NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 1 Februari 1801, 10 centiemen per nummer 45ste Jaar 3N. 2556 \ivrvoiv< enprijs DOOD Prins Boudewijn. VANSTEENKISTE Begrafenis van Prins Boudewijn. Heden en Eertijds. Een en ander. DE DENDER-BODE ABONNEMENTPRMS Jit niad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTË-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00Vonnissen op 3° bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique gnua. AELST, 31 JANUARI 1891- VAN De ware oorzaak dei* dood. Er bestaat, voor het oogeablik, geen twijfel meer aangaande den oorsprong der ziekte die den jongen prins naar bet graf geleid heefi. Officieren der karabiniers, die met Zijne Koninklijke Hoogheid van dienst waren op de oefening langs de Twee Hui zen, vertelden ons gitten n, dal men den prins verzocht had naar huis te keeren, om reden der grooie koude, maar de dappere jongeling weigerde en zegde Waar de karabiniers zijn, wil ik ook zijn Voor uil En hel regiment ging voorwaarts! Hei was dien dag zoo ijskoud dal de muziekanten niet spelen konden op hun bevrozen instrumenten. De prins hoestte eenige dagen nadien, maar nam er geen acht op. Meu weet het einde. (Het Land.) De bekendmakin^derake- kelige ti]ding aan prinses Hendrik». Dinsdag morgen wist prinses Hen drika nog niets van de akelige gebeune nis. Tegen den middag zag men dat de in woners van den linkerkant der Naam- schestraat, van af de portiek der Ko ninklijke Plaats tot aan de Brederode straat hunne rouwvlag uitstaken. Aan dit teeken heeft men bemerkt dat de dood van prins Boudewijn eindelijk aan zijne zuster aangekondigd was. Het was om de aandacht der prinses niet op te wekken dat dii deel der bewoners van de Naamsche straat zooals wij reeds ge zegd hebben, hunne vlaggen hadden in getrokken. Rond 10 ure in den morgend hadden de geneesheeren des prinses, de heeren Martiny, Hayoit en Mélis eene samen komst gehad met den Graaf en de Gra vin van Vlaanderen. M. Mélis was gelast het droevig nieuws aan te kondigen. Ten 11 1/2 ure bevonden de drie geneeshee ren zich met eene Engelsche gouvernante in de kamer van de zieke prinses. De prinses vroeg bijna onmiddelijk bij het binnentreden dezer personen naar den toestand van haren broeder Er is niet veel hoop meer voor uwen broeder, Hoogheid, antwoordde de heer Mélis. De prinses plotseling als door een voorgevoel overvallen, riep hierop uit EN ZIJNE ZONEN. (2* vervolg.) Stel u gerust, waarde gravjn, zeide Bert terwijl hij tarnc|ijk oudeugend de moei verloochen de, ik zal u niet moeilijk vallen en u nooit in ver legenheid brengen. Ik vraag u alleen om de gunst mij als uw neef niet te verloochenen, wanneer wij ons in ccnen geheiligden cirkel mochten ont moeten Hoe scherp kunt gij toch zijn, antwoordde de gravin, den steek vei bijtende, het zal u gewis ook zonder mij gelukken, toegang tot het groot volk te hebben. Gij zult door uwen persoon en middelen genegenheid winnen dat vergoedt hier en daar aan het gemis van geboorte. Gij vergeet, goede moei, zeide Bert, in ijver gerakende, dat wij ook cenon stamboom hebben. Het huis Vansleenkistc en zonen staat met zijne onbevlekte firma sedert bijna honderd jaren onwrikbaar. Nog nooit heeft het gewankeld, nog nooit is er een glimpje van mistrouwen op geval len. Het heeft zfjnc voorouders en verdiensten, en Gij zegt mij alles niet, mijn broe der is dood Op dit oogenblik kwamen de Graaf en de Gravin van Vlaanderen, gevolgd