NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 30 April 1891 10 centiemen per nummer 458te Jaar, N° 2561 ABONNEMENTPRIJS ANNONC ENPRIJS l Politiek overzicht. SCHULD EN BOETE. Socialisten. Vereenigingen. DE DENDERBODE Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijtt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calqne sub. AELST, 29 APRIL 1891 Woensdag is de fransclie Kamer op nieuw geopend. Wegens ongesteldheid van M. Lockroy is de behandeling van de algemeene tol tarieven tot heden uitgesteld. De groote bespreking is dus Dijnsdag begonnen. Voor de algemeene behandeling denkt men een 10 tal zittingen en voor de be spreking der artikelen een 6 tal weken noodig te hebben. En als het protectionnism dan geheel heeft overwonnen, zullen die heeren in vacantie gaan. Eene groote plakkaart is op de muren van Parijs gehecht, dragende in over- groote letters, het opschrift Armée colo- niale 1 Mai. Zij is op wit papier gelijk de officieele plakkaarten en eene gravuur waarop eene moorderij van negers is afgebeeld. De inhoud is eene aanhitsing tot den oproer aan de troepen. De politie heeft het plakkaart afgetrok ken. De bestuurder van het anarchistische blad Père Peinard is veroordeeld tot twee jaar gevangenis en '1000 fr. boete, wegens aanhitsing tot moord, brand en plundering. Free education. Uit de begrooting door den kanselier der schatkist neêrge- legd, blijkt dat Engeland gelukkig land een overschot op zijne begroo ting vindt vad 50 milioen franks. Wat gaat M. Goschen daarmeê doen Hij heeft nog al slim geredeneerd. Hij wil de lasten geen centiem verminderen, maar hij stelt voor 25 milioen te beste den, om in Engeland het lager onderwijs kosteloos te maken. Ziedaar de grootste politieke daad van het conservatieve ministerie, dat door dezen martregel aan de liberale oppositie het voornaamstefpunt van haar program ontneemt. Gladstone heeft altijd het kosteloos lager onderwijs vooruitgezet, maar toen hij aan het bewind was heeft hij den tijd of het geld niet gevonden om het plan uit te werken. Ja, die begrooting en de belofte van het kosteloos onderwijs doen zekér ver- nioeden, dat wij dit jaar de algemeene kiezingen zullen plaats hebben. Kiezing te Geestemunde. Vrijdag aanslaande heeft de geruchtmakende kie zing van Geestemunde plaats, nu wel een INLEIDING. In het portel der ïNotre-Dame-kcrk te Parijs, aan den voet cencr kolossa'e kolom, was dagelijks eene arme vrouw gezeten, welko dc vergunning had bekomen, daar te verblijven. Zij sleet er ha ren tijd met bidden, en liet de groote kralen van eeneu ebbenhouten roozenkrans de eenige seliat Die baar nog was overgebleven, door hare magere vingers glijden. Eene diepe smert kon men op het gelaat dier vrouw bemerken, hetwelk nooit door een enkele g'imlach opgehelderd werd. Den geheelen dag zat «ij daar op haren matten stoel en scheen gedeel telijk krom gegroeid. En toch gebeurde het dat zij in een oogenblik van hevige gemoedsgesteltenis, door de herinnering van vroegere tijden opgewekt, eenige overblijfselen van kracht en fierheid in zich terugvond en zich in hare gehcelc lengte ophief maar dit duurde slechts een oogenblik, en het was alsof zich eene schim vertoond had. Het was of alles, .wat huiten haar omging, haar niet het min ste trof, en zoo groot was hare gevoelloosheid, dat zij inderdaad er niet op bedacht scheen, zich het noodige voedsel te verschaffen, ja zou misschien van gebrek omgekomen zijn zou uiet de liefda- weinig door den dood van Molkte op den achtergrond geschoven. De Welfen hebben besloten zich te ont houden zij willen niet stemmen voor den man die hen steeds vervolgd en be- leedigd heeftzij willen evenmin voor den socialist stemmen. Het progressistische comiteit