Nieuw hospitaal. Allerhande nieuws. Kil SI Andere nijveraars, de metaalbewer kers onder ander, zijn in crisis en vra gen niet beter dan te kunnen ophouden met werken zij werken nog alleen om hunne werkliê aan den gang te hou den. Voor hen zou de werkstaking eene winst zijn. Hei buitenland alleen zal er wel bij varen, want het regent bestellingen bij onze concurrenten. Belgische Volksbond. Talrijke anti socialistische volksmaatschappijen van ons land komen eenen Volksbond te stich ten, buiten alle politieke partijen. De bond, die reeds 40,000 leden telt, heelt voor doel de maatregels te overleggen en voor te stellen die nuttig zijn 1° om den arbeiderstaud in de maatschappij te verheffen 2° om den vrede te herstellen in de arbeiderswereld, door den eerbied van eenieders rechten en de vei betering der betrekkingen tusschen meesters en gezellen. Eendracht maakt Macht en wij zijn overtuigd dat uit de vereende krachten dier talrijke maatschappijen, allen samen gesteld uit echte volksvrienden, de heil zaamste gevolgen zullen vloeien voor werkman en werkgever. In de zitting door den jeugdigen, doch reeds zoo krachligen Volksbond op 30 maart laatstleden te Leuven gehouden, werd de achtbare volksvertegenwoordi ger, hoogleeraar Hellepulie, als alge- rneene voorzitter door de afgeveerdigden van den Bond gekozen. Bij de Duitsche socialisten.Ernstige geschillen van denkwijze doen zich voor in de socialistische partij. De heer Lieb- knecht zal waarschijnlijk gedwongen worden het besturend komiteit te verla ten, hoewel zijn blad Voorwarts zulks loochent. De heer hebei heelt zijn ontslag gege ven \an afgevaardigde bij den Landdag van Saksen om zich uitsluitend toebewij- ben aan zijn mandaat van lid van den Rijksdag. Eieren. Volgens een onlangs afge kondigd verslag, heelt men veleden jaar langs de haven van St. Petersburg 90 millioen eieren verzonden, waarvan 50 millioen naar Lubeck (DuitschlandJ, 30 millioen naar Londen en het overschot naar andere steden. Deze 90 millioen eieren zijn geschal op twee millioen roe bel, zijnde 2 millioen 226 duizend franks. Zoodat de Russen tegen den landbouw van westelijk Europa ook al beginnen mede te dingen op de eiermarkt. Wij denken onze geachte lezers aan genaam te zijn door de mededceling van 'i verslag des heeren Schepen Leo Gheehaerdts over de oprichting van een nieuw Hospitaal alhier,en waarvan lezing gegeven werd in zitting des Gemeente raadsvan 9April jl.Het ontwerpis naar de sektiën verzonden geworden welke zich vrijdag aanstaande zullen vergaderen. De Gemeenteraad zal zich des ander daags, zaterdag, vergaderen om eene cindelijke beslissing te nemen ten minste wal de kwestie van 't Hospitaal betreft. Mijnheere», Het Hospitaal van Aalst, gesticht ten jare 1236, dank aan de edelmoedigheid van onze voorouders, wierd reeds herbouwd op het einde der 13® eeuw, en slechts eenige jaren geleden, deed men er vergroo- lingswerken aan, langs den voorkant. Te dier laatste gelegenheid, werd het behoud vau het Gasthuis, te midden in de stad, hevig besproken en beknibbeld. En ook niet zonder ernstige en tasbare redens, welke lieden nog bestaan. Deskundige mannen wijzen met recht,zoowel op de slechte ligging als op de volstrekte ontoereikendheid der gebouwen, Inderdaad, eeuwen lang kon het Gasthuis voldoen de wezen voor de bevolking eener kleine stad, van zeven tot tien duizend zielen tellende, en met wallen en vestingen omgeven. Maar nu, ondanks de laatst gedane vergrootingen is ons Hospitaal veel te klein geworden immers, de bevolking van Aalst, is sedert vijftig jaren op buiten gewone wijze aangegroeid. Wij tellen meer dan 25 duizend zielen,en het is wel bijzonderlijk de werkende klas die deze vermeerdering te weeg bracht, dank aan ile snelle uitbreiding van nijverheid, van fabrieken van alle soort. Ontelbare dorpsfamilién, zijn zich aldus tor stede komen vestigen en de werkende klas maakt heden het overgroote deel onzer bevolking uit. Ziekltn en ongelukken zijn menigvuldig bij den werkman. Dan is het Hospitaal zijne cenige.zijne nood zakelijke toevlucht. Personen zonder familie, wanneer zij ziek zijn, verlangen ook, ten hunnen koste, zich in liet Gasthuis te doen verzorgen. Maar het Gasthuis is liier volstrekt te klein geworden om te denken aan verleening van betalende kamers. En indien