door hunne t wee andere kinderen, prins Al- bert en prinses Josephica, woenend de kamer in. He drie geneesheeren ba lden zich bescheiden in eene naburige kamer leruggelrokken. Het is onmogelijk geweest aan het ver langen der zieke prinses te voldoen die gaarne nog eene laatste maal haren broeder wilde omhelzen. De krisis der prinses Hendrika is na langdurig weenen overgaan in eene diepe neerslachtigheid. De geneesheeren hebben verklaard dat, ondanks deze hevige aandoening, den gezondheidstoestand der prinses geen gevaar meer oplevert en dal de beternis aanhoudt. Nooit heeft Brussel eene indrukwek kender volksmenigte in zijne straten ge zien. Meer dan 600,000 personen verdringen eikanker, om eene laatste hulde ie bewij zen aan den te vroeg ontslapen prins. In deputaties uil de provinciën van ge heel Belgie, waren sedert woensdag teeds meer dan 100,000 personen binnen Brussel. De gelieele brusselsche bevolking ver drong zich donderdag morgend, stil en ontroerd op den weg van den stoet. Dal moeten wij bij deze gelegenheid ter harer eer bekennen. Ten half tien begon mer. militaire maatregelen te nemen om den weg voor den lijkstoet vrij ie maken, vart aan het Paleis tot aan de Hoofdkerk. .Men begon met het volk van de Regen- cieplaats te verwijderen. Rond 10 ure kwam de Koning met zijn gevolg in Molrijtuigen aan het paleis. An dere hofrijluigen brachten de prinsen van Pruisen en van Hohenzollern aan. De magistratuur, die in het Paleis van Justicie vergaderde, reed rechistreeksch naar de kerk. De kanonnen van het Park lossen elke halve uur een schot. Ten 10 ure 15 komt de geestelijkheid in het Paleis, om het lijk af te halen. De stoet bestaat uit negen en zestig priesters, met Mgr. Jacobs, pastoor de ken aan het hoofd. De straatlantaarns zijn aangestoken en met rouwkrep omhuld. De balkons zijn allen behangen met rouwversierselen. ware mijn vader niet juist o|zijn adel als eenvou dig burger trolscli, dan icon bet diploom reeds lang in zijnen lessenaar liggen. Gij zijt een welsprekend advokaat van uw huis. aDtwoord.lc de gravin ietwat schertsend, doch er is, dunkt mij, slecht voor gezorgd, dat de roem des huizes Vanslcenkiste en zonen nog eene eeuw langer stand houde. Boven de kantoor deur van uwen vader staat nog wel de oude firma, doch binnen twintig jaren is het een bloot parade- seliild geworden. Ik ben de tweede zoon, dus mij was het niet op gelegd, om den roem den firma staande ti> houden, was Bert's driftige toespraak, ik zou een onbarmc- lijk vertegenwoordiger der koopmansgrootheid zijn geworden, maar Maar Pieter, die is't, zei de gravin. En hij wil niet, het is een dwarsdop, wat zegt uw vader daarvan. Hij is diep verbitterd, antwoordde Bert ernstig. Hij gaat zeer ver in zijnen toorn en blijft even hardnekkig bij zijuo plannen, als Pieter bij de zijne. Mijn vader is nu eenmaal een man van ver oordeel, en er is dus eene gehcclc verloochening te vreczen. Waar is Pieter I vroeg de gravin achteloos. Hij heeft het huis verlaten, waurschgnlgk ter. gevolge van eenen harden strijd, want de voor. waarde, die ntijn vader mij in zgucn laalslen brief stelt, getuigt van zijne diepe verbittering. En deze voorwaarde 't is wreed. Ik moest mijnen broeder verloo- Totop het laatste oogenblik zijn in het Paleis kronen aangebracht. Men schat hun aantal thans op 1000. Ten half elf weergalmt weêr een ka nonschot. De geestelijkheid gaat over tol het uit halen van liet lijk, in tegenwoordigheid