NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 25 April 1891 10 centiemen per nummer 458,e Jaar, N° 2559 ARONNEMENTPRMS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Keizer Maximiliaan vau Mexico. VEREENIGING. Weeral laster. De gezondheid wetten. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor les maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijn in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr i,ÜO Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te berhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque raai AELST, 22 APRIL 1891 Legerwet in Nederland. De oneen- nigheid in de katholieke rangen, met het oog op de nieuwe legerwet, duurt in Nederland voort. In Noord-Brabant blijft men er zich stellig tegen verzetten. Ziehier de molie gestemd door de noord-brabantsche katholieken De Provinciale Bond der R. K. Kies- c vereenigingen in Noord-Brabant meent, indien de dienslvervanging wordt afge- schaft, aan de kiesvereenigingen bij de aanstaande kiezingen voor de Tweede o Kamer de herkiezing te moeten ontra- den van die Kamerleden, die na de noordbrabantsche motie van 17 october 1890, de regeering zijn blijven steu- nen. Bismarck vernederd. Toen de oud kanselier den uitslag van Geestemunde heeft ontvangen, moet hij voorzeker een zuur gezicht hebben getrokken. In dien verloren hoek de vernedering ondergaan in ballotteering te komeri met eenen so cialist; vernemen dat hij, de stichter van het duitsche keizerrijk, 2000 stemmen minder heeft dan zijn verbonden tegen strevers; hooren dat, in Geestemunde, een onbekende schoenmaker, 1000 stem men meer bekomt dan hij, bif, Bis marck Als wij Bismarck waren, we gaven de pijp aan Marlen, en als Marien haar niet wilde, aan gezel Schmallfeld, candidaat der sociaal-demokraten, die in ballotee ring komt. Doorbladert de geschiedenis der we reld, van in de vroegste tijden der menschheid, en zulk eene gebeurtenis zal men niet ontmoeten. Een man, die een jaar te voren nog meester was van Europa en meer gezag had dan keizers en koningen te samen, die zeilde man vindt zelfs niet mper in de meest afgelegene kiesomschrijving aan hangers genoeg om langs eene achter deur in den Bijksdag binnen te sluipen. Laat ons een weinig medelijden hebben met Bismarck; hij heeft groote werken gesticht en Duitschland gevormd, maar nij heeft zijne macht gebouwd op het bloedig oorlogsveld en heeft misbruik ge maakt van die macht tegenover de katho lieken. Een ding is te betreuren, diep te be treuren: boven alles te betreuren,'t is dat de socialisten géén drie weken hebben noodig gehad om in eene stad, waar geen fabrieken of arbeidswijken zijn, bijna 4000 stemmen te verzamelen op eenen onbekenden socialist. Indien dit kan gebeuren, moet het so cialism in Duitschland wel als een ver- Iets uit de laatste levensdagen VAN le vervolg. Wat al kracht cn strijd waren er niet op de ver moeide gelaatstrekken dezer dapperen te lezen, die in |>laats van de welverdiende rust tc genieten, den ganschen nacht moesten waken Hier zag men knapen, nauwelijks de kinderja ren ontwassen, omgord reeds met den wapenrok daar lagen mannen en grijsaards, nevens menschcn die de wereld hadden doorgezworven, zonder er gens eenen huiselijken beerd gevonden te hebben. Eenigen herkenden den keizer en sprongen op om hem te groeten. Op ccncn wenk van Miramon, liep de adjudant haastig vooruit om de wacht te waarschuwen, cn te zorgen dat er geene militaire eerbewijzing zou gegeven worden. Twee schildwachten liepen met regelmatige stap- pen voor het sombere klooster Ste-Clara op cn neêr. De onderste cellen werden nu tot gevangenis gebruikt. Toen zij de twee in mantels gewikkelde officiers zagen aankomen, bleven zij stil staan cn presenteerden