Een en ander. Landbouw. Kampstrijd van vet vee. Slachthuis vau Aalst. Landverhuizing. Allerhande nieuws. 2. De wet van 8 Mei 1889 en de schik kingen der tegenwoordige wet op de disciplinaire ol luchtzaken toe te passen. Al deze schikkingen werden met alge meenheid van stemmen aangenomen, daarbij deze van M. De Lantsheere, die de afdeeling voorzat. gNu blijft nog de kwestie op te lossen of er geene nieuwe raadsheeren bij het Brusselsch Hof van Beroep moeten be noemd worden, opdat de wet goed kunne uitgevoerd worden. De eerste voorzitter van 't Hof van Beroep en M. Lejeune, minister van justicie, zeggen ja; M. Beernaert, die de koorden der geldbeurs in handen heeft, zegt, neen. Wij zullen 't afwachten. Het Land.. Ue voorstellen betreffende het inrich ten van vlaamsche kamers bij liet be roepshof, zullen waarschijnlijk tot ern stige debatten aanleiding geven, met het oog op den toestand, waarin het beroeps- hol van Luik zich zal bevinden. Immers, de vlaamsche provincie Lim burg staal onder jurisdictie van dit be roepshof. Men zal hier dus ook eene vlaamsche kamer moeten instellen. Naar gezegd wordt zou de Koning, over eenige dagen, een onderhoud gehad heb ben met den heer Frère-Orban. Zijne Majesteit zou er op gewezen hebben dat het noodig is de herziening ten spoedig ste le stemmen, en bij den leider der linkerzij aangedrongen hebben om daar toe zijne medewerking te bekomen. Daar is volstrekt niets van waar. De Koning heelt, bij zijnen terugkeer uit Engeland een onderhoud gehad met den heer Beernaert. Dat is de zuivere waar heid. Persoonlijke dienstplicht. De Flandre libérale heeft zijne lezers aangekondigd Dat generaal Pontus, minister van oorlog, zijn ontslag heeft gegeven 2. Dat eerlang een wetontwerp op den persoonlijken dienst zal neergelegd worden. De Journal de Bruxelles, die in staat is goed ingelicht te zijn, antwoordt 1 1. Dal generaal Pontus sedert drie weken geheel hersteld is en naar de bespreking der oorlogsbegrooling ver langt, om de gepensionneerde generaals, die hem in de Etoile beige hebben aange vallen, hunnen koek eens te boteren. 2. Dat er geen spraak is van het min ste wetsontwerp, betreffende den per soonlijken dienstplicht, Die logenstraffing zullen de liberale schrijvelaars weer eens verzwijgen. Een schoone maatregel. De Vrede rechter van het tweede kanton van IJper heeft eenen maatregel genomen, die eene hooge goedkeuring verdient. Hij heelt den eersten zondag van elke maand, om 9 ure 's morgens, «en bui tengewoon verhoor vastgesteld, uitsluite- lijk bestemd voor de behoeftigen of wer kershuisgezinnen. Hij heeft op deze wijze de verliezen van dagloon willen vermij den en de moeilijkheden van verplaat sing, waarmede de familieraden door gaans gepaard gaan. Werkstakingen. De bestuurders der werkhuizen van La Croyère hadden dijnsdag een vijftigtal werklieden aange worven, wellicht denkende door dezen maatregel de werkstakers te dwingen hel werk te hernemen vijl ovens werden opnieuw aangestoken, De werkstakers, dat vernomen heb bende, richtten eene betooging in, en trokken met een 800tal, de Marseillaise zingende, door de straten. Voorde piet molens werd geroepen en geschreeuwd. Woensdag morgend werden de piet molens Pierard gesloten, wier ovens zijn uitgedoofd. liet bestuur heeft de werkstakers ver wittigd, dat hel, tengevolge van den toe stand, verplicht was de werkhuizen te sluiten lot in de maand Juni. Ziedaar Jus 500 werklieden gedurende twee maanden zonder werk. Men verwacht zich aan betoogingen van wege de werklieden, de gemoederen zijn opgewonden; men zegt dat de gen darmerie zal versterkt worden. Ife socialisten aan 't werk. De socia listen zijn niet tegen den godsdienst, zoo ten minste beweeren zij het. 