de gebouwen onvoldoende, te eng zijn daarenboven ontbreekt het wel bijzonder aan lucht,aan ruimte, aan gezonde koereu en wandelplaatsen voor dc arme zieken bij liunue herstelling. Ja, het Hospitaal is veel te klein daaruit volgt, dat de zalen dikwijls zijn opgepropt, dat de zieken er maar Ie veel in vermengd gelegd worden, en dat het onmogelijk is, in geval van besmettelijke ziekten, eene genoegzame afzondering te bekomen. Ineen woord, het Hospitaal, voor wat betreft de ligging en onder hygiënische betrek, is juist het tegenovergestelde van hetgeen, volgens dc gezond heidsleer, het zou moeten zijn. Zoo gebeurt het ook dikwijls dat de zieke werkman, met tegenzin, naar het hospitaal gaat, en er zelfs niet zou leven wil'en, ware hij niet verzekerd van de held haftige en kostbare zorgen der brave Gasthuisnonnen. Zjjlkdanige toestand, Mijnheeren, is dus waarlijk te betreuren, en onsKatholijk Bestuur, heeft den plicht, denzelven zonder uitstel te verbeteren. Met recht en lierheid mogen wij verklaren,dat voor 't verfraaien der stad, voor handel en nijverheid te be- voordeelen, niets is gespaard. Eh wel, al die verbete ringen, kunnen niet schooner bekroond worden, als door een groot en deftig werk van ware liefdadigheid het bouwen vaneen goed ruim en gezond hospitaal. Die plicht vervullende, zullen wij doen zien dat wij het met de ongelukkigen, met den werkman en met de sociale kwestie goed meenen Beneven het Gasthuis, Mijnheeren, bestaat hier con ander Liefdadigheidsgesticht,hetwelk met evenveel re den om verbetering schreeuwt. Ik spreek van het Ongeneesbarenhuis. Dees ooï is veel te klein, te ver- nepen. De zalen zijn te eng,niet afgescheiden. Koeren, lucht en ruimte ontbreken. En het is daar, dat men de ongelukkige herbergen moet met langdurende onge neesbare kwalen, die.voor alles, overvloedige lucht en ruimte noodig hebben zoo wel als brood om te eten. Onlangs ook, vroeg de Commissie der Godshuizen, aan dau Gcoieentaraad de toelating, om gezegd beluik te vermeerderen door het koopen van een aangelegen huis. Maar de meerderheid der onderzoekscommissie vond zulks teenemaal ondoelmatig. Het huidige betrek, beslaat slechts acht aren en de ontworpene vergroo ting van 1 aar 84 cutiaren is volstrekt onbekwaam de noodlottige voorwaarden te verbeteren waarin dit gesticht zich onder hygiënisch oogpunt bevindt. Niet zonder schaamte, moet ik hier bijvoegen, dat een onafgezonderd deel van het Ongeneesbarenhuis, als Moederhuis dienen moet. Is hier thans ook niet afzondering, ruimte en overvloedige goede lucht hoofd zakelijk rereischt en zouden wij aan onze plicht niet te kort blijven, indien wij aan dezen toestand geene verbetering brachten? Ook, ik verhaast mij te zeggen, dat ons Bestuur' sedert lang overtuigd is over de dringendheid van een nieuw Gasthuis,een nieuw Ongeneesbarenhuis en een nieuw Moederhuis op te bouwen. Maar de groote moei lijkheid is, de daartoe noodige geldmiddelen bij de hand te hebben. Nu, de vermindering van den intrest der gelden, en het gemak tot de aflossing der geleende kapitalen toegestaan,zijn hedendaags aan de Gemeente besturen uiterst voordeelig om groote werken uit te voeren. Eene waarheid is het, dat onze nakomelingen liet meeste voordeel zullen trekken uit de menigvuldige werken welke wij (laarstellen tot vergrooting, ver fraaiing en gezondmaking dei stad, tot gemak en uit breiding van handel en nijverheid Het is dan ook een- ïoudiglijk rechtvaardig, dat ons nageslacht, een deel drage van de lasten en zclfsopofferingen die wij ons lieden getroosten.Van daar kwam aan menige gemeente besturen des lands het gedacht, leeningen aan te gaan op langen termijn. De jaarlijks te betalen uitrest ver mindert naarmate dat het tijdstip der aflossing ver schoven wordt. Onze Stad lieert eene leening aange gaan van een millioen, aflegbaar op 64 jaren, en be taalt daartoe jaarlijks 48000 franks. Geen twijfel, of hedendaags zouden de bankiers ons het kapitaal ter hand stellen, aflegbaar op negentig jaren tegen eenen intrest van hoogstens 3 1/2 Brussel, Antwerpen en andere steden hebben dit reeds bekomen aan geringe- ren intrest, maar voor belangrijke sommen. Door liet toepassen van dergelijken maatregel zou ons Bestuur eene leening kunnen aangaan van franks 1,500,000, ten einde de uitkeering.te bewerken van de voorgaande leening van een millioen en bovendien da delijk de middelen in banden te hebben, om groote schoone en noodzakelijke werken uit te voeren. En wel te weten 1. Een welgelegen, ruim en gezond Gasthuis,Onge neesbarenhuis en Hoederhuis, met kapel. 