Mislukte liberale veldtocht. Een nieuw hospitaal. Allerhande nieuws. Italië. bewijst dat men ginder beter de diensten dezer diertjes weet te schatten. Een bekende Hansbeeksche hofbou wer, de hefr Nieuwland, zegde onlangs dat hij, in zijne hoving, padden aankweekt en ze elders gaat opzoeken omdat zij de beste vernielers zijn van de mieren, die veel schade in de zaaingen aanrichten. Men vervolge dus de padden niet, zoo min als de vledermuis beiden zijn, even als het stekelvarken, zeer nuttige hel pers voor landbouwers en hoveniers. Erkennen als de melk zuiver is of niet. Men neemt een stalen naald, die men vooral goed wrijft, om er de vetachtige stoffen van te verwijderen. Steekt men die in de melk en blijft er aan de punt een druppel hangen, dan is de melk zui ver kleeft er echter niets aan, dan is het zeer waarschijnlijk dat zij met andere stoffen is vervalscht. De liberale veldtocht dezer laatste tijden is deerlijk mislukt. Ja, bij is deer lijk mislukt den veldtocht die meester Frère-Orban met zijnen pueuAueq Janson ondernomen bad in den schijn voor het openbaar welzijn, maar wezenlijk uit kleingeestige kiesberekeningen. Meester Frère en zijne sociussen zoch ten niet lot de herziening, maar wel lot de ontbinding der Kamers te geraken. Maar het katholiek Ministerie en de meerderheid zijn nog niet dwaas genoeg geweest om zich doorde liberale fijnaards te laten verschalken. Nu, hadden onze Katholieke Ministers en de Rechterzijde zich laten om den tuin leiden, dan zou het een olietje geweest zijn voor meester Frère en zijne kliek. Alle middelen.de oneerlijkste de eersten, zouden in 't werk zijn gesteld geworden om het kiezerskorps schrik op 't lijf te werpen. Die brave liberale heeren zou den over de dakken hebben doen uitba zuinen, dat het beslaan onzes vaderlands in gevaar verkeerde, dat een katholiek Ministerie onmachtig of' liever onbe kwaam, was het le verdedigen, enz, enz, in een woord,men zou het liberaal maga zijn hebben geopend om de zwarte en roode spoken, alhoewel bijna tot op den draad versleten, weêreens uit den hoek te halen. En wanneer dan de kiezers genoeg zaam door schrik bevangen en hunne zinnen op hol zouden gebracht zijn, dan zouden onze liberalen zich als de redders van 't vaderland voorstellen, onder wiens bestier er van geene herziening meer zou spraak wezen en het algemeen stemrecht het socialism en de republiek als bij tooverslag zouden verdwijnen en dus nimmer te vreezen zijn. Ziedaar hoe fijnekens de liberale kliek het aan boord had gelegd in de hoop van op nieuw aan 't zoo geliefkoosde scho teltje te geraken, doch het klare doorzicht onzer katholieke vrienden, hebben de geusche plannen verijdeld of beter gezegd in duigen doen vallen. Slechts zal het land over de herziening geraadpleegd worden in 4892, bij de gewone kiezingen; men zal de zaak van nu al tot dan wikken en wegen, onder zoeken en ophelderen, opdat het kiezers korps alsdan met kennis van zaken zou kunnen uitspraak doen, iu stede van zijnen weg in de duisternis le moeten zoeken gelijk het heden 't geval zou wezen. Onder de liberalen heerscht er eene niet te betwisten verwarring in hunne wederzijdsche gedachten of zienswijze in zake der herziening. Wat de eene voor staal, wordt door de andere verstooten, in een woord, de schreeuwendste on- eenigheid heerscht in hunne rangen. Bijvoorbeeld, M. Janson, die de her ziening voorstelde is in volkomene oneenigheid met M. Buis; de eerste wil het algemeen stemrecht, de tweede wil er niet van hooren. En nogthans heeft M. Buis het voorstel samen met M. Jan son aangeboden. M. Frère is voorstander van 't be kwaamheidsstelsel, doch M. Buis wil er ook niet van omdat het de werklieden niet bevredigen zou. MM. Janson, Frère en Buis zijn dus verre van 't akkoord te zijn. M. Frère beweert verder dat hel eenen plicht is voor't ministerie de herziening te doen, omdat het 't bewind in handen heelt en dit zelfs zonder vooralgaandelij- ko overeenkomst der partijen, doch ach ter hem treedt M. Saincteletie, oud minister, op om luidop te verklaren dat zonder voorafgaandelijke overeenkomst de herziening onmogelijk is. 