van den Koning, den Graaf van Vlaande ren, de Prinsen van Pruisen, van Bat- lenbergvan Hohenzollern en Prins Albert. Mgr. Jacobs leest de laatste gebeden. De bijzondere maatschappijen hebben ondertussf.hen op de Paleizenplaats en in de Koninklijkestraat hunne plaats in genomen. Men ziet onder ander de oud-strijders van 1830, waaronder 4 in costuum. In 't geheel ontwaart men ongeveer 500 vaandels van maatschappijen. Een enkel is met een blauwen strik versierd; 't is het vaandel der liberalen siudenten. De burgerwacht en de gendarmerie neemt de rioodige maatregels,om de haag te vormen op den doortocht van den stoet, die geopend wordt dooreen pelo ton gendarmen te peerd, een escadron gidsen en een escadron burgerwacht te peerd. Dan volgt het muziek der grenadiers, die treumarsclien speelt. Vervolgens afgeveerdigden van geheel het leger en der burgerwacht. Het muziek der carabiniers. De compagnie grenadiers, van welke de Prins vroeger deelmaakte als luite- lenant. De compavnie der carabiniers, waar van Prins kapitein was. De officieren van de militaire school. De Geestelijkheid. Het huis van Prins Boudewijn. Het lijk. De driedubbele kist is bedekt met een zwart lijkkleed, versierd met een kruis en met goud geboord. Up de kist ligt het uniform met liet hoofddeksel van kapi tein. Zij wordt gedragen door 20 onder officiers van de carabiniers De vorstelijke personen gaan op eene enkele lijn, de Koning in 'l midden, uiterst bewogen, maar sterk hij be dwingt zooveel mogelijk zijne smart. Zijn klakhoed met rouwkrep cmhuld. Aan zijne rechterzijde gaat de Graal van Vlaanderen, overvloedig weenende. Links de Prins van Hohenzollern en Prins Albert. Vervolgens Prins Heinrich van Pruisen en de andere Prinsen de ministers van Staal ea die met portefeulle. De hoeken van hel baarkleed worden gedragen door MM. Beernnarl, Lejeune, generaal Pontus en generaal Stoels. Nu volgen de huizen des Konings en van den graaf van Vlaanderen. dienen, en mij door bet afbreken van allen om gang met Pieter naar mijns vaders plannen voe. gen. De gravin zag met eene ougemccne spanning in iiare koude tiekken op. En gij Ik sla tussclicn beiden, en voel voor de be grippen van den eenen, zoowel als van den ande ren, Imlve deelneming. Hel intreden van de dochter stoorde hetgesprek. Zij reikte den luitenant met bekoorlijke onbevan genheid de hand, en heette hem innig welkom. Wat zijt gij deftig geworden, neef Bert Zoo krijgshaftig 1 Hoe gnat lie', met uwe wond. Beter dan het geweest is slechter dan het zijn moest. Ik veroorloof mij van mijnen kant de opmerking dat gij verbazend groot geworden zijt, nicht Gij zijt nu niet meer de kleine Selma. Ja maar men behandelt mij tocli nog altijd als een kind, ik weet niet waarom Docli dezen winter komt er een eind aan, dan zal het heerlijke leven eerst beginnen. Uat is gezegd. Ik denk ook op dien tijd 'l te ven te beginnen, zei de luitenant lachend Dat ik den slok maar kon ontberen. Dal is mgn grootste streven. Daarom ga ik eerst naar het bad eu dan de wereld in. Maar gij zegt mij niets van Pieter Gij vergeet Selma, dal ik reeds sedert lang in garnizoen lig. Ik weet niet veel vau 't buis. Brie ven schrijven is mijns vaders zaak niet, behalve Daarna een indrukwekkende groep al de leden van den Senaat in u> iform. Geheel de Kamer der Volksvertegen woordigers. De gener.als van hel leger, burger wacht en stafkorpsen. De lijkwagen stelt eene overgrooie pranlbaar voor, in