Zaak Eyraud. Dit nieuw reglement, door een ko ninklijk besluit bekrachtigd, zal sommi gen onzer gemeenten wat overhoop stel len, namelijk deze waar de overheid niet de minste voorzorgen neemt om te belet ten dat men de zieke dieren afmake en bedorven vleesch verkoope. Zonderlinge wedding. Dezer dagen is eene zonderlinge wedding aangegaan, als gevolg aan die van den Russisehen officier, den heer Winter, die te voet van St-Petersburg naar Parijs gekomen is. Een andere Rus, de beer Euatsky,heeft voor 20,000 roebels, zijnde ongeveer 60 duizend frank gewed, dal bij zich in rijtuig van St-Pelersburg naar Parijs zou begeven in tachtig dagen. Hij is op ge- slelden dag met zijn gespan met drie paarden vertrokken en reeds woensdag der verleden week is hij zes dagen vroeger dan bij geschikt had --te Grou- bechow aangekomen. De wedding is aangegaan met eenen Engelschman, die den heer Enatsky van jiabij volgt, om de onvermijdelijke stil standen te besiatigen, stilstanden op voorhand tusschen de twee belangheb benden, vastgesteld. Het zijn dezelfde paarden die panseh den weg moeten afleggen. Men Deeltal herhaaldelijk gezocht naar eene nieuwe manier van groeten, in plaats van het hoedafnemen, dat bij guur weder niet zonder gevaar is. In hel mili taire Duitschland werd het aanslaan op soldatenmanier voorgesteld eu ook al hier en daar toegepast. Franschen stel den voor, bij het groeten van dames, te huigen met de rechterhand op het hart, enz. Maar de Amerikanen hebben er wal anders op gevonden. Een fabriekanl te Nieuw-York, zoo bericht men. maakt zelfwerkende groet hoeden. De drager daarvan heeft, zoodra hij groeten wil, maar even aan een koordje te trekken en terstond verrijst er uit een klepje in den hoed een heertje, dat beleefd staat te groeten en te buigen. De oorsprong der hon denrassen. De laatste bespre kingen die tusschen de wysgeeren heb ben plaats gehad, hebben de reeds zoo 'dikwijls gestelde vraag nopens den ooi- sprong der verscliillige hondenrassen, die op onzen aardbol bestaan, nog niet opgelost. De natuurkundigen nochtans aanzien het als stellig dat do groote verscheiden heid der huishonden voorkomt uit eene kruising van verscheidene rassen van wilde dieren, bijzonderlijk van den wolf en den jakhals. Het is vooreerst een feil van beteekenis dat het tijdstip der dracht dezer twee rassen hel zelfde is als deze van den hond. Een tweede feit is, dat de nako melingen van den lioiid en den wolf en den jakbals, kunnen voortteelen. Er zijn overigens voorbeelden van wolven die getemd waren en hunnen meester eene vriendschap en eene trouw bewezen, die ten volle gelijk was aan deze der honden rassen. Betrekkelijk de jakhalzen doet Darwin opmerken dat zij de streelingen beant woorden door van vreugd op te springen, met den staart te slaan, de ooren neder te leggen en de handen hunner meesters te likken. Wanneer men hen bekijft of verschrikt, laten zij evenals de honden, hunnen staart zakken. Van eenen anderen kam. moet gezegd worden dat de hond gekend is, als huis dier, van in de vroegste lijden. De over blijfselen van eenen overgrooten hond zijn teruggevonden geworden in kalkach tige lagen, waardoor hun bestaan verze kerd wordt in hel voorhistorische tijd vak. De hond verschijnt bij den oorsprong aller volkeren. Hij is geteekend en ge beeldhouwd op de gebouwen van liet oude Griekenland, die over meer dan £000 jaar werden opgericht. De Grieken en de Romeinen gebruikten de honden niet alleen voor de jacht en om hunne ontsnapte slaven te vervolgen, maar zelfs voor den oorlog. Zij wapenden hen alsdan met gepantserde halsbanden en zelfs mei maliën-kolders. Men vertelt dat Gorinthie in zekere om standigheid, gered werd door eene bende krijgshonden, die eenen nachtelijken aanval deden mislukken en allen voch ten tot