NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 7 Mei 1891 10 centiemen per nummer 45 «laar, N° 2565 ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS I Politiek overzicht. SCHULD EN BOETE. De Grondwet en hare herziening DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagleekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars 'r. 3,25 voor res maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque snaai. AELST, 6 MEI 1891- Vredelievende redevoering van keizer Wilhelm. - De telegraaf brengt ons de tekst eener redevoering, te Dusseldorf uitgesproken door keizer Wilhelm. In deze redevoering zegt de jonge kei zer onder anderen Wanneer de prins von Weid zoo vriendelijk was mijn streven te her- denken voor het welzijn des rijks, zoo aanschouw ik dit enkel als een plicht die mijne verheven zendingmeêbrengt, en ik zal gelukkig zijn, indien de Godde- lijke genade mij ondersteunt en ik, zooals voorheen, mijn land in vrede mag blijven beheeren. Kon ik slechts den vrede van Europa in mijne hand houden, ik zou wel zorgen dat hij nooit meer werde gestoord. Ik zal in alle geval, waar het aan mij ligt, alles in 't werk stellen om dien vrede te verzekeren. Deze woorden maakten eenen diepen indruk en vonden den grootsten bijval. Krachtdadig verdedigde ook de keizer de sociale politiek zijner regeering en zegde daar omtrent Op dezen weg zal ik blijven voort- gaan dat heb ik voor mijn geweten en voor God alleen te verantwoorden en ik zal geen duim breed van dien weg afwijken. Ziehier het wonderbaar slot dezer merkweerdige redevoering. Ik ben de stad Dusseldorf dankbaar voor haar warm onthaal. Ik ben over- tuigd dat, evenals de andere, de zonen dezer provincie,die in 1870 zoo moedig voor des rijks heerlijkheid hebben ge» vochten, ook thans nog mij volgen zullen. Nog altijd heb ik de overtuiging dat het heil in de samenwerking ligt Dat is het gevolg der monarchie. Een slechts is meester in den lande en dat ben ik GEEN TWEEDE ZAL IK NEVENS MIJ DULDEN. Die laatste zin mag Bismark opschrij ven Bismarck en het socialism Een tele gram uit Hamburg aan den Gaulois deelt de zienswijze van Bismarck over de onlusten in Frankrijk, België en Italië meê. De prins zegt men dat die gelijktijdige bewegingen der socialisten niet moeten geduld worden. Hij begrijpt dat de fransche regeering zulks toelate maar dat men het te Brussel en te Roine duit dat is onverstaanbaar. Er is maar één middel om de socialis- le vervolg. II. In een gemakkelijkcn ziekenstoel gezeten, Mheen Maria met ongeduld op iets tc wach ten. Zij komen niet, zegde zijGodzult gij ®ij krachten geven, om mijn werk to voltooi en t Eindelijk werden een aantal vortstappen op den trap vernomen. De deur werd met bcschei- d'nheid geopend en ccnige personen traden hnguam en eerbiedig binnen. De zieke boog he hoofd om hen tc verwelkomen. Treedt nader, heeren, zegde zij zachtjes. D* binnenkomenden groetten stilzwijgend en namen de plaatsen in, die reeds vooraf voor hen *aren in gereedheid gebracht. Maria had hen allen met een vluehtigen blik geleld zij waren allen trgeuwoordig. Er werden •enige tranen in haar oog zichtbaar, en met eene van aandoening bevende stem begon zij deze vraag Mijne heeren, had mijn vader al uw vertrou wen verdiend ten en de werkstakers tot zwijgen te brengen ze seffens achter de grendels zetten en ze voor vijf jaar schadeloos maken. Dat zal hunnen iever verkoelen. Als de regeeringen dat niet willen doen loopen zij hunnen ondergang te gemoet. Encykliek van den H. Vader over de sociale kwestie.Kortelings zal een ency kliek van Z. H. den Paus. Leo XIII over de maatschappelijke vraagstukken ver schijnen. Deze verklaringen worden door al de katholieken welke zich met maat schappelijke kwestiën