mÊËÉ. NIEUWS- El AANKONDiGINGSBLAO VAN OE STAD EN 7 ARR0NDISSE2YIENT AALST. Zondag IS Maart 1891, 10 centiemen per nummer 43ste Jaar Jf. 2548 Herziening der Grondwet VANSTEENKISTE Landbouw. DE DENDER-BODK ABOMEMEMTPR^S Jit niad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December Men schrijft in bij G. VAN DE PUTTË-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N° 31, en m alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque gauw. AELST, 14 3IA ART 1891 Politiek overzicht. Tarievaiooilog. Men leest in de Débats Men schijnt te Brussel duidelijk te ver staan te geven dal, zoo ons land zijne deur voor den b^lgise-hen uitvoer sluit, de Weerwraak zich niet zal doen wachten en dal België meer dan een middel bezit, om de slagen, die het land worden toege bracht, terug ie geven. Dit kan de dweepers der fmanciecom- missie onverschillig laten, maar dat geelt veel te denken aan menschen, die tot nadenken in slaat zijn. Militarism. Men weet dat het neder- landsche ministerie met een wetsontwerp dreigt, waardoor de militaire dienstplicht in Nederland zeer verscherpt wordt. Ofschoon ook op enkele plaatsen over dit vraagpunt in de katholieke rangen niet de geweuschte eensgezindheid heerscht, is de overgroote meerderheid der katho lieken er bepaald tegen. Er zijn van katholieke zijde pogingen aangewend om verzachting te bekomen van zekere bepalingen maar de volgende nota, die wij in de Maasbode aantreden, doet weinig op eene minnelijke schikking hupcn- - Is het Handelsblad wel ingelicht, dan heeft de minister Bergansius, bij het overleg met de commissie uit de Tweede Kamer, op geen e;.kel hoofd- punt van zijne weisvoordracht loege- geven. Indien er eene scheuring ontstaat in de meerderheid, dan zal het anti-revolution- naire ministerie er de schuld van dragen. Het zijn de liberalen die met dit alles het meest lachen Europeesche beschaving. Welnu,men mag er van zeggen wat men wil, maar Europa heeft reeds mannen naar het zwarte vasteland gezonden, die ginder aan de inboorlingen een zonderling gedacht moeten geven over onze bescha ving. Toen de schandalen Barttelot en Jeme- son aan het licht kwamen, ging er eene rilling door Europa, de philanthropen sprongen verontweerdigd recht, de poli tiekers riepen horresco en ..de zaak liep uit op eenen sisser. Engeland had het toen leelijk te ver antwoorden maar Italië, dat iedereens roem benijdt, zelfs indien die roem schande beteekent, doet nu <le deur dicht met luitenant Livraghi. Onze le/ers hebben al T een en 'i ander vernomen over de gruwelen die men Li vraghi ten laste legt. Luitenant Livraghi erkent overigens zelf de waarheid der beschuldigingen in eenen brief, die hij aan de Secoio gezon den heef'. Niet minder dan omstreeks acht honderd moorden, bekent hij,zijn op die wijze gepleegd. Alleen voert hij tot zijne persoonlijke verontschuldi ging aau, dat die misdaden op bevel van hoogerhand geschiedden. De politie, zegt hij, had uiidi ukkelijke bevelen gekregen om een aantal bepaalde personen te a doen verdwijuen. Indien dit juist is, maakt het de zaak nog erger. De afschuwelijkheden zouden dan niet te wijten zijn aan de bedorven heid van enkele personen, maar het zou den misdaden zijn van het officieel Italië! Meent Europa door het ui'zenden van Livraghi's en Barttelots de weldaden van vrede en beschaving aan het arme Afrika te brengen, dan gave de Hemel, dal hei liever werkeloos bleef en de zorg voer het opbeuren \an dat land van bloed en tranen, overliet aan de teere liefde en menschenmiii van de Kerk, die uit alle oorden van den aardbol de bloem harer zonen zendt, om Afrika onder leiding van zijnen grooten