NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 5 Mei 1891, 10 centiemen per nummer 45ste Jaar N. 2562 ABOmEMEMTPRIJS I ANNONCENPRMS l'oliiiek overzicht. SCHULD EN BOETE. De Grondwet en hare herziening. Een en ander. DE DENDER-BODE Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor ses maanden fr. f,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 3f December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, *1° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque »dm. AELST, 2 MEI 1891 Holland. Het debat over de leger- wet werd donderdag voortgezet. M. ROELL leverde een uitvoerig be toog ten gunste van het ontwerp. Hij wees er op, dat Thorbecke, De Roo, De Beer.Poortugael en thans deze regeering allen erkenden, dat Neêrlands verdedi ging onvoldoende en voorziening nood zakelijk is, eene actieve verdediging te kunnen voeren en onze onzijdigheid ern stig te kunnen handhaven. Terwijl alle andere stelsels duurder en drukkender zouden zijn, is het thans voorgestelde veel goedkooper en voldoet het aan de eischen. Alleen ten aanzien van de wijze van dekking der uitgaven verlangt hij meer licht. Hij hoopt dat de minister de hoofdbeginselen niet zal prijs geven. M. VERMEULEN (onze moedige katho lieke strijdgenoot en hoofdopsteller van De Tijd) stelde eene nieuwe ordemotie voor «De Kamer, van oordeel dat te zware financieele en persoonlijke lasten bij dit ontwerp aan de natie worden opge- legd, terwijl de verdedigbaarheid des lands daardoor niet op voldoende wijze wordt gewaarborgd, gaat over tot het orde van dendag. M. VAN KARNEBEEK meende dat dit ontwerp een einde zou maken aan de moedeloosheid omtrent onze verdedig baarheid, die nadeelig werkt op de energie. M. HUBER meende dal de oppositie den minister moet leeren, niet te streng te blijven bij zijn eischen. Hij wees op veel willekeurige voorschriften in de wet, waardoor hel rechtsbewustzijn wordt gekreukt. Intrekking daarvan was plicht. Hij bestreed de motie-Vermeulen als voorbarig. Bismarck gekozen te Geestemunde.. Ziedaar Bismarck lid van den Rijksdag De telegraaf stuurt ons reeds den uit slag van 58 kiesdistricten, doch over de algemeene uitslag kan geen twijfel meer bestaan. Tot hiertoe zijn de cijfers als volgt - Prins Bismarck 7231 stemmen. Schmafleld, socialist. 4753 Klacht van het Vatikaan. De aposto lische nuntiussen in het buitenland zijn door den cardinaal - Staatssecretaris Rampolla uitgenoodigd om bij de respec tieve gouvernementen aan te dringen op de ernstige schaê, die liet Vaticaan, de basilieken en de kerken van Rome door de vreeselijke ontploffing van 23J april geleden hebben alsook op het voortdu rend gevaar, waarin de laatste wijkplaats 1" vervolg. Hoe zal ik nu weer binnenkomen vroeg zij aan Felix en zijne zuster, die haar op de straat wachtten. Dat is zeer eenvoudig, antwoordde hij. Wij hebben immers den sleutel. Kom geef mij hem te bewaren, vervotgdc hij als wij naar huis keeren geef ik hem u terug. Maria kleedde zich ten huize der zuster van Felix met eene koortsachtige opgewondenheid, want zij gevoelde dat zij eene misdaad beging. Zij beloofde ziel), wei is waar, ccnig genoegen, maar haar bert was toch beangst voor het schul dige feit, dit zij pleegde. Zij sprak veel en luid alt om dc waarschuwende stem van haar geweten tot zwijgen te brengen. Zoodra zij iu de feestzaal gekomen waren, ver wijderde Felix zich, dewijl, volgens hij zegde, zijn bijzijn licht oorzaak kon wezen dat de jufvrouwen werden herkend maar opdat zij niet alleen terug zoude keeren, zeide hij hem na bet eindigen van het feest zouden wachten. De schilterehde verlichting, de wegslepende mu. des Pausen en de kunstschatten der Eeuwige Stad verkeeren, door de nabij heid van nog andere poeiermagazijnen. De pauselijke encycliek