Aan de dooven. Luisterrijk Avondfeest Concert en Voordracht, ken en ze vervolgens opzenden aan huc- ne vrienden, die, wanneer zij ze ontvan gen, ze zeer zachtjes drukken, alzoo de woorden hooren die hunne vrienden ge sproken hebben en ter weet komen wat zij verlangen. De minister van ooricj; V.j.j i circulair uitgegeven, waarbij de klassen van 1887 e naar h wo- tl »nd Door dit besluit heeft generaal Pontu, toe-:'* ;e i .dbouwbelangen, di ..ig der manschappen e.e kanten vroegen. A .o zoo geschikt dat de inroeping oen meesten spoed weer zal kunnen plaats hebben. Het gouvernement blijft op de qui vive. Men heeft beweerd dat de miliciane» zelf hun vervoer op den spoorweg van den Staat moeten betalen die bewee ring wordt door het Journal de Bruxelles tegengesoroken. Het hulpgeld tot leniging dei* ellende. Verscheidene c bladen, zegt de Journal de bruxelles. hebben aangekondigd, dat bel krediet van eet: miljoen, hetwelk bet gouverne ment aan de Kamers zal vragen, in twee gelijke deelen zal verdeeld worden, waarvan het eene zou bestemd zijn voor de steden en het andere voor den buiten. Dat was oorsponkelijk het gedacht van het gouvernement, doch de ramp der overstroomingen heeft alles opnieuw ter sprake gebracht en er is nog niet beslo ten, aangaande de verdeeling. Een derde gedeelte der som, zijnde ongeveer 560,000 Irank, is aan de gou verneurs der negen provinciën overhan digd geworden, ten einde onmiddelijk de dringendste ellende ter hulp te komen. De heertn gouverneurs zullen, bij het uitdeden dezer eerste hulp, de gemeen tebesturen en instellingen van weldadig heid raadplegen zij zullen hunne inlich- meoedeelen aan liet gouvernement, aan hetwelk deze inlichtingen tol grondslag zzlltn dienen, om de wijze en het bedrag der verdeeling van de twee overige der den te bepalen. Fils de la Bete. Er is opnieuw on- eenigheid ontslaan lusschen de studenten der Brusselsche vrijmetselaars hooge- scliool, die door hunne professors les fils de la Bèle (de zonen van het Beest) ge noemd worden, op grond dat de mensch van den aap afstamt. Eenige studenten besloten h"bbende eene kroon te zenden naar de lijkdienst van piiiis Boudewijn, hebbende radikale, socialistische, republiekeinsche en anar chistische studenten zich daartegen ver zet... in den naam van liet vrij onderzoek en van de vrijdenkerij, omdat de lijkdienst van den piins godsdienstig was en omdat zij weigerden zich aan te sluiten bij eene ko ningsgezinde betooging. Woensdag hebben te dier gelegenheid, in de hoogeschool geweldige looneeleu plaats gehad. Ieder deftig man zal van gevoelen zijn dat de onthouding van die«jongo beestjes» de nagedachtenis van prins Boudewijn lot eere strekt. Het Journal de Liége, bet blad van M. Frére. randt vinnig citoyen Paul Janson aan, den radicalen paus zooals men hem, in tamelijk gemeene taal noemt. a Ha gij hebt eene» paus, mijnhee- ren de radikalen. Welnu, houdt hem i Kust zijnen voetzool, als gij er ple zier in vindt De Luikenaars zijn niet rijp voor die radicale kwezelarij. fiet blad van M. Fiére, woedend kwaad, zegt dat men nog minder zal buk ken voor eenen rooden, dan voor eenen zwarten paus. Maar wel voor eenen doktrinairen paus gelijk M. Frére is niet waar Ziedaar wat die fameuze verzoening is lusschen radikalen en doktrinairs Zij hebben elkaar zóó lief dal zij op hel punt staan elkaar als razende honden te ver scheuren. Een Koning en de driemaal acht uren. De uurwerken waren nog