Socialisten le Sarlardinge. Revt In 1886 k-vam Sinl-Joris op Goeden Vrijdag, Marcus op Paaschen en Sint-Jan op O.H. Hemelvaart, eu niettegenstaande is de voorzegging niet bevestigd; in 1666 en 1734 had /.ij reeds gefaald, want de wereld zal blijven ronddraaien als naar gewoonte; dus mogen wij zonder vrees Dopen dat onze nakomelingen in 1943 en 2038 den Paaschen, die dan den 25 April zal komen, gerust zullen vieren, gelijk wij hem gevierd hebben in 1886. De gemeenten met gelijkluidende namen. De gemeenten met gelijkluidende na men worden in België veel meer aange troffen dan men wel zou vermoeden.Zoo vindeiKwij op de kaart in vier verschilli- ge provinciën den naam Malle. Celles treft men aau in drie provinciën. Courcelles ligt in Henegouw en Coursel in Limburg. - De naam Forest is geheel het land door te vinden. Hamme ontmoet men in zes verschillige provinciën.Neusden, Jemeppe, Herkom, LembeekLigny, Mariakerke. en tal andere namen leest men verscheidene malen op de kaart evenals voor het Vlaamsche gedeelte hel woord Beveren herhaaldelijk voorkomt. Men heelt b. v. Beveren [Waas), Beveren (bij Kortrijk), Be- veren (bij Oudenaarde],Beveren (bij Boesela- re),Beveren (Grens); men heelt nok Petegem (bij Oudenaarde) en Petegem-bij-Deinze Berchem (bij Antwerpen) en Berchem (bij Oudenaarde Moerbeke- (Vaas en Moerbeke (bij Geeraardsbergen) Gr ember gen Dendermonde) en Grimbergen (Brabant) St-Gillis- Waas;St-Gillis (bij Dendermonde) en St-Gillis bij Brussel), Aalst in Oosi- Vlaanderen en Aalst in Limburg en tal andere gelijkluidende namen van ge meenten. De namen der volgende gemeenten worden, wel is waar, niet juist gelijk ge schreven, doch zij kunnen niettemin aan leiding geven tot verwarring. Het zijn Nieuwkerken-Waas Nieu- werkerken-bij-Aalst Nukerke-bij-Aude- naarde en Nieu wkerke -bij- IJ per. Zooals men ziet, kan men niet te dui delijk het adres schrijven en als de naam der plaats eigen is aan verscheide ne gemeenten is het noodzakelijk er den naam der provincie, der streek of der naastgelegen stad bij te voegen. De naam Vitiers spant voorzeker de kroon bij de gelijkluidende gemeentena men. In de Waalsche provinciën wordt hij twee en twintig maal aangetroffen. Zoo heeft men Villers-aux-Touis, Deux Eglises, devant Oroal, en Fagne, la Bonne Eau, la Lane, la Tour, la Ville, le Bouil- let, le Gambon, le Peuplier, le Temple l'Evèque, le Heest, Notre Dame, Perxvin, Poterie, St-Amand, Ste-Gertrude, Saint Ghuislain, St-Siméon, sur Lesse en Villers sur Semois. Lijk men ziet, eene gansche litauie. Bericht dus aau de lieden, die soms wat al te slordig zijn in het schrijven der adressen hunner brieven. Brandwonden. Een Duitsche genees heer heeft overlaatst een uitmuntend en eenvoudig geneesmiddel voor brandwon den ontdekt. Het is eene zalf. gemaakt van zoete boter en een eierdooier (dorre) welke men ondereen slaatmen strijkt het mengsel op een stukje lijnwaad en legt het alzoo op de brandwonde het moet vernieuwd worden telkens dat het begint te drogen. De pijnen, veroorzaakt door diepe brandwonden, worden oogenblikkeïijk veel verzacht eu de genezing volgt zeer spoedig, zonder den minsten naad achter te laten. Men schrijft uit Sarlardinge aan het Zondagsblad van Geeraardsbergen Gelijk gij verledene week in uw blad gemeld hebt, moest alhier bij E. Sturte- wagen eene meeting der socialisten plaats hebben. Rond 9 ure kwam een Gentenaar ver gezeld van eenige jonge snotbollen van Geeraardsbergen en Overboulare in onze gemeente toe. Er moest gesproken worden over alge meen stemrecht,den verdrukten werkman; het fijnste van