Landbouw. Een en ander. De Paus en de Drukpers. Laffe beschuldigingen. De «Commune» van Parijs Examen van kiesbekwaamheiil. Allerhande nieuws. Italië. ervan voor eeuwig verboden ware, zou den wij de prohibitie danken. Het is niet onder zedelijk oogpunt dat wij spreken, maar onder stoffelijk, en als zij zoodanig zijn uwe kunst- en let- terprodukten handelswaren, en zij onder gaan het lot dat gij toepast op de voort brengsels onzer nijverheid. Of zoudt gij willen voortgaan met onze markt te exploileeren met uwe produk- ten, en de uwe sluiten voor de onze? Dat is eene fopperijwaaraan men zich niet langer mag laten vangen. Niet meer free traderzegt Emile De Laveleye, maar fair trader, dat is de wederkeerigheid en wat Frankrijk ons ontneemt aan onze nijverheid, zullen wij ontnemen aan de fransche muzikanten, schrijvers, enz.,die hier, jammer genoeg, hunnen besten vertierweg vinden. Mocht Frankrijk volherden in zijne denkbeelden en ons de markt afsluiten, dan zullen wij dit op onze beurt doen en op andere markten gaan zoeken wat wij in het zuiden verloren hebben. Het gouvernement heeft wel gedaan te antwoorden aan eene opzegging door eene opzegging en het laat al de verant woordelijkheid van den toestand aan Frankrijk, dat alles wil nemen en niets meer wil geven. Iets over liet eierle^^en. Het gewone tijdstip van het eierleggen begint in Januari en bereikt het maximum in de lente, duurt voort in den zomer en eindigt meestal bij het muiten. Als de hen zes maanden oud is begint zij te leggen. Volgens Barrel geeft eene goede hen in haar leven niet meer dan 600 eiëren; te weten 80 in het eerste jaar 120 het tweedejaar 130 het derde en 80 het vierdejaar, en dan van langs om minder naarmate ze ouder wordt. Zooals men ziet, moet men dus, in het vierde jaar, op het neerhof de hennen verwijderen die dezen leeftijd bereikt hebben. Ziehier wat wij hierover lezen in La Nature. Telken jare moeten de hennen die vier jaar oud zijn geworden verkocht worden. Dat is een hoofdpunt indien men eenen voordeeligen uitslag wil bekomen. De hen van drie jaar oud geelt het grootste getal eieren. In het 4® jaar legt ze min doch de eiëren zijn grooter. De voortbrengst vermindert vervolgens van jaar tot jaar. De hen van vijf jaar kost evenvee) om te voeden als deze van drie jaar en zij brengt minder op Daarbij, jonge hennen leggen in het najaar of in den winter, als de eieren het duurst zijn. Nooit legt een oude hen in den winter. Met hennen van een, twee, drie en vier jaar, die goed verzorgd en gevoed zijn, is men bijna verzekerd 't jaar door versche eieren te hebben. Blijft nu de vruchtbaarheid derhennen- soorlen zekere hennen geven maar alle drie dagen een ei; andere geven er een alle twee dagen, deze zijn het talrijkst, eindelijk zijn er die alle dagen een ei leggen, deze zijn nochtans zeldzamer. De Bressen, de Crève-Cceurs de Hou- dans kunnen 150 eieren per jaar geven. De Hamburgsche, de Kempische, de Leghorns leggen 230 eieren, wanneer ze in vrijheid leven. De wijze, waarop de hennen gevoed worden, oefent eenen grooten invloed uit op het leggen; zijn ze slecht gevoed, zoo zijn de eieren klein en ook veel zeldza mer; zijn de hennen te vet, dan gebeurt het dikwijls dat hunne eieren grof zijn. Ook de warmte oefent eenen grooten invloed uit op het leggen Zooals het algemeen door de landbouwers geweten is, leggen de hennen, die warm in stallen of in schuren slapen,veel vroeger en zelfs in den winter; nooit houden zij op met leggen, tenzij bij het muiten. Welk voedsel moet men thans aan de