De Herziening. De 1 Mei. Afdeeling vanBloemteelt. STUDIEBEURZEN. AI ET DE BOLLE M. Neujean zegde deze week in de Volkskamer dat de Geestelijkheid den persoonlijken dienstplicht versloot, om dat zij vreest hare heerschappij op de buitenlieden te verliezen. Dus, en het is onbetwisbaar, die woor den kunnen niets anders uitgelegd wor den dan door 't volgende Wij, liberalen, radikalen en socialisten willen den persoonlijken soldatendienst invoeren om de Geestelijkheid te ver dringen en in hare plaats het meester schap over de buitenlieden te verkrijgen. Wat ons betreft, wij gelooven dat er nog om den donder veel water naar de zee zal affoopen eer de liberalen en gansch hunnen aanhang er in gelukken zullen bij middel van het alle man soldaat het vertrouwen der bewoners der kleine steden en van den buiten te verwerven. De toekomende kiezingen zullen eens te meer bewijzeu dat onze bevolkingen in overgroote meerderheid de heerschappij van den militairen Slokop hoogst vijan dig zijn. Tabakbelasting. —Een accijnsrecht van een centiem en half per tabakplant is ver schuldigd door dengene die, als eige naar,erfpachter, vruchtgebruiker of huur der, de beschikking heeft over den grond waarop de tabak geplant is. Nochtans is het toegelaten ten hoogste «en getal van 80 planten belastingsvrij te teelcn, op voorwaarde dat de planten re gelmatig voor 1 Augustus zijn aangege ven en dal het gezamenlijk getal planten niet boven de 80 gaat maar de vrijdom waarvan spraak is, mag niet worden toe gestaan dan aan een lid van eene zelfde familie, wanneer de bebouwing onver deeld is. Eenieder is gehouden, voor 1 Augus tus, de aangifte van zijne tabakplantin gen te doen, met aanduiding van het ge tal plaDten die er zich op bevinden. De aangifte rnoet besteld worden aan den ontvanger der accijnsen van het ont- vangslgebied. Vermindering van posttarief. De Indè- pendance over eenige dagen eenen brief van M. Henniker-Heaton, waarin eene overeenkomst werd voorgesteld tusschen de engelsche en belgische regeeringen, ten einde het brievenport tusschen de twee landen op tien centiemen te bren gen. De schrijver bewijst dat de vermin dering niet tegen de Parijzer conventie zou zijn en raadt de belgische regeering aan, een voorstel in dien zin te doen aan het Congres der Algemeene Postvereeni- ging, 't welk in den loop der toekomende maand te Weenen zal vergaderen. Parasiten der tanden. In de medische Academie te New-York las dr Bowdtich eene verhandeling voor over de dierlij ke en plantaardige parasiten, die de tanden aantasten. Microscopische onder zoekingen der zelfstandigheid, welke zich op de tanden en het tandvleesch van meer dan 40 personen uit alle klassen der maatschappij afgezet had, bewezen bijna in ieder geval de aanwezigheid van dier lijke en plantaardige parasiten. Van de dierlijke parasiten waren er 4 soorten, en van de plantaardige eene of twee aangewezen. Slechts bij die personen vond hij er den mond geheel van bevrijd, die hunne tanden dagelijks viermaal rei nigen en éénmaal zeep aanwenden. In alle gevallen was het aantal parasiten des te grooter, hoe meer de reinigheid ver waarloosd werd Tabaksrook en tabaksap dooden deze parasiten niet, evenmin choorhoudend water, de gewone tand poeiers, soda, koolzure ommoniak, enz. De aanwending van zeep doode ze echter oogenblikkelijk. Hieruit moet men be sluiten, dat de zeep het beste en ge- schikste