al is,dat een dezer sprekers zelfs eigenaar is eener fabriek, hij zijne knechten voor den spotprijs van 1,50 fr, daags, van den vroegen morgend lot den laten avond doet werken en zwoegen Dit zijn goede en ware werkmans vrienden, niet waar Niet zoohaast had men dien werkbaas, (op den Duilsenbroek wel bekend) met zijne makkers ontwaard, of die comedi- auten wierden door de dorpelingen op eene verdiende wijze onthaald. De rede naars, niets dan hunnen moed raadple gende, vluchtten onder het geroep van ahoe ahoe de aangeduide herberg bin nen, waar zij zich zeer stil hielden. Diep rond de 3 dorpelingen onzer gemeente waren naar de vertooning gegaan, waar den ingang vrij was mits betaling van tien centi- men voor het dekken der kosten. Zij hebben zich gehaast kort spel te maken en zijn na eenige minuten verblijl vertrokken, maar al te wel ziende dat hunnen haring hier niet braden kan. Borseken. Landbouw. De boeren en de oogst. Het Journal de Bruxi-lles wijst met bewondering op de houding der buitenbewoners, met bel oog op de crisis, tegenover welke deze dit jaar zullen staau. De oudste iandbouvvers herinneren zich niet ooit zulk eenen toestand beleefd le hebben, zegt het blad. En toch Jijden de boeren uil Vlaanderen en uit de Kem pen, uit Haspegouw gelijk uit de Arden nen, in stille. Zij schikken zich in bun lot en trachteu door dubbelen arbeid het verlorene te herwinnen. Moest eens de nijverheid voor zulke crisis staan, gezoudt de liberale bladen en socialistische redenaars hooren en zien te werk gaan over le pauv' peup' Maar nu het de boeren maar zijn..bah! Gilden op den builen. Zou hel niet mogelijk zijn, vraagt het kloeke weekblad Ons Vlaanderen, gilden op den buiten te stichten waar de ver schillige standen zouden kunnen verte genwoordigd zijn. Bij voorbeeld de gilde zou l°eene af- deeling van grondeigenaars, landbou wers en landbouwwerklieden bevatten 2° eene afdeeling van ambachten, tim merlieden, smeden, schoen- en kleerma kers, bakkers, beenhouwers, nijveraars, enz., enz., en 3° eene afdeeling der nee- ringen winkeliers, zoo groote als kleine, herbergiers, handelaars, enz. Ieder vak zou in den gil le-of bestuur raad door zijnen deken vertegenwoordigd zijn. Aldus zouden niet alleen de zedelijke belangen gevrijwaard worden, maar ook de stoffelijke toestand der verschillige standen, broederlijk vereenigd. Zonder twijfel zou dergelijke inrichting meer aan >1 e behoeften des tijds voldoen dan het oprichten van kringen, politieke vereenigingeri, die slechts den politieken kant eener zaak inzien, of voor eenen te engen kring gesticht zijn. Men verzoekt ons de mededeeling van het volgende Belgisoh Comiteit DER Maatschappelijke werken. Wij vernemen dat het Belgisch Comi teit, hetv )k ten gevolge van het Luiker Congres der maatschappelijke werken ingericht wierd, de studie ondernomen heelt der vraag betreffende bet recht van uitbreiding des stemrechts. In zijne laatste vergadering, wierden volgende raadbesluilselen aangenomen Het meent dat bet alggmeen stemrecht zuiveruit en onvoorwaardelijk, geenszins eene verandering is, bekwaam aan het land en aan de wenschen der werkende standen voldoening te geven. De inrichting der maatschappij iw vak verenigingen kan alleen de ontelbare moeilijkheden oplossen waarin deze ver keert en de gevaren verwijderen dio ze bedreigen. Zulke inrichting zoude terzel- vertijde vol en volmaakt recln schenken aan al de rechtveerdige eischen der wer kende standen. Daarom is het, dat het comiteit de noodzakelijkheid erkent zulk een stelsel van stemming aan te nemen, in hetwelk iedere