't Is wel licht om er eens het bewijs van te geven dat sinds maandag, te Gent, eenige felle roodjannen van 't Garenplaatseken, de zending, die in St. Jan-Baptista kerk, gepredikt wordt, komen stooren. Jam mer echter voor hen dat het hun donder dag avond erg misvallen is; twee der voorstanders van vrijheid en verdraag zaamheid werden door de kerkpolilie aan de deur gezet en daar zij op straat ins gelijks te veel van hunne neus maakten, werden zij door twee politieagenten riaar 't bureel geleid, waar proces-verbaal ten hunne laste werd opgemaakt. Wel gedaau Watsparen vermag. Tien centiemen per dag gespaard, ol 3 franks per maand, en die op de spaarbank geplaatst ten voordeele van een kind, van den dag zijner geboorte, brengt op tO jarigen ouderdom eene som op van 418 trunks, en deze som dan naar de lijfrenlkas overgebracht, geeft recht, inJien men het kapitaal opgeeft, op eene lijfrent van 576 franks, te beginnen op den ouderdom van 65 jaren. Eene lijlrenl van 576 fr., met 365 lr. aangekocht Is er wel een huisvader te arm om, met een weinig goeden wil, geene vijf cen tiemen daags of 18 franken'sjaars, ge durende de tien eersie jaren huns levens te kunnen uitsparen En wal een spoor slag om zich oie kleine bezorgdheid te kunnen getroosten, als men denkt, dal hij aldus op 55 jarigen leeftijd eene lijf- rent van 228 franken aanschaft. Eene diet stmeid, die maandelijks 3 franken op haar huurgeld terzijde legt, van op haar 15e jaar, bekomt eene lijf- rent van Fr. 201,81 op haar 50e jaar. 312,60 55e 505.49 60° 880.50 65e Wat aantrekkelijke sommetjes voor de dagen van nood, kommer en gebrek, met zoo kleine besparing verworven Men ziet hieruit wal sparen vermag. Een sedert lang ingeworteld volksge loof is dat de verandering van weerge- steltenis onder den invloed staat van den overgang der maan in nare vier gestalten. Het weer zal keeren met de nieuwe maan, is een spreekwoord geworden. Welnu, sedert eene eeuw heeft men te Berlijn zorgvuldig de weersveranderin gen aarigeteekend,welke overeenstemden met de maanbewegingen,eerste kwartier, halve maan, volle maan en laatste kwar tier. Slechts 1743 maal viel de weersveran dering samen met de gedaanteverwisse ling der maan, terwijl 3189 maal het weder bestendigis gebleven. Een middel tegen de hoofdpijn. De Scientific American geeft den volgenden raad om boold- of zenuwachtige sche delhoofdpijn te verdrijven. Na den hals en den nek van den lijdenden persoon ontbloot te hebben, doe men hem het hoofd buigen boven eene kom water, dat men lol den hoogsten warmtegraad ge bracht heeft dien men verdragen kan. Met eene spons baadt men alsdan den nek en het achterdeel des boofds. Men herhaele deze bewerking ver scheidene malen en houde nu en dan de spons onder de ooren. De verlichting in de pijn zal zich welhaast doen gevoelen en men zal zelfs een gevoel van gemak gewaar worden. In al de staten var» La Plata namelijk zou het den werkman zeer moeilijk zijn bezigheid te vinden. Iu Chili is de poli tieke toestand gansch ongeschikt voor de colonisatie. Wat de oostelijke republiek Uruguay betreft, deze schijnt onzen landbouwers over bet algemeen niet te bevallen. Uit Brazilië hebben de agenten van den buiienlandschen dienst aan mijn departement inlichtingen doen toekomen betrekkelijk de ellendige voorwaarden, welke aan de werklieden in de provincie San Paolo worden opgelegd in de koffie plantages, en welke ik hel nuttig oordeel hier in 't kort meê te deelen. Deze werkers genieten 2000 reis, of 5 fr. per dag zonder kost, ol de helft met den kost. Het voedsel bestaat uil ta.saio gedroogd vleesch dat men in de saladores van de Argentijnsche Republiek en van Uruguay toebereidt, boonen en koffie. a Bij het regiem van dit voedsel,vooial van hel gedioogd vleesch, worden de europeaansotie werklieden onder hel gloeiend klimaat van Biazilië, spoedig ziek. de meesten huuner krijgen daaren- bovên oogziekten. Te meer de verwoesting, in deze provincie door de gele koorst aangericht, waardoor in de stad Campinas alleen 7000 personen werden