NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN OE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 19 April 1891, 10 centiemen per nummer 15ste Jaar N. Middenafdeeling. Keizer Maximiliaan van Mexico. Een en ander. DE DENDER-BODE. ABONNEMENTPRIJS I Jil nlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor res maanden fr. f,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNOIM ENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr i,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque ma. AELST, 18 APRIL 1891 Poliliek overzicht. Lagerhuis. Parnell uilgedaagd. Woensdag in het Lagerhuis, heeft eert incident tusschen parnellisten en anti- parnellisten plaats gehad tijdens de be spreking van een wetsontwerp op heL sluiten van drankhuizen in Ierland,welke duurde van af zaterdag avond ten 9 ure tot maandag morgcnd. Wel iets buitengewoons: M. BALFOUR en sir William IJARCOURT ondersteun den samen het ontwerp. M. PARNELL bestreedt het. Het ver wonderde hem niet dat M. Balfour er voor was, maar dat liberalen en radica len er voor waren, dal verstond hij niet. M. Maurice HEALY, nam daarna het woord. Hij zegde van oordeel te zijn dat, noch op deze kwestie, noch op geene en kele andere, M. Parnell de gevoelens der stad Cork vertegenwoordigt. (Langdurige toejuichingen bij de nationalisten). En als M. Parnell daar een bewijs van hebben wil, dan heeft hij enkel de ver bintenis na te leven, aangegaan tegen over spreker. (Zelfde toejuichingen). Jodenvervolging in Rusland. Ziehier nadere inlichtingen over de jodenvervol ging waarvan de Daily News heeft ge sproken. Naar uit Odessa aan dit blad gemeld wordt, moet er te Moskou en in de om streken van die stad eene algemeene jodenverbanning hebben plaats gehad. Hetzelfde zou gelden voor Kiew, waar de grieksche kerkelijke overheden de aanwezigheid der joden heiligschennis hebben verklaard. De politie voert iederen nacht eene razzia in de jodenwijken uit degenen, die geen vcrblijfpas hebben, worden in de gevangenis geworpen, om, na de straf te hebben ondergaan,naar hunne geboor teplaatsen teruggevoerd worden. Wij 'herhalen het herhaaldelijk zijn door zekere pers overdreven berichten ingezonden over jodenvervolging. Van een anderen kant weet men dat de russi- sche regeering tol erge dingen in staat is. Herziening der Grondwet De middenafdeeling is woensdag om I uur, opnieuw bijeengekomen in het kabi net van den heer De Lantsheere. In den aanvang der zitting heeft de heer voorzitter, mondelings, de afdeeling bekend gemaakt met de besluiten, door de rechterzij, in hare vergadering van dinsdag, genomen. l>e vergadering was bijna eenparig om het kiesexaam, als grondslag eener uitbreiding van het stem recht, te verwerpen. Iets uit de laatste levensdagen VAN Nadat keizer Maximiliaan zijn hoofd kwartier te Qucretaro had gevestigd, had de belegering dezer stad reeds 68 dagen geduurd. De prins van Salm- Saliu, die in liet leger van den Potomac gedicn^ had, stond aan 't hoofd van den generaien staf. Miramuu was belast met de leiding der militaire zaken, ofschoon de keizer zelf als opper bevelheb ber hiervan aan het hoofd stond. Escobcdo en Corona waren de aanvoerders der republiekrinen, die Qucretaro toen bezet hielden. Escobedo bad het bevel over 18,000, Corona over 17 000 man. In het geheel hadden beide vcldheeren dus 53,000 ma» onder de wapens. De sterkte der keizerlijke troepen bedroeg niet meer dan 6,000 man want de Kranschen hadden zich, hoewel zonder roem,, uit Mexico teruggetrokken. De opstandelingen hadden >len keizer, even als de jager dun leeuw naar zijn hol, eindelijk naar -eene schuilplaats welen te dringen, en wilde bij zich niet goedsmoeds gevangen geven, dan moest Zij nemen aan dat de wet een