Een en ander. Schaamtelooze drukpers. eene wilde voor de anderen niet wijken, allen wilden 't gezag voeren, niet eene i gehoorzamen. Slechts onder de onbe- I perkte meesterschap van een der oude j eigenaars kon de exploitatie voortgezet worden. Dat men daaruit leere Men mag ook hel lot der nationale i werkhuizen van 1848 in Frankrijk niet vergeten die het toevluchtsoord der lui heid, vadzigheid en ontucht wierden en in 't belang der samenleving moesten gesloten worden Moest nu het stelsel van M. Guesde verwezenlijk worden, moest meu tot de verbeurdverklaring der fonds prwduclifs ten profijte van den Staat overgaan dan nog niet zou men geen eden van wellusten en genoegen hebben uitgevonden. De leider van de duitsche vrijzinni gen, Eugeen Richter, heelt uitgerekend dat ieder huisgezin in Duitschland 84v2 mark 't zij 1052,50 fr. zou irekken, of 3 mark daags,moest men op gelijken voet verdeelen; die gelijke verdeeling is nood zakelijk daar het immers de Slaat is die iedereen het ambt of stiel aanwijst. En met welk recht heeft men mij een stand aangewezen die mij maar een frank per dag opbrengt. Wat het collectivism ook doel bet moet noodzakelijkerwijze op het communism teruggebracht worden. Nochtans hebben weken lang de met sers in Berlijn het werk gestaakt omdat zij maar 5 mark of 6,50 fr. wonnen en dit te weinig was. Hoe zullen ze bulderen moesten de socialisten eens meester zijn. Hetzelfde zou hier in België gebeuren, de hedendaagsche oproermakers en werk stakers zouden een deel van hunne dag huur aan hunne gezellen van den buiten afslaan De socialisten bedreigen troon en eigendom. De vrees eens door de opko mende golven vau den socialistischen omwentelingsstroom meegesleept en ver slonden le worden, heeft verscheidene gouvernementen een weg doen inslaan die niet zonder gevaar is, die van het Staats-socialism stelsel bijzonder in Duitschland en Oostenrijk ontwikkeld. Voor de gevaren terugschrikkend die het staats-socialism zoowel als 't collectivism in zijnen schoot bergt, heeft zich in Frankrijk, ten gevolge van eene welspre kende pleitrede van Mgr. Freppel een komiteit gevormd. Société catholique d'économie politique die zich als doelwit gesteld heeft den rol van den Slaat in de huishoudkunde en sociale kwestie te bepalen en te sludeeren. De inmenging van den Staal in het maatschappelijk vraagstuk en levert de oplossing niet op, deze ligt alleen in de grondbeginselen der Christelijke Leer, die aan patroon de genegenheid voor den werkman de on derdanigheid en intooming der driften naar bezittingen, weelde en stoffelijke genoegens aanleert. RIK. Internationaal mijnwerkers congres te Parijs. In de Arbeidsbeurs, te Parijs is dins dag morgend het zoo lang verwachte Congres van mijnwerkers uit verschillige landen geopend. De Engelschen lellen in het Congres 41 afgeveerdigden voor 448,636 gesyndi- keerde werklieden; de Duitschers 19 voor 141,531 de Belgen 15 voor 92,000 de Franschen 23 voor 127,01)0 de Oosten rijkers 1 voor 100,000; totaal 99 alge veerdigden voor 902,167 mijnwerkers. Pas was het bureel benoemd oi de fransche afgeveerdigde, M. Basly lid der Kamer, geraakte in de zaal in twist met een persoon die beweerde de parijzer mijnwerkers te vertegenwoordigen, de groep la Revanche des mineurs. Basly betwistte hem het recht om de vergadering bij te wonen, daar de vent niet voorzien was van eene regelmatige volmacht. Het publiek in de gaanderijen kwam in den twist tusschen en een hevig rumoer ontstond. M. Basly werd dan verzocht met zijnen tegenstrever de