Het mes op de keel. Een en ander. REGLEMENT Allerhande nieuws. kunnen zich door zulke verlokkende bespiegelingen laten meésleepen, voor mij is dit een onheil, eene onherstelbare ramp. Gij kent de romeinsche geschiede nis, en weet de verschillige omwentelin gen en verscheidene stappen ir. de ont wikkeling van den landbouw. Eerst beploegde de romein zijne akkers zelf daarna door de vermenigvuldiging der slaven liet hij aan dezen den arbeid over en genoegde zich ze te bewaken tot dat zij eindelijk te vadzig nog dit te doen, hij zijne bebouwingen aan de zorg van eenen villicus overliet en zijnen tijd en leven in brasserijen der stad ging verspillen. Men weet ook wat volgde. Werpe mij de ver- eenigingen niet op door industrieëlen gesticht, zij bewijzen niets en op onzen buiten en akkerbouw toegepast ware dit eene ramp. Voor mij moet de boer zijn eigen ploeg besturen, om de eenvoudige zeden en geloofsbegrippen te bewaren en te versterken. Een stelselmatige vijand der nieuwe verbeteringsmiddelen door de wetenschap aanbevolen, mag hij niet zijn maar ze aannemen wanneer de ondervinding ten hunnen voordeele heeft gesproken. RIK. De liberale bladen van Brussel, Etoile Chronique en Réforme, bespreken de ver klaringen van den heer Beernaart en zien er niets andors in dan een middel om de herziening en het algemeen stemrecht te ontwijken. Wat den heer Frére betreft, dieniets voor te stellen heeft of geene verbintenis namens de linkerzij durft aangaan, voor dezen hebben zij niets dan lof over. De drie bovengenoemde geuzenbladen zijn het eens op één punt. Het gouver nement moet de herziening voorstellen, zelfs zonder te weten welke er de waar schijnlijke gevolgen zullen van zijn zooniet zal het omvergeworpen worden Door wien Dat vergeten die groote lichten te zeggen. In alle geval zal liet door de linkerzij niet zijn die, evenals de rechterzij, het algemeen stemrecht verwerpt, doch niets in de plaats weet te stellen van het cijus- stelsel, dat zij wil afbreken. Het blijkt klaar en duidelijk dat de libe rale kopstukken de herziening willen doen stemmen, in de hoop door de ont binding weer boven te komen en dan. de herzieningsgezinden te zenden wan- delen. EtoileRéforme en Chronique dreigen met oproer, indien de herziening niet onvoorwaardelijk gestemd wordt. Het gouvernement zegt l'Etoile - zai bertien of het zal herzien werden De to*«ts«t'd Jk.fc'jïrV'öjj, se - -• Réforme .v/v-U* vroeg* waav indien er een vitóer»éb' «ktWpa uu> bestaan, waaraan» niemand web zèu mogen onttrekken, 't is wel op de nood zakelijkheid het land te vrijwaren tegen de gevaarlijke woelingen. Het geldt zegt la Chonique art. 47 te herzien om de algemeene werksta king te voorkomen, om het land te red den van eene verschrikkelijke krisis, om den handel en de nijverheid te bescher men legen de onvermijdelijke verwoes tingen, welke een tijdvak van wellicht bloedige onlusten zou veroorzaken IJdelijke bedreigingen Zij die met algemeene werkstaking en met oproer dreigen, de socialistische kopstukken namelijk, hebben in geheel de Kamer geenen enkelen man met hen, zelfs niet den heer Janson Zij eischen immers niet alleen de berziening.r»aar zelfs het algemeen stem recht en hot is van nu af bewezen dat de ontbinding, op het stemmen der herzie ning volgende, hun het algemeen stem recht niet geven kan. De heer Janson, daarentegen heeft reeds verklaard dat hij, bij gebrek aan algemeen stemrecht, het stelsel zal aan- nemen dat het meest uitbreiding aau het stemrecht geeft. Indien