zeker getal bekwaamheidskiezers van rechts wege mag toelaten, onder de personen aangeduid itt de nota van den heer Beer- naeri. Men zou zelfs geneigd zijn te on derzoeken of dit getal niet kan vermeer derd worden. De beweegredenen dezer beslissing is het bedrog waartoe, vooral volgens de liberale drukpers, de examen aanleiding geven. De beer De Lantsheere acht het akkoord der partijen zóó noodzakelijk, als men lot de herziening wil geraken, dat hij persoonlijk zou genegen zijn zelfs op de kwestie der bekwaamheidskiezers toe te geven. De heer Frère herinnerde aan het ge voelen door hem van het begin af uitge drukt. De midden-afdeeling is, volgens hem onbevoegd om een wetsontwerp te bewerken. Zij heeft slechts ie antwoor den op de vraag Moet de herziening plaats hebben, ja of neen 't Is aan het gouvernement een wetsontwerp neer te leggen,waarover men zal kunnen beraad slagen. Welnu, het gouvernement heeft verklaard,op de vraag van den voorzitter der afdeeling, dat het geen wetsontwerp zal neêrleggen. De heer Frère blijft overtuigd dat men tot geenen uitslag zal komen als men blijft te werk gaan gelijk nu. Er moet in de Kamer eene groote beraadslaging plaats hebben over denkbeelden duide lijk uitgedrukt door het gouvernement. Men veronderstelt ten onrechte dat hij groot belang hecht aan het bekwaam- heidsstelsel. 't Is hij niet die het stelsel der bekwaamheidskiezers van rechtswege heeft uitgevonden. Wat volgens den heer Frère, in den tegen woord igen toestand hel meest te vreezen is, dat is de invoe ring van het algemeen stemrecht. Ondervraagd of hij, de kiesbekwaam- heid verdedigende, in den naam der lin kerzij spreekt, heelt de heer Frère ver klaard geen mandaat te hebben en, namens de linkerzij, geene verbintenis te willen aangaan. De beer De Smet de Naeyer ver zet zich tegen de beweering als zou de rechterzij reeds haar besluit genomen hebben en de herziening in haar voordeel willen doen keeren. De heer Sainctelette wil van geen stelsel hooren dat de occupatie tot grondslag heelt. Men wil volgens hem, het grondbezit meester maken van het kiezerskorps. Volgens hem zou de hervorming welke de heer Frère in den zin heeft, de toepas sing zijn der wet van 1883, ontwikkeld en verbeterd; 't zou het eenig middel 2ijn om eencn voldoenden en niet al te ge vaarlijken uitslag te bekomen. Met de kiesbekwaamheid als eenigen grondslag eener uitbreiding van het stemrecht zou men het doel bereiken. De heer Frère neemt, zeer opgewon den, opnieuw het woord. De manier liij daar, of van honger sterven, of onder de kogels zijner vijanden de dood vinden. Sedert dat de nacht zijn duister kleed over het dal had uitgc. spreid, had het vuur der belegeraars opgehouden. Vriend cn vijand lagen, n.i den blocdigen arbeid van den dag, in rust verzonken. Een officier die diep in zijnen mantel gehuld was ging nu langs de eenzame straten, die geheel met puin van daken en muren overdekt waren, naar de bolwerken. Geen enkel geluid stoorde de stilte van den nacht slechts Lij lange tusschenpooze», weerklonk uit beide legers het geroep der ver schillende schildwachten. Toch werd het in de verte door torens van vuur verlicht,terwijl er in de nabij heid van de stad eenige vlammen, waarvan het licht zich over de straten verspreidde, omhoog stegen. Rondom den rooden gloed zag men bieren daar donkere gestalten zweven, die eehter weer even snel als zij verschenen waren, in de duisternis van den nacht verdwenen. Met het hoofd op de borst gezonken en de han den op den rug gekruist, wandelde de officier lang zaam langs dc verbrijzelde ringmuren en wallen, waarop hier cn daar eenige afgematte soldalen ge legerd waren, die bij zijne aankomst stilzwijgend hunne hoofden ontblootten en den eenzamen wan