NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 22 Maart 1891, 10 centiemen per nummer 45s,e Jaar N. 2330 VANSTEENKISTE Socialisten. DE DENDER-BODE. ABÖNNEMENTPRIJS Jit nlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNONC ENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr i,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Posl ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caiqne naaa AFXST, 21 JIA\RT IS91 Politiek overzicht. Liebknecht en de Parijsche commune. Naar aanleiding van den gedenkdag der Parijsche. commune, op 18 Maart, richtte de leider der Duitsche sociaal-demokraten Liebknecht, een manilest lot de Fransche werklieden, waarin hij verklaarde dat de Duitsche sociaal demokraten, ondanks de veranderingen, welke in het bestuur van Duitschland zijn gekomen, denzelfden blijven van voorheen. Het blijft hun stre ven door een internationalen vredebond lusschenalle proletariërs het chauvinisme der bezittende klassen te overwinnen en den wereldvrede ei. de verbroedering der volkeren inderdaad tot stand lo bren gen. Parijs,20 meert. De Siècle zegt dat België een handels verdrag met Bulgarië heeft gesloten, iets wat in strijd is met het Berlijner traclaat dat aan Bulgarië het recht ontneemt trac- taten te sluiten. Een aantal poliliekommissarissen heb ben donderdag huiszoeking gedaan, bij verscliillige leiders van de Ligue des Patriotes, welke zoo als men weet, teeds vroeger van ambtswege ontbonden was, maar in feite nog voorthandelde. Men heelt hiervan tijdens het verblijf van keizerin Frederik liet bewijs rehad. Toen nog hielden zij openbare vergade ringen, onder voorzitterschap van M. Déroulède. De politie bad nu vernomen dat de Ligue voornemens was de zaal te bestor men, waar de Alliance Republieaine, onder voorzitterschap van M. Jules Ferry vergaderen moet. De politie heeft de lijst van 1200 aan- klevers gevonden,in verschillige groepen verdeeld en tevens plakkaarten in beslag genomen. De huiszoekingen worden voortgezet. Er zijn volgens la Presse en le Gaulois verschillige aanhoudingen gedaan. De Intramïgeant spreekt daar niet van. Men zegt dal er vandaag eene interpel latie zal gedaan worden. De leden van de gewezen Ligue zouden ook eene ver gadering houden. De slrijd in Ierland. Binnen kort zullen belangrijke kiezingen in Ierland plaats hebben. Te North Siglo maakt de dood van den algeveerdigde Peter Mac Donald eene kiezing noodzakelijk. Parnell heelt als candidaat gesteld M. Vincent Dillon, EN ZIJ WE ZOMEM. (IS® vervolg.) De plaatsen in 't parterre waren snel en voor hooge prijzen besproken. Iedereen in de hoofdstad wilde den beroemden Pictcr Van Slccnkiste zien spelen. Intusschcn steeg er aan Picters schijnbaar hel deren hemel een verschrikkelijk onweder op, waarvan hij niet heUminste vermoeden had. Zijne collegas van het tuonecl zwoeren hem te doen vallen in het stuk don Carlos. - De too- neelspeler, die tot biertoe don Carlos had voorge steld, zag zich nu, schuimen I van woede, die rol ontnemen, en zijne echtgcnoote zou. zonder de tussebenkomst van den directeur, ook de rol van Eboli van de hand gewezen hebben. Hare donkere oogen zagen bij de repetitie Pic- ter zoo grammoedig aan. Wat tot lieren haat nog bijdroeg was dat zij bemerkte dat hij geheel onverschillig bleef voor hare schoonheid. Mevrouw Wcllcnberg Holm werd bitsen beledigend zij wcadde altijd do ceno of andere onpasselijkheid terwijl de alderman O'Kelly, van Siglo, candidaat is der partij Mac Carlhy. MM, Healyen Parnell zijn, zooals men weet, afgeveerdigden voor Cork. Par nell beeft herhaaldelijk gezegd dat Healy zich niet aan eene herkiezing zou durven onderwerpen, doch deze' heeft nu zijn ontslag gegeven en zich onmiddelijk terug candidaat gesteld. Hij hoopt nu dat Parnell hetzelfde