onbekend, doch de behoefte der nauwkeurige tijds bepaling gevoelende, deed Alfried do Groote waskaarsen maken, volkomen in lengie en zwaarte gelijk aan elkander, en waarvan elke vier ure» branden kon. Deze plaatste hij in lantaarnen, doch niei van hel toen almede nog weinige be- kence glas, maar van fijn geschaald, en dus doorschijnend, runderlioren. Zoodra een dezer kaarsen uitgebrand was, werd eene andere opgestoken. Volgens deze aanwijzing verdeelde hij eiken dag in drie gelijke deelen, waarvan hij acht uren aan godsdienstige heschou wingen en de letteren, acht aan de bezig heden van zijn Rijk, en acht aan de be hoeden des lichaams, slaap, en misschien lichaamsoefeningen, toewijdde. En zeggen dat Vooruil pronken wil met de uitvinding van acht uren werken, acht uren slapen, acht uren uitspanning. Een socialist die voorheelden moet gaan zoeken bij de koningen, dal riekt vies. Fondsenblad liet reinigen der stralen voorheen en 7iu. \'tel wordt er thans geschreven, en te recht, over den slechten toestand en de onvoldoende reiniging in sommige stra len in de groote steden. Werpen wij, om te zien hoe Del met de meeste Europee- sche sleden destijds daarnopens gesleld was, eens eenen oogslag op het verleden. Ver 'heideno steden hadden reeds viv-.;- plaveide straten; maar onder de ïatis den roem van Europa uil- V jsiaat er niet ééne. hij uitzonde- .an Rome, die deze verbetering ge kend heelt voor de XIIe eeuw. De. straten van Parijs werden met steciien belegd onder de regeering van Philip-August, omtrent liet jaar 1200. Londen was nog niet geplaveid op het einde der 11° eeuw. Tot in de 14e eeuw mochten de inwo ners van Parijs alle vuilnis door het ven sier op de straal werpen. De straten van Berlijn waren nog nooit gevaagd ge weest in 1624. Ten jaie 1671 gelastte de regeering eiken boer, die naar Berlijn ter markt reed eene kar vuiligheid weg te voeren. Indien hel er aizoo in de groote sleden uitzag, hoe. moest het dan in de kleine gesteld zijn. Lp, moet het dan wel iemand verwonderen, dat er te dien tijde zoo dikwijls pest en andere besmettelijke ziekten onder de bevolkingen heerschtnn? Waarvoor zaagmeel te gebruiken is. In de Svemk Travaru-Tidning (een Zweedse!) buulvakblad) staat daarom trent bet volgende vermeld Wij lazen in een Duitsch houttijd- sehrift dat men in Oppcr-Silesië een mid del gevonden heeft om zaagsel nuttig te gebruiken, eene zaak zeker niet van ge ringe heteekenis voor Zweden, waar op zoovele zagerijen liet zaagsel zonder nut liggen blijft, ja zelfs dikwijls lot last dient. In eene zagerij in Öpper-Silesie, waar men vroeger geen zaagsel kon ge bruiken en waar het zelfs in den weg lag heerscht nu eene zoo leuendige vraag naar dit artikel, dat men ternauwernood in de behoefte kan voorzien. De bedoelde fabriek levert gemid deld omtrent 1000 kub. met. zaagsel per jaar en dit brengt ongeveer 70 cent. per k. m. op; een niette versmaden voor deel dus. liet zaagsel wordt voor steenfabrie- keering gebruikt. Naarmate de kwaliteit der steensoort, gebruikt men van 16 tot 30 per cent zaagsel. Hoe velt r liet zaag sel is, boe minder men er noodig heeft. n De methode zou op hel volgende neerkomen Het vette leem, dat tengevolge van zijne kleverigheid moeilijk te bearbeiden is, verliest deze iaatste eigenschap door bijvoeging van zaagsel, hetwelk ook spoe dig en gemakkelijk het water uil het leem tol zich trekt. Het zaagsel verhaast dus de uitdroging van de te vormen grond