ter dood. Een enkele bleef over en gaf aan de bezetting hel noodsein. Vervrozen aardappelen. Vele personen beelden zicli in dal vervrozen aardappelen niet meer eetbaar zijn. Dit is eene dwaling. Het is enkel voldoende ze in eeueu grooten plas water te wassohe», aan stonds na de ontdooiing en ze vervolgens langzaam te leggen waar er tocht is. Men spreidde ze bijvoorbeeld open op den planken vloer des zolders. Men kan ze vervolgens geruimen tijd bewaren, mits ze goed droog te houden. De heer Marcel Dupont, een Fransche leeraar had twee loten knollen ontleed, het eene vervrozen en sinds 5 dagen ge- vvasschen, het andere geheel onaange tast het eerste behelsde min water en meer voedzame zelfstandigheden dan het tweede. Hieruit valt derhalve te besluiten dat de vervrozen aardappelen, behandeld op de hierbovengemelde wijze, voedzamer zijn dan deze welke niet vervrozen zijn geweest. Hoe meer ze droogen hoe meer hun voedingsgehalte vergroot. I11 dit buitengewoon gure jaargetijde» dat menig behoeftig huisgezin ongetwij feld an bevrozen aardappelen zal te kla gen hebben, geven wij het recept, om het geleden kwaad te keer te gaan. Om bevrozen aardappelen, zonder ge vaar voor de gezondheid, opnieuw tot eetwaar geschikt te maken, zet men die, na ze geschild le hebben, in kokend wa ter op en voegt er een lepel meer zout bij dan men gewoon is. Hebben zij een oogenblik wel gekookt, dan giet men er het water af en zet de aardappelen op nieuw in kokend water op, met de hoe veelheid zout die men er altijd bijvoegt. Indien ze dan gereed zijn, zal men aan den smaak niet bemerken dat zij bevro zen zijn geweest. De soldaterij in Europa is voorwaar de ergste der plagen. Zij verslindt het beste deel onzer fmancieele inkomsten en drinkt ons edelmoedigste bloed. Gansche geslachten verliezen in de kazernen l.uu levensvuur en, wat nog erger is, hunne ziel. Wanneer zal er dan eindelijk door de gouvernementen een einde aan dit nood- lotiig dwangspel gebracht worden Tegenwoordig heloopen de zes grootste legers van Europa het ontzaglijk cijfer van 16,396,000 soldaten. Wie berekent hier de verspilde levens kracht, het verlies aan arbeid en op brengst De legersterkte is aldus samengesteld 't Zijn onze letter/etters die gelast zijn geweest artikels aan andere confraters te ontleenen geen enkel artikel word hier geschreven overigens wij twijfelen of dezen van Den Dendergalm zich nog zoo goed uit den slag zouden trekken. Wij kennen immers de vogels Wij weten wel waarom de liberale scbrijvelaars, het niet kunnen begrijpen. Sedert jaren wijzen zij zekere persoon aan als de opsteller van Den Denderbocle te wezer. Haar als dit waarheid was, dan was hel gedurende deze twee maanden of nooit zijne plicht van in onze plaats op te tredee.., Nu, niemand trad in onze plaats op, iemand kwam ons ter hulp.... Ah wij weten liet wel: ware De Den- derbode ook een liberale vuile neusdoek waarin eenieder zijne vuiligheid en god deloosiieden naar hartlust kan uitbraken er zou hem geene kopij ontbroken hebben Begrepen, geleerde en zoo verstandige bollen WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 31 Januari zijn de volgende heeren burgerlijke leden en bijgevoegde leden benoemd van den militieraad voor de lichting van 1891. Voorzitter, de heer E. Limpens, pro vinciaal raadslid, te Aalst; bijgevoegde voorzitters, de heeren G. De Vos, pro vinciaal raadslid teErpeenTh. DeVuyst, idem. te Borsbeke. Lid, de heer A. Coppens, burgemees ter, te Lede, bijgevoegde leden, de hee ren B. De Feyter, burgemeester te Bam- brugge en B. Verleysen, idem. te Erem- bodegem Vlaamsche wisselzegels. Bij ko ninklijk besluit van 30 januari wordt de invoering bevolen van twee nieuwe typen van plakzegels voor handelseffekten in het buitenland uitgegeven. De beide typen zijn