zal durven doen. De in Amerika verblijvende Ieren heb ben te Cincinnati een aantal groote open bare vergaderingen gehouden ter gele genheid van den feestdag van St.Patrick. De toehoorders hebben eenparig een besluit genomen, waarbij zij zich allen verbinden zoowel tegen Parnell en de mannen die hij naar Amerika heeft ge stuurd en welke hij binnen kort nog zal afzenden, als tegen Mac Charthy en zij re agenten, op te treden. Men raadt tevens de lerscbe afgevaar digden aan,die zich in Amerika bevinden, onverwijld naar Ierland terug te keeren, hun ontslag te nemen en aan het lersche volk een verdikt te vragen. Wanneer het lersche volk zal gespro ken hebben, dan zullen de Amerikaansehe Ieren de gekozen meerderheid onder steunen; zoolang dit echter niet gebeurt, zullen zij geen stroo verleggen en geen duit meer geven. Het ware eene onvergeefbare eenvou digheid te gelooven dat volksliefde en genegenheid voor den werkman de drijf veer van gedrag en handeling der socia listen zijn.De uitdrukkingen gelijkheiden broederlijkheid zijn slechts tooverwoor den die zij, om hen te verleiden, in de ooren der werklieden doen ronken; op geblazen en verbloemde leugens om hen tot 't vergruizen der hedendaagsche instellingen aan te hitsen. Wat de leiders beoogen is hunne eigene verheffing bij middel der ellende en misdaad hunner ongelukkige slachtoffers. Dagelijks bulde ren zij tegen de bloed uitzuigende kapita listen die door 't werk en zweet van den arbeider hunne geidkoffers vullen zij verbergen hunne eigene heerschzucht achter zulke opgeblazene stadhuis woorden en ronkende volzinnen, die zoo schoor, en helder in de verdwaalde ooren klinken. Hun wapen is de algemeene werkstaking waarmêe zij gedurig de nijveraars bedreigen en als een Damocles- zwaard bestendig over hun hoofd houden. Ongelukkiglijk worden al te dikwijls die dweepers gevolgd,en, als blinde werklui gen van den haat of wraakzucht van eenen pronker, leggen de werklieden, om de belachelijkste voorwendsels, den arbeid voor, beging met opzei fouten en onnauwkeurig heden bij de repetition. Te vergeefs trad de intcn- dent als bemiddelaar op tusschen Mevrouw en Pic- ter, immers, hij werd door baar met dezen op ge lijke lijn gesteld. Mijnheer von Heuscnberg voelde zich gekrenkt door de handelwijze zjjncr afhanke lijke». Hij stuurde de directie scherpe verwijtin gen toe. Doch ook in zijn eigen huis scheen een onweer te broeien. De anders zoo opgeruimde Anna liep met han gend hoofdje door liet liuis, en dit was reeds zoo van op den dag, dat zij vernomen bad dal prins Oscar zich bij toeval aan den arm had ge kwetst. Een licht ging nu voor den baron op. Anna bemint den prins Zou hij hierover verheugd of bedroefd rijn - Doch Helenaboe bleek I hoe vermagerd boe terneergedruktJu I De woorden van Piqter brandden in haar hart en verzengden er de hoop zij had die opgegeven. XII. Op den avond der vertooning was de hertoge lijke Schouwburg proppens vol. De hertog ver scheen .tien keer reeds bij de ouverture, en zager zeer gespannen en vel verwachting uit. Toen dun Carlos Ie voorschijn ti-ad met zijn biechtvader, nam zijne houding dadelijk T publiek voor zich in. Zijne edele trekken, zijne fiere hou- neêr, lijk het over eenige dagen in de staalsmelterijen van Cocqueril te Seraing is gebleken. Een stoker wordt om zijne nalatigheid gestraft,verliest zijnen rang maar behoudt nochtans zijn werk. Zijne makkers willen den meester spelen,hunne overheid dwin gen hem zijne eerste plaats weêr te geven en leggen er voor den arbeid stil. Onze politeke toestand schijnt de soci alisten toe te lachen; der herziening der grondwet is aan gang,en als men hen het algemeen stemrecht zonder voorwaarden niet geeft, is het er seffens op. Stemmen mogen, is rijk worden dal is het heil middel