middel is tot reinigen der tanden mits men daartoe slechts de zuiverste wille zeep kieze. De midden-afdeeling der Kamer gelast met het onderzoek van het voorstel be treffende de herziening der Grondwet heeft zich in hare vergadering van woensdag bezig gehouden met het refe rendum. Men weet dat volgens het voorstel der regeering de Koning het recht zou heb ben voor of na dé stemming der Ka mer een referendum der natie uit te lok ken over de wetten die aldaar voorge steld of gestemd zijn. MM. Frère Orban en Sainctelette ver klaren zich volstrekt vijandig aan het referendum voor en na de stemming der Kamer. M. de Borchgrave verdedigt het begin - sel van bet referendum, maar maakt zijne voorbeboudingen aangaande de toepas sing van het beginsel. MM. De Landtsheere en de Smet de Naeyer vei Klaren zich in 'alle geval reeds tegenstrijdig aan het referendum der natie voor de stemming der Kamer. Zij verklaren dat de aanneming van dit beginsel in zulke voorwaarden de vernie tiging is der macht van het Parlement. Op voorstel van M. De Lantsheere zal men over hel in bespreking zijnde be ginsel nieuwe inlichtingen vragen aan de regeering. De 4 Mei, de rustdag der arbeiders klas, met zooveel gekletter aangekon digd, is overal in ons land rustig afge- loopen. Aalst. De Socialisten hebben zich hier bepaald de roode vlag te heeschen aan hun lokaal, ter herberg De Stad Gentbij Lenoir-Van de Voorde, Moor- selsche Baan, nabij het stedelijk slacht huis. Daar het uithangen der roode vod hier door een politiereglement verboden is, werd er door de politie aan Lenoir bevel gegeven ze in te trekken en hij on derwierp zich onmiddelijk. Doch gansch den dag werd ze voor een der vensters tentoongesteld en kwamen eenige gezel len haar groeten. De heeren Vander Smissen broeders Cotonnière Alostoise) hebben eenen brief ontvangen van wege den Socialistischen Club gevestigd, in de hier hooger bedoel de herberg van Lenoir, waarbij zij ver zocht werden hunne werklieden op 4 Mei te laten rusten. De heeren Vander Smissen hebben hunne werklieden geraadpleegd; zij hebben hen de vraag gesteld Wilt gij op l Mei een rustdag hebben De overgroote meerderheid, bijna allen antwoordden Werken 1 Werken. 't Is uit deze antwoord dat de ruzie is gesproten tusschen eenige werklie den dezer fabriek die een bijzonderen socialistischen bond hadden gesticht nog niet verbonden aan Vooruit van Gent iets wat er later wel eens zou van geko men hebben. Gelijk wij. het woensdag zegden is de club ontbonden en zijn de gestorte gelden zondag namiddag ver deeld geworden. Geene andere heeren fabriekanten ont vingen dergelijken brief. Gent. Vrijdag morgend hadden uit- deelers van strooibriefjes post gevat aan al de fabrieken der stad, om briefjes uit- tedeelen. Daar het juist vrijdag was hebben de socialisten de gelegenheid waargenomen om een bijzonder strooibriefje uittedeelen aan de buitenlieden die naar de markt gekomen waren. De socialisten zeggen in hun Briefken hoe voordeelig het zou zijn Dan zouden de lasten gelegd worden op het fortuin der rijken bier, suiker, genever en vleesch zouden niet meer belast zijn, zegt het briefje. In Frankrijk nochtans heeft men het algemeen stemrecht en die waren zijn er meer belast dan hier. Wij meenden ook dat de socialisten tegen den genever waren en in hun briefje klagen zij datde genever T3 cen tiemen belast is en de wijn maar S3. Dat zijn de