heeft geen ondewoord gegeven de progressis ten blijven dus vrij van te doen wat zij willen men donkt dat een deel zich ont houden, een deel voor gezel Schmallfeld kiezen zal. In dit geval is de kiezing van Bismarck op voorhand verzekerd. Ziehier eene tijding, die te Parijs met veel plezier zal verwekken. Volgens geruchten te Berlijn zijn er tusschen Duitschland en Rusland onder handelingen gaande over een handels verdrag. De toongevende kringen te St. Petersburg zouden daaromtrent welwil lend gezind zijn. Het middelpunt der onderhandelingen te zou Weenen zijn. Zou dat ook niet met het doel zijn maatregelen te nemen, tegen de verhoo ging van rechten in Frankrijk Als heel Europa zich eens verbond om aan Frankrijk te zeggen «Ah, gij belet ons bij u binnen te komen, wel wij slui ten ook onze deur voor u wat zouden de Franschen zoo al antwoorden Wat de werkerspartij vervolgt en najaagt is het beheer der gelijkheid en rechtveerdigheid. Wij en willen door ons getal en macht, de burgerij niet verdruk ken noch uitbuiten; wij willen het welzijn en geluk van allen, gelijk in recht maar ook gelijk in 't dragen der lasten, (bl. 64.) Het doelwit dat wij nastreven, is al de menschen gelukkig te maken met van allen de deelneming aan de lasten der samenleving, volgens zijne macht, en met aan eenieder toe te laten aan al de maatschappelijke voordeelen, zijn aan deel te nemen volgens hunne noodwen digheden en hunne begeertens in de palen der mogelijkheid.(bl. 37.) Zoo luidt het officieel programma der werkerspartij, door L. Bertrand (Le parti ouvrier et son programme.) Om tot die gedroomde gelijkheid te ge raken is het eerst en vooral noodig voor den werkman het algemeen stemrecht te eischenzoo zal hij meester van den Staat worden en dan «vernietiging van al de verdragen en wetten die de open bare eigendommen (nationale bank, ijzerenwegen, werkhuizen, gemeengoede ren) ontvreemd hebben en terug keer van dezen aan de algemeenheid, thans door den Staat, thans door de Gemeente ver tegenwoordigd. bl. 64. De samenleving moet door tusschen- komst van den Staat zich meester maken digc Zusters van bet nabijgelegen gasthuis, des middags en des avonds, als de Angelus klepte, haar geregeld eenige spijs hadden doen bezorgen. Na die genuttigd te hebben, hernam Lij terstond haar gebed, dat nooit onderbroken werd dan door de woorden God zegene uwanneer zij een geld stuk in liet naast baar staande bakje hoorde val len. Reeds bij liet aanbreken van den dag zat zij aan don ingang van hetkerkruim, zoodra de klok luider de deureu opende, en verliet bare plaats niet, dan na dat de koster haar des avonds met het gerammel der sleutels aankondigde, dat de kerk gesloten werd. Dan richtc zij hare schredcn- naar eeu nabij de hoofdkerk gelegen straat, tot dat zij aan een huis gekomen was, hetwelk met het daar naast staande gebouw een vooruitspringenden hoek vormde. Daar bewoonde zij een klein ver. trek, waar de volslagcnstc ellende liccrschtc een strooizak. een deken, eene voetbank en eene oude kist maakte al haren huisraad uit. Dc meest uiteenloopcndc en met elkander strij- ge geruchten werden over deze arme vrouw ver spreid. Sommigen beweerden dat zij eens gelukkig was geweest en groote rampen of de boetpleging voor een of ander zwaar plichtverzuin haar tot de zen staat gebracht hadden anderen hielden staan, dat het eene gierige schraapzuchtige persoon was. Het grootste gedeelte wilde weten, dat zij eene van den grond en van de werkhuizen en het werk zoo inrichten dal iedereen gelijk is en wederzijds verbonden. bl. 35. «Tot hiertoe heeft de gelijkheid in bloote theorie beslaan en niet met der daad en onder deze voorwaarde is gelijkheid en vrijheid een leugen» bl. 30. De gelijkheid van het uitgangspunt bestaat niet. De eenen worden in den welstand, do ande ren in ellende geboren bl. 30. daarom kosteloos, verwereldlijkt en verplich tend onderwijs van al de kinderen on derhoud van dezen ten lasie der samen leving door Staat of Gemeente verbeeld bl. 41. 