voor onzen bedenkelijk en toestand. In dit stelsel heeft de stem van den rijk sten boet' dezelfde weerde als die van zijnen koejongen ware hij nog de grootste domkop. Dan zouden de Brusselsehe en Gentsche socialisten hunne opperhoofden naar de Kamers zenden, die dan in fijne kussens gezeten, hunne gefopte kamera den van eertijds eens ferm bij den neus zouden lachen en, met even zooveel genoegen als Janson, de maandelijksche 400 fr. van volksvertegenwoordiger in hunne eigenen zak strijken en zich wel wachten z.e in de kas der ge meenheid te slorten. Wat zouden onze werklieden er door gewonnen hebben... Frankrijk, voorbeeld onzer socialisten, is daar om het u klaar uit een te doen. In Duitschland streven de volksvrien den, de socialisten, naar het achturen werk, en dit eens afgeperst, dan om den arbeid op zes uren slechts wettelijk be paald te zien, lijk, in eene vergadering te Boecheim, een der heethoofden van de duitsche«social -demokratie» hel uitbracht. Daar komen de puntjes der ooren van het socialistisch programma te voorschijn vernietiging var» de huidige nijverheid Men ziet hieruit klaar dat het d>i haat tegen het kapitaal en niei immer de nood is die de werkstakingen veroorzaakt. Bij verre niet is 't lot der werkstakers van Seraing vergelijkbaar met hel be krompen bestaan van het grootste deel onzer werkmansfamiliën op den buiten. Die huisgezinnen nochtans zijn te vreden en zelfs gelukkig met de karige korst brood die zij met hun zweet zoo duur hebben verdiend. Van het krieken van den morgen zijn zij aan 't werken en als de zon reeds lang is ondergegaan, keeren zij welgemoed naar huis. Morren hoon men ze niet en nochtans is hun arbeid min zwaar de dag niet lang de loon niet gering en klein Hun werk slaken zij niet, zij eischen geene wettelijke bepa ling noch van daghuur noch van lengte der taak. Voor hen ook bestaat er eene maat schappelijke vraag. ding en bevallige buigzaamheid pasten zoowel voor den ridderlijken don Carlos. Zijn getemperde, vu rig blik, en 't zachte, zuivere orgaan vereenzelvig den hem geheel met den rol. In zijn tooneel met Elisabeth lag iets wcgslepends, diep gevoeligs. Het aangeboren vuur van den hartstocht wisselde heerlijk af met onderdrukte smart in de bekente nissen, die zynn lippen ontvielen. Een storm van toejuichingen begroette het slot der akte. Helena zag met gloeienden blik onafge wend naar het tooneel. Nu vooral gevoelde zij hoezeer zij hem lief bad en voor een oogcnblik vergat zij de diepe klove, die er tusschen hen lag. Naast haar zat Anna, die eveneens zeer aange daan was, doch 't was eerder eene spottende dan eene geheiligde, diepgevoelde aandoening. Zij wis selde als naar gewoonte allerlei geestige opmerkin gen met haren buurman. Achter, dien in de loge zat de prins hij kon, volgens zijn zeggen, het sterke licht der lampen niet verdragen. In de tweede akte deelde Mevrouw Wellenberg- Holm den triomf van Pieter. Deze pi inses Eboli speelde inderdaad wegslepend, vurig, bctoovcreud doch terzelfdcrtijd zoo duivrlacht g bijtend. Zij zag met hare gloeiende oogen don Carlos zoo diep, >.oo verterend aan, dat men haar nooit Zoo bekoor lijk gezien had. Zij werd verscheidene m.dcn teruggeroepen men riep, men schreeuwde haren naam Mevrouw kwam echter niet l<-rug zij stond achter de schermen byna te stikken van woede over het wclgclukken van Pieter. ileimc- De Christusleer is nog diep in het hert onzer landbouwers geworteld; zij hebben de geloofsbegrippen hunner jeugd be waard en zijn aan den troostrijken gods- diens hunner vaderen trpuw gebleven; zij erkennen den arbeid als de wet der natuur- Het leven is voor hen een harde strijd en geen eden van geluk en stoffe lijke genoegens; zij hebnen het oog gevestigd op een beter Vaderland waar al de ontberingen