Etoile, Chronique en Réforme dus ernstig waren, zij zouden de linkerzij aanraden, door een akkoord met de rechterzij, de herziening mogelijk te maken en dan van de nieuwe Kamer de breedst mogelijke hervorming trachten te bekomen, Doch neen, zij schijnen het eens met de socialistische kopstukken, die niets dan oproerige bedreigingen in den mond hebben en dan niets beter wenschen dan door de overdrevendheid hunner eischen de herziening onmogelijk te maken, Indien dit niet zoo ware, dan zouden zij zich verheugen in den tot nu toe ver kregen uitslag. Immers, de herziening, welk stelsel er ook uit voortvloeie, moet eene uitbreiding geven en kan niets an ders dan de eerlijke en vredelievende propaganda voor algemeen stemrecht vergemakkelijken. Fondsenblad Dekazern. De socialisten hebben het tegenwoordig zeer druk op het leger gemunt en dat laat zich gemakkelijk ver staan het gouvernement zou wel eens de hulp kunnen inroepen van de bajon- netten en van dat oogenblik zouden de socialisten willen dat de soldaten crosse en l'air speelden. De propaganda in de kazernen is dus eene werking van oproer tegen de over heid, tegen de wetten des lauds. Sedert lang weet men dat er in de kazernen d- kselsin het vlaamsch en in fransch worden binnen gesmokkeld, waarin de soldaat wordt opgestookt om zich tegen wet en recht te stellen en zijnen plicht te verzaken. j In het Walenland heeft men eene nog veel gevaarlijker propaganda. -. Men werft daar reeds jongens aan op I hun lo* jaar in vooruitzicht van den dienst en als deze jongelingen moeten optrekken ontvangen zij 3 fr. per maand en de belofte dat de ouders, als 't noodig j is, onderstand zullen bekomen. Die socialistische propaganda wordt zeer geheim gehouden de namen wor den niet op de gewone naamlijsten der leden ingeschreven, maar wel in bijzon dere registers. Dat is zoo wat eene geheime vergade ring, die in het leger ieder jaar uitbrei ding neemt en niet gemakkelijk te ach terhalen is. En van den anderen kant verbiedt men dat de soldaten, die de katholieke mili taire vergaderingen bijwonen, waar men hun nochtans leert getrouwheid aan hunne plichten, aan recht, wel en orde De officiers gaan naar de logie en het is zeker niet dhhr, in die geheime verga deringen, dat men de wetten leert eerbie digen, terwijl de soldaten, aan mogelijke verleiding zijn blootgesteld. Hoe wilt ge dat tiet leger ten lange laatste aan zijnen plicht getrouw blijve Ook in dit geval plukt het liberalismus de bittere vruchten van zijn werking Eene vlaamsche Balie te Brussel. Bin nen eenige dagen zullen de werkzaam heden van het Vlaamsch genootschap der Brusselsche Balie geopend worden, De openingsredevoering zal gehouden worden door een der eere-voorzitlers van het Vlaamsch genootschap, den achtbaren heer Victor Jacobs, staatsmi nister, volksvertegenwoordiger, M. Paul Gisseleire, advokaal bij het Beroepshof, zal de redevoering van het begin der werkzaamheden uitspreken. Meer den 80 Brusselsche advokaten maken deel van het nieuwe Vlaamsche genootschap. Wat zegt ge daarvan, Chronique 1 En al dio Brusselsche advokaten, o, Chronique hebben iiet volgende arti kei onderteekend dat iu de standregelen van 't Vlaamsche genootschap der advo katen voorkomt Om lid ie kunnen worden moet men a) meester in de rechten zijn of een rechterlijk ambt bekleeden. b) voorstaander zijn van het grondbe ginsel de Vlaamsche betichten en be schuldigden dienen bij middel van hunne taal ondervraagd, beschuldigd, verdedigd en gevonnist