stof Bij het branden van den steen wordt minder brandstof vereischt. i) De steenen zijn veel lichter dan de iedere, welke men zonder zaagsel maakt zoodat zij voor verschillende bouwdoel einden ie gebruiken zijn. Deze steen neemt gemakkelijker kalk aan door zijne grootere poreusheid, en ten slotte drogen gebouwen uil deze steensoort opgetrok ken, gemakkelijker. Steenen met zaagsel zijn ongeveer 25 per cent poreuser. In aanraking gebracht mei water, nemen zij daarvan eene aan merkelijke hoeveelheid op. Zoo, bij voor beeld, wordt een steen, die 12 uren in hel water gelegen heeft, 1/2 kilo zwaar der, terwijl een gewone steen slechts een paar gram opneemt. Zaagselsleene» kunnen dus niet die nen voor daken, draaieneerbuizen, enz. Leem, dat reeds veel zand bevat, moet men niet met zaagsel vermengen, enz. Een persoon, door een eenvoudig middel van 23 jaren doofheid en ruischen der ooren genezen, zal de beschrijving er van gratis toezenden aan alwie het zal vragen aan M. Nicholson 21 Bedfori Square, Londen. W. C. RECHTERLIJK KRONIJK. DanJerdag moigend is door de korrek- tioniieele rechtbank te Gent een jonge ling veroordeeld geworden tot 2 maan den gevangenisstraf omdat hij aan het Rabot twee ijzemiwegexentrieken had omgedraaid en waardoor hij, indien men de zaak niet bijtijds bad bemerkt, botsin gen van treinen mogelijk gevolgd door verlies van inenscheiilevens en door stoffelijke schade zou veroorzaakt heb ben. Gezien echter hel goed voorgaande ge drag van den belichte, werd de straf voorwaardelijk uitgesproken T is te zeg ge» dat, indien hij zich gedurende drie jaar goed gedraagt en geene nieuwe vor- oordeeling inloopt', hij de twen maanden gevang niet zal moeten doen, waartoe hij lieden is veroordeeld. Men denke echter niet, dat na die drie jaar, de straf uitgewischt is, hoegenaamd niet, de voorwaardelijke veroordeeling wischt hoegenaamd de straf niet uil. Deze veroordeeling is eene goede l« s voor vele jongelingen, die er vermaak in vinden zich te wagen langs de sporen der ijzeren wegen, de excentrieken, niet willen gerust laten en er niet eens aan denken dal zij daardoor soms een groot getal menschenlevens in gevaar brengen. STERFGEVAL. De heer V. Fredericq, raadsheer bij het hof van beroep te Gent,is na eenige maanden lange ongesteldheid overleden. Hij was ridder der Leopoldsorde. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Is Pastoor benoemd te L'yibergen de K. H. A. Ragé onderpastoor te Nevele. Zijii onderpastoor benoemd te Nevele de E H. II, Vim jie Waliyue onderpastoor te .Mi ulfcsud.- te Meuh ste de E. H. C. Van Hulse, coadjutor te Segelsem te Ophas- seli de IJ. H. L. De Ruyter onderpastoor te Alichelbeke te Miclulbekc de E. H. K. De Vos, coadjutor te Wondelgem. GEMEENTE HOPSTADE. ten voordeele van den Arme OP ZONDAG 1 FEBRUARI 1891, om 4 1/i ure 'savonds slipt. Voorbehoudene plaats 2 Fr. tPLAATS 1,01) fr 2' PLAATS 0,50 fr. Katholieke Werkman»- kring van Aalst. Zondag 1 Februari om 3 ure namiddag Jaarlijksche algemeene Vergadering der Eendrachtige Broederliefde afdeeüng van Ouderlingen-Bijstand van den Werk manskring. DAGORDE 1. Verslag over de werkingen van het verloopen jaar. 2. Verslag over den geldelijke» toe stand. 3. Herkiezing der werkende leden van den bestuurraad. Om ure namiddag over de VAKVEREEKIGIAG door M. Arthur Verhaegen. Eerevoorzitter der Maatsch. van Onder- lingen-Bijstand o Vrede te Gent. Al Je Leden van den Werkmanskring worden verzocht deze Voordracht bij te wonen. Bond der Katholieke Bekwaam heidskiezers. 