primaat zegening en voor spoed te brengen, in de waarachtige be- teekenis van het woord dat dan de mogendheden het brengen der bescha ving aan de ongelukkige zwarten overlie ten aan edele, zelfopofferende mannen, die niet zooals hare hebzuchtige barba ren, onder den schijn van humaniteit, eene bloedige parodie leveren van het h i-i n rio.» ..paotgn 1 I M o I— - verklaring van den lieer Beernaert. Dinsdag kwam M. Beernaert, eerste minister, in de Midden - A fdeeling, gelast met hei onderzoek van T voorstel Janson, aangaande de herziening der artikels 47, 53 en 56 der Grondwet, en liet er de zienswijze van het ministerie kennen. Ziehier in 't kort de hoogst belangrijke verklaringen van den achtbaren minister: liet ministerie is bereid de herziening der Grondwet aan te nemen, op voor waarde dat de twee groole politieke par tijen van ons land t'akkoord geraken. M. eernaen wil op dit oogenblik van geen algemeen stemrecht weten. De minister verklaart dat hij partijgan ger is van het kiesstelsel dat in Engeland en Holland bestaat, en dat het occupa- liestelsel genoemd wordt. De grondslag van het occupatiestelsel zou de kadastrale belasting zijn. Het kiesrecht voor de Kamer zou gegrond zijn op de bewoning, den cijns en de bekwaamheid. Zouden kiezers zijn, de bewoners eeuer huizing van een zeker kadastraal inkomen, de tegenwoordige cijnskiezers, en eene soort van bekwaamheidskiezers aan te wijzen door de wet. Het algemeenekiezerskorps,dat nu 1 30,000 bedraagt, zou moeten vastgesteld worden ZIJNE KONEN. (13* vervolg.) Welke geurende, voorzeggende gave, Picter, zegde Helena, wordt ge daardoor niet bemoedigd. Tusschen deze glanzende, schitterende bladeren zie ik de doornen doorschijnen, die deze kroon in eene koornenkroon kunnen veranderen, ant woordde hij somber. Het schitterend feest eindigde tegen den mor gen. In de verwarring, waarmee liet vertrekken en afscheidncmen geschiedde, gelukte liet Pietcr nog eens, in de nabijheid van Helena tc komen. Vaarwel, zeidc hij zacht en treurigach wat heb ik u POg veel te zeggen, Helena en mis schien kan ik dat nooit inecr I Mag ik u schrijven, Helena Ik zal uwe mededeeling ontvangen, zcide zij zacht, doch 't zal de eerste en de laatste keer zijn. Zij scheidden terwijl een stilgoeden nacht over Heiena's lippen vloog. Tot morgen, zei oogenblikkelijk daarop eene andere stem 't was die ',van den prins. Na eenige stappen gedaan te hebben, werd Pie tcr wederom aangesproken zijn broeder Bert stond voor hem. Ik moet u morgen spreken, zei de luite nant heftig zeg mij, wanneer en waar ik u vinden kan. Ik ook wilde u opzoeken, antwoordde Pie tcr ge vindt ntij den gelieelen dag op mijne ka mer, Sterstceg, n. 81), vierde verdieping. Bert wikkelde zich in zijnen mantel, groette zij nen broeder en verdween in de duisternis. Pieter zocht zijne woning op, een klein, dof ka mertje met een bed, eene tafel, een half dozijn stoelen en cenige. hoeken voor bemeubelecring. Door gemoedsaandoeningen uitgeput, wierp hij zich te bed en geraakte in eenen onrusligcn, kuorlsachtigen slaap. Heel vroeg in den morgend kwam Bert zijn broe der opzoeken dit was de eerste toenadering van zijns wege, sedert Picter het ouderlijk liais had verlaten. Met biltere ve rassing zaghij de armoede waarin zijn broeder verk erde en de ontberingen, die hij zich door zijne zucht naar poëzij en onaf hankelijkheid oplegde. - Pietcr ontving zijnen broader roet dc gulste vriendschap. Gelijk aan alle edele batten was de op 600,000. Mett zou deze nemen tusschen de tegenwoordige cijnskiezers, gemelde bekwaamheidskiezers en hel getal volle- digen met de bewoners. Het kadastraal inkomen, door