betreffende de sociale kwestie zal tegen Sinxen verschij nen. Naar den loop der zaken ie oordeelen, zullen wij waarschijnelijk, binnen eenige maanden de algemeene kiezingen heb ben, voor bet samenstellen eener Volks kamer met de herziening van eenige artikelen der grondwet belast. De be langrijkheid zulker kiezingen, waarvan de toekomst van onze onafhankelijkheid afhangt en het geluk en rust en vrede van ons dierbaar vaderland is te klaar om er moeten op te steunen en te groot om de zaak niet met eene zekere onge rustheid te aanschouwen en om niet al onze wakkere strijders aan te zetten zich tot dien grooten dag bereid te ma ken. Dat de herziening aanslaande is en door het huidige kiezerskorps zal aan genomen worden leidt maar weinig twij fel. Welk stelsel zal de bovenhand hebben? Welk den voorkeur der kiezers wegdra gen 1 Welk is het beste, het meest ge schikt om de belangen der beide poli tieke partijen niet te krenken Want de herziening mag geen pariijgecst mee brengen, geen politieke haat bergen zij moet gesteund zijn op goede ware en juiste grondbeginselen zij is het werk niet van de eene of andere kliek maar het werk der Volkskamer die immer de belangen van het volk voor 't oog moet hebben en deze van zijne partij in eene zaak van zoo groole belangrijkheid voor 't oogenblik vergeten. Welk stelsel is hel meest in betrek met onze gewoonten, den geest en belangen van hel volk Deze vragen, die onze wetgevende Kamers welhaast zullen te beantwoor den hebben, *>n wier belang aan niemand ontsnapt, wil ik zoo bondig mogelijk aan de lezers van Den Denderbode uiteenzet ten Om er het begrijp van te vergemak kelijken wil ik de vraag van haren oor sprong of opnemen en ze onder 't licht der hedendaagsche geschiedenis onder zoeken. Bij besluit van 0 October 1830, benoemde het voorloopig bestuur eene Commissie met het vormen van een grondwetsontwerp gelast en achtte het noodig ter zelfdertijd al hare aandacht in te roepen op de belangrijkheid der kiesvraag om dit stelsel te kiezen dat, volgens de uitdrukkingen van het be sluit, het gunstigste aan het volk moest wezen. Niettegenstaande de eischen van priester de Foere, afgevaardigde van Brugge in het nationaal kongres, niette genstaande het voorbeeld dat in de kie- zingen van het congres gegeven werd, waar de diploma's van doctor der Hoo- zick en dc fraaie klcedingen «leden in den aanvang Maria hare vrees vergeten echter verminderde allengs meer en meer hare belangstelling en immer stijgende onrust voor een vrccselijk voorgevoel, dat zij niet van zich kon werpen. Kom, iaat ons naar huis gaan, zegde zij ang stig tot de zuster van Felix. Wjj moeten toch mijnen broeder wachten Neen, ik ben zoo ongerust, hel is alsof ik mij op cenc brandende plaats bevind laat ons toch gaan, ik smeek er u om. Maar Felix heeft den sleutel. Wij zullen hem buiten de deur wachten. Daar is bet koel, langs de rivier, maar hier is het mij te benauwd. Wij kunnen immers in deze kleeding niet op straat gaan. tiij hebt gelijk, cn dan zal ik bet later aan mijne moeder.... Wel waar zijn uwe gedachten ?Stel u gerust mijn broeder zal wel spoedig bij ons zijn. Doch het eene uur volgde het andere, de ruime zalen werden ledig en Felix kwam niet. Maria zag de leergasten en werklieden haars vaders, die er allen tegenwoordig waren, haar voorbijgaan, cn zij sidderde op het denkbeeld, dat haar vader, als bij bun dc deur wilde openen, den sleutel niet voor gescholen het kiesrecht hadden geschon ken, wierd het stelsel der bekwaamheid verworpen en de grondcijns alleen be houden. In het ontwerp zelf was niets bepaald, alles was aan een bijzondere kieswet overgelaten, maar door den in vloed van een vooruitstrevend liberaal van den tijd Defacqz, die het overheer- schen der kaïholieken vreesde, wierd