NIEUWS- EN AANKONDIGIMGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 8 Maart 1891, 10 centiemen per nummer ire Jaar N. ABONNEMENTPRLIS ANNoniceivpRus Politiek overzicht. j VANSTEENKISTE Zij alleen. Landbouw. DE DENDER-BODE. JU olatl verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N« 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque onna AELST, 7 MAART 1891 Proteclionnism, Er waait een protec tionnistische wind over Frankrijk. M. Méline, verslaggever der begrootinu heelt donderdag zijn verslag in de Kamer doen uitdeelen. Hij brengt daarin warme hulde aan de nieuwe toltarieven, welke zoowel den verbruikers als den voortbrengers tot voordeel zullen zijn. Hij haalt het voor beeld aan van NoordAmerika en Duilscii- land, en hoopt dat Frankrijk zal voort gaan, goede betrekkingen met de andere landen te onderhouden, want zijn doel is alleen om met gematigdheid den bloei van den naiionalen arbeid te verzekeren. Parijs, 6 meert. TarievenoorlogPetit Journal onder zoekt den toestand in welken België ge bracht wordt door de verhooging der douanentarieven. Het blad gelooft dat België niets zal beproeven tegen Frank rijk en dal wanneer de eerste beweging van kwade luim voorbij is, alles vrien delijk zal geregeld worden. De gevaren voor Belgie zouden le groot zijn en liet zal iu de fout van Italië niet willen vallen. Frankrijk is het land dat het minst le vreezen heeft op econo misch gebied, van den kwaden wil van anderen. Paspoorten in Elz-as-Lotharingen. In de op woensdag gehouden zitting van het Lands comiteil is het volgende adres aan den keizer voorgelezen a Naar aanleiding van de voorvallen, die dezer dagen in het buitenland plaats hadden en geleid hebben lot ver- scherpte maatregelen omtrent den pasdwang, verzekeren de vertegen- woordigers van Elzas-Lotharingen den keizer, dat zij elke inmenging van vreemde elementen afwijzen. Geen vreemde woeling is ooit geschikt, om hunne gezindheid aan het wankelen te brengen. Vertrouwende op 's keizers welwillendheid verzoekt hel Lands- comiteit opheffing of verzachting der bedoelde pasmaatregelen. Dit adres weid goedgekeurd, doch pas toor Winterer en de andere protestataire leden onthielden zich. Bismarck kandidaat. De groote tij ding van den dag komt uit Geestemünde waar er gewoonlijk bitier weinig nieuws van komt. De leiders der nalionaal-liberale partij in het 19® kiesdistrict voor den rijksdag hebben, naar men verneemt, prins Bis- mark kandidaat gesteld voor de aan slaande aan vullingsverkiezing. De kiezers van Geestemünde willen ongetwijfeld allen beroemd worden. ZIJNE KONEN. (12® vervolg.) Hij vertoonde zicli op liet toonccl als een oud man, vol listige en slimberekcndc plannen, onder dej.e onbekommerde, achterdochtige jeugd, en bracht zijne taak als ondermijnend, heimelijk samenzwerend clement zoowel ten uitvoer, dat de intendent bij't eindigen zijner rol hartelijk bravo' riep en den prins bij 't verlaten des toonccls harte lijk gelukwcnschte. Nu verschijnt Helena. De vroolijke, schoone gravin Magdalena, die den gcnialen Bruno van Hollenburg zeer genegen is. schept insgelijks be hagen in 't doorzetten dezes dcnkbeelds. In de kostschool kent men haar slechts onder den naam van Leentjc en daar, onder die bescheiden ver momming, bemint zij Bruno, den burgersjon- grn. Een scboon tafercel brengt nu de minnenden samen. Raulf is ten halve met het tegen hem ge smeed plan bekend eu op bet punt zich los te scheuren van zijn verwanten. Hij zegt haar dat hij twijfelt in zijne begrippen van de vrije onlwikie- One man, one vote. Het engelsche conservatieve ministerie heeft dinsdag eene glansrijke overwinning behaald, maar reden tot fierheid moet liet daar over niet hebben. Met 291 stemmen tegen 189 stemmen heeft het eene motie van M. Siansfield verworpen, waardoor werd be paald dat