4-SEKTIE AALST-SCHAARBEKE Luisterrijke prijskamp op maandag 2 fe bruari. om 8 ure 's avonds ter herberg Iwem van Aalst, bij Coppens Pielér. Allerhande nieuws. Botermarkt.Heden zaterdag werden 993 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 8d00 kilogr. Te verkrijgen ten bureele van Den Den, derbode, Korte Zoutstraat, N°31, te Aalst Exaam van kiesbekwaam- heitl. Vraagboek opgesteld door het Ministerie van Openbaar Onderwijs, bij besluit van 31 juli 1888, voor de jaren 1889-1893, met antwoorden en oplossingen. Vlaamsche of fransche tekst prijs fr. 1,00 Men meldt uit Dendermonde Verscheidene schepen bevinden zich in zeer gevaarlijken toestand op den Benédendender. De bewoners hebben al hunne meubelen en kleergoed aan wal gebracht en brengen den nacht onder zeilen, in de nabijheid van hun schip, op den dijk door. Het ijs dat voor de brug van Audegem vast stak, is langzaam losgeraakt en zou, door zijne opeenhoping in de onmidde- lijke nabijheid der stad, deze in eenen zeer hachelijken toestand kunnen plaat sen. Alle verkeer is met de naburige ge meenten Audegem en Denderbelle on derbroken steenwegen en velden zijn door het water overdekt en de over stroomde weiden tusschen Denderbelle, Audegem en Sint Gillis gelegen, gelijken aan eene onmetelijke zee, waarvan men in de verte de toren van Denderbelle ziet uitsteken en uit wiens schoot, over de kille vlakte, een nar geklots door do ba ren en ijssehollen teweeg gebracht, de ooren van de verstomde aanschouwers akelig treft. Iedereen werkt om zooveel mogelijk het gevaar af te weren of te keer te gaan. Diefstal te Brussel. Dinsdag morgen ging de genaamde All - Artta. Bomb... een bezoek brengen bij den lieer II.-., papierhandelaar in de Statiestraat, alwaar hij sedert eenigen tijd als vriend ontvangen werd. Op een gegeven oogen- blik maakte bij gebruik van de afwezig- hei J van M. H. en speelde schampavie met eene gouden damehorlogie ter waarde van 125 fr. Dat was enkel een begin zijner werkzaamheden. Rond 5 ure 's avonds bood hij zich aan bij M. S... horlogiemaker, Mechelsche- straat en vroeg om een uurwerk te koo- pen. Hij wilde slechts eene zilveren hor- logie kie/en daar Alfred van geen beta len sprak, kreeg de horlogiemaker ach terdocht en verzocht hem liet uurwerk .■en paar dagen nog daar te laten ora het te regelen. De dief ziende dat de heer S... zich /.oo gemakkelijk niet liet om den tuin leiden en denkelijk wel zijne inzichten geraden had, bestelde nog twee uurwer ken, een voor zijnen baas en het andere voor diens meid, en om meer vertrou wen in te boezemen voegde de schelm erbij Mijn meester verzoekt u, mij ten zijnen huize le vergezellen daar bij van meening is u seffens le betalen. En, inderdaad, de beer S... vergezelde de schoelie. Op den hoek der Marktplaats gingen bei Jeu in eene herberg en Alfred ver zocht de» horlogiemaker eenen oogwenk te wachten daar zijnen patroon dien hij beweerde daar te wonen, wellicht nog bezig was met eten en bij hem niet sto len wilde. Na eenen oogenblik stond de schelm op en zegde Ik had bijna vergeten dat ik nog eene boodschap te doen heb bij den heer Mareis, pasteibakker, in de Kongresstraat. Op vijl minuten ben ik weer. Wie na een uur wachtens niet op daagde, was onze held en nu werd liet den horiogicmaker klaar als de zon en dat hij mei een altroggelaar ie doen had. Middelerwijl had Allred