NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 26 Maart 1891 10 centiemen per nummer 45s,e Jaar, N° 2551 ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. VANSTEENKISTE Windthorst en Jerooni Bonaparte DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor res maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijit in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, V» 31, en in alle postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque AELST, 25 MAART <891 liet Journal des Débals deelt eenen brief meê uit Brazzaville, waarin de toe stand in Congo onder sombere kleuren is afgeschilderd. Conflicten zijn ontstaan tusschen koop- )iê, vertrouwende in de Berlijuer-Aeie, welke huizen in Congo hebben opgericht, en de bestuurders van den Staat, die hel ondermijnen hunner inrichtingen ten doel heeft. Alle dagen hebben nieuwe incidenten plaats. De briefschrijver roept de aandacht op het feit, dat de belgisoiie ambtenaars de Congoscheepvaart belemmeren. Hij bla meert ook de wijze, waarop zij de anti slavernij-maatregelen toepassen. Het Journal des Débats zegt verder, dat het drie brieven bezit over eene vree- selijke beschuldiging tegen eenen belgi- schen ambtenaar, maar dat het die niet meedeelen wil, daar men den Congo- Staat niet verantwoordelijk kan stellen voor de daad van eenen beambte. Nederland, Legerwet. Persoonlijke dienstplicht. Hei verslag betreffende de legerwei is verschenen en vormt met het regeeringsantwoord een boekdeel van van 186 bladzijden, behalve 25 bladzijden aan mondelings overleg gewijd. In hoofdzaak is het ontwerp onveran derd. Persoonlijke dienstplicht, contingent, vrijstellingen zijn ongewijzigd. Behalve van het leger en de landweer, zal ook van de actieve zeemacht en de zee weer de samenstelling bij koninklijk be sluit worden bepaald. Het onderscheid tusschen veldleger, bezettings- en depot troepen is vervallen; gezamenlijk heet liet leger. De inschrijvingsplicht is beperkt tot de volbrenging van het 28*levenjaar. De regee ring, erkennende de noodzakelijkheid tot kazerneverbetering, oordeelt dat dührvan de invoering van den persoonlijken dienstplicht niet afhankelijk mag zijn. Zij blijft de uilgaven voor eens op 6 millioen, per jaar op 2 millioen bereke nen. Nummerverwisseiing onder een en dezeltde lichting wordt niet toegestaan. Wel voor zoogenaamd blijvend gedeelte onder bepaalde voorwaarden. De commissie van voorbereiding over weegt of zij amendementen zal voorstel ]en, welker overweging eenigen tijd zal vorderen De liberaal-gladstoniaansche neêrlaag is nog grooter dan eerst werd gemeld. ZIJAE ZONEN. Slot. lntusschcn ging dc herstelling van Pietcr wel vooruit, doch, hoe lieftallig zijne lieve ziekendien ster immer was, hoe ook zijne vrienden hem w il den vervroolijken, hij bleef altijd somber en zwij- Kend. De baron hield hem dikwijls gezelschap en putte te vergeefs zijn voorraad luimige verhaaltjes Picter hlcef immer dezelfde neerslachtigheid '10udcn, hetgeen zjjnc dankbaarheid voor Hc- na en zijne genegenheid voor zijne omgeving niet verminderde. Prins Oscar, hersteld van zijuc wonde, deed mtusschen al wat bij kon, om Picter te verstrooien evenals Bert, wien echter dikwijls de tegenwoor- "•Bheul van Anna onaangenaam was. Op zekeren morgen trad dc baron in de kamer Pieter en vroeg hem om samen eene wan- ">g te doeö, daar het weder overheertijk Voor antwoord zegde Pieter. Het is tijd, Excellentie, dat ik uw hotel ver at "ik mag niet langer misbruik maken van uwe grootmoedige gastvrijheid. - Ziehier de juiste cijfers MM. Hutchinson, conservatief, 5310 Beale, liberaal 2332 De conservatieve meerderheid is dus 2978 stemmen, tegen 782 in 1886, terwijl in 1885 