NIEUWS- EN AANKONDiGINGSRLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 5 Februari 1891 10 centiemen per nummer 458te Jaar IV0 2557 ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRMS Politiek overzicht. VANSTEENKISTE BEDANKING Koninklijke Familie. Veroordeeld Bismarck en Windthosrt Een en ander. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAiN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avoud. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cniqae suam. AELST, 4 FEBRUARI 1891 O© val van Crispi. Crispi is gevallen Ziedaar het groote politieke nieuws van den dag. Zijne eigen vrienden hebben hem over boord gesla gen en 'i is die Kamer, die hij naar zijn beeld had gekneed, welke hem de genade slag gaf. Rekent maar op erkentelijkheid! De groote tijding heelt bijna overa' tevredenheid verwekt en wij hebben haar met genoegen aangeteekénd. Met Crispi verdwijnt die hardnekkige bestrijder van het Vaticaan, de verwoede vijand van het Catholicism. En indien Italië geluk kon hebben, alvorens het gepleegde onrecht is hersteld, dan zou den wij Crispi's val een begin van geluk noemen. Mei Crispi verdwijnt ook de aanhanger van het drievoudig verbond, de man die Italië had meegesleept in het overdreven militarism en zijn land had gebracht aan den voet van den algrond de kankroet. Met Crispi verdwijnt de ziel v^n die noodlottige economische politiek, welk ieder jaar het te kort deed toenemen en de armoede, vooral op den buiten, aller- wege toenemen. Wanneer men zooveel,doch zoo weinig .goeds, op zijn boekske heeft slaan, dan verdwijnt men zonder dat iemand er spijt over heeft. Zelfs de Italianen, zijne vrienden, moeien blij zijn hem te zien in het zand tuimelen, want Crispi was goeri minister meer hij was een soort van dictator, e'en alleenheerscher, die alles deed buigen voor zijnen wil en die mees ter speelde in hel land, zooals de hof meiers ten tijde der Carolingers. Het was eene buitengewone zitting, die van verleden zaterdag. Er hing een onweer in de lucht en het zou uitbarsten, wanneer het wetsontwerp ter bespre king kwam, waardoor alweer nieuwe be lastingen werden ingevoerd. Hierop vielen MM. Imbriani en Nicole- ra met ongewone hevigheid 't ministerie aan en vroegen eene totale verandering van politiek, vermindering der begroo- lingen, afschaffing Van talrijke belastin gen. Op dit oogenblik stond Crispi recht en, eene domheid begaande, randde hij niet alleen de linkerzij aan, maar deed eenen iiitval legen de rechterzij, die, zegde hij, in 1866 nog slechtere financiën had dan hij. Men had moeten de beweging zien die nu ontstond. De ministers, leden der rechterzij, ver lieten de zaal of draaiden Crispi den rug toe. M. Luzzantti, van de rechterzij, bleek van woede, riep hem toe Op laffe wij ze randt gij eene gedragslijn aan, die gij zelf heel uw leven hebt gevolgd. ZIJAIE ZOAEA. (3* vervolg.) Het is goed, ik dank u, zeide hij toen koud (Jij hebt gelijk gehad, met mij dc laatste verblin ding te ontnemen zij had mij op een dwaalspoor Luimen bicngen. Ik weet nu aan nat ik mij te houden heb. Leugen om leugen dus Ik zal u verloochenen, wijl gij mij verloochent. Gij zult tovreden zijn. Waarom iaat gij er mij voor boeten vroeg dc luitenant hem tegenhoudende, toen hij zich koud van heai wilde afwenden, ik heb slechts gedaan wat mij bevolen was. Moot ik dan ook inct vader in vijandsehap geraken Y Pieter zag hem doordringend aan. Er lag smart verachting cn bitterheid in dezen blik, die Bert liet oog deed neerslaan. Pieter hernam Behoud gij de dubbMe gunst uws vaders, zoo gij