2. Een Entrep-it of douanen stapelhuis. 3. Een Pakhuis of hal en beurze voor den hophandel hetgeen reeds sedert jaren gevraagd wordt, niet alleen door de kooplieden in hop, maar ook door alle inwo ners die den welstand van onze stad behertigen. De gebouwen van den tegenwoordigen schouwburg zou men daartoe kunnen in schikking brengen met groote galerij en voorgebouw op de Veemarkt gevende. 4. Opbouwen eener nieuwe Feestzaal voor concerts enz., in vervanging van den huldigen schouwburg. De plaats daartoe aan te duiden. 6. Ingezien de Stad een nieuw Hospitaal met Onge neesbarenhuis en Moederhuis bouwt, is het wel te verstaan dat de Godshuizen het tegenwoordig Gast huis in vollen eigendom aan de Stad zouden overge ven. De bestaande gebouwen zouden toegeeigend wor den, voor Muziekschool, Akademie van teekenknnde, Muzeum enV olksboekerij met leeszaal. En 7. Inwendige herstelling van ons oude Stadhuis. Daar zou In t Vredegerecht zetelen in afwachting dat wij een plaats verlcenen aan een Tribunaal van eersten aanleg, wiens instelling in onze stad voorzeker wel eens noodzakelijk zal wezen. De uitgaven benoodigd tot de uitvoering van boven genoemde werken zouden te samen ongeveer 550,000 franks, en zich vcrdeelen als volgt Voor bet Hospitaal. Ongeneesbarenhuis en Moeder huis fr. 300,000. De Staat en de Provintie zouden voorzeker, volgens gewoonte in diergelijke omstan digheden, toelagen verleenen tol een derde der som, en de Stad zou dus enkel te dragen hebben de som van fr. 200,000 Voor den Entrepot in gevolge begrooting 90,000 Voor de Hophal 70,000 Voor Feestzaal a 100,000 Voor Kiosk|30,000 Toeeigening en herstellingswerken aan oud Gasthuis 20,000 Inwendige herstelling oude Stadhuis 40,000 Te zamen fr. 550,000 Van de leening van fr, 1,500,000 is er eene som noodig van fr. 950,000 voor de thans nog uit te keeren leening van één millioen, zoo blijft de som van 550,000 fr. beschikbaar. Bovendien zal de Stad nog mogen rekening houden, van den verkoop der ongebruikte bouwgronden van het huidige gasthuis en van liet woonhuis en lokaal dienende voor muziekschool. Nu, voor de leenmg van 1,500,000 franken,zou de Stad jaarlijks te betalen hebben, over den intrest met af lossing begrepen, de som van fr. 52,500. Indien men geene voordeeliger conditie kan beko men dan tegen 3 1/2 Heden wordt er uit den zelfden hoofde betaald fr. 48,000 dus voor de nieuwe aantegane leening eene meerdere som van fr. 4,500. De opbrengst van de douanen en hopstapelhuizen zullen voorzeker het beloop dezer vermeerdering van uitgaven overtreden. Maar erdient rekening gehouden te worden van de vermindering van intrest welke zal ontstaan bij de aflossing der vorige leening, voor onze Liefdadigheidsgestichten, deze zullen zich genoodzaakt vinden,obligati*n op den Staat te koopen aan 3 i/2 en bij het wedergebruik hunner gelden 1 intrest verliezen. En nochtans is dit verlies bjj den huldi gen jaarlijksehen aflos ook onvermijdelijk, enkel moet het geschieden op eenige opvolgende jaren. De omzetiingder leening slaagt zooals ik het hier boven aanwees op eene som van fr. 950,000, de ver mindering van inkomst voor onze gestichten zou be dragen fr. 9,500 Het voorgebouw van heihuis voor ongenees- baren, (het achtergebouw bestemd zijnde tot vergrooting van 't Jongensweezenhuis) zou voordeelig kunnen gebruikt worden voor dc bureelen van de Spaarkas en Berg van Bermliertigheid.Voor de tegenwoordige plaatsing betaald de Stad jaarlijks 500 Blijft fr. 9000 De gewoone ontvangsten voorzien bij de begrooting der stad voor 1891, overtreffen reeds de gewoone uilgaven met eene som van fr. 0,757,16 De winst gedaan door de Stadsspaarkas en welke moet ingeschreven worden in het budjet van 1892 bedraagt 1,778,00 meer dan de ingeschrevene som voor 1891. Deze winst is van eene jaarlijksche vermeerdering verzekerddank aan de vermindering van den intrest van 3,60 op 3,24 Voegen wij hier nog bij de vermeerde ring welke wij jaarlijks bestatigen voorde belasting van 2 °io op het cadastraal inkomen 't zij 200-00 en bij de