de liberalen zegepraalden met 1153 stemmen. Men vergete niet dat de liberalen van Birmingham allen behooren lot de groep van M. Chamberlain en dal deze zijn overgeloopen lot de conservatieven. Dat legt de gladstoniaansche neêrlaag geheel uit; doch gelukkig voor de partij Gladstone, is er maar één Birmingham. Parnell-Healy. Niets anders kunnen de doen, op gevaar van anders voor bluf fer te worden uil gemaakt, heeft Parnell eindelijk de uitdaging van Maurice Heaiy aangenomen. Hij heeft aan colonel Nolan, whipperin der parnellistische partij, zijn ontslag als afgeveerdigde van Cork ingezonden, met verzoek het in te dienen, zoohaast Mau rice Healy zijn ontslag zou indienen. Binnen kort zullen we dus te Cork lawijd zien maken. Ondertusschen hebben de Parnellisten zich te Cork schuldig gemaakt aan eene laffe daad, die toont hoe groot de opge wondenheid is'in Ierland. Op het oogenblik dat Tim Healy, broe der van Maurice en een der leiders van de partij Mac Carthy, uit het gerechtshof kwam, waai' hij in een proces voor laster had moeten pleiten, werd hij door eene bende aangerand en zoo erg mishandeld, dat hij mei bloed bedekt bewusteloos ten gronde viel. Dn geneeslieeren vreezen dat hij een oog zal kwijt zijn. Stemming van vertrouwen. Het mi nisterie di-Rudini heeft verleden zaterdag in de Kamer eene glansrijke overwinning behaald, welke verhopen doet dat het een lang leven hebben zal. Bij de beraadslaging over de Staalsbe- grooting voor 1890/91 heeft de minister der schatkist verklaard dat het tekort 70 millioen liras zal bedragen. Het zal even wel worden weggenomen, ten gevolge van de ingediende voorstellen, en zelfs zal er nog een klein voordeelig saldo zijn. M. Ciispi verklaarde de aangebrachte bezuinigingen goed te keuren, doch raad de aan geen verandering te brengen in het geweer, dat thans bij het leger in gebruik is. M. Crispi verdedigde voorts zijne binnen- en buitenlandsche politiek. Eene motie van orde, voorgesteld door MM. Maggionne eu Ferrari, inhoudende dat de Kamer, gehoord de verklaringen van de regeering, haar vertrouwen in het kabinet uitspreekt, werd aangenomen met 256 tegen 96 stemmen, terwijl 46 leden zich van stemming onthielden. Hel is dus alles op zijn beste afgeloo- pen, doch wij zijn eens benieuwd om te weten, hoe die minister der schatkist zoo maar in eens een tekort van 70 millioen in een batig saldo zal veranderen Laat die gedachte varen, beste Pieter, zegde de heer von Heusenbcrg ik zou u niet gaarne ons zien verlaten, tracht u liever wat te verzetten de wandeling zal u goed doen. De baron belde. Helena, gevolgd door Annu, trad de kamer binneu. Kinderen, zegde hij, wendt toch al uwe wel sprekendheid aan om Pieter van gedaebt te doen veranderen hij wil ons verlaten. Hij wisselde een zo ndcrlingen blik met Helena, die vuurrood werd eu verliet dc zaal. Waar is nu uw schitterende kracht, Pieter, cn uw trotsche moed vroeg zij zacht. Gij begrijpt gemakkelijk mijnen toestand, Helena, antwoordde hij moedeloos dagelijks in uwe nabijheid zijD, zooveel blijken van liefde ontvangen, en weten dat dit slechts tijdelijk is 1 Een vertrouwelijke glimlach zweefde op dc lip. pen van Helena. Spreek op. Picter, zegde zij be moedigend, laat ons voor Anna geen geheim heb ben, die sedert gister de verloofde is van prins Oscar. Pieter was zoozeer verrast door die verklaring, dat hij geen woord uitbrengen kon. Verwondert u dit vroeg zij lachend. Ik ook was verwonderd als Selma mij eergisteren zegde, dat zij dc beminde is van uw broeder. Waarlijk voegde zij er bcteekenisvol doch eenigszins ont hutst bij ik benijd die gelukkige meisjes. Anna iep blozend naar 't geopende venster. Zeg my,Pie- Twee mannen wier