't Is dus eene oprechte verwarring dal onder die liberale kluchtspelers heerscht ook mogen zij overtuigd wezen dat hunne herzieningsklucht door alle verstandige lieden schokschouderend is onthaald en met eenen algemeenen schaterlach beje gend geworden. Socialisten. De dag van Zondag is hier heel rustig afgeloopen, dank zij de maatregelen door onze heer Burgemeester Van Wambeke genomen. Ons vrijwillig gewapend Pompierskorps was onder de wapens en ten stadhuize geconsigneerd verder waren bier een twintigtal gendarmen aanwezig om des noods op te treden. De socialisten heb ben zich aan 't verbod des heeren Bur gemeesters onderworpen en zich bepaald meetings te houden ter aangewezene lokalen. Deze meetings, naar men ons zegt,had- den ieder een vier honderdtal toehoor ders uitgelokt, doch meer dan de helft i waren gekende katholieken en nieuws- gierigen. De tegenwoordige werklieden verkeerden ten meerderen deele in de j gedachte dat deze vergaderingen gehou den worden met het doel hier de daghu ren te doen opslaan. Een werkman zegde ons maandag 11.Dat het niet ware dat men ons belooft dat, door die mee- tings,dedaghuren hier zullen opslaan, ik zou mij wel wachten naar dien rimram, waarvan ik weinig of niets versla, te gaan luisteren... Wat geeft mij of raakt mij de herziening der Grondwet en het algemeen stem- recht Gansch de redevoeringen draaiden hier op uit Menschenmei hel algemeen stemrechtzal het een luilekkerland wezen de kiekens zullen u gebraden in den mond vallen, de pompen zullen bier en wijn naar verkiezen geven, enz. Maar zegt ons eens, socialistische zwanzers, zijn de werklieden dan zoo overgelukkig in de landen waar het alge meen stemrecht bestaat Zijn de Fran- sche, de Duitsche, de Spaansche, de Ita- liaansche werklieden gelukkiger dan de onzen, omdat zij het stemrecht genie ten In Frankrijk heerscht er zooveel, om niet te zeggen, meer armoede dan hier; in Duitschlarid zijn de werklieden zoo gelukkig dat zij met duizenden en dui zenden jaarlijks hun vaderland verlaten en naar de nieuwe wereld, naar Zuid- Amerika, trekken in Spanje varen ze slechter dan hier in Italië loopen er duizenden, ja, millioenen met honger in hunne kaken Dat hebben de socialistische volksver leiders, die den liclilgeloovigeo werk man door hunne drogredenen verschal ken, voorzeker verzwegen, ja, daar bob ben zij geen woord over gerept Wij herhalen het, wij hebben de over tuiging dat onze brave en deftige werk lieden weldra zullen ondervinden dat zij tot handlangers dienen van kerels die niets and.rs zoeken te leven zonder werken, en dan langs hunnen rug naar omhoog te klauteren, 't is te zeggen, tot fortuin, eer en ambt te geraken... en die zoohaast zij hun doel zullen bereikt heb ben zich met hen nog zooveel zullen bekommeren als met 't jaar één als d'ui- len preêkten. RECHTERLIJK ERONIJK. Win dan al een groot lotEr wordt le Brussel eene zaak bepleit van echt scheiding, die de waarheid bewijst van de spreuk, dat geld het geluk niet aan brengt. De echigenooten X... leefden gelukkig en tevreden. Zij waren niet rijk maar het dagelijksche werk verschafte hun onder houd, Zij hadden zelfs eenige spaar penningen op zij weten le leggen, waar- meê zij twee loten van Brussel aankoch ten. En daar valt hun het groote lot te beurt, het lot van 400,000 fr. Zij waren rijk de geburen waren jaloers op hen. Wat gelukkigaards Eilaas met de for tuin ontstond de tweedracht. En nu wordt de echtscheiding gepleit. Zoo is dit groot lot noodlottig geweest. De lieer Schepen Leo Gheeraerdts houdt zich op 't oogenblik druk onledig met de kwestie