NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 10 Mei 1891, 10 centiemen per nummer 138te /aar N. 2364 SCHULD EN BOETE. De Congoleezen in België. Drij punten. Een en ander. ,00 l Zond 8 11, M 11,KI 12.0( 12,16 12,2c 7 42,^7 2 8,51 8 8,40 5 8.47 1 8.53 7 8, 3 9.0» 9,15 J er. I 50 )ON ciwij- lige DE DENDER-BODE. ARONNEMENTPRÏJS Jit nlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December Men schrijft m bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNÜNC ENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. i,ÜO Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Pos! ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Kaan. AELST, 9 MEI 1891 Politiek overzicht. Eenige woorden van Bismarck. De woorden, door Bismarck uitgesproken, toen hij ie Friedrichsruhe de leden van het nationaal-liberaal comiteit ontving, verdienen vermeld te worden, wegens hunnen zonderlinge vorm. Ziehier hoe de oud-kanselier zich uit drukte <i Voor het oogenblik zal ik nog niet naar Berlijn kunnen gaan, wegens het vooruitzicht op pijnlijke ontmoetingen met gewezen vrienden, die sedert mijn ajlreden hebben opgehouden mijne vrienden le zijn. Ik zou thans te Berlijn telkens ontmoetingen hebben, welke voor die gewezen vrienden misschien evenzeer als voor mij, en meer nog, ongewenscht zouden zijn, Conventioneele vormen ver bergen niet de innerlijke indrukken van zulk een weêrzien en ik wil mij dit dus niet vroeger opleggen, dan plichtmatig noodzakelijk is. Mijn mandaat duurt im mers nog eene poos, en bij de snelheid waarmee wij leven, kunnen de indrukken misschien noch gewijzigd worden. Zoe ver mogelijk van mij ligt eene oppositie uit grondbeginsel legen de re geering, maar even ver een stilzwijgen tegenover voorstellen,welke ik schadelijk denk. De plicht tot spreken,welken mijne zaakkennis mij oplegt, zet met mij als het ware de pistool op het geweten en waar ik meen dat het vaderland met zijne politiek voor een moeras staat, hetwelk ik kenterwijl anderen zich omtrent den aard van het terrein bedriegen, daar ware het verraad jegens het vaderland, indien ik zweeg. Verder wil de grijze Staatsman zijne parlementaire werkzaamheid ook nuttig maken dóór als vredestichter tusschen beide te springen, waar de gewezen Kartellpartijen elkander bevechten iets, wat aan zijn politieke hart telkens eenen steek toebrengt. Revolutionnaire beweging. De russen izijn wel goed als zij zich inbeelden dat zij alleen geen revolutionnairen hebben. De russische politie heeft te St-Peters- burg eene wijdvertakte vereeniging tot het verspreiden van revolutionnaire denk beelden ontdekt. Er worden aanhoudend personen gevangen genomen. Ongeveer honderd vijftig om deze reden gevatte studenten zijn St-Petersburg uit gezet. Tratschewsky, hoogleeraar in de [geschiedenis, is van zijn ambt ontzet. Chili. Wreedheden van den burger- rloog, In depeches uit Callao wordt het bevestigd, dat hel leger van den pre sident Balmaceda na den veldslag bij Tozo al Monte allerlei gruwelen heeft gepleegd. De dronken soldaten van Bal- 3* vervolg. Mul wankelende en beschroomde schreden be gaf zij zich naar do Quai des Orfevres, die van de herinneringen liarer onschuldige jeugd getuig de, maar ook van de gruwelijke gebeurtenissen, die haar leven hadden len gronde gebracht. Alle deuren waren nog gesloten, en de gcheclc bevolking sciicen nog in diepen slaap verzonken. Maria knielde neder op de stecnen dorpel trappen die zij nooit weder zou betreden, en drukte nog eenmaal den deurklopper, die zoo dikwijls door de hand barer ouders was aangeraakt geweest. Zij sloeg ecu tecdercn blik op de vaderlijke woning de eenige, doch sprakciooze'getuige van haar voor altijd vervlogen geluk. Vaarwel I zuchtte zij, vaarwel alles is tus- achcn u en mij gedaan... Mijn leven behoort niet meer «ot deze wereld mijne hoop is elders geves tigd.... Vaarwel Toen de cerate Angttxu geklept werd, kwam de koster de kleiue deur der Notre-Dame openen, die j maceda's leger, geholpen door werkliê uit de salpetergroeven, slaken de stad in brand en plunderden en moordden haar uit. Vrouwen noch kinderen werden ge spaard. De parlementairen te Iquique zouden in staat van wanhoop verkeeren, daar zij nagenoeg zonder voedsel zijn, terwijl de schepen der revolutionairen geen kolen hebben. Telegrammen over Callao melden uit Chilli, dat er te Santiago eenen oproer onder de militairen is uitgebroken. Hij werd onderdrukt, en de. belhamels zijn doodgeschoten. Eenige hoogleeraren der geneeskundige school aldaar werden ont slagen, omdat zij van revolutionnaire gevoelens verdacht werden. Ook werden eenige hooggeplaatste officiers om dezelf de reden gevangen genomen. Hei opstandelingen-Congres te Iquique heeft de onder president