NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN "T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 26 Februari 1891 10 centiemen per nummer 45ste Jaar N° 2545 aronnementprijs ANNÜNt ENPRIJS Politiek overzicht. VANSTEENKISTE VLEESCHHANDEL. Een en ander. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor res maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December Men schrijft in bij C. VAN DE PÜTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr i,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Hoeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Posl ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque huhb AELST, 25 Ff BREARI 1891 Begrooting voor 1892. De Fransche be grooting voor 1892 wijst in ontvangsteene som aan van 3,218,404,133Tr .en in uitgaven een cijfer van 3,217,615,525 fr.. alzoo bij 1891 vergeleken, eene vermeerdering van 53,110,506 Ir. wat de ontvangsten, en van 53.033,476, wat de uitgaven aangaat. Keizerin Frederik te Parijs. Ter gelegenheid van het bezoek der keizerin te Parijs, gelooft men te Weenen dat de uitwerkselen der verzoenende politiek, door de verbondene mogendheden ge volgd, zich binnen kort nog veel zicht baarder zal vertoonen. Aanslag tegen generaal Rocca. De argentijnsclic legatie te Londen maakt de volgende officieele depeche openbaar, ge- dagteekend Buenos-Ayres, 20 Februari Den 19 Februari loste een vijftienjarige knaap een pistoolschot op het rijtuig waarin de Staatspresident was geze ten, gelukkig zonder dezen te treffen. Al len zijn veronlweerdigd over deze daad, welke zonder gevolgen bleef, daar alles aantoont dal zij op zich zelve stond. Bue nos-Ayres en de republiek zijn beiden volkomen rustig. Volgens den verslaggever van den Ti mes te Buenos-Ayres drong de kogel in den wand van liet rijtuig in de onmidde lijke nabijheid van Rocca's schouder. Verscheiden personen zijn aangehouden, onder dewelke de ouders van den knaap en eenige van dezes bloedverwanten. Het is nog onbekend of de gegrepen knaap geheel alleen gehandeld heeft, dan wel voor anderen. Volgens andere telegrammen is het geen knaap, maar wel een jong meisje welke het schol loste. Nadat de staat van beleg te Buenos- Ayres was uitgeroepen, hebben talrijke officiers, waartusschen generaals, een manifest geteekend, waarin zij verklaren krachtdadig de beslaande regeering te on dersteunen. Het gevecht bij Tokar. lie eerste vol ledige inlichtingen over het gevecht bij Tokar komen uit Afafite, 20 februari, (via Soeakim.) Alvorens Tokar ingenomen werd, is er een hevig gevecht geleverd, dat een uur en een kwartier duurde, in de buurt van Afafite, tegen de troepen van Osman Dig ma, welke laatste intusschen niet per soonlijk aan den aanval deelnam. Men raamt het getal der aanvallers, die zich met woede op de Egyptenaars wierpen, op 2000 man. Nadat de gebouwen waarin de Egyptenaars zich bevonden, verwoest waren, ontstond er een gevecht van man tegen man. ZIJNE ZOÏVEN. (9e vervolg.) Niet heel en ganse!). Excellentie, doch ik zie dat ge er den spot niet meedrijftuw vroolijke toon zegt mij dat gij bet wel meent met mij. Inderdaad, docli vertrouw u op mij, en laa eerst en vooral de directie buiten uw gedacht wc hebben zc in 't geheel niet noodig. Doch, noch iels Mag ik cr tot mijn doel gebruik van maken, dat gij de neef van de gravi Heimwertli, zijt Maar, Excellentie Welnu, ik zeg, tot mijn doel, doelt vooral tot u voordeel. Ik verlaat mij gansch op u, Excellentie zegde Pictcr zuchtend. Goed zoo, jonge vriend, 't zal niet lang meer duren, en wil vast gcloorcn dat er ouder de too- r.ralintende'itcn ook mannen gevonden