Belg, in de gewone voorwaarden tot kiesbekwaamheid zijnde en van eene vakvereniging deelmakend, daar zijn recht van stemmen zoude kunnen uitoe fenen en waarin ieder vakvereeniging in bet landsbestier hare vertegenwoordigers zoude vinden. Mits deze vertegenwoordiging van belangen zoude het algemeen stemrecüt zoo uitgeoefend in de vakverenigingen, diensten bewijzen, die men te vergeefs zoeken zou,met bet te nemen als eenigen grondslag van een stemmingstelsel. Voor al wat de werkende standen betreft, men zoude moeilijk kunnen betwisten dat in de landen van zoogezeid algemeen stem recht, de werklieden geenszins vertegen woordigd zijn, terwijl men het stelsel van vertegenwoordiging der belangen, iedere vakvereniging hare zaakgelastig den zoude hebben, die hare belangen zoude kennen en verstaan. Eene volmaaktesamenstelliiigzal voor zeker niet kunnen aanstonds gedaan wor den in den staat onzer maatschappij, zoo ondermijnd door de rampzalige grondbe ginselen van een alles afgezonderend liberalismus. Nochtans ware het noodig een stelsel te kiezen dat, hoe onvolmaakt in zijn eigen, alle redelijke verdeelingen toelate noodig tot het vormen en uitbrei den der vakverenigingen, als grondslag der maatschappelijke orde. Het Comiteit meent daarenboven dal men zonder tijdverlies, van deze gedach ten eei:e werkdadige verspreiding zouden moeten beginnen door de drukpers, door voordrachten en volksvergaderingen. Allerhande nieuws. r~y Xie Notariëele anou- cen op <1© 4Je bladzijde. IJzerenweg. Onze uurtabel is met de meeste zorg verbeterd gewor den. Heden 1 April is de halt van Appel- terre geopend 3 treinen in den voor middag en 3 in den namiddag, dat is onzes durikens voor 't oogenblik vol doende. Droevig spoorwegongeluk te Vilvoorde Zondag avond is een beklagenswaar dig ongeluk gebeurd aan de statie le Vil voorde. In den namiddag bad een prijs kamponder looneelmaatschappijen plaats gehad. Om 9 u. 'savonds,gingen de leden eener maatschappij van Schaarbeek-Brussel in rijtuig slappen,toen drie achterblijvers de spoorbaan wilden overloopen, op liet oogenblik dal een trein aanstoomde. De onvoorzichiigen werden door den trein omvergeworpen en afgrijselijk verminkt; twee hunner zijn weinige oogenblikken I nadien overleden. De toestand van den derde is uiterst wanhopig. Reizigers die tien minuten na het on geluk den trein voor Brussel namen, ver zekerden dat de ongelukkige gekwetste op dit oogenblik op het voetpad der statie zat, nog altijd naar hulp wachtende. Knjgsbewingen.— Ziehier het thema der krijgsbewingeu, welke dit jaar gansch verschillend zullen zijn van de vroegere De 4 divisie, onder bevel van generaal Brassine, zal met al hare diensten op oorlogsvoet gebiacht worden. De afdee ling bevat drie regimenten jagers te voet, in garnizoen te Doornik, te Bergen en te Charleroi, het regiment grenadiers, het 4 bataillon carabiniersen eene compagnie van de genie, eene brigade artillerie, en de 25, 26, 27 en 28e rijdende batterijen. De vijand zal verbeeld zijn door de 2C brigade artillerie. De oefeningen zullen meer voor doel hebben, le troepen rnar- schen te doen afleggen, en standen en legerplaatsen te doen kiezen, dan afzon derlijke gevechten te leveren. Het algemeen gedacht der oefeningen is dit een legerkorps uit het oosten ko- mei.d, bevind zich in Haspegouw. De 4e divisie moet het korps achteruit drijven en rukt op langs Waver en Geldenaken. Te Hannut gekomen, moet zij achteruit wijken langs Tliieimn en Leuven.Tot slot zal een groote militaire optocht plaats hebben te Brussel. De 3* divisie zal bare oefeningen gaan