der stichting van een nieuw hospitaal alhier. Het is onbetwistbaar dat de thans be staande lokalen van ons hospitaal in geener voege aan de hedendaagsche regels der gezondheidsleer en aan de noodwendigheden, vooral ten tijde van besmettelijke ziekte, eener stad van 25 duizend zielen beantwoorden en het is dus noodzakelijk dat er in deze zaak voorzien worde. Volgens het ontwerp van M. Ghee raerdtszou ons Stadsbestuur een nieuw hospitaal doen bouwen in bel noorden, dus op Mijlbeek, omdat zulks door de gezondheidsleer vereischt wordt. Aan dit nieuw hospitaal zouden afzon derlijke kwartieren voor de ongeneesba- ren, voor de maternileit en voor de slachtoffers van ongevallen bij bet werk verbonden worden. l>ees hospitaal, in een woord, zou aan alle de vereischten beantwoorden. Ons Stedelijk Bestier zou tot het be strijden der onkosten de hulp van Staat en Provincie inroepen, welke altijd in dergelijke gevallen wordt verleend. Onze Burgerlijke Godshuizen zouden de lokalen en gronden van het oude hospitaal aan de Stad afstaan. Het Stadsbestuur zou ^en deel der ge bouwen gebruiken om er de Akademie van scboone kunsten, de Muziekschool, de Stadsbibliotheek met openbare lees zaal in te richten. De overige gebouwen zouden afgebroken en de gronden die aan de Achterstraat enz. palen als bouw gronden verkocht worden. Ongetwijfeld zal dit ontwerp van M. L. Gheeraerdts de algemeene goed keuring onzer medeburgers wegdragen, want het is driwgend noodzakelijk dat ons oude hospitaal, 't welk over hon- derde jaren wel voldoende kon zijn voor Aalst, verdwijne en vervange worde door een nieuw dat onder alle opzichten aan de noodwendigheden van onzen tijd beantwoordt. Onze werklieden zullen hierdoor eens te meer kunnen oordeelen wie er voor hen zo'gt, wie hunne belangen best voorstaat. Voorzeker zullen zij niet zeg gen dat het de socialisten zijn die verre van hen te helpen, op niets anders uit zijn dan om hen, in hunne lichtgeloovig- heid, te bedriegen en uil le builen. Onze deftige werklieden weten dat de ware verdedigers hunner stoffelijke en zedelijke belangen alleen in de katho lieke rangen te ontmoeten zijn en ons katholiek Stedelijk Bestier gaat er hen andermaal de proef van leveren door het bouwen van een nieuw, ruim en gezond hospitaal waar zij, in geval van ziekte, goede zorgen en veelal genezing zullen vinden WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van J4 Maart, is benoemd Prokureur des Konings bij de recht bank an eersten aanleg te Dendermonde in vervanging van den heer Bernolet, overleden, de heer C. Poodts, thans onderzoeksrechter hij dezelfde recht bank. STERFGEVAL Men meldt uit Dendermonde het over lijden van den heer Karei Landuyt, rech ter bij de rechtbank van eersten aanleg, aldaar, voorzitter der kerkfabriek van O. Lieve Vrouwkerk, lid der burgerlijke Godshuizen, der provinciale kommissie der studiebeurzen en der kommissie van de gevangenhuizen, gewezen provinciaal raadslid en ridder der Leopoldsorde. 'jffiggpZie Niotariëele anon- cen op tie 4LAe bladzijde. De Koning op reis. Z. M. de Koning is zondag naar Engeland vertrok ken. Hij werd naar de statie vergezeld door twee ordannancie officiers. Graaf d'Oullremont vergezelt den koning op zijne reis. Hij nam meê plaats in het koninklijk rijtuig, terwijl in een naburig compartiment twee bedienden plaats namen, welke dragers waren van papieren en documenten, want hel schijnt dat de koning deze reis onder neemt voor liet behandelen van belang rijke zaken. Z. M. zal 14 dagen weg blijven. HÜ zal zich te Londen onderhouden met hooge pèrsonnagiën het zijn, naar het schijnt vooral de Congozaken welke in 't spel zijn. Vandaar zal de koning meer noord- waards reizen, om eenige belangrijke schotsche havensteden te bezoeken," en eenige voorname scheepvaartlijnen te besludeeren. Voor zijn vertrek heeft de Koning