een maximum en minimum vastgesteld die idO florijnen niet mocht te boven aan noch onder de 20 dalen. Dit wierd het aangevochten artikel der Grondwet. De nadere bepaling was de kieswet overgelaten, die dan ook na de aanne ming der grondwet onmiddelijk op het tapijt kwam. De cijns wierd naar de be langrijkheid der plaatsen geregeld van 50 lot 80 florijnen voor de steden, vol gens hunnen rang eii 20 tot 30 voor den buiten. Dit duurde tot in 1848. Onder den in vloed van buitenlandsche gebeurtenissen cn omwentelingen, die in Frankrijk het algemeen stemrecht, meêsleepte en in Duitschland de Volkskamer van Franck- fori in 't leven riep, wier kiesprogram- ma, na hare verdwijning, door prins Bismarck ingevoerd is geworden en in voege gebracht, door den drang ook zij ner immer vooruitstrevende gedachten aangezet, deed het liberaal homogeen ka binet Rogier-Frère de verschillige cijns verdwijnen en nam dan ook liet minimum 20 florijnen of 42,32 fr. als algemeene gelijkvormige basis voor het kiesrecht in aan. Dit stelsel gaf den voorrang aan de steden en bracht de verplettering der be langen van den builen, die in een libe raal programma een betrekkelijk kleine plaats bekleeden, door die van de steden te weeg. Deze verandering was, lijk men het licht begrijpt in het voordeel der libe ralen meer kiezers in de groote steden vormen was adepten voor hunne gedach ten aanwinnen. Deze haastige maatregel was te betreuren want wilde men sedert het kiezerkorps uitbreiden dan moest men of wel den geest van de grond wet verkrachten, en meer als gevaarlijk spel, of tewel tot de herziening van den tekst van artikel 47 en anderen overgaan. Beide middelen zijn aangewend ge worden. De wereld draait rond zegt oen vlaamsch spreekwoord en met hem loopen de gedachten immers verder in hunne ontwikkelingen en wentelingen voort.Welhaast was men met 't cijnsrecht niet meer te vreden, men wilde een nieuw kiesstelsel invoeren en ariikel 47 die het kiesrecht zoo streng inkromp als een \ermolmde steen (Balisaux) uit het grooische eu prachtig gebouw doen verdwijnen! Met andere gedachten, an dere toestanden ook andere kieswetten. De gedachten van cijns en voorrecht waren verouderd, nieuwere denkbeelden van meer gelijkheid er. staatkundige rech ten hadden hunnen weg gemaakt en aan- klevers gevonden, een nieuwe samenle ving was ontstaan die de maatschappij zijn bed zoude vindeu, waar hij hpm gelegd had. Haasten wij ons, zeide zij, de zuster van Felix met zich trekkende. Maar Felix was nergens te zien. Maria hoopte hoopte hem voor liet huis harer ouders aan te treilen, doch daar was hij evenmin. Hemel I He mel wat vang ik aan riep i-ij in doodelijkcn angst uit. Intusschcn waren dc leergasten haar genaderd en kort achter haar gekomen de beide meisjes verborgen zich in een duisteren hoek, en wachtten bevend cn angstig af wat er gebeuren zou. Drjj. maal viel de klopper met geweld op de deur zonder dat er op deze aanmaning gehoor werd ge geven. Een vierde slag hleel even als dc eerste onbeantwoord. Wat mag die doodsche stilte toch beteeke- nen T vrorgen de werklieden elkander beur telings. Zou l.ier soms een ongeluk gebeurd zijn Op deze woorden kwam een meisje schielijk na derbij. Het was Mariu elkeen erkende haar terstond. Van welk ongeluk spreekt gij daar f vroeg zij augslig. Zeg, zeg mij spoedig, wal hier sedert gis teren avond kan gebeurd zijn I Niemand durfde haar antwoorden. Jntusschen van 1830 maar in hare verouderde be- standdeelen geleek. In eene vergadering der liberalen den 13 Juli 1870 te Brussel gehouden liet men een programma uit gaan, waaronder de politieke hervor mingen, het toestaan van 't stemrecht zich bevond, zonder voorwaarde van grondcijns, aan burgers die eene ont wikkeling bezaten waarvan den graad door de wet