vorm van pyramide, bekroond met zw trien troonhemel,welke met zwarte pluimbossen versierd is. Deze wordt gedragen weerskanten door acht ijzeren kolommen. Geheel het gevaarte verdwijnt letter lijk onder eene vracht van natuurlijke bloemen. Achter den wagen wordt hel peerd van den prins geleid hel is overdekt met eene zwarte draperij. Daarop volgt eene groep onder-officie ren, dragers van kronen, die gezonden werden door koningin Victoria van Enge land, door den prins van Wallis, de koningin van Rutnetiie, de prins en de prinses van Hohenzollern en den keizer nan Duilschland. Vervolgens komen de rijtuigen van het Hol en ten slotte een geleide rui terij. Het voorbijtrekken van den stoet duurt ruim een kwaart uurs. De troepen presenleeren de wapens, de trommels roffelen,de klaroenen schet teren. De duizenden nieuwsgirigen ombloo- ten het hoofd te midden eerier diepe stilte. Vele personen weenen, bij den door tocht van de diepbeproefde koninklijke familie. De stoel komt rond elf ure in de St-Gu- dulakerk. Hel lijk wordt in het midden van den kruisbeuk gezet, bestraald door eene pyramide van waskeersen. Heel de kerk is verlicht. In het heiligdom rechts, de officieren en de geestelijkheid, de cardinaal-aaris- bisschop met Mgrs de bisschoppen van Belgie eu de groote dignitarissen. Links van hel altaar de koninklijke fa milie (alleen de mannen), de dienst nes Konings en het diplomatisch korps. In het koor rechts de leden der Kamer, de luiienant-generaals, de ministers, de gouverneurs, de voorzitters van de pro vincieraden. enz. enz, Links de.Senaat, het Verbrekingsltol, de reden kamer, en het beroepshof. In 't midden der kruisbeuk de katafalk met de huizen des Konings en van den Graaf van Vlaanderen, achter de baar. Links, eveneens, achter den katafalk, de provincieraden en al de burgemeesters van Brabant. Rechts, de militaire school. In den grooten middenbeuk links de rechtbanken, de vrederechters, officiers in de aangelegenheden der firma. Nu, en Pieter V Hij is wel te pas. Dat is boven alle begrippen kortaf geanl woord, zeide Selma ontevreden. Gij koint zeker niet wel overeen met uwen broeder. Luitenant Vanslcenkiste gaf wederom een oi t- wijkend antwoord. De gravin kwam hein ter hulp. Buitendien liet zij dien vcrtrouwclijkeu tuon der jonge lieden niet gaarne voortduren. Selma werd door ecucu blik vol uitdrukking uit de anders zoo onverselullige oogen van mama in loom gehouden Bert voelde zich door de houding zijner moei ecnigszins belcedigd. 111. Inlusschen had in bet Gasthof van Beieren een vreemdeling zijn intrek genomen. Hij bewoonde eene afgelegene, stille kamer. Men bracht hem volgens gewoonte den vreeiiidcnlijsttoen hij op bet punt was er*zijneu naam op tc zetten, bleef hij eensklaps s'il. Een liaudteckcn, dat zich op hel boek bevond, bad bijzonder zijne aandacht ge trokken. Is deze bier insgelijks gehuisvest vroeg bij haastig. Om u te dienen. Welk is zijn nummer Dertig, om u te dienen. Ik dank u. In gedachten verslonden ging dc jonge vrccm- van het leger enz. Rechts de alge- meene bestuurders der ministeries, de Academieën, de Hoogescholen, de offi ciers der Burgerwacht, enz. De orde-dienst in de kerk wordt ge daan door militaire commissarissen. In de zijbeuken hoeft het publiek toe gang. Lang voor de dienst aanvang neemt, is eene overgrooie menigte daar opeengepakt. De dienst wordt gezongen in gregori- aunschen zang. Mgr Goossens, cardinaal-aartsbisschop van