NIEUWS- EN AANKQNDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 2 April 1891 10 centiemen per nummer 45ste Jaar, N° 2555 ARONNEMENTPRIJS ANNONGENPRIJS Politiek overzicht. Algemeene werkstaking HET GEHEIM. Waarheid. Feest der katholieke jeugd te Rome. Een en ander. DE DENDERBOBE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr i,00 /onnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de 1'ost ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque saai AELST, 1 \RP1L 1891 Duitschland. De kiezing van (leeste ntinde. De kiezing van Geestemunde begint meer en meer de aandacht te ver wekken, geheel Duitschland door. Terwijl het zich laat aanzien dat er in het 19e kiesdistrict van Hannover (Gees- temunde-Otterndorf) tusschen de natio naal liberalen, vrijzinnigen en socialisten een zeer levendige strijd zal worden ge voerd, wordt van daar gemeld dat prins Bismarck, indien hij gekozen wordt, de benoeming zal aannemen, maar zich zal voorbehoudt n wanneer en in hoever hij zijn mandaat zal uitoefenen. Wie had toch ooit durven denken dat een Bismarck er toe zou komen, in eene kleine stad eer. mandaat te moeten betwis ten aan eencn socialist l Rusland en Franbijk. Rusland volgt tegenwoordig eene zoo franschgezinde politiek dal aan iedereen in 't oog moet vallen. Het verleenen van de Sint-Andreas orde aan M, Carnot, de hoogste onder scheiding die de czaar kan verleenen, lokt in de russische pers artikels uit, die zoo vleiend zijn voor Frankrijk als voor M. Carnot zeiven. De Novosti ontwaart zelfs de mogelijk heid eener overeenkomst tusschen Frank rijk en Rusland, het eenige middel om het politieke evenwicht te verzekeren. Het republikeinsche Frankrijk en het autocratische Rusland bondgenoten het ware een comble Frankrijk heeft op het bewijs van ge negenheid voor Rusland geantwoord door aan baron de Mehrenheim het grootkruis der Eere-Legioen te verleenen zondag morgen ontving M. Carnot den gezant, die hem zijnen dank kwam betuigen. Dit alles zijn wel woorden, maar hel is toch een bewijs van de stemming, die in beide landen heerscht. De H. Vader en de Parmll- kwestie. Mgr Walsh, aartsbisschop van Dublijn, die te Rome het lersche Collegie kwam inhuldigen, heelt van den Paus de verze kering gekregen dat Zijne Heiligheid de houding goedkeurt der iersche bisschop pen in de Parnell-kwestie. edaar een ordewoord dat de katho liek Ieren niet mogen vergeten. Volgens sommige berekeningen zou Parnell, moest eene algemeene herkie zing thans voorvallen, slechts op zeven kiesdistricten kunnen rekenen, op de 86 waar de Ieren meester zijn. Doch volgens Michaêl Davitt is dat nog te veel de vurige patriot zegt dat Par- nog slechts twee zetels zou behou den het kiesdistrict Wicklow, waar Parnell's landgoed Avondale is gelegen en de omschrijving Oublijn-oost, thans vertegenwoordigd door M. J. J. Clancy, parneliist. Moord op eenen minister in Bulgarië. De moord op den bulgaarschen minister van Financiën wordt nog altijd fel be' sproken. Meer en meer komt men tot de over tuiging dat het revolschot niet bestemd was voor den ongelukkigen minister Heltchew, maar wel voor M.Stamboelow eerste minisier. Terwijl men algemeen de dood betreurt des ministers van financiën, drukt men zijne vreugde uit dat M. Stamboelow, niet gevallen is, want de dood van dezen Staatsman zou voor Bulgarië onherstel bare gevolgen hebben gehad. Stamboelow is doordrijver der oosten- rijkschgezinde politiek en 't zijn de oos- tenrijksche bladen die het meest tevreden zijn over zijn behoud.Zij geven ook te ver staan dat de russiscbe twistzaaiers wel de hand zouden kunnen hebben in den moord. Al de dagbladen zijn met rouwband verschenen. Prins