die om dezen prijs kunt verkrijgen. Wij zijn van nu af vreemd voor Crispi zag dat hij een kemel had ge schoten, wilde hij zijne, woorden inslik- k, n, doch het was te laat. Men ging over tot de stemming en het ontwerp, door het cabinet ingediend, werd verworpen met 186 stemmen tegen 156. Onmiddellijk stond Crispi recht, vroeg dat de zitting zou gelieven worden, daar het ministerie ontslaggevend was en men dus de bevelen des Konings zou afwach ten. En daar was Crispi gevallen, zooals ook Bismarck viel en zooals ook Coloman Tuza neêrluimeide. Waarlijk, het drie voudig verhond brengt geen geluk bij voor de Staatsmannen die hel ondertee kenden. Koning Humhert is nu op zoek naar een ministerie. Naar het schijnt moet de koning aan zijnen minister hebben gezegd dat hij met verdriet dezes ontslag aan- eerdiJe. Wij weten niet waarom do koning zich daar zulk een verdriet moet maken Alle ontwerpen van ministerieele sa menstelling zien nu het licht. Vergade ringen op vergaderingen worden door do parlemeniaire groepen gehouden, in het Quirinaal zijn reeds door koning Hum- bert vcrschillige personen ontboden, men spreekt reeds van een zakenministerie waarin ook M. Nicotera zou worden op genomen. Slechts een paar dagbladen, de Capitan Francassa en de Popoio Romano, bet: eu- ren het aftreden van den beroemden man. Al de anderen ontkennen hunne tevredenheid niet. En in Frankrijk jui chen de bladen van alle partijen zijnel val toe. Zij noemen dezen val, liet einde van de vijandschap tusschen Italië en Frankrijk. Algemeene kiezingen in Spauje. Ver leden zondag hebben in Spanje de alge- meene kiezingen plaats gehad. Voor de eerste maal werd het algemeenc stem recht, in voege gebracht door het liberale cabinet Sagasta, toegepast. Zooals het te voorzien was heeft het aan het hewindzijnde ministerie-Canovas den zegepraal behaald. De conservatieven zullen in de nieuwe Cortes over eene groote meerderheid beschikken. Het aantal onthoudingen moet zeer groot zijn. Op 427 afgeveerdigden zullen de oppo sitie-partijen van alle kleur liberalen, revolulionnairen en Carlisten, ongeveer 120 man sterk zijn. Emilio Castelor is gekozen te Huesca, met 620 stemmen meerderheid; MM. Zo rilla en Pi y Margali te Barcelona. In sommige steden werden republie- keinen gekozen. Kiesonlusten hadden plaats te Santan der, Leon, Monforte, Lucq en Bilbao, tusschen Carlisten en republiekeinen. Te Cartagena, Barcelona, Valencia en Cadix hadden de socialisten betoogingen inge richt maar over 't algemeen is de dag zeer kalm afgeloopen. malkander, waar wij ons ook mogen ontmoeten. Van dit oogenblik beet ik Pieter Vanstcenkislc cn ben niels dan een erbarmelijke dichter, en in de toekomst een tooncclspclcr. Gij gaal met haat weg, gij houdt mij voor karakterloos, voor gevoelloos, zeide dc luitenant, cn zoclil hem nog eenmaal tegen te bouden. Ik koester geene wraak en tot bewijs, ziellier mijne band. Gij handelt volgens andere drjjfveercu en volgt andere begrippen dan ik, Vaarwel Daarna ging Piclrr weg. Bert was verslagen. Hij troostle zich nochtans met deze woorden Moet ik ni.t met mijnen vader legen mijnen broe der spannen De ontevredenheid was op zijn ge laat te lezen. IV. Is mijnbeer te spreken, Op deze vraag werd zonder gerucht de kamer deur van den geheimraad baron von Heuscnberg voor Pieter Vanstocnkiste geopend. Het was juist het ontvangstuur. Bij Pieters binnei treden, sprong de kleine beer rcelit Is 't mogelijk, ripp hij met vroolijke ver bazing, mijnheer Vanstecnkiste, mijn reisge noot Inderdaad, ik begin daar eene beschikking in te DER