zijnen tijd niet werkeloos doorgebracht. Het uurtje dat hij M. S... had doen wachten, had hij ten nutte gesteld om terug te loopen naar de woning van den horlogiemaker in de Mechelschestraat en zich lot den zoon des huizes richtende, zegde hij Mijnheer, uw vader heeft mij ge zonden om eenige werktuigen le halen, die hij te huis bij mijnen patroon noodig h eeft. De zoon, een jonge losbol, die niets verdacht, ging heen om het gevraagde te halen. Dat was juist wat Alfred Bomb... wenschte en hij stelde zich, die eenige oogenblikken, alleen zijnde, ten nutte om een. gouden uurwerk te stelen van 150 frank waarde. Dat is echter 't eenige niet wat de schurk op het geweten heeft, doch wat is er te verwachten van iemand die voor deugenieierij uit het leger is gejaagd Over eenige dagen ontmoette hij een zijner oude kennissen uit hel regiment. Deze was verheugd hem te zien en bracht hem in zijne woning. Een paar dagen nadien keerde dief Bomb... onuilgenoo- digd terug en wist zijnen ouden makker uit hel leger eene zilveren horlogie te ontstelen. Wij herrinneren ons nog den diefstal van twee gouden uurwerken en juweelen van alfeu aard bij M. W..., op de Noord- laan, in de maand Maart laatst. Om het bedrag der juweelen op te strijken deed hij M. W..., ineen hotel komen rond de Noordstatie. Achter waren daar twee uit gangen en Alfred Bomb.., want hij was het nogmaals, ging met de horlogie in de hand voor en verdween spoorloos langs achter. De juwelier der Noordlaan was dus voor 582 fr. gefopt. Acht dagen nadien werd hij echter te Antwerpen geknipt voor dezelfde eer lijke werkzaamheden. Nu echter nauwe lijks uit het gevang, of hij begint op nieuw zijn bandietenieven. 'lis le hopen dat men dien kollega van Gaspard wel dra zal beet hebben. Onaangename verrassing. Een zaam op hel voetpad wandelen en eens klaps in de onderwoning van een huis verdwijnen is voorzeker geen aangenaam dingen. Het is hetgeen dinsdag aan mad. D... van Schaarbeek voorviel. Zij ging lustig langs de Depotstraat, haren echtge noot afwachtende, toen eensklaps een deel van het voetpad, waarop zij stond, insiuikie. Mad. D... was gelukkiglijk niet al te erg gekwetst. Het ongeval is veroorzaakt teugevolge der overstroo ming. Schrikkelijk ongeluk. Dinsdag was de genaamde Jozef Laroy, 21 jaar oud, timmerman van stiel, werkzaam in de bloemlabriek van den heer De Volder, te Petegem-Deinze, toen hij, tengevolge van eene verkeerde beweging van den zolder viel, en terecht kwam op eene draaiende machien, waardoor een zijner armen gansoh verminkt werd. De toestand van den armen jongeling is zeer bedenkelijk. De geneesheeren Cop- pée en Van Coppernolle hebben den on gelukkige de eerste zorgen toegediend, die vervolgens naar zijne woning, dicht bij de fabriek gel 'gen werd overgebracht. Kindermoord. Eene schrikkelijke misdaad komt te Belcele-Waas in de vol gende omstandigheden bedreven ie wor den. Zekere S..., 24 jaar oud. dienstmeid le Antwerpen t.ad haar kind te voedsteren gedaan bij eenen inwoner van St-Niko- laas. Sedert lang had zij niets meer betaald. Zaterdag was de moeder haar kind ko men bezoeken men zegde haar dat zij liet moest medenemen of dat zij hel ach terstel, beloopende tol 75 franks moest betalen. De meid nam het wichtje mede en ging naar hare ouders te Belcele, doch deze weigerden den armen kleine in huis te nemen. nnarop vertrok zij met haar kind. Het was rond half zes ure 's avonds. s' Anderendaags vond men, niet