de wel vereischt om kie zer te worden, zou verminderd worden tot men het getal van 600,000 bereikt. M. Beernaert is ook voor de evenredige vertegenwoordiging, doch desnoods stemt hij erin toe, die kwestie van de kieshervorming af te scheiden. Er zouden groote veranderingen ge bracht worden in den Senaat, die zooveel mogelijk de belangen zou moeten verte genwoordigen. Hij zou gekozen worden door de provinciale raadsheeren, of door eene soort van kiezing met verscheidene trappen. Het getal der kiesbaren voor den Senaat zou ook vermeerderd worden op den grondslag der bekwaamheid. Buiten de gekozenen van het kiezers korps zou men nog een zeker aantal uit stekende mannen in den Senaat doen plaats nemen. Dit stelsel heeft eenige overeenkomst met het stelsel der Engel- sche Pairs. Indien de herziening door het akkoord der panijen tot stand kwame, zou de eerste minister den Senaat en liet uit voerend Bewind willen versterken. Een middel om het uitvoerend bewind lp t'-i»i..,iu.ui tn net' toekennen aan den Koning van het recht, om na de stemming der Kamers, een beroep te doen op de natie, welke zonder ontbinding der Kamers, zich door eene soort van referendum zou moeten verkla ren over de maatregelen die door het Parlement gestemd werden. Het beroep van den Koning op hel volk zou maar kunnen gebeuren door eene overeenkomst van den koning mei zijne ministers. M. Beernaert verklaart zich, in naam der regeering, ook partijganger van de geëvenredigde vertegenwoordiging voor «te wetgevende, provinciale en gemeente- kiezingen. De minister wil nog andere artikels in de Grondwet veranderen, hij zou name lijk eene bepaling willen doen aannemen betrekkelijk de soevereiniteit van onzen Koning over den Congo. M. Beernaert heeft verklaard dat de macht van hel middenbestuur moet versterkt worden, en de macht der burgemeesters onderworpen zijn aan die van den Staal, ten minste in zekere gewichtige omstandigheden. M. Frère-Orban, in naam der liberale partij, verklaart geen vrede te hebben met de verklaringen van M. Beernaert Daar het ministerie verklaart dat de herziening noodig is, moet het ministerie de middelen zoeken om de herziening mogelijk te maken en geene oplossing vragen aan de minderheid, die geene verantwoordelijkheid heeft. M. Buis sluit zich min of meer aan bij de verklaringen van M. Frère, maar hij vindt in de zinswijze der regeering ver- schillige punten die verdienen ernstig onderzocht te worden. M. Janson sluit zich aan bij de verkla ringen van M. Frère-Orban. Hij zegt ook dat het onnoodig is dat de partijen t' akkoord zijn. Men moet maar de herziening doen en het volk laten beslissen. Woensdag vergaderde de Midden- afdeeling opnieuw om de bespreking voort te zetten over het wetsvoorstel van M.Janson. M. Frère-Orban nam het woord, dit maal om te verklaren dat het akkoord der partijen wc nachtelijk maar niet mogelijk is. De spreker vindt de verklaringeu, door M. Beernaert afgelegd, onduidelijk. Hij zou van wege de regeering eene meer kategorieke verklaring verlangen. Om te zien ol het akkoord mjgelijk is, wenscht M. Frère eene groote openbare bespreking voor de Kamer, over de her ziening te doen plaats hebben. Hij bestrijdt op vele punten de ziens wijze van M Beernaert. Ton slotte verklaart M. Frère dat hij 1 der partijen zooals het door ~t" i-iWPKeölolit wotdl, ni«l wil Vo! hem zou de regeering eene gemakkelijke oplossing aan het vraagstuk kunnen geven door een gansch vootbe reid wetsvoorstel neet' te leggen dat aan de gedachten van M. Beernaert eenen praktischen vorm zou geven. M. Beer naert zou zijn occupatiestelsel kunnen loepassen op de gemeente- en