worden, d-'t hart op de rechte plaats dragen. Pictcr nam afscheid van den baron met een ver- Ten slotie rende de egyptische ruiterij op den vijand los, en sloeg dezen geheel overhoop. Zeven honderd lijken der vijanden lagen rondom de positie weke de egyp- lische troepen bezet hielden. Een engel- sche kapitein is gesneuveld, een andere werd gewond. Vier egyptische officieren zijn ernstig gekwetst 12 egyptische sol daten gedood, 42 gewond. Alle voornaamste Emir's bevonden zich bij Digma, die ontsnapt is in de richting naar Timin. De tijding van den zegepraal bij Tokar werd te Cairo geestdriftig ontvangen. De Egyptenaars stonden onder het bevel van colonel Holled Smith, en tus- schen hunne dooden telt men kapitein Barrow, van het 12e Lancashire regi ment. Kapitein Beech, van het 12® huzaren, werd licht gewond. Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Openbare Werken. DIENST DER OPENBARE GEZONDHEID DER GEMEENTEWEGEN. REGLEMENT op den LEOPOLD II, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toeko menden, Heil. Gezien de wet van 4 Augustus 1890, waar bij de Regeering gemachtigd wordt den handel in eetwaren te regelen en te bewa ken,en het gebruik te verbieden van scha delijke of gevaarlijke stoffen, gereed schappen,toestellen of voorwerpen Gezien bijzonderlijk de schikking de zer wet betrekkelijk den handel van slachtvleesoh. Gezien de wet van den 18 Juni 1887, betrekkelijk den invoer van vee en slachl- vleesch in België Ge/.ien de artikels 454 tot 457, 498, 500 lot 503 en 561, 2 en 3 van het Straf wetboek betrekkelijk den handel der ver val schte, nagemaakte, bedorvene of scha delijke eetwaren Gezien het Koninklijk Besluit van 10 December 1890, dat den veeartsenijdienst herinricht Overwegende dat de trafiek van het vleesch der zoogdieren en der vogels, alsmede van den afval, het vet en het bloed dezer dieren, aanleiding geeft tol misbruiken die groot nadeel toebrengen aan de openbare gezondheid en aan de handelseerlijkheid. Ge/.ien de talrijke mededeelingen die ons te dien opzichte toegestuurd werden, namelijk door de genees-en veeaartsenij- kundigo genootschahpen der verschillige streken des lands Gezien de adviezen van de Koninklijke Academie van Geneeskunde, van den Hoogeren Gezondheidsraad, van het Co- miteit der veeziekten en van de bevoegde technische diensten van ons departe ment van Landbouw, Nijverheid en Open bare Werken; Op voorstel van Onzen Minister van Landbouw, Nijverheid en Openbare Wer ken Wij hebben besloten en wij besluiten Het afmaken der slachtdieren, het ver- koopen van versch gevogelte en wild, het maken van eetwaren bij middel van vleesch -alsmede hel verkoopen dezer produkten, en eindelijk het vervoeren van versch en bereid vlresch zullen voor taan door de hierna vermelde bijzondere schikkingen geregeld worden onvermin derd deze der wetten en besluiten be trekkelijk den handel in eetwaren, in het algemeen, de policie der gevaarlijke, on gezonde of hinderlijke gestichten en de gezondheidspolicie der huisdieren, als ook de schikkingen der policiereglemen- len, dienaangaande door de gemeenten genomen, binnen de grenzen van artikel 78 der gemeentewet. 