NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 19 Februari 1891 10 centiemen per nummer 45ste Jaar N° 2541 VANSTEENKISTE Herziening. En het slot De hondsdolheid. Een en ander. DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNONGENPRIJS l Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique onna AELST, 18 FEBRUARI 1891 Politiek overzicht. Wat is dit Het trekt in de staat kundige kringen le Berlijn zeer de aan dacht, hoe bijzonder de fransche gezant door den keizer onderscheiden wordt, die hem in de laatste dagen tweemaal een bezoek bracht, terwijl de russische gezant bij Bismark op Friederichsruhe vertoelde. Wat gaat er nu gebeuren Wilhelm II werkt, oogenschijnlijk, om met de Franschen op goeden voet te ko men. De briel, door hem aan de Fransche Academie geschreven, is het duidelijk be wijs van zijne goede gevoelens opzichtens de Franschen. Verklaring van hel ministerie di Rudini. Groote zitting, verleden zaterdag, op Monte-Citorio. Talrijk waren de leden opgekomen en ook de tribunen waren overkropt. Al de ministers waren aanwezig en ook de oudministers bevonden zich, thans als gewone afgeveerdigden, op hunne banken. Markies di Rudini legde namens zijne collega-s liet ministerieel program bloot Het ministerie zal trachten het financieel evenwicht te herstellen door bezuiniging op de begrootingen van oorlog, marine en Afrika. Het zal eene eenvoudige, eer lijke buitenlandsche polittiek volgen, zonder nevenbedoelingen, gelijk liet past aan een land, hetwelk inderdaad vrede ▼erlangt. Wij zullen onze bondgenooten stand vastig en getrouw handhaven. Wij zullen door onze handelingen aan allen loonen, dat wij geene uitdagende of aanvallende bedoelingen hebben. Daar er ten onrechte verdenkingen zijn uitgesproken over onze betrekkingen met Frankrijk, zullen wij ons beieveren om aan die valsche veronderstellingen een einde maken. De vrede is noodig voor Italië om het uit de economische moeilijkheden te ver heffen. De minister eindigde met een votum van vertrouwen te vragen ten opzichte der voorstellen, die het ministe rie zal indienen. De verklaring van markies di Rudini werd ontvangen met een salvo van toe juichingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft het wetsontwerp, in zake de pre fecturen, ingetrokken en hetzelfde heeft de minister van financiën gedaan met dit ten aanzien eener nieuwe regeling van de in- en uitgaande rechten. M. Imbriani heelt voorbehoud gemaakt ZIJME ZONEN. (7® vervolg.) Hebt gc misschien geld noodig Neen vader, waarom denkt go dat Do koopman lachte. Is 't misschien eene liefdes historie, Bert Als 't maar zoo ver was, antwoordde deze moedeloos. Ot hebt ge misschien een medeminnaar f Een zucht was des luitenants antwoord. En wie is hij vroeg Van Stccnkistr. Een diplomaat, ecu kale prins. Misschien prins Oscar von Seiidheim Dezelfde, vader. Is 't dien, dat ge vreest, lafaard Gc weel toch dat tegenwoordig goudstukken meer klinken dan vorstentitels. Ja rader, als iedereen dacht zooals gij Een vorst, al is hij zonder bezittingen, aanzie ik altijd als een gevaarlijken mededinger. Wc zullen zién I Ik ben nieuwsgierig om de uitverkorene uws harten te kennen. Het zou me Mer spijten als gij mijn plan in duigen moest ten opzichte van de buitenlandsche poli- I tiek, in 't bijzonder voor zoover deze in verband staat met het drievoudig ver bond. Op voorstel van M. di Rudini is de Kamer uiteengegaan tol den 2 meert, om de regeering gelegendheid te geven, de aangekondigde wetsvoorstellen uit te werken, Wij ontleenen aan de bijzondere brief wisseling van Hel Handelsblad De kwestie der herziening is erg ach