doen in hel kamp van Beverloo. —De politie beeft bij hoogdringendheid een onderzoek ingesteld in de gevangenis van St. Gilles. Een gevangene betichtte eenen gevangenbewaarder van oneerlijke feiten. Deze laatste zou namelijk uit de cel van den eerste stukken stof, linnen enz. hebben weggenomen, dal hij gelast was te bewerken. Men dacht eerst aan eene persoonlijke wraak; doch hij nader onderzoek bleek het dat dc gevangene waarheid sprak. Men vond in de vvoning van den bewaker ook nog andere voor werpen waaronder eene belangrijke hoe veelheid leêr, uil de werkplaatsen der gevangenis ontvreemd. Twee heeren geestelijken kwamen te Gent, vrijdag namiddag door de Smis- straat en vonden aan den oever der Lei, eenen heer die, evenals de aartsvader Noë, de kracht van den wijn niet gekend hebbende, in het water was ge\allen, doch erin gelukt was alleen op het droog te geraken. Nevens hem lag zijne brie- ventescb. De heeren geestelijken namen den heer op, maar kregen voor bedanking eene vracht vloeken naar het hoofd. Niettemin gingen zij op zoek naar eene ark, thans vigilante genaamd, doch von den er ongelukkiglijk geene, Eene voor bijgaande vrouw zegde hen den man te kennen en duidde zijne woonplaats aan. Niet wetende hoe dien man daar te brengen, stonden de beide priesters rade loos, toen bij geluk een bakker van Afsné daar kwam aangereden. Deze laadde het heerschap op, in eene andere ark, thans bakkerskar genaamd., en bracht hem naar zijne woning, alwaar bij, zoo hoopt men, door de liefderijke zorgen zijner buisgenooten, al spoedig van de ontroering zal herstellen. Menschelijke dwaasheid. Zou men het kunnen gelooven dat men in onze verlichte eeuw, nog zoo veel personen aantreft die verslaafd zijn aan een dom bijgeloof van geestbezweringen, en die denken dal men door zekere toovermid- delen alles kan verkrijgen wat men be geert De volgende gebeurtenis is er een bewijs van, boe dit bijgeloof nog bij sommige menscben is ingeworteld. Bestatigen wij echter dat de feiten zich voordeden bij onze verlichte Waalsche broeders. Zekere K... verzekeringsagent, te Pi- ronchamps, beloofde aan de jonge lieden, die hem, volgens het geval, 10 of 15 franken gaven, dat zij in de milicieloting een goed nummer zouden trekken. lu buri bijzijn leverde hij zich over aan allerlei zonderlinge gebaren, wier uit werksel onfeilbaar moest zijn. Na in een oud, gansch bestoven, lijvig boekdeel te hebben gelezen, gaf hij aan den dwaze rik, die zich door zijne huichelarij liet bedriegen, waskaarsen in handen van verschillige kleuren,zooals roode,zwarte, witte, gele, enz. Met deze waskaars moesten zij rond het veld en dan moch ten zij verzekerd zijn van den goeden uitslag.K... beweerde insgelijks de macht te hebben zieken te genezen en het is de de moeder van eenen jongeling dien hij beloofd bad te genezen, docli die inte gendeel zieker werd, die tegen hem bij den prokureur eene klacht heeft ueèrge- legd. Reeds heeft men zes jongelingen ontdekt, die zich door K.... hadden laten bedriegen, daags voor hunne loting. Aan allen voorspelde hij een gelukkig num mer en allen waren er tot over den kop in. Stel dan al uw betrouwen op waarzeg gers en tooveraars Heraing, 8,000 dina- mietkardoezen. Ziehier wat de Meuse over hel feit verhaalt De policieagem Cornet, rond 2 ure 's nachts naar huis keereude, ontmoette eenen wagen met een peerd bespannen, en die niet van eene lanteern voorzien was. Hij sprak den voerman aan en deze antwoordde dat de lanteern onder weg gebroken was. Twee personen, die den wagen volg den, namen bij het zien van den agent, haastig