ieder 58 millimeter lang op 24 millimeter breed zij dragen in het midden de beeltenis des konings langs bovenin eenen doorstreepten kring de aanduiding der waarde en langs on der insgelijks in eenen doorstreepten kring, de melding van den takst van hel recht. Een der typen is in blauwe kleur ge^ drukt op grijsblauwen grond hij is be stemd voor de wissels in den vreemde getrokken en betaalbaar in België. In den boord van den bovensten kring is de vol gende melding gedrukt Effet créé i l'étranger, payable en Belgique. Op den boord van den ondersten kring slaat Wissel uit den vreemde, betaalbaar Belgie. De andere type is in roode kleur, op rooskleurigen grond; hij is bestemd voor de wissels in den vreemde getrokken en Men ziet, Engeland is bitier weinig op p.taalbfr- De boord van den bovensten perooonlijke dienstplicht verslingerd en i ,w!ng drai,gl de melding Effet créé a bepaalt zich bij een feger van vrijwilli- i granger, payable a l élrangerOp den gers en toch staat Engeland er zoo dei- ^an e.n ondersten kring staat tig voor als elke andere natie. i vreemde, in den vreemde P,".™1, het "«zinnig, fcudjet der j %e Zhaervm financiën zal de kleur de kleur der zegels mogen veranderen Rusland Frankrijk Duitschland Italië Oostenrijk Engeland 5.200,000 man 3,409,000 2,710,000 2,550,000 1.912,000 614,000 Duitschland Frankrijk Italië Oostenrijk Engeland 775,000,000 550,000,000 362,500,000 300,000,000 400,000,005 2,387,500,000 Wij kunnen het cijfer voor Rusland niet opgeven en toch rekenen wij reeds als hij zulks geradig zal oordeelen. De zegels welke nog in magazijn liggen zullen vooraf verkocht worden. Modelbladen van de nieuwe zegels zul len op de griffiën der gerechtshoven en rechtbanken worden neergelegd ten ein de de vervalsching te voorkomen. KIESKRONIJK. o,. V'm;ii;^0n 'u;7T ""JCu"" i De gemeentekiezingen op 19 Oktober rnJkAibn?/ dwaas hoe j p. dei' stad Yper waren door den heer 1 minister, uithoofde van ernstige onregel matigheden, verbroken geworden. De uitslag dezer kiezingen was gemengd: liberalen en katholieken waren gekozen Zondag II hebben nieuwe kiezingen plaats gehad en ganscli de katholieke lijst zegepraalde met eene meerderheid van vijjtig stemmen. Vergadering der rechterzij j Herziening. Brussel, 3 feb. I De rechterzij van Kamer en Senaat i vergaderde dinsdag morgend in het hotel j van graaf de Mérode. In het begin der zitting verklaarde M. Beernaert dat, volgens hem, de rechterzij moest bevestigen dat zij eene herzie- ningsformuul bezit het bewonen van een huis. T... is na eene eerste ondervraging op gesloten geworden, Nieuwe bijzonderheden. De moorde naar had op de plaats der misdaad eene oude onderbroek gelaten, die vroeger aan eenen soldaat uit het leger had toebe hoort. Het nummer en de letter van liet regiment waren bijna onleesbaar. Hoe weinig belangrijk deze aanduiding ook was, trok deze de aandacht van den po litieman die met liet onderzoek van het drama en het opzoeken van den moorde naar gelast was. Met de medehulp van eenen expert- scheikundige kwam hij ter weet dat het bovenvermelde nummer 37842 was en de letter eene R was, zijnde de letter van het regiment der karabijniers. Deze ontdekking vergemakkelijkte on eindig de opzoekingen. Na eenige dagen vernam de politie dat dit nummer vroeger had toebehoord aan eei en genaamden Tilmans, eenen kerel der slechtste soort die verleden jaar uit het leger weggejaagd was geworden. Tilman was een miliciaan van het jaar 1883. Ofschoon zijn diensttijd sinds lang geëindigd was,was hij, uit reden van zijn slecht gedrag onder de wapens gehouden en eindelijk voor dezelfde rede uit het leger weggejaagd geworden. De moordenaar bad niet de minste voorzorgen genomen om zich aan de op zoekingen van het gerecht to onttrekken. Hij was regelmatig ingeschreven