teruitgegaan. Het is geene beoordeeling die ik uitdruk, maar een feit dat ik vast stel. Van nu al aanziet men in parlemen taire kringen, het ontwerp Janson als verloren. En dat is het ook, in dien zin althans, dal er van eene onmiddelijke herziening geen spraak meer kan zijn. Van twee dingen een ofwel zal de kwestie lang, zeer lang in de cartons blijven slapen, waar reeds zooveel andere omwerpen na het onderzoek in de sectiën aangeland zijn, dikwijls zelfs ingevolge van een ver slag der middensectie ofwel zal M. Jan son, aangezet door de radicalen en socia listen, wiens getrouwe dienaar hij is voor alle werk, van de Kamer eischen dat zij in den tegenwoordigen zittijd uit spraak doe en dan zal het ontwerp van l'homme boulet met groote meerderheid verworpen worden, daar de rechterzij het eens is op dit punt dat zij de aanma tigende bevelen van den afgeveerdigde van Brussel niet slaafsch moet uitvoe ren. De rechterzij is het nog eens op een ander punt puntdat zij zich niet moet laten vangen in de netten der doctrinaire linkerzij, die de onmiddellijke herzie ning vraagt, enkel en alleen om tot eene oatbinding der Kamer le geraken. Dus, of lange vertraging, of stellige verwerping in den loop van den tegen woordigen zittijd ziedaar waartusschen M. Janson te kiezen heeft. Ik geloof dat ik mij niet bedrieg, wan neer ik zeg dat de leden der rechterzij de spoedigst mogelijke oplossing verkiezen. Men zal met het voorstel der onmiddel lijke herziening willen gedaan maken, en hoe eerder hoe liever, daar de linker zij als gevolg aan de herziening niets heeft voor te stellen, en men, zelfs wan neer zij iets voorstelt, alle reden /.ou hebben hare oprechtheid te wantrou wen. Maar alvorens verworpen te worden, zal het voorstel Janson in openbare zit ting besproken worden, en deze bespre king zal belangwekkend zijn. werpen om een meisje, dat mij misschien niet bevuilen zal. Ge kent (och mijne bedoeling? Ja vader, gij denkt aan Selma, niet waar Natuurlijk. En de gravin za! u geerne (tare dochter afstaan omdat ze wel weet welke goede partjj deze doen zat niet mijne schoondochter te worden. Maar waarom zoo ongeduldig zijn, Bert Gij wilt slechts van uwe keus weten I Het zij zoo, ik zie voorloopig van mijn voornemen af. Bert ademde vr(jcr. Met schrik had hij aan de harbaarschc macht van het goud gedacht. Op 't zicht van den groothandelaar riep de baron in vervoering uit Hor wonder toch dc n.iMii Van Steenkiste is vast eene beschikking voor mij. Een bijzonder toeval brengt dc leden uwer familie beurtelings voor mij. Hij was op't punt over Pieter te sproken doch een belcckcncnde blik van Bert deed hem zwijgen, maar hij dacht hoe wonder, ik moei "ast gclooven dat zij zich over hem schamen. Dc handelaar Van Steenkiste wist zich bijzonder hoffelijk te gedragen tegenover dc twee damen, zijne grove vormen, eenigszins ruwe trekken, werden in dc schaduw gesteld door zijne beschaaf de manieren en kicsche wendingen. Ziji. Iniv; blond haar, zijn helder, blauw oog, al les paste wonderwel bij zijn wat onopgcscliikt toi let, waarvan hij het gemakkelijke op prjjs wist te stellen. Om den mond lag een trek van eigenwaar de, die eenigszins zeggen wilde De wereld hoort mij toe De linkerzij zal gedwongen zijn hare diepe verdeeldheid in vólle daglicht ie stellen. Er zullen schóone botsingen plaats hebben, tusschen MM. Frère en Janson, 't geen hen echter niet zal belet-, ten alle twee de herziening le stemmen. 