provinciale kiezingen. De bespreking van dit wetsontwerp in de Kamer zou ieders gedachten aan liet land doen kennen. Indien de Kamer hel stelsel aanneemt ver dc gemeente en provincie, zou het ministerie dit onmiddellijk kunnen aan nemen als een kiesplatform en de Kamers ontbinden. Het land zou alsdan kunnen uitspraak doen ol hel van heloccupatie-stelsel wil voor de wetgevende kiezingen. M. de Smet de Nayer is verslaggever der Midden-afdeeling gekozen. Een tweede zaak waarvoor de vereeni- ging in den landbouw winstgevend is volgens den geachten schrijver, is voor den aankoop van machienen. De land bouwers moeten zich verstaan, zegt hij, om zich op gezamentlijke kosten land- bouwmachienen en meer andere verbete- ringsmiddelen door deskundigen aange prezen, aan te schaffen. Is zijn gedacht toepasselijk wraak hem onbekend, en '1 was alsof er tusschen hem en zijn broeder geene scheiding had plaats gehad, scheiding, waaraan de zwakheid van Bert *.er dan zijn hart had deelgenomen. Alvorens u het doel mijner komst bekend maak sprak Bert tot zijnen broeder, moest ge mij cers1 zeggen waarom gij ook mij wildet op. oeken. Ik hoop, Bert, dal gij mij uwe hulp bij eene zaak van eer niet weigeren zult, zei Pietcr het betreft een tweegevecht. Victor lachte ietwat scherp. Dat is aardig, riep hij, ik kom met hetzelfde voor den dag, doch met dit verschil, dat ik dc uitdager ben en gij de uitgedaagde schijnt te zijn. En wie is uw tegenstander vroeg Pietcr. Prins Oscar! Wel verduiveld, die is dc mijne ook Nu, wal hebt ge met hem Dat is mijn geheim, broeder, zei Pieler, de zaak is van leederen aard en duidt gecnen uit leg. Dit is niet voldoende voor mij, viel Bert heftig iu ik moet dc oorzaak van uw strijd ken. nen, en weten of ik den prins voor een ongeroe pen indringer of voor een schandelijken huiche laar houden moet. Welnu, Bert, zei Picter zacht liet betreft Helena von Heusenherg, die ik bemin. En die bij ook bemint! riep Bert in gram schap uit. Wjj waren beide bliud, gij, dal gij ziju (ladderen 0111 Anna niet zaagt, en ik, die niet vatte larom hij het deed. Maar hoe kan hij bij beide dezelfde rol spe len 1 vroeg Pieter. -Door Helena om uwentwil afgewezen, zei Bert. zal hij niets beters gevonden hebben dan Anna zien om den tuin te leiden. Ik ben op ver nederende wijze door liuar afgewezen, omdat zij hoopt prinses ie worden doch ik zit mij wre ken. Die voldoening zal ik voor mij ncinen, ant. woordde Pieter. Bert liep in slechte luim liet vertrek op en neer Dc koude, hoogmoedige wijze, waarop ziju aanzoek van de hand was gewezen, vertoornde hem. De woorden zijns vaders gij zijt in de strikken eener coquette gevallen, brandden Item in den geest, ge durig meende hij ze te lioorcn. Picter, zegde hij eensklaps, zich vlak voor zijn broeder plaatsende, ik geef u het genoegen der wraaköocli geef dien verachlelijken kerel eveneens mijn deel. Ik vecht niet op. rekening van een ander, merkte Pietcr lachend aan ik zal hem slechts eene kleine herinnering achterlaten. Bert was gereed om weg te gaan, toen de deur werd geopend en de groothandelaar Vansteenkistc op den drempel verscheen. Met een blik, ilie i>lles behalve vaderlijk was, zag bij Pietcr aan eu giug ,reclit op hem toe. Wanneer de schrijver van genoemd arlikeld zijne denkbeelden over vereeni- gingen en samenspanningen der boeren in de wereld zond, moest hij, meen ik, bijzonder het oog gevestigd hebben op den toestand van 't land van Aalst. En welk is deze De overgroote pacht hoven van eertijds, vergelijkbaar in uil gestrektheid bij die der fransche boer derijen of van sommige streken van 't Walenland,bij voorbeeldden buiten van Nijvel