1. Afmaken der slachtdieren. Arfl. De slachtdieren, het verken bij begrepen, waarvan het vleesch, de afval het vet of het bloed tot de openbare voe ding besterad zijo, zullen, na hel afma ken, onderzocht worden door den expert inspecteur, benoemd voor de gemeenie waar het afmaken moet plaats hebben, 't zij door het gemeentebestuur, 't zij bij onstentenis der gemeente, door de Re geering. Art 2. In de gemeenten waar één of meer veeartsen wonen, of in de aanpa lende gemeenten, zal de bediening van expert inspecteur, bij voorkeur aan deze veeartsen toevertrouwd worden. Indien de bediening van expert-inspec teur aan geene veeartsen toevertrouwd is, zullen deze die geroepen zijn om ze ie bekleeden, de voorwaarden moeten vervullen door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Openbare Werken bepaald. Art. 3. Wanneer de expert-inspecteur geen veearis is, een onregelmatig geval bestaiigt, roept hij zonder vertoe ven de tusschenkomst in van den veearts aangewezen om in dergelijk geval zijnen dienst te verleenen en bij verwittigt ter zellder tijd den burgemeester die de uoodige politiemaatregelen neemt. Nochtaus, in een zeker getai onregel matige gevallen, door de reglementen bepaald, mag de expert die geen veearts is zonder de tusschenkomst van de vee arts beslissen. Art 4. Behalve het onderzoek na het afmaken, mogen de gemeenten, indien zij het geschikt oordeelen, eischen dat de dieren, bestemd om op hun grondgebied te worden afgemaakt, eene eerste maal voor de slachting onderzocht worden. De voorwaarden van dit onderzoek helderd gelaat, ofschoon hij locli niet gansch ge rustgesteld was. Aan de deur van het kabinet ontmoette hij Helena. Als e«n elcctrische stroom begon beider hart hevig te kloppen, en steeg bei den het rood op de wangen en glansde het vuur in hnnnc oogen. Snol sloeg zij de oogen neer en sloop ontroerd henen. Picter ademde diep cn zag haar in zoete beklemming na. Eindelijk, murmelde h|j zacht, eindelijk een blik uit die mijmerende oogen die mij slechts ge schonken werd, dat is licht voor eene lauge duis ternis, cn zoete troost voor vele bange, droevige uren. Helena ging naar haar vader terug. Eene schit tering lag op haa«- aangezicht. Op hare wangen gloeide nog het donker purper, uit haar oog straalde nog hel vluchtig geluk en in hare ge jaagde ademhaling trilde nog zacht de ontroering haars harten. Ze boog zich over den leuningstoel haars vaders cn fluisterde, zacht Papa, ge hebt mc vast eene rol beschikt, want ge kunt uwe plannen niet uitvoeren zonder mij Hebt ge ons afgeluisterd, Helena Ja vader, zooals ge zegt, afgeluisterd en ook begrepen, doch vergeef hit mij, ik kon mij niet verwijderen als ik den naam Van Steeukiste hoor- worden door de gemeenten geregeld, al de kosten ervan zijn ten hunnen laste. Art. 5. Na het afmaken en voor liet afhaken van het beest, wanneer het vel er nog natuurlijk geheel of gedeeltelijk aanhoudt, zal de expert zich ter plaats begeven, binnen de. twaalf uren in den zomer en.binnen de vier en twintig uren in den winter, om over te gaan tot het onderzoek van het lijk en de ingewanden die te zijner beschikking moeten gehou den worden. In afwachting van den expert, zullen de buiksingewanden in massa uitgetrok ken en derwijze bewaard worden dat zij in hunne normalen samenhang blijven. I»e borslingewanden moeten aan het dier vastblijven. Bij de eenhoevige dieren, moeten, behalve voormelde organen, die luchtpijp en het strottenhoofd insgelijks vastblijven. De expert zal op een register de be schrijving van hel beest, alsmede zijnen gezondheidstoestand aanteekenen. In geval van ziekte van het beest, zal de expert aan den belanghebbende een certificaat afleveren, getrokken uit een stamregister, en den aard der ziekte op geven, alsook haren graad van vorde ring, de bekomene inlichtingen nopens den aard der toegediende medecijnen, de wijze van afmaking en de geraamde schatting van het verlies, in geval een deel van het vleesch voor de voeding zou verworpen worden. Dit getuigschrift, zal op alle aanvraag aan de overheid moeten medegedeeld worden. Art 