't Is dus klaar als de dag, dat de Soci alisten de vernieling der samenleving op privaateigendom en vrijheid gesteund, na jager. en eene nieuwe op hare rookende puinen (dit zal later bewezen worden) wil opbouwen, waar de Staat eigenaar van alles, de tegenwoordige fabrikanten, nij- veraars en landbouwers zijne agenten zouden zijn. Schrik, ik en weet met hoe, hebben de socialisten de samenleving der toekomst anders als in holklinkende algemeenhe den af te schetsen. Ik wil trachten hunne stilzwijgenheid zooveel mogelijk te ver goeden door rechtstreeksche afleidingen van hunne grondbeginsels,op de eenvou digste wijze om het den gewonen lezer vatbaar te maken, en ook om de noodige beweegredenen in handen te geven van hen die bereid zijn saam te spannen ter verdediging met woord en daad der we zenlijke vrijheid en waren godsdienst. Hoe zal het socialistisch stelsel uitge voerd kunnen worden. Om er het gedacht van te vergemakke lijken nemen wij bijvoorbeeld de eene of andere boerengemeente in het land van Aalst. Dit verbeeldt ons de algemeenheid (la Collectivité). Grond en huizen behoo- reu aan al de huisgezinnen in het alge meen,maar aan geen enkel in 't bijzonder de gemeengoederen moeten daarvan u een gedacht geven. De burgemeester, door de algemeen heid, gekozen moet beginnen met ieder familie eene woonst aan te leggen. Ik zeg familie, ik had heter gedaan te zeggen man en vrouw want de kinderen worden aan de ouders ontnomen om in openbare scholen opgevoed te worden. Zijnde huizen gelijk en alle welgelegen dan heeft niemand recht van murren; maar in het tegenstrijdige hoe te werk gegaan Waar is de gelijkheid de zoo gevierde gelijk heid? Men moet dus verandering eischen 't is recht; geene ongelijkheid,geene lieve kinderen en'hier kunt gij met zachtheid of met geweld le werk gdan. Krijgt gij ze dan is het volop wanorde, want hetzelfde spel begint, met de familie die u vervangt, krijgt gij ze niet dan is het eene dwinge landij zonder weérga, dan wordt de bur gemeester een kleine Czar van onbeperkt gezag, 't ls dus zonneklaar het socialis- mus leidt rechtstreeks of lot de verdruk- zondaies moest zijn, die zich voor eene groote misdaad eene vrijwillige boet pleging had opgelegd. Het bleef .lus bij gissingen en dc geburen vermoe den zich vruchteloos om dc waarheid te leeren kennen. Latere gebeurtenissen nochthans, hebben den sluier opgeheven, die het vroegere leven der arme vrouw bedekten. Wij gaan die thans onder liet oog onzer lezers brengen. Op de Quai des Or/èvres le Parijs stond eer tijds een aanzienlijk burgerhuis, bewoond door den goudsmid Laud lis, die met zjjne echtgenootc en zijne eenige dochter „.Maria zeer gelukkig leef de. Maria wus door hare ouders godsdicustig opge voed, en had alzoo tot op den leeftijd van 20 jaar weinig aan de ijdcle on luidruchtige vermaken der wereld gedacht, het was haar genoeg zich in den huiselijkcn kring gelukkig tc gevoelen. En waar lijk, hoe zou zij zich niet tevreden, niet gelukkig hebben gevoeld, daar al hare wcnschen vervuld waren, wanneer zy nauwelijks waren gevormd Zeer verwonderd was zij dus, toen zij vernam dat het goudsmidsgild een soupé, gevolgd van een dansfeest, zou geven, en zij de toestemming barer moeder niet bekwam om er henen te gaan. En waarom wilt gij mjj van dit vermaak be. rooven vroeg Maria. kende dwingelandij of de walgelijkste wanorde en bandeloosheid. Geen uitko men of tyranuij of anarchie!.. Hetzelfde geldt voor