Ferdinand zal in per soon de begrafenis bijwonen van M. Beltchew en alles zal in 't werk worden gesteld opdat deze afschuwelijke daad niet ongestraft blijve. Woensdag der verledene week werd te Brussel eene vergadering der algemeene raden van de progressisten en socialisten gehouden. Onder anderen werd het besluit geno men dat een buitengewoon Congres op Zondag 5 April zal bijeengeroepen wor den. Alsdan zullen de maatregels geno men worden die door den huidigen toe stand vereisebt worden. Men heeft dus de algemeene werksta king, dit vreeselijk wapen, waarmee men ons gedurig bedreigde oogenblikkelijk laten varen. Heden woensdag, April, was het 't bepaalde tijdstid op 't welk de algemeene opschorsing van den arbeid moest los bersten al de werkplaatsen zouden zonder werklieden zijn, alle de fabrieken zouden stil liggen, alle de vuren der ijzergletterijen en stoommachienen zou den uitgedoofd worden, alle de koolmij- ners zouden het werk staken.... Ehwel 't is mis, niets van dat alles zal gebeuren. Heden min dan ooit willen de arbeiders het werkstaken, omdat zij weten dal die opschorsing van alle werk hen hoogst nadeelig zou wezen en einde lijk met vrouw en kinderen in de zwartste armoede dompelen. Onbetwistbaar zijn het de progressis ten die de verantwoordelijkheid der alge- le vervolg. Maria deelde echter Diet in liet vermoeden van Lucy, zij geloofde dat de genegenheid van den kapitein zich op een ander, haar onbekend voor werp, moest gevestigd hebben. Maar zij begon toch naderhand onzeker wankelend in hare mee- n'ng te worden, toen zij opmerkte, dat de burcht- keer, dikwijls langdurige, doordringende en vor- schende blikken op haar vestigde. Hoe vleiend nu ook zulk eene ontdekking voor de vrouwelijke ij Iclheid kondc zijn, maakte zij toch gecncn aan- icnamcn indruk op Maria's hart, waarin niet het minste spoor van liefde gevonden werd, yoor den duisteren en ol te strengen krijgsman. Niet aangenaam derhalve wierd zij zekeren aïond verrast, toen Vergus, nadat Lucy wegens Mfie lichte verkoudheid reeds n->ar bed was ge gaan, en zij zich dus alleen met hem in het wmter- Terblijf bevond, haar aldus aansprak Miss Berthy ik ben u in alle opzichten zeer «el verplicht. Uwe liefde, ik durf wel zeggen owe moederlijke liefde, voor mijne goede Lucy ow verstandig en heilzaam bestuur onzer armza- huishouding, de onveranderlijke opgeruimd- meene werkstaking niet willende dragen, der wijze hebben weten te handelen dat ze voor 't oogenblik weêr eens is van de hand gewezen. Openlijk immers durven de progressisten de algemeene werksta king niet aan- of afraden. Van den eenen kant, schrikken zij voor de groote ver antwoordelijkheid tegenover het land, indien de algemeene werkstaking den on dergang onzer nationale nijverheid moest veroorzaaken, en, van den anderen kant, hebben zij de hulp der socialisten noo- dig om aan 'i bewind, 't is te zeggen, aan 't staatsgeldschotelken te geraken en zie hierom hebben zij zeer behendig de te nemen maatregelen naar 't Congres van 5 April verzonden. De socialisten wer den hier nogmaals fijnekens in de doe ken gedaan. Op die zelfde vergadering van Woens dag werd verder nog besloten dat de algemeenne raad der socialisten een on derhoud aan M. Beernaert zal vragen. De algeveerdigden zullen aan den eersten minister vragen of de herziening en 't algemeen stemrecht na de stemming der begrootingen zouden gestemd wor den. Dit onderhoud is reeds gevraagd ge worden en M. Beernaert heeft geant woord dat de inzichten der regeering aangaande de herziening gekend zijn en dat zij, diesaangaande, met de midden- sektie der Volkskamer in onderhandeling is. Ik geloof; zegt de heer minister, op