6. Indien, ten gevolge des onder- zoeks na de afmaking gedaan,het vleesch de afval, enz., voor de voeding goedge keurd worden, zal de expert op ieder vierde en minste of op iedere halve beest wanneer hel lamineren, geitjes of speen varkens zijn, ecnen stempel slaan, gelijk aan liat voorgeschreven model, en den naam der gemeenie dragende. Art. 7. Indien bet onderzoek vaststelt dat het dier geheel of ten deele onge schikt is voor de voeding, zal de burge meester hiervan onmiddelijk door den expert verwittigd worden en beslissen, na den expert gehoord te hebben, of men hel dier in zijn geheel of gedeeltelijk aan een gewoon vilbeluik mag leveren, dan of het lijk moet vernield worden, bij toe passing der schikkingen aangaande de gezondheidspolicie der huisdieren. Art. 8. Eene ministerieelc onderrich ting zal de gevallen bepalen waarin het vleesch, de afval, enz., altijd ongezond zullen moeten verklaard worden. Art. 9. Indien de belanghebbende de beslissing van deu expert niet aanvaardt, mag hij een veearts, door hem gekozen, met eene tegenexpertise gelasten. In geval van verschil raadpleegt men een derden expert, zijnde een anderen veearts, door den burgemeester of door de Regeering aangewezen en wiens ad vies beslissend zijn zal. de. En, als ik wist dot hij dc schrijver van het stuk was, toen was ik als aan dc plaats vastgena geld. Papa, die Van Stccnkiste is geen alledaagse!) dichter, geeu gewoon tooncelspclcr. Ge hebt het voornemen pemonkt voor hem eene schitterende loopbaan te openen, die hij reeds betreden heeft. Bjj het vernemen dier woorden ondervond de baron von Heusenberg eene zekere teleurstelling. Hij zag Helena vlak in het aangezicht en zeide dan half ernstig, balf schertsend Welnu, vertel mij dan eens mijn vooi nei Ik ben benieuwd om u mijne gedachten tc hooren uiteenzetten. Ilelcua, nat bedaarder geworden, nam plaats op des berons voetbank, i Gij wilt, zegde zij, eene liefbebbcrsvoorstelling bewerken. Üc gravin Helra- wertli, tante Tan Pieter Van Stccnkiste, moet tot bondgenootc voor ecu uitgezocht huistoonccl over- gehaald worden, waarin Mijnheer Van Stecnkistc optreedt en uitmunt, cn dit alles op 't hertogelijke slot. De hertog moet daarmee verrast worden op zijn geboortedag misschien, die niet heel ver meer af is. Is 't niet zoo Y Kleine heks riep de baron schaterend. Is dat mijne lieve, ernstige Helena f Ik geloof, doch tertje, dat die buitengewone scherpzinnigheid eene bijzondere oorzaak hebben moet. Ge stelt immers niet eerst sedert beden belang in dezen jongman Art. 10. De kosten van onderzoek zijn ten laste van den belanghebbende. In ge val van tegen expertise, zullen de kosten door deze laatste betaald worden, indien de beslissing van den expert bevestigd wordt en door de gemeenie in het tegen overgestelde geval. Deze kosten worden door tusschen komst van de gemeente of van de Regee ring aan den expert betaald, volgens het aangenomen tarief. Art. 11. Het afmaken en in stukken snijden van peerden, ezels of muilezels, lol de openbare voeding bestemd, mag enkel geschieden in eene slachterij of in een slachthuis, ter volkomene uitsluiting der vilbeluiken. De Burgemeester mag nochtans het afmaken ter plaats toelaten van peerd, ezel of muilezel tot de openbare voeding bestemd wanneer, ten gevolge van een erg ongeval, het vervoeren van het dier onmogelijk is. De stempel, door den expert op het peerden vleesch te slaan, met de woor den dragen Cheval (Wordt voortgezet.) Een misbruik, Er is voorzeker nie mand die. hel Brusselsch blad YEtoile Beige van Vlaamschgezindheid zal ver denken. Zij zelve zou de eerste zijn om daartegen