de ellende van het hui dige strijdperk zijn onbekend. Aan een groot getal der werklieden van de nijverheidstreken hebben de bel hamels der socialisten de gevoelens van godsdienst ontroofd, het tegenwoordig bestaan afgeschilderd als een paradijs van lust vermaak moetende zijn en deze zijn dan ook het bewusteloos werktuig ge worden van hunnen onbeperkten hoog moed en onverzaadbaren heerschzucht. Verre zij van mij het gedacht dat er in 't belang van een werkman niets meer te doen valt, in tegendeel, veel verbeterin gen zijn in te voeren inden maatschappe- lijken toestand van den werkerstand;maar gevaarlijk is het alles aan de wetgeving te vragen en aan de vrijheid van hande len van werkman en nijveraar, aan de genegenheid en naastenliefde, lijk ze den katholijken godsdienst aanleert niets over te laten. De rechtvaardigheid, gepaard met de christelijke menschlievendheid heeft al leen de sleutel en oplossing in handen der zoo verwardde en moeilijk maat schappelijke vraag. De belangen van patroon en werkman eischen dat zij bei den hand in hand gaan en niet als twee vijanden ten kamp bereid, elkander tegenover staan. De werkstakingen waarvan heden zoo veel gesproken wordt, zijn een gevaarlijk wapen voor den werkman, en men mag er slechts in uitersten nood zijne toe vlucht toenemen om de herstelling eeuer maatschappelijke onrHchiveerdigheid te eischen, als langs andere vreedzame we gen geen recht te bekomen is. Dan alleen kan het gezond verstand die lijdelijke stooring goedkeuren en kan het natuur lijk recht ze zelfs wettigen als zij rechtveerdig in hunne oorzaken, onlaak baar in hare wijze van onstaan en vre delievend en stil in hare gevolgen is. Eene werkstaking lijk die in de staal smelterijen te Seraing uitgeborsten is onredelijk niet alleen in hare oorzaken maar nog onrechtvaardig in haar onstaan daar de eerste voorwaarde eener redelijke en gegronde werkstaking is ze eenigen lijd op voorhand aan te kondi gen, tijd die dan ook wettelijk zou moeten bepaald worden. Dit wapen is zeer gevaarlijk, zeg ik, want buiten de onheilen die het aan de nijverheid sticht, baart hel veel ellende en ontbering aan de werkmanshuisgezin- lijk duisterde zij in liet donker tot iemand, achter haar Het btijft dus algesproken, doch mis om Godswil het wille punt niet tc erg mag het ook niet uitvallen, dat zou ons schade kunnen veroor zaken. De vijfde akte begon. De acteur, die den marlies Posa voorstelde, overtrof zichzelvcu. Hij opeelde met veel warmte vooral in het tooneel, waar Carlos de opoffering zijns vriends verneemt. Innig vertrouwelijk zitten zc samen le spreken, als eensklaps een schut vult door de tralie. Terwijl don Carlos opspringt, slaakt hij. in plaats van te roepen Ilu 1 voor wien is dat schol bestemd eau doffen kreet. Posa zinkt met goedgespeelde en schjj"baar natuurlijke aandoening néér doch met onnavolgbare waarheid stort don Carlos over hem heen, terwijl hij ontroerd en stervend uitroept O hemelsche berinhertighcid Een enkele sekondc blyft het tooneel ledig. Daar zerschijnt dc Koning met zijne grooteurn spreekt lot den onbeweeglijke» infant, en reikt hem de hand cm hem op te-riehten doch don Car los staat niet ophij fluistert den Koning slechts een enkel woord in 't oor. Deze deinst verschrik' achteruil, en spreekt met Alba allen kijken elk ander ontsteld aan, en tc midden der algemeene verwarring valt de gordijn. Het publiek is ontsteld Men durft nauwe)ijks ademhalen. Duur gaat het gordijn terug om hoog 1 De regisseur verschijnt, hij ziet er hedraefd nen, en voert maar al te dikwijls tot misdaden en buitensporigheden waarvan wij zelfs, in 1886, getuigen zijn geweest. Dat zij riiel altijd ten gunste der werk lieden uitvallen getuigd het achtereen volgend mislukken der werkstakingen van verleden