Een en ander. Concert en Voordracht, Luisterrijk Avondfeest De overstroomingen in België. De H. Vader is zeer bedroefd. De prins had reeds dispensatie gevraagd voor zijn huwelijk met zijne nicht, prinses Cle mentina. In den vreemde. In Holland, Engeland, Frankrijk, Ita- ië, Bulgarie enz., overal hebben de staatsmannen onze gezanten bezocht om hunne deelneming in den nationale rouw van geheel België te doen kennen. De vreemde natiën zullen bij de begra fenis van den prins vertegenwoordigd zijn. De heer Bourée, fransche gezant te Brussel, zal den heer Carnot, voorzit ter der Republiek, vertegenwoordigen. Prins Hendrik, broeder van den keizer van Duitschland zal, vergezeld van een talrijk gevolg, dit land vertegenwoordi gen. Koning Karei van Rumenie, broe der der gravin van Vlaanderen en oom van den overleden prins, zal in persoon de begrafenis van zijnen neef bijwonen, alsook prins Philips van Saksen-Koburg- Goiha, echtgenoot van prinses Louisa van België. De andere landen hebben tot hiertoe hunne vertegenwoordigers niet doen kennen. Treilende dood. Het einde van den prins was treffend. Men mag zeggen dat hij gestorven is met eenen bewonderingswaardigen kristen moed. Op den oogenblik dat men de gebeden der stervenden begon, zegde hem de eerw. heer Van Roy, zijn biechtvader Bid inwendig. Doch de prins, die leed en zuchtte tengevolge van de groote hoeveelheid ehter welke men hem had doen inade men, poogde nochtans iuidod mee te bidden; De doodstrijd duurde nagenoeg een half uur. Prins Boudewijn sliep wezen lijk in, zonder eenen enkelen zucht te slaken. De dood was zoo zacht dat, tien minu ten later de gravin van Vlaanderen, die de hand van den prins vasthield, niet bemerkt had dat haar zoon reeds den geest had gegeven. De koorts waarin prins Boudewijn is gestorven was geklommen niet lot 42 maar tot 41 graden.Die van prinses Hen- dirka is tot 40 graden geweest. D© kinderjaren van ï*i"ïns Boudewijn. In eenen Brusselsche konfrater vinden wij over den diepbelreurden prins de vol gende bijzonderheden Eene der eerste openbare gelegenheden waarbij de prins in het openbaar optrad, was het te water laten van een stoom boot op de scheepstimmerwerven der maatschappij Cockerill, te Hoboken, ge bouwd. Zoo wij ons wel herineren, was het prins Boudewijn zelf, die den kabel door kapte, welke 't vaartuig vasthield. Hij was toen nog maar pas de kinderschoe nen ontwassen, nog meer knaap dan jon geling. Tot dan toe had men hem weinig in het publiek gezien, en het volk, dat de te waterlating van de stoomboot bijwoonde, had men meer oogen voor den prins dan voor de plechtigheid zelf. Men zag in hem een vinnigen, levenslusligen knaap, altijd in beweging, en het volk moest hartelijk lachen toen het zag hoe zijn leermeester moeite had om hem op zijne plaats te houden en eenigszins rustig te doen blij ven. Prins Boudewijn droeg toen nog hel uniform der Krijgsschool. Niet lang nadien werd de jeugdige prins eens geheel onverwachts op de Groote Markt, te Mechelen ontmoet door den poliliekommissaris dier stad. De kommissaris, over de markt komend, was zoer verwonderd daar een leerling der krijgsschool, in uniform te zien, verge zeld van een defiigen heer, die beiden den St. Romboutstoren stonden te be wonderen. Het gelaat van den jongen sol daat kwam den kommissaris niet onbe kend voor. Eensklaps kreeg deze een ge dacht. Maar het is prins Boudewijn 1 Hij nadert de twee vreemdelingen, en inderdaad, hij had zich niet vergisthet was prins Boudewijn met eenen ordan- nancie-ofRcier. Aanstonds verwittigde de kommissaris het gemeentebestuur; in weinige oogen- blikken had men op het stadhuis eenige toebereidselen gemaakt om den prins op weerdige wijze te ontvangen, en