voorstanders van de matig heid, eh, en bestrijders van het alkooi* lisme of geneverziekte Dan zouden de pachten, zegt het briefje nog, get egeld worden volgens de opbrengst en de rijke grondeigenaars zouden, om le beginnen verplicht worden de pachten af te slaan. Om te beginnen zegt het briefje. Het zegt niet waartoe de grondeige naars, groote of kleine, zullen verplicht worden om te eindigen 't is te zeggen dat allen van hunne goederen zullen be roofd worden, als zij daarbij niet worden in 't gevang gestoken of uit het land ge jaagd. Dat zegt het briefje niet, omdat het weet dat de buitenlieden nog te eerlijk zijn om aan zulke taal gehoor te verlee- nen- (Fondsenblad). De socialisten, ten getalle van 4800, doorkruisen de stad, met muziek aan het hoofd van hunnen stoet. Geene incidenten. Te Antwerpen zijn al de werklieden aan de Dokken en der fabrieken aan 't werk gebleven. Te Brussel zijn de troepen geconsig neerd en burgemeester Buis heeft de gen darmen opgeëischt,tegeu 6 ure 'savonds, In den omtrek van Charleroi hebben verscheidene patroons hunne werklieden verwittigd dat zij niet meer zouden aan- veerd worden, indien zij op 1 mei afwe zig bleven. In het Centrum duurt de werkstaking voort. Ziehier de telegrafische tijdingen, die uit het binnenland zijn toegekomen Brussel, 1 mei. De voornaamste metaalfabrieken, als ook hoeden- en meubelfabrieken, enz., liggen geheel stil. Men denkt dat in de overige deelen van het land, de dag kalm zal ofloopen, even als te Brussel. Bergen, 1 mei. Alles bepaalt zich bij eenen algemeenen werkstilstand te Wasmes, Paturages, Quaregnon, Flenu en gedeeltelijk te Quesmes, Frameries en Boussue. In de westelijke streek van Bergen, namelijk te Dour, Elouges en anderen, zijn de werlieden in volledig getal aan wezig. Te Quiévraan werken de staalfabrie ken ook. In de mijn van den Levant du Flénu le Cuesmes is een derde der werklieden aanwezig. Kortom overal is het kalm. Een stoet van 43 tot 1500 man richt zich van Wasmes naar Dour. Het vertrek had ten 14 ure plaats, onder leiding van Fauviau. La Louvière, 1 mei. In een groot aantal mijnen hebben de werklieden hunne gereedschappen meê boven gebracht, wat eene werkstaking doet voorzien, tegen morgen. De werklieden van La Louvière zijn ten 9 ure met hun muziek naar Haine- Saint-Pierre getrokken waar de groote stoet gevormd wordt door de citoyens Leon Defuisseau en Volders. Deze zullen redevoeringen houden in eene meeting onder de opene lucht. Eene estrade is opgericht op de Place des Martyrs te La Louvière. Ecaussines, 1 mei. De werklieden uit de steengroeven en verscheidene fabrieken staken den arbeid In anderen is het personeel volledig aan wezig. De werklieden begeven zich naar La Louvière om te manifesteeren. Luik, 1 mei. De socialistenstoet heeft Seraing ver laten ten half 9. Hij was 4200 man sterk en richtte zich naar Luik. De manifesteerders blijven kalm. Zij zijn voorzien van roode vlaggen en mu ziek. Het werk staat stil in de mijnen van Cockerill Marihaye. De ijzer- en staalfabrieken werken met de helft van het personeel. Al de anderen in den dienst der Cockerillmaatschappij, zijn in volledig getal aanwezig. In de mijnen van Herstal wordt niet gewerkt. De werklieden dezer en omlig gende gemeenten blijven t'huis of mani festeerden in hunne dorpen zelf. Zij zijn te Herstal bijeengekomen en doorloopen de straten in de grootste kalmte, In Frankrijk