aangetast,, schij nen voldoende om onze landgeuooten te overtuigen, dat het verblijf in deze streelt niet aan te raden is. Een groot getal landverhuizers heb ben, om aan bet ellendige lot te ontsnap pen, niet geaarzeld om, ziek zijnde, te voet en zonder hulpmiddelen reizen van 150 mijlen te doen. door woeste en ge vaarlijke streken. Het spreekt van zelf dat op dezen tocht vele kinderen van gebrek en ver moeienis bezwijken. «Ik oordeel dus, M. de gouverneur, dat er reden beslaat om de landverhui zing naar die streken af te raden, zoo lang de tegenwoordige toestand niet \erbetert. (Gel.) Prins de CH1MAY. WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 19 Januari is eon pensioen van 1492 frank verleend aan den heer F. Verhaeghe, onderwijzer bij de middelbare school van Aalst. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. C.Burrick,coadjutor te Aellre is aldaar onderpastoor benoemd. De E. H. P. Waterinckx is bestuurder benoemd van het klooster te Sleidinge. sterfgeval Men meldt het overlijden van den heer Boutkin. den plaatsvervangende!! beul, die nooit iemand heelt gehalsrecht. Waarom mag men, bij voor beeld, neven de politiewacht, bij klaren dagen, geen heir lossen, maar op andere plaatsen wel Hebben zekeren onzer politieagenten dan geene oogen of rieus meer Er wordt door onze medeburgers tegen de politieagenten fel gebulderd,maar 't is wel wat met reden Waaraan men goede haver kent. Haver van goede hoedanigheid is zuiver, hard, zwaar, goedgevuld en veeleer kort dan langwerpig. Zij heeft een metaal- achtigen glans en reuzelt wanneer men ze behandelt. Als men er met den nagel op duwt, blijft er slecht een zwak teeken op hel graan van over tusschen de tan den gehouden, moet zij eer pletten, dan breken. De graanhuid moet don zijn, hoe meer zemel immer, hoe min meel. De kleur der haver doet weinig in zake Je witte echter, heeft in 't algemeen eene fijne huid, terwijl de donkere schiet in gron den van mindere hoedanigheid, hetgeen zeker voor de opbrengst voordeelig is. Het planten der aardappels. In onze streken is het een bijna algemeen gebruik bij het planten der aardappelen, de knollen midden door te snijden, len einde de plantkosten te verminderen. Die doenwijze is echter volstrekt af te keuren de wonde immers, door het snijden aan den aardappel toegebracht, veroorzaakt voor dezen een verlies van sap, dat aan de opbrengst zeer nadeelig is. De proefnemingen hebben bewezen dat eene partij gronds met heele knollen beplant eene opbrengst gaf van nagenoeg 36,060 kil. per hektare, terwijl een be bouwd ander perceel onder dezellde voorwaarden, doch waar men doorge sneden aardappels bad gebruikt, slechts ongeveer 29,000 kilogr. per hektare opbracht. Zoo3ls men ziet worden de geringe kosten door dergelijke handelwijze bij het planten veroorzaakt door eene betere inoogsiing ruimschoots vergol den. Kenleekens van een goed zwijn Erva ren veekweekers duiden de volgende hoedanigheden aan, die men bij een goed zwijn aantrefteen lang cilindervormig lichaam,wel ontwikkelde spieren, breede borst, afgeplatte lenden, korte, dunne kop, fijne, scherpe snuit, vlammende oogen, korte, dikke, breede hals, sterke vooruitspringende dikke schouder- en dijbeenderen, eene zachte,rekbare, onge- plooide huid, glinsterende, zachte, fijne, klare borstels. Bij de beste soorten vindt men ook nog korte, dunne, rechslaande ooren. Donderdag 26 Maart 11. om 3 1/2 ure 's namiddags, heeft de jury door het Stadsbestuur aangesteld, in het stedelijk Slachthuis, zijne werkzaamheden voort gezet voor den prijskamp van kalveren, schapen en lammeren. De prijzen bestonden even als dijnsdag 24 Maart 11. uit zes vergulde eermetalen en onder de zeilde voorwaarden. Do verscheidene plaatsen van het slachthuis waren bekleed met eene hoe veelheid allerschoonste en vette kalve ren, schapen en lammeren, die, afge maakt en bereid