Het Staatsblad van Zondag bevat de de volgende nota De ontelbare blijken van deelneming welke zij van Hunne landgenooten ont vangen hebben ter gelegenheid van het afsterven van Prins Boudewijn, hebben Hunne Majesteiten en Hunne Koninklijke Hoogheden diep getroffen. Zij kunnen niet, zooals Zij zouden gewenscht hebben rechtstreeks al de personen bedanken die deel genomen hebben iu Hunne droef heid en drukken dus aan die personen door deze regelen Hunne uitersie dank baarheid uit. Zij bedanken insgelijks gansch de bevolking die op den treurigen begrafenisdag aan Prins Boudewijn eene laatste en dieptrclfcnde hulde van toege negenheid gebracht heeft. o( iwnt Men weet welke ongehoorde eerloos heden de radikalen in hunne drukpers op 't leven en de oorzaak der dood van Prins Boudewijn uitwierpen. De Express klaagt in eene verontweer- digde taal die onbetiielbare eerloosheid bij 't eerlijk publiek aan. Ziehier hoede Express zich uitdrukt: Dat was, zegt het blad, kwaadaar dig en beest. Kwaadaardig, omdat dit na deel deed aan zeer achtbare personen, omdat men met vuiligheid wierp naar zeer achtbare persunen Beest, omdat het uitwerksel dat men van dit schande lijk werk verwachtte niet kon gelukken en dat integendeel de harten van alle ware Belgen zich innig en oprecht had den vereenigd met de smart der konink lijke familie, in tegenwoordigheid van die schandelijke beleedigingen. Maar eenige lezers van den Peuple, de Réforme ën andere socialistische ga zetten, gehoorzamende aan hunne door en door gemeine ingevingen, hebben ge dacht, dat men het hart moest martelen van de ongelukkige moeder, die haren lieveling beweent. Er zijn in het paleis van den graaf van Vlaanderen aan het persoonlijk adres der gravin, uittreksels van dagbla den gezonden, onderschrapt en in T oog springend gemaakt door alle soorten van middelijes, bevattende laster en belee- digende woorden voor de nagedachtenis van prins Boudewijn. De gravin van Vlaanderen, heel een voudig ip alles, is gewoon zelve hare correspondentie open te maken zij heeft dus al die vuiligheid gelezen cn, zooals elk moedei hart, heeft hel hare ijselijk daaronder geleden, Een persoon uit de omgeving der gravin heeft ons dat hatelijk leit verteld en evenals hij vinden wij geen woord om de marteling wéér te geven, die deze zoo zien. Dc naam Vanstecnkiste vervolgt mij sedert kort op dc aangenaamste wijze. Vergeef mij, mijnheer, zeide Pieter met een glimlachje, van hierin een misverstand te willen zien. Ik heet Palm. Mijnheer von HeuseDberg trad achteruit en zag den jongman spottend aan, Ha ik begrijp u, gij reist als onbekend. Gij zijt te scherpzinnig, antwoordde Pieler met vrijmoedigheid. Ik zal... openhartig zijn. Nog kort geleden meende ik mijnen naam niet te moe ten verloochenen. Nu is het anders geworden. Ik ga eene zelf gekozen toekomst tegen, en ben ge noodzaakt alles achter mij te werpen, wat met mijne vorige levenswijze samenhing. Ik raad uw plan, viel de intendentin dc rede gij wilt u aan het toonecl wijden, niet waar T Zoo is het I En nog meer dan dat. Ik heb ver. scheidene stukken opgesehreveu, die.. Verscheidene stukken De hemel sta ons bij. Gij zijt haastig te werk gegaan. En die wonscht gij met uwen persoon te gelijk op de planken te bren- geu Een nieuweling als dichter, cn een leek in dramatische kunst. Dat is moeilijk Hoor mij aan, mijnheer. Zoo ik reeds de eer had u te zeggen, ik ben aan een keerpunt van mijn le ven gekomen 1 Ik moest reel, ja alles opofferen wat anders tot een gelukkig leven gerekend wordt: gepijnigde moeder geleden heeft. Wij vinden geen woord van onze veront weerdiging uit te drukken. De Belgen, die in deze dagen van rouw meer dan ooit aan het koningdom verkleefd zijn, zullen even als wij de be- leediging gevoelen die hun, in de konink lijke familie, is aangedaan. 