te worden. Een aantal gerechtsambtenaars hebben hunne pride aan net Vlaamsch ft eeiitsgocoo'schat, beloofd.. Schouwburg -25 zeiiehjkheid. De Etoile Beige meldt, dat eene dame, ver gezeld van hare twee dochters, zondag avond kaartjes nam in den Park-schouw burg, nadat de kontroleur haar verzekerd had dat de vertooning volkomen zedelijk was. Doch, gedurende het eerste bedrijf van een der stukken stonden de vrouwen ontsticht op, zooveel mogelijk vertoon makende van dit verzet hunner eerbaar heid. Zij vroegen daarenboven aan de kontrool hun geld terug. Dat zij gelijk hadden bewijst La Chro nique, die nochtans niet moeilijk is, en die een der laatst vertoonde stukken, op gemelden schouwburg eene eerloosheid en eene smeerlapperij noemt. Onzes inziens zouden de dame en de twee jufvrouwen beter gedaan hebben maar te huis te blijven, 't Is lang genoeg geweten wat de zedelijkheid van het Fransch tooneel in ons land waard is. De Journal de Bruxellet kondigt heden aan dal de eerste katholieke burgemeester van Yper sedert 1830 zal zijn. M. de baron Surmont de Volsberghe, senator van het arrondissement. Het zal eene uitmuntende keus zijn. Sluiting der duivenslagen. De heer gouverneur van West-Vlaanderen komt den volgenden omzeudbrief te zenden aan de gemeentebesturen en aan de hee- ren arrondissements-kommissarissen in de provincie Er is gedurende den winter veel herfst- graan vervrozen dat in 't voorjaar zal moeten herzaaid worden. Om de schade te voorkomen door de duiven tijdens het zaaien gedaan, verzoek ik u, bij dringendheid, de noodige maat regelen te nemen om, gedurende dien tijd, het sluiten der duivenslagen voor te schrijven. Ik meen u te moeten herinneren dat de bevelschriften welke gij daarvoor nemen zult, krachtens artikel 78 der gemeente- wel, met politiestraffen mogen dreigen. Windhorst ziek. De groote leider der katholieke partij in Duilschland is sinds een achttal dagen nog al erg ziek hij lijdt aan longontsteking. Woensdag namiddag heeft hij de H. Hechten ontvan gen. Tijd en plaats ontbreken ons om dit stuk dat van dwaasheden en onzin kri oelt, te ontleden. Wij willen alleen doen bemerken dat de socialisten hier weêr eens de Grondwet op hunne manier uit leggen. Ja, de Belgen mogen zich vrij zonder wapens vergaderen, doch wanneer liet in 't openbaar, ter straat, gebeurt, dan zijn die vergaderingen onderworpen aan de reglementen vau politie. Van het oogenblik dat de' ambtenaar welke met het behoud der openbare rust gelast is, vreest dat die vergaderingen, iu 't openbaar of ter straat, aanleiding aan rustverstooringe» en botsingen kun nen geven, is het zijr.e plicht dezelve te verbieden. Dit is wat de heer Van Wambeke vreest en alle ware en deftige Aalstenaars zul len hem altijd dankbaar blijven over zijnen genomen besluit, 't welk hier de openbare rust zal verzekeren. Ten andere die betooging is niet vol strekt noodzakelijk om hier de zaak der herziening en het algemeen stemrecht te bevorderen. Honderd maal beier kan zij in vergaderingen of meetings behandeld worden. Twee meetings worden tegen morgen Zondag aangekondigd de eerste in Con cordia, de tweede in de Groote Zaal, up de Hoogsiraai, en daar zal men de herzie ning en het algemeen stemrecht naar har telust kunnen aanpredikenIs dat niet voldoende Onze liberalen hebben altijd geprotes- steerd wanneer wij schreven dat zij met de socialisten aanspannen. Maar zegt ons eens hoe komt het dat Concordia, het lokaal der liberalen, waar zij alle hunne vergaderingen