de vlucht. Cornet, meenemie met dieven te doen te hebben, hield den voerman aan, hem met zijnen revolver bedreigende. Hij klom op de kar en vond er verscheidene kisten op staan met het opschrift dyna miet. Hij gelastte den voerman, hem naar het stadhuis le volgen, waar de politie commissaris aanstonds een onderzoek begon. De .vagen was geladen met negen kis ten, die elk 25 kilos dynamietkardoezen inhielden. De kassen zijn nieuw; zij houden geza menlijk 8100 dynamietkardoezen in en dragen hel adres en fabriekmerk van eene hamburgsche firma. De gendarmerie werd gelast met de bewaking dezer gevaarlijke lading. De voerman, die zegt Laballue le hee- ten, deed aan de politie nagenoeg de vol gende verklaring Zaterdag rond 5 ure 'savonds, kwam de genaamde Elie Ëusim, mijnwerker te Ougrée mij vragen of ik met mijne kar wilde inspannen om meubelen te vervoe ren. die te Flemalle moesten gebaald worden. Bustin vergezelde mij. Niet verre van Ombret, in eene zeer afgelegen plaats deed hij stilhouden. Het I was toen 11 ure. Drie mannen bevonden zich daar met de negen kisten. Niet wetende wat zij bevatten zegde ik hun, die op den wagen te laden, betgeen zij met de grootste voorzichtigheid deden. Toen de kisten opgeladen waren, zegde Bustin mij, terug naar Ougrée te rijden. Onderweg vernam ik dat de kisten in eene holte van het bosch van Corillon moesten \erborgen worden. Bustin en een ander persoon, dien ik niet ken, volgden de kar. Toen ontmoetten wij den politieagent die mij aanhield. Dat is in 't kort het verhaal van Labal lue, een verbaal dat niet zonder moeite en veel aarzelingen uit hem te krijgen was. Wie zijn nu de personen welke hem vergezelden De commissaris had vernomen dat Bus tin in den loop van den vorigen dag, zaterdag,in onderhandeling was geweest met drie andere personen, die 'gekend z.jn om hunne socialistische princiepen en waarvan een reeds lot drie maanden gevangenis veroordeeld is geweest, voor eene bewaarplaats van dynamiet gehou den te hebben. De policie begaf zich naar hunne wo ning maar twee hunner waren verdwe nen met Bustin. Een werd thuis gevon den, zekere Steveny. Hij werd aangehou den en ondervraagd. Hij beweerde van niets te weten en zich te Luik te hebben bevonden, op het uur dat men beweert, hem met Bustin gezien te hebben. Dit gezegde is echter onwaar bevon den. De voerman, in zijne tegenwoordig heid gebracht, heeft verklaard niet te weten of Steveny bij dj personen was, die de kisten meê op den wagen laadden het was te donker om hem te kunnen herkennen, zegt hij. Maar kleêren op de kar gevonden, schijnen aan Steveny toe te behooren, volgens de verklaring van eene vrouw, met welke hij betrekkingen onderhoudt. De twee aangehoudenen zijn naar Luik overgebracht. Deze ontzaggelijke hoeveelheid dyna miet, genoeg om heel Seraing en half Luik in de lucht te doen springen, is op onverklaarbare wijze over de grenzen gekomen. De kisten zijn nieuw en ongeschonden als kwamen zij versch uil de fabriek. Op bevel van den minister van oorlog zijn er officieren van het geniekorps met liet onderzoek van den inhoud der kisten gelast. Deze zal vernietigd worden. Het lijdt geen twijlel ol de zaak zal door geheel het land eene diepe ontroering verwekken. Later. Een brief aan de Gazette meldt dat de dynamiet gestolen werd, ten nadeele der poeierfabriek van Ombrée, Men begrijpt niet welke verwaarloozing er in eene fabriek kan heerschen, waar een zoo gevaarlijke stof in zoo groote hoeveelheid kan gestolen worden. De aardappelorde. Het is mis schien slechts weinig bekend, dat de aardappel, thans als