additionneele opcenten minstens 600-00 's jaars. (De vermeerdering tijdens de laat ste elf jaren beloopt tot fr. 10,218,25). Het werk der laatste optelling der bevol- kinc is reeds verre gevorderd en het cijfer zal beloopen tot ongeveer 23,000 zielen aldus zal ons aandeel in het bezonder fonds van fr. 6,000 000 tot 819 frank meer beloopen dan het cijfer voorzien in de be grooting van 1891 819,00 In gemelde begr»oting is de toelage dei- Stad aan de middelbare Meisjesschool van de Staat aangewezen voor fr. 8,740, terwijl de gewone toelage slechts bedraagt 7,500 Zij dus een verschil van 1,240,00 som welke in het toekomende zal mogen min gegeven worden. (De groote toelage 1891 spruit voort uit een achterstel van ongeveer fr. 1240). De nieuwe vischmijn of vischhal zal voorzeker ook eene vermeerdering van ontvaugst opleveren berekend op 500,00 Eindelijk,het is ook zeer gewichtig,Mijn heeren, uwe aandacht in te roepen op het volgende pnnt. In de begrooting yan 1891, is er inge schreven onder de artikels 1, 2, 30, 31 cn 32, der ontvangsten, eene totale som van 64.900 voor de bijvoegelgke centiemen op de grondlasten.personeele belasting en patent recht, terwijl de echte ontvangt reeds in 1889 beliep tot 67.201,64 dus een geschil van fr. 2361.64. Het is te voorzien dat de oprechte ont vangst voor 1891, wanneer men enkel op eene jaarlijksche vermeerdering rekent van 600 franks, zal beloopen tot 2361,64x2x000— 3561,64 Som welke ongetwijfeld bij den boni van de gewoonlijke ontvangsten en uitgaven in 1891. zul moeten bijgevoegd worden. Aldus 't saam fr. 15435 85 Som welke ruimschoots voldoende is om de nieuwe uitgave van 9000 hierboven aangestipt, te bestrijden. Er zal zelfs een overschot blijven van fr. 6455,80, welke zal toelaten te voorzien in andere uitgaven, waarvan de noodzakelijkheid zich zou kunnen te ken nen geven. En, moesten wij binnen twee of drie jaar bestatigen dat onze vermoedens te leur gesteld zijn, dat sommige ontvangsten niet zouden vermeerderen, zoo als wij liet recht hadden te denken en dat zekere uitgaven in bui tengewone mate vermeerderden, wat nogtans volgens alle menschelijk vooruitzicht niet te vreezen is, dan blijft de Gemeenteraad nog vrij, een deel der 550,'000 franken te behouden, 'tzjj 150,000 of 200,000 fr. en ze neèrteleggen op Staatsspaarhas alwaarze eenen schoonen intrest zouden opleveren. Bij het hespreken van het budjet over 1891, onder zocht ik het voorstel van het Staatsbestuur aangaande dc vermindering der gemeentetaksen, ten gevolge der daarstelling van 't speciaal fonds van zes millioen. Ik wees op de onmogelijkheid dit voorstel te aanvaarden, niettegenstaande den voldoenden toestand van onze geldmiddels. Immers, een voorzichtig bestuur hoeft een zeker overschot te behouden, om aan onverwachte noodwendigheden te kunnen voldoen. Zonder aarzelen, Mijnheeren, zijt gij dit gedacht bij getreden, en de bespreking van lieden zal de w(jsh«id van uw besluit doen uitschijnen. Dank aan die handel wijze kunnen wij eindelijk de kwestie van het hospi taal oplossen. Hierboven heb ik u bewezen dat wij dit schoone en zoo noodzakelijk werk mogen aanvangen zonder onze geldmiddels in het nau w te brengen. Eens te meer zal aan het Katholiek Bestuur de eer toekomen van een groot liefdadigheidsgesticht op te bouwen tot heeling en leniging van liet lijden onzer werklieden. Gij zijt de lijdende volksklas hartelijk toegenegen. Daarom zult gij van daag uwe hulp en uwe bescherming niet wei geren. Gij zult willen toonen dat gij, op veel betere wijze dan een woelzieke en oproerig socialismus, liet lot des werkmnns zoekt te verbeteren. Om die schoone die edelmoedige taak te volbrengen, Mijnheeren, zult gij uwe goedkeuring verleenen aan de werken die ik u kom voor te stellen, en die allen strekken tot ge zondmaking, verschooning, tot uitbreiding van de nijverheid en den koophandel van onze geliefde vader stad. WETTELIJKE BESLUITEN. Solferstekskens. Het Staatsblad bevat een koninklijk besluit, gedagteekend van 30 maart, waarbij het nieuw reglement nopens de fabrikatie en den verkoop van pbosloorstekskens slechts met I Oktober aanslaande in voege wordt gebracht. Die uitstel wordt verleend opdat onze fbrie- kanten zich van hunnen voorraad zouden kunnen ontmaken, Het zal streng verbo den zijn solferstekskens te