en feesten houden, ter beschikking der Gentsche socialisten wordt gesteld Dat onze Aalstersche liberalen nu nog komen loochenen dat zij met de socialis ten samenspannen Wie zal er hun nog kunnen gelooven Eindigen wij. met den wensch uit te drukkeu dat onze werklieden weldra de oogen zul en openen en zien dal men hen tot handlangers wildoen dienen van kerels die niets anders beoogen dan te leven zonder werken om dan eindelijk langs hunnen rug naar omhoog te klauteren, 't is te zeggen, tot fortuin en ambt te geraken en later hunne holten te vagen aan dezen die, 2onder het te weten, hun fortuin gemaakt hebben. In de jaren negentig onder 't Fransch schrikbewind gebeurde het ook zoo.Wanneer de geluk zoekers die tot fortuin en ambt waren geraakt,in hunne rijtuigen,langs de wan delingen van Parijs reden, spuwden zij in 't aangezicht van dit zelfde volk langs wiens rug zij omhoog waren geklauterd. De leiders der socialisten zijn ook geluk zoekers en wij hegrijpen niet boe meo- schen van eenig gezond verstand zi-oh door hunne droombeelden k a verleiden en uitbuiten kiezerlijst bevolen. Het hof steunt zich te recht of ten onrechte hierop dal de onderwijzersdiploma's moeten afgeleverd zijn door de Staatsnormaalscholen, om den drager ervan bekwaamlieidskiezer te maken. De zaak zal nu door het Verbrekings hof in algemeene vergadering vereenigd, moeten beslist worden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Bisdom Gint. Zijn Onderpastoor benoemd, te Moorsel, de E. H. C. Van Hmer, onderpastoor te Sulsicque te Sulsieque, de E. H. C. Van Laere, pries ter der laatste wijding te S. Jozef, (S. Nicolaas) de E. H. F. Stevens, coad jutor te Burst. Deze wordt vervangen door den E. H. Segers, priester der laatste wijding. Stocialtatische protest. Vrijdag werd in o. ze siad een schrift rondgestrooid waardoor de socialisten protesteren tegen het verbod door den heer Burgemeester van hier, morgen Zondag 15 Maart, eene betooging te hou den. ibi'i Socialistische hazen. Het volgende voorval is ons te laat ter oore gekomen om het woensdag 11. meê te deelen Men weet dat de Gentsche socialisten, hier Zondag lest, meetings hebben ge houden. Na 't eindigen dezer meetings deden de socialisten eene wandeling rond onze stad, de Marseillaise enyooiy.it Socialist zingende. Op de Groote Markt gekomen, kwamen de heer Politie-Commissaris met eenige agenten te voorschijn, slechts met het inzicht de bende socialisten te verwittigen dat een der stedelijke Politie-Reglementen het zingen in de straten verbiedt. Doch nauwelijks hadden de socialisten denkepi der politie-agenten in 't oog gekregen of zij gingen gelijk verschrikte hazen op de vlucht. De eenen stormden het estaminet Au Comte d'Egmonl binnen,dezen liepen de Leopoldstraat in, genen vluchtten langs de Molenstraat, in een woord, 't was een ware sauf qui peut général of a"_ meene vlucht van eene verslagene bende Men verhaalt ons dat verscheidene vluchtelingen in hunne overhaasting, de eenen legen de grillie rond 't standbeeld van Dirk Martens, anderen tegen het Oude Stadhuis bonsden. Een ooggetuige zegt ons dat het waar lijk leutig was die socialistische hazen zien weg te spinnen al ware den duivel in hunne garens. Men verzekert ons verder dat het meer- derendeel der bende samengesteld was uit werklieden die zich, voor eenige klui ten en pinten bier, hadden laten verlei den. En dat deze laatsten schrik hadden van later met de politie te moeten afre kenen,laat zich gemakkelijk begrijpen. De Moniteur