hebben hier en daar on lusten plaais gehad. In verscheidene steden werd er bloed gestort. Te Clicby onder ander werden twee gen darmen en twee politieagenten ernstig verwond. Te Lyon is een politieagent ook ernstig gewond geworden. Katholieke Werkmanskring, van Aalst. AFDEELHVG der vrije Antisocialistische Vakvereenigingetk Zooals reeds in uw blad vermeld werd,) zijn er, in den Werkmanskring, vergade ringen gehouden geweest met 't doel er eene Vakvoreeniging te stichten. I Dil was eene dringende noodzakelijkheid/ Het socialism won hier meer veld en het was bedroevend om zien hoe deftige huisvaders, goede zonen zich zonder erg bij dit schi/im der samenleving gingen voegen hoe b/ave werklieden met oogen van vertwijfeling den toestand aanzagen en wel eens luid q merden dat het lot v verdient. De Werkmanskring was daar Hij fieeft zijn vaandel omhoog geheven. Het en is de bloed- vlagge riet die in'93 door Vlaanderen werd omgedragen, wier zicht alleen onze voor ouderen het hart deed bevriezen het en is die roode bloedvlagge niet die in 1870 te Parijs aan het hoofd der petrolhek3en en anarchisten stond het is de Standaard van Vrede en Broedermin pronkende aan 't hoofd eener moedige schare, wier herte klopt voor Godsdienst, Taal en Volk. Nu Zondag, op eene Openbare Vergadering, werd door bet Bestuur van de Vakvereeniging, onder bescherming van den Bestuurraad des Werkmanskrings belegd, de Bond gesticht. De Voorzitter (wevor) opende de vergade ring met eene korte aanspraak waarin hij met gepaste woorden de talrijke menigte bedankte om de belangstelling en genegenheid die zij de werklieden toedragen met aan hunnen oproep zoo vurig te beantwoorden. Vervolgens noemt A. V. (fabriekvverkor) het woord. Mijnheeren en Vrienden, u Gij allen zijl uitgenoodigd u hier vandaag te bevinden ten eindo maatregelen te nemen over den reeds geslichten Bond, die hier in onzen Katholieken Werkmanskring is tot stand gebracht. Laat ons eenige jaren in hel verleden blikken en zien hoe het stond met de sociale kwestie onder den werkersstand der stad a Aalst. Kr werd hier, over een aantal jaren, een Bond gesticht met het doel den werkman te verdedigen in zijn recht en hem te helpen in zijne stoffelijke en zedelijke belangen. Talrijke onzer medeburgers, ambachts- en werklieden wilden onder die banier strijden, omdat de strijd rechtvaardig is. Maar opeens zocht men ons in te lijven bij de socialisten, onder den deknaam van Arbeiderspartij van Gent Men boorde dadelijk onze dappere werk- lieden de stem verheffen en luidop roepen neen gij wilt ons vasthechten aan de (c vijanden van onzen Codsdienst, ons ontruk- ken aan de liefde van vrouw en kind en ook aaD ons V derland, die zoo duurbare grond doorweekt met het bloed onzer voorouders, gestort om ons le verlossen van het vreemde juk. (Toejuichingen). De telgon zijn hunner voorvaderen waardiggeblevon en onderden kreetWeg met de verraders werd de Bond, op korten tijd nogtbans zoo machtig geworden, van een gescheurd men wilde zich bij die zoo gezegde volksvrienden nimmer aansluiten. De zegepraal was aan ons, en ik mag zeggen aan ons, want ik z;e mij hier omringd van vele leden, die het puik der vverkklas uitmaken en die met mij deelmaaklen van die vereeniging. Wat gebeurt er heden Terwijl onze deftige katholieke fabriekwerkers, verbete- ring in hun lot zoekende, eene vereeniging «lichten, ten einde hunne belangen