onledig houden met ongeduld verwacht. Deze encykliek zal,eene lichtbaak wezen voor al wie met pen en woord het socialismus bestrijden. De Univers van Parijs ontving op 1 mei uit Rome hieromtrent de volgende inlichtingen Volgens een telegram uit Rome aan de Univers zal 's Pausen encykliek over de sociale kwestie, wier bearbeiding reeds voor langen tijd was aangekondigd weldra openbaar gemaakt worden. Leo XIII heeft, om wel te begrijpen re den, met de openbaarmaking willen wachten tot na 1 mei. Hij heeft de ency kliek in vier talen laten overzetten in het italiaansch, franscb, duitsch en engelsch. Zij is samengesteld uit drie deelen de historische, leerstellige (doc- trinale) en de practische zijde der kwestie. Het historische gedeelde beslaat de minste ruimte. Eene bijzondere zorg is besteed aan hetgeen men zou kunnen noemen de economische leerstelsels les doctrines économiques) Uit dat oogpunt zal het pauselijk document van het hoogste belang zijn en geheel en al oorspronke lijke aanwijzingen bevatten, met het tweeledige deel om de verstandelijke lei ding der sociale beweging op zich te ne men en om aan de verdeeldheid der ka tholieken omtrent deze gewichtige aan gelegenheid een einde te maken. De H. Vader laat geen enkel element van het maatschappelijk organism onaan geroerd. Hij wijst met juistheid den aard, de betrekkingen, de rechten en de plich ten van den Staat en den persoon, van het kapitaal en den arbeid aan. Vooral zet hij in vele bijzonderheden, gelijk eene zoo belangrijke zaak verdient, de werk zaamheid van de beide laatste uiteenzet ting wordt beheerscht door ééne aige- meene gedachte die van gerechtigheid. Met niet minder kracht verheft de Paus zijne stem tegen de uilspattingen van het kapitaal en de overdreven opeenhooping der rijkdommen; dan tegen de leer en de onrechtveerdige eischen van het revolu tionair socialism. Hij ziet in de onder linge gerechtigheid en in de erkenning der rechten en plichten van alle factoren in de maatschappij, de billijke en met de voorschriften van het Evangelie overeen komende oplossing van het economisch vraagstuk. Hij was een wcerdig man, een hcrtelijke vriend, antwoordden allen eenparig Ik ben u dankbaar voor deze getuigenis, want zij geeft mij liet cenig genoegen, dat ik hier op aarde nog genieten kan. Ik dank u En ech ter is mijn vader aan u allen geld schuldig, veel geld zelfs.... meer dan ik betalen kan Maar zal zijne nagedachtenis daardoor ontccrd zijn Zult gij het u te berouwen hebben, dat gij op eene edelmoedige wijze vertrouwen in hem hebt ge steld Neen, neen, weest er zeker van God zal mij bijstaan, en eens hoop ik, zal de dag aan breken, dat dc verlatene wees de schulden haars vaders betalen en zich jegens u kwijten zal van eene plicht die zij jegens haren vader, helaas 1 niet meer vervullen kan. lntusschcn stel ik u hier ter hand de bewijzen van eigendom dezer woning. Het is alles, wat ons van ons vroeger fortuin nog over blijft, het is geheel hei. uwe aan mij behoort thans niots meer. Hier zweeg Maria. Diep bewogen en ver baasd zagen de aanwezigen elkander aan. De oudste hunner, die een innige vriend van M. Laudais was geweest, stond op en nam het woord Jufvrouw, zeide hij, niemand onzer heeft iets van u gevraagd, en wij allen zijn van bittere smert doordrongen wegens de ontzettends ramp die u getroffen heeft. Uitnaam van ai mijne me- deschuldeischers bezweer ik u dos, u met de In dit geheele gedeelte tracht Leo XIII, de leer de sociale tegenstrijdigheden, die de partijen en de maatschappij verdeeld houden, tot eenheid te brengen. In de vraagpunten van pratische toe passing, staat hij bij voorkeur stil bij het teedere en moeielijke punt, dal men Staatstusschenkomst noemt. Hij verklaart zich