van donderdag deelt den tekst der wel meê, krachtens welke de tweede dagen van Paschen en Sinksen als officiecle feestdagen worden erkend. RECHTERLIJK KRONIJK. De vrije onderwijzer van B..., drager van een onderwijzersdiploma, afgeleverd door eene aangenomene normaalschool, was verleden jaar op de kiezerslijsten ingeschreven geweest. Zijne uitschrab- bing werd uitgesproken door het beroeps hof van Brussel. Het vonnis werd verbroken door het verbrekingshof en de zaak verzonden voor het beroepshof van Luik dit laatste heeft uitspraak gedaan gelijk het beroep- hof van Brussel, 'lis te zeggen deuit- schrabbing van den onderwijzer vau de CORRESPONDENTIE. Ontvangen van den heer A. D. B. te Sinl-Nikoiaas fr 6,00 over 1890. Har telijk dank voor uwe goede wenschen. Ik zal uw Schrijven verwachten. Kerkelijk nieuws. Gelijk de voorgaande jaren, zal dit jaar wederom de voorbereiding tot het vervullen der Paaschplicht gepredikt worden in St.-Martinus'kerk. De sermoenen zullen gedaan worden door den E.P.Leion, des Gezelschaps van Jesus, op de volgende dagen Maandag 16 Maart Dijnsdag 17 I om 8 ure Woensdag 18 Donderdag 19 's avonds. Vrijdag 20 Na het Sermoon, Benedictie van het Allerheiligste Sacrament. 's Zat iags Biechtdag. 's Zondags Paaschcommunie, ieder in zijne Parochiekerk. Ingang langs de Lijkdeur van St-Mar- tinus'kerk. 't Is te wenschen dat de meesters en fabrikanten onzer stad het bijwonen dezer predikingen zullen begunstigen door aan hun werkvolk den tijd te geven om ze bij te wonen. Niels kan meer bijdragen lot het oplossen der gewichtige vraagpunten die heden op het grondge bied der maatschappelijke kwestie, ver handeld worden, dan liet ontwikkelen der christene gevoelens zoo bij meester als bij onderdanen. De Godsdienst immers, die voor bijzonder doelwit heeft den mensch te brengen tot hel eeuwig geluk, is ook nog eene bron van zedelijkheid en werkzaam heid, van orde en vrede, voor de perso nen en voor de maatschappij. Tol onderrichting onzer lezers laten wij hier 't reglement volgen 't wetic door onzen Stedelijken Raad, iu zitting van Vrijdag 5 Maan 1001, wera gestemd Stad Aalst. nopens de vergaderingen, samenscholingen, beloogingen enz. op den openbaren weg. De Gemeenteraad Gelet op artikel 78 der gemeentewet en op artikel 3 der wet van 16-24 Au gust^ 1790 op artikel 9 en 17 der wet van 26—27 Juli en 3 Augusti 1791 Overwegende dat, in de tegenwoordige omstandigheden, de optocht van talrijke stoeten in de straten, zoowel bij dage als des avonds van aard is om de openbare rust aan gevaren bloot te stellen, welke de waakzaamheid der politie niet bij macht is om af te weren dat bovendien zulke tochten teenemaal onnuttig zijn. vermits de grondwet Art. 19, het recht van zich te vergaderen in zalen en andere plaatsen toelaat. Besluit Art. 1 Alle betooging op de open hare straten en wegen, door stoeten, samenscholingen, zangen, muzieken, kre ten, zinnebeelden of andere middelen is verboden als zij door den Bu'gemeester niet toegelaten is. Art. 2 Na de wettelijke sommatiën» zullen de samenscholingen zelfs gewa penderhand uiteengedreven worden. Art. 3 De overtreders zullen ter stond aangehouden worden zij zullen onderworpen zijn aan de straffen door de artikelen 28 en 38 van het strafwetboek voorzien. Art. 4 Het onderhavig politieregle- ment is dadelijk verplichtend. Het zal veropenbaard, aangeplakt en aan de bevoegde overheden overgemaakt wor den naar luid der wet. Gedaan ten Stadhuize, te Aalst, den 5 Maart 1891. De