delaar nog lang nastaarden, nadat bij reeds in de duisternis verdwenen was. Het was een man die door zijnen blik zelfs de vermoeidstcn met nieuwe waarop de afdeeling te werk gaat kan slechts tot verwarring leiden. Men heeft ongelijk schrik te hebben van de be' kwaamheidskiezers. Zij zijn slechts met 5,000. Dit getal is groot genoeg om eene redelijke uitbreiding van het stemrecht te geven.Al de kiesstelsels geven aanleiding tot bedrog: men moet dus geen belang hechten aan de tegenwerping door de rechterzij gemaakt tegen de bekwaam heidskiezers. De heer De Smet de Naeyer leest een hevig artikel der Flandre libérale tegen het bekwaamheidsstelsel. Deze lezing bedaart den heer Fiére. De heer Sainctelette verwijt aan de rechterzij een stelsel aan te kleven dat naar het algemeen stemrecht leidt,indien de occupatie reeds het algemeen slem- recht niet voortbrengt. De heer Janson verklaart in princiep partijganger te zijn van het algemeen stemrecht. Hij klaagt er over dat de hee ren Frère en Sainctelette gedurig het al gemeen stemrecht bestrijden. Dat men beweere dal de tijd dier her vorming nog niet gekomen is, het zij zoo. Maar dat men ze niet voor altijd ver- werpe, zonder ze te onderzoeken. Hij neemt de verwijdering van liet bekwaam- heidsstelsel aan, als toegeving, alhoewel luj verlangt dat stelsel in de wet te zien schrijven. Hij wenscht vooral een groot getal werklieden in het kiezerskorps te zien komen, hetgeen onmogelijk schijnt met de middelen welke het gouvernement wil gebruiken. De heer Janson wil echter, in strijd met den heer Frère het stelsel van den heer Beernaerl onderzoeken, omdat hij overtuigd is dat dit het eenig middel is om het mislukken van zijn herzienmgs- voorstel te beletten. De lieer Frère protesteert en houdt zijne meening staande. De heer de Borchgrave doet op merken dal het bekwaamheidssteisel weinig werklieden in liet kiezerskorps zal brengen. Ais men er werklieden in wil,moet men dan wel de occupatie aan nemen. De heer Frère houdt staande dal er veel werklieden onder de bekwaam- heidskeizers bij exaam zijn, onder andere de mijnwerkers. Indien, met iiet be kwaamheidssteisel de werklieden geene kiezers zijn, hel zal hunne schuld zijn. De heer de Borchgrave dringt aan opdat de linkerzij, evenals het gouverne ment, een stelsel zou vooruitzeiien, waarop de partijen zouden kunnen over eenkomen. De heer Buis meent dal men aan het gouvernement de gevoelens zou kunnen doen kennen welke in de middenafdeeling ue overhand hebben en. aan het ministe rie verzoeken, ten gevolge van die ophel deringen, een wetsontwerp neer te leg gen. Men zou het, onder andere, berichten dat de meerderheid der middenafdeeling kracht bezielde er lag in dien sprakclooze» groet cn in het noemen van dien naam, dien zij elkan der zachtjes toefluisterden, een verheven eerbied. Hij was voor hen allen een teerbeminde vader, en van velen hunner een dappere wapenbroeder, die ménigen kommcrvollcn nacht aan hunne zijde had genaakt, cn die hen hier Ie Qucretaro ook gicncu nogenblik verliet. De man had zijuc nachtelijke wandeling geëin digd cn keerde naar liet klooster La Cruze terug, dat hij dien avond verlaten had. Ook hier zette hij zijne mijmeringen al wandelende voort, cn trad eindelijk eene der cellen Linnen die uitkwam op eencn flauw verlichten gang. Een olficicr van een indrukkend voorkomen, in dc kracht van zijn le ven, met schitterenden uniform, zat in den hoek aan een klein tafeltje. Het was generaal Miramon. Met eencn eerbiedigen groet wendde hij zich lot den binnenkomende, die mantel cn kepi afwierp. Het was keizer Maximiliaan. Hjj scheen in zijn voorkomen ontzettend veranderd te idjn hij was op verre na dc jeugdige, trotschc vorst niet meer; hij was nu een