't Zou waarlijk spijtig zijn, moest het land van een zoo aangenaam schouwspel verstoken blijven. Het laatste Bulletin van den Landbouw brengt tuis een zeer belangrijk verslag van den li ter Dessart, der Academie van Geneeskunde, over de hondsdolheid. De lieer Dessart is sekretaris van hel Co- miteit der besmettelijke ziekten en diens volgens zeer goed ingelicht nopens al wat die vreeselijke ziekte betreft, die jaarlijks meer en meer slachtoffers maakt. Zijn verslag zal ons ongelukkig lijk niet gerust stellen. Vooreerst stelt de heer Dessart vast dat men in 1889, 321 dieren heeft afgemaakt die van dol heid waren aangetast en 338 welke men aangetast dacht te zijn. 't Is omtrent 231 meer dan in 1888. In de provincie Luik zijn de gevallen het minst talrijk, hetgeen zou schijnen te bewijzen dat de overheden er met meer zorg waken op de toepassing van de reglementen dienaangaande. De heer Dessart doet niet reden op merken dat men, om het getal der dolle honden te verminderen, voornamelijk aan het publiek moet doen begrijpen dal de dolheid niet plotselijk ontslaat, maar dat zij zich verspreidt door de besmet ting dat het publick diensvolgens de taak der policie moet vergemakkelijken door haar de dieren aan te wijzen die door eenen dollen of verdachten hond zouden gebeten zijn. Er is een ander vooroordeel dat men insgelijks moet doen verdwijnen. Men vermeent over het algemeen dal de dol heid zich maar gedurende het heele sei zoen voordoet. Dit is een? grove dwaling want sedert eeuige jaren heeft men in de cliniek van Cureghem vastgesteld dat de gevallen van dolheid talrijker zijn in den winter dan in den zomer. De heer Dessart beveelt krachtig het gebruik van den muilband aan. Het gebruik van den muilband, zegt hij, wordt dikwijls als schadelijk of min stens als nutteloos aanzien. Maar 't is niet aan den muilband zeiven dat men het moet toeschrijven als hij de beten niet belet in een grooi getal omstandig heden 't is aau den slechten staal van dat tuig. Indien de bevoegde besturen zich te accoord stelden nopens den keus van een of verscheidene typen van ver beterde muilbanden zooals, bij voor beeld, diegenen gezegd van Berlijn, dan ware T mogelijk dat de critiekeu al spoe dig zouden ophouden. In Duitschlaud, De eenigszins onsamenhangende wijze van uit drukken des koopinans was een zijner bijzondere hoedanigheden. Gelijk alle hcerschzuchtigc, ietwat despolii'ko karakters, zag hij liefst bij dc vrouwen het zachte, vreesachtige, schroomvallige nu, van die eigendommen bezat Anna geene enkele, 't Ge volg was, dat zij dan ook geenszins aan vader Van Steekistc beviel, die integendeel in Helena de schoonste vrouwendeugden ontdekte. Waarom is 't deze niet dacht de handclaar_ en dadelijk wijdde hij zijne hoffelijkheid aan haar hetgeen den onrustig opmerkzamen Bert door 't hert ging Toen dc prins terug in 't gezelschap kwam, kon hij bijna geene woorden, geene gedachten vinden om zijne verwondering over 'I zoo konverwacbte aangroeien des vriendenkrings uit te drukken. Dc handelaar bekeek den armen prins iet wat uit dc hoogte, en boog bij dc wederkeerige voor stelling geen centimeter lager dan voor elk ander sterveling der wereld. Wat zou ik dien gladden, kalen jonker, dien pronkenden nakomeling van lang vergane titel— voerders gaarne eene poets spelen zeide Van Steenkiste ter zijde aan Bert. doch, wel nagepeisd, hij is 't niet waard niet voor u decoquelto Anna voor zijn neus weg te pikken doch. erger voor u: gc zijl in dc strikken eener lichtzinnige modepop gevallen. Ge zondt weldoener van af te zien èn mijn raad te volgen. Wut verlangt ge dan van mij, vader Dat gc van uwe dwaasheid (erugkomet. en u waar de dolheid zeer zeldzaam is gewor den, wordt die gelukkige uitslag bijna uitsluitelijk toegeschreven aan hel be stendig en verplichtend gebruik van den muilband voor de honden die op den openbaren weg loopen. 