zaal te verla ten. Terwijl beiden wegtrokken, juichte hel publiek toe. Basly kwam aanstonds op zijne stappen terug en riep uit dat men zulke betooging van wege 't publiek niet mocht toelaten Wat volksgezinde kerel dat is, hé, die M. Basly De voorzitter, M. Burt, stond op, en zegde: «Indien het publiek niet stil blijft, zal het onmiddellijk aan de deur gezet worden Het incident was daarmeê gesloten. M. Phillippe sekretaris van de Arbeids beurs, richt, namens de Iransche arbei ders, een woord van welkom tot de vreemdelingen. Hij zegt dat de arbeiders der geheele wereld het oog gericht houden op het Congres, dat de genomen besluiten weer klank zullen hebben in Europa en dat de werklieden, om le antwoorden op hel internationaal kapitaal, de internationale inrichting moeten bespoedigen. M Hurt spreekt daarna als voorzitter het congres aan 18 maanden gemeen schappelijk werk hebben, sedert het Congres van Jolimonl, de afgeveerdigden der verschillige landen lot vrienden gemaakt. De afgevaardigden dragen op hunne schouders eene zware verantwoordelijk heid. De mijnwerkers moeten verstaan dat de inrichting alleen de vrijmaking van den werkman kan bijbrengen. Indien dees Congres eene reusachtige macht is, de millioenen mijnwerkers hebben in hunne handen de beweegkracht van alle nijverheden, wier voorspoed dus van hen afhangt. Wij zijn het allen eens, besluit M. i Burl, op eene of andere wijze de vermin dering der werkuren te betrachten. Maar men vergete niet dat de algeii.oene werksta king eene oorlogsverkla ring is, die men niet licht zinnig ma£ doen. Alvorens de kwestie der werkstaking op te lossen, en vooral die der algemeene werkstaking, moeten wij eerst goed zien of wij wel genoeg wapens in handen liebbetr, om zeker te zijn van de oxerwinuiug. Ik ben gelukkig te zien dat, indien op dit Congres verschillige nationaliteiten zijn vertegenwoordigd, alle herten eens gezind klopper. \oor dat ééne gevoel de broedeilijkhcid. Dat gevoel is thans eene wezenlijkheid geworden, een ge- houw dal niet is opgelicht in het bronze zand, maar op de rots eener sterke en onvernielbare inrichting. Het einde dezer ledevoering werd levendig toegejuicht. M. Schroder, duitsche voorzitter, zegt dat. indien de kapitalisten van de geheele wereld samenwerken, de arbeiders dit voorbeeld moeten volgen. Dit Congres zal bijdragen lot de ontslaving van den werkman. Spreker eindigt met de woorden van Karl Marx Arbeiders van alle landen, vergadert en vereenigt u Parijs, 2 april Internationaal mijnwerkerscongres. De Eclair had een gesprek met een der belgische afgeveerdigden. Deze zegde dal bet congres over de groote punten 't akkoord was. Als de wijze van stemming is bepaald, zal meu eensgezind werken. De groote kwestie is de groote alge meene werkstaking. De datum zal ervan bepaald worden. De afgeveerdigde denkt niet dat men den 1 mei van dit jaar liet plan zal ten uitvoer leggen, doch eencn datum van toekomend jaar bepalen. Australië Werkstaking. De volgende wetensweerdige bijzon derheden, nemen wij over uil eenen brief, welken een onzer medeburgers van zijnen broeder, in Australië gevestigd, komt te ontvangen Ik wil u dus slechts over den huldi gen toesiaud onderhouden. Indien de Belgische dagbladen u hebben ingelicht o\.er 't gene op dit oogenblik in Australië gebeurt, kunt gij u den wezenlijken toe stand niet voorstellen, want de Austraü- aansclie nieuwsbladen zeiven verdui ken zooveel mogelijk de waarheid. Sedert lang smeulde het vuur onder de asck; dwaze speculaliën hadden ont zaggelijke