doodstrijd de gansche wereld bovenmate bekommerde, zijn dezer laatste dagen van het aardsche tooneel verdwenen Windthorst en Jeroom Napoleon. Welke treffende tegen strijdigheid tusschen het leven en de dood dezer beide politieke mannen De eene geerbiedigd en geacht door allen, heeft eenen tot dan onbekenden naam verheerlijkt de andere veracht door zijne tegenstrevers, verfoeid door zijne partij, heeft 111 het graf niets meegedra gen dan de nagedachtenis van den on verdraagzaamste en redeloosste der ongekroonde dwingelanden geweest te zijn. Windthorst, zoon van nederige land bouwers verheft zich door zijn hardnek kig werken en heldhaftig karaker. Nauwelijks heelt hij zijne studiën vol trokken of reeds bekleedt hij, in zijn ge boorteland, de hoogste vveerdigheden der magistratuur en regeering. Zijn Koning wordt van zijne goederen beroofd en verbannen.Het doet er niets aan, Windt horst stelt zijne begaafdheden en zijn hert te zijnen dienste en verdedigt tot het uiterste eene zaak welke hij wel als verlo ren maar toch als rechtveerdig hield. Eene breodere ruimte is aan zijne werkzaamheid geopend. Lid van den Landtag en des Reichstags, later lid van dit wonderbare centrum, van die helden schaar, richt hij zijne partij derwijze in in en doel haar zulk eenen invloed en macht verkrijgen, dat hij Bismarck, den ijzeren kanselier,zijnen onverbiddelijksten vijand zal dwingen, de wapens neêr te leggen en zijn bondgenootschap te ver langen. Altijd op de bres, in de Kamers, op de openbare vergaderingen, overal spreekt hij, randt hij aan en verdelgt hij. En na eene politieke loopbaan van 25 jaren, na eene vierde eeuw van dagelijkschen strijd tegen alle de partijen, aanschouwt de gansche drukpers zijnen dood als eenen nationalen rouw. Allen jirogressisten, socialisten, be- houdsgezinden, nationaal-liberalen er kennen in hem de hoogste verdienste, het moedige en rechtschapene hert en vooral het eerlijke en onbaatzuchtige ka rakter. En hei orgaan van Richter, het opperhoofd der progressisien, zegt in uitdrukkelijke woorden Hij telde geen enkelen persoonlijken vijand in de beide Kamers. En aanziet nu Jeroom Bonaparte Erfgenaam van eenen glorierijken naam, doet hij zich van den beginne af onder scheiden door zijne geruchtmakende houding van aanhanger der Fronde en oproermakende demokraat. Hij ook zal hoofd eener partij wezen, maar meer met naam dan mei der daad. Machteloos, veracht, verfoeid zaait hij zelve de 011- eenighoid onder zijne partijgangers. Paul de Cassagnrc welke zijn gansche ter sprak zij, welk plan hebt gij voor dc toekomst gemaakt. Welk plan Helena Geen plan, immers eene hoogere hand vernietigt de schoonste plan. nen, diï een menschcugccst vormen kan. Mijne hoop is met het vernietigen mijner plannen ver vlogen. Dat zou droevig zijn. Pieter, antwoordde zij opbeurend, roep liever al uwe dichterlijke kracht bijeen om tegen het noodlot te strijden. O Helenazei hij driftig, 't is niet aan mijn wil, dal het faalt, doch aan dc verwezcntlijking mijner droomen. Indien ik mij bedrogen liaddc in de loopbaan, waarop ik zoavecl lauweren en zicL genoegens meende te vinden 1 En waarom vreest gij 'dat antwoordde zij bemoedigend, Neen, zoo nfocdcloos moogt gij niot zijn. Ligt de wereld niet voor u open Aan zich- zelvcn twijfelen is altijd het karakter der ware kunst geweestdoch dat mag in geene lafherlige moedeloosheid ontaarden. En al viel alles voor mg schitterend uit, sprak hij vurig, eene zaak is voor mij reddeloos verloren wat geef ik om lauweren en roem, als de eenige prijs, die mijn hert bevredigen kan, voor mij onwinbaar blijlt Hij zweeg. Hij legde het hoofd m de band en zag tusschen de tranen door, doolloos voor zich