moest bepaald worden. Nauw was het katholiek kabinet van d'Anethan tot stand gekomen of in de Volkskamer, waar als dan voor de eerste maal deelgangers van het algemeen stem recht waren, daagde een herzienings- onlwerp op des artikelen 47, 53, 56. Het in aanmerking nemen wierd nog- ihans verworpen door 73 stemmen tegen 23. De Volkskamer telde dus in 1870, 23 partijgangers van een nieuw kiesstel sel en, even als nu hadden zij vergeten te zeggen wat zij in de plaats wilden stel len. Onder hen moet men M. Graux tel len die zich in 1870 in een kiesomzend- brief als verdediger der onmiddelijke herziening verklaarde, belofte, die hij later, ais hij aan 't schotelken zat, zoo deerlijk heeft vergeten om in 1890 weer een heete voorstaander van'veranderin- gen in 't kieskorps te worden. Het gevolg dezer vraag van herzie ning was eene vermindering van grond cijns voor 't kiesrecht van provincie en gemeente, den 16 Mei 1871 gestemd. In 1878 viel het ministerie Malou on der den druk zijner eigene gematigheid. Men zou gedacht hebben, dat de liberalen die immer en overal, als voorstanders zich uitgaven der uitbreiding van het kiesrecht, de gelegenheid te baat zouden nemen om de herziening aan te vangen en een massa nieuwe kiezers tot de slem bus te aaavaarden. Dit gelooven waar hun karakter niet kennen. Iti 1878 waren er 125,069 alge meene kiezers. Twee wetsontwerpen, achtervolgens den 26 Oogst 1878 en 26 Juli 1879 gesteniti verminkelden het kie zerskorps ten hunne voordeele en brach ten 't getal kiezers op 116,090. Een groot getal boeren hadden 't stem recht verloren. Deze wetten, die M. Pi- card als partijwetten schandvlekte,waren bijzonder tegen den buiten gericht daar deze conservateur van natuur is en niet gestemd om 't maconniek gespan in zij nen oorlog tegen Kerk en School te vol gen. Door deze wilkeurige maatregel wierd 'tverschil der verhouding tusschen de kiezers van stad en buiten nog ver meerderd. M. Janson, de held van het algemeen stemrecht, stemde die bedrogwetten met volle handen maar gevoelende dat zijne daden in tegenspraak met zijne grondbe ginsels en woorden waren, gaf hij den 24 April 1882 in den Casino Gretry, boule vard d'Avroy te Luik den schoonen vol gende uitleg Men heeft ons de dwaaste, belache lijkste wetten doen stemmen; ik heb ze aangenomen omdat ik ze aanzag als zoo ging men voort met zoo hard cn zoo herhaaldelijk op de deur te kloppen, dal hel een wonder scheen, dat niemand in het huis ontwaakte. Denkt gij, jufvrouw, vroeg een der leergas ten, dat M. Laudais zooveel geduld bezit om zulk een leven aan tc hooren, zonder te antwoor den Maar Maria antwoordde uiet zij was als zinne. loos van smert en vertwijfeling. Intusschcn hadden dc voorbijgangers, die van gemeld feest gekomen waren, voor het huis van den goudsmid pest gevat. Eindelijk kwanten ook de politie-agcnten, en op hun bevel werd dc deur opengebroken. Maria ijlde het eerst liet hub binnen, dat zij eenige uren vroeger zoo gerust en gelukkig ha 4 Veria ten. Zij ijsde op 't zien der verwoesting, die allcrwcge was aangericht alle kisten, kassen en toogladcn waVen opengebroken al het kostbaar goud en zilverwerk was geroofd. Maar dit alles was nog niets bij het j lierlver- schcurend tooneel, dat zich aan de arme «Maria vertoonde, toen zij den trap was opgeklommen;* die van den winkel naar het slaapvertrek ham ouden geleidde. Zij gaf een vreeselijken gil cn emsklaps hoorde men een dof gebons, als van een lichaam, dat bewusteloos op den grond valt. Men veel pijlen in de borst van het cijnsre giem gericht. De weerde van zulke verklaringen laat ik liefst onbesproken. Dagelijks schreeu wen dat er meer kiezers moeten komen en kie/ers door eene dwaze pariijwet, het stemrecht ontnemen kan politiek zijn maar schetst het karakter