voortaan een kiezer slechts op ééne plaats hel kiesrecht zou kunnen uit oefenen. Dit is hei stelsel one man, one vote (één kiezer, ééne stem) dat een der hoofd punten uitmaakt van het liberale pro gram. Men weet da!, dank aan Gladstone, het kiesrecht in Engeland in zoo ver werd uitgebreid, dat het bijna gelijk staat aan hel algemeen stemrechteen der grond beginsels van Gladstone is de huisbewo- ning, het steunpunt der hervorming hier te lande door M. Beernaert vooruil- gezel. Evenwel is er in het engelsche stelsel nog eene bepaling, die eene onrechtvaar digheid daarstelt ten nadeele van den minderen man 't is de bepaling volgens welke een persoon, die op verschillige plaatsen des lands den vereischten kies- cijns betaalt, op verschillige plaatsen kiezen kan. Dat is eene bevooMeeling van den rijken man en hel uitoefenen van dit voorrecht is gemakkelijk daar de alge- meene kiezingen niet, zooals bij ons, op éenen dag geschieden, maar gedurende veertien dagen plaats hebben dan hier, dan daar, alleen om die heeren overal kiezers toe te laten hunne stemming uit te brengen. Het is tegen dit stelsel dat Gladstone zich verzet en in eene merkweerdige re devoering heeft hij de reden van dit ver zet le kennen gegeven. De les, uit de/.e bespreking te trekken, is het feil, dat de liberala-unionis'en met het ministerie stemden tegen een der punten die zij, als liberalen, dienden voor te staan, aangezien het op hun kiesprogram stond. De unionisten hebben zich gezelfmoord door die stemming, en zij zullen hel bij de aanslaande algemcene kiezingen wel gevoelen. De Chineezen zijn kwaad Wie heeft ooit gehoord dat de Chineezen kwaad konden zijn en dal nog al langs diploma tiek-.n weg Volgens bericht uit Washington heeft de ehineesche gezant aldaar naar Peking doen telegrafeereii, dat de regeering der Vereenigde-Staten den anti-chineesch- gezinden Senatcur Blair lol gezant te Peking had benoemd. In antwoord op dit bericht had de ehi neesche regeering per telegraaf haren gezant opgedragen, aan de regeering der Unie mee te deelen, dat de ehineesche regeering M. Blair niet kan ontvangen. Als men het nu te Washington maat niet voor een affront aanziet, of Brother Jonathan moet nog gaan vechten tegen de Zonen van tiet Hemelsche Rijk. ling van denken en bandelen slechts eene zaak was uit zijne handeling voortgekomen, bet ont moeten ven eene reine, geestverwanten ziel. Mag dalena iaat zich door zijne bctoovcrcnde, verhe ven woorden medeslepen zij ziet in hem den held van groote gedachten, bij is daar de afspiegeling van zijn ideaal. Nu volgt liet scheiden Raulf verlaat de jongelingvcrccniging en kiest liet harde ondankbare lot des dichtersMagdalena blijft in de kostschool in de nederige bediening van onder wijzeres. Na het eerste deel der vertooning, dat tot tevre denheid des barons afliep, hcerschte cr eene gulle vroolijkheid. De prins werd met zijne gelukkige nabootsing d is ouden edelrnans geplaagd, hetgeen hem evcntwcl niet best beviel, Op den achtergrond stond Bert van Steenkisic geheel beweegloos. Hij bad onder alle voorwendsels de medewerking van de band gewezen, en was sleehls tegenwoordig, gedreven door jaioerschheid op den prins. Anna, die weinig in het stuk te doen had, ver volgde gedurig den prins, die haar opzettelijk scheen te vermijden. Helena bevond zich ii.tusschcn in het duister achter het tooneel. Plotseling zeide eene bevende een zachte stem achter baar. Is Helena over mij tevredenj? Ten uiterste, antwoordde zij, gij zijt een waar talent. Hebt gij m(j niets anders te zeggen, duur- In een der laatste Senaatszitlingen heeft M. Lammens, altijd zoo wakker op de bres, groote waarheden gezegd over de benoeming in de rechterlijke orde. Men weet dat te Gent en andere sleden, M. Bara minister zijnde, een aantal par tijbenoemingen heeft gedaan