Mechelen, officieert. Ten 12 1/4 ure is de godsdienstige plechtigheid aigeloopen. De stoet zet zich, in dezelfde orde als bij den optocht, in beweging, om zich naar Laekett te begeven. Bij liet uitgaan der kerk is de menigte zoo aanzienlek, dat de policie ze slechts met de grootste moeite kan inhouden. De Koning, de Graaf van Vlaanderen, de vorstelijke personen en al de dignita rissen begeven zich in hofkoetsen naar Laeken, terwijl de stoet den aangedwiden weg inslaat. Tot hiertoe hebben geene incidenten plaats. De houding van het publiek is zeer be tamelijk. Handelsblad. Een typiek antwoord. kluchtig geval. Eenige pikeurs en lakeien van hei hol wandelen op de plaats. Eene onzer ambt- genooten, vroeg hun eene inlichting be trekkelijk de plechtigheid. De man antwoordde statig Gij moet u tot de burgerlijke lijst richten. Op dien oogenblik had er in de Treu- renhergstraat een kluchtig geval plaats. Een pasieibakkersioopjongen, die eenen korf met pasteien droeg, wil niettegen staande de haag der soldaten voorbij gaan, Men sloot hem terug. Hij biedt weer stand eensklaps ontsnapt de korf uil zijne handen en zijne smakelijke koop waar rolt over de straatsleenen. Aan stonds snelt de menigte toe en niettegen staande de soldaten en de wachten zijn de pasteien in ean oogwenk door de aan- schouwers opgeraapt en bitinengesmuld. Voor de Fransche omwenteling beston den in 'l katholiek Europa vele kloosters, waar iedere ongelukkige kon binnenko men, verzekerd er voor verscliillige da gen kost en huisvesting ie vinden. De poortier eischte noch reispas, nog getuig schrift van goed gedrag, om hem binnen te laten 't was hem voldoende dat hij in nood was. deling been en weër. De luitenant hier I zegde hij halfluid, is het niet tegen mijn besluit, wanneer ik hem nu ontmoet. Ware het niet beter geheel afge sloten tc blijven, dan mij aan eene nieuwe verne dering bloot te stellen Neen ik wil zien, of ik geheel van alle huise lijke bclrckkingan gescheiden moet leven Daarop verzonk hij weder in gepeins. Het was eene on gewone verschijning. Eene hooge gestuite, bijna athletischc vormen, doch de bewegingen waren luchtig en sierlijk de trekken scherp geteckend; vol adel op het bewerkte voorhoofd de stempel van verheven, aan dc poëzie gewijde gedachten, in 't donker, nadenkend oog ecu zachte glans. Na kort beraad verliet de vreemdeling het ver trek, eu stond spoedig daarnu voor de met n. 30 gemerkte deur. Hij opende die snel, en werd door eenen uit roep van verrassing, die bijna aan schrik grensde, ontvangen. Pieter Ik wist het wel, dat gij bij mijnen aanblik verschrikken zoudt zeide Pieter, met iets zeer treurigs in zijne welluidende stem. Geef mij de* hand, Bert, en zeg mij, of gij ook de bcklagcns. waardige vooroordeelcn in u hebt opgenomen, waaronder ik lijd. Bert Vansleenkiste stak heul ecnigszins bedrem- peld dc hand toe, en antwoordde besluiteloos Wij zuilen bet daarlaten, aan wiens zijde 'l vooroor deel is. Gij brbl gelijk. Wij zullen ons maar uan de De groote revolutie, die het mensch- dom heeft gemaakt wat men tot heden nog niet veel heeft bemerkt, heeft die geestelijke instellingen afgeschaft en hare goederen ingepalmd. Gedurende bijna eene eeuw zijn er veel toegejuichte staathuishoudkundigen ge weest die bewezen hebbeu, dat de liefda digheid der kloosters nadeelig is geweest voor het menschdom. Dat, inderdaad, door den mensch een laatste schuilplaats aan te bieden tegen de gevolgen