aan Dr Wimmer gevraagd, of de toestand der koningin geene onrust meer inboe zemde. De koningin, hoewel nog verplicht in hare kamer te blijven, is in volle beterschap. Zaterdag heeft de Koning nog een bezoek gebracht aan zijnen broer, den graaf van Vlaanderen en met belang stelling vernomen naar den toestand van zijne nicht, Prinses Hendrika van Belgie. Nog de Militaire oproer. De liberale bladen moeten zelf bekennen dat de feiten van 1 Februari, welke zij met zooveel ophef vertelden en met den naam van Emeute militaire bestempeleen, in verre na hel belang neit had, dat men er ïn bet eerst aan wilde geven. Er was geen ordewoord, zeggen zij, geen complot. De vereeriiging op liet Luxemburgplein was niet vooraf be reid. Vier kaporaals zijn gedegradeerd en deze zijn daarenboven tot acht dagen gevangenis verwezen. Dit vonnis is over hen uilgesproken,omdat zij geene poging gedaan hebben om den oploop te belet- len. Al de andere soldaten, die tijdens liet onderzoek in de kazerne waren gehouden zijn vrijgesproken en naar huis gezon den. Men zal zich herinneren dat het alleen milicianen der binnengeroepen klassen waren. Geknipt. Zekere V... van Eecloo heeft vroeger eene veroordeeling onder gaan tot 6 maanden gevangenis, voor bedriegelijk bankroet. Hij verliet echter het land en bleef zoo op vrije voeten. Toen zijn vader onlangs stierf kwam hij om zijn erfdeel op te eischen. Maar bi] den notaris gekomen, werd hij daar opgewacht door twee gendarmen, die hem aanhielden. Maar de man toonde een vrijgeleide van den procureur des konings van Gent, en men liet hem op nieuw vrij. V.. ging nu naar de woning zijner vrouw, die legen hem reeds een proces tot echtscheiding had ingespannen. Zij weigerde hem te ontvangen en de man ging zoo brutaal te werk dat de politie er andermaal moest lusschen komen, Men telegrafeerde naar den procureur en vernam nu dat het vrijgeleide, door V. getoond, valsch was. Maar hij was reeds vertrokken. Men heeft hem echter te Oostende terugge vonden en aangehouden. De omtrek der stad Leuven is als vergeven van wildsiroopers, die een menschenleven niet meer eerbiedigen dan dat van eenen haas of een ander stuk wild. Een jachtwachterPaul Moortgat, heeft dezer dagen een geweerschot in volle borst gekregen. Zijn toestand is zeer ernstig. Het gerecht heeft eea onder zoek begonnen. Wie tijd heelt, ga naar Maria Aal ter bij K Herman, herbergier, bij de statie. Daar is een hennenei le zien van 73 millimeters lang en 66 millimeters breed (doorsnede). Door eene kleine ope ning in de schelp gemaakt, heeft men eene gewone dooier met wit gehaald, maar, o wonder iu dit monsterei vond men men nog een ander ei van gewone grootte en ook met harde, schelp, 't Is nog niet alHet henneken dat zulk wonder voortbracht, heeft zijn werk bekroond meteen tweede wonderei, dat den vorm heeft van eenen algeronden driehoek, en en met links en rechts eene opening. Welk wonderei is er van die hen nog te verwachten Heel zeker, zal do geluk kige bezitter, den eenen of anderen dag, een gulden ei in zijn nestje vinden Zaterdag, toen de knapen van den Molenhoek, te Peiegem-Deinze, van de schoul naar huis keerden, vonden zij op hunnen weg eenen ezel staan met boo men geladen. De paarden waren afge spannen en op stal en de voerman was ingsgelijks daar afwezig. Een der ben gels, De Clerck genaamd, die juist zijne eerste kommunie moest doen, ging, geholpen door zijne gezellen, de boomen ontladen. Hij maakte de ketting los waarmede de dissel aan de boomen was vastge maakt en, ijselijk de dissel sloeg met geweld omhoog en slingerde den knaap langs over den ezel, eenige roeden ver, waar hij al vallende zijnen arm brak op twee plaatsen. Het scheelde daarbij niets of de losgemaakte dissel sloeg op den overkant verschillige knapen op den slag dood. De dissel snoefde langs hun aan gezicht voorbij. Eene dievenbende in West-Vlaande- ren. Bloedig gevecht. 