zoodanig veel dat een katholiek in de rechtbanken een witte raaf was geworden. Vandaag nu er een conservatief minis terie is, poogt men het evenwicht zooveel mogelijk te herstellen doch eer dit vol ledig is, zullen er nog jaren voorbijgaan. M. Lammens bracht in aandenken dat er te Gent, onder het ministerie Bara, 9 benoemingen moesten worden gedaan, en dat die minister ze alle 9 aan liberalen toekende, terwijl van de 182 benoemin gen in de rechterlijke orde, er 179 libe rale waren. Ieder keer dat er nu een katholiek ge noemd wordt, berst de liberale pers als razend los gelijk een hond die men een been afneemt, alsof de liberalen, en zij alleen recht hadden op ambt en plaats alsof niemand dan zij alleen, weerdig waren om als rechters te zetelen. Heel te recht raadde M. Lammens het ministerie aan zich om al dat gebas niet te stooren de katholieken hebben ook recht om plaatsen te bekleedenen wij gelooven zelfs dat. zij hiertoe even goed, zoo niet beter, in slaat zijn als de libe ralen. Die heeren waren zoo zeker dat zij het monopool hadden der rechterlijke benoemingen, dat een hunner eens het volgende antwoord gal Een katholieke kandidaat hood zich aan bij eenen raadsheer van het hof van beroep (te Gent) die hem antwoordde Ik kan u mijne stem niet geven, het lio/ wil homogeen blijven. Prachtig Hij zegde dus in andere woorden ziet, wij, liberalen, wij maken een onder-onsje en daar mag geen katholiek zijtien neus tusschen steken. Om de katholieke burgers bekommeren wij ons niet Men begrijpt wal de justicie worden moet, overgeleverd aan eenen sectaris, die zoodanige onbeschaamde antwoord durlt geven. Er ontbrak niets aan, dan dat men den katholiek nog het recht ontkende van Belg te zijn Vervolg. Wat is de vereeniging in den Land bouw, volgens den geleerden schrijver, die naar 't gedacht van eet: mijner tegenstrevers zijne denkbeelden vormt, niet achter bestoven handschrilten maar te midden der levendige natuur in besef van 't geen den landbouw ontbreekt bare Helena Niets, was baar koel antwoord. Mijn God zucbte hij gesmoord, gij zijt dan onverbiddelijk Helena Mijnheer Vansteenkiste, zeide ze, plotse ling opstaande, we hebben een belangrijk stuk santen te spelen, 't is nu geen tijd om dwaasbeden tc verteilen. Helena riep hij ontmoedigd uit, waar zal ik de kracht vinden voor mijnen rol, als gij mij zoo bejegent O 1 zoo gij mijn lijden kendet Wal het ook moge zijn, Picter zei ze treurig, ik kan of mag het hier niet weten. Spreek in Gods naam aan niemand over ons geheim, bid ik u. Snel varliet zy Pietcr. Prins Oscar trad eens klaps ie voorschijn. Verschooning, mijubeer Vansteenkiste, zeide hij spotteod, sedert wanneer zijt gij de vertrou weling van de geheimen der baronnes Helena l Sedert zij mij daartoe recht gafwas het trotsclie antwoord. Wat onbeschaamde vrijheid riep de prins, bleek van toorn. Over Pielers voorhoofd toog eene gloeiende wolk, bij hét hooren dier schanmtelooze taal. Prins, zegde hij koel, ik bid u een oogenblik to vergeten dal gij spreekt met den tooneelspcier Vansteenkiste. Ik denk toch wel dat gij mij voor ecu man houdt, dien gij ongestraft ntoogt bclee- digen. Ik zal u later op behoorlijke uur en plaats daarvau het bewijs geven. Moeielijk ware het te bepalen daar de geleerde schrijver zulks in zijn artikel Geeft vergelen. Zijn gedacht vind hij op voorhand goed ronder dat hij er de gevol gen heelt van doen uitschijnen de beste wijze van toepassing laat hij ook aan mannen over <iie meer lust en bevoegd heid dan hij bezitten. Wist de schrijver dat zijn stelsel goed is, zoo ten minste moet hij een of twee voordeelen die er uil voortvloeien doen kennen. Kent hij er geene profijlen van, hoe heeft hij rede lijk kunnen beweeren dat zijn gedacht een gedeeltelijke redplank is voor den kwijnenden akkerbouw Bewezen heeft hij