bankbreuken doen ontslaan; de handel leedt geweldig, maar men hoopte altijd eene zekere herneming op 't einde des jaars, toen, drie maanden geleden, ten gevolge van moeilijkheden tusschen de scheepsreeders en hunne bedienden, de Trade-Unions de werksta king besloten, die weinige dagen later in eene algemeene werkstaking ontaarde. Alle de ambachten die deel maken der Unions en allen bijna maken er deel van, hebben bijna op 't zelfde oogenblik liet werk gestaakt,en men hoopt slechts eene emdelijke oplussing op 'l einde der week. Drij maanden werkstaking! In Belgie het land der werkstakingen, kan men zich niet verbeelden wat eene werkstaking in Australië is. Melbourne, eene zeehave van eerste klas, biedt op weinige dagen een wonderbaar schouw spel aan. Bij hel eerste wachtwoord ver laten officieren, matrozen, koks en bedie ners de schepen die in de haven en op (Jen stroom voor anker liggen. Te zelfder- tijde staken rl de stevedores,in 'tViaamsch sjouwers, en al dezen dit; lot 't laden of 't lossen der schepen gebruikt worden het werk bij zoovere dat,in weinige dagen, daar er aan de Gasmaatsdhappij houille- kolen ontbraken, Melbourne in de duister nis gedompeld was. Alle de werkhuizen en labi'ieken die gas en houillekolen gebruikten, moesten stil liggen, 't Was oen wonderbaar schouwspel, Melbourne zonder licht te zien. Waskeersen, pe- trolielampen verlichten de winkels en gasthoven. In der haast plaatst men eenige electrische lampen. De zaken verkrijgen spoedig een dreigend karakter, en, in eene stad zooals Melbourne waar men op eene bevolking van 500,000 zielen ten minste 100,000 bandieten van alle nationaliteit aantreft, lieden die voor niets achteruit deinzen, moet trmn krachtdadige maatregels nemen. Men versterkt dadelijk de politie 2000 constabels, gansch 't leger en de Monted Rifles (Carabiniers te paard) der streek worden opgeroepen en als patrouillen ingericht. De regeering neemt eene aanvallende houding aan en gedurende verscheidene weken,biedt de stad hetopzicht aan als in staat van belegering verkeerende. De werkstaking berst te zelfdertijd uit te Sidney, te Adelaide, te Brisbane, iri Tas- manie, in Nieuw-Zeeland, kortom in gansch Australië. Te Sidney werd bloed vergoten, de troepen maken gebruik hun ner wapens, maar le Melbourne buiten eenige schermutselingen, is alles tamelijk rustig afgeloopen. Tezelfdertijd was men in de goud- en zilvermijnen gedwongen belwerk testaken bij gebrek aan houille kolen en op "t oogenblik van 't seizoen der wol treden meer dan 50,000 scheer ders en al wie van dien stiel afhangen in werkstaking, 't Is eene verschrikkelijke zaak, moeilijk om uil te leggen. Men zou het niet gelooven,. doch men schal het verlies door de'werkstakingen veroor-j zaakt voor gansch Australië op 900 milli oen pond sterling (i) meer dan vijfmaal de oorlogschatting door Frankrijk aan Duitschland in 1871 uitbetaald. (i) Dit cijfer is sterk overdreven, maar heden dat de verliezen gekend zijn, be- loopen zij lot 400 millioen pond sterling 't zij meer dan een milliard. Milicie. Lichting van 1891. Hel contingent van dit jaar zal alsvolgt door de verschillige provinciën geleverd wor den Provinciën. Manschappen. Antwerpen 1422 Brabant 2401 West-Vlaanderen 1724 Oosl-Vlaanderen 2124 Henegauw 2389 Luik 1539 Limburg 492 Luxemburg480 Namen 729 Te samen 13,300 M. de minister van financiën heelt, onder vorm van brief, aan de centrale afdeeling de voorstellen des goeverne ments gezonden, opziebtens de herzie ning der grondwet. Men heelt hierdoor een vasten