op de registers van den burgerstand en het is slechts aan het toeval te wijden dat hij niet eerder is aangehouden geworden. De moordenaar heeft bij zijne aanhou ding niet den minsten tegenstand gebo den. Hij heeft volledige bekentenissen Allerhande nieuws. De vorst en de oogsten. De staat der graangewassen m grond veroorzaakt veel vrees aan de landbou wers. Heeft de groote koude welke wij onderstaan hebben sedert eene maand en half de toekomst in gevaar gebracht van de granen gedurende den herfst gezaaid Ziedaar de vraag welke zich de landbou wers het gansche land door stellen. De granen zijn blootgesteld geweest zonder beschutting, van den 27 Novem ber af, aan zeer hevige koude, welke tot 16 graden onder zero bereikt heeft daar waar zij beschermd geweest zijn door een sneeuwen deksel, dat eene ontdooi ing van twee dagen had doen smelten, zijn zij geplaatst tusschen twee ijslagen, hetgeen nog meer kwaad aanricht dan de vorst. 'I Is in die omstandigheden onmo gelijk thij/is de uitgestrektheid der schade te schatten,'tis te vreezen dat die schade ne aanzienlijk weze en in dit vooruitzicht zullen de landbouwers goed doen van nu af hunne maatregelen te nemen om de door de koude vernietigde wintergranen te vervangen. Indien de leden van de linkerzijde zich daarbij aansluiten, moet men de herzie ning stemmen. Eene langdurige bespreking had ver volgens plaats, in den loop van welke M. Beernaert de cabinetskwestie stelde. Na deze verklaring van M. de minister hebben verschillige leden, die de ziens wijze van M. Beernaert niet deelden, ver klaard dat zij, in tegenwoordigheid der cabinetskwestie, zich zouden onthouden, daar zij de verantwoordelijkheid van den toestand niet op zich willen nemen. Bij de stemming heeft een gedeelte der aanwezigen M. Beernaert ondersteund; liet andere gedeelte heeft zich onthou den. M. Beern .ert zegde tevens dat, met het nieuwe stelsel, de Senaat geheel en ai zou gewijzigd worden. {Handelsblad). De geleerde en zoo verstandige bollen uit Den Dendergalm, kunnen niet begrij pen dat wij uit hoofde onzer ziekelijkheid het bestuur van Den Denderbode aan onervaren handen hebben moeten toe vertrouwen 't Is mogelijk liberale heeren, dat uwe verstandvermogens niet verder strekken, maar 't is nogthans zoo.... Plechtige Lijkdienst. Dij'isdag II. om 10 1/2 ure, werd in onze St-Martinuskerk een plechtige Lijkdienst gecelebreerd tot lafenis der ziel van onzen zoo diep betreurden prins Boudewijn, welken door de Burgerlijke en Militaire Overheden, de Troepskinderenschool en al de overige Onderwijsgestichten onzer stad en eene talrijke menigte werd bijge woond. Nationale Militie. Heden Woensdag heeft alhier de loting plaats gehad voor de nationale militie 231 miiitianen zijn ingeshreven het laagste nummer was 56 en het hoogste 286. Als naar gewoonlijk werd er weêr schroomelijk niet gezongen maar wel ge huild en geschreeuwd. Eu de slechte en ontuchtige liedjes!... Kan de Politie daar geen orde aanbrengen De geheimzinnige moordpoging der Kleine Vlecschhouwersslraal. De dader van deze geheimzinnige daad is eindelijk aangehouden. Door eenige zeer onduide lijke inlichtingen, is de politie-officier Tayart, der midden-afdeeliug er in gelukt zijn verblijf te ontdekken. Het is een genaamde Jozef T.... gebo ren in 1860, loteling van 1880, ingelijfd in het regiment der karabijniers. De heer Tayart heelt zich zondag morgend naar de woning van T... begeven in de Zes- penningenstraat, eu heeft hem bevolen hem te volgen. Zij zijn naar het St-Jans* hospitaal gegaan, waar het meisje M... nog altijd verzorgd wordt. Deze heeft T... zeer goed herkend als de dader der moordpoging waarvan zij het slachtoffer is geweest. De drijfveer der misdaad kon geen diefstal zijn, want geen enkel voorwerp van waarde was uit