't Is waar, de beleediging komt van leeg, zeer leeg. Eenige lezers van de Peuple en de Réforme, wien het hoofd draait door de lezing van dien ongezon den en boosaardig kwaden praat, hebben met hunne gewoonlijke vuiligheid eene edele vrouw, eene ongelukkige moeder willen bemodderen. Dat het vuile terug op hen valle. Dat zij hierdoor in het ware daglicht gesteld worden zij, die verantwoordelijk zijn voor die haatlijke aanvallen. Weer- dige erfgenamen der Commune, zijn zij gereed alle gevoelens van weerdigheid, die hun nog overblijven onder den voet te trappen, om hunne zucht te voldoen, die niets menschelijks meer heelt. Hun toelaten zich over het land te versprei den. dat zou gelijk staan met eene kooi vol wilde beesten open te maken. Wij nagelen hen aan den schandpaal der openbare verontweerdiging Ziedaar eene taal die door alle veront- weerdigd Belgische gemoed moet goed gekeurd en bijgetreden worden. Bismarck, de groote man, de machtige landschepen, de geduchte kerkvervolger, is gevallen, diep en voor goed hij leeft zijne laatste jaren uit, grijnzend en spijtig, en vernederd te Friedrichsruhe. Windlhorst, de catholijk, de vrome partijleider, de hardnekkige Kerk- en Pausverdediger, zegeviert, wordt verhe ven en vereerd, en over 8 dagen stond heel Duitschland recht, riend en vijand om hem hulde te bieden bij zijnen tachen- tigsten verjaardag. Bismarck was nooit van niemand lief gezien zelf van zijne eigene mannen niet. Windthorst is bemind en geëerbiedigd zelfs van zijne tegenstrevers. Wie heeft er hem durven rechten tegen Bismarck en den kerkvervolger rechtuit bestrijden Windthorst. Wie heeft er Bismarck doen achteruit wijken, en die schrikkelijke meiwetten doen intrekken Windlhorst. Ge zoudt vroeg moeten te been zijn, om vóór mij op te zijn en nog zou ik mij verdedigen, en aanstonds recht springen,» zei windthorst in volle kamer zitting aan Bismark. Te Berlijn is er niemand meer geëerd dan Windthorst. Als hij voorbij gaat, iedereen doet een stap achteruit en groet eerbiedig en de menschen zeggen Windthorst is daar Zijn naam is als een standaard. In de nieuwe hoogeschool van Washington in Amerika heeft men den eersten rechl- leergang Windthorstgenoemd. familiebanden, gemoedsrust, schitterende midde len van bestaan. Ik gaf het op voor een dubbe' ideaal, voor poëzieën dramatische kunst 1 Doch ik deed het uiel overijld, niet zonder een nauw ge wetensonderzoek, Die luide stem van den geest heeft wat te betcckenen, Mijnheer En wie haar niet gehoorzaamt, begaat eens overtreding, hij doodt liet edelste in 's menschen borstHet is mijn vurigste wcnsch, om als uitvoerend kunstenaar voor het publiek te treden, en in mijne eigen uit voering mijn eigen werk eene gedaante te kunnen geven. En daartoe heb ik voor alles uwen bijstand noodig, mijnheer. De baron von Heuscnberg voelde zich medege- slcept door den gloed dezer woordeD, door den gchcclen invloed van Pieters persoonlijkheid. Het is een groetc stap, dien gij uaar doen wilt, zeide hij na eene korte rust. Hebt gij ook wel be dacht, wat het zeggen wil, om dat monster met honderd hoofden 't publiek, aan zijne voeten te hebben, dat steeds bereid is om liefdeloos te ver nielen, wat hetzelve met alle krachtinspanning wordt aangeboden Hebt gij er over nagedacht dat het misschien te laat is voor n, om thans