hennen geven om het leggen goed staande te houden? Aanhitsende granen boekweit, haver, kempzaad, koren gedroogd ossenbloed, vleesch, begunstigen de eiervoortbrengst, met verbrijzelde oester- en mosselschel pen gemengd met gruiskoeken bekomt men nog veel meer eieren, doch daar dit te nadeelig is voor de hen, moet men zich weJ wachten er misbruik van te maken. Eenige schrijvers raadden aan gekalkte granen te geven, zooals men deze bereid voor het zaaien, doch men mag er ook geen misbruik van maken. Het bijzijn van eenen haan, ofschoon niet noodzakelijk, bevoordeeligt ook de eiervoortbrengst. Men bemerke ook het volgende de hennen moeten de gelegenheid hebben kalk of moortel te pikken. Zij hebben kalk itoodig tot het vormen van de eierschaal. Elkeen zal reeds gezien hebben dat de hennen den moortel pikken uit de voegen der muren, of denzelven gaan zoeken in oude steenen of steengruis. Als de hennen geenen kalk of moor tel genoeg ter beschikking hebben leggen zij eieren zonder schaal windeiren. Met hennen, die in vrijheid op de hoeve leven is dat weinig te vreezen; doch deze die op een neerhof opgesloten blijven, hoe groot het ook zij, moet men van kalk voorzien.Oude steenbrokken in den eenen of anderen hoek gegoten, kunnen daar voor dienen. De landbouwers van Poperinge spre ken reeds met zekere ongerustheid over bet uitschieten der boppeplanten. Het schijut bun dat er zonderlinge voortee kens te bestatigen zijn, ja, er zijn er zelfs die beweren dat menige plant dood- gevrozen is. Moest dat waarheid wor den de hoppeoogst van 1891 zou bitter weinig opleveren en men zou in het kon de overgeblevene hoppe van verleden jaar en van vroeger, zeer in prijs kunnen zien rijzen. Doch die prijsverhooging zou onzen landbouwers weinig balen, want er zijn bijna geene meer, die nog hoppe in den spijker hebben. Alles werd dit jaar aan een nog al billijken prijs opgekocht. Het mislukken van den hoppeoogst ware echter eene erge ramp voor den landbouw in onze streek, omdat de boer hier van de hoppe de som moet maken, waarmede hij eigenaar en mest- stoffenkoopman betalen moet. Posterijen. Men is tegenwoordig in al de postbureelen van het land bezig met eene uiterst belangrijke statistiek op temaken. Men wil het juist getal brie ven en mededeelingen kennen, in elke plaats besteld in een tijdperk van zeven dagen. Het hooger bestuur hecht zeer veel belang aan dat werk zooveel dat alle opzichters en nazieners te been zijn om zich te verzekeren dat het werk met de grootste stiptheid gedaan wordt. Het is op de ingewonnen inlichtingen dat men zal steunen om sommige ge meenten met nienwe buslichtingen, uit- deelingen en postbureelen te begiltigen. Puit- of Paddenregens. Men treft soms in boeken en tijdschriften al hel een en andere aan over zoogezegde puit en paddenregens. De vraag is nu of men daar werkelijk aan gelooven moet. Al zijn zulke regens uiterst zeldzaam, toch is het zeker dat zij soms plaats grij pen geleerde ooggetuigen zijn daar om zulks te bevestigen. Het was in den zomer van het jaar 1794. L. Gayet maakte deel van eene militaire atdeeling die gelegerd was in het dorp Lalaine, niet verre van de lan den die door de Oostenrijkers onder water gezet waren, om aan de Franschen den toe; a 'g tot de stad Valencijn te belet ten. Nu, het was zeer warm, en de bran dende zonnestralen hadden gedurende den morgend veel waterdampen van het overstroomde land doen opstijgen. Om trent 3 ure van den namiddag viel er eensklaps een zoo geweldigen regen, dat Gayet en /ijne mannen verplicht waren