Burgemeester-Voorzitter, VAN WAMBEKE. De Gemeentesekretaris, Edm. SCHEERL1NCKX. JUPpjPJBie IVotariëele an on een op <le 4LAt bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 930 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7446 kilogr. Gezangen In de stra ten. Vele lieden denken dat wan neer onze Stedelijke Politie hel spelen van muziekinstrumenten en de gezangen in de straten verbiedt, zij zonder recht of willekeurig handelt. Dit is eenvou lig een verkeerd gedacht. Onze Stedelijke Politie handelt dan slechts ter uitvoering van het art. 6 van het reglement op de openbare Dansfees ten, Concerts, luidende als volgt Art. 6. Het is verboden aan de reizende muzikanten en aan alle andere personen gezang te houden of muziek uittevoeren door gespel van orgels, pianos of alle andere speeltuigen in de straten, publieke plaatsen, herbergen, drankhuizen eu andere openbare gestichten, zonder eene bijzondere toelating van den heer Burgemeester. Wie dus in de straten zingt en muziek uitoefent door gespel van welkdanig instrument ook, is strafbaar indien hij daartoe geene voorafgaandelijke toelating heeft bekomen van den heer Burgemees ter. Verscheidene jongelingen zoowel van Aalst als van elders werden deze week, door onze Politie, in overtreding van dit art. 6 genomen en naar 't Politiebureel geleid. Wij keuren die handelwijze goed: de reglementen moeten door elkeen ge ëerbiedigd worden en wij raden ook elk een aan zich er naar te schikken. Doch wat wij ons alvragen, 't is waar om dit artikel 6, met de vastenavond- en lotingsdagen, niet werd toegepast aan de liederlijke kerels, die, bij dage en nachte, iu de straten, liedjes zongen of liever huilden, waarover een oude snorrebaard der grenadiers zou blozen. Dit art. 6 bestond alsdan ook en waarlijk die han delwijze onzer Politie is onuitlegbaar Laat ons hopen dat zij zich bedoeld art. 6 zal herinneren wanneer er nog in onze straten die overvuile, ontstichtende en zedeverdervende liedjes zullen gehuild worden Op Donderdag 19 Maart aanstaande om 2 1/2 ure zal te Bornhem de inhulding plaats hebben van een prachtig orgel, komende uit het wijd vermaarde orgel- fabriek van Geeraardsbergen Zonder twijfel zullen de kenners en liefhebbers van 't omligg dit sst willen hijwonen en bijzon a r 'ijk de Sint- Niklazenaars, welke dit orgel zullen wil len vergelijken met het overrijk betaalde orgel onlangs in hunne stad geplaatst. Het orgel zal gehouden worden door een talentvol en beroemd orgelspeler, M. Leandre Vilain, prijs van :id- heid bij 't Koninklijk Co 1 te Brussel, kapellemeester üei Sint P Pers- kerk en orgelist van 't kursaal 'e ^os- lende. Maandag, in den vroegen morgend keerde M. H. C., in de Jagerslraat, te Brussel woonachtig, van het bal huis waarts. Daar mevr. C... voor eenige dagen naar den buiten was om een lid barer familie te gaan bezoeken, had M. H. C... van de gelegenheid gebruik gemaakt om zich eens wel te vermaken Hij had pot 01. plok duvulle O«os«óprfltoa 0.-4 wut das een weinig in den wind. Zonder moeite opende hij de voordeur zijner woning. Hij stond verwonderd te zien dat de lamp,welke hij voor het uitgaan had aan gestoken, uitgedoofd en zelfs was weg genomen. Ook de deur zijner slaapkamer welke hij half open gelaten had, was thans toe en op slot. Hij begon te roepen en op de deur te stesn denkende da:. ruis schien zijne vrouw onve.