jaar der dokwerklieden van Lieverpool, der metsers van Hamburg, van de arbeiders der haven en schips- machinisten van Australië en van al die gedeeltelijke stooringen door de ridders van het werk op de amerikaansehe spoorwegen te weeg gebracht. Of de arbeiders der Roerstreken eene wettelijke bepaling van een minimum van loon zullen bekomen onwaarschijnlijk, daar de tusschenkomst der groote hoof den der partij Auer en C°, zelfs voor ge volg heeft gehad eene scheuring tusschen de werklieden. De Staat heeft aan hunne reklaraatiëri een stellig nein geant woord. Als de nijverheid in dien toestand is neergezonken waar het haar onmoge lijk is nog toegevingen te doen, is het haar volstrekt verboden zich een nieuwe stap te laten afpersen. Op deelneming bij het volk mogen ze maar rekenen als er ware onrechtvaar digheden bestaan en daar ligt de rede waarom de bedienden van den ijzerenweg van Schotland zooveel genegenheid en bijval vonden daar de taak die hen is op gelegd,ten minste voor verscheidene onder hen, voor den Signalmen onder andere te onmenschelijk lang was. De nijveraars ook hebben door onder vinding geleerd en zich onderling ver staan om alle pogingen der werkstakers te verijdelen en te doen mislukken. Die vereenigingen bestaan in Duitschland, Engeland, Australië, 't Is misschien eene nood maar daarom laat het niet een ongeluk te zijn, daar het ons immer meer verwyilert van de wezentlijke oplossing der betrekkingen van patroon en werk man, die dan de beste zijn, lijk de fran sche geleerde Le Play het bewijst wan neer zij, gesteund op wederzijdsche vrijheid, zij het meest persoonlijk en afzonderlijk /.ijn. Onrechtvaardigheid in hare oorzaken, wijze van ontstaan en, in hare gevolgen, hei verlies der genegenheid van liet volk, de huishoudkundige toestand der nijver heid, de vereenigingen der nijveraars zijn de bijzonderste oorzaken van hel mislukken der werkstakingen. Het bepalen van de lengte der taak zoo voor den werkman geen eden van geluk zijn daar het te veel zijne vrijheid krenkt en dit zou hij best ondervinden, moest die wettelijke bepaling eens doorgevoerd worden. Hier moet ik bekennen nochtans dat al de lakken der nijverheid op den zelfden voet niet staan, en dien maatre gel zou hier of daar veel goeds stichten maar in verscheidene andere slechte gevolgen hebben. Maar zou hier de vrij heid en broederlijkheid van patroon en tcrncêrgcslagen uit. Met onzekere, haperende slem verontschuldigt hij zich over die onver wachte stoornis in het stuk er heeft een bekla genswaardig voorval plaats gehad tengevolge eener onverklaarbare verwisseling van wapens is Mijnheer Vansteenkistc erg gekwetst, en gansch buiten staal oin verder tc spelen, zoodat derhalve de vosrstellïng gestuukt was. Een letterlijk oproer volgde op deze woordou. De vrienden van den gekwetste ijlden uit hunne loges en snelden naar het tooneel, Bert, vooraan, ontroerd door dc bangste verwachting. De dames bleven zitten. Helena was eensklaps doodsbleek gc- woidcn, zij beefde in al hare Icdediaten, en het koude zweet brak baar overal uit, toidul Bert eensklaps komt teruggeloopcn met dc lijding dal er voor Pieter, hoewol erg in de heup gekwetst, hoegenaamd geen gevaar bestond. Van daar liep hij naar dc loge vun dc gravin Hclmwcrth en ver zocht deze Pieter ten harent op tc nemen gedu rende zijne verpleging, en Srlma steunde zijn ver zoek doch, de grrvin antwoordde heftig Wat denkt ge wel Ik hen immers voor zulk eene gebeurtenis niet ingericht Bert aanzag haar boos en liep haastig terug naar 't kleedkamertje, waar Pieter bleek en nut gesloten oogen in een leuuingsstoel lag. Excellentie, zei Bert tot den baron er blijft mij niets over dan mijn broeder naar mijn hotel te vervoeren, dc gravin weigert hem in le nemen. Dan hebben