en Hal, de Hesbaye, de Gondroz, enz., beslaan er niet meer zij zijn lang zamerhand verdwenen, uitgestorven ver brokkeld en in de handen overgegaan van kleinere boeren onder den invloed van een aantal omstandigheden en onder de werking van verscheidene oorzaken. Eene boerderij van een koppel goede peerden wordt er als eene schoone aan zien en die van 5 reeds onder de groole gerekend. Kunnen zulke boeren samenspannen om machienen aan te koopen en te ge bruiken, die slechts nut opleveren voor overgroote bebouwingen Nochtans maken wij een onderscheid want machien en machien is twee heeft men de gewoonte bij onze boeren te zeggen. Er zijn werktuigen die-hijna gelijktijdig door ieder medelid v j ^den bond zouden kunnen gcluuikl vvc'dt 0f l0Ch rap achtereenvolgens zodder de belangheb benden, eenige schade toe te brengen Een zulker werktoestellen is het nieuw botermachien waar ieder lid zich kan van bedienen bijna zon ier zijnen gebuur le doen wachten en hem daardoor in zijne belangen te kwetsen. Zulke werktui gen, een maal dat hun nut is aanmerkend geworden, zou de vereeniging zich kun nen aankoopen maar zoo en is het niet meer gesteld, dunkt mij, wanneer er spraak is van zulke machienen die slechts opvolgentlijk kunnen gebezigd worden en waarnaar, als er een lid meê ingang is, een andere zou moeten wachten, iets wat hem dikwijls veel schade en verlies zou kunnen toebrengen. Onder dit betrek schijnt mij de toepassing van het gedacht van den schrijver eenvoudig onmogelijk. In eene eerste antwoord schreef ik dik wijls gebeurt het dat, door het slecht weder van T jaargetijde al het werk op een valt, hoe zullen dan al de hoeren die, die schoone nieuwe machienen helpen koopen hebben ze op den zelfden "tijd kunnen bezigen. Wie heeft er het recht Ah krakeel en tafereel. (l)enderbode 23 November 1890.) Andere uitleggingen waarvoor het ge dacht van den schrijver vatbaar is, wil ik niet aanhalen daarzij voor 't groot ste deel gansch onmogelijk zijn. Dank baar zoude ik hem zijn, wilde hij zijn gedacht wat nader bepalen en onder opzicht van landbouw machienen er de wijze van toepassing nagaan. De schijver vervolgt. De boeren moeten samenspannen om gezameutlijk vee aan te koopen. Hier wederom is een onderscheid noo dig. Voor die landbouwers of eigenaars die langs de oevers van Dender en Schel de uitgestrekte weiden bezitten en jaar lijks een aantal vetbeesten leggen, kan de vereeniging, de bond goed stichten alhoewel de uitvoering en toepassing zeer moeilijk zij. Inderdaad hoe gaat men zich de beesten verdeelen en wie Wie ook gaat ze aankoopen en uitkeuren, den prijs bepalen van den aankoop Gaat gansch de bond ter merkt of eenige der slimste boeren In ieder geval is de moeilijkheid derzellde - quol capita tot sententia «zooveel hoofden zooveel ziens wijzen, en onder zulk opzicht heeft ieder zijn gedacht en over de goesting en is er niet te twisten. Voor onze boeren bij voorbeeld van Aygem, Heldergem enz., is de boerenvereeniging onder opzicht van aankoop van vee gansch ontoepasselijk. De landbouwers voor zooveel zij vee noodig hebben kweeken het zelf en het gebeurt zelden dat zij beesten in massa moeten aankoopen. Eene laatste zaak waarvoor volgens den geachten schrijver de bieren moeten samenspannen is ankoop van nieuwe graansoort Waartoe moetc?i orien die nen Om ga/aaul ls het dus noodig dat de boer in 't zaai- seizoen nieuwe graansoorten aankoopen? Is de opbrengst er grooter van en zullen dan de merktprijzen van 't graan stijgen Welke voordeelen zullen de landbouwers er uittrekken? Dat op een gegeven oogen blik voor zooveel het zich bepaalt op de eerste aankoop van eene