dees oogenblik met niemaed anders over die kwestie te kunnen onderhan- delen; eene vreemde tusschenkomst zou onbetamelijk schijnen. Ik kan dus het onderhoud niet toestand. Nogmaals een fijne trek der proges- sisten. Dus als de algemeene werkstaking later uitbreekt, zal het de schuld zijn van M. Beernaert. Wil hij ze te keer gaan,dan moet hij het ultimatum der roode jannen beantwoor den en hen niet alleen de herziening en het algemeen stemrecht gunnen, maar nog bovendien zijn woord van eer geven, dat beiden, na de stemming der begroo tingen, zullen verwezenlijkt worden. Een fijne trek dus, spij'-ig, dat hij met grof wit garen is genaaid De waarheid moet men zoo wel aan zijne vrienden als zijne vijanden weten te zeggen. M. LammensSenateur voor Kortrijk, durft het eens van lijd tot tijd. Dezer dagen sprak hij in den Senaat over de opvoeding die vele ouders op den bui ten, vooral in Vlaanderen, aan hunne dochters laten geven. Wij willen hier de woorden van den achtbaren Senateur meêdeelen niet alleen ter waarschuwing der ouders, maar ter eere der gestichten van opvoeding en heid van een geest, waarmede gij zoowel dc kin derachtige luimen der zuster als het somber hu meur des broeders, weet te verdragen, dit alles valt mij niet in de reden, goede Maria dit alles rechtvcerdigt of liever verontschuldigt mij een stap te doen, die zoowel stout als opdringend is, ja misschien niet geheel vrij van een betamelijken graad van eigenliefde. Hier hield hij plotselings op, en vestigde zjjn blik stijf, ernstig en vertoevend op de aangespro kene, die van baren kant onrustig nu eens naar de eene zijde, dan naar da andere omzag. Na zulk ccne inleiding, had zij immers alle redenen om eene verklaring te verwachten, over welker beant woording baar verstand en gevoelens niet eens konden worden maar het viel geheel anders uit. Edel meisje zoo vervolgde hij. ik ken dc vastheid van uw karakter, van uw beleid ei uwen moed ik geloof daarenboven dat gij, wel zoo goed als een man, in staat zijt een geheim over te nemen, dat voor u onverschillig is. Nu eerst ademde zij vrijer en antwoordde rus tig en bedaard. Heer kapitein, een geheim, dat voor u van gewicht is. mag voor mij niet onverschillig zijn, het ware ondankbaar voor mij, wanneer ik mij aan uw vereerend vertrouwen on'.trok. Ook, zegde Maccarlhy met een weemoedigen lach, wanneer het een gevaarlijk geheim ware. onderwijs, waar men de dochters als ware huishoudsters opleidt; Naar mijn inzien leert men al te veel muziek. De muziek speelt eene te groote rol in de opvoeding, zelfs in onze peusi- onnaten op den builen, door klooster zusters bestuurd.Onze dochters van pach ters, die gedurende een paar jaren romanskens zullen geroucouleerd hebben of de piano bespeeld in het pensionnaat, zullen al heel gauw eenen tegenzin heb ben van het vaderlijke buis en den vee stal. Men heeft zoons gezien van onze groote landbouwers,geen meisje willende trouwen uit hunnen stand, die heel moei lijk eene vrouw konden vinden. Dochters trouwen liever mei eenen onderwijzer, eenen klerk-greffier, eene:: ambtenaar die kans beeft om in de stad te gaan wonen. Men heef! mij hierover feiten doen kennen, die, ik zal zeggen, onrust barend zijn. Ik neem deze gelegenheid waar om le zeggen aan onze goede kloosterzusters op den buiten Zusters, geelt wat meer lessen van huishoudkunde, wat meer lessen over melkerij en wat minder lessen van piano Onze landbouwfami- liën en de landbouw zelve, zullen er zich des te beter om bevinden. De Bien Public van Gent deze regels meêdeelende, brengt eene welverdiende hulde aan de Zusters van Liefde te Heule bij Kortrijk, welke in baar geslicht eenen goeden en volledigen