het was mei zekere plechtigheid dal hij de stad rondgevoerd werd om de merkweerdig- heden van Mechelen te bezichtigen. ledereen bewonderde toen reeds de bui" tengewone kennissen van den prins die in alle kunsten en wetenschappen scheen thuis te zijn. In de museums, bij de ar chieven, overal wist hij opmerkingen te maken die van grondige kennissen getuig den Hij loonde ook vooral een liefheb ber van de oude Vluamsche kunst te zijn, want hij had geen woorden van bewonde ring genoeg voor de oude prachtige kunststukken en die men hem vertoonde, en waaraan de stad Mechelen rijkelijk be deeld is. De prins deed dikwijls met zijne leer meesters zulke uitstapjes, en menige stad lieelt meermaals incognito zijn bezoek ont vangen. D© VlaamHfhgeieiiKllieid van den Prins. Onlangs kwam prins Boudewijn in de kazerne der gidsen een sergant diebem niet bemerkt had, was bezig Vlaamsche S jongens in het Franseh te onderrichten. De prins zag aanstonds dal de rekruten aan die vreemde taal niet veel verston den. Hij richtte zich tot den onderofll- cier en zei in zuiver Vlaamsch Sergeant, ge zult die jongens in hunne moedertaal moeten onderwijzen 'i De sergeant, die een Waal was, ant- i woordde -in het Franseh dat hij het l Vlaamsch niet machtig was. Dan hebt gij ongelijk het niet te leeren, sergeant, vervolgde de prins bijoa streng, want gij ziet dat gij u van uwen plicht niet naar behooren kunt kwijten. Daarop verwijderde zich de prins den sergeant bedremmeld achterlatende. 't Is vooral rond in de kazerne der karabiniers, dat de schielijke dood van prins Boudewijn, een grooten, pijnlijken indruk maakte. De vrouw uit eenen tabakswinkel van den Vlaamschen steenweg verteltdat de prins hij haar, wanneer hij naar de kazerne kwam, altijd 20 cent. Oburg of Appelterretabak kocht en telkens in het Vlaamsch een praatje deed, Twee soldaten vertelden in de herberg Au Jar din Joyeux, dat de prins Boudewijn als kapitein een engel was. Verbeeld u, zegden deze karabiniers, dat hij met ons de kaart speelde, dal wij uil dezelfde blaas hebben tabak gestopt en hij in de herberg met ons, aan dezelfde tafel heeft gezeten. Toen een overste den prins deed op merken, dat hij veel te gezellig en te vriendelijk met de mannen zijner kom- pagnie omging, antwoordde de prins Met ruwheid en vloeken is niets te beko men. Eenvoudige soldaten zijn menschen zooals wij en dienen als menschen be handeld te worden. Godvruchtigheid van den prins. Wij weten uil goede bron dat prins Boudewijn een echt godvruchtig leven leidde. Dooj zijne moeder, de gravin van Vlaanderen kristelijk opgevoed had hij zich beieverd hare lessen te benuttigen Tot aan zijn achttiende jaar naderde hij alle maanden, in 't openbaar, lot de HH. Sakramenten. Na dien leeftijd werden die openbare godsdienstoefeningen ?eldza mer, doch alles laat veronderstellen dat de prins, in 't bijzonder, voortging met aan zijne godvruchtige gevoelens te vol doen. Een studie. De vermaarde schilder, Juliaan De Vriendt heeft, in de doodkamer van prins Boudewijn eene studie gemaakt, het hoofd schetsende van den betreurden overledene, op natuurlijke grootte. Dit werk, zaterdag avond begonnen, was in den avond van zondag voltooid. Twee of drie revolulionnaire gazetten hebben van den eersten dag af, de eer- loosste onderstellingen over den dood van prins Boudewijn uitgeworpen en het publiek, dat altijd genegen is den slechten kanieener tijding op te vatten, heeft die eerloosheden rondgebeld. Is het menschdom dan zoo slecht, dat het alles naar den misdadigen karil ziet Men brodeert letterlijk eene historie op prins Boudewijn, gelijk die van aarts hertog Rodoll men beleedigt alzoo eenen doode, men beleedigt eene moe der, eenen vader, men beleedigt gansch ons vorstenhuis. En waarom Enkel uit politieken, uit anti-koningsgezinden haat Prins Bou dewijn is een koningskind on van dat oogenblik moet zijn naam en zijn leven bezoedeld worden. 