grondslagvoor de bespreking. Insekten als voedsel. Tegen hel einde van dezen regentijd, namelijk in April wanneer er vele witte mieren zijn, be dekken de negers de kegelvormige ge- bouwkens dezer insekten met eene dichte laag banaanbladeren, waarin bieren daar openingen blijven. In die openingen worden polten geplaatst, waarin de mie ren zich verzamelen. Op de, plaats zelve worden die insekten geroosterd en als eene groote lekkernij opgeëten. Ook wor den vette krekels met smaak genuttigd en Je negers kweeken zelfs eene soort van rups aan, -^«zij, na er de ingewanden te hebben uitgerukt, voor het vuur drogen, en in versche bladeren pakken. Deze rups is ongeveer 5 centimeters lang, zwart van kleur met gele ringen. Zoodra dit dier zich in groote getallen verioont, gaan jong en oud erop uit om deze insekten te vangen en er aan te smullen. Schaamtelooze drukpers Ziedaar de laffe beleediging die De Dendergalm ons naar 't hoofd slingert. De Dendergalm, ja, De Dendergalm durft ons die beleediging toesturen, hij, die op een vijljang bestaan, reeds meermaals om zijne vuige lasteringen om zijne eer dieverijen door 't Gerecht werd getroffen. Nog is de zaak uit de voeten niet, die hem, slechts eenige weken geleden, op nieuw wegens eerroof, een merkteeketi door 't Gerecht, op 't voorhoofd deed prenten En zulk een blad, durft van schaamte looze drukpers gewagen Maar wat is't? altijd zoeken de liberalen hunne eigene vuiligheid aan een andermans rug te vrijven En waarom zouden wij eene schaamte looze drukpers wezen Omdat wij naar het Journal des Tribu- naux, de vrijspraak door de Rechtbank van Charleroi hebben meegedeeld van eenen priester, beschuldigd van aansla gen op zeden gepleegd in de kerk. Wij willen de feilen nimmer herhalen, ze zijn onze geëerde lezers genoegzaam bekend. Wij willen ons ook met de overige beleedigingen van 't maconniek blad niet verder bekommeren en ons vergenoegen luid op te verklaren, dal wij geen enkel woordje hebben in te trekken van 't gene wij setireven. De Dendergalm is in eene kattenkolere geschoten, omdat wij herinnerd hebben, hoe sommige priesters en kloosterlingen, door de schelmerijen van zekere liberalen, werden beschuldigd en veroordeeld. Dat het liberaal orgaantje zich bedare, want men zou eigennamen, feiten en omstan digheden kunnen aanhalen. Spreken wij nu over de kwade trouw waarvan men ons beschuldigt. Zie nu ook, schrijft Ite Dendergalm, met welke kwade trouw De Denderbode is te werk gegaan. Hij heeft in den Journal des tribunaux wel gelezen lot aan hel openbaar minisierie zag van de beschuldiging afmaar heelt verder niet willen zien of lezen dat de onschuldige martelaar tot een jaar ge- vang veroordeeld werd. Wij hebben het nummer 781 van 15 Maart 1891 van hel Journal des Tribunaux voor ons liggen, en geen enkel woord is er in bedoeld artikel aan te treffen aan gaande de veroordeeling tot een jaar ge vang van M. Rassemont pastoor van Courcelles. Wij dage:: ten andere Den Dendergalm uil ous 't tegenstrijdige te bewijzen. Wie gaat er hier mei kwade trouw om?.... Wie is hier de schaamtelooze drukpers Wie liegt hier, wie bedriegt hier wetens en willens Wie wordt er hier met zijnen neus in zijne oneerlijke polemiek gewreven De Denderbode, beweert men, wist sedert Zondag dat die priester veroor deeld werd, daar De Dendergalm zijne veroordeeling alsdan meêdeeide.... en niets trok hij 's donderdags in.... Indien De Dendergalm van zijne eerste logen, van zijne eerste, lastering gebor sten ware, lang zou hij naar T piereland vei trokken