heen. Buiten zijne weet stond reeds gedert eenige oogenblikken de baron in dc deur. leven prins Jeroom Bonaparte bestreden heeft,deelt ons over dien godsdiensthater 't volgende meê, 't welk hem nog beter zal leeren kennen Prins Napoleon was een wonderlijk begaafd man door de natuur en door den wil van te weten, te leeren en te door gronden. Weinig menschelijke zaken, in we tenschap en letteren, waren hem vreemd. Hij was een machtige redenaar, een voornaam schrijver, een verteller zooals er weinig zijn, een krachtvol karakter; hij had alles om groote werken te doen. En die man trekt er van door, zonder één enkelen dienst aan zijn land te hebben bewezen, na heel zijn leven onnuttig te zijn geweest; als hij zelfs zijn land niet noodlottig was. b Op de trappen van den troon geboren maakte, hij samenzweringen tegen het keizerrijk en dit laatste wreekte zich door hem met weldaden te overladen. Hij protesteerde hevig tegen den 2 December en bloosde niet er later de vruchten van te trekken. Hij was de booze geest van het kei zerrijk. Zijn Palais-Royal was de bijeenkomst der oppositiemakers. Het keizerrijk en den keizer niet liefhebben, was bij hem een kostbare titel. Alle slechte raad werd door hem ge geven. 't Is door hem dat men het tijdelijk gezag van den Paus verlaten heeft, de grootste, de minst vergeeflijke fout van de laatste regeering. y Wat bij den prins alles overheerschte was de haat tegen den godsdienst. Hevig, driftig, geen teugel kunnende geven aan de driften die zijnen geest en zijnen zinnen bemachtigden, zag hij zich heel te recht verlaten door zijne vrouw en zijn oudsten zoon. De doodstrijd was er noodig om de familie bijeen te brengen. In den waren zin des woords had hij nooit een vriend. Wat hem ontbrak was de gezonde zin, die zelfs de nederigste werkman of dc eenvoudigste boer heeft. Verstandelijk in den hoogste» graad, heeft hij zich nooit daarvan bediend voor het goede. Prins van koninklijke bloede, is het zijne schuld niet dat hij het keizerrijk niet heeft gedood. Dapper gelijk wie ook, heeft hij het zoo aangelegd dat hij bij iedereen voor eenen bloodaard doorging. Al zijne rijkdommen van geest, hart, geboorte heeft hij verkwanseld en het venster uit gesmeten. En hij is gestorven ginder alleen de zijnen hebben schier geen tijd om aan ie komen, opdat hij ze zou herken- Ziel ge, papa, sprak Anna, Pieter is niet over te lialeu om te blijven, noch oiu opnieuw moed te scheppen. Dc intendent trad naderbij. Aandoening was op zijn goedhartig gelaut te lezen. Pieter zag ontsteld op. Dc lieer von Heuscnberg kende nu ziju ge heim. Ik zie wel, sprak de kleine, dikke baron, dat bier maar écne zaak helpen kan. Hebt gg niet ge voeld, Pieter, dat gij mij dierbaar zijt als een zoon, sedert ik u ken Welnu, gij zult ook mijn zoon worden maak mijne duurbare Helena ge lukkig, doch ik stel eene voorwaarde. O. Excellentie I riep Pieter opspringend uit Is het geen droom —Neen, neen, 't is volle werkelijkheid, sprak Helena, 't is juist het ongeluk, u dezer dagen over komen, dat het hart van mijn goeden vader heeft week gemaakt. Hij wist sedert lang dal ik u lief had,' hij zag nu dat wij om elkander leden, en nu heeft hij ons vereeuigd doch ik vergeet de voor waarde. En wat moet ik doen om u de mijne te mo gen noemen sprak hij met eenige ongerustheid. Ha ge verbleekt, zei de baron lachend, om dat gij raadt wat ik van u vragen ga, ik weet dat bet offer u zwaar vallen zal. Welnu, Pieter. laat een deel uwer plannen varen blijf dichter, uoch betreed het tooneel niet meer. Pijnlijk zag Pieter voor zich. Een hevige strijd nen, en dit gebeurt in dat Rome dat hij aan den Paus, aan het katholicism heeft ontnomen. Hij wordt