ieder punt dat men aanraakt. De eerste taak afgelegd, stelt zich voor den openbaren ambtenaar een ander moeilijke vraaK- Hoe hei werk inrich ten dal ieder gelijk is Hoe hij dat zal aanleggen om geene ontevredene te heb ben weet ik niet. Hetzelfde dilemma als hierboven komt weer terug. Is het werk onverschillig,de last ongelijk waar is dan weêr de gevierde gelijkheid. Als nu de oogst komt,moeten de vruch ten van den arbeid verdeeld worden, ieder bekomt naar verdiensten en van zijn aandeel in de verbruiksmiddelen heeft hij den persoonlijken eigendom. Wie zal hier alles regelen zoowel dat allen gelijk zijn of krijgt ieder volgens zijnen nood en begeerte in de palen der mogelijkheid De vraag is weer waar is de gelijk heid En neemt gij de ongelijkheid aan, (door natuur zelve zijn wij ongelijk) waar om valt gij den privaateigendom aan, 'tis te zeggen, de ongelijkheid in de huidige samenleving? Gij neemt de ongelijkheid in het werk aan en verwérpt die in den eigendom, in het kapitaal, en wat is ka pitaal anders dan opeengestapeld werk, dan vergaderde vruchten van deri arbeid? Voor de nijverheid is de schreeuw der zoogezegde volksbeschavers l'usine a Vouvrier de werkhuizeo en fabrieken aan de werklieden, de mijnen aan de mijnwerkers Als de werklieden aan de profijten der bazen zullen deel genomen hebben, zal de armoede uit de wereld verbannen zijn beweren ze dagelijks. Rim ram is 't vriendjes Hier heeft ge- lukkiglijk de ervaring gesproken en in 't voorbijgaan heb ik eenige feiten aange stipt, hier en daar opgeraapt. Daar zulke bewijzen de welsprekendste en beste weêrlegging van het. socialismus is, geef ik ze hier met aanduiding van hunnen oorsprong. 1° De strijd om het dagelijksch brood door Hoogleeraar Brants.bl.315. Men beeft, zegt de geleerde staatshuishoudkundige, het zeer zelden voorbeeld eener uitbating in hel gemeen. Zij is van 1293, jaar wan neer graaf Roger de Foix aan de bewo ners der vallei van Vic-Dessos (heden in 't departement Ariège), de onverdeelbare uitbating der ijzermijnen van Rar.cié al- stond. Welhaast ontstonden schrikkelijke misbruiken die achtervolgens het terug nemen noodzakelijkte niet van den eigendom maar der deelneming in 'i be stuur. 2° Een ander proefneming door een par ij/er nijveraar in 1848, ten tijde der nationale werkhuizen, gedaan is ons door M. Ad. Thiers verhaald in zijn boek over den eigendom bl. 149 tot '51 belgische uitgave van 1848, door den Patriote meegedeeld. Mijne dochter, ik heb daar gegronde redens loe, antwoordde de moeder, overigens wij zijn nog in rouw over eeneu bloedverwant, en gij moet weten, dat de welvocgclijkheid in dit geval ver biedt openbare vermakelijkheden bij te wonen. Maria pruilde een weinig, doch glimlachte spoe dig weder echter kon noch l.aar misnoegen,noch hare daaropvolgende vleierij barer ouders van be sluit doen varanderen. Misschien bekommerde zij zich in den eigenlijken zin weinig om het dans feest, maar de tegenstand, dien zij ontmoette, maakte hare begeerte nog heviger en deed haar onverzettelijk zijn in hare ongehoorzaamheid, iets hetgeen zij vroeger nooit was ge weest. Ik zal toch gaan I zegde zij halfluide. Rampzalige gedachte, onvoorzichtig woord, dat door een gretig oor opgevangeuj werd, namelijk door den meestergast van M. Laudais, een jonge ling van veel talent, doch die zieh dikwijls aan eene gcldverkwistende handelwijze overgaf. Hij was ouderloos cn woonde met zijne zuster iu de stad. 