leergang van huise lijk leven of huishouding hebben inge richt. Aanmoediging van wege de regeering wordt door minister De Bruyn toegezegd aan de gestichten welke dergelijke leer gangen zouden inrichten, zooals het in Duitschland 't geval is. Volgens den wensch van der. Heiligen Vader Leo XIII, zullen de jongelingen in de toekomende Septembermaand zich le Rome, uit al de deelen des Kristendoms vereenigen om er plechtig het derde eeu w feest van hunnen patroon,den H. Aloïsius van Gonzague te vieren. Het algemeen bestuur roept niet slechts te Rome de wereldlijke jongelingen in 't algemeen jongheid der scholen, hooge- scholen, kiezingswachten, de handeldrij vende, de vrije bedrijven en stieloefende jeugd maar, voor elk land, heeft het een bijzonder bestuur onder het patroonschap der Hoogwaardige Bisschoppen gesteld. De heer Karei Woeste, volksvertegen woordiger en eere-voorzitter van den al gemeene bond der jonge katolhieke Wach ten, de heer Helleputte, volksvertegen woordiger en leeraar hij de hoogeschool van Leuven de heer Godfried Kurth, leeraar bij de hoogeschool van Luiken de heer Nossent, leeraar bij de hoogeschool rin ik u wilde inwijdei. Gevaarlijk slechts voor mij, maar vreeswekkend voor u. Hier hield hij weder stil. Vergun mij Ie vragen, zegde zij haastig, ig mijn medeweten van dit geheim volstrekt nood- '.akclijk Hij aarzelde cenigc oogcnblikkcn, cn antwoord de toen met eene vaste stem Ja, ik moet eene vertrouwde hier in het kas teel hebben, mijne goede zuster is daurtoc te zwak en te vreesachtig geen der bedienden durf ik vertrouwen geen vreemde, volstrekt niemand, m:ig hier komen. Gij, miss Berthy, gij zijt de eenigste, cn, zoo gij slechts wilt. zoo gij durft... Nog eens, viel zij hem haastig in de reden, wat bet ook zij, zoo bet slechts niet strijdig is met godsdienst, eer en plichtmaar, als zich zelve betrappende op eene onbetamelijkheid, en daarop nog oplettender gemaakt, door een duisteren cn afkeurenden blik des kapiteins, maar ver geef Hij liet haar de verontschuldiging niet uitspre ken, en zegde Morgen avond, op dezen tijd, wanneer gij bij uw edel en heldhaftig besluit blijft, zult gij zelve oordeelcn over het gewicht en de rechtvaardigheid dezer zaak. Iutusschentijd moet gij eens nauwkeu rig overleggen, of gij ook moed genoeg bezit om bet verschrikkelijke van een geheim te deelen maar met deszelfs gevaren 1 van Gent, hebben op zich genomen het eerebestuur uit te maken. Het werkend bestuur telt als voorzitters de heeren Vroonen, voorzitter van den bond der jonge katholieke kiezingswacht (Tongeren) en Cyriel van Overberghe, ad- vokaat (Kortrijk.) Als ondervoorzitters,de heeren Schram- ma voorzitter van hetalgemeen studenten genootschap te Leuven, baron de Moffart voorzitter der katholieke studenten van Luik en Legers, voorzitter der katholieke studenten van Gent. Als penningmeester den heer Simon de Ploige, advokaat (Tongeren Als schrijvers de heeren Thiery,advo kaat en Seghers, student (Leuven.) In de bijzondere steden zal het bestuur leden aanwerven, die zich zulllen gelas ten deelnemers op te schrijven. De reisweg leidt langs den St-Gothard naar Milanen, Venetië, Bologna, Ancóna, Lorelte, Assisië, Rome, Florencië, Pisa en Genua. De plechtigheden zullen te Rome van den 24 tot 30 September plaats grijpen. De reis wordt ieverig door het Belgisch bestuur bestudeerd. Niet minder iever is er in Zwitserland, Duitschland en Fran krijk ;in alle landen vermeerdert die fiere geloofsbeweging, die aan de manhaftige hedendaagsche jeugd zaltoelaten waardig het jubelfeest te vieren. Wij denken onzen lezers aangenaam te zijn, met eenige uitleggingen te geven, op welke datums Paaschen gevierd