het geweer, zonder dat zij echter rottende kanker in de samenleving zijn ingedrongen; en het is voornamelijk aan het beheer gedurende de Bismarck periode dat zulks is toe te schrijven. Bismarck maait wat hij gezaaid heeft; maar zijne opvolgers blijven zitten voor de rekening. Een ding is stellig De uitslag te Gees temunde is eene vernedering voor Bis marck; en hij die eens meester was over iedereen in Duitschland, zal nu moeten gaan bedelen bij de Welfen en de pro gressisten om zich le onthouden. Stemmen zij uit een wel te veront schuldigen gevoel van weerwraak voor gezel Schmallfeld, dan tuimelt de vroegere meester van Europa in het zand. Wat een schouwspel En zeggen dat we geen inkomgeld moe ten betalen om het te zieu. De ballotteering is bepaald op 30 april. De Canadeezen le Parijs. M. Mercier, eerste minister der provincie Quebec, in Canada, en verschillige anderen zijner landgenoten hebben België en Frankrijk bezocht; wij hebben hem hier gastvrij ontvangen en daar de Franschen, die schoone gaaf kan niemand hen betwisten, de hoffelijkste menschen der wereld zijn, vonden zij ook een gulhartig onthaal te Parijs. Het was de AUiance Frangaise, welke die heeren een banket aanboodde Alliance heeft ten doel de verspreiding der fransche taal, en daar de Canadeezen halve Franschen zijn, was men broeders ondereen. Welnu, broeders mogen malkaar de waarheid zeggen eu M. Mercier heeft niet nagelaten dit te doen. Van die Alliance maken menschen van allerlei denkwijzen deel, onder andere ook graaf de Douville-Mailleleu, M. de Heredia en andere radicalen, ^vijanden van den godsdienst, grootmeesters van de logie. Wat moet het hun onaangenaam in de ooren hebben geklonken toen M.Mercier, drinkende aan de fransche republiek, hun met eene bewonderensweerdige open hartigheid zegde In 1870, dan liepen de Canadeezen te samen aan de deuren hunner kerken om hulp te brengen voor uwe gewonden.... Ja, bij ons leeft men veel in de kerk, Mijnheeren. Wanneer wij ter kerke gaan en wij aanschouwen het kruis, dan den ken wij na dat dit kruis ons de bescha ving heeft aangebracht.... Bij ons bestaat er geen verschil tus- sehen nationale en godsdienstige feest dagen wij vieren beiden met evenveel liefde. M. Mercier heeft dit alles gezegd in woorden die men niet weêrgeven kan, zonder dichter te zijn. Maar wij verwed de waeht nnar buiten riepen. De adjudant had den prior haastig gewaarschuwd, en alle twee stonden den keizer hij de deur te wachten. Breng ons in de cel van den ter dood veroor deelden ritmeester Pedro Penna. klonk kortaf dat bevel des keizers. De prior maakte eene diepe buiging, cn ging met eenen lantcern vooruit, om den keizer cu generaal Miramon den weg door de kloostergangen te wijzen. Pedro Penna zat in de cel n. 3, die er van bin nen akelig en somber uit zag. Slechtseenige flauwe lichtstralen schemerden door het venster, dat met een driedubbel traliewerk voorzien was. Een bed, een stoel cn eene tafel, zoo slecht en zoo smerig als men ze bij mogelijkheid kan uitdenken, stonden in de hoeken der cel. De vloer bestond uit vastge- stampte aarde, met gaten cn hoogten, terwijl eene mei ijzer bcslagenc deur dit somber verblijf van dc buitewercld scheidde. De stilte van den nacht werd slechts afgebroken door den eentonigen tred van den schildwacht, die voor de cel op"èn neêr ging. Op dien eenigen stoel zat senor Pedro Penna, officier van het regiment der keizerin. Den vori- g.:n dag werd hij toevallig betrapt, toen hij op den achtersten post der belegerde stad met den vijand aan 't onderhandelen was. Hij was een der schoonste officiers van het regi ment, hoogstens 30 jaar oud en over een jaar ge huwd. Doch een enkele dag was voldoende ge weest «n eene vreselijke