hunne schuilplaats ie verlaten, wilden ze niet verdrinken. De verslagenheid in het legerkamp steeg ten top wanneer zij eene groote menigte padden ter aarde zagen neerploffen. Gayet kon zich maar niet overtuigen dat deze met den regen uit de lucht nedervielen. Om de waarheid te kennen deed hij zijnen neusdoek op zekere hoogte openspannen. Op weinige stonden had hij er een tamelijk groot getal padden in gevat, waaronder eenige die nog maar weinig ontwikkeld waren. Men schijnt geenzins te moeten twijfe len of de puit- en paddenregens zijn ver oorzaakt door lucht- en waterhozen welke deze dieren in de hoogte medesle pen en nadien op de aarde laten neder vallen. Het getal dertien. Theodore de Ban- ville, de begraven Fransche dichter, had eenen doodelijken schrik voor het getal dertien. Men verhaalt daarvan een bui tengewoon voorbeeld, gebeurd op den dag der begrafenis van Flaubert. Toen alles was afgeloopen kwamen eenige schrijvers bijeen in het hotel te Rouaan en besloten daar hel middagmaal te ne men. Nauwelijks zaten zij aan tafel of Théo- dore de Danville werd bleek en beefde zoodanig, dat zijne dischgenooten ver schrikten. Een van hen had spoedig ge zien wat er de oorzaak van was. Er zaten dertien personen aan tafel. De dischgenoot, die den angst van den dichter begreep, stond op en ging buiten eenen veertienden persoon zoeken. Na zich tot verscheidene voorbijgangers te hebben gewend, waarvan sommigen hem tamelijk slecht onthaalden, daar zij meenden met eenen kluchtspeler te doen te hebban, vond hij eenen jonden soldaat dien hij bevel gaf meê te gaan. Deze, niets te doen hebbende, ging rneê. Neem plaats en dineer met ons, zegde men hem, toen hij in de zaal was gekomen, terwijl men eenen sloel bij schoof Maar de Banville, thaii3 geheel gerust gesteld en dol van vreugde, liep naar den soldaat en zegde neeri kom hier naast mij zitten, beste jongen gij hebt mij het leven gered Ik had noch honger, noch dorst zet u neêr en God zegene u Rood tot achter de ooren, niet weten de waar hij het had, liet de soldaat die heeren maar begaan. Banville legde den geheel^n avond de grootste zorg aan den dag voor den sol- aat, vulde gedurig zijn glas, raapte zijne servet op en bewees hem duizend kleine diensten. Hij spreid de voor den jongen al zijn verstand ten toon, vertelde hem historiekens, enz. Hij schonk in één woord geheel zijn genie aan den veertiende. Hoe belachelijk Kunstige eieren. Een amerikaan, James Story, van Papsor.s, Kansas, is sedert jaren bezig geweest met het ma ken van kunstmatige eieren voor welke industrie hij eerlang een patent zal ver krijgen, Het kunstmatige ei is iu smaak, kleur, vorm en aanblik volkomen gelijk aan het echte hennenei en nevens een der laatsten gelegd, is niemand in slaat hel echte van het nagemaakte te onder scheiden. Dezer dagen bracht een dagbladrepor ter een bezoek aan den eierfabrikant, om zich een weinig op de hoogte te stellen van zijn zonderling fabrikaat. De man brak vier eieren en had, om den twijfel weg te nemen dat zij niet kunstmatig zouden zijn, in een dei' eieren een tien cent stukje, in een ander een korrel tarwe en in een derde een korrel haver ingewerkt. Story hoopt, met behulp van kapitalisten, eene fabriek te bouwen in Parsons, waarin hij met machienen, die niet meer dan 500 dollars zal kosten, eieren beweert te kunnen maken die niet meer kosten dan dö centiemen het dozijn. Z. H. Leo XIII beeft onlangs aan de Oostenrijkscne bisschoppen eenen brief geschreven, waarin de hierna volgende regelen voorkomen, welke overal