In de bos- schen beginnen de boomen te kraken met een geweld, dat het gerucht gelijk staat aan geween uur. Het vriest in dees streek zonder ophouden sedert den 26 november. Te Nancy beeft woensdag nacht een hevig sneeuwtempeest gewoed. De wol ven, ffoor den honger gedwongen komen in de stad en des nachts hoort men bet gehuil dezer wilde oieren. Men heeft er aan de stadspoorten 13 gedood. De brief dragers kunnen hunnen dienst niet meer verrichten. Te Fourmis ligt een halve meter sneeuw. Te Besancon eveneens sneeuwstorm men zegt dat twee soldaten, die er op schildwacht stonden, doodgevrozen zijn. Te Marseille heerscht groote ellende onder de bevolking. De koude is vreese- lijk en de ijskorst aan de zee is een me ter hoog. Er is vooral gebrek aan water in de slad, daar de waterleiding en al de putten bevrozen zijn. ccn blijspel. Daar gij dus de reis sluit, luitenant Vansteenkiste, mag mij uwe kennismaking nog des te minder ontglippen. Gij zult mij op de bad plaats ccn welkom m<-degczcl wezen ik kom er met mijne dochter, die ik nu afhaal, vindt gij 't goed Dc luitenant deed zijne goedkeuring door eene buiging blijken. Zijn blik gaf tevens duidelijk dc belangstellende vraag te kennen, met wien hij daar kennis gemaakt had Doch de vraaglustige mijnheer was nog niet voldaan. Bezoekt gij dc badplaats voor uw vermaak I vroeg hij verder. Helaas, neen. Ik bezoek de bronnen, om eene in de laatste veldslagen gekregene wonde tot gene zing te brengen. Dan hebt gij zeer vroeg dc vuurproef onder gaan, hernam de oude heer plotseling ernstig. Ik heb door die gebeurtenissen een onherstelbaar veriies ondergaan ik heb mijnen eenigen zoon in den slag van San Lucia verloren. En eene diepe zucht ontvlood dc anders zoo beweeglijke lippen vun den ouden man. Daar werd ik ook gekwetst, antwoordde Vansteenkiste snel, hoe heette uw zoon, mijnbeer Frederik, vrijheer von Heusenherg, kapitein in 't regiment Frans H Vansteenkiste'* oog beefde. (Wordt voortgezel.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 2