wezen. Laat ons eindigen, want het walgt ons van met zulke oneerlijke tegenstrevers in polemiek te moeten treden. Doch besta- tigen wij eens te meer met welke verre gaande schaamteloosheid deschrijvelaars van Den Dendergalm behebt zijn en tol welke oneerlijke middelen zij hunne toe vlucht nemen om hunnen helschen haat tegen Godsdienst, priesters en klooster lingen te kunnen botvieren Uelaclie gramschap. In twee opvolgende nummers vaarden de sclirijvelaarsi van Dendergalm in belee digingen. hoon en smaad uil tegen de Eerw. Geestelijkheid van St. Joseph, tegen de Eerw. Paters Redemptoristen, tegen de katholieke Schaarbekenaars, en dit ter gelegenheid der Missie welke aldaar gepredikt werd. De Kruisprocessie vooral wordt door de liberale schrijve- laars begekt en bespot. Geen wonder Satan moet in zijne berekeningen, in zijne helsche plannen grootelijks gedwarsboomd zijn geweest en zijne gramschap dan ook geene palen kenneu Wij willen hier al die snoodheden, al die beleedigingen, al dien hoon, al dien smaad niet herhalen, die door liberale trawanten der hel werden uitgebraakt. Wij zullen de twee nummers van het liberaal schimporgaan zorgvuldiglijk be waren en ze in kiezingslijd te voorschijn brengen, wanneer de schijnheilige loria- sen weêr eens over hunne liefde en genegenheid voor den Godsdienst onzer vaderen zullen boffenJa, dan zullen ze weêr eens goed te passé komen om de liberalen le ontmaskeren eu ze voor te stellen gelijk ze wezenlijk zijn WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijke besluiten van 30 maart worden de volgende heeren in de rech terlijke orde benoemd J. De Busschere, substituut van den prokureur des konings te Dendermonde, lot substituut-prukureur te Gent, in ver vanging van M. de Kerchove d'Exaarde, die prokureur te Brugge is geworden L. De Necker, advokaat en rechter- plaats'. ervanger bij de rechtbank van eersten aanleg te Brugge, tot substituut- prokureur te Dendermonde, in vervan ging van M. De Busschere Baron L. de Pelichy. advokaat te Geut, tol rechter te Dendermonde, in vervan ging van M. Landuyt, overleden. Bij koninklijk besluit van 23 Maart 4891 zijn de volgende onderscheidingen toegekend Hel kruis van 2e klas aan de heeren Standaert, gemeente-ontvanger te Her- zele Aug. Van Buggenhout, gemeente- sekretaris le Herzele, beiden voor meer dan vijf en dertig jaren dienst. Bij koninklijk besluit van denzelfden datum is het kruis van 4e klas toegekend aan de heer J. De Preter, gemeente raadslid te Herzele voor meer dan vijf en twintig jaren dienst. RECHTERLIJK KRONIJK. Op den spoorweg. Wij hebben onlangs een vonnjs meêgedeeld, iat eenen koopman vrij'spiak, die met zijne abonnementskaart plaats nam op een internationalen trein. De rechtbank had echter haar vonnis enkel gegrond op het feil, dat de aan klacht niet regelmatig gedaan was. Dit zij gezegd voor de reizigers, die meerien dat de abonnementskaart hen recht geeft om te doen wat de luiksche koopman had gedaan. A|leeri zullen de statiebedienden wat voorzichtiger zijn iu het doen hunner aanklacht en de geabonneerden, die hun recht te buiten gaan, zullen veroordeeld worden, daar het liooger bestuur bijzon dere inlichtingen aan de bedienden heeft gezonden. STERFGEVAL Men meldt uit Brugge het overlijden van den heer Baron Kervyn de Lettenhove, Volksvertegenwoordiger voor Eecloo en oud-minister van inwendige in het mi nisterie d'Anethan. De achtbare overle dene was een geleerde schrijver en een overtuigde katholiek. Te Parijs heeft men bericht ontvan gen dat de kommandant Coquilhat in den Congo overleden is. Uit Londen wordt het overlijden gemeld van lord Granville, den engel schen Staatsman, die verscheidene kee ren met M. Ghdstone minister is geweest Lord Granville was geboren iu 1815. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. H. Van Beveren, onderaal moezenier van S. Amandsgesticht is onderpastoor benoemd ie Moerbeke. (Geeraardsbergen.) Kieeexaam. De uitslag van het laatste kiesexaam, wat onze stad Aalst betreft, is thans gekend voor de kandidaten welke hetexaam in 'tViaamsch ondergingen. 25 Katholieken en 14 libe ralen behalen liet diploma. Aalst. Door onze stedelijke politie is er proces-verbaal opgesteld ten laste van Louis Lismont, huisschilder, en zijne vrouw Sylvia Verhofstadt, wegens het verlaten hunner twee kleine kinde ren. Verleden zondagavond hebben twee Duitsche werklieden der fabriek van aan de Vaart,twist gezocht aan rustige werk lieden die in eene herberg der Hoog straat vreedzaam hun zondagpinlje pak ten. Een der Duitschers bedreigde hen meteen revolver. De troebelmakcrs zijn door den agent De Vleeschhouwer naar het politiebureel geleid. Het wapen is in beslag genomen en tegen de Duitschers is proces-ver baal opuisield. Zouden de vreemdelingen die in onze stad de gastvrijheid genieten, zich niet kunnen onthouden onze stadsgenoten te Allerhande nieuws. Motariëele uiion- cen op cl© 4d' bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 952 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7619 kilogr. Gestolen bij middel van braak bij E. Commerman, bakker, Moorselschebaan, 2 zakjes met bloem en drij brooden de dieven zijn genend. Een der dieven, zekere Meganck, bijgenaamd Talie, werd reeds verleden donderdag wegens land- looperij veroordeeld en door de gendar men naar bet gevang van Dendermonde overgebracht. Dezelfde Tatje Meganck heeft ook nog eene diefte begaan van drij duiven ten nadeele van De Schrijver Frans,en wordt daarenboven nog verdacht 8 kiekens en twee hanen ten nadeele van Louis Muy- laert, landbouwer, Groenstraat, gestolen te hebben. Slappe Staaf, een der medeplichtigen dezer dieften, heeft zich verleden woens dag pliehiig gemaakt aan smaad en opstand jegens de politie. Gister vrijdag avond is een dief heimelijk in de woning van Lucas Wau- ters, een braven werkman, wonende Vrijheidstraat N° 50, binengedrongen en heeft uit de schuif van een kasken 64 ir. gestolen. Ongeval of misdaad. Een hove nier uit Ninove was maandag in den vooravond naar Denderhautem gegaan, om bij den stielman een nieuwe kruiwa gen, die bij besteld had, te gaan afhalen. Hij heelt inderdaad zijnen kruiwagen afgehaald dit is bewezen)maar de arme man is woensdag morgend dood gevonden geweest ode baan die van Denderhautem naar Ninove leidt. Kraai- wagen en geldbeugel zijn verdwenen. Het gerecht beeft een onderzoek over die geheimzinnige zaak geopend. Dc Studskas van Gent bestolen. De gemeenteontvanger, M. Depière. had Dijnsdag van de Bank 60,000 fr. ontvan gen, om Woensdag morgend het onder wijzend personeel der stadsscholen te betalen. Eet geld der onderwijzers en onderwijzeressen wordt door den kassier in papieren enveloppen gestoken, waarop de naam van ieder onder wijzer of onder wijzeres is geschreven. Dit werk wordt den dag voör den betaaldag ge daan. Woensdag vroeg M. Depière den kas sier Victor Gillis, of hij met dit werk gedaan had. Hij antwoordde dat er nog een deel blref.maar dat hij het woensdag doen zon, voor dat de onderwijzers en onderwijzeressen kwamen ontvangen.Hij hield het geld in