verre van hel huis der ouders, het lijkje van het kindje in eenen gracht. De moeder had te Duizend-Appels den trein van 6 ure 4 minuten genomen naar Antwer pen. Een aanhoudingsbevel is legen haar uitgevaardigd. FRANKRIJK Drama der ellende. De slrijdvoor 't leven biedt op dit oogenblik wel droeve zijden, 't Volgende drama, dat in eene ellendige kamer der Wicarstraat, te Rijsel, heeft plaats gehad, is er een nieuw bewijs van. In nummer 19 der voormelde straat woonde eene arme acht en vijftigjarige vrouw, de weduwe Heyndrickx, met ha ren twaalfjarigen zoon. Zij was reeds vijftien dagen zonder werk en was tot de diepste ellende gebracht. Om hel leven te doorworstelen, had zij niets dan bel ge ringe loon van haar kind 3 fr. per week. Dit lijden moede, besloot zij aan dit treurig bestaan een einde te stellen. In den nacht van zondag tot maandag, sloot zij de deur en de vensters harer ka mer, aanstak een komfoor met houts kool. Aan haren zoon, die reeds was in gelijfd, had zij haar noodlottig voorne men verborgen. Wanneer de houtskolen aan 't branden waren, legde zij zich ook ter rust. Bij het aanbreken van den dag, had de dood bij na haar werk volbracht, doch met eene krachtige poging gelukte het kind er in zich overeind in zijn bed te zetten. Bij het zicht zijner beweeglouze moeder, begon het kind om hulp te roepen. De geburen kwamen toegeloopen en stampten de deur in. Een in der haast ge roepen geneesheer diende vrouw Heyn drickx de noodige zorgen toe en gelukte erin haar tot bet leven terug te roepen. Vervolgens werd zij naar hel hospitaal overgebracht. Maandag hield eene oude armmoe dig gekleede vrouw, twee politieagenten staande in de rue Moritmarlre, te Parijs, en zegde dat zij zich a's verloren be schouwde; naar het poliliebureel geleid, vertelde zij er hel volgende verhaal Ik heet X.., en woont te St-Germain, ben 94 jaar oud; ik beu zeer arm en kau slechts bestaan met hetgeen het bureel van weldadigheid mij geeft. Sinds drie maanden ben ik erin gelukt 30 stui vers bijeen te krijgen. Ik wilde Parijs te rug zien, waar ik sinds meer dan 50 jaar niet meer geweest was. Ik heb den stoomtram genomen, die mij tot aan l'Arc-de-Triomptie, bracht. Nooit had ik per spoorweg gereisd; nu dit deed mij genoegen. Doch ik liep verloren in Parijs. Wat is alles veranderd Er zijn zooveel nieuwe straten. Nu ik heb grooten honger, en ben zeer afgemat door vermoeiriis, daarbij ongelukkig ge noeg, bezit ik geenen duit meer om naar St. Germain terug te keeren. De politiecommissaris deed de arme vrouw een versterkend voedsel toedie nen en overhandigde haar eenig geld waarmede zij naar bare verblijfplaats kon lerugkeeren, Nu dat zij Parijs eens teruggezien heeft zal zij er wellicht niet meer aan denken nog eens terug te keeren. Die arme vrouw is op den ouderdom van tien ol twaalf jaar in dienst geweest van Jozefina de Beauharnais, die de vrouw werd van Napoléon I. UU1TSCHLAND. In het leger. De krijgsraad van Pots dam is bijeengeroepen om een wacht meester van het 3° unlanen te oordeelen, die eene bijzondere vernederende straf voor zijne soldalen had uilgevonden. Een uhlaan was eenigzins te laat in de stallen gekomen. Hij plaatste hem op den koer en deed al de soldaten voor hem defileereu, met bevel elk op zijne beurt den gestraften kamaraad in het ge laat te spuwen. Allen gehoorzaamden,uitgenomen één, die verklaarde het recht niet te hebben eenen soldaat aldus te behandelen. Deze moest