lot den verkoop, ten toon hingen lot bewondering van eene menigte nieuwsgierigen. Terwijl de jury zijne werkzaamheden verrichtte, lieten eenige muzikanten, bij tusschenpoozen, verscliillige arias uit hun repertorium ter eere van de prijswinnaars liooren. De uitslag van dezen belangrijken kampstrijd is de volgende Kalveren Een verguld eermetaal aan M. Petrus Kelders, vleeschhouwer, alhier, en een dito aan M. Clinckaert Edward, ook vleeschhouwer alhier Eervolle melding aan M. Frans Bau- wens, vleeschhouwer alhier. Schapen Een verguld eermetaal aan M. Frans Bauwens en een dito aan M. Kelders Pe trus voornoemd, Eervolle melding aan M. Clinckaert Ed ward voornoemd. Lammeren Een verguld eermetaal aan M. Bauwens en een dito aan M. E. Clinckaert beide voornoemd. /Eervolle melding aan M. Kelders, voor noemd. (Medegedeeld.) Van 23 tot 27 Maart 11. werden in ons Stedelijk Slachthuis de volgende koppen vee geslacht 13 ossen, —3 koeien, 24 vaarzen, 15 kalveren, 19 schapen, 8 lam meren, 6 varkens. Dus te samen 88 koppen vet vee. Jammer dal het gezamenlijk gewicht van deze geslachte beesten niet gekend Omzendbrief van M. den Minister Prins de Chimay, minister van buiten- landsehe zaken, heelt den volgenden omzendbrief, onder dato 6 meert, aan de provincie-gouvt rneurs gezonden Het blijkt uil inlichtingen, welke mij onlangs zijn toegekomen, dat alle Zuil Amerikaanscliestaten, de Argentijn3Che- Republiek, Uruguay. Paragay, Chili, Bra-ilië, enz., hoegenaamd geene hulp bronnen voor de europeesche landver huizers meer opleveren. RECHTERLIJK KRONIJK. Drukpersproces. De rechtbank van Brussel heeft een vonnis uitgebracht, dat niets anders kan dan eene zekere opschudding in de pers teweeg brengen. De Patriole had in een stadsnieuws onnauwkeurige berichten meêgedeeld over eene juffer V., welke een proces tegen het blad inspande. De Palriote verwierp alle verantwoor delijkheid, daar de reporter, schrijver van het artikeltje, gekend was. De rechtbank was echter niet van dit gedacht en maakte den hoofdredacteur, die volgens tiaar alles moet zien wat er in het blad komt, aansprekeliik. Dien ten gevolge veroordeelde zij den hoofdredacteuren den reporter gezamen lijk tot het betalen eener som van 600 fr. Eene opname van het vonnis wordt door de rechtbank niet toegestaan, daar de uitgever voor niets in de zaak betrok ken is. Nlotariëele anon- een op <1© 4de bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 777 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6250 kilogr. Gedurende de week van 15 tot 22 meert zijn er door onze spoorwegen 59,749 geladen wagons vervoerd. Dit is eene vermeerdering van 236 op de zelfde week van verleden jaar. Boulanger te Brussel. Gedurende de laatste dagen van zijn verblijf le Brus sel, heeft Boulanger met Mad. Bonne- main verscheidene wandelingen in rijtuig gedaan. Dat hij voornemens was zich te Brus sel te vestigen, blijkt hieruit, dat hij in de Montoyerstraat een huis had gehuurd en 1000 fr. als godspenning had gestort. Hij heeft deze som nu in handen van den eigenaar gelaten. Gelukkige huisbaas Gedurende al dien lijd van zijn verblijf te Brussel, werd hij gedurig bewaakt door vijf fransehe agenten en eenen bri gadier. De Nation meldt dal het gouverne ment aan de Kamers, na de Paaschva- kantie, de afschaffing van 't accijnsrecht op de suiker zal voorstellen. In den nacht van dinsdag tot woens dag is een kind, nauwelijks 10 jaar oud, de voeten gansch bebloed door lang te gaan, op bet politiebureel van den Groo- ten Zandberg zijnen nood komen klagen, liet kind was uit eene gemeente van Limburgs Kempen vertrokken na den dooJ van zijnen vader en zijne moederen was op weg naar het eenige familielid dat hem nog overbleef, eenen oom die te Ukkel woonde. Uit genomen inlichtingen blijkt dat die oom van de openbare lief dadigheid leeft. Het arme kind is naar het gesticht der Weeskinderen