vermagerde soldaat, met doods- blecke trekken, waarop sombere vastberadenheid te lezen stond. Wat is er voor nieuws vroeg dc keizer, terwijl hij zijnen handschoen uittrok. Niets van belang, Sire, hernam Miramon ik heb u alleen maar te verzoeken dezen avond den cijns van 10 frank aanneemt en het verzoeken zijn gevoelen te doen kennen aangaande de uitbreiding aan de be kwaamheid van rechtswege te geven. Aangaande de occupatie zou men kun nen zeggen dat de meerderheid der afdee ling deze niet bestrijdt, maar dat d'- min derheid vreest dat zij de overhand zou geven aan den buiten op de sleden. De Voorzitter ziet er geen kwaad in eene nota in dien zin aan hel gouverne ment te zenden. De heer Frère verklaart zich tegen de evenredige vertegenwoordiging en tegen het referendum. De eerste maatre gel zou het vertegenwoordigend stelsel vernietigen en de tweede zou de werking van liet gouvernement verlammen. Daarop wordt de zitting geheven. Vrijdag, om 1) ure, nieuwe zitting, waarin de afdeeling zal onderzoeken wal er in de Grondwet zou dienen geschre ven te worden in vervanging van art. 47. enz. De eenige uitslag der zitting is dat het kiesexaam, als grondslag der hervorming door de middenafdeeling verworpen is. Ziehier den tekst der nota door M. De Lantsheere, voorzitter der middensectie gezonden aan de regeering op 17 april. Deze nota vormde den grond der be spreking van vrijdag morgend. De meerderheid der middenafdeeling acht dat het inialief der regeering, met het oog op de breede uitbreiding van het stemrecht door de herziening van art. 47, in den schoot der Kamer eene aanzien lijke meerderheid zou verwerven, in de volgende voorwaarden Toelating tot het stemrecht voor de Kamer van al de burgers, 25 jaar oud 1° die aan de Staatsschatkist betalen in rechtstreeksche belastingen, patenten inbegrepen, de som van 10 fr., of 2° bewonende, geheel ol gedeeltelijk, een huis van een te bepalen cadastraal inkomen of koopbare weerde, of 3° Zij die drager zijn van een hooge- schoolsdiploom van doctor of diploom van gelijke weerde. Zij doet opmerken a) In wat betreft de huisbewoning, dat de bepaling der voorwaarden van bewo ning, de vaststelling van het bedrag van het cadastraal inkomen of der koopbare weerde, en deze verdeeling, indien dit noodig is, ingericht moeten worden in dien zin, dal aan de werklieden het op nemen tot het kiesrecht worde verge makkelijkt, en dat niet de eene partij ten nadeele der andere wordt begunstigd b) dat, in wat betreft de kiesbekwaam heid, een groot gedeelte der Kamer zich zou verzetten tegen het instellen van een exaam, ingericht met het doel het kies recht te verzekeren aan diegenen, welke dit exaam met bijval zouden afgelegd heb ben doch er bestaal reden om te geloo- ven dat de klas van bekwaamheidskie- nog een doodvonnis te onderleekenen, daar do terechtstelling morgen ochtend 0111 i ure plaats moet hebben. Moet.., I n vroeg de kuier langzaam. En wie is dan die ongelukkige Helaas een keizerlijk kapitein met name Pe dro Penna. Het is bewezen dat hij in het geheim met den vijand onderhandeld heeftzfjne vrouw cn zijne moeder wonen hier te Qucretaro. Gisteren is hij betrapt en onmiddclijk voor den krijgsraad geroepen, die hem veroordeeld heeft. Dc handte kening van Uwe Majesteit alleen ontbreekt cr nog aan 1 Daar zijn in het leven van cenen monark zeld zame oogenbfikken. Eencn spion in oorlogstijd ge nade schenken, is eene ongehoorde daad, omdat men daardoor aanleiding geeft tot muiterij onder zijne eigene troepen. De keizer wierp zijne blikken door dc hoogc kloostervensters in de verlate, treurige stad, cn op de sombere muren die zijne eigene gevangenis uitmaakten, en nu zou bij, die zelf een gevangene was, cenen anderen gevangene ter dood