't Is eene zaak van gewoonteware deze maatregel al gemeen in ons land, men zou er zich ook zonder twijfel met meer gemak aan ge wennen dan sommigen zich voorstellen. 't Is zeer wenschelijk, het gebruik alge meen en bestendig te zien worden, van den halsband, dragende den naam en bel adres van den eigenaar des honds, maat regel voorzien bij paragraaf 4 van art. 76 van voorzeid reglement, llal.de hij maar van bijna altijd de burgerlijke herstelling mogelijk te maken in geval van beef ge daan aan andere dieren of zelfs aan per sonen, dan zou daarom reeds die maatre gel zich verrechtveerdigen. Het verklaarde getal dér gebeten per sonen is meer dan verdubbeld, 't Is te verwonderen dat er zelfs niet meer zijn, als men ziet met welke onvoorzichtig heid, met welke schuldige zorgeloosheid men de dolle honden behandelt, voorna melijk in de stad. Kinderen, werklieden, vrouwen bieden zich aan in de cliniek van Curegem, dra gende in de armen honden bij wien de dolheid soms in volle ontwikkeling is. Het grootste getal der gebeten perso nen hebben zicli naar Parijs begeven om er de voorkomende behandeling van Pas teur te ondergaan anderen hebben zich bepaald lot de zorgen van den plaalselij- ken geneesheer er zijn er die geener lei voorzorg hebben genomen. Wij vestigen de aandacht op den ver zekerden invloed van het sterk geïodeerd water of van terpentijn als doodelijk voor de dolheidsmicrobe. Dit laatste heeft het voordeel voor 't publiek van zich in alle huizen te bevinden en alzoo aanstonds te kunnen gebezigd worden, in afwach ting van de verzorging en raadgevingen des geneesheers. Tusschen de 130 duizend algemeene kiezers die Belgie bezit zijn er 30 duizend geneverstokers en drankhuishouders, dus bijna het vierdegedeelte. Kr zijn in het geheel 136 duizend herbergen in ons land, dus 6 duizend herbergen meer, dan er kiezers voor de kamers zijn. Het. is werkelijk niet te begrijpen. In die 136 duizend geneverkroegen wordt jaarlijks voor 123 millioen sterke dranken ver kocht. Uverbo'lig hierbij te zeggen, hoe veel die duivel op flesschen, in zooveel lichamen verspreid op een jaar inricht. De alcool werkt niet alleen op het licha melijk en zedelijk gestel van den drinker zelve, maar op het gansche nageslacht. Het ware te wenschen dat men dit meer zoo gauw mogelijk van üie lieden o'ilinaket...., Vader, onderbrak Bert heftig, aanziet ge mij voor eene lompen jongen Koppige bliksem, zei Vanstcenkistc half ge belgd, begint gij mij ook tegen te spreken, geiijk Pieter Doch zwijgen wij nu over deze zaak om dat ee zoo zot verliefd zijt, zal ik u maar een blauw schecnljen laten loopen, doch zoek dan geen troost bij mij. Bert werd rood van verontweerdiging. Uwe tegenkanting, sprak bij trolscli, bewijst mij dat gij den prins voor eenen ernstigen legenkuntcr houdt, en dat hindert mij liet meest. Ja, vader, ik zat Anna bare hand vragen, om mij met hein te me ten. Ge doet Anna groot onrecht en mij bitter ieed met zoo over tiaar le denken, en ik hoop dat liet nooit zoover komen zal, dat gij ook op mij dwangmiddelen zult beproeven, 't ls aan mij, vader, u eene dochter voor tc stellen, en niet aan u, mij eene bruid op te dringen, dis ik niet bemin. Dc groothandelaar moest zich geweld aan doen om zijnen toorn te onderdrukken. 