op zijne beurt dezelfde behande ling ondergaan. Dal looneel maakte opschudding in het regiment. Een uhlaan zond het verhaal naar de Nachrichlen van Potsdam. De be stuurder van het blad zond een afschrift naar den kolonel en daarop volgde bet onderzoek. De wachtmeester is lot opsluiting in eene forteres voor onbepaalden lijd ver oordeeld. ENGELAND. Een tienjarige held. De Engelsche bladen melden eene daad van zeldzamen moed eu koelbloedigheid, getoond door den kleinen William Hayward, eenen tienjarigen knaap, in een geval waar vele mannen het hoofd zouden bij verloren hebben. Te Phanjunger, bij Folkestone, was een afgelegen huis ingestort dat door eene gansche lamilie bewoond werd, sa mengesteld uit den vader, de moeder, de tienjarige William, een vijfjarig meisje, een kind van 2 1/2 jaar en een vierde kind van twee of drie maanden. Het was halt twee ure 's morgends en stikdonker. De vader en de moeder, als ook het kleine wicht, dat bij hen sliep, werden gedood. William, door den schok gewekt, sprong recht en hoorde slechts gezucht. Hij zag dat hel gansche huis slechts een steenhoop meer was. Onder een stuk van het dak vond hij zijn 2jarig zuster- ken dat weende. Hij greep het kind in zijne armen en droeg het uit de puinhoo- pen dwars door drn regen, den wind en de duisternis in een huis dat minstens eene mijl van daar lag. De moed van dit kind heeft overal een onbeschrijfelijken geestdrift doen ontstaan. De oversten der onderwijsgestichten doen inzamelin gen en elke leerling geeft'eenen penny voor den kleinen held. RUSLAND. Eene russische expeditie. Onder aanvoering van kapitein Grombchersky, is na een belangrijken tocht naar Tibet, eene Russische expeditie behouden te Osh (Ferghana) teruggekeerd. Van Polu n ok deze ondernemende reiziger, verge zeld van den Duitsche Conradt, uit Ko ningsbergen, door den moeielijk begaan- baren pas van Lubaski, 18,500 voet bo ven de oppervlakte der zee, over het Kuen-Luen gebergte, drong door tot het kleine meer van Guguatlik en overtuigde zich dat het ten Oosten daarvan gelegen hoogvlak in dien tijd (de maand Mei) mei ijs en sneeuw was bedekt en keerde daarop naar Kasghar terug. Deze streek is alleen bereisbaar van Juli tot September. Van Kasghar naar Osh trok bij door den nieuw ontdekten pas van Kizi!-\rt, 14,000 voeten hoog gelegen en over het Toldyk gebergte, Gul- cha en Langar naar de plaats zijner be stemming. De totale lengte van den afgelegden weg iu 17 maanden, bedroeg 4600 En gelsche mijlen. Meer dan 5 maanden ver bleef de karvaan voortdurend op eene hoogte van 14,000 voetzelfs bereikte zij eene hoogte van 19,000 voet. Belangrijke sterrekundige en weerkun dige waarnemingen werden op dezen merk waardige» tocht verricht, terwijl eene verzameling van 2000 vogels, 2000 plantensoorten en 55,000 insekten als uitslag van de onderzoekingen der reizi gers zijn meegebracht; welkome bijdra gen tot de kennis van bel nog zoo weinig bereisde hoogland van Tibet. ALGERIE In de schoone fransche kolonie Alge- uiën (Afrika,) waren eenige voorname Belgen gaan verblijven, om ginder een zacht klimaat te genieten. Maarzij zijn bedrogen geweest. Buiten alle ge woon te, heeft net in dit eeuwig zomerland nu ook winter geweest. Het heeft er gevrozen, gesneeuwd, gestormd. 't Heeft bovendien aardbeving geweest over een groot deel van Algerië», en uit de hoofdstad Alger komen daar nu na dere maren en bescheiden over. 