's Jongelings onmisbare talenten zouden evenwel M. Laudais niet hebben kunnen beletten hem weg te zenden, en dit zou ook ongetwijfcTd gebeurd zijn, ware hij niet dc zoon geweest van een zijner oude vrieuden, die hem de zorg voor den jongeling op zyn sterfbed aaubevolen had. Gij verlangt dus zeer om naar dit dansfeest De wanorde kwam dagelijks in de werkhuizen voor. Men stond zich geerne lusschenpoozen toe, wanneer men aan dees of gene manifestatie wilde deelne men, wat alleen aan de werklieden scha de toebracht, want de eigenaar en be taalde maar bet afgedane werk, (Deze afkoop moest hun nochtans veel bevoor- deeligen daar het hen een hoop moeilijk heden en twist spaarde om hunne voort brengselen uit te venten. Men werkte weinig zelfs wanneer men tegenwoordig was en de voorzitters der werkhuizen, met de handhaving der orde en het overzicht van het werk belast, wierden twee- tot drijmaal per veertiendagen veranderd Indien men lijk vroeger gewerkt had gedurende de drij maanden dat de fabriek ten hunne dienste was, zou zij 367,000 fr. moeten ontvangen hebben voor hand werk in plaats van 197,000 fr. niettegen staande de eigenaar hunne voortbrengse len aan 17 °/0 hooger betaalde dan de gewone prijs. 3° Van een derde feit heb ik reeds ge sproken het is onlangs voorgevallen te Lorette (Loire) in Frankrijk en staat ge boekt door M. Horion. De sociale questie Luik 1888. bl. 93. In Den Denderbode van 5 April schreef ik Heel onlangs hadden een aantal werklieden de exploi tatie'van eene koolmijn in 't gemeen te Lorette. Dit heeft sobere en wankelbare uitslagen opgeleverd, hunne winst was kleiner dan hun vorige daghuur. Wat óieer is, en dit geeft ons een schoon ge dacht der socialistischen staat der toe komst,welhaast vervielen zij in wanorde; de oneenigheid zette er zich tusschen, de eene wilde voor de andere niet wijken. Allen wilden 't gezag voeren, niet eene gehoorzamen. Slechts onder de onbeperk te meesterschap van een der oude eige naars kon de uitbating voortgezet wor den. 't Zijn dus hersenschimmen, vol strekt onbekwaam den werkman in iets te helpen waar de socialisten naartoe ijlen! RIK. Eendracht is macht luidt onze vader- landsche leuze, bondige uitdrukking der schoonste waarheid van de algemeene ge schiedenis. Willen wij dus in den tegen- woordigen strijd tegen de vijanden van onzen Godsdienst en der huidige maat schappij, der. zegepraal behalen is het volstrekt noodig al onze krachten te ver eenigen en ons onder het vaandel van Orde en Deugd te rangschikken.De socia listen, zelfs progressisten en radikalen al volk van eenen deesem moeten wij iu hunne oordrachten (wier getal dagelijks vermeerdert) op den buiten volgen en hutmesocial huishoudkundige leugens ver gruizen. Op ieder hunner vergaderingen moeten 5 6 onzer mannen tegenwoordig te «aai), jufvrouw Maria, iluislerde de bedoelde meestergast haar een oogenblik later toe. Wel ja, belix, ik heb het ai deu ganscbe dig gevraagd, doch alles is te vergeefs. Wat gij zegt, maar mij dunkt, dat uwe moe der u toch niets kan weigeren. Geloof niet, dat zij het mij zal toestaan, daar ben ik zeker van.... En toch ga ik er heen 1 Maar hoe zult gij dat aanleggen Maar wacht voegde hij er na een oogenblik bede nkens bij, wil ik u een middel aan de hand doen Luisternadat uwe ouders ter ruste zullen zijn, sluipt gij stille- kens dc deur uitmijne zuster en ik zullen u daar wachten, en zij zal voor uwe kleeren zorgen. Daa renboven, om niet gekend te zijn, kunt gij een half masker voordoen, even als de aanzienlijke bur gersvrouwen dragen. Maar is het niet een groot kwaad, dat ik ga bedrijven 1 Kwaad gij zijt immers bij mijne zuster, die uwe vriendiu is en als een braaf meisje bekend staat 1 De dag van het feest brak aan. Maria deed zooals zij beloofd had. Zoodra zi hare ouders ingesluimerd dacht, stond zij stille- keus op, voorzag zich van den grooten sleutel der huisdeur, draaide hem zachtjes in het slot urn en sloot de deur. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1