- chts w teruggekeerd, Daar zag hij door het sleutelgat dat er binnen licht ontstoken werd. Hij legde het oog er voor en het koude zweet bra' hem uit toen hij een persoon, die niets aan had dan hemd en broek, de schouw zag naderen en den revolver nemen die er op lag. Hij naderde de deur en riep Wie is daar en wat verlangt gij De heer H. C... die thans niet meer twijfelde dat er dieven, misschien wel moordenaars in huis waren,antwoordde: Wal ik verlang is, dat ge spoedig mijne kamer en mijn huis verlatel of ik zal u spoedig leeren in een andermans woning dringen SchelmSchurk deugniet! moor denaar ik beu toch wel meester in mijn eigen huis bulderde het van binnen. Hoe dacht G. H., zou ik mij dan van woning bedrogen hebben En ter wijl hij met vier trappen tegelijk naar beneden stormde om zien van de zaak te vergewissen, ging de man van daarboven immer voort met roepen Dieven in huis houdt hem aan, den schelm, den moordenaar De heer H. G. was eensklaps nuchter en zag met verbazing dat hij zich van deur bedrogen had en hij het huis van zijnen gebuur den heer Karei D... in rep en roer gezet had zonder het te willen. Dat de heer Karei D. en al zijne huur lingen van schrik geen oog meer toe deden spreekt als een boek. Het was alleen maandag middag toen H. G. het voorgevallene aan zijnen gebuur vertelde, dat de gemoederen weêr werden gerust gesteld. Voorzichtigheidshalve hebben beiden liet slot hunner voordeur doen veranderen. Cartouche, Vandenzande en andere beroemde dieven hebben eenen waardi- gen opvolger gekregen in den persoon van Pietje den dief, een veertienjarigen schurk van Schaarbeek, die reeds meer dan een staaltje gaf zijner behendigheid in het scherrewegspelen, en die de poli tie veel werk geeft. Dijnsdag echter liep de kleine schelm den wolf in den muil. Een politieagent kwam rond 5 ure namid dag langs den Haachtschen steenweg gewandeld, toen hij eenklaps stemmen meende te hooren, welke uit den kelder van ie opbouw zijnde huis opstegen. De agent luisterde toe en vernam dat twee straatbengels twisten over het dee len van geld. Eensklaps hadden zij echter den politieman bemerkt, of zij namen ijlings de vlucht. Een hunner was echter niet rap genoeg en liep in de val. Het was Pietje de dief. De agent leidde hem naar het politiebureel en onderweg verklaarde Pietje dat het geld, welke zij bezig waren te deelen, voortkwam van verscheidene diefstallen van koper, lood, zink, enz., en andere materialen welk zij verkocht hadden. Pietje ging gewillig mede en niets ver ried dat er in dat dertienjarig brein eene nieuwe deugnieterij broeide. Zonder dat de agent het bemerkte, had hij zijne jas ontknoopt. De agent, welke den dief met den frak vasthield, was zeker dat hij hem niet zou ontsnappen. Overhoeds speelde hij echter, evenals de beruchte Contesen- ne eens deed, zijn jas uit, liet hem in de handen van den agent achter en... weg was Piet. Daar stond de politieman nuchter te kijken met den jas in de hand terwijl Pietje op den hoek eener straat zijne pret stond uil te schateren en den agent met de hand op beteekenisvolle wijze... groette. Teruggevonden. Onze lezers herin neren zich, dat zekeren Rogy, sergeant der carabiniers, gedurende eenen der carnavaluachteu geheimzinnig en spoor loos verdween, terwijl hij twee meisjes, met welke hij was uit geweest, naar huis geleidde. Noch in de kazerne, noch bij zijne of bloedverwanten was hij te vinden. Thans heeft men zijn lijk uit de Wille- broecksche vaart opgevischt. Het stak onder eene steenkoolschuit eu was nog gekleed met den blauw flanellen domino van carnaval. Het parket ondezoekt. Woensdag avond, rond