de kamer verdwenen van het slachtoffer. De moordenaar beweert dat hij gehan deld heeft onder den invloed eener zins verbijstering. Deze verklaring schijnt niet aannemelijk, want Tilmans vertoont niet de minste teekenen van zinsverbij- tering. Wanneer Tilmans 's anderendaags naar zijn werk ging, vroeg hem zijn pa troon van waar de wonde kwam, die hij aan de linker hand had; hij antwoordde hem dat hij op straat was aangevallen gewoorden door kerels, welke hij niet kende en die hen alles ontnomen hadden. Als eene zeldzaamheid wordt het volgende, uit de gemeente Wontergem gemeld. Ivo Gevaert heeft 2 zonen, de oudste Theodoor moest loten in het jaar 1885 en trok 144 nu van dees jaar moest de jongste loten, genaamd Alexander, en hij ook trok n' 144. Zoodat zij beiden een gelukkig nummer hebben. Op den dag der loting te Tliiel is er eene dubbele misdaad gepleegd een loter had een slecht nummer getrokken, hij liep vol gramschap de eene straat uit de andere in al tieren, in de Brugstraat gekomen ontmoette hij eene kudde scha pen toebehoorende aan M. Bekaart al met eens stootte hij twee schapen omver dat beide blijven liggen alle twee hunne voorpoorten waren gebroken, de schap per E, D. werd de linker oor afgebeten, M. Bekaart werd aanstonds verwittigd, hij kwam ter plaats, maar de lotcr had reeds de vlucht genomen. Als de vrouw van den schaper het droevig nieuws hoorde is zij in bezwijming gevallen. Zij verkeert in gezegenden staat. Men Eene bevolking vervrozen. schrijft uit Anseghem Ten gevolge van de strengheid van dezen winter en de langdurige en onge hoorde koude welke men sedert men- schenleven niet meer te verduren had, is gansch de bevolking der schoone en groote... vijvers die het kasteel der Wel edele JoiiKvrouw Gravin de Limburg- Stirum omringen, dood gevrozen. Met het invallen van den rassen dooi, die reeds alle putten onder water heeft gezel, moesten dus spoedige voorzorgen genomen worden om de waters zoo gauw mogelijk van al die levenlooze zwem mers te ontlasten en daarom liep verle den Donderdag het gerucht, dat alwie wilde, naar het kasteel mocht gaan vis- schen onder het ijs wel te verstaan. Alras ontstond er een ware strijd tus schen een vijftigtal g'improviseerde visschers, waaronder ook vischwij- ven die, gewapend met bijlen en hou- weelen, zich op het ijs waagden, ont het met overgroote brokken van een te kap pen. Aan deze ijsscbollen kleefden in massa groote en dikke karpels, tinken en blieken, en men had maar den arm in de gekapte lomme te plonzen om er den dooden pali.ig in overvloed bij den steert te grijpen. Het was waarlijk een koddig schouw spel al deze onversaagde visschers als om prijs te zien kappen en kerven dat de ijsbrokken, nog wel 30 centimeters dikke, hun boven het hoold spattende Al gauw ook zag men onze dappere vischvangers die voorde Oostendsche niet moeten onderdoen beladen met hunne proppende manden van hunnen buit, hel dorp doortrekken, hunne ware rondventende ec op het gekende deuntje roepende Versche paling versche visch Het is waar, de beestjes waren dood, doch dit belette niet dat zij even goed en smakelijk waren, daarbij men verkocht ze niet duur en dat zegt ook al iets. FRANKRIJK Sterke kerel. Woensdag avond rond 4 ure, had er op de Place perairre te Pa rijs eene samenscholling plaats rond een man, die worstelde tegen acht politiea genten. Met eene herculische kracht be gaafd weerde hij de acht mannen van zich af zoodat zij er niet in gelukten hem naar het bureel te brengen. Eindelijk, na een kwart uurs gewor steld te hebben gelukten zij hem aan te houden. 