niets. Hij die anderen den steen wierp om een voorbeeld uit do geschie denis aangehaald te hebben, vindt niets clan voorbeelden ter bewijze van zijne thesis uit zijn onderwerp heeft hij zelfs niet den schijn van eene preuf ge trokken. Ik moet dus de bepaling ter/ij laten en mij met zijne bloote bevestingen vergenoegen. De boeren moeten samenspannen, zegt hij, om scheikundige vetten aan te koopett. Wat wil de schrijver daardoor zeg gen ?in welke mate zijn gedacht toepas sen Twee dingen zijn mogelijk. Moeten onze boeren hun eigen vet verwaarloozen om met groote onkosten zicli andere mesten aan le schaffen met de hoop de opbrengst van den oogst te vermeerderen Is die opbrengst dan zoo onbeduidend dat zij niet alleen die onkos ten instaat maar zelf den landbouwer voordeelig en meer winstgevend is...? Dit is in zekere zin de Culture inten sive. 't Is daar de eerste veronderstel ling mogelijk. Ik heb reeds aangehaald wat een land- bouwleeraar in Luxemburg was gaan bevestigen. In dert zelfden zin drukken zicli de voorstellers uit van een wets ontwerp op de bureelen der fransche Kamers neérgelegd. Proposition de loi tendant d Vorganisation du crédit agricole et populaire. voorgedragen door de heeren vertegenwoordigers Melitte, Viger, Passy, enz. Zij beweren dat de bestendige ondervinding der proef velden daar is om te bewijzen dat het geld mei gezond oordeel in het aankno pen van vetten en graansoorten verbruikt, door 't overschot der opbrengst eene winst geeft die door den band ten minste van 15 of 20 per honderd, zelfs tot 50 per honderd kan stijgen. Zulke overdrijving, en men moet wel opmerken dal dit hetzelfde is bij de land- bouwleeraars die over de Culture inten sive bij ortze akkerbouwers komen handelen, het voordeel heeft haar zeiven te vergruizen en te veroordeelen Wat geluk mag men uitroepen dat tegenover zulke vrijpostige theorien de boeren hun gezond verstand stellen, hunne onder vinding, de gewoonte, de routine, som- 't Is goed ik verwacht u, zei de prins, bleek van gramschap. Op 't zelfde oogenblik begon de akte. Pietcr bad nog nauwelijks tijd om zijne v> rwarde zinnen wat in orde te brengen, en zijn bruisehctid bloed 'e stillen. Zijn pols sloeg koortsig en met beklemde ademhaling ging hij op den achtergrond des too- neels op en neder. Sedert twee j dagen werd zijn hert door de vertwijfelendste wanhoop vaneengc- retcu. Dc indruk van het uur, waarop Helena hem haar hart had ontsluierd, om hem daarna van haar tc verwijderen, verkropte zyn gemoed. In dit oogenblik wordt voor de eerste maal de hoogste kunst des dichters in Item getoetsthij is gedwon. gen om met een gebroken hart den geest van zijnen rol vast te houden, en in deze beproeving straalt zijne ontembare kracht door. Hij spreekt niet alleen, hij declameert in vuur en waarheid. Raulf is bedrogen door de schande lijke handelwijs zijns vijands. Zijn geliefd Leentje is voor hem verloren; want op geen enkel zijner liefdebrieven komt antwoord. Verloten staat h(j in de hoofdstad en neemt eindelijk zijne toevlucht tol dc dichtkunst. Zijn eerste stuk wordt bewon derd, gevierd, doch aan al de eerbewijzen blijft hij ongevoelig, omdat liy slechts hart heeft voor Leen tjc. In dit oogenblik draagt de voorstelling den stempel van liet innigst gevoel. Helena hoort nog Pielers woorden. Er bestaat eene treurige over komst tussclu-n mij en dezen prins von Hallen, berg. tijds toch wat overdreven tegenover de zekere besluilelen op vaste en bewezene grondbegrippen der wetenschap gesteund. Zijt gij, landbouwingenieurs, niet wat de oorzaak dat onze boeren met hardnekkig heid aan den mos majorum houden met uwe theorien tot in het onwaarschijnlijke le drijven Gansch zijn leven heeft de eenvoudige landman gedaan wat zijn vader deed, geploegd, gezaaid lijk zijne voorouders, en op eens komt gij zeg