van den man onder een weinig voordeelig daglichten gaat waarschijnelijk niet hooger dan tot volksbedriegerijMundus vult (lecipi S Om de macht der liberalen te slerken en het getal aanhangers, die zij dagelijks door de hevigheid van hun politiek ver loren te herstellen, wierd ten voor leele der vreemdelingen bijzonder der prote- stantische duitschen van Antwerpen, meest geuzen, de kieswet van 6 oogst 1881 gestemd. Ondertusschen hadden de partijgangers der herziening den moed met verloren. In Juni 1883 kwam de vermoedelijke voorzitter der toekomstige belgische re publiek met een nieuw herzieningsvoor- stel voor den dag. Dit maal was het in de belangen niet der liberalen de herziening aan te nemen, ook was het getal barer aanklevers op meer dan de helft neerge zonken van 23 op 11 gedaald. Onder een katholiek ministerie willen de liberalen de herziening daar deze de ontbinding der Kamers meêbrengt en daar zij hopen dat de kiezingen hen dan weer aan 't beheer zullen brengen, zich wel belovende dan de herziening te laten vlotten, ais zij zelfs aan 't scholelken zit ten, dan wachten zij zich wel deze koord aan te raken. Belang, en niets anders dan belang is de drijfveer, het grondbeginsel van han del en wandel van den liberaal. Na de gedeeltelijke kiezing der laatste maanden van verleden jaar te Brussel, waar oud-minister Graux op M Theodor den kandidaat der Ouafhankelijken door de voreeniging met de socialisten en re publiekeins, wier hulp hij in het Maison du Peuple was gaan afsmeeken, den ze gepraal met 1700 stemmen behaalde, kie zing die over de herziening der grondwet liep en als plate-forme electorale had gediend, wierd voor de derde maal een ontwerp van herziening door Janson, Grosfils en C° voorgedragen op de buree- len der Kamers neêrgelegd. M. Woeste, de moedige voorkamper der katholieke partij verzette zich tegen het aannemen van aanmerking; het hoofd van 't mini sterie M. Beernaeri integendeel sprak er voor en trok gansch dc rechterzij naar zijnen kant en het ontwerp werd met eenparigheid door de Volkskamer in aan' merking genomen. RIK. Nota der redaktik. De Denderbode heeft zich tot hiertoe vijandig verklaard van alle herziening onzer Grondwet, doch van den anderen kant heeft hij zich ook voorstaander verklaard van eene wijze uit breiding van het kiesrecht en dit vooral om den onge lijkheid te doen verdwijnen die hedendaags tusschen de stedelingen en buitenlieden bestaat. De buiten wordt door groote en mindere steden verpletterd; in de spoedde zich naar boven... Maria lag bewageloos uitgestrekt aan den ingang der kamerdeur... Te midden van liet vertrekken lagen dwars over eik anderen dc bebloede lijken van M. Laudais cn zijne vrouw, alsmede de bejaarde, trouwe dienst meid, die ongetwijfeld op hunne noodkreten toege schoten wus om haren meester en hare meesteres tc verdedigen en ook met hen te sterven. Langs waar hebben de moordenaars zich toch cenen weg gebaand, om hier tc komen vroegen alle aanwezige, die, op het zien van die gruwelen, geen spoor ontdekten van eenige gepleegde huis braak Er verliepen eenige dagen, aan den weerdigen burger Laudais en zijne echtgenoote, die op eene xoo jammerlijke wijze om het leven waren gebracht werd eene eervolle begrafenis bezorgd, en na dat de treurige plechtigheid reeds lang volbracht was, w ist nog niemand den geheimzinnigen sluier op te lieffeu die dit ontzettend voorral bedekte en ieder verloor zich iotusschen iu allerlei gissingen. Men beklaagde vooral de ame Maria, die de smart waanzinnig maakte en die na deze plotselinge, ge- wcldigc dood barer ouders an na den grooten dief stal, waarmede die moord was vergezeld geweest. steden freft men 3. 