volksvoedsel zoo onmisbaar, eens de aanleiding geweest is tol het stichten eener ridderorde. Dit geschiedde namelijk in het jaar 1812 door den keizer van Rusland. Deze vorst wist geen werkzamer middel te bedenken om de uitbreiding der aardappel-cultuur te bevorderen, dan door aan elk zijner onderdanen, die bijzondere zorg en be kwaamheid aan de teelt dezer aardvrucht besteedde, eene gouden of zilveren m«- dalie le vereeren, voor dat doe! afzon derlijk geslagen, en de aardappelenorde geheeten. DUITSCHLND. Luther's «inde. Paul Majuuke, de kloeke gewezen redacteur van deGerma- nia, blijft voortdurend de Duitsche pers in beweging houden met zijn levenseinde van Luther, de historische kritiek over dat sterven en eindelijk met zijn laatste woord aan de Luther-vereerders, Men weet dat Majunke niet aanneemt dat Luther als een heilige naar de ,ndeie wereld is getrokken. Volgens de verkla ring van /.ijnen kamerknecht heeft deze den hervormer 's morgends in zijn bed verhangen gevonden. De omgeving van Luther had den Knecht doen beloven, ten prijze van geld, dat hij dit geval zou ge heim houden. Is dit zoo? Majunke zegt in zijne wer- ken dat men net feit nooit heeft kunnen weerleggen. In 't laatst van zijn leven was Luther zeer sombei gestemd. Hij had dikwijls gezegd, dat hij in 1532 hee het papendom dacht te zien vallen. Het tegendeel werd meer en meer waarhet pausdom beurde zich machtig op.Dat bracht den hervormer, in zijne laatste levensjaren in eene sombere stemming, en dit blijkt uit zijne tafelgesprekken, die in deze dagen veel ruwer werden, en hij dacht zelfs den duivel op zijne hielen te zien. In dien toestand kwam Luther in 1546 te Einsleben, waar hij geboren was. Hij mislukte daar in zijne eendraohtspogin- gen. I)r. Ratzeberger zegt dat hij den avond voor zijne dood goeden sier maakte met Dr. Jonas en Michel Ccelius, en hij alvorens naar hea te gaan met krijt op den muur schreef pestis eram vivus, mo- rieno ero mors tua, Papa Levend was ik uw geesel, stervend zal ik uwen dood zijn, o Paus. Den volgenden dag vond men zijn lijk, en liet is do kamerknecht, die verklaarde dal hij Luther in zijn bed verhangen had gevonden. Tijdgenooten verklaarden ook het tegendeel, 's Avonds, zegt de kamer knecht, had men hem volslagen dronken in zijn bed gebracht (plane obrutus potu en den volgenden dag in zijn bed verhan gen gevonden. Iri 1593 werd dit feit voor de eerste maal gedrukt door (en geleerd man, Th. Boxio. De protestanten hebben daartegen nooit iets gesteld dan een koel en min achtend zwijgen; doch dat is geen weer- legging, zegt Majunke, wien wij niet kun nen volgen in al zijne mededeelingen. Majunke zegt niet dat die dood weten schappelijk bewezen is; maar zij is ook niet wetenschappelijk weerlegd, en noch tans zijn de aantijgingen zeer gewichtig. Hulde aan Windthorst. Deze week had aan het huis van Windthorst eene aandoenlijke plechtigheid plaats. Eene talrijke afvaardiging der katholieke ver- eenigingen van Westfalen trok in korps naar liet eenvoudig huisken op Schater- damm. De kommissie werd eerst in het huis- ontvangen en daarna kwam Mej. Windt horst aan de deur, om de voor het huis geschaarde maatschappijen te begroeten. Zoodra zij zich vertoonde, werden al de vlaggen gebogen. Het was een waarlijk aangrijpend oogenblik. Met eene diepe buiging sprak juffer WindthorstIk dank u in naam mijner moeder.... meer kon zij niet uitbrengen, want hare stem stikte in hare tranen. De westfaalsche werklieden hadden insge lijks de tranen in de oogen. Een treffen der oogenblik was sedert den dood van Windthorst niet