fabrikeeren of te verkoopen die meer dan acht k tien p. c. witten phosphoor bevatten. REGHTKRLIJK KRONIJK Dynamiet diefstal te Seraing.Steveny en Laballue, de personen, welke voor diefstal van dynamiet werden aangehou den. zijn voor de kamer van inbeschuldi gingstelling van Luik verschenen. Het aanhoudingsmandaat tegen hen af geleverd, werd bekrachtigd. Zij zullen dus ir. hechtenis blijven. IVotariëele anon- cen op de 4de bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 891 klonten buter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7800 kilogr. Aalst. In den nacht van maan dag op dijtisdag, 6 op 7 april, is er ten nadeele van Meganck Jozef, Violelstraat, N. 8, een diefstal met braak gepleegd, waarbij de volgende voorwerpen gesto len werden een paar bedlakens. 3 nieuwe blauw lijnwaden kielen en 23 Ir. in stukken van 5 frank. De dieven heb ben in den kelder bet bier dat nog op het vaatje was, afgedronken,in de voorplaats al het vleesch, een deel brood, en een halve pudding opgeëten alsook 3 fles- schen bier uitgedronken. De woede van eenen haan. Ze keren heer X... wonende op den Leuven- schen steenweg, te Brussel, had eenen prachtigen haan, waarmede hij verleden week deel nam aan een hanengevecht, waarin zijn dier overwinnaar bleef. Voor den strijd kwam de haan zijn voedsel uit de hand zijns meesters nemen en sprong op zijnen schouder. Maar anstonds na dien is hij zoo boos geworden dat telken male, wanneer de eigenaar of iemand van bet huis op den koer komt, hij op hunne beenen vliegt en ben een aantal slagen toebrengt met zijne sporen. Dinsdag rond den avond kwam hel driejarige kind X... op den Koer, wan neer het dier schielijk op hem sprong en zijn gelaat geheel verscheurde c-p de kreten van het slachtoffer kwam de knecht toegeloopen, die er slecht met groote moeite in gelukte het woedende dier te doen loslaten. X... heeft, om nieuwe ongelukken te vermijden, zijnen geliefden haan gedood, doch tegen zijnen dank. Drijvoudige misdaad. Iii de En- gelandstraat, onder Ukkel, woonden se dert geruimen tijd, de echtgenooten J. Verheven-Van Schepdael. in de beste verstandhouding. Over vier weken was de vrouw van een tweeling bevallen, en de beide wichtjes waren kloek en wel te pas alleenlijk de moeder leed aan ver zworen borsten. Maandag, rond 5 ure 's avonds, heeft die vrouw in een plotse- lingen aanval van krankzinnigheid een groot mes genomen en den twee kinder tjes den hals afgesneden. Nadat zij hare misdaad bad gepleegd, is zij op de zolder gegaan en beeft zich opgehangen. Ongelukkig schot. Men schrijft ons uit Wommelghem Op de buitenge meenten heeft men voor gewoonte de huwelijksfeesten met kanongeschut te vieren. Woensdag werd alzoo een leest ge vierd te Wommelghem van een uur 's nachts werden de inwoners van alle omliggende dorpen uit hunne nachtrust gewekt. Dit ware nog zoo erg niet ge weest, maar een der schutters, Jos. Taeymans, wilde het poeier met eene cigaar doen ontvlammen het ontvlamde zoo goed dat gai.sch zijn aangezicht ver brand werd en hij de beide oogen zeer waarschijnlijk kwijt zal zijn. Wanneer zullen de Gemeente-overhe den dit gevaarlijk spel, eindelijk toch ver bieden. Diefstal te Mechelen. Dijnsdag nacht rond 4 ure bemerkten twee politie agenten eenen persoon, die op de Vee markt wandelde. Daar zij dachten dat het een werkman was, namen zij er geen acht op doch wanneer zij eenigen tijd nadien op dezelfde plaats terug kwa men, ontmoetten zij denzellden kerel, vergezeld van een anderen persoon. Dit scheen hun zonderling. Zij spraken de twee wandelaars aan, die voor ant woord gaven dat zij den weg naar de statie zochten om naar Charleroi te ver trekken. De agenten vergenoegden zich niet met deze verklaring en verzochten de twee vreemdelingen hun indentiteit te doen kennen. Een der kerels nam alsdan de vlucht en men hield den ande ren aan, die zulke hevigen weerstand bood dat hij de agenten sloeg. Rond hall \ijf ure wanneer M. Van Gauwenberg, bakker, zijnen winkel opende, zag bij een persoon uit den kelder kruipen van hel huis bewoond door Mej. Debie en Depreter, handelaar sters in ellegocderen. Deze persoon haalde een groot getal pakken te voor schijn en ging zwaar geladen door in de richting der tNeckerspoelpoort. M. Verlinden, die op dit oogeubiik ook zijn huis opende, bemerkte