verwoesting in het den toch veel dat de aanwezige Kerkver- volgers een oogenblik te werk zijn ge gaan als de duivel in een wijwatervat. Om de omverrewerpende stelsels der socialisten te keer te gaan,die,onder voor wendsels der verbeteringen in lot en stand van den werkman, de vernieling der maatschappij droomen, hebben de katholieken de hand aan 't werk gesla gen en zich op de studie van het moeie- lijk en ingewikkeld maatschappelijk vraagstuk toegelegd. Zij hebben das den toestand der verscheidene elementen van den werkerstand ontledigd en onder zocht, verbeteringen ingevoerd of voor- Men heeft de gesteldheid der werklie den van de nijverheidsmiddenpunten en akkerbouwstreken gewikt en gewogen, de toekomst van den landbouw is bespro ken en gestudeerd, maar een bestanddeel toch, niettegenstaande al zijne belangrijk heid, is in het donker gebleven, 't is de bekrompen en ongelukkige toestand on zer bloemmakers en kantwerkers op den buiten en bijzonder in het land van Aalst. Eertijds, voor dat de omstandigheden van dezen moeielijken omwentelings stand aanbraken,waren,voor het vrouwe lijke gedeelte onzer buitenbewoners, de kanten van Geeraerdsbergen een aan zienlijk deel voor het onderhoud der huisgezinnen. Deze kanten werden over een goed twintig k dertigtal van jaren door het naaldwerk vervangen. Nu eens gingen die bloemen goed, was de loon hoog, dan weer slechter en de winst ge ring lot dat, na een spante van goeden trok, voor 't geen de werksters 't grof werk noemden, de krisis aanbrak die een der grootste oorzaken is der armoede en ellende op den huiten. De bloemen die over zeven, acht jaren, hun vijf frank betaald werden, zijn nu op een weinig meer dan de helft gezonken; en de bloemmakers die eertijds, met duizenden gemakken,hunnen frank daags verdienden, kunnen nu met de grootste moeite van de wereld, met een deel hun ner nachtrust ten grootslen nadeele hun ner gezondheid te slachtofferen, 50 k 60 centiemen winnen.Cijfers aanhalen is niet noodig daar de geachte lezer de kant- werkers over hunnen bekrompen en on- gelukkigen toestand dagelijks hoort kla gen.... En nochtans ging dat kant- en bloemwerk goed, welk een onschatbare bron was voor het vlaamsch gedeelte van hei land waar men zich bijna uitsluitelijk met die nijverheid bezighoudt..! Waar is het redmiddel 1 Wij beleven heden een tijdstip waar de middelaars langzamerhand verdwijnen, die de socialisten als nuttelooze bestand- deelen (éléments parasites) ter vernieling doemen. Wij gaan van lieverlede tot eene uiterlijke van den jongen man aan te richten. Zijne oogen laten diep cn mijmerend in hunne kassen, en op zijne vast gcslotenc lippen lag eene uitdrukking van onwrikbare vastberadenheid. In de cel waren nu ook twee vrouwen, die aan zijne voeten geknield lagen cn zijne handen met klissen overdekten en met tranen besproeiden, liet wa ren zijne oude moeder en zijne jeugdige echtge- noote. Middernacht sloeg het op den kerketoren. en bin. nen eenige uren moest de jonge man aan moeder gade ontrukt worden. Pedro Penna zat als een standbeeld, onbeweeg lijk voor zich heenstarend, en liet zijne handen slap en levenloos neerhangen. De oude vrouw stond op en drukte zijn hoofd aan hare horst. Ar me moeder Wat al kommer, wat al tranen had iiaar dat kind gekost eer het was opgevoed, en nu gaat men het binnen een paar uren ter dood bren gen Door deze afgrijselijke gedachten aangegre pen, zonk zij weer op hare knieën cn brak in znlk een krampachtig snikken uit, dat het ongevoeligste hert er door verscheurd moest worden. Afschuwelijk, onmogelijk, aricp zijne vrouw, terwijl zij opstond is er dan geene hulp, geene redding meer voor u, mijn din-bare Pedro I Spreek toch, ik ben bereid. Oh, mocht ik voor u sterven! Hoe