latcu brengen Wie weet, of men binnen kfirtcn tijd ook geen oordeel over hem vellen zou I De keizer werd door dergelijke gedachten overmeesterd, cn !nu traden hem al dc beelden van zijn verlcdenc weer levendig voorden geest. Hij vouwde zijne J handen samen en liet zijne oogcu weiden over den zers, hooger aangehaald, zonder verzet zekere uitbreiding zou mogen bekomen. De leden der minderheid in de midden afdeeling zijn van gevoelen, dat het niet onder de bevoegdheid valt van de midden afdeeling, zich bezig te houden met het onderzoek van de princiepen der toekom stige kieswetgeving, maar daar dit on derzoek gedaan wordt, nemen /ij de uit breiding tot de wetgevende kiezing«n aan, van de grondslagen des kiesrechts, vastgesteld door de wetten, welke thans het kiesrecht voor de gemeente regelen. De vlottende partij en de herziening. Aldus is de tittel van een fransch vluchtschrift dezer dagen van de perssen gekomen van M. P. Weissenbruch, druk ker des Konings te Brussel en zoogezegd geschreven door een vlaamschen boer. Die zoogezegde vlaamsche boer is een voudig een verstokte oude pruik ofte doctrinair die nog eens wilt le velde trekken tegen de herziening en vooral vrede en eensgezindheid onder de vijandige maconnieke broeders zou willen doen herleven. Hel vluchtschrift doet kostbare beken tenissen aangaande de fouten door de liberale partij aan T bewind pn in de oppositie begaan. De liberale partij, zou begint de zoo gezegde vlaamsche boer. schijnt er zich, sedert jaren, op toegelegd te hebben het oude nationaal spreekwoord Eendracht maakt machttot eene ijdele spreuk te brengen.Zij heeft zich verdeeld en onder verdeeld, bij zoo verre dat er heden geen gematigden en progressisten meer beslaan maar alleenlijk radikalen, repu- bliekeineti en socialisten. Alle deze fractiën beweeren het libera- lendom te vertegenwoordigen, maar wil len het alleen vertegenwoordigen en er de meesters van zijn. Nu, zich allen te zwak oordeelende om zonder hulp le kunnen zegepralen, sluiten zij bij iedere kiezing een verbond en nauwelijks is de stembus gesloten of het wordt bewezen dat hun akkoord maar in schijn gemeend en duurzaam was. Te Brussel vooral heeft men die be- treurlijke bondgenootschappen aange gaan. Om de kiezing hunner kandidaten te verzekeren, aarzelden de gematigde of gouvermenteele liberalen niet de hand te reiken aan de socialisten niettegenstaan- da deze laatsten onophoudend uitroepen Weg met de doctrinairs Bij de aanst. kiezingen zal men de candidatuur van een,twee of meer socia- ten nuttig of wellicht noodzakelijk oor- deelen. Ziehier hoe die zoogezegde boer zijne rede besluit Hef duurt al jaren genoeg dat wij uitgestrekten sterrenhemel, alsof dat licht hem raad kon schenken. Murinion stond plotseling op, opende de deur der cel, cn riep niet luider stem eenen naam, waarvan de echo driemaal door de kronkelende kloostergangen weerklonk. Onmiddclijk daarop verscheen de adjudant van Miramon, die verscheidene akten onder zijnen arm droeg. Miramon nam de papieren in de hand cn reit te ze met de volgende woorden den keizer over t Sire, ziehier l et protocol van den krijgsraad, dat ik Uwe Majesteit verzoek te willen onderlee kenen. Zou men den kapitein geene genade kunnen schen vroeg dc keizer, als uit eencn droom ont wakend. Genade schenken, riep generaal Miramon geheel verbaasd nil aan eenen spion genade scheuken Zelfs de adjudant zag den keizer verstomd aan en Miramon, die eenigzins van zijnen schrik be komen was, zeide toen op vastberaden toon Hoew el ik zelf een Mexicaan ben, Sire, moet ik toch bekennen dal Mexico geen land is als een ander. Mexico is niet anders dan een groot tuchthuis. Wilt gij dit nu op eene curopcesche wijze rcgccrcn, dan «loet gij inderdaad