spoedig dat er een dielsial in het spel was. Hij liep den vermoedelijken dief achterna, die dit bewerkende, zich van eenige pakken ontmaakte. Met de meêhulp van een werkman, de genaamde Albot, kon hij er iu gelukken, den dief na eene hevige worsteling aan te houden en naar het poliliebureel te brengen. M. Suldi. officier van politie opende onmiddellijk een enkwest. De dief ver klaarde geboortig te zijn van Korlrijk en 20 jaren in Douai gewoond te hebben. Hij zegde gehandeld te hebben voor eenen persoon woonachtig te Antwer pen. Het getal der ontvreemde stoffen is van groote weerde. In den namiddag ontdekte men in de velden nabij het celgevang eenige pakken goed van eene weerde van 300 fr. die insgelijks van denzelfden diefstal voortkwamen. De aangehoudenen zijn ter beschikking van den procureur des konings gesteld. Een zonderling feit te Deurne. Een 73 jarige ouderling, Jan H... genaamd, landbouwer, heeft een zonderling gedacht gehad. Dinsdag morgend heeft hij eene mis doen zingen in de St-Fredegandus- kerk, waaraan hij al zijne familieleden, ruim 100, verzocht had deel te nemen. Na de mis bood hij al de nichtjes, ko zijntjes, broers en zusters een uitvaart- feest aan in het lokaal De Iioozenboom. Ziehier de reden: De ouderling is over een jaar hertrouwd. Hij beweert dit feest te geven, omdat hij naar zijnen dood geen geiuigen kunnende zijn van de uitvaart en liet (eest, welke gewoonlijk olgt, hij thans dat zien kon. Men zal begrijpen dat dit zonderling gedacht een grooten oploop verwekt heeft te Deurne. De kerk was letterlijk te klein, om de fa milieleden en vrienden te bevatten. Dubbele moord te Borger hout. tien man en eene metd vermoord. Sinds eenige jaren wonen in de Bloemstraat, n 21 de echtelingen Veughelen-Weyens renteniers. Het huis is een zeer net bur gershuisje, met een verdiep. Vrouw Veughelen lijdt aan zinsverbij stering eene meid, andriana Backx, deed het huisouden. Ziehier hoe de moord is ontdekt ge worden. Donderdag morgend verwonderde het den heer Van den Bosch, rentenier,welke insgelijks in de Bloemstraat, schuins over liet huis des slachtoffers woont, dat de venster van het eerste verdiep, waai de slaapkamer is van de echtelingen Veughelen open stonden, en beneden de luiken der vensters nog gesloten waren. Het was reeds 7 1/2 uren en dat was iets uitzonderlijks. Zooals gewoonlijk in de volkrijke straten plaats heeft, had er spoeding eene samenscholing plaats voor de woning en een der omstanders, de genaamde Bruyneels, wist te zeggen, dat hij,rond middernacht naar huis komende de deur had zien openstaan van Veughe len, ze had toegetrokken, omdat hij dacht dat zij ze vergeten hadden ze te sluiten. De heer Van den Bosch ging door het sleutelgat der deur zien, en meende op den vloer liet lichaam te zien liggen eener vrouw alsook bloedvlekken. Dadelijk dacht men aan eene misdaad en men ging de politie verwittigen. M. Roosen, de ieverige politieofficier van Borgerhout, vergezeld van twee agenten kwamen op de plaats der mis daad, en drongen larigs het nevenstaande huis in den hof en de woning der slacht offers. In den korridor lagen twee lichamen in eenen plas bloed te zwemmen. Beide hoofden rustten op elkaarhet waren de vermoorde lichamen der meid Adrianna Backx, en van haren heer Frans Ver- gheulen. In de keuken rechts zat de zinnelooze vrouw, ongedeerd, verklarende aan de wetsdienaars dat haar man nog niet slapen was.» dit was al wat men uit haren mond kreeg de ongelukkige wachtte nog altijd naar haren man, welke haar uit den leunstoel moest opnemen om naar haar bed te doen. De ligging der twee lijken bewees dui delijk hoe de misdaad is kunnen gepleegd worden. Een of meerdere personen, hebben ge beld en hel meisje is gaan opendoen. Zij moet dadelijk vastgegrepen ziju door ha ren beul en afgemaakt zijn. Maar zeer waarschijnlijk heeft zij om hulp geroepen en Veugelen is tot haar gesneld men heeft hem op zijne beurt vastgegrepen en vermoord. Het voorwerp waarmede de misdaden gepleegd is, moet een hamer zijn, want de hoofden der slachtoffers dragen spo ren van hamerslagen. De lieer Roosens verwittigde het par ket, dat ten 40 ure op de plaats der mis daad kwam. De heer prokureur des konings deed dadelijk de ongelukkige onnoozele vrouw met een rijtuig tiaar het gasthuis van Borgerhout voeren. In