't Is eerloos, en een publiek dat slecht is en dus ook geen goed van iemand an ders denken kan, gaat met dien laster moê. Droevig voorwaar Kan de justicïe niets doen tegen die eerloosheid, dan ten minste moet deze door het eerlijk publiek gebrandmerkt worden tHandelsblad Katholieke Vereeniging van het Arrondissement Aalst. Zondag 11. vergaderden alhier de Kan tonale Algevaardigden van ons arrondis sement ten einde hunne gevoelens be trekkelijk de herziezing onzer Grondwet te laten kennen. 27 Leden waren aanwezig waaronder onze achtbare Senateur de heer Van Vreckem, onze achtbare Vertegenwoordi gers de heeren Woeste en De Sadeleer, de heeren Baron P. BelhuneLeirens- Eliaerl, oud-senateur, enz. De vergadering was voorgezeten door M. Van Wambeke. Na eene grondige beraadslaging werd het volgende besluit gestemd De Vereeniging. In pririciepe gunstig aan eene uitbrei ding van het Stemrecht, oordeelt hel in de tegenwoordige omstandigheden niet noodzakelijk van tot de herziening der Grondwet over te gaan en verklaart zich volstrekt tegenstrijdig aan het stelsel der geëvenredigde vertegenwoordiging. De vergadering heeft verder een adres van rouwbeklag en deelneming aan HH. Majesteiten den Koning en de Koningin en aan hunne HH. de Graaf en de Gravin vau Vlaanderen toegestuurd. Onze beide Katholieke Kringen hebben insgelijks adressen van rouwbeklag "en deelneming aan HH. Majesteiten toege zonden. Ziehier het adres toegezonden door den Kring De Vriendschap. Aalst, 25 Januari 1891. Sire, Mevrouw, De onverwachte ramp die uwe Majes teiten en het Belgisch Vaderland treft, verwekt onder d.j leden van den Katho lieken Burgerkring De Vriendschap van Aalst, eene innige en diepgevoelde droefheid, waarvan wij aan uwe Majestei ten de eerbiedvolle uitdrukking komen betuigen. Met onze gevoelens van smartelijke rouw, bieden wij aan uwe Majesteiten de verzekering aan van onze diepe ver kleefdheid aan ons dierbaar Vorstenhuis. Namens den Katholieken Burgerkring De Vriendschap, te Aalst. Get. De Voorzitter B. P. Bethune. De Onder- Voorzitters, E. Van Itterbeeck, Fr. Monfils, De Bestuurleden, L. Van Overstraeten, P. De Meersman, J. Merteris, F. Crick, Jos, D'Haese, B. Leo Bethune, Ed. Van den Bossche, J.-B. De Paepe, Fr. Callebaul, Clement Van de Putte, P. Daens, Rene Van den Bossche, WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijke besluiten zijn de vol gende burgemeesters benoemd 1 Provincie Oostvlaanderen. Arrondissement Aalst. Bavegem, V. Braeckman Kerkxken, L. Meganck Meldert. C. Goossens; Moerbeke, A.Cam- bier Overboelare, G. Van der Naillen Sarlardiiigen, F. l)e Clippele Smetlede, C. Vander Cammen Wanzele, L. Gorus. Voor de noodlijdenden. Dijnsdag na middag zijn in het ministerie van bin- nenlaudsche zaken, de gouverneurs van de provinciën bijeengekomen onder voor zitterschap van M. Mélot. Deze zitting had voor doel de verdee ling vast te stellen van de buitengewone hulpmiddelen die de Kamers aan de noodlijdenden zal verleenen. Deze hulp middelen ten beloope van een miljoen, zullen in twee deelen verdeeld worden, waarvan het eene zal bestemd w-ordeu om de ongelukkigsten ter hulp te komen. Het tweede deel zal bestemd worden om in kleine mate de arme landbouwers ter hulp te snellen. Dat tweede half millioen zal uitgedeeld worden onder vorm van zaaigranen,aard appelen, enz. De provintiën Brabant., Henegouwen en Luik, waar het getal werkelooze» bij zonder groot is, krijgen eene zeer be langrijke som. Aan elk der twee Vlaan deren wordt een hulpgeld van 50000 fr. verleend. Bij besluit van den minister van oor log is er aan de laatst binnengeroepen milicianen van 1887 en 1888 eene maand verlof toegestaan. Nochtans zullen zij zich moeten gereed houden om op het eerste teeken op te trekken. Katholieke Werkman»- kring van Aalst. Zondag 1 Februari om 3 ure namiddag Jaarlijksche algemeene Vergadering der u Eendrachtige Broederliefde afdeeling van Ouderlingen-Bijstand vonden werk manskring. DAGORDE 1. Verslag over de werkingen van het verloopen jaar. 2. Verslag over den geldelijken toe stand. 