gen dat dit niet meer deugt, dal andere middelen, die lOmaal meer winstgevend zijn, moeten aangewend worden. Zulke beweringen moeten van den kant der boeren eene reaktie teweeg brengen die slechts voor gevolg kan hebben eene grootere verkleefdheid aan bet oud stel sel, aan de wijze van doen, aan den handel en wandel hunner voorouders. Aan welke gevaren stelt een gewoon landbouwer van 't land van Aalst zich niet bloot, moest hij zich blindelings bals over kop in zulke theorien huisvesten. Geerne sta ik toe en neem ik aan dat de seizoenen gunstig uitvallen,daar men zou kunnen zeggen en opmerken dat iedere oogst aan al de wisselvalligheden van weer ert onweer, die nochtans der Cul ture perfectionnée of intensive in meer dere mate zijn blootgesteld, maar dat terzij gelaten, magmonals ontwijfelbaar aanzien dat zekere teeltwijzen en zekere vetten in de omstandigheden door de wetenschap stipt bepaald, zulke groote winsten aan de boeren verzekeren als die waar ik zoo even van gesproken heb? Dit is het vraagstuk in abstracto geno men, in cnncreto moet men nog rekening houden van een tal omstandigheden, die zekeren invloed uitoefenen, maar dit ter zijde gelaten. Lijk men ziet heb ik mij in de gunstigste veronderstelling voor de landbouwleeraars geplaatst, ook twijfelen zij geen oogenblik luidkeels,ja,te schreeu wen en brengen als voorbeeld en bewijs de proefvelden aan. De proefvelden bewij zen dat de kunst in slaat is het land meer ie doen voortbrengen. Nochtans aatt de de opbrengst staan palen die niet kunnen overschreden worden. Hoever zijn de proefvelden praktisch Welk is liet betrek tusschen de opbrengst dier velden, de grooteen beduidende onkos ten die zij ineêsleepen en die van de gewone wijze van bebouwing Kan ieder akkerbouwer zijn landijen in proefvelden herscheppen Die vragen moeten eerst beantwoord worden voor men de weerde, de kracht der bewijsvoering uit de proef velden getrokken, kan bepalen. Van de gevaren en wisselvalligheden die zulk betrekkelijk groot kapitaal voor den landbouwer loopt, wil ik mij geens zins inlaten. De boeren integendeel beweren het legenstellige en brengen tol bewijs in de alledaagsclie ondervinding, die toelaat le besluiten dat de kunstvetten en verbe terde graansoorten en andere methoden Nu volgt cr een roerend taferceldc gevierde dichter trekt de aandacht van den adel, die hem tot zich lokt. Men smeekt hem om een feeststuk te maken tegen het geboortefeest cener gravin. Magdalena von D., die hem gansch onbekend is. Hij verschijnt op 't feest en de koningin, gravin Magdalena treedt hem te gemoel, Magdalena, zijn Leentje in persoon. De schijn h irer vermeende ontrouw ontvalt haar, doch daarom is de strijd nog niet ten eind». Zijn denkbeeld bestaat iu twee vormen. Hij worstelt niet zijne princiepen en zoekt wat daarin ecli'. goud of bedrieglijke glans is. Magdalcna's invloed stelleen einde aan zijn twijlal. Zij is reeds tot helder bewustzijn gekomen zij is bet spel mot die vermommingen moede, sedert dc scheiding met Raulf haar tijd tol nadenken gege ven heeft Hij willijn hetgeen waartoe hare ge boorte haar heeft hcslcmd, en de gouden droesem barer vroegere d weeper ij is 't aanbod om nu den arinen dichter haar hart en hare hand te schenken. Nu ook laat hij zijn masker vallen. Hij opcobaart haar zijne geboorte en zijn stand, hij noemt zijne familie, die hem reeds lang heeft vergelen. De ontknooping is Bruuo von Hallenberg blijft dicb. ter, doch bij wordt in zijne rechten hersteld en wordt dc overgelukkige echtgenoot der schoone Magdalena. Daverende toejuichingen begroeten het slot. Men drukt Pietcr de hand, men wenseht hem ge luk .Mijnheer von Ileuseiiberg is in vervoeiing, hij sluit deu dichter iu zijne armen. j door de schrijvers van verlokkende bespiegelingen aangeprezen, zeer ver- sehillige uilslagen