van toepassing zijn. Deze regelen betreffen de katholieke drukpers en luiden als volgt: a In deze zaak achten Wij liet noodig bij de bisschoppen aan te bevelen wat sedert lang ter harte ligt en waarop wij herhaaldelijk aandringen, te weten, dat bet werk der katholieke schrijvers, goed geschikt en geregeld zijnde, aangemoe- digd en uitgebreid worden. Zeker moet men in alle landen aan deze uitmuntende schriften, hetzij die dagelijks of op geregelde tijdstippen verschijnen, een groot nul erkennen voor de godsdienstige en burgerlijke belangen, hetzij ze deze rechtstreeks ondersteunen en doen bloeien, het/.ij ze de aanvallen afweren der tegenstrevers die ze zoeken te schaden en dat zij de onzuivere besmetting verwijderen. Maar in h'ï. Oostenrijksch keizerrijk moet men hun een hoogst nut toeken- n nen eene menigte dagbladen zijn er inderdaad, ten dienste van de vijanden der Kmk, welke, dank aan hunne rijk- dommen, ze gemakkelijker en in grooter getal verspreiden. Het is dus volstrekt noodzakelijk,om mei gelijke wapens te stijden, sohrif- ten tegenover schriften te stellen alzoo zal men de aanvallen kunnen afslaan, de trouwloosheden ontsluie- ren,de besmetting der dwalingen belet- ten en de overtuiging van deugd en en plicht inprenten. Daarom ware het betamelijk en heil- zaam dat elke streek hare bijzondere dagbladen bezat, welke als de kamp- vechters zouden zijn voor altaar en baard, derwijze ingericht, dat zij nooit afwijken van liet oordeel van den bis- schop, met wien zij zich zouden beie- veren rechtmatig en wijselijk in over- eenstemming te zijn de geestelijkheid zou ze moeten begunstigen met hare welwillendheid, bun de hulp aanbren- gen van hare leering en al de ware katholieken zouden ze dienen in booge achting te houden en te helpen volgens hunne kracht en hun vermogen, Ziedaar eene aanmoediging welke, van zoo hoog gekomen, ongetwijfeld den iever van allen zal aanmoedigen voorde verspreiding der waarheid, bij middel van de goede drukpers. Honderden malen reeds hebben de liberalen door godsdiensthaat aange dreven, jonge kinderen opgestookt om priesters <>n kloosterlingen van onzede lijke daden te beschuldigen. Eri zoodra die beschuldigingen aan 't daglicht werden gebracht, randde de liberale pers de beschuldigden met ra zende woede aan, en ze reeds voor plichtig houdende slingerde zij hen de onteerendste schandnamen naar T hoofd# Indien men over de waarde wil oor- deelen der beschuldigingen uitgebracht door kinderen, meest al door de geuzerij opgestookt, men leze en overwege hei volgende 't welk men in de rechterlijke kronijk van den Journal des Tribunaux aantreft De korrektionneele rechtbank van Charleroi hield zich, donderdag laatst, bezig mei eene beschuldiging van onze delijke aeii3lagen, ten laste van eenen priester, wiens voorgaande gedrag onbe rispelijk was. De feiten welke hem, in groot getal, werden ten laste gelegd, zouden iu de kerk hebben plaais gehad, in de tegenwoordigheid van 70 leerlin gen, die de katechismusles bijwoonden. De gedagvaarde getuigen waren een twintigtal meisjes, van II tot 12 jaren, en de poliiiekommissaris, die de eerste hunner verklaringen had gehoord. Op het verhoor, was het den verdedi ger voldoende, de overdrijvingen, de tegenstrijdigheden, de intrekkingen en liet gebrek aan samenhang van al die ge tuigenissen te doen opmerken, om het openbaar ministerie van de beschuldi ging te doen afzien. De beschuldigde priester werd dus vrijgesproken omdat'zijne onschuld blij kend was. Hoeveel geuzen hebben hier weêr de hand aan