3. Herkiezing der werkende leden van den bestuurraad. Om t> ure namiddag over de VAKVEREEAIGIAG door M. Arthure Verhaegen. Eerevoorzitter der Maalsel). van Onder- lingeu-Bijstand Vrede te Gent. Al de Leden van den Werkmanskring worden verzocht deze Voordracht bij te wonen. GEMEENTE HOFSTADE. ten voordeele van den Arme, OP ZONDAG FEBRUARI 1891, om 4 4/2 ure 's avonds stipt. Voorbehoudene plaats 2 Fr. 1" PLAATS 1,00 fr. 2' PLAATS 0,50 fr. Allerhande nieuws. Onze Stedelijke Ilaad heeft in zitting van 2li januari jl. ter gelegen heid der dood van Prins Boudewijn een adres van rouwbeklag gestemd en de Koninklijke Familie toegezonden. Onze KcUiinklijkeHfaat- scliappij van Harmonie lieelt insgelijks eeu adres van rouwbeklag aan de Koninklijke Familie toegestuurd. Een schrikkelijk ongeluk is zondag avond in de nabijheid van Dendermoude voorgevallen. De familie Boel-Heyvaerl, van Hainme, vader, moeder en 2 zoons, keerde met haar rijtuig weer naar huis op de.i ijzerenweg gekomen, waarvan de barreel openstond, werd het gespan door een aanstoomende lokoraolief geraakt, met het ongelukkig gevolg dat een der zoons, uit het rijtuig willende springen, doodelijk gekwetst op de baan werd ge worpen en er twee andere leden der fa milie zware kneuzingen ontvingen. De zoon is eenige minuten nadien overleden. Moord in de Kloosterstraat te Ant werpenln de herberg den Vroegen Morgend, n. 69/2, Kloosterstraat, zijn lo gistgasten gehuisvest. Zaterdag avond rond 8 ure kwam een hunner, zekere De V., een Hollander, thuis en geraakte in twist met een zijner landgenooten, zekeren L. op logist in de Beenhouwerstraat. L. had een vriend bij zich. Het schijnt dat die twee landgeno ten elkander niet goed konden verdra gen en dit maakt dat de ruzie zeer hevig werd, totdat De V. het eindelijk opgaf en naar de keuken ging om het avondmaal te nemen. Gedurende dien tijd ging L. steeds voort met opspelen en kwam eindelijk in de keuken om De V., die kort naast de deur zat, een geweldigen stomp in het gelaat te geven. De V. sprong op, en wierp met eenen stekskenspot naar zijnen tegenstrever, doch trof eenen anderen logistgast, die rustig op de bank zat en aan den twist geen deel nam. De V. maakte zijne verontschuldigingen en zegde dat het zoo niet gemeend was. Doch intusschen was L. in de tweede kamer op eene bank nedergezakt en werd hier door de vrouw des huizes op gemerkt. De vriend die hem vergezelde meende dat hij de vallende ziekte had, iets wat hem, dronken zijnde, wel meer gebeurde. Doch eensklaps ontwaarde de vrouw bloed aan zijne kleeren en schrikte. L. stond op, doch zakte op een anderen stoel ineen en was dood. Nu eerst zag men dat L. door eenen messteek in den buik gekwetst was, die den dood veroorzaakt had. De politie werd verwittigd en het lijk naar het gasthuis gebracht. Het parket, bestaande uit M. den sub stituut Ullens, den onderzoeksrechter M. Le Corbisier en eenen griffier hebben het onderzoek gedaan met den wijkkom- missaris M. Flament. Het mes is in beslag genomen. De V.loochent den steek toegebracht te hebben. liet water der Zenne en barer bijarmen te Brussel, zet al de kelders onder water, die langsheen de boulevards