verzet aan te teekenen. Dat belet niet dat de Etoile in haar nummer van zaterdag 21 Februari, een misbruik aanklaagt, waarvan de Vlamin gen slachtoffers zijn. Wij lezen in YEtoile Een klein voorval, dat voor het krijgsgerechtshof heeft plaats gehad, verdient dat mon zekere gerechtskos ten eens op den keper moet beschou- wen. Een Vlaamsche soldaat was voor het gerechtshof gedaagd en zijne on dervraging werd in het Fransch vei- laald volgens het gebruik door deu taalman. Tot hiertoe valt daarniets op te zeggen, doch hetgeen zonderling schijnt is dat men den betichte voor vertalingskcsten zeven franks in reke ning heeft gebracht. Het schijnt wei nig billijk dezen man, die onbetwist baar net recht heeft zijne taal te spre ken, de gevolgen te doen dragen van de onwetendheid van sommige rech- lers. Dat is wettelijk, maar het is een misbruik, op hetwelk wij de aandacht roepen van den minister van justicie. De gelijkheid der talen vereischi eene zelfde taxeering. Wat YEtoile dus tegen de borst stoot is dat meu den vlaming doet betalen voor de onwetendheid van den rechter. In dien men den betichte voor vertalings- kosten geen 7 frank had gerekend, zij zou alles opperbest vinden. Hewel, wij niet Die Vlaamsche soldaat heeft daar voor zeker zitten kijken, gelijk 'nen uil op 'nen kluil. Gc stel ook veel belang in hem, niet zoo Ja, vader, zei Helena, sedert verscheidene weken zag ik hem icderen avond op dezelfde plaats op dc comedic. Met glocieuden blik volgde hij al de voorvallen op 't tooneel, werd beurtelingsrood, bleek, cn doorliep al de graden der ontroering in een woord, ik ontdekte in hem eene diepvoelende kunstenaarsziel. Eens vroeg ik naar liem aan de gravin Helmwcrth en deze antwoordde enkel een t ooneelspeler. Dat is schande, morde de baron tusschen dc tanden, cn verder Sclma, ging Helena voort, was oprechter, zij fluisterde mij heimelijk in't oor 't is mijn nee Pieter, dc broeder van Bert, doch zeg aan mand dat gc 't weet. Dc baton ontstelde een weinig, doch liet zijne dochter voortga in. Toen ik hem hier zag, papa, was mijn eerste gevoel eene innige vreugde. Toen ook begreep ik olies. Hij heeft te kampen met grootc moeilijkhe den, hij gaat gebukt onder de smart, die zijn te genspoed hem veroorzaakthij lijdt meer dan iemand denken kun, want hij is in schitterenden overvloed opgevoed. Helena 1 Helena 1 riep de intendent zenuw achtig. ik geloof dat g»j hem bemint. Een blos overtoog haar gelaat. Vader, sprak ze dralend, vertrouwt ge mij Y Ja, mijne dochter, ik acht u overigens ook niet in staat om eene onbezonnenheid te begaan, doch ge zoudt het slachtoffer ccnei dwaling kun- worden. Bedenk vooral dat Pieter, door zieh van zijne betrekkingen los tc rukksn, een droevig lot ondergaat, dat hij zich zelvcn kiest doch dat er niet minder pijnlijk om is Niemand kan hem volgen, waarheen hij gedreven wordt door zijne kunstdrift, en gij wel het minst van allen Helena ik weet het Papa, antwoordde zijik denk zelfs dat ik Pieter bemin, wat het gezond ooi-deel ook daar tegen inbrengc, ofschoon ik hem slechts ken. zooals men een dierbaar liefelijk beeld kent doch ik zal nooit vergeten hoe ik mij opsiehtens u cn de wereld gedragen moet. En wat zal het gevolg zijn, Helena Zij hoog het hoofd op hare hand. Ach zeide ze droomend, indien ik maar wist of bij mij ooit beminnen zal En als 'tzoo ware vroeg de baron, geheim zinnig lachend. Da- zou hij aan het tooneel vaarwel zeggen, 'papa. Wees voorzichtig, Helena, als hij het toonee| verlaat, wordt hij weer dc zoon van den trotschen, burgerlijken millionnair. 'Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1