gezonden, in afwachting dat de gemeenteoverheid zijner geboorteplaats hem terug doet ha len en in zijn onderhoud doet voorzien. Brand le Schaarbeeck. In de gemeente Schaarbeeck heeft een hevige brand de woning van eenen bakker ver nield. Men denkt dat het vuur ontstaan is door de ontploffing van eene petroollamp; hel deelde zich meê aan den trap en in een oogenblik stond hel geheele huis in vlam. De bewoners konden slechts met de grootste moeite gered worden. Allen hebben min ot meer ernstige brand wonden bekomen. Een tachtigjarige ouderling, die noch woonst, noch bestaanmiddelen bezat,werd woensdag morgend te Molen beek, op straat in onmacht gevonden. Naar iiet politiebureel gebracht, gal Dij daar weldra den geest.Uit een onderzoek bleek, dat de ongelukkige van koudeen honger bezweken is- De sergeant majoor M.., van het 3« jagers te voet, kwam met eenen sergeant maandag nacht naar de kazerne terug, toen zij op den hoek der Vijverstraat en Etterbeekschen steenweg, aangevallen werden door vier booswichten die hen onbermertig mishandelden. M.., kreeg eene zoo schrikkelijke wond aan het hoofd, dat hij, buiten kennis, badend in zijn bloed ten gronde nederviel. De ser geant loste een revolverschot, zonder de aanvallers te treffen die de vlucht namen. Oe politieofficier Deschoemaeker kwam met vier agenten op het gerucht toege- loopen, en gelukte er in eenen der boos doeners aan te houden. Deze werd eer gesleurd dan geleid naar het politiebu reel waar hij zijne medeplichtigen deed kennen. Na de eerste verzorgingen te hebben verkregen, werd de sergeant majoor M... naar de kazerne gebracht. De koster van St. Job (Ukkel) had aan M. Desmedt, boekhandelaar, Mei boomstraat, eene bestelling gedaan van drukwerken, beloopende tot 400 fr. Toen alles klaar was, zond M. Desmedt, eene maand geleden, een bediende om bet pak naar St. Job te dragen. Deze maakte eene rekening van rond de 400 frank, welke hij, namens zijnen meester, voor kwijting afteekende, en hij streek het geld, voor eigene rekening, op. Maandag ging M. Desmedt eene wandeling naar St. Job doen,en stak de rekening van den koster in zijnen zak. Hij stond niet wei nig te zien, toen deze hem de voor kwij ting afgeleekende rekening voor den dag baalde Eene afveet'diging van mijnwerkers l den Boriuage beeft een onderhoud gehad met M. De Bruyn, minister van landbouw, nijverheid en openbare wer ken. Hel hoofdpunt der onderhandeling was een ontwerp voor verbetering van den toestand der werklieden, va elke door ongelukken werden getroffen. Zelfs zal er binnen kort een wetsontwerp worden neergelegd. De mijnwerkers vragen de inrichting van eene nationale kas. Beschuldiging van diefstal. Zekere D. was zondag uit Oudenaarde te Gent aangekomen en bad geheel den dag ge dronken. Des avond had hij den schip per J.. naar zijn schip, op het Dok ge meerd, geleid en daar geslapen. Des anderendaags beweerde D., dat de schipper hem 300 fr. in goudstukken had ontstolen en deed hem door de politie aanhouden, die hem naar het politiebu reel bracht te zamen met den aanklager. Daar alles niet duidelijk was telegrafeerde de politie-kommissaris naar Oudenaarde om te weten of D. mei 300 frank van Oudenaarde was gekomen. Het antwoord was dat bij uil zijnen dienst was wegge zonden en enkel 15 fr. bezat. Het is maar als men hem het telegram van den politie kommissaris liet zien dat hij bekende eene valsche aanklacht te hebben gedaan tegen den schipper. Twee jagers gingen in demeerschen op de sneppenjacht twee sneppen vlo gen boven eenen poel; iedere jager legde aan op eene snep en schoot die, Doch dit is het bijzonderste een snoek van omtrent een kilo gewicht moet juist op die plaats boven in tiet wa ter gelegen hebben waar het lood der jagers gevlogen is en den snoek gedood hebben, daar een der twee jagers hem eenige minuten nadien uil het water ge haald heeft. Eene historie