we 't mijne immers nog I riep dc intendeut gebelgd. Laat ons snel handelen, ging werkman geene betere oplossing kunnen geven Alles aan Wot en Staat vragen is een gevaarlijk stelsel, dit moet men de socia listen overlaten, het is beter dat er wat meer persoonlijk initiatief wordt in 't werk geslagen. R. I. K. Met Frankrijk. De tarievenoorlog zal,in 1892,tusschen Frankrijk en België losbersten. Frankrijk heeft de handels-en scheepvaarttractaten opgezegd, die dit land met ons heeft gesloten en wij, niet lui gevallen, heb ben aan de heeren Franschen beteekend dat wij, als weêrklarik, de traktaten opzegden van letterkundigen en kunslei- gendom. Die toestand is zeker te betreuren doch wij hebben, zegt M. Aug. Couvreur in de Indéqendance, ons niets te verwij ten 't zijn wij niet die dat spel hebben begonnen. Wel integendeelwij hebben met een engelachtig geduld ai de plagerijen en vexatiën verdragen, die men de Belgen in Frankrijk aandoet, en wij waren nog altijd genegen de betrekkingen voort te zetten. De fransche republiek heeft het, zoo het schijnt, op bns gemunt men denkt het voordeel alléén voor zich te kunnen houden en ons van de fransche markt te verwijderen doch men vergeet dat Frankrijk in zijne wijnen, zijdestoffen, artikels van Parijs, boekwerken, kunst voortbrengsels, enz., in België een groo- ten uitvoer vindt/ Denkt men in Frankrijk dat wij ons straffeloos den strop om den bals zullen laten slaan en onze nijverheid letterlijk laten worgen zonder eenige tegenweêr Toen Frankrijk ons de handels- en sclieepvaariiractaten opzegde, heeft ons gouvernement van zijnen kant, zooals wij hooger zegden,de kunst en letterkun dige tractaten opgezegd en dat verwon derd nu die fransche heeren Ook nu reeds beginnen de protestaliën en om er eenen schijn van gegrondheid aan te geven, willen zij kunst en letteren niet gelijkstellen aan handel en scheepvaart. Geen advokateustreken, mijnbeeren Wij antwoorden met de wapens die in gebruik liggen en als gij onze nijveraars, fabrikanten en onze scheepvaart treft, treffen wij uwe kunstenaars, uwe schrij vers, uwe drukkerijen, enz., die op onze markt even zoo goed handel komen drij ven, als uwe fabrieken van allen aard. Wij willen zelfs hier niet opmerken dat wij den invloed van uwe verderfe lijke letterkunde, van uwe walgelijke bla den, van uwe onzedige illustratiën zeer goed kunnen missen indien de invoer hij zach'cr voort, geen tijd verloren, neem mijn rijtuig, Bert, en breng uwen broeder naar mijn buis ik volg u op den voet mei mijne dochters. Weldra lag Pieter in dc woning van den heer von Heuscnberg Dc geneesheer van den hertog was hem gevolgd en onderzocht dc wonde. De kogel werd niet zonder moeite uitgehaald, doch alles zou zich bij een lievig bloeden, zekere afmat, ling en eenige weken rust bepalen gevaar bestond er hoegeuaamd niet, Toen Pictcr, als uit eenen droom ontwakende, helder en klaar rond zich zag, en het gebeurde helder in zijnen gees! terugkeerde, zuchtte hij diep, doch eene zachte, welbekende stem bcrool hem dc volkoiiicnste rust. Het betraande oog van Helena ontmoette het zijne met onbeschrijflijke liefde. Hij keerde den blik als belooverend van haar weg, en herinnerde dat bij zicli nog kort gele den uit liet gezicht dier lieve oogen had gebannen. De hertog was woedend over dit voorval. Hij hield het voor eenen lalTcn, wraakroependen aan slag, nadat dc intendent hem op de hoogte had ge bracht met dc kuiperijen en listen, tegen Pieter gesmeed. Hij beval een streng onderzoek en dreigde den plichtige voorbeeldig te straffen doch liet was on mogelijk iemand als plichtig aan te duiden. Men kwam eindelijk toch tot de mecning dat het onge luk te wijten was aan eene onbegrijpelijke mis sing. 'Wordt voortgezel).

De Denderbode | 1891 | | pagina 1