4 en soms 5 algemeene kiezers aan tegen een enkel op den buiten. Nemen wij ons arrondissement Aalst tot voorbeeld. De drij steden Aalst. Geeraardsbergen en N'inove heb ben eene gezamenlijke bevolking van 44 duizend zie len, entellen ook te zamen, 1078, algemeene kiezers, 't zij iets meer dan 24 per duizend inwoners. De gemeenten integendeel met eene gezamenlijke bevol king van ongeveer 123 duizend zielen, tellen slechts te zamen 1534 algemeene kiezers of 8 KIEZERS PER 1000 IN\VOONERS. Dus m die steden 3 kiezers tegen een op den buiten Indien die zoo schreeuwende onrechtveerdigheid slechts door eene wijze herziening der Grondwet kan uitgeroeid worden, dan willen wij ons in dc rangen der herzieners scharen.Doch w jj stellen als uitdrukke lijk besprek dat de voorwaarden om het kiesrecht te kunnen bezitten in de Grondwet worden ingelascht en dit om de partijaanslagen te keer te gaan gelijk dezen waara.m de liberalen zich in hun uitslui'elijk voordeel, reeds meer dan eens hebben plichtig gemaakt. Wat dc geevenredigde vertegenwoordiging betreft, blijven wij bij ons gedaelit, namelijk dat dit stelsel, heel schoon in theorie, in de praktijk eene onuitvoer bare dwaasheid is en dit willen w|j later bewijzen. In een der zittingen van de Midden- afdeeliug drong M. Frère er op aan dat kortelings liet verslag over de herziening zou neêrgelegd worden. Nu, hierdoor ontstond er eene hairplukkerij tusschen MM. Frère en Janson. M. Frère vroeg aan M. Janson of hij aldus handelde om de algemeene werk staking te vermijden. En op hoogen loon voegde hij er bij dat hij wel besloten was niets toe te geven aan de bedreiging van algemeene werkstaking. Hierin overigens beeft M, Frère vol komen gelijk. Volgens de Etoile Beige voegde M. Frère bijtenden uitdagend er nog deze woorden bij Ik zou ze wel eens willen zien wagendie algemeene werkstaking En Al. Janson, de zoogezegde toekom stige voorzitter der belgische republiek, bleef zoo stom als een steenen beeld De organen van 't radtcalismus spu wen dan ook vuur en vlam tegen M. Frère. Het Journal de Gand - slingert de volgende woorden naar 't hoofd van den verstokten doctrinair Die woorden indien zij waarlijk wer den uitgesproken, getuigen dat het Op perhoofd der doctrinaire partij iu eenen staat van slompzinnigheid is vervallen die aan kindschheid grenst. Wat moet men hieruit afleiden Onbe twistbaar dat Je herziening nergens meer vastberadene tegenstrevers ontmoet dan in de doctrinaire partij die ze in den be ginne het hevigste voorstond en als dringend noodzakelijk uitriep. Het Gentsche socialistische orgaan Vooruit voert nog eene geweldigere taal tegen M. Frère. De Vooruitmannen noemen hem eenen volksbeul, eenen volkshaterdie dorstig is naar volksbloed Zieldaar eene schets van den gespan nen toestand dien onder de Br.-.'s heersch t geheel geruïneerd cn behoeftig geworden was. Im. mers, men verzekerde, dut er van het aanzienlijk vermogen van M. Laudais nauwelijks zooveel wa® overgebleven, om aan dc verplichtingen, die h)J als koopman nog te vervullen had, naar behooren tc kunnen voldoen. Maria, ten prooi aan eene heete koorts, scheen ongevoelig voor al wat baar omringde. Zjj had hevige zenuwtoevallen, waarin hare ver beelding op de gevoeligste wijze gespannen en geschokt werd, cn waarna zij tot zulk eene volslagene gevoel- en machteloosheid verviel, dat men elk oogenblik gelooide dat zij ging ster ven. Toen zij, na 10 dagen in een hopeloozen toestand te hebben doorgebracht, weder een weinig tot zich zelve kwam. was hare eerste gedachte om naar Felix te vernemen. Men antwoordde haar, dat hij op den avond van het feest verdwenen was cn dat alle pogingen, om hem op tc sporen, tot dusverre vruchteloos gebleven waren. - Ik had mij dus niet vergist zuchtte zij. O God I O God zult gij mij ooit vergeving scheuken! (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1