Fin de Siècle. Een koopman in paardenvleesch te Ant werpen, had kinderen ziek. Ten einde hen te doen genezen, ging hij om raad bij eene kaartzienster. Deze verzekerde hem dat eene kwade hand op de kinderen gelegd was, door een klein zwart manneken, dat de kinde ren moest en kon genezen. Inderaaad, niet lang duurde het ol een andere peerdenneenhouwer, die klein van gestalte was en zwart haar had, kwam binnen. Gij hebt mijne kinderen ziek gemaakt, zegde de eerste, en gij zult ze genezen ock. Er zijn voor u 100 fr. meê te verdienen. De andere, verlekkerd op die som. beloofde de genezing op zich te zullen nemen bij middel van water van Sober- penheuvel [V.1) Een kind stierf niettemin. Nu schreef de moeder eenen brief naar het gerecht, waarin zij beweerde dat het klein zwart manneke hare kinderen ziek maakte en niet wilde genezen. Zij had hem zelfs buiten wete van haren man 10 fr. op afkorting gegeven. Intusschen hadden de vader en zijn zijn knecht reeds gelegenheid gevonden, het arme zwarte manneke eene wanne rammeling toe te dienen. Dit gebeurde zaterdag weer tijdens eene verkooping van peerden, werd het ventje namelijk zoo geducht toegetakeld dal het ervan te bed legt. Een rechterlijk onderzoek is ingesteld, doch de zonderlinge doktoor is zoo ziek dat hij nog geene inlichtingen heelt kun neu geven. Stoute diefstal. Donderdagnacht heeft men in de woning van Mad. Je wed. Gritard,Agneesensstraai, 2, te Ant werpen, oenen lessenaar gestolen, inhou dende 5 brusselsche loten, 1 gouden armband met robijnen en diamanten bezet, dito met saphieren en diaman ten, 1 dito met 2 groote diamanten, 1 dito in goud en oud zilver, waarin een klein gouden horlogie gesoldeerd is, 1 paar gouden oorbellen met robijnen bezet en ten slotte een bankbiljet van 100 fr. De lessenaar is in een der squa res van de Gemeenleplaats terug gevon den. Maandag was de genaamde Hen drik Puiter, landbouwer in het land van Axel, oud 53 jaren, met zijnen Kees met peerd en rijtuig naar de wekelijksctie markt van Hulst gekomen. Hij had er bij eenen eigenaar eene hoeve met land gepacht, gelegen in den polder de Gravw, voor eenen zoon die getrouwd was. Omstreeks 4 ure vertrok hij met zijnen zoon uil Hulsttusschen deze stad en Axel moest hij op de wijk Kijkuit over de spoorbaan rijden. De koopvvarentrein kwam afgesloomd; liet peerd verschrikte, brak de toegeschoven balie door, zoodat de kar op de baan langs achter getroffen werd. Het eerste nieuws is hier verkeerdelijk toegekomen. liet is niet de vader die plotselings dood geslagen is, ma'ar wel de zoon die letterlijk in stukken gereden was, wiens verminkt lijk men op de baan opgeraapt heeft. Het was de vader, wien de beide bee- nen afgereden werden hij zal volgens men beweert zijn ongeluk niet overleven. De slachtoffers zijn van eene zeer wel stellende familie. Maandag is op den ijzereuweg van Doornijk naar Douai, tegen de fransehe grens, eene misdadige poging tot ontrig- geling gepleegd. Ongekende misdadigers hebben gepoogd den eersten trein, die over deze lijn moest rijden, te doen ont- riggelen door eenen steen op de riggels te leggen tusschen de statiën van Rumes en VVillemeau. Een onderzoek is geopend om de plegers van dezen laffen aanslag op te zoeken. Werkstakingen. De opschorsing van den arbeid te Hornu duurt voert. 