zal ik zonder u kunnen leven f De echtgenootc vai Pedro was slechts 20 jaar oud. Hare schoone oogen waren rood van het wee- nen hare lippen blauw, en haar prachtig zwart maatschappij waar de voortbrenger en verbruiker zich wederzijds de hand ge ven, tot eene samenleving waar de klein handel, wiens rol als verventer door bijna de algemeenheid der staatshuis houdkundigen als nutieloos wordt be stempeld, zal verbannen zijn. De statistieken leeren dus dat er in Belgie van 130 tot 150,000 kantwerkers zijn en dat de kantnijverheid in ronde cij fers meer dan 50,000,000 fr. opbrengt, waar van 25,000,000 fr. als loon uitge geven worden. Na aftrekking vindt men dus nog 25,000,000 fr. voor de eerste grondstoffen, garen, papier, teekeningen (dessins) enz. en als winst der bloemuit- gevers en fabrikanten. Dus bijna de helft van den arbeid der werkers blijft in de handen van hen die noch tot de voort- brengst, noch tot het verbruik bijdragen. De middelmatige loon, alles door den band genomen, is dus eene zaak van 50 52 centiemen En wanneer men er den loon afrekent van diegenen die nog, niettegenstaande de krisis, één frank per dag winnen, komt men voor het grootste deel op eenige centiemen daags Welk lot En het middel dezen toestand te behel pen, is de bloemuitgevers en kleine kant handelaars te doen verdwijnen, uit de voeten te verbannen, wat licht door de vereeniging der kantwerkers onder el kander te bewerkstelligen is. Het groot ste gedeelte van den loon der bloemma kers blijft in de handen der uitgevers die zich met het zweet en arbeid van ande ren verrijken 1 Eene vereeniging moet dus gesticht worden, eene bekwame voorzilteres, die het werk van den kleinen uitgever ver richt en lijk de beste naaldwerker be taald wordt, moet door de algemeenheid der leden gekozen en aan 't hoofd van den bond gesteld worden. Een raad van 40 werkers bepalen de weerde der bloemen den laxe waaraan d« vereeniging ze voorloopig betaald. Alle geschillen wor den door rmheidsvonnis dat onherroepe lijk is, geregeld. Alle drij maanden wordt het te goed van de kas in verhouding van het afgedane werk verdeeld. Een deel nochtans wordt voorbehouden voor een ondersiandskas ingeval vau ziekten en ook om de nijverheid verder uit te brei den. Ik genoeg mij niet deze hoofdstandre- gels en laat geerne de verdere betwisting de omstandigheden over. Over het nut dezer inrichting kan geen twijfel bestaanzoo zouden jaarlijks 15,000,000 in den zak onzer werkers huisgezinnen vloeien die nu in de handen van nuttelooze intermidiaires blijven en hunnen dagelijkschen loon zou bijna om den helft gestegen zijn. RIK. hair hing los en verward over hare schonders. Nu eens stortte zij aan de voeten van haren man ne der dan wierp zij zich wcér met uitgestrekte ar men aan zijne borst, of liep als eene waanzinnige de nauwe cel op en neder, terwijl zij hare handen wanhopig samenwrong. Eindelijk verzamelde Pedro Penna al zijne geest kracht en stond op. Dierbare moeder, beminde vrouw, verscheurt mij toch in deze laatste uren niet langer het hert h door uwe jammerklachten i Ik bid u om eene genade geeft gehoor aan mijne bede gaat been cn bidt voor mij Laat mij toch alleen U verlaten Nimmer, nimmer, gilden beide vrouwen, met eene stem die door merg cn been drong. Dierbare moeder, geliefde vrouw, gij zult mü toch geen uitgeleide willen doen, en dit voor u zoo afschuwelijk schouwspel.... Hier kon hij niet meer spreken, en hij viel zijne moeder om deu hals Dierbaarste moeder, ik dank u duizendmaal voor alles wat gij voor mij geleden hebt I cc Maar, viel zijne vrouw hem als waanzinnig in de rede, is er dan geene hulp meer t Ach, als ik mij eens aan de voeten des kekers neder- wierp cc Van den keizer, zeide Pedro Penna