nieuwe gr aan- soort meer winstgevend dan de andere, uw gedacht de boeren zeer voordeelig zoude zijn, is onloochenbaar, maar men moet zich toch van overdrijvingen verre houden. Zijn die nieuwe graansoorten integendeel geschikt om aan hel vee ver- voederd te worden bij voorbeeld de maïs, dan is uw gedacht zeer goed en aanprijs- baar. Om mij nu in eenige woorden samen te vatten, heb ik iu mijne ontleding van het artikel van den geachten schrijver, de vereeniging in den laudbovw goedgevon den in zijne betrekkingen met den handel. Als nijverheid beschouwd doet hel gedacht van boerenbonden mij huiveren daar het de corporatien der middeleeu wen in 't leven roepen waar, die geens zins met de hedendaagsche gedachten en zeden overeenkomen. Die coporatien heb ben hunnen lijd gehad, hebben goeds ge- stichl,zeker, maar door de overmaat der mededinging aangedreven, zetten wij de tegenwerking niet over hare juiste palen. Zulke vereenigingen, waar de boer jaar lijks ziju aandeel uit de dividende komt trekken, waar hij als individu verdwijnt, schijnt mij een eerste stap tot het collec- tivismus der socialisten, tot de vernieti ging van den privaateigendom. Andere Bert, zei hij kortweg, iaat ons alleen. Vader, hetgeen ge mijn broeder te zeggen licht kan voor mij geen geheim zijn ik zal zoo vrij zijn tc blijven. 'tZIj dau zoo, morde dc koopman ontevre den. Ik wil zien, zegde lijj met verbeten woede, of ik nog het recht heb mijn zoon enne dwaasheid uit het hoofd tc praten of niet. Dit recht had gij voor mijne meerderjarig heid, vader, antwoordde Picter met vaste stem, doch thans hen ik mijn eigen meester, en kunt gij geen dwang meer op mij uitoefenen. Ik raad u dan aan van uw voorgenomen plan af tc zien. Hemel, welke taal riep Vansleenkiste woe. dend. Denk! ge misschien dat uw weg is gemaakt, nu gij door de tusschenkomst des intendents bij den hertog zijt ingedrongen Bedrieg u maar niet! Gij zult wijselijk handelen al die nieuwe kennis - sen tc laten varen, en u met ernstige zaken bezig te houden. Pieter baalde de schoudeis op. Vader, zeide hij kalm, geef mij dc vrjjheid van wil, het schoonste geschenk, dat ouders aan hunne kinderen schenken kunnen. Thcaterwoorden 1 riep dc handelar minach tend. Jk zeg u voor dc laatste maal zie van uwe loopbaan ais tooncclspclcr af, of gij hebt uwen va. der, de hemel hoorc mij, voor de laatsic maal ge zien. Volbreng mijn verlangen, zooniet erken ik u niet meer voor mijn zoon ik onterf u ten voor. deele van Bert. Picter bleef onverschillig bij helhoorc.11 dier woorden, doch Bert vloog eensklaps op Gij gaat te ver, vader 1 riep hij heftig, hetgeen gij Pie tcr zoudt onttrekken zal ik nooit als het mijne aanzien. Wie heeft er u naar gevraagd was het bar- ,che antwoord. Pieter trad tusschen beide Vader, zegde hij, met eene slem, waarin geene aandoening te hooren was, w il niet verder onderhandelen het is alles te vergecfsch. Ik ver klaar u stellig dat ik van mijn voornemen norit wil, noch kan afzien doch ik zal uwen naam spa ren ik zal hem afleggen, en onder eenen anderen optreden, ik wil zelfs buiten mijn vaderland miju geluk zoeken. De groothandelaar was buiten zich zeiven. Ik geef u nog twee dagen om te bedenken, zeide bij heftig, en dan zult gij kiezen tusschen eene plaats in mijn hart of mijn vloek. Vader, houd op! riep Bert hijg» nd. Op dit oogenblik ging de deur open en traden twee heeren met onderscheiden uiterlijk binnen. Bert begreep wat die komst betrekenen moest, hij erkende de afgezanten van prins Oscar. Vader, zegde hij, laat ons gaan, thans zijn wij •r te veel. 'Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1891 | | pagina 1