neérgeslagen daar waar hij gezondigd heeft zooals zijn schoonva der Victor Emmanuel- schenders alle twee van den eigendom van St. Pieter. Neérgeslagen, alleen betreurd door Ernest Renan,cen der overlevende gasten niet wien hij op goeden Vrijdag worst gin»? vreten. b Wie zal hem beklagen Wie Zijne vrouw, eeue heiige, heeft hem moeten verlaten. Zijn zoon is moeten weggaan. Al wal aan 't keizerrijk raakt, van verre of van nabij, beeft hem gevloekt, na hem onbedachtelijk een oogenblik te hebben benaderd. En toch vergeven wij hem, in dit laatste uur, al het kwaad dat hij deed aan zijn land, aan zijne partij en wij hopen dat hij ten laatste de genade bekome hij, die eeuwige oproerlingom zijne trolschheid te mogen bukken voor God, dien hij miskende. En in tusschentijd worstelt Windthorst altijd voort voor de vrijheid van zijn geloof, van zijnen Godsdienst. Hij heeft hel hart bloedend- den Kullurkampf bij gewoond, zonder eenigen wederstand te kunnen bieden. De kloosterlingen zijn verjaagd, de priester is vervolgd en de godsdienstige vrijheid onder de voeten getreden Wat al ongelijk te verbeteren! Wat al onrechtveerdigheden te herstel len Windthorst stelt zich aan't werk. Dank zij zijne ervarene taktiek, zijnen taaien moed, vallen de Meivetteu de eene na de andere; de dekreten van vervolging worden ingetrokken En op zijn sterfbed, zal hij lot zich zeiven mogen zeggen dat de laatste overblijfsels van dit hatelijk regiem weldra zullen verdwijnen! Hij ligt daar in zijnen doodstrijd, omringd door zijne bedroefde familie en vrienden.Gansch Duilschland verkeert in angst, hoopt weêr een oogenblik en dan betreurt zijn onherstelbaar verlies Hij sterft arm. Zijne begrafenis is prinselijk zijn Keizer welke hem hoogacht, doet hem de groot ste eer bewijzen. En men begraaft hem ter kerke van 0. L. Vrouw te Hanover, zijn werk, zijne Kerk, welke een onver gankelijk gedenkstuk zal wezen van zijne dapperheid en onbaatzuchtigheid En van den anderen kant Jeroom Napoleon omringd door eene familie die sedert lang met hem geene betrekkingen meer onderhield eu welke slechts is bijgekomen omdat zijne doodsuur nakend was De koninklijke eer is ook aan zijn stoffelijk overblijfsel bewezen. Men zal hem ook eene bijzondere rustplaats geven; maar waar Ter Superga, ter begraaf plaats van de prinsen van Savoie, neven de grafstede der koningen, overweldigers en roovers van de Kerkelijke Staten greep in zijn gemoed plaats. Een koortsige blik van Helena riep iiem tot zelfbewustzijn de eerste traan, dien die sterke vrouw in 't oog krijgt, doet hem besluiten en krampachtig sluit hij zijne duur bare Helena aan zijn jagend hart. Ik ben de uwe, Helena I voor altijd, engel achtige Helena I snikt hij. Wat ik van de kunst hoopte, log ik thans aan uwe voeten neer. Schenk gij mij hei geluk, dat ik op mijne loopbaan tot hiertoe vruchteloos zocht. Wees gij mijns toe komst, mijn roem, mijn trots, mijn leven, mijn zegekroon De groothandelaar Yansleenkiste, door zijne eigene ingeving allengs bekeerd, tot verzoening geneigd door de verbindtenis. die Bert had aange gaan met Selma, kreeg eindelijk medelijden met Pieter, en ging zelfs zoover, dat hij hem vergiffe nis vroeg voor de koppigheid, waarmede hij hem in zijne plannen had tegengewerkt, en die groo- tcndeels dc oorzaak was van de talrijke onheilen, die hem op zoo korten tijd over het hoofd waren gekomen doch Pieters hart kende noch krenking noch smaad. Het hart van den groothandelaar werd week ge stemd als Pieter hem zijne verloofde voorstelde; de verzoening was thans volkomen, en met aan doening knelde de gelukkige vader dc engelachtige bruid zijns zoons aan ziju hart EINDE.

De Denderbode | 1891 | | pagina 1