't ls alleen aan uwe dwaze onervarenheid, mompelde bij lusschcn de tinden, dat gij liet te danken hebt, dut ik niet categorisch handel. Mijne voor zegging trek ik nochtans niet in ge loopt een blauw scheen, zeg ik. VII. Helena, mijne dochter, zei baron von Heu- in acht name en den vuurdrank tegen een teug goed bier verwisselde. Wij zijn echter nog verre van dien weg af, als de statistieken ons de bewijzen brengen d3t er nog 100 duizend werklie den zijn in ons land, welke dagelijks een halven liter en 50 duizend welke een liter genever per dag drinken. Proeven en onderzoek van dokters en deskundigen hebben bewezen dat 80 ten honderd dezer voornoemde geneverman- nen totael gealkoliseerd zijn en dal hunne hersens en nieren zoo licht ontvlambaar zijn als een bokaal Punch, en dal men ze door eet; zwavelstekje zoude kunnen in brand steken. De wet op 't vergunnings recht heeft het getal drankhuizen reeds met 13 duizend doen verminderen. De algemeene raad van de socialisten partij komt een manifest te zeuden naar de belgische bisschoppen. In dat manifest wordt gezegd Gij zijt in ons land de hoofden van de katholieke kerk, waarvan de stichter gezegd heeft dat alle menschen broeders en gelijk zijn. Gij zijt de bedienaars van eenen godsdienst van vrede. Wij zijn de lasthebbers van eene partij van armen, van menschen die buiten alle godsdiens tige bezorgdheid blijven, en enkel be dacht zijn op de verdediging hunner miskende rechten. Om de gelijkheid en de broederlijk heid die uw meester predikte, hier op aarde te doen heerschen, zullen wij alles in 't werk stellen. Het manifest herinnert de voorrechten in de kiezingen, genoten door 130,000 Belgen, welke daarom echter niet beter noch eerlijker zijn dan de anderen, en niet meer recht hebben de anderen te overheerschen. Dit feit, gaat hel manifest voor, moet ook u tegen het hoofd springen, vooral omdat het gebeurt tegen de grondstelsels van uw geloof. Gij zult uit al uwe krachten ons doel ondersteunen, in 't belang van degenen die er onder lijden, welk ook het geloof zij, dat zij aankleven. Duizende ongelukkige en onterfde katholieken vinden getrouwe en ieverige ondersteuners in de katholieke partij. Dank gedeeltelijk aan onze onophou delijke pogingen, is dit hatelijk voorrecht reeds verzwakt, en zal het weidra ver dwijnen. Denkt gij er geen oogenblik aan dat het nuttig zou zijn uwe stem te doen hooren voor het algemeen kiesrecht, eene hervorming die vau aard is om de bur gertwisten te slechten en om een sociaal midden te verheffen, waarin duizende lieden uit het volk leven, die getrouw zijn aan uwe kerk Het manifest wijst op het gerecht als zouden vele dagbladen en mannen der senberg, van uit de dichte verschansing van kus sens en pelsen, waarachter hij om zoo te zeggen bijna geheel verdween, gelief me nu een oogen blik alleen te laten, liefste kind. Waarom, vader, stuurt ge mij weg vroeg Helena ietwat verwonderd en melancolisch, ik ben immers heel stil cn doc u geen last aan Wat zijt ge dan voornemens te doen Iets, wat ik niet langer meer kan uitstellen men heeft reeds te lang op mij gewacht. Die ver vloekte jicht heeft mij belet mijn gegeven woord na te komen, doeli nu moei het er door. De droevige toon des harons woorden en een stuk papier, met sierlijk schrift in zijne handen, helderden Hcloa al gauw het geheim op. Moet ge een nieuw stuk nazien, vader Ja kind, en ik ben hedch juist zoo slecht voor zulk heldenstuk gestemd, zuchtte de inten dant. Misschien veel beter voor een treurspel, vroeg ze schalscli. Ja, Helena ik verzoek u, mij nu alleen te laten. Gij. meisjes, kunt u zoo moeilijk stil hou. den, niet waar. O, papa ik.zou u juist het tegendeel kunnen bewijzen maar, zooals ge wilt I Bij die woorden nam Helena haar werkmandje cn begaf zich naar dc deur. Plotseling echter bleef ze, in gedachten verdiept, staan. Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1