het kabinet tegen de straat waren de schuiven eener kas opengebroken en al wat er in was, op den vloer gewor pen. Men denkt echter niet dat diefstal de drijfveer der misdaad is geweest. Een persoon, welke veel bij de echtge nooten Veughelen kwam, is onderhoord geworden het is een bediende in een handelshuis. De moordenaar is tot hiertoe onbe kend. Te Aalter. De wijkllageland is gele gen op de westelijk grens onzer gemeente op omstreeks een uur van het dorp. Sedert lang bestond eene veete tus schen zekeren Hallaet en twee andere jongelingen. Een twist was de oorzaak van dien haat. Zondag avond bevond zich Hallaert in een herberg dichbij zijn wo ning zijne twee tegenstrevers ontmoet ten hem daar. Na eetie woordenwisseling gebaarden deze laalsten met Hallaert vriend te wil len maken en vroegen hem de hand. Toen deze de hand uitstak, ontving hij eene diepe snede dwars over de vingeren. Verder werd hij overallen,kreeg stampen schoppen, slagen alsook nog verschei dene steken. Hij werd onder andere bijna een oor geheel afgesweden. De gekweste bloedde geweldig men vreesde dat men zou verplicht geweest zijn eenen of meer vingeren aft.ïzetten. Een onderzoek is ingesteld de daders zijn echter niet aangehouden, hetgeen te verwonderen is. M. Brunard, arrondissements-com- missaris, te Nijvel, werd verleden maan dag door een razenden hond gebeten. Hij is onmiddellijk naar het geslicht Pasteur vertrokken. Te Dour heeft eene mijnontploffing plaats gehad, waardoor een werkman den dood vond. Hij werd orider eene in storting begraven. De misdaad van Thimougies. Nieuwe bijzonderheden. Het parket is zondag morgen eene tweede maal ter plaats geweest. Het onderzoek duurt voort. Tot heden toe heeft nog geene en kele aanhouding plaats gehad, en voor zooveel wij weten, valt er op niemand ('enig vermoeden. Verscheidene personen zijn langen tijd onderoord geworden. Ongelukkiglijk le veren de getuigenissen dezer personen niets op dat een spoor kan doen ontdek ken. Men denkt dat de ouderling wanneer hij gevallen is onder de slagen zijner moor denaars, gedeeltelijk verslonden is door de ratten. Hel is hieraan dat men de vreeselijke wonde toeschijft, welke aan den linker kant van het hoofd is vastge steld. Eene proefneming is te dien einde door den onderzoekrechters gedaan. Alvorens de woning le verlaten, hadden zaterdag avond een stuk vleesch in de kamer neergelegd. Zondag was het vleesch in de kamer verdwenen. De knaagdieren hadden er eens lekker aan gesmuld. Wij lezen in een blad van Verviers Den 2 april den weg niet kunnen voort zetten uit oorzaak van den overvloedigen sneeuw is zeker iets ongewoons. Het is noehthans hetgeen men dit jaar op den weg van Verviers naar Francorchamps, op ongeveer vier mijlen van eerstge noemde stad heeft kunnen waarnemen. Tusschen de kilometrische palen 49 en 20 is er den 31 Maart zoo veel sneeuw gevallen, dat het verkeer geheel en al onderbroken was. De sneeuw lag eenen meter dik. Een ploeg werklieden is door het bestuur van bruggen en wegen gezonden geworden, om de baan wederom vrij te maken. De sneeuw, die langs de beide kanten werd opeengehoopt, lag 2,30 me ters hoog. Van eene andere zijde wordt gemeld dat de warmtemeter in den nacht van maandag tol dijnsdag laatst leden tot 12 graden onder zero is gedaald. Waarliik eene lieve lente Vrouwen emancipatie.De vrou wen-emancipatie gaat goed vooruit in Engeland. De doktoressen worden reeds tot openbare bedieningen geroepen. Eene jonge schotsche doktores, miss Alice Mac Laren, is gelast met den heel kundigen dienst in hel hospitaal van Leith. Eene andere doktores Mrs Wilson, was reeds tot dergelijk ambt benoemd in een ander Engelsch hospitaalbij een geneesheer van een der zuidelijke voor steden van Londen, heeft men als hulp doktor benoemd eene leerlinge van de geneeskundige school voor vrouwen. Eindelijk is er onlangs eene jonge dokto res naar Australië vertrokken, waar zij door een geneesheer geroepen werd, die haar eene schitterende toekomst voor zegde. Begint men in Frankrijk dan waarlijk zot te worden Men weet dat een rei ziger, zijn naam hebben wij vergeten, zich op stelten van Marseille naar Rusland heeft begeven. Thans is er een inwoner van Nimes, die naar Parijs rijdt in eene hondenkar. Een Parijzenaar is dinsdag op schaatsen met wielen, uil