ODder elkander to bespreken, zien wij de socialis- ten andermaal opkomen om onze broeders k te vangen on ze in te lijven bij die helscbe t< sectie onder de vleiende woorden komt bij k ons en wij zullen u gelukkig maken (?!!f) En onze ongelukkige verdwaalde medekam- pers laten zich door die suikerzoete woor- den medeslepen en zetten hunne namen op het boek van het eeuwig verderf. Ik zeg onzo ongelukkige verdwaalde medekampers, want al de genen die hier in Aalst deelmaken van dien woelmakersbond, kan ik den naam van socialist niet geven, Velen zijn enkel werklieden die zoeken om verbetering in hunnen toestand te verkrijgen en ongelukkiglijk in slechte handen zijn gevallen. Welnu, Vrienden, wij, Leden van onzen Katholieken Werkmanskring, die geen deel willen uitmaken van die helsche secte, hebben besloten ook eene Vereeniging te stichten en bet is daarvoor dat wij u uitge- noodigd hebben om eenen Werkmansbond te stichten. Reeds na eene enkele inschrij- ving telt bij rond de honderd leden Vrienden, lust het u te strijden voor de edele zaak van Vaderland, Godsdienst en Menschenliefde Hebt gij' gedacht om den zwakke en verdrukte bij te staan, treedt moedig onder ons vaandel en gij zult uwen dorst kunnen lesschen voor die goede en edele zaak. Staart met mannenblik op het gevaar der sociale ziekte, die alles gaat besmetten en vernietigen Gedenkt dat uwe kinderjaren voorbij zijn en mannen zijt geworden. Laat ons eenen Algemeenen Bond stich- ten Waarom 7 Om te strijden tegen wie Om te strijden tegen de vijanden van den werkman. Zij leven in ons midden. Treedt moedig in ons leger, gij die nog bezield zijt mei den aard onzer Vlaamsehe voorouders, gij, die nog eenen sprankel liefde in uw hert voelt glimmen, treedt bij ons.. wij die voor leuze nemenHelpe u zelve, zoo helpe u God (Langdurige toejuichingen). Deze rede, door een rechtschapen werk manshert uitgesproken maakte den diepsten indruk op de aanwezige leden. Een aantal nieuwe leden werden opgeschreven en met opgeruimd hert ging de Vergadering uiteen. Ziehier eenige begrippen uit het reglement DOEL De Vrije Antisocialistische Vakver eeniging is gesteund op den eerbied voor Godsdienst, Vaderland en Huisgezin. Zij is gesticht met het doel van de stoffelijke en zedelijke verbetering van den werkmans stand dezer stad te bevorderen. Om dit te bereiken, zal de werking hoofd zakelijk behelzen de volgende punten I Onderwijs en bescherming der leergasten, middelen om de behendigheid in het uitoefe nen van het bedrijf te volmaken. II. Samenwerking tot loonsverbetering. III. Onderstand voor werkelooze leden. IV. Plaatsing der leden. V. Middelen om het misverstand tusschen arbeider en werkgever te doen verdwijnen. Werkrechtersraad en Scheidsgerecht. VI. Propaganda door voorbeeld, woord en drukpers voor de volbrenging der wederzijd sche plichten en de verdediging der rechten (Medegedeeld) Kiezing te Antwerpen. In den Moniteur van Donderdag wordt het koninklijk besluit afgekondigd, waar bij de kiezing, ter vervanging van wijlen M. J. A. de Laet, bepaald wordt op 21 mei aanstaande. KERKELIJK NIEUWS. Congregatie der Jongelingen van Aalst. Zondag 40 Mei, plechtige opdracht, in de Kerk van het Kollegie, om 10 4/2 ure voormiddag. 1. Opdracht van een groot geta nieuwe leden. 2. Aanspraak door den Z. E. II Raemdonck, Pastor-Deken. 