niet ten gunste van eenige school; maar het absolute stand punt latende varen, laat hij in het bijzon der zijne denkbeelden gaan over het gebeurlijke en betrekkelijke, namelijk over de noodzakelijkheid en het raadzame van Staatstusschenkomst in de bijzonde re toestanden, waarin de tegenwoordige maatschappij verkeert. Hieruit volgt dat die tusschenkomst niet iets absoluuts en niets gelijkmatigs kan zijn, maar zich moet bepalen tot eenen practischen maat regel, naar gelang van de behoeften, den maatschappelijke» toestand en het tem perament van elk land. De Heilige Vader omschrijft het deel, dat die tusschenkomst moet hebben ten opzichte van de werkuren, van het mini mum-loon, van den kinder- en vrouwen arbeid en voorwaarden van gezondheids leer in de fabrieken. Men verzekert, zegt het telegram ten slotte, dat de Paus het openbaarmaken dezer, reeds voorlang aangekondigde en cykliek, telkens heeft uitgesteld, omdat hij de kiesche kwestie der Staats tus- schc-nkomst in aanmerking genomen, haar breed heeft willen opvatten en be handelen en juist omschrijven. (Vervolg). Had nu de katholieke meerderheid de herziening niet in aanmerking genomen, zoo zouden de liberalen weêr aan 't schreeuwen gegaan zijn, het volk tegen het ministerie opgeruid, al de schuld der gevolgen op haar gesloken hebben en dan zeker zouden wij de baldadigste toonee- len beleefd hebben, als deze waarvan in 1857, 1870 en zelfs 1884 de straten van Brussel ooggetuige zijn geweest. De weigering van herziening, zou in hunne handen evenals in 57 het weg met de kloosters, het wapen geweest zijn om het volk, dom werktuig in de handen der belhamels, tegen het bestuur op te hitsen en tot zijn ontslag te dwingen. Naar ge woonte zouden die liberale schaapjes al de fout op den rug der katholieken gela den-hebben en al de baldadigheden, roe- kelooze misdaden en buitensporigheden, nieuwe uitgave van die van 1857 die aan den achtbaren heer Coomans eene dier bare echtgenoote kostte, de katholieke partij door hun belachelijk dom en ellen dig zij hebben ons uitgedaagd aan- gelijgd hebben. Het in aanmerking nemen heeft het liberaal spel verbroddeld, hunnen list en vereffening der zaken uws vaders niet bezig te houden voor dat gij volkomen hersteld zult wezen. Blijf hier wonen, geniet in vrede al wat dit huis bevat, en indien gij zelfs geld noodig mocht heb ben om fatsoenlijk tc leven, herinner u dan altijd dat wij gereed zijn u zooveel wij vermogen bij te staan, en dat wij uwe vrienden zijn. O dierbare vader lieve moeder I hoort gij hel 1 riep Maria in geestdrift uit. Zij achtten en beminden u, en daarom zijn zij ook welgezind jegens uwe dochter.... Maar het gepleegd kwaad moet uitgedelgd worden, en mijn moed zal mij daartoe de noodige krachten geven..,. Ik dank u, mijne heeren, zegde zij verder, voor dc blijken uwer grootmoedige belangloosheid doch ik kau die niet aannemen. Ziehier eene akte, volgens de vereischten der wet opgemaakt, waarbij ik, als eeniee erfgename van M. Laudais, u alles over laat wat ik bezit, zoowel van de zijde mijner moe der als van die mijns vaders, en waarbij ik mij bovendien verbind om mijn geheel leven te wijden om de sommen aan le vullen, waarvoor ieder uwer schuldeischer gebleven is. Ik bid u, maak geenc bedenkingen hiertegen, mijn besluit is onherroepelijk. Maar, riepen allen als uit éénen mond, wat gaat gij dan beginnen. God zal daarin voorzien. De weezen en de armen zijn kinderen des Hemels eu de openbare liefdadigheid verlaat hen niet bedrog doen mislukken, en hen van den anderen kant in een meer dan netelige toestand gezet, want zeker is M. Beer- naert in zijn recht die heeren te zeggen Goed, gij wilt de herziening, maar dit is niet genoeg waarmede wilt gij artikel 47 