geleend om die valsche be schuldigingen uit te brengen en min of meer geloofbaarheid te doen verkrijgen Hoevele priesters en kloosterlingen werden er op zulke wijze niet veroor deeld en hebben onrechtveerdiglijk in 't gevang of in den vreemde gezucht Woensdag lest, le Maart, was het de verjarig der uitroeping van de Com mune van Parijs. Die dag is jaarlijks een groote feestdag voor de socialisten van de gansche wereld en Vooruit, het orgaan der socialisten in onze Provincie, drukte dan ook in groote letters op zijn blad Leve de Porijzer Commune Medeburgers, ambachtslieden, land bouwers en fabriekwerkers ziedaar het onbewimpelde programma der socialis ten Wat bewijst ons dit programma Dit prorgamma bewijst ons dat de socialisten niet de verbetering des lots van den werkman en nog veel min de vermindering der pachten van den land bouwers ten doele hebben, maar wel de slichting liicr te lande van de Com mune waarvan de akelige gruweldaden en schelmerijen wellicht uit het geheugen van velen reeds verdwenen zijn. Wij willen het herinner en de ban - dieten der Parijzer Commune plun derden de openbare gebouwen, begoten ze met petrol en staken ze dan in brand de gijzelaars, waaronder den Aartsbis schop en andere voorname personen, werden tegen eenen muur geplaatst en door den kop geschoten. En de mannen die door hunne plunde ringen, diefstallen en moorderijen de gansche wereld met schrik vervulden, dal zijn de heldeu der socialisten die zij hier zouden willen naleven. Op vertooning van hunnen bijeenroe- pingsbrief bekomen de personen, die zich van 2f tot 23 meert naar de hoofdplaats van een kanton begeven, om daar hun examen van kiesbekwaamheid af te leg gen, heen- en terugkaarten, tegen den prijs van enkele plaatsbewijzen Die plaatsbewijzen zijn geldig gedu rende één dag voor weglengten van 1 lot 75 kilometers en twee dagen, voor meer dan 75 kilometers. Om misbruiken te voorkomen, wordt de bijeenroepingsbrief afgestempeld door het kantoor van het vertrek bij elke opvordering der bedienden van hel beheer, moet hij vertoond worden. Samenwerkende Melkerij van Herdersem. Heden, Zaterdag, 21 dezer, werd er, ter markt van Aalst,boter uit deze melke rij te koop geboden. Deze boter, volgens het Deenseh stel sel bewerkt, onderscheidt zich door hare groote zuiverheid en haren fijnen aroom. Wij raden onze medeburgers aan eene proef te nemen. Stalen van eenen lialven kilogram zullen, op enkele aanvraag, ten huize besteld worden. Mot.ar-Iëele «non- een op tie 4Je bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 923 klonten boter ler merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7500 kilogr. Eer hij op reis ging... Men kent het fransche referein Encore une p'lit verre de vin, Pour nous mett' en route Encore un p'tit verre de vin, Pour nous mett' en train Welnu, dit liedje kende zekere L ook, die, heel deftig gekleed, maandag avond in eene restauratie van Brussel binnen kwam en er een lekker avondmaal deed opdienen. Toen hij goed geeten en gedronken had, vroeg hij de rekening. Eeii en twintig franks, was het ant woord. Dat is niet te veel. Maar ik kan het loch niet betalen, want ik heb geen roo- den cent op zak. Wilt gij mij die 21 fr. niet kwijtschelden, dan moet gij het maar weten. De garcon haalde de politie en weeïge wat de slimmerik antwoordde Och, ik moet toch naar Hoogstraten en ik heb me nog eens goed deugd wil len doen, eer ik vertrek. En bij begon te zingen Encore un p'tit verre de vin, enz. Arme zinneloozeSedert Zondag gaf de bureeloverste van een onzer