zijner ondeugden en inzonderheid zijner luiheid zij in hem het gevoel der persoonlijke werkzaamheid verzwakte. Wij zijn heden wel verwijderd van de meeningen die langen tijd veel gezag had den. Onder den drang van onbeschrijfe lijke ellenden, richt men nu, in de groote steden, nachtverblijven in, waar men eene slaapplaats en een kraehtigen maal tijd geeft aan de ongelukkigen, wie zeook wezen mogen, en openbare warmkamers, die in den dag alle ellendigen zonder on derscheid tegen de koude beschutten, Jegens de eenen en de anderen maken die liefdadige instellingen geen onder scheid tusschen de zoo ongelukkige slachtoffers van een onverdienden ramp spoed,en de ondeugenden en verdorveuen die nooit aan de wet van den arbeid heb ben gehoorzaamd. 'l Is voortreffelijk en wij zijn fier voor onze tijdgerooten, op die onbeperkte lief dadigheid. Doch zij geelt ons de gelegen heid om eens te meer op te merken, dal, wanneer de wereldlijke maatschappij ziclt groot wil toonen, zij voorbeelden ontleent aan de zoo zeer bespotte gods dienstige instellingen. (Onafhankelijke.) De fonographische spons. Het schijnt meer en meer zeker dal Edison de eerste niet geweest is om het gedacht op te val let. tot het vervaardigen van den fono graaf. De heer Albert de Rochas, brief wisselaar van ITotermédiaire deelt hierover de volgende regelen mede, ge trokken uil het Aprilnummer van den Courrier vérilable, een klein maandschrift dat de nieuwstijdingen afkondigde Kapitein Vosterlocli is terug van zij ne reis der Australische landen. Deze reis heeft hij twee jaar en half geleden ondernomen, op hevel der Hollandsche Staten. Onder andere bijzonderheden verhaalt hij ons, dat hij, eens door eene zeeengte varende, onder deze van Ma gellan gelegen, aangeland was op eene plaats, waar men zekere sponsen kon vinden die den klank en het stemgeluid bewaarden, even als onze sponsen de vloeistof opslorpen, op zulke wijze, dat wanneer personen elkander van ver iets willen vragen of mededeelen, zij enkel van dichtbij tot eene dezer sponzen spre- gcvolgcu houden, zeide Pieter met eenen smartc- lijkcn zucht. Zooals gij mij hier ziet, Bert, heb ik vaders buis verlaten, zonder ccnigcn zweem van den overvloed, die mij tot heden omringd heelt. Ik ben arm, maar ik ben vrij om te doen, wat ik niet laten kan. Nooit zou ik mij aan den kautooi- Icsscnanr laten plakken, mijn gelieele wezen komt legen dit vak op. Ik zeide tot mijnen vader ik kan niet, en toen hij doof aan mijne bede blccl ik wil niet. Dat was dc worp van mijn lot. En nu ben ik vrij Vcrstootenzeide de luitenant bitter. Dat is een bard woord, barder dan ik het zelfs tot hiertoe durfde uitspreken, I.e. nam Pieter langzaam, eenen diepen hlik op zijnen broeder werpende. Ik hoopte dat mijn vader nog van ge dachten zou veranderd zijn, wanneer hij eerst zig dal men ook op 't veld van het streven des gccsles en in 't rijk der kunst eenen naam kon vcruvcreui Dc luitenant haalde lahcend de schouders op. Hij boudt zijnen naam voor Ie goed en van tc degelijk mclaleuklank, zeide hij, om in te zien, dat ecu andere stralenkrans dan die der oud patrici sche handelstalenten dien omgeven mag. Gij beziet het te zwart I Ik zie zwart op wit, zeide de luitenant. Hij gaf aan Pieter eenen brief. Deze las hein spoedig Er ging eene rilling door zijn zenuwachtig lichaam; zijne lippen werden als met verachting bleek op elkander gedrukt. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1