'I Was den donderdag 15 Januari, om 4 ure van den morgen, dat do bewoners van Alger schielijk opgeschrikt werden door eene felle schudding der aarde, die van noord naar zuid ging en wel twintig sekonden duurde. Ruimdrij kwaart uurs later beefde de aarde wederom. Deze tweede rilling was min lievig en duurde een tien seconden. Eindelijk om 5 uren en half en om 6 ure 45 minuten van dien zelfden morgen, voelden men nog twee schuddingen doch deze duurden slechts weinige se conden en waren veel flauwer als de vo rige. De menschen dierven in hunne huizen niet meer blijven zij liepen samen in de stralen en op de pleinen er werd van alles verteld en voorspeld, en 't was angst en schrik ouder de bevolking. De aardbeving is omtrent door geheel Algerië gevoeld geworden, op denzelfden oogenblik, of toch enkel met eenige se conden verschil, 't Was overal ellendig weder hot stormde en hagelde, en de de zee langs de algerische kusten lag zeer woelig. Te Bouzarea vooral, was er een massa sneeuw gevallen. Te Alger zelf, zijn er door de aardbe ving nog al wat huizen beschadigd éen is ingestort. Te Blaits duikten verscheidene huizen in. De Harrach is met geweld over stroomd. Aan het gebergte Beni-Hendel, z';n er door den schok der aarde reusachtige rokken nedergestort. Te El Affroun zijn verscheidene hui zen beschadigd, zelfs geborsten en onbe woonbaar. Het plaatsje Geuraya, nabij Clierchell, is gedeeltelijk vernield. De vijftig huizen zijn gescheurd of ingestuikt. De bevol king vluchtte landcwaart in. Zij heelt bij de regeering leefte en tenten gevraagd. Op veel andere plaatsen is 't ook groote verwoesting. Koude dus in Algerië, storm en aard beving AMERIKA. Mijnontploffing. Ziehier eenige bij zonderheden over de vreeselijke mijnont ploffing. welke op 27 dezer maand in de Mammolhmijn, van de Frick Coke maat schappij, op 40 mijlen van Mount Plea sant, in Pensilvanië heeft plaats gehad. Er waren een 80 tal werklieden in de mijn, op 't oogenblik van het ongeluk en volgens de laatste telegrammen waren er gisteren reeds 50 dooden bovengehaald. De Frickmijnen liggen omtrent half weg lusschen Latrobe en Mount Plea sant De machienender mijn zijn door de ontploffing niet beschadigd en men zendt aanhoudend versche lucht in de mijn, zoodat de nog levenden kunnen ademen en de reddingswerken vergemakkelijkt zijn. De ontploffing veroorzaakte geenen brand. Men kan onmogelijk reeds weten hoeveel personen er gedood zijn, maar men heeft weinig hoop iemand, die op 't oogenblik der ramp in de mijn was, nog levend boven te halen. Het grootste getal mijnwerkers waren Engelsche» of Amerikanen. Op sommige plaatsen is de mijn erg beschadigd zij is omtrent 10 voet diep en heeft talrijke galerijen. De reddingswerken worden ieverig voortgezet. SYRIË* Eenige maanden geleden woedde te Aleppo (Syrië) de cholera met groote he vigheid. Terwijl alle inwoners de ver peste stad ontvluchtten, wijdden twee Franciscanen, pater Philippus van Na zareth en Pater Celestinus van Yfragola, zich dag en nacht aan het verplegen der zieken. Hunne zelfopoffering eu doodsverach ting waren bewonderensweerdig. Door drongen van dankbaarheid zouden de la- tijnsclie katholieken van Aleppo aan den overste der Franciscanen te Jerusa lem een schrijven, waerin zij hunne in nige dankbaarheid, uitdrukken voor de heldhaftigheid der beide religieuzen, die tijdens bet woeden der ziekte honderd maal den dood hebben getrotseerd.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2