ministerieën teekens van zinneloosheid, zonder dat zijn toestand nochtans erge onrust verwekte. Maar woensdag morgend verliet hij zijne woning en dwaalde gansch den morgend door de straten van Brussel. Thuis gekomen, begon hij de scheidsmu ren zijner kamers te vernielen en trok het papier van de wanden. Daarna liep hij naar zijnen hof en begon er al de boomen af te zagen, onder voorwendsel zijn huis te vrijwaren legen de dieven. Na dit alles gedaan te hebben, liep hij naar den kelder en wilde eene champag- neflesch ontstoppen. De vrouw van den ongelukkige poogde hem het te beletten, doch dit beviel hem niet, want hij sprong op haar toe evenals op de meid, welke hem poogde de flesch te ontnemen en overlaadde beiden met slagen. Zij konden echter nog gelukkiglijk vluchten. De arme zinnelooze is in het geslicht te Uccie opgesloten. Drie jongelingen van 16 tot 17 jaar liadd m op den Zuiderboulevard, te Brus sel, ruzie gekregen. Feu hunner trok eenen revolver uit den zak en bedreigde er zijnen tegenstrever meê. Deze ontnam hem het wapen,schoot en trof den andere in den rug. Een agent hield de jongens aan en vond den eigenaar van bet wapen nog in het bezit van 23 kardoezen. Dinsdag avond, kwam er een per soon van verdacht voorkomen met een flink paard in eenen kamion gespannen in Den Wilden Man, Lakensche kassei, Brussel. Hij gaf zich uit als handelaar in olie en azijn, en zegde naar Brussel ge komen te zijn om er zijn gespan te ver- koopen. De heer Haesaert, handelaar, wonende Botinstraat, te Molenheek, een paard noodig hebbende, kwam in gemelde afspanning waar de zoogezegde oliekoop man, hem zijn gespan voor eenen spot prijs wilde verkoopeu. De heer Haesaert verwittigde dagelijk de politie, doch de. kerel, die lont had geroken, had reeds de afspanning verlaten. De politieofficier Herman, der Masuistraal, deed aanstonds eene klopjacht op den vluchteling, welken hij in eene herberg der August-Ortsstraat knipte. Daar hij alles loochende, telegrafeerde de heer Herman naar de politie van Ant werpen, die dadelijk antwoordde dat de geknipte een zekere Achilles S.. is, wo nende Dambruggeslraat, te Antwerpen, die inderdaad het paard en den camion van den heer Vanlith, Transvaalstraat, had gestolen. Toen bekende Achi-les S... alles, en men vond op hem 29 stadsloten; hij kon niet zeggen van waar zij kwamen. Paard en wagen werden aan den eigenaar teruggegeven en de stadsloten ter griffie der rechtbank neergelegd. Zondag wordt een zonderling jubel feest op de geutsehe toore gevierd. De gekende goochelaar Philippe, die ook jaren lang de Aalstersche foor bezocht, viert ei' zijne 5Ujarige deelneming aan de gentsche jaarmarkten. Er zal hem door zijne ambtgenoten eene ovatie gebracht worden, 's Morgends heeft er eene mis van dankbaarheid in de St-Pieterskerk plaats. Een kind verbrand. Hoe gevaar lijk het is voor de moeders over hunne kinderen onachtzaam te zijn, blijkt uit het volgende Dinsdag, om 3 ure, zette vrouw Al- fons Henderickx, wonende in de Vijf- straat, te St-Nikolaas,eenen ketel kokend water op den grond, en, terwijl zij zich naar eene andere bezigheid begaf, viel haar jongentje van 3 jaar, al spelende in den ketel. Op hel noodgeschrei kwam de moeder toegesprongen en haalde hel kind gansch verbrand er uit het schepselken is zoo danig verbrand, dat men vreest dat het den geest zal geven. De smart der moe der is onbeschrijflijk Ernstig geval. Een geval, dat van aard is om een slechten naam te geven aan eerie voorname groep van eene deftige werkmansbevolking, heelt in