3. Plechtig Lof, uitgevoerd door de zangafdeeling der Congregatie, onder het bestuur van den heer G. Cammaert. De oude Congreganisten en andere burgers moger. deze plechtigheid bijwo nen. Landbouw-Comice Aaist. (Zuid.) KERMIS 1891. Ter gelegenheid der kermisfeesten van Aalstzal alhier ten stadhuize, eene ten toonstelling plaats hebben van huisplan ten en bloemen, gekweekt door onze werkmenschen en tevens eene andere tentoonstelling voor liefhebbers. Voor de werklieden zijn er twee wed strijden met verscheidene schoone geld prijzen. Voor den eersten wedstrijd zal de Afdeeling van Bloemteelt oen lot jonge planten gratis ter beschikking stellen van de mededingers. De werklieden die aan dezen prijskamp begeeren deel te nemen,worden verzocht zich te doen inschrijven, ten stadhuize, op Donderdag 7 Mei, (O. L. H. Hemel vaart) van 40 tot 42 ure. De planten zullen op Zondag 40 Mei, uitgedeeld worden. In den tweede wedstrijd zullen menig vuldige prijzen toegerekend worden aan de werkmenschen die de schoonste pot ten, huisplanl of bloem van hunnen eige nen kweek zullen aanbrengen. De inschrijvingen voor dezen wed strijd zullen insgelijks op O.L.H. Hemel vaart, (7 Mei) moeten genomen worden. Voor den wedstrijd der heeren lief hebbers, zullen de voorwaarden verders worden meêgedeeld. De Schrijver, De Voorzitter, Fr. D'H AESE. Baron Felix BETHUNE. O© Volkskamer hield zicli bij voortduring onledig met de beraad slaging over de begrooting van oorlog. Onze achtbare en moedige vertegenwoor diger, M. Woeste, heeft generaal Pontus, onder de toejuichingen der Rechterzijde, gewroken over de beleedigingen en las teringen die 46 gepensionneerde gene raals hem, in de Etoile Beige naar 't hoofd deden slingeren. Spreker bracht het onvaderlandsche gedrag der gene- raals-heleedigers onder 'i daglicht en diende hen hoogst gevoelige zweepslagen toe. Onze moedige vertegenwoordiger herrinnerde dal deze generaals die hem een vijand van 't leger heeten destijds zijn huis belegerden om hem te verzoe ken voor hen eene vermeerdering van pensioen te verkrijgen en voegde er bij dat hij hunne schriftelijke dankbetuigin gen zorgvuldiglijk zal blijven bewaren. De rechterzijde ondersteunde krachtda- diglijk AI. Woeste. De linkerzijde bleef sprakeloos. Ter loops verklaarde M. Woeste dat zonderde herziening gevraagd te hebben, hij ze wil aankleven en het stelsel der huisbewoniüg of, bij gebrek van dies, het algemeen stemrecht zonder voorwaarden zal bijtreden. M. Janson bracht verder eene hulde van genegenheid aan de werklieden welke den dag van 4 mei vierden. Allerhande nieuws. Botermarkt. Heden zaterdag werdeu 964 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7690 kilogr. Komt te verschijnen en te verkrijgen ten bureelevan Den Dender bode, K.oi*t© Zoutetraat, IV* 31 De Belgische Congo en zijn vooruitgang, geschied- en aardrijks kundige beschrijving door Br Alexis M. G. prijs 45 centiemen. Ce Congo Beige et ses pro- grès. notice historique et géographique par F. Alexis M.-G. prijs 40 centiemen. Ca question sociale et l6apostolat de l'ouvrier, prijs fr. 0-75. Concert te geven door de Ko ninklijke Maatschappij van Harmonie, onder het bestuur van M. F. L. Van den Bogaarde, op Donderdag 7 Mei 4891, om 14 1/2 ure 's voormiddags PROGRAMMA 4. DieBacker sind schoii, Rud Forstel, 2. Die schone galathée, ouverture. Suppé. 3. La Patrouille anglaise, Asch. 4. Fantaisie sur l'Etoile du Nord Meyerbeer. 