met eenen bitteren glimlach, op dit uur van den nacht I Hij slaapt, de vreemdeling. Meent, gij, arme vrouw, dat hij een spion genade zal aehen. De Capilan Fracassa een zoo ver achtelijk als eerloos italiaansch schimp schrift, braakte dezer dagen andermaal eene lastering uit tegen Z. H. Paus Leo XIII en dadelijk werd zij door de raacon- nieke of liberale drukpers vau den gan schen aardbol met gretigheid overgeno men. Z. H. de Paus wordt openlijk beschul digd van op de beurs te spelen en zou,jin eenen slag, meer dan 1 1/2 miliioen fr. verloren te hebben. Die eerlooze lastertaal wordt door de maconnieke drukpers over de daken uit gebazuind alsof het eene ontegenspreke lijke waarheid ware. Honderden lasteringen en logens wer den reeds tegen het Opperhoofd der R.K. Kerk uitgebraakt, maar nog nooit hebben de handlangers der hel er eene verzon nen die venijniger is dan deze. Wat men beoogt, 't is Z. H. Leo XIII voor een beursspeler te doen doorgaan even als men vroeger poogde te doen gelooven Z. H. Pius IX tol de maconnieke Kliek behoorde. En wat is het doel der helsche logie- gasten Zij willen hierdoor 't volk toeroepen Ziedaar de Pauzen veroordeelen de vrij metselarij en een der Pauzen maakte er deel van, was zelf vrijmetselaars de Pauzen treden op tegen het waagspel en een der Pauzen was zelfs een speler. En bemerke wel, dat de liberale schrij- velaars overtuigd zijn dat ze wetens en willens liegen en lasteren, maar zij vol gen slechts het voorschrift na van hunnen voorvader/'den aarlslogenaar en aarts- lasterlaar Voltaire: Liegt maar, liegt maar zonder omzien er zal toch altijd iets van overblijven. Het Staatsbestuur beeft,sedert eenigen lijd,eene reeks wellen doen stemmen, om te beletten dat er schadelijke en ver- valschte eetwaren worden verkocht, eu koninklijke besluiten hebben de toepas sing dezer wetten geregeld. Daar verschillende dezer bepalingen in voege zijn getreden, denken wij de aan dacht der belanghebbenden er te moeten op inroepen vermist overtredingen ben aan vervolgingen zouden blootstellen, Eene eerste verordening betreft de kunstboter, gekend onder den naam van margarine. De plaatsen, waar zij ver kocht worden, moeten voor opschrift, dragen Verkoop van margarineDe omhulsels, waarir. zij verzonden wordt, moeten van hetzelfde opschrift en van den naam des labrikants voorzien zijn. Alle mengeling met natuurlijke boter moet aangeduid worden. cc ken En hij baret in eeDen woest en lach uit. Eensklaps verstomden alle stemmen de grijia moeder zonk op den grond nederzij hoorde zware voetstappen door den stecnen gang weergal men: Zij komen u halen, gilde zijne vrouw, die hare armen vost om zijnen luis klemde. Men hoorde de wacht het geweer presanteeren de grendels werden weggeschoven, en de deur ging krakend open. De prior trad binnen en hief sijne lantcern omhoog. Het matte licht bescheen nu een hartverscheurend schouwspel. De moeder lag ap den grond uitge strekt, en Pedro in de armen zijner echtgenoot*. Twee in mantels gehulde officiers volgden den prior op den voet. Een hunner vroeg den gevangene op eenen vasten kalmeh toon Senor Pedro Penna, welke cc beweegreden hebt gij gehad om uwen keiser cc die reeds onder zooveel rampen gebukt gaat, nog te willen verraden f Scnnor, ik weet niet met wien ik de eer heb cc te spreken ik weet ook niet ot gij mijn rechter of mijn beul zijl. Maar waarom ik den kaizer wilde verraden Omdat ik hem haat 1 cc En waarom dient gij hem dan 1 Waarom eet c< gij het brood van uwen vijand Waarom strijdt gij dan niet in het leger uwer vrienden, en u waarom draagt gij deD keizerlijken wapenrok! vroeg de onbekende met eene van toorn bevende stem. (Wordt voortgezel.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1