Antwerpen plaats gehad. De natiebaas X. verkocht op aanstoken van eenen collega, Y geheeten, aan een koopman, uit een kempisch dorp, vijf balen wol voor 900 fr. Hij teekende een ontvangstbewijs, met valschen naam, voor 1000 fr., opdat liet den schijn niet hebben zou,als badde de koopman onder waarde gekocht. De vrachtbrief was ook met een val schen naam onderteekend, omdat de spoorweg geene goederen op naam van natiebazen verzendt. De balen waren gestolen op de Plan- tijnkaai. De verkooper heeft 675 fr. aan den opstoker uitbetaald. Hij zelf beeft voor zijn deel dus slechts 225 fr. gehad. Dit doet vermoeden dat er meer personen in de zaak betrokken zijn. Y had de balen doen verkoopen, omdat deze, zegde hij, te veel bij eene lading waren. De onderzoeksrechter Van Cutsem heeft tegen de twee oneerlijke personen aanhoudingsmandaten afgeleverd. X. werd gisteren en Y. vandaag aangehou den.De laatste loochent alle plichtigheid. Verleden maandag namiddag, was gansch de gemeente Neeroeteren in iep en roer. Eene gansche bende Pruisen, zoo men zegt, bestormden het dorp. Als roofvogels vielen zij in eene O. L. Vrouw kapel.Zij hebben alles geroofd en geplun derd gouden kruisen, ringen en andere juweelen niets is onaangeroerd gebleven. De eigenaar heeft proces verbaal doen opmaken. Men denkt op het spoor der gauwdieven te zijn. Dinsdag namiddag, rond 4 ure, vaarden de drie gebroeders Stephenne, van Anseremme, met een schuitje met hout geladen le Dinant langs de Maas, bemerkende dat het vaartuig water schepte, roeiden zij naar den kant, en wilden er afspringen ongelukkiglijk konden zij zoover niet geraken en vielen in de Maas. Twee uren later trok men hunne. lijken op. De drie jongelingen, opvolgenlijk 21, 20 en 16 jaar oud, waren de eenige kin deren der familie Stephenne. De loto. Iedereen weet niet dat dit spel, zoo zeer gezocht in vele burgers huisgezinnen, een verboden spel is. Te Herve is men er verzot op en men vindt daar huizen, waar voor meer dan 280 spelers plaats is. Er is dan een enkelen roeper en het uitgekomen nummer wordt van kamer tot kamer, van en verdieping herhaald. ïn een dez^r huizen heeft dezer dagen de politie eui onderzoek begonnen en beslag gelegd op de kaarten, nummers en inzet. Men begrijpt welke ontroering dit feil heeft teweeg gebracht. FRANKRIJK Een oud vrijmetselaar. Op 91- jari gen leeftijd is dezer dagen te Duinker ken overleden M. Quenet-Blary, denes tor der fransehe vrijmetselaars. Sinds meer dan zestig jaar was hij lid der sec tie, waarvan hij in den laatsten tijd eere- venerabol was, zelfs droeg hij eene med3- lie van verdiensten, hem door het Grool- Oosten van Frankrijk toegekend. Deie man nu zou begraven worden hel Groot-Oosten en alle verschillende ritus sen hadden reeds vertegenwoordigers voor de plechtigheid aangewezen... toen het bleek, dat Quenet-Blary berouwvol, als goed katholiek was gestorven. Tijdens zijne ziekte had hij den pastoor der Sint-Eligiuskerk doen ontbieden, biechtte en ontving uit de handen van dezen geestelijke de laatste H. Sacra menten.In plaats '.an burgeilijk begraven te worden,werd hel lijk van den berouw- hebbenden afgedwaalde dooc de geeste lijkheid in gewijde aarde ter lusie gebracht. Dood van prins Napoleon. Men weel dat prins Victor aan de verschillige hoven van Europa den dood zijns vaders heeli aangekondigd. Als het nu waar is dat ds prins door zijnen vader is onterfd, wal zullen alsdan de europeesche vorstel doen En prins Louis, wat zal die doen Volgens sommige geruchten zal hij stellig als pretendent