450 werklieden weigeren te werken. Men verwacht nog voor April belang rijke werkstakingen in den Boriuage, in liet Centrum en in andere nijverheidstre ken. Uit La Louvière meldt men dat hier al het werk stil staat. De nijveraars hebben hunne fabriek voor twee maanden geslo ten. In de pletlerijen van Beaume staat het werk sedert actuien dagen stil. Een vleeschhouwer aan den haak. Een zonderling maar tevens vreeselijk ongeluk, is in de OudKleerkoopersstraat, te Bergen, gebeurd. Een varkensslachter dezer straat, was op een trapje geklommen om in zijnen winkel eene hesp op te hangen. Al met een verloor hij het evenwicht. Hij viel en kwam met zijne hand terecht in den haak waaraan Dij de hesp wilde hangen. De haak schoot dwars door zijne hand. Men sprong den ongelukkige onmiddellijk ter hulp en een geneesheer diende hem de noodige zorgen toe. De wonde is gevaarlijk en zeer pijnlijk. De vergiftiger van Ligny. Het onder zoek in zake van de talrijke moorden door vergiftiging, is naar het schijnt gepleegd door eenen jongen schoenma ker, op zijne broeders en zusters. Hij heeft reeds talrijke ondervragingen ondergaan. De vader van den verdachte heeft hem reeds dikwijls in de gevangenis bezocht, en deze weigert aan de plichtigheid zijns zoons te gelooven. Evenwel is hij diep terneêr geslagen door de verpletterende bewijzen, die zich tegen hem als opeen stapelen. De zoon had volgens de verklaring des vaders altijd een voorbeeldig gedrag. Anderen houden staan dat hij een ver- foeielijke huichelaar was. Onlangs vroeg hij, na het verhoor aan eenen gendarm, of men voor feiten als die, waarvan hij verdacht werd, wel voor 10 jaar zou kunnen veroordeeld worden. De onderzoeksmagistraten hopen hem binnen eenige dagen bekentenissen te ontlokken, Een rekruut verzoekt afgekeurd te worden wegens lichaamsgebreken en de doctor vraagt hem Welke gebreken hebt gij dan Ik ben zeer bijziende. Welke bewijzen hebt gij daarvoor? Wel doctor, ziet gij daar onder aan den muur dien nagel Ja. Nu, ik niet. FRANKRIJK Protectionnisme. Frankrijk is bezig een kiul te graven voor anderen en het zou niemand verwonderen wanneer het er zelf inviel. Zoo links als rechts zoekt men heil in de verscherping van het toltarief, zonder acht te geven op de nadeelige gevolgen voor de nationale nijverheid. Ook de gemeenteraad van Marseille heeft zijne stem doen hooren tegen hel stelsel van protectionism, waarmee het land bedreigd wordt. Hij heeft een adres aan de kamers goedgekeurd, waarin aangedrongen wordt op het behoud handelstractaten, die Frankrijk in staal hebben gesteld dreigende crisissen te boven te komen. Het ontworpen tariel, dat het adres een verbodstariefnoemt, zal eene geheele klasse van burgers ten gronde richten. De raad hoopt dat hel parlement bij het behandelen van hel tarief zich alleen zal laten leiden door de algemeene belangen des lands en het oog geticht zal houden op hetgeen Frank rijk ontwikkelen en groot maken kan. Het is bijna stellig dat de Kamer er niet zal naar luisteren en M. Méline vol gen op den door hem ingeslagen weg. DUITSCHLND. Een jonge misdadiger. Voor de straf kamer van Coblenz is een 17 jarige knaap van Euskirchentot vier jaar gevan genis veroordeeld, wegens eene dubbele moordpoging. Nadat de knasp wegens diefstal lang in een verbeteringshuis geweest was, zond men hem naar Rieden, bij eenen strengen leermeester. Wegens de strenge tucht, waaronder hij leven moest, vatte hij een hevigen haat op tegen zijnen meester eu besloot zich te wreken, Hij poogde de twee kinderen van zijnen meester, een zevenjarigen knaap en een negenjarig meisje, te vergiftigen. Geluk kig namen de kinderen het vergif toeval lig niet in. maar eene kat, die er van geé- ten had, stierf spoedig. PERZ1E. In 7 rijk van den shah. Op 20 dezer maand hebben de Perziërs liet Neuron gevierd. Het Neurouz is de eerste dag van perzisch jaar en dan viert men een echt nationaal feest, van heel perzisch karak ter. Het perzisch jaar begint op 20 m op 't oogenblik dat de zon in 't sterren* beeld van den ram treedt. Een sterrekij- ker cr zijn er veel iu Perzië kon digt de terugkeer van deze gelukkige ge beurtenis aan, welke overigens gemak kelijk te voorzien is. Aanstonds beginnen in de steden, welke van geschut voorzien zijn, de ka nonnen te donderen. In de andere steden vergenoegt men zich met geweerschoten en springbussen. Van dat oogenblik is geheel de bevolking van Perzië in 1

De Denderbode | 1891 | | pagina 2