't Is eene heele geschiedenis, veel gelijkenis heb bende met de geschiedenissen van die venbenden uit grootmoeders tijd. Sedert eenige jaren, schrijft men uit Veurne, had eene dievenbende zich ge vestigd te Houthem, een grensdorp, welke regelmatig nu aan dezen, dan aan genen kant der fransche grens, hare expeditiën deed, om te plunderen, te rooven en te vernielen wat zij niet stelen konden. Al de leden der bende waren oud-ver oordeelden allen hadden verscheidene misdrijven op het geweten. Nu onlangs hadden zij een grooten slag besloten. Zij zouden namelijk eene groote hoeve te Moerkerke, in Frankrijk, plunderen. Maar het scheen dat men over het plan der onderneming niet overeenkwam en uit wraak ging een dergenen die tot de minderheid behoorde, zijne broeders aan het gerecht verraden. Hij maakte de overheid met het ontworpene plan bekend en deze kon al de noodige maat regelen nemen tot het inrichten van eenen wel beraamden valstrik. Toen de dieven op het gegeven uur ter plaatse kwamen, in den nacht van 13 en 14 dezer, vonden zij de poort der hoeve bewaakt door den pachter, terwijl de veldwachter met de bedienden op den zolder op den loer lagen. Deze Iaatsten deden eenen uitval, waaraan de dieven zich niet verwachtten. Zich zoo verrast ziende, vonden zij geene andere redding dan in de haastige vlucht, zoo haastig zelfs dat zekere Mis pelaere viel en met gebroken arm moest verder vluchten,gevolgd door zijne mede. plichtigen en Meerschaert, de. verrader Deze laatste namelijk had zijne mak kers vergezeld, om deze geen vermoeden te geven. De policie had daarvoor beloofd hem te sparen, wat er ook mocut voor vallen. De bende vluchtte nu over de bel gische grens, op het grondgebied van Houthem, binnen het huis van zekeren Carlier, gevolgd door den eigenaar der hoeve en den franscben veldwachter. Eenige oogenblik ken later kwam een man terug buitenggloopen, gewapend met eene schup. De vertegenwoordigers der openbare macht naderden en eensklaps klonk een schot in de duisternis en de man met de schup viel met een schot in de dij ten gronde. Het was Meerschaert, de aanklager van de bende. Degene, die het schot had gelost, was de fransche veldwachter. Het slachtoffer beweert dat hel schot gelost werd door den veldwachter, zon der het minste uitgedaagd te zijn. De veldwachter houdt staande dat Meerschaert zijne schup dreigend opge heven en hij zich dus in staat van wet tige verdediging bevond. Wat er van zij, het gevecht eindigde hiermeê en de twee gekwetsten werden aangehouden,evenals de gebroeders Car lier, in wier woning de bandieten gevlucht waren. De veldwachter van Moerkerke is insgelijks aangehouden, voor moord of moordpoging. De toestand van Meerschaert is zoo erg dat de geneesheeren nog niet voor den afloop kunnen inslaan. Twee oproerstokers, die onder de opene lucht meetings hielden te Verviers. zijn met veel moeite door de policie aan gehouden. De eene was reeds vroeger veroordeeld voor echtbreuk en de andere voor deelneming aan eene anarehhen be weging. Het gepeupel wilde hen verdedi gen. Een der aangehoudenen wilde niet gaan. Men heeft hem moeten naar de ge vangenis dragen. - Treurig ingeval. Eene et werkmansfamilie op den faubourg Saint- Marguerite, te Luik, wonende, is dot: een dezer rampen beproefd geworden die maar al te dikwijls de werkliedei treffen en waarop men reeds herhaalde lijk de aandacht der ouders wordt g fen. De echtgenoote Strasse had eenei grooten ketel kokende water op dei grond gezet, wanneer ze schielijk buitet geroèpen werd. Haar tienjarig meisje,ds den ketel niet gezien had, ging eenig slappen achterwaarts en viel er in. 0; de smartkreten die het meisje slaakte kwam de moeder spoedig toegeloopenei trok er bet kind uit. Niettegenstaande dt onmiddelijke zorgen is het arme kin zondag overleden, na