zijne bezondere kas, waarvan hij den sleutel heeft, en die ge plaatst is in een ijzeren brandkoffer. Op hel oogenblik van het sluiten der bureelen, moet de ontrouwe kassier ge bruik gemaakt hebben van een oogenblik gedurende hetwelk de gemeenteontvan ger, voor zijn lessenaar gezeten, den rug naar het coffre-fort had gekeerd, om een pak bankbriefjes in den zak te steken 's Morgends, Victor G. niet ziende komen, zond M. Depière naar zijne woning. Zijne moeder zegde dal haar zoon Dijnsdag avond niet naar huis geko men was en den nacht elders had door gebracht. Het was de tweede maal dat hij zulks deed. M. Depière deed dadelijk de kas open breken eii stelde vast, dat eene som van 40,000 fra verdwenen was. Het parket werd verwittigd; M. Würtli procureur des konings, en M. de Ryck- man begaven zich naar het stadhuis,waai de stadkas gevestigd is. Dadelijk werd het signalement van Victor Gillis in alle richtingen verzonden. Eene huiszoeking werd gedaan ten huize van den gevluch- ten kassier en M. de commissaris Clement vond er eenen gesloten omslag waarop te lezen stond1000 fr. voor Mad. X. 9000 fr. voor mijnen broeder. Die som werd aangeslagen. Er dient gezegd te worden dat de ste delijkc ontvanger niet in 't minst nalatig heid of onoplettendheid in de uitoefening zijner bediening kan ten laste gelegd worden. Het is een eenvoudige onvoor ziene en gemeene diefstal, waarvan de waakzaamste ambtenaar het slachtoffer kan zijn. M. Depière heeft in korten tijd he bureel der stadkas zoodanig weien in te richten, dat er geene andere ontvreem dingen kunnen gebeuren dan in den aard van dien welke hier vermeld wordt, name lijk van een dief, die gebruikt maakt van een onbewaakt oogenblik. Het verlies valt ten laste van den ont vanger, die eene borgstelling van 100,000 fr. heeft. Het is te hopen dat de dief spoedig zal aangehouden worden. Victor Gillis was schatbewaarder vau den Cercle proqressiste, en leidde een los zinnig leventje, zegt de Flandrt libéralt, t gaat er goed, recht goed te Gent. Victor Gilles is nog niet aangehouden ofschoon het gerucht zijner aanhouding reeds in de stad verspreid was. Zelfs heeft heden een dagblad gemeld dat hij te Bergen aangehouden was. Ongelukkig is dit niet waar. De politie heeft eene huiszoeking ge daan in een slecht befaamd koffiehuis omtrent de groote statie, waar Gillis, naar men zegt, nog al - eel verkeerde. Die huiszoeking heeft echter niets aan het licht gebracht. Enkel is vastgesteld dat de houdster van dat koffiehuis woens. dag den ganschen dag is afwezig geweest, Gilles, zegt men, deed nog al groote uitgaven, maar men denkt dat hij slechts een klein gedeelte zijner jaarwedde aan zijne moeder gaf. Buiten zijne bediening op het stadhuis, had hij nog eene andere plaais bij eenen handelaar der stad, waar hij "s namiddags de boeken onderhield. Eenige maanden geleden ontstond er eene moeilijkheid, tengevolge van de bewering van eenen gentschen bankier, die aan Gilles in de bureelen der stad kas eene som van 300 frank zou gegeven hebben. De zaak is alsdan geregeld lol voldoening van den bankier. Gillis heeft zondag en maandag te Ber gen doorgebracht bij eenen vriend, wacht meester in garnizoen aldaar. De gemeenteontvanger Depière heefi woensdag morgend per telegram inlich tingen te Bergen doen nemen. De wacht- meester in kwestie is ondervraagd hij heeft verklaard twee dagen in gezelschap van Gillis te hebben doorgebracht. Dezs heeft niet in de kazerne geslapen, maat in een klein hotel der stad. Zegt dt wachtmeester, dit nu, omdat hij