5. Le Moulin de la Föret noire ydille, arr. par F. L. Van den Bogaerde, Eilenberg. Eene aanhouding die te Iddergem veel gerucht maakt, is dez6 van Jef Scheirlinck, oud 40 jaar,wildstrooper van beroep. Die kerel die maar een hand heeft, is een oprechte herkuul met zijn vermink ten arm alleen kan hij met eenen stoot een mensch de borst kraken, zelfs in stampen. Iedereen vreest hem, de jacht en veldwachters zoowel als de gendar men. De boeren ontzien hem. De talrijke veroordeelingen die hij on dergaan heeft, maakten op hem geen indruk. Aan den onderzoeksrechter zegde hij laatst gij moogi mij maar over ander dag bij u roepen opdat ik intusschen een dag kan jagen. Nu,Scheirlinck had nu nog op de maag vier of vijf veroordeelingen beloopende tot meer dan 6000 fr. boete en maanden gevang. Zaterdag laatst werd hij nog eens te Gent bij verstek veroordeeld door 't hof van beroep tot 8 maande* gevang met bevel van onmiddellijke aan houding- Maandag avond zat Scheirlinck in de herberg van Gitteman alhier, toen eens klaps 4 gendarmen van Ninove binnen sprongen en hem bij den kraag grepen, maar Scheirlinck verweerde zich hard nekkig en met de grootste moeite en eene hevige worsteling geraakten zij hem meesier en stevig geboeid werd hij naar Ninove gevoerd. Nog verscheidene processen wegens jaehtoverireding moeten op het tapijt komen, ook hopen de eigenaars en poli tiemannen voor merkelijken tijd van hun gevreesden vijand ontslagen te zijn. Gelukkig ook dat men hem zoo on voorziens in handen kreeg, want onge lukken bij zijne aanhouding vreesde iedereen die hem kende. Het Journal de Bruxelles kondigt aan, dat van 4 tot 12 september groote krijgsbewegingen zullen plaats hebben, waarschijnlijk in Haspegauw, voor hel 4" legerkorps, 't welk bestaat uit de le, 2e en 3" regimenten jagers te voet, hei regiment grenadiers en het 4® bataillon carabiniers. Gouden jubelfeest van eenen veteraan der ijzeren wegen. Den 4 Mei aanstaan de zullen te Brussel de gouden jubelfees ten gevierd worden van den eersten belg die in ons land eenen lokomotief heeft geleid. Men weet dat'tot omstreeks 4836 bet de Engelschen waren, die de treinen in België geleidden. Jan Jozef Gerome, den 24 November 1849 le Bois-Villers geboren, trad den 1 Oogst 4835 als machinist in liet bestuur der Belgische spoorwegen. Daar hij een meer zittend bedrijf verlangde, werd hij na eenige jaren dienst atelieroverste be noemd en eindelijk overste der ontvan gers. In Oktober 4886 bekwam hij zijn pensioen, na 51 jaar goede diensten. Géróme trad den 4 Mei 4841 in echt met Luwe Ambroes. Hij is dus Üij jaar getrouwd. Hun gouden bruiloftsfees zal met veel luister door hunne kinderen en kleinkinderen gevierd worden. De heer Géróme heeft in den loop zij. ner dienstjaren van het gouvernement de nijverheidsdekoratie ontvangen van 4' en 2e klas hij kreeg ook de herinne- ringsmedalie der spoorwegen en einde lijk het burgerkruis van eerste klas. Kind vermorzeld. Dinsdag, rond 4 1/4 ure, viel een achtjarige knaap in.de Lakenstraat, te Brussel, rechtover des Vlaamschen schouwburg op de riggeli van den tram, juist toen deze kwam aan gered.m. Het kind trachtte zich op te richten, doch de punt van zijnen schoen bleef tusschen de riggels steken. De tram die de kondukteur niet in tijds had kunnen stilhouden, kwam op hem gere den. Na onder de pooten der paarden ie zijn geraakt, werd het arme kind verplet terd door een wiel van het zware