verscheidene gen hevige pijnen te hebben geleden. - Eene deftige familie van Ligny (Na men) is sedert eenige dagen ten proo aan eene hevige onrust en niet zonde reden. Vier kinderen stierven kort achte: elkander op geheimzinnige en plotseling wijze en op den dag dat het vierde, eei veertienjarig kind stierf kwam postkaart aankondigen dat een nieui ongeluk het huisgezin treffen zou. B inderdaad, een achtjarig kind werd wee eensklaps ziek. Men heeft den klein echter kunnen behouden. Het geredi onderzoekt de zaak. Wij spreken hooger van de reeks ster gevallen, die kon achter elkander in een achtbare familie van Ligny plaats hadde en de geheele gemeente in verslagenhei brachten. Het onderzoek door het par ket van Namen ingesteld, heeft tot ht vermoeden geleid dat de eigen broedt van de slachtoffers de pleger der tigingeri moet zijn. Hij is dus naar "d gevangenis gevoerd, onder verdenkin zijne vier broeders en zijne zuster me; rattenkruid vergiftigd te hebben. NEDERLAND. Zonder bijgeloof. Te Zeven wolde ging een bieënhouder bij een zijner vriec den en vroeg hem of hij de korf tui bieën, afkomstig van zijn dezer dage overleden vader wilde koopen. Het ant woord luidde toestemmend. Maar, ,vroe de kooper in volle overtuiging hebt g toen uw vader overleed, daarvan d bieën ook bericht gegeven door even aa de korven te tikken De bieënhouder gt onbewiripeld te kennen, dat hij aan zo iets nooit had gedacht. Dit vond de ander jammer, want volgens zijne meenio hadden de bieën nu geene waarde mei en van den verkoop kon niets komen FRANKRIJK Zonderlinge zaak. M. Doucet, pol tiecommissaris le Parijs, onderzoei thans eene zonderlinge zaak. De jong Marcel S., een kiiaap van 11 jaren ooi wonende in de rue Philippe-de-Girarl verliet woedsdag morgend bet ouderlijl huis, om als naar gewoonte ter schot te gaan. Toen zijde ouders hem niet za terugkeeren, gingen zij vol onrust zoek. Na vruchteloos de geheele wijk hebben doorloopen, keerden zij roti middernacht wanhopig naar huis teru; toen zij den knaap aan de deur vonde zitten, op hen wachtende. Zij wilden hem ondervragen over reden zijner lange afwezigheid, maar, I hunne groote verwondering antwoordii het kind enkel met onvsrstaanbare wool den. De jonge Marcel, die zeer verstand* lijk was, had nu alle begrip verloren was volslagen zinneloos. Daarenbevei toen zij hem ontkleedden, bemerkten dat het kind eene zonderlinge verminkio had ondergaan. Een bijgeroepen geneesheer diend Marcel de noodige zorgen toe. Zijn toe stand is echter zeer bedetidelijk. Men denkt dat dc knaap aldus misbaii deld is door barakspslers. DUITSCHLAND. De geneesheeren te Berlijn hebben be sloten, als zij uitrijden hunne koetsier witte boeden met een rood kruis te doei dragen, opdat bij plotselinge ongevallei bet publiek zien kan, dat zich in het een geneesheer bevindt, die terstoo hulpverleend) kan. Geheime fondsen in Italië. M. Nico lera heeft de geheime fondsen van ministerie met 525,000 fr. verminderd daar deze tot schandelijke aarileidinf gaven. Men heeft ontdekt dat een der oud-mi nisters van Crispi elke maand 2600 fr noodig had voor rijtuigen. Een andert deed zich al zijne diners betalen en eet andere had 1000 fr. noodig voor... cog nacskens. PORTUGAL. Onderhandelingen met België. Hel schijnt, want onder ons gezegd, niemand merkt er hier iets van, dat wij hel mei Portugal maar niet kunnen eens worden, De Times meldt in alle geval uit Lissa bon dat de onderhandelingen tusschen Belgie en Portugal over de kwestie van Muato Zamvo zonder resultaat gebleven zijn. De technische gedelegeerde van Belgie keert naar Brussel terug. Waar-' schijnlijk zal nu de beslissing van den Paus worden ingeroepen. Men weet dal het grondgebied van Muato Zamvo ligt op de grensscheiding van. Congo en van de portugeesche bezit tingen.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2