Frankrijks hoofdstad naar Clamecy vertrokken, en een letter zetter schrijft dat hij gereed is om van Parijs naar Marseille te gaan op.... zijne handen. Hij zou vier kilometers per dag O H Ve xapel .Mr DUITSCHLAND. Familiedrama.Een visscher, die zich op de boorden der Saar, nabij Saarburg had neêrgezet, zag op den tegenoverlig- genden oever een ellendig gekleed man voorbijgaan, vergezeld van twee lieve, spelende meisjes van 40 tot 42 jaar. Eenige minuten nadien was de visscherr getuige van een vreeselijk schouwspel, De man, dien hij had zien voorbijgaan, had de twee meisjes in zijne armen geno men als om ze te omhelzen, en was met hen in de rivier gesprongen. Onmiddellijke hulp was onmogelijk; drie honderd meters van daar lagen eenige bootjes, maar om de plaats van het drama te bereiken, moest men vijf minuten weg afleggen. Toen er hulp kwam was het dan ook te laat. Zonder moeite vond men op den grond der rivier den man en de twee kinderen, dicht ineengestrengeld. Een der meisjes had zijne nagels diep in den hals van zijnen moordenaar geprent, welke nie mand anders was dan de vader der twee ongelukkige kinderen. De man, die aldus met zijne kinderen den dood in de rivier zocht, is zekere Eug. Reiter van Litlorf, waar hij woonde met zijne vrouw en een ander kind, een meisje van 48 jaren. De ellende, de vreeselijke armoede had den man tot die wanhopige daad ge dreven.Sedert eene maand was hij steeds somber en herhaaldelijk had hij gezegd, van zijne twee jongste kinderen spreken de, welke hij bijzonder liefhad Ik wil ze niet ongelukkig zien, nog liever wil ik met hen sterven. Hij heeft zijn woord gehouden. De moeder en hare dochter, die le Saarburg hadden gebedeld, vernamen bij hunnen terugkeer de vreeselijke tijding, R.1 -CL li. Del Claess R Tas Backat J. Ver Broeci M. We; der, i wever sem, i Bulté, kl. er, kl. Iw. - De Grc M. ZotliSll Geit. s de, i hove, Mcllaei r, w <6 RUSLAND. Verdiende straf. In het gouverne ment Podolië, in Rusland, ging onlangs een baanwachter, toen de laatste trein voorbij was, naar de stad om eene brui loft bij te wonen en verzocht zijne vrouw den dienst voor hem waar te nemen, Terwijl hij nog even buiten de deur mei zijne vrouw sprak, sloop een als pelgrim gekleed man onbemerkt naar binnen en wist zich in buis té verbergen. Toen de vrouw later, zonder iets van den onge- noodigden gast te welen,was ingeslapen, kwam de schurk te voorschijn,sloop naar het bed der vrouw en maakte haar wak ker. Natuurlijk ontstelde liet metisch ten zeerste; zij vroeg wal de kerel wilde en nu zegde hij dat hij haar en baar kind zou doodeu en haar geld stelen. De vrouw smeekte hem nu, dat bij ten minste haar kind niet het eerst zou vermoorden, en hierin stemde hij ten slotte toe. Toen hij echter een oogenblik de deur uit ging, grendelde de vrouw die achter hem dicht, waarop hij aanklopte en beloofde haar niet te zullen dooden. De vrouw was echter onverbiddelijk en de pelgrim, die zijnen mantel in de kamer had achter gelaten, vroos in den ijskouden winter nacht dood. Toen de baanwachter thuis kwam, wilde zijne vrouw hem niet binnenlaten, want zij meende, dat de roover de stem van haren man nabootste; toen zij hem echter door het venster herkende,opende zij de deur en viel in onmacht. Nadat zij was bijgekomen, vertelde zij 't gebeurde, Den volgenden dag deed mer. aangifte van het geval bij de politie, die in de lompen van den gewaanden pelgrim een bedrag van dertig duizend gulden vond. AMERIKA. Phonografisch testament. De rijkaard Stephen Anderson, die te New-York 40 millioen dollars (een halfmilliard) bezit, i was sinds zes maanden lam en onbe kwaam zijn testament te schrijven. Voe lende dat zijn einde nakend was, deed hij bij zijn sterfbed eenen phonograaf bren gen en sprak in het werktuig zijneo laatsten wil uit. Vervolgens deed hij den phonograaf sluiten en loezegelen. Den 43 maart blies hij den laalsten adem uit. Den 20 maart daaropvolgende werd de phonograaf bij den notaris Smithon van Broodway gebracht, waar al de erfgenamen vergaderd waren. dat oc ff UI' Gemei openb van h pclitie 70 47,f 52,1 38,f Hei mig z bureel eenied dagen van 3 feestdi Ged Edh. 4arU'fi mans. zen v; het jai De van di wante brek want Men ten o] hunne staviu bureel minari D A.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2