opleveren onder deu invloed van zekere omstandigheden die weinig of niet tot hiertoe bepaald of gekend zijn. De rol der verscheidene grondstoffen der vetten zegt een fransche schrijver, is nog slecht gekend de voor waarden der aaneigening zijn aan erns tige bedillingen onderworpen en de land bouwwetenschap is in de tegenwoordig heid van een onbekend iets waar zij de sluier nog niet heeft van kunnen ophef fen. Beter is hel met 't graan geld le maken dan met geld graan voort tc bron gen en dat. laatste bewijzen de gevierde proefvelden. Is de Culture intensive met kunstvetten het doelwit waar de schrijver met zijne woorden naartoe zeilen wil liet is moeilijk bet met vaste zekerheid te beves tigen. Geene zinsnede laat bet toe. De akkerbouw kan men onder twee oogpun ten beschouwen, 1° als nijverheid cn 2° in zijne betrekkingen met den koophan del. Wil de geachte schrijver zijn gedacht doordrijven op industrieel gebied, 't is te zeggen, de vereer.iging teweeg brengen in denlandbouwals nijverheidbescliouwd? Het voorbeeld, hel typusbeeld zulker vercentgtngen zijn de coporatiën der ambachten en neeringen der middeleeu wen Zou de geleerde schrijver ze weer in 't leven willen roepen en ze op den landbouw toepassen? Dan zouden de boeren van een en hetzelfde dorp, van dezelfde streek samenspannen en zich onderling verbinden dezelfde beschou wingen te doen, dezelfde teeltwijze en wetenschappelijke methoden aan te wen den. Dit vereischt natuurlijk een bestuur dat de plaats van iederen boer in 't bijzon der inneemt, hem zijnen wil opdringt en aan den boer-eigenaar als aan een onder- hoorigen gebiedt. Zoo zouden gansche dorpen onder een en hetzelfde besluur staan en daar men in zulke cultuur naar de nieuwe raeihoden zouden te werk gaan, zou alles onder het beheer zijn van eenen ol twee of nog meer landbouwin genieurs. Zulke systemen, geleerde schrijver, noemt gij de redplank onzer vervallen en treurenden akkerbouw Dit kan onmogelijk uw gedacht zijn alhoewel de geleerde tegenstrever, die mij in eene andere vraag zoo duchtig vervolgde, u zoo heeft begrepen. Men kan den landbouw nog beschouwen in zijne betrekkingen met den koophandel en dit schijnt mij de wijze hoe uw gedacht van vereeniging ten minste onder opzicht van aankoop van scheikundige vetten, moet opgevat worden. In dit daglicht gezet, de vragen of de Culture intensive iu de boven aangehaalde verhouding mogelijk zij, of hel noodig is voor onze boereu kunstvetten aan te koopen en hoeveel, die vragen, zeg ik, ter zij gelaten, is uw gedacht loffelijk eu IX. Dc fecsltllig was aangebroken, het hertogelijk kasteel schitterde in gouden glans, donderende kanonschoten begroetten hel aanbreken des blij den dags vervolgens werd er eene groote parade voor 't kasteel gehouden en een groot gala-diner had plaats. MijDhcer von Hcuscnhcrg had meer dun dc handen volde iotendent hadde zicli moe ten kunnen vertienvoudigen, Zijne Hoogheid was ten hoogste ingenomen met het plan des barons; hij raadde zijne gasteu aan een uur vroeger de lafcl te verlaten, teneinde aanstonds met de voorstelliug te kunnen begin nen. Picter bovond zich in 'l kleedkamertje, waar hij reeds iu jongelingsklecdij heen en weer wandelde, denkend op 't uur, waarop zijn lot ging heslist worden. Wat hem liet meest van al griefde was, dat zijn vader tegenwerkte. Dat was het ook, wat hem op den avond der repetitie het meest martel, de. Op den weg naar 't kasteel had een onbe kende hem dien avond een gezegeld papier in dc hand gestoken bevreemd keerde Pieter mar zijne woning terug, verbrak deu zegel, en las daarin dat zijn vader hem met bijtende woorden verweet dat hij de grootste schande over zijn geacht han delshuis ging trekken door opentlijk als komediant op te treden. Wordt voorigezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1