voorgekomen. Er is spraak van iu de kerk, waar de laatste overblijfselen van den grooteo staatsman zijn bijgezet, een blijvend ge- denkteeken op le richten dat den ver dienstelijken man volkomen waardig zal wezen. Dr. Windthorst. De kleine Excel- lenz stond bekend als zeer liefdadig. Op zekeren dag, dat hij uit de kerk kwam, vond hij aan de deur een armen man die hem eene aalmoes vroeg. Windthorst had nooit de gewoonte van aanstonds te geven eerst zag hij de bedelaars doordringend aan, hetgeen den menschenkenner voldoende was om te weten of hij met ware dan we] met geveinsde armoede te doen had. Ook ditmaal bleef hij staan en zag den man in de oogen, hetgeen den bedelaar niet scheen te kunnen verdragen; althans hij sloeg de oogen onmiddelijk neer. Toen boog Windthorst zich naar den man en fluisierde hem in het oor, zonder dat de omstaanders liet konden hooren Kom morgen bij mij,maar zonder kruk ken en valschen baard ik zal u werk bezorgen. Dezelfde oude, gebrekkige man werd naderhand een flink werkman. Een horlogiemaker van Nieder- schaffolsheim (Elzas), Pfister genaamd, heeft een uurwerk vervaardigd dat geheel en al gelijk is aan dit der hoofdkerk van Strasburg. Men weet dat de persoon, die dit meesterstuk vervaardigde, door de inwo ners van Strasburg op koninklijke wijze beloond werd. Men stak hem de oogen uit om hem te beletten er een tweede te maken voor de hoofdkerk van Keulen. Om zich hierover te wreken, brak bij op zekeren dag iets van het mekanismus, en sinds dien is een gedeelte van het uurwerk blijven stilstaan. Men is voorne mens den heer Pfister te gelasten hel uurwerk van Strasburg te onderzoeken om, indien het hem mogelijk is, het we derom in gang te krijgen. licht Evel: wildi Zij ment ZOOgl bindi was wel i en vi Leal I terug gesel; Me reerti slotte aanzo genaa te Pa van h; nu va: Een dagen Basel Italië 1 Dez een ze jaar ri van 't om tot aanwe Ovei fort aa van Mi omdat De z jaren r ginder gepoog om een terland een jan sloten. Hij i: als mer cin, in kind va woordig spoorw sein te aantoch gen afst kind ee was.De greep 1 oogenbt Op di schau i kaanscli rovsky, dstzky, verliefd Feodoro ambtena De tv boezemv Het t spel ka: Het v spel vei zooals 1 men was De hei lende en vreezen c daarna te steke Op de zoekt d oogenbli Het joi nog den is zeer g aanzoek» Zij is den prii Grodnov FRANKRIJK Huwelijk per annonce.In sommige parijsche bladen heelt men een annonce kunnen lezen, waarin eene dame, jonge weduwe, met een vermogen van (rank 1,200,000 een heer tol den adel ol tot de nijverheid behoorende, ten huwelijk vraagt. Adres... Natuurlijk kwam er een massa brieven. Als men tengevolge dier brieven bij de weduwe toegelaten werd, hetgeen slechts gelukte als men een goed uiterlijk had, werd men eerst in een rijk gemeubeld vertrek binnengeleid,hetzij in de Champs Elysées of elders. Daar vond men eene oude dame, die den aanzoeker bij de schatrijke jonge dame bracht, welke nu eens dezen, dan weer genen Engelschen naam voerde maar eigenlijk Eveline Leval heette. Eens maakte zij tegenover den aanzoe ker moeilijkheid, doch eindelijk bewillig de zij en nam zij geschenken aan van de Eene a rikaanscl bolt was den te h zich hare Op he een der overleder wanneer doode 1 hymne a; die dit verrassin gen. GEZ teruggegei purgatie, gezondhei Veertig j; z«nde versti fii&en, rnaa Men, wra 'Aingen, s «st, asthr '®d, benauv Poloosheid, ïeputheid, t Bissen, der '"er, niere "s ook alle hcl opstaan, ook z, of Bovendien li N» gelukt *Uken. i Popen deze 1 H. Pius 1} Js" hertog 'in. lord Sti «««sheer j

De Denderbode | 1891 | | pagina 2