vervangen want het land wil van geen leap in the dart van geen sprong in het onbekendehet heeft recht te weten waar zijn bestuur naar toe wil, het tegen woordig kiezerskorps wil begrijpen ter welker voordeele hij gaat afdanken. Het belang zelf der herziening eischt het want dan kon de toekomende Kamer gemakke lijk uit der herziening vijandiggezinden beslaan die bijna overal bij de kiezers den voorkeur zouden hebben,alleen uit schrik voor het onbekende. De tegenwoordige Volkskamer moet dus min of meer 't accoord zijn over de eene of andere for- muul waarover de kiezingen zullen loo pen. O verbluffing aan zulke eenvoudige dingen hadden onze klaarziende liberalen niet gedacht en daar stonden zij nu met hnnnen mond vol tanden. De verwarring iu de gedachten was groot, de eene on dervroeg angstig den andere maar allen waren evenwijs. Om zich uit den slag te trekken besloot men eindelijk eene ver gadering der linkerzij bijeen te roepen, de drukpers wierd buitengesloten, niets mocht aan de ooren komen, want de twist ging hevig zijn, de eene ging de andere eenige waarheden, of liever, lijk men in 't vlaamsch zegt, zijn zaligheid zeggen. Wat er omging weet men niet, wat er besloten werd evenmin, wat lijn en gedrag men ging aannemen ook niet, eindelijk stelt men voor niets te besluiten wat dan ook met eenparigheid aangeno men werd. M. Bara, niet wetende van wat hout pijlen maken, verklaart aan een reporter van den Patriote dat hij de landsturm der Grondwet is. M. Frère in dezelfde vergelegenheid vond het geraden, de zaak weer, volgens zijn oudstelsels op de ka tholieken te leggen, 't is aan de meerder heid zegt hij niet aan de linkerzij, de herziening aan te vangen, wij zijn niet aan 't bewind, vau een voorafgaand ac coord wilde hij volstrekt niet hooren. De thesis van M. Frère wierd dan ook door de geuzenbladen, bij wier dezelfde verwarring heerschte, zooveel te gretiger aangenomen dan zij zelf niet wisten in wat inkpot de pen doppen en voor of tegen de herziening schrijven en wat stelsel aankleven of verdedigen. Bij de katholieken ging het wat beter, zij bevonden zich in een verdedigende toestand, en herhaalden gedurig dat het de plicht was der linkerzij met een kies stelsel, voor de pinne te komen, gij hebt de herziening gevraagd, zeg wat in de plaats moet komen en we zullen zien. Ook beschuldigden zij de linkerzij slechts de herziening te hebben aangekleefd om Een paar uren daarna werd de deur op de Quai des Orfèvres, die onze lezers reeds ken nen, achter eenen draagstoel gesloten, die naar het armen gasthuis werd vervoerd, alwaar Maria, ge lijk zij gehoopt had, door de christelijke liefdadig heid welwillend werd opgenomen. Hier, nam de hoctplcging een aanvang, waarmede zij hare on gehoorzaamheid, die zulke schroomelijkc gevolgen had, wilde uitwissahen. Weldra was er te Parijs, om zoo !c zeggen, maar alleen spraak van de jonge zieke, die in het gasthuis werd verpleegd. Men prees hare zachtzinnigheid en haar geduld, hare kracht om de vreeselijke pijnen door te staan van hare vreemde en ontzettende zenuwkwaal, waar door bare leden soms geheel verwrongen en hare gelaatstrekken dagelijks meer en meer misvormd werden. Haar geloof was vurig en levendig, en toch ge beurde het, dat zij oogenblikken van vertwijfeling hud. Wanneer eene gasthuiszuster, over baar ziekbed neergebogen, aandachtig geluisterd had naar de zachtmoedige woorden, die vau hare lippen vloeiden, en bet vervolgens waagde haar te herinneren aan den troost, dien men onder vindt. wanneer men geheel zgn bert voor de voeten eens priesters uitstort, dau riep zij wee moedig uit, terwijl zij haar gelaat met beide ban den bedekte Ach, zuatar, mijn misdrijf is aoo groot het ministerie, vastberaden onder geea