van hel midden der stad gelegen zijn. In de ma gazijnen der Beurs had het water zondag middag een meter hoogte bereikt. Er wa ren in de magazijnen van de kelders der Beurs voor meer dan 100,000 fr. koop waren. Niettegenstaande de reddings dienst onmiddellijk hegonnen werd en de bedienden een builengewonen lever aan den dag legden was er toch voor 10,000 fr. schade op de witte goederen, ge- weefsels en handschoenen, 's Namid- middags om 5 1/2 ure had het water in de kelders eene hoogte van 1 m. 12 be reikt. De heer Buis, de kommissaris Rossel en de heer luitenant Bicherow zijn de uitgebreidheid der ramp komen aan schouwen. ln het Grand Hotel, zelfde toestand. De tonnen en flesschen dreven in de kelders rond, waar meer dan een meter water in stond. In de Verkoopzaal staan een groot ge tal koopwaren onder water, welke allen zeer beschadigd zullen zijn. In de magazijnen van het koffiehuis. La Lanteme en in vele bijzondere hui zen, is door het binnendringende water ook veel schade aangericht. In de zuidstatie is de dienst der reizi gerstreinen onderbroken en moeten de reizigers voor de lijn van Bergen eenen grooten omweg maken. Al de treinen welke van Bergen on van Doornijk komen moeten tegen de statie van Loth stil houden, daar de baan over dekt is met een meter en half water. Al de treinen ondergaan hierdoor eene ver traging van ongeveer een uur. Men vreest voor de brug der Zenne in de nabijheid der statie gelegen. Op den Antwerpschen steenweg zijn er ook een groot getal kelders, bewoond doosel veu tsters,mosselverkoopsters,enz. onder water gezet. Men kan zich gemak kelijk de wankoop dezer arme lieden voorstellen. Het water klimt nog gedurig. Een deel der hangars van den tram way is overstroomd. Een persoon der Jules Van Praetstraat heeft nog lust gehad te lachen met zijne eigen ellende. Hij heeft een geschrift op zijne deur geplakt, waarop te lezen stond Baden in den kelder aan 0.5Q centiemen met twee servietten. De helft van de gemeente Laken staat onder water. Bijna gansch de Antwerp- sche steenweg is overstroomd. Hetwa-"' ter komt uit de rioolgalen gestroomd en loopt in de kelders en keukens. De Telefoonstraat en andere straten gé- lijken aan wezenlijke rivieren. Op zekere plaatsen heeft het water eene hoogte van vijftig centimeters bereikt. De schade door het water veroorzaakt j zal aanzienlijk zijn en tot verscheidene duizenden beloopen. Het huis n. 73 van den Antwerpschen i steenweg dreigt in te storten en is moe ten gesteund wordeu. De eigenares van den Ouden Molen die te laat hare woning had verlaten, is door twee moedige personen van eenen gewis- sen dood gered. In een gehucht niet ver van Ander- lecht, is een boer, die. ofschoon hij zag dat de baan overstroomd was, toch zij- nen weg wiide vervorderen, met zijn paard onder het water verdwenen. Honderden werklieden van Curegein- Anderleclit wier fabrieken en werkhui zen onder water staan zullen door deze ramp in de ellende worden gedompeld. Op den Bergschen steenweg ziet men niets dan paarden en vee die men op vei- j lige plaatsen brengt. Zondag morgend heeft men aan de Vlaanderenpoorl het lijk van een jong meisje van onder het ijs gehaald. De on gelukkige had schaatsen aan de voelen. Tusschen Loth en Forest staat de ijze renweg onder water. Een werkman de zer laatste statie heeft door het water hijna het leven verloren. Gelukkig kon hij eenen boom vatten waarop hij geklommen is en verschillige uren heelt blijven zitten. Te Curegem drijven talrijke huismeu belen op de Zenne, zooals tafels, stoe len, vogelmuiten en hondenkoten. Aan de brug op den Bergschensteen- weg staat het water reeds tot tegen het gewelf. De voetgangers worden per kar over den weg gezet aan 0,25 