wordt. Paaschen rangschikt al deroerende;feest- dagen, en het concilie van Niceën gehou den ten jare 325, heeft vastgesteld dat Paaschen zal gevierd worden dan Zondag na de volle maan van den equinoxe der Lente (21 Maart), dus kan hij niet vroe ger komen dan den 22% en dan moet het den 21 een zaterdag zijn, De laatste datum van Paaschen is de 25 April en op dat dit gebeure moet de volle maan van Februari den 20 Maart verschijnen, dan komt de volle maan van Maart den 18 April, en is die datum een Zondag dan wordt Paaschen verschoven tot den vol genden Zondag, zijnde den 25 April. Dit had plaats in 1886 en dan voor zegde men het einde der wereld,gesteund op de verzen van den vermaarden ster- rekuudige Nostradamus Quand Georges, Dieu crucifiera Que Marc le ressuscitera Et que Jean le portera La fin du monde arrivera. Ziehier de vertaling Als op Joris de kruising Gods geschiedt Op Marcus de Heer hel graf ontvliedt, Sint Jan den Heere solemneel eerbiedt Denkt dan dat gij 't einde der wereld [ziet. Maccartliy was reeds lang tc bed, toen Maria nog stond te peinzen over den duisteren inhoud van deze samenspraak, en men zal er zich minder over verwonderen, dat liaar slaap gebroken en onrustig wus, dan daarover dat zij den volgenden morgend volkomen met ziclizclvc ecnig was, om zich met liet geheim tc laten bekend maken. Dien gelicclcn dag was Maccartliy onzichtbaar hij was niet in zyne kamer, ook niet op dc jacht niemand wist waar hij was, veel minder wat hij deed Eindelijk kwam hij toch bij den avondmaal tijd, waat ook miss Lucy tegenwoordig was. Zoo dra de stille maaltijd geëindigd was, en Lucy op stond, om zich, zooals gewoonlijk, vergezeld van Maria, naar hare kamer tc begeven, gaf Vergus aan de laatste een wenk, dat bij hare aankomst zou afwachten. Het duurde meer dan een uur, eer Lucy in slaap viel, cn Maria zich verwijderen kon, cn toen deze weder in de eetkamer trad, vond zij den kapitein nog zittende op een stoel, met de oogen naar den zolder geslagen, en de handen over zijne borst gekruist. Hij bleef nog een paar minu ten in deze houding, en vroeg toen met diepe en ernstige stem Hebt gij uw besluit genomen, Mary Ja, antwoordde zij, ik ben volkomen bereid om in uw geheim te deelen, en alles te doen. wal mijne zwakke krachten vermogen. Dat verwachtte lk ook wel, zeide bijgelief mij dan maar tcvolgen neem echter uw mantel mede, want het is koud. Terwijl zij dezen haalde en omsloeg, had hij ook eene kap over het hoofd getrokken en een lantaarn aangestoken. Hij stond reeds in het mid den der kamer, houdende in de eene hand deu lantaarn, m de andere een ring met sleutels, toen zij weder binnenkwam, cn met een vasten stap voor hem trad. Haar gereed ziende, maakte hij eene kleine buiging en verliet zwijgend de zaal zij volgde hem. Zij slapten haastig door eenen langen gang. Op het einde van dezen was eene dubbele deur Mac- earthy opende deze en sloot ze achter zich en Maria weder dicht. Nu waren zij in een portaal, dat naai de kerk geleidde hij ging weder, en ont sloot nu de eigenlijke kerkdeur, die meteen door dringend knarsen op hare verroeste hengsels drraide. Het was omtrent middernacht, heldere maneschijn, een sclioone herfstnacht. Het bleeke licht der maan, vereenigd met den gelen schjjn der lantaarns, bracht in den ledigen en zeldzaam bezochten tempel eene soort van' tooverlicbt voortde grafschriften aan den muur schenen op en neder te dansen dc afbeeldingen van opstand, oordeel, hemel cn bel schenen een vluchtig, maar vreeselijk leven tc ontvangen, of gleden in gewel dige beweging voorbij de zijdelingsche blikken der nachtwandelaars. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1