't Was zekere Henri Walter, 29 iaar oud, werkman, die eenige oogenblikken vroeger in een wijnhuis was getreden, er wijn had gedronken en daarna het glas met de tanden in stukken beet,zeggende: Zoo betaal ik mijnen drank. De aanwezige personen vonden dat zeer sterk, maar de baas haalde de agen ten, die er echter zeer moeilijk in geluk ten hem aan te houden M. Jacquin, bestuurder der genade commissie in het ministerie van justicie, heeft aan M. Carnot het dossier Eyraud gezonden, met het verslag der commissie Zooals men weet is de commissie gun stig aan het genadeverzoek. Alhoewel M. Carnot nog niet heeft geteekend, mag men daaruit toch beslui ten dat de straf van Eyraud in eeuwig- durenden dwangarbeid zal veranderd worden. DUITSCHLAND. Handel in plaatsen. Er zal te Ber lijn binnenkort een zonderling proces behandeld worden. Een jongeling wordt door eenen agent vervolgd, die 2000 mark van hem eischt, welke hij schriftelijk beloofd heeft indien de agent erin gelukte hem eene plaats te verschaffen in't ministerie van buiten- landsche zaken. De jongeling erkent zijne belofte, hij erkent dal de agent zijne belofte heeft gehouden, daar hem eene bediening in het ministerie van buitenlandsche zaken werd aangeboden. Maar, een ander per soon, die gelast was hem eene plaats in de magistratuur te zoeken, had er inder daad eene gevonden en hij had bijgevolg aan hem de 2000 mark betaald. Ik ben den eersten agent niets schuldig, daar ik van zijn aanbod geen gebruik heb ge maakt. Zooals men ziet wordt de handel in plaatsen op groote schaal gedreven. CONGO. Gevecht met de Arabieren. Duizend sla ven bevrijd. Er zijn thans eenige bij zonderheden bekend over een gevecht, geleverd door de troepen van den onaf- hankelijken Congostaat, tegen arabische slavenjagers te Lusango (Sankoeroe), in de maand angusti laatstleden. De Arabieren, aangevoerd door Congo- Lutélé, vormden eene groep die men op 7000 man mag schatten. Op 11 augusti, 's avonds, werd hunne nadering op bet station aangekondigd door vrouwen en kinderen, die voor de roovers de vlucht namen. De bevolking was met den groot sten schrik geslagen. Zij smeekten de be scherming der blanken af, verhalende dat de Arabieren alles te vuur en te zwcerd vernielden en vele slaven maak ten. Op 17 augusti werd de aanwezigheid van Lutété niet verre van het station Lrsango vastgesteld. Luitenant Descamps ging hem te gemoet met vijf blanken en iwee honderd zwarte soldaten. Onderweg ontmoette hij dragers,welke door Lutété gezonden waren met ge schenken voor den luitenant. Deze wei gerde met afschuw en zette zijne reis voort. Twee dagen later, den 19 augusti, kwam luitenant Descamps in aanraking met de Arabieren. Hun kamp besloeg eene uitgestrektheid van 15 hectaren en was vol buit en slaven.De luitenant zond boden naar den arabischen hoofdman, met het bevel dat hij aanstonds zijne jacht moest staken, de gevangen geno men slaven in vrijheid stellen en naar het liet station komen, om zijn gedrag te rechtveerdigen. Lutété zocht tijd te winnen, om den luitenant te bedodden. Onze dappere landgenoot aarzelde niet. Hij gaf bevel den vijand aanstonds aan te vallen. Met iever gehoorzaamden zijne mannen. Een hevig maar kort gevecht volgde. Het duurde slechts een kwart uurs. De Ara bieren verloren dertig man en hadden meer dan 60 gekwetsten. Zij namen de vlucht en werden verscheidene Kilome ters ver achtervolgd. Al de slaven van het arabische kamp, er waren er meer dan duizend, werden in vrijheid gesteld. Op het slagveld vond men, verborgen in eenen trommel, een vaatje buskruit, A. H. V. gjmerkt,een wel bekend teeken voor hen, die de incidenten van den veldtocht hebben gevolgd, welke tegen de anti-slavernij conferencie van Brussel is. Deze krachtdadige handeling hield de slavenjachten in de streek ineens tegen. De Arabieren zullen niet meer durven vooruitkomen, en de Onafhankelijke Staat zal er in aanzien meê gestegen zijn! in die verre streken.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2