centiemen per hoofd. Daar er 40 personen gelijktijdig wer den overgezet, brengt elke reis 10 fr. op en zullen de overzetiers dien dag vaii 3 tol 400 frank winnen. Te Aa, bij Anderlecht heeft een zieke politieagent 50 kinderen gered. De inwo ners der Anderlechtstraat worden ver wittigd per telegram dat indien het water blijft voort steigen, zij in den nacht eene overstrooming te vreezen hebben. Te Licdekerke is het onmogelijk de; ^Q'[; statie te bereiken al de stralen zijn; c' overstroomd. Een huis staat gansch onderwater. De Dender stroomt over.' s^c. De brievendragers zullen waarschijnlijki 7 1 te Teralphene en te Denderhoutem in;De|(; verscheidene dagen hunne ronde niet kunnen doen. Al de treinen moeten tra- ger rijden. Witte vaandels wapperen op de gevaarlijke plaatsen. dr*ef Het water stroomt met eene buitenge het la wone suelheid over de openbare wegen,' 4. j Gansch den dag hebben piocheurs ge- 3 k werkt om putten te delven om het water1 aan zi er naartoe te leiden. Van Denderleeuw! 5 tot Liedekerke en Teralphene ziet men 4 kt niets anders dan eene watervlakte. Op olm. hel gehucht Huysegem zijn de inwoners verplicht zich in wagentjes te doen ver voeren. Een deel van Ninove is overstroomd. pen berj Jo te b gevf hi lisec noyi groe hopt olie, la B; 2 aan I 6. I 3 op de vrouw 7. r man, 1 t> kt land 1 moesc 8. Pi Podev 3o In verscheidene straten der stad Ni nove stond er sinds zaterdag avond een meter water. Kelders stonden onder wa ter en de voorraad die er bewaard werd was verloren. De voorbijgangers werden met karrekens overgevoerd. De brieven post was onbereikbaar. De vrijwillige 8..aar pompiers hebben gansch den morgend gewerkt om het water uit de kelders te pompen. Verscheidene lamilien moesten A naar de bovenverdiepen hunner woning t vluchten. Het water is zoodanig gewas-; 80 een sen dat de brug overstroomd isde de we voetgangers kunnen nog over de pas- aan h. serelle gaan, maar voor paarden en wa gens is het verkeer onderbroken. 10 In den omtrek van Ninove staat bijna 7 ki alles onder water. Te Aspelare zijn veel 1 m. 1 inwoners op den zolder gevlucht. Tc Ey-j2lj°en chem vond men 3 verkens in hun kot,,'1 verdronken. Te Pamel moesten de boe-;»? .a»P ren met hunne koeien vluchten. 'eerste FRANKRIJK Gevolgen der koude. In den parijschen Jardin desPlantes, hebben sommige bui- tenlandsche dieren zeer veel te lijden ge had van de felle koude, en er z in veel kostbare exemplaren gestorven. In de eerste strenge dagen bezweken verschei dene zeldzame dieren, ter [gezamenlijke weerde van 15,000 fr. en later volgden nog veel andere twee indische buffels, een gestreepte hyena, eene wilde geit, twee zeldzame herten, een aap uit Pa nama enz. ook veel vogels, als arenden gieren, een australische ibis en een kagou uit Nieuw Caledenië. Verder zijn er nog dieren, die door de koude aan het kwijnen zijn geraakt en, naar men vreest, later zullen sterven. Er werd, natuurlijk, al het mogelijke gedaan om ze legen de koude te bescher men de hokken werden aari alle kanten met strooi dichtgestipt, en in de afgeslo ten ruimten werd flink gestookt maar met al dal kon men toch niet overal eene behoorlijke warmte verkrijgen in de rotonde waar de olifant, de neushoorn en het nijlpeerd zijn, was de temperatuur soms zelfs i° B, boven het vriespunt. Er is dan ook thans ernstig sprake van lang gewenschte verbeteringen, waar door de vreemde dieren in den winter een beter verblijf zal worden verschaft. scheidi schoon boscb, wijk KI B) t ol land 0 r. 111 he; uoemd A) 1 al gebruil B) 2 k bout, bruikt 13. I 8 ko, mige in zijne Wieze. Deze schoon voor d< 14 noerad 12 k in Jhan Armer. I Men in de K den Pc hiervot De betalin stellen

De Denderbode | 1891 | | pagina 2