optreden, indien het testament zijns vaders hem aanwijst De strijd tusschen vaderen zoon zou dan een strijd worden tusschen broeders. Volgens berichten uit Genève is dj rechter Nyons naar liet kasteel van Pra- gins vertrokken, waar alle papieren vao prins Napoleon zijn hij verzegelde alles, maar een testament was er niet onder. De koning heeft den hofrouw op dagen vastgesteld. Hij zal al de kosten betalen van de ziekte en van de begrafe nis Deze onkosten worden op 100,OW franken geschat De lijkdienst heeft met het vastgesteld! cermonieel plaats gehad. Ten 9 ure zette de lijksloet zich ij beweging. Koning Humbert had bloots hoofds de kist gevolgd tot aan de deur van het Hotel de Ru&sie. De lijkwagen was zeer eenvoudig ei versierd met de fransche kleuren. Onmid- delijk er achter kwam prins Victor, iu zwarten frak, terwijl de hertog der Abru- zen, vertegenwoordiger des konings, aat zijne rechterzij stapte. Vervolgens kwa men de prinsen der hui/.en van Savoo: en Bonaparte. De troepen openden en sloten stoet, terwijl op de Piazza Termini dl militaire eer bewezen werd. In de kerk Santa Maria del Popolc werden de laatste gebeden gelezen, zon der zang noch muziek. In den morgend was eene Mis gecele bretTJ geworden,in welke, de koning, df koningin, prins Victor en al de overige prinsen en prinsessen aanwezig waren. Ten 11 ure werd het lijk neergezet iu eene wachtzaal, in de statie. Ten 6 ure had eerst het vertrek naar Turiju plaais Prins Victor en prinses Clotilde, zijne moeder, vergezelden hel lijk, dat in eene al/onderlijken wagen was gezet, gevuld met talrijke bloemkroonen. Toen de trein zich in beweging zette ontblootte iedereen het hoofd. Al de gezantschappen hadden de vlag half-top geheescheu doch, om Frankrijk niet te krenken, was bel overal de itali-' aansche vlag. SPANJE. Groote Zeeramp. 576 dooden. Nadere depeclien uit Gilbraltar nopens het zinken van de stoomboot Utopia der Anchor-Line, ten gevolge van aanvaring met hel engelsche panterscbip Anson, bevatten het volgende De aanvaring vond dinsdag avond omstreeks 7 ure plaats. De ram der Anson maakte een gat van 30 oet lengte iu de Utopia, nabij den achtersteven. De Ule- pia zonk achterwaarts in 10 minuten. Er bevonden zich 880 passagiers aan boord. De golfslagen, opgejaagd door den hevigen zuid'Westelijken wind, sloegen alles over boord wat zich op hel dek bevond. Men vreest dat van de passagiers twee derden zijn omgekomen, ofschoon eenige andere booten, gezamentlijk met de engelsche pantservloot, terstond ter hulp kwamen. De bij het panterschip lm mor tality behoorende sloombatkas verging daarbijverscheidene raatrozen verdron ken. Dank zij de electrische lichten der engelsche vloot, werden nog verscheidene meiischenlevens gered. Tallooze lijken van vrouwen en kinderen zijn reeds aan gespoeld. De kapitein der Utopia is gered, even als de scheepsdokter. De masten en de schouw steken even boven het water uit. Later. Londen, 18 meert. Een telegram uit Gibraltar aan Lloyi zegt, dat men vreest dat 5U0 personen bij de ramp der Uiopia zijn omgekomen. Tot hiertoe zijn 318 personen gered. Men heeft reeds 90 lijken gevonden. D den vei do Ei waa dooi weg- slavi tegei I»t their midc kleii door eers gebr Ze hebt zij a kleit mam Aldu die 1 stek gesl; en o bleel Ve Tuni Al groo het won verk dan bare meei huis D( verk fel o wat lingt gewt zond zij I met op d W hede niet ten D vero ding volg wee ter vrou laats Heil Ir toeb g-'m. op gedo stro M voor stell C. Wolf zerii x'i Denc m. B beek M V:

De Denderbode | 1891 | | pagina 2