geweld te buigen of te wijken, in hare strikken te vangen en zoo weêr aan 't bewind te komen. Deze verwarring bracht noodzakelijker wijze eene verkoeling in de eerste geest drift en eene tegenbeweging ontstond dan ook legen het ontwerp van Jansou. In dit oogenblik schrijft de brusselsche schrij ver van de Gazette de Liège in zijnen brief van 12d'n december 1890, komt er eene reactie op tegen de herziening. Men had h*t op een loopen gesteld men be daart nu, men overdenkt en stelt zich de vraag waartoe goed. Aan wie zal de herziening, die de Grondwet zal doen wanken, dienen Onder den invloed van dezen gedach ten stroom wierd het ontwerp van M. Janson in de afdeelingen onderzocht, en in 5 of zes sectiën te licht bevonden, in de 3de sectie nochtans aangenomen met 6 stemmen tegen 4 en 1 onthouding. De verwarring, ook de dreigende hou ding der socialisten die de Volkskamer met de algemeene werkstaking en on- wenleling bedreigde indien de herziening verworpen en het algemeen stemrecht niet aanstonds wierd ingevoerd, zijn de oorzaken waarom het voorstel in het meeste deel der sectiën verworpen werd. Terwijl de grootste oneenigheid tus- sohen de -leden der linkerzij bleef heer- schen, stelden de katholieken zich aan 't werk, men onderzocht de vraag in al hare wendingen in al hare hoeken, men woog en wikte de verschillige stelsels algemeen stemrecht, bekwaamheid, ver tegenwoordiging der belangen, bet stel sel der huisbewooning, enz. Welhaast ook had het goevernement op een stand punt plaatgenomen, het kon zijne inzich ten in de midden afdeeling doen kennen en kon fier aan socialisten en liberalen antwoorden, wij willen de herziening, hebben ons stelsel maar gij moei u met ons verslaan. De herziening trad een auder tijdperk binnen. Het princiep was aangenomen en het gedrag der socialisten en dat der liberalen kan 2e nog slechts doen ver werpen. De katholieke drukpers bleef niet ach- teruit. Tot de oplossing der vraag bracht zij vlijtig haren tol bij. Eenige dagbladen nochtans, bij voorbeeld de Courrier de Bruxelles bleven de herziening vijandig en dit om beweegreden voor het gezond versland, die de zaken koel overdenkt, gansch onaanneembaar. Bij de liberalen had dezelfde omwente ling plaats. Allen wierden aanhangers niet alleen van het ontwerp van Janson maar nog van zijn kiesstelsel het alge meen stemrechtvoor de Chronique bij voorbeeld zijn werkstaking, herzie ning der grondwet en algemeen stem recht synoniem geworden RIK. De bermhertigheid van God is grenzeloos, antwoordde de non Hij verstoot nooit niemand, die berouw over zijne zonden heelt. Voldoe aan mijn verzoek en het zal een balsem voor uwe wonde zijn. Den volgenden dag was een aehtingsweerdige grijze priester aan het ziekbed van Maria gezeten. Zij sprak hare biecht. Toen dezelve geiindigd vu, toen de woorden van den priester zelfs de geheim ste zenuwen van dat gebroken hart had doen tril len, toen vertoonde zich plotselings eene groot* verandering m haar geheele wezen. Met de kalmte der ziel keerde ook de gezondheid des iicliaama weder. De kwaal week omdat dc grond-oorzaak was weggenomen. Maria was hersteld, doch nauwelijks waren er eenige weken verloopenof hare jeugd was aJs het ware verdwenen en had voor eene soort van ver zwakking plaats gemaakt. Op zekeren morgeud drukte Maria beurtelings de band aan al de gasthuissusters, en na door deze belofte te hebben doen geven dat zij nooit zouden- trachten baar op te sporen, opdat baar geheel le ven, afgescheiden cn beroofd van allen mensche- lijken troost, eene ware boetpleging zijn mechtt verliet zij het liefdadig geslicht, waar zij zooveel troost bad genoten, waar zij zich bemind en be schermd had gevoeld. (Wordt voortgueL*

De Denderbode | 1891 | | pagina 1