rijtuig, De dood was oogenblikkelijk. Ontaarde vader. Zekere Detis, mijnwerker, wonende in de Groote Spa' destraat, te Luik, kwam dinsdag te huis en bemerkte dat zijn zeventienjarige zoon niet was gaan werken.Schielijk in woede uitbarstende, greep hij zijnen zoon bij de keel, en terwijl hij hem bovenarms sloeg, wrong hij zijnen halsdoek derwijze dicht alsof hij hem wilde verwurgen. Wanneer de politie tusschen kwait was de knaap half verwurgd. Hij heef ernstige wonden bekomen. De zoon is een luiaard en een waai oudersverdriet. Boschbranden. Jaarlijks op het zelfde tijdstip hebben er boschbranden in de omstreken van Aarlen plaats. Dit jaar getijde is de omtrek van Aarlen bijzon derlijk beproefd geweest. Maandag meldde men eenen geweldi gen brand in de bosschen Etalie en St- Marie. Sedert zaterdag laatst staat hel gemeentebosch in brand. Dit bosch, dal eene aanzienlijke uitgestrektheid heeft, staat onder het bestuur van Chatillon. De pompiers der stad, onder het be vel van de luitenanten Janot en Rim- beaux zijn ter plaats. De heer Werstel,, boschopziener, heeft al zijne wachters bijeengeroepen om insgelijks den brand te helpen blusschen. De t Champs de Tirschijnt het mid denpunt van den brand te zijn. Het gar nizoen is ter plaats. Men mag er eene vergelijking {maken met het vuur, dat drie jaren geleden, Hertogenveld vernietigde Reeds zijn hon derden hektaren verbrand. De schade is zeer aanzienlijk. Het vuur had een deel van een b aangetast toebehoorende aan eene nabu rige gemeente De bewoners dier ge meente snelden toe en doofden het vuur uit, doch eenmaal hun deel in verzeke ring zijnde, wilden zij terugkeeren. Docli in naam der wet heeft men hun gedwongen te blijven blusschen, Rond 6 ure zijn de troepen in de stad teruggekeerd. Het vnur schijnt iets te verminderen. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. GEBOORTEN. Mannelijk geslacht 9 9 Vrouwelijk 42 HUWELJ1KEN. A, Breckpot,tabakb. metM. Huylenbroeck.br, J. Coen, kl. met Gits, kl. Fr Cooman, dagl. met M.Van der Heyden, br. L Van Varenbcrgh,tw. m. M. I eymeulen.tw. N. Beeckman, wever met M. Hutsebaut, tw. J. Rocqué, tw. met M. Snoeck, br. C. Bouquet, kleerm. met M. Durinx, kl. OVERLIJDENS. M. Van Gecm, m. Van de Meersebe, herb. 54 j. handelstr. 15. I)eSaedeIeer,w4 De Sadeleer,z.b.82 j.Scb, J. De Trocb, we De Smet, z b 77 j. St. Job. C. Previnaire, z b. 54 j Postweg. M. Batens, z. b. 28 j. Binnestraat. J. Roelandl, m. Wauters, dagl. 57 j. Mijlb, Pr.Pyck. z. b. 20 j. Vaart. 26 Kinderen ondor de 7 jaren. Aartsbisschoppelijk Seminarievan Mechelen, Beurzenstichting van Philippus Trits- rnans. De plaats van collator derbeur zen van de stichting" Tritsmans, »in het jaar 1734 ingesteld, is opengekomen. De stichter roept, tot het uitvoeren van dit ambt.deo naaste zijner bloedver wanten, wereldlijken priester, en bij ge brek aan dezen, den naasten bloedver want wonende bij Winxele Men verzoekt degenen, die hunne rech ten op deze plaats willen doen gelden, hunne aanvraag, met bewijsstukken tot staving, op te sturen aan het besturend bureel van het Aartsbisschoplijk Se minarie voor 20 Mei 1894. Mechelen, 6 April 4894. De Voorzitter, J. KETELBANT, vic. geng De Secretaris, A. BOGAERTS. VOGELSCHIETING op Zondag 10 Mei (St-Job kermis,) bij Frans Rabier, Zoutstraalpoort. VOORUIT 10 FRANKEN. Conditiën volgens gewoonte.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2