half acht, is op het onverwachts een groot onweêr boven de Gent en omstreken losgeborsten, Hevige bliksemstralen doorkliefden de luchtruimte, welke zij nu eens purper dan weêr lichtblauw kleurden. Een drie tal felle donderslagen, deden de huizen op hunne grondvesten daveren, terwijl wezenlijke stortvloed van regen, hagel en sneeuw de weinige personen die zich op straat bevonden op een drafken naar huis joegen, Het was een echt honden- weêr of heter eeu extra-specimen van meertsche buien. De politie van Rousselaere heeft op de botermarkt de hand gelegd op eene boterverkoopster van Emelghem, die voordezen zich vergenoegde met marga rine in hare boter te mergelen, en nu de zaak nog wat verder dreef met eerie soort van boter te verkoopen die niet eetbaar was, en daarbij 3 oneen gewicht te kor! op eiken kilo wat er deugde en goed was, was het stukske boter waarvan de koopsters een beetje te proeven kregen. Zij heeft een proces-verbaal op haren nek gekregen. In afwachting van nog iets beters. avona is iu Lcuegnem een sehr -ngeluk gebeurd. De geoaam- ch eys. van Beveren-bij-Rous- le Wevelghen zijn dochterke zoeken, moest met den trein 'i ur':50 uit Ledeghem terug naar ten. Hij kwam op het laatste óóg n de statie toegeloopen en wilde oj; den trein springen, die reeds in gang was. viel ongelukkiglijk onder de wielen e werd schrikkelijk verminkt. Eenige oogenblik ken later was hij een lijk. Het slachtoffer was getrouwd en vader van zeven kinderen. Een bloedig drama heeft zondag avond om 8 1/2 ure aan de Deerlijkstraat te Kortrijk plaats gehad. Zekere V.., 18 jaar oud, wonende in Sl. Antoniusstraat, was met zijn lief, zekere Maria Depraeter woonachtig in de Deerlijkstraat, naar het hal geweest. Daar had zij met eenen anderen jongeling eene ronde gedanst. V... was daarom verbitterd Na het ba! ging hij met het meisje naar huis, aan de Deerlijkstraat gekomen, sprong hij op eens naar haar toe en wierp haar in den dijk. Intusschen haalde hij een lang mes te voorschijn en sneed haar de keel tot 2 of 3 centimeters diep door. Daarna gaf hij haar nog 3 steken en liep recht naar huis waar hij zich te bed legde. Het meisje werd omtrent eene halve uur later gevonden en naar het hospitaal gedragen waar zij de eerste zorgen ont ving. De dader werd eenigen tijd nadien door de politie uit zijn bed gehaald. Het slachtoffer verkeert in levensgevaar. Moordtooneel op het gerechtshof. De genaamde Katrien Van den Steen, vrouw Ruelle, die den 26 Februari laats- leden door drie revolverschoten in het gelaat getroffen werd op het gerechtshof, te Leuven,is aan de gevolgen harer won den overleden. Een kogel had de ongelukkige achter het oor getroffen en was langs de herse nen boven het hoofd uitgekomen. Deze wonde was hoogst gevaarlijk. De wan hopige toestand van het slachtoffer deed vreezen dat zij zou bezwijken, alvorens het bewustzijn te hebben teruggekregen. Nochtans had iu haren toestand eene zekere beternis plaats. Doch er ontstond eene ontsteking in de hersenen en er vertoonde zich een gezwel dicht bij het oor. Eene eerste geneeskundige bewer king gelukte, doch weldra ontstond een tweede gezwel, welk ditmaal niet kon weggenomen worden. De moordenaar Ruelle is reeds ver scheidene malen ondervraagd. De influenza of grip vertoont zich in de Kempen en Maasstreken, roet hare vorige hevigheid. De lijders klagen in het algemeen over gebrek aan eetlust, groote vermoeidheid, pijn iu 't hoofd enz.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2