niet an. ders dan u zeiven en bet land aan eene bende onzen tijd verspillen in onvruchtbare twisten het uur is gekomen om ons te verzoenen op een mogelijk programma. Om dit te ver wezenlijken moet onze eerste zorg wezen een gouvernement omverre te werpen dat zijn bestaan slechts aan onze oneenigheden te danken heeft" en dat, sedert 8 jaren,beschikt,over al de pro- tijten van het bewind, de liberalen die hel berooft, voor den neus uitlachende. Hoe jammer toch dat de liberalen aan dit zoo geliefkoosde Staatsgeldschotelken nimmer kunnen lekken en trekken In alle geval niet dom eerst het goi- vernement omverre werpen, dan voor de profijten zorgen en later zien of men 't accoord geraakt over 't programma Wat de eigenlijke herziening betreft, zou die zoogezegde vlaamsche boer kiezer maken al wie een zeker exaam van lager onderwijs zou kunnen afleggen, of, nog beter, alwie een getuigschrift bezit dat hij eenen zekeren tijd de lessen eener lagere school heeft gevolgd. Onze boer zegt niet door wie dit getuig schrift moet afgeleverd zijn om geldig te wezen. Naar alle waarschijnlijkheid zou het, volgens hem, moeten afgeleverd zijn,door den officieelen onderwijzer. Hij zou hot zoo verre willen brengen hij zegt het wel niet,maar hij derikthet niette min,— dat alwie opvoeding en onderwijs in een vrij gesticht ontvangen heeft,al ware men nog zoo geleerd nog zoo bekwaam, niet stemgerechtigd zou wezen. Dat zou een olietje zijn voor onze liberalen. De voorsiaanders van het algemeen stemrecht, zegt onze boer, zijn niet be hendig geweest.Zij moesten het gevraagd hebben met de nationale vlag aan't hoofd onder 't zingen der Brabanoonne en niet onder het brullen der Marseillaise,en dan zou men gezegd hebben T Is toch ten minste een nationaal stemrecht. Immers als 'Tien die straatpolitiekers achter hen groepen goede Vlamingen slepende ge zien heeft de Marseillaise zingende en de carmagnole dansende rond de roode vlag, dan heeft men zich afgevraagd wat heeft dat vreemd getier hier te maken Dat is met gezond verstand gesproken, maar de handelwijze van onzen boer komt er niet meê overeen daar hij, op zijne beurt, dit vreemd getier gebruikt om ons eene partij aan te bevelen die om hare republikeinsclie strekking en vijand schap aan de Vlaamsche taalgrieven maar al te wel gekend is en die niet aar zelt zich een vlaamsche boer te noemen. Persoonlijke dienstplicht. De voorsiaanders van den persoonlij ken militairen dienst houden onder an deren slaan dat deze hervorming het zedelijk peil des legers zou doen stijgen. Nu, de ondervinding leert dat deze be weering logenaehtig en valscb is. roovers overleveren. Met een ernstig gelaal cn diep in gedachten ver zonken, stond de keizer daar tegenover zijuen generaal. Eindelijk zeide hij op kalnien, doch vastberaden toon, die geene verdere tegenspraak duldde Kom meé, generaal, ik wil den verooi- deelde in zijne gevangenis opzoeken en met hem spreken. De kei2cr had het vonnis in zijnen zak gesto ken, en door generaal Miramon en diens adjudant vergezeld, steeg hij weldra de breede klooslertra| - pen af, In de groote straten branddeu overal wachtvu ren, die geheel omringd waren door keizerlijke soldaten, waarvan sommige elkaar onderhielden over de gebeurtenissen van den afgcloopen dag, en andere met het bereiden van hel sober avondmaal bezig wareu. Het was een hrachtig schouwspel, le zien hoe al die bleekc, bruine en zwarte mannen door bet rood licht van 't vuur beschenen werden en de gloed der vlammen op de bonte kleuren hunner uniformen speelde want bet rood der infanteris ten en de donkergroene tinten der jagers, staken scherp af tegen het afwisselende rood, wil en zwart der ruiterij. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1