vreest gestraft te worden om eenen vreemde ling in de kazerne gebracht te hebben 1 Dit heeft het onderzoek nog niet uitge maakt. Tot nu toe vermoedt men niet waar Gillis zich zou kunnen bevinden. De gemeenteontvanger zelf houdt zicii met de opzoekingen bezig. De moeder en de broeder van Gillis hebben verklaard van den diefstal en dt vlucht van den ontrouwen kassier, niets te hebben geweien. De gendarmen De Groote en De Keyzer, der brigade gendarmerie te Sot- tegem, hebben dinsdag 13 razende hon den en eene kat doodgeschoten, waaron der een jachthond van 300 fr. Vreeselijk ongeluk te St-Truiden—De to- renwachterJan Windi is in den nacht van dijnsdag op woensdag, op de schrikke- lijkste wijze aan zijn einde gekomen. Windi had als naar gewoonte rond hall elf op den stadstoren post gevat en om elf ure schijnt hij nog de aftochtsklok geluid te hebben. Men verliest zich in gissingen omtrent hetgene hem later moei overgekomen zijn, doch zeker is het dat men den. ongelukkige donderdag morgend levenloos er erg verminkt gevonden heelt in den put waar de gewichten van hel klokkenspel is afgeloopen. Hoe en wanneer hof ongeluk gebeurd is weet men niet. De horlogie des toren wachters was op 3 uren blijven stilstaan, en wijl een deskundige heeft bestadigd dat zulks een hevigen schok moot worden toegeschreven, veronderstelt men dal Windi om dit uur heeft willen naar bene den komen om zijn gewoon nachtmaal ie nemen, en alsdan zijne vreeselijke tuime ling heeft gemaakt. Windi was jongman en woonde bij zijn tachtigjaiigen zieken vader, die droevige bijzonderheid, al eenige dagen op zijn uiterste ligt. De vierdubbele vergiftiging. Wij vernemen de volgende bijzonderheden over de zaak van Ligny. Het onderzoek wordt vlijtig voortgezet en het schijnt een goed einde te zullen komen. De gendarmerie van Sombreffe, verlaat bijna de gemeente Ligny niet. Het schijnt dal eene groote hoeveelheid vergift is gevonden, gelijk aan dit, waarvan hel bestaan is ontdekt in de spijzen, welke de .slachtoffers gebruikt hebben. Het vergift was in verscheidene papieren ge wikkeld, welke aan den beschuldigde toebehoorden. Deze zware beschuldigingen, gevoegd hij deze, die sproten uit de gelijkenis van den dreigbrief, die aan het vierde slacht offer voor zijnen dood werd gestuurd zijn genoeg om bij de bevolking allen twijfel weg ie nemen. Het is de bevelhebber der gendarmerie van Soinbreff, iie er in gelukt is het ge recht op het spoor van den verdachte brengen. Er wordt hem hierover eer gesproken. Broedermoord. In den nacht van zondag tot maandag is le Montegnée, hij Luik, eene broedermoord gepleegd. Tus schen de gebroeders Peters, fabriekwer kers, was twist ontstaan. Een hunner greep een pennemes dat hij bij zich had, en trof er zijnen broeder mede in den onderbuik. De ongelukkige bezweek eenige uren later. De moordenaar is aan gehouden. Hij is woensdag morgend bij den onderzoeksrechter Hamoir gebracht, die hem langen lijd ondervraagd heefl- De schuldige is vervolgens wederom io het gevang opgesloten worden. Uopkeesten. In het begin dezer eeuw kende men in Frankrijk de hop- keesten niet. In de 100 dagen (meert- juni 1815), toen Louis XV1I1 te Gent was, diende men hem die groente op, en de koning dacht het aspergies waren.Wal is hier alles klein zegde de kouing- Toen liet volgende jaar de kontng te Parijs terug was, deed hij uit Gent hop- keesien komen die groente werd mode, en vandaag verkoopt men ze met honder den manden in de bal_van Parijs.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2