u zei ven, met hoogstrevende geestdrift vervuld, gelijk gij zijl, door bcdaaide sludiein moeten worste- len. Volkomen verstaan, mijnheer. Doeh zonder In Kerzegovine hebben de duitschen hunne eerste stichting Windthorst ge naamd. Windthorst heeft maar te spreken, en de catholijke bouwen eene kerke te Han- e" ^et zijn jubilé ze geven hem 100000 frank om ze te voltrekken, en de Paus geeft een kostelijk autaar, en prach tig kerkgewaad en rijke vaten voor Windthorst's kerk. Windthorst verjaart den 17 Januari. De Paus zond hem zijn zegen en wenschte hem geluk 's morgens waa Windthorst ter kerk om God te bedanken, le midden al zijne vrienden en in de Kamers, iedereen riep proficiat en de voorzitter wenschte hem openbaar geluk, namens de vergadering. En Bismark moet dat hooren en lezen in die eenzaamheid waarin hij kwijnt, vernederd en verpletterd te Friedrichs ruhe De eene besi reed de kerke de ande re verdedigde ze. Daar is 't verschil Aan t© stippen. De heer Jansori was de eenige Volksvertegen woordiger, die bij de r.lijkpleclitigheden van Prins Boudewijn geen rouwfloers aan den hoed had en niet in de kerk ging. De Réforme en le Peuple hadden hunne vlag niet halftop uilgestoken hun voor beeld werd gevolgd door het Hotel Conti nental. zetel der Liberale Associatie van Brussel. Eindelijk, eene groep studenten van de Brusselsche Hoogeschool, was de Mar seillaise aan 't zingen, in een koffiehuis der St-Jansstraat op den oogenblik zelve der lijkplechtigheden. Zegt dat alles niet genoeg Met eersten «full aanslaaude zullen een aantal maatregels toegepast worden op den handel in vleesch en in eetwaren met vleesch bereid. In al de steden, even als in al de ge meenten van het land,.zullen de geslachte beesten niet mogen verkocht worden, om tot voeding te dienen, indien zij niet voorafgaandelijk door eenen daartoe aan geslepen veearts onderzocht en met eenen stempel goedgekeurd werden. Het vreemd vee zal aan een bijzonder en streng onderzoek onderworpen wor den al de worsten, hespen, spek, enz., die ons elk jaar, met duizenden en dui zenden stukken, bijzonderlijk uit Duitseh- land, gezonden worden, zullen, evenals het versch vleesch, door de veeartsen der grensbureelen moeten bestempeld ■vorden. Bijzondere maatregels betreffen ook de paardenslachters en de hotelhouders die maar al te dikwijls paard-en ezelsvleesch (officiëele onderzoeken hebben hel vast- ;esteld)voor ossenvleesch aan hunne ka- anten te eten geven. poging geen welslag en, zonder strijd geene over winning I Jk weet hoe ruw en ook hoe glibberig de bodem is, dien ik betreden wil. Voorbereidende studiën heb ik sedert lang ondernomen, de geheimen der kunst zijn mij niet vreemd. Sedert meer dan vier jaren is het mijn vast besluit, om hel tooneel te betreden, en alleen familieredenen deden mij de verwezenlijking van mijn plan uit stellen. Dc oude baron werd nadenkend. Met warme be langstelling sloeg hij den spreker gade. De vraag, hoe het met liet stoffelijk bestaan van den jong man iu 't vervolg staan zou, bleef op zijne lip pen. Mag ik op uwe goedheid reker.cn, mijnheer, vroeg Pieter, de stilte afbrekende, Ik zal doen wat in mijne macht is, ant woordde de intendenl. Verwacht niet dat het geluk u te gemoet zal komen, dat gij eenen hemel zult vinden. Ik wil uwe stukken, of een daarvan, aan een lauwgczct onderzoek onderwerpen, en dan u cn uw werk tot eene proeve voor de toelating voorstellen. Het verdere moet ge aan uwe geluk ster overlaten. Dank u, mijnheer, aanvaard mijnen warm ste n dank. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1