Balmaceda ge houden kiezingen onwettig verklaard. Valparaiso wordt in sterken staat van verdediging gebracht, door middel van indertijd te Callao buitgemaakte kanon nen uit Peru. Men verzoekt ons het volgende artikel te willen meêdeelen De invloed ten opzichte der beschaving door België in Congo uitgeoefend, is dub bel hij oefent zich ginder uit door de tegenwoordigheid der missionnarissen en der Belgische landverhuizers hij oefent zich in België uit door de opvoeding der jonge zwarten,welke men er sinds eenige jaren opleidt. Hier, evenals alomme in den grooten kruistocht tegen den slavenhandel, vin den wij aan het hoofd der beschaving een priester, die zich met hart en ziel aan de edele taak gewijd heeft, de jeugdige Con goleezen, die hij in zijn opvoedingsge sticht heeft opgenomen, te onderrichten en te beschaven. Ja, het was een diep en edelmoedig gedacht dat door den Eerw. heer van Impe, bestuurder van het collegie van Gijseghem-bij-Aalst werd opgevat, eenige jonge Congoleezen in zijn opvoedingsge sticht op te nemen. De jonge zwarten van in huune tee- derste jeugd in een beschaafd en kriste- lijk midden overplaatsen, hen tusschen de zonen onzer begoede eu burgerstan den laten opgroeien, hun de begrippen van godsdiensten wellevendheid op prak tische wijze ingeven, om ze dan later naar hun vaderland als beschaafde jonge lieden terug te zenden, ziedaar de kwes tie der beschaving onzer zwarte broeders gewis op praktische wijze opgelost. Naar hart eu geest tot deugdzame en degelijke mannen gevormd, zullen zij in hunne dorpen van verre Afrika als zoovele apos tels der beschaving optreden, en lang zaam, doch zeker, de beschaving hunner medebroeders bewerken. uitzicht Imd op de Clianeincssc-straathij vond er eene vrouw, die, op de stecnen neergeknield, vu rig bad. Zoodra zij hem zag rees zij overeind, volgde hem in de kerk en zeide, terwijl zij bcm eenen pilaar aanwees Hi«r is mijne plaats. En eer de verwonderde koster nog iets had ge antwoord, toonde zij hem een papier, dat haar toe liet, om zich in het portaal der hoofdkerk neder te zetten eu er de aalmocsen der guloovigcn in te zamelen. De goedhartige koster, die nog haar persoon, nog iets van haar vorig leven kende, maar des niettemin haren ongclukkigen toestand vermoed de was over haar zachtzinnig en nederig voorko men bewogen, en voorzag haar vau eenen matten stoel en een houten bakje, dat onze lezers reeds kennen. De liefdadige gasthuiszusters hadden baar evenmin vergelen, want ofschoon zij zich niet rechtstreeks met haar schenen te bemoeien, droe gen zij toch zorg, dat haar eiken dag eenige spijs werd gebracht. III. Er zijn eenige jaren verloopen sedert wij voor het eerste Maria in liet portaal der Notre-Damc zien plaats nemen. Haar daar dagelijks te aan- Onverschrokken missionarissen en va derlanders trekken naar Midden-Afrika om er zich op het heil der Congoleezen toe te leggen jonge zwarte komen naar België waar zij ons land en zijne bewo ners leeren kennen en liefhebben. Uil dien tweevoudigen invloed zal de volledige beschaving geboren worden. Den Eerw.Heere Van Impe komt de eer toe deze laatste wijze van beschaving het eerste opgevat en toegepast te hebben. Verleden Zondag gat hij te Brugge,ver gezeld van zijne twee zwarte bescherme lingen, Leopold Vidi en Boudewijn Bida, eene voordracht over de kwestie die ons bezig houdt. Als door eene zonderlinge schikking der Voorzienigheid was het dien dag de 400"" verjaring van de eerste katholieke kerk in Congo. De portugeesche bescha ving liet er echter weinige sporen na. De Belgen zullen gelukkiger zijn, want de tijden zijn veranderd Binnen veertien dagen zullen prachtige zeilschepen van hier naar Congo zeilen, en ons tal van kleine zwarten overvoeren die door de milde zorgen van verscheidene damen uit Brugge zullen opgevoed en onderhou den worden in verscheidene onderwijs gestichten van ons land. Het is thans twee jaar geleden dat de Eerw. Van Impe, zijne kleine zwarten ter opvoeding ontving, en het was waarlijk roerend die katholieke priester tusschen de twee jonge Congoleezen te zien plaats nemen, welke de zwarie aristocratie en het proletariaat vertegenwoordigen,want een hunner is de zoori van een opper hoofd, de andere een vrijgekochte slaaf De uitslagen der opvoeding dezer twee zwarte leerlingen, waren aller geluk kigst. Zoo onder opzicht van vorderingen, van zedelijke en verstandelijke ontwikke ling, als onder dal van karakter en zacht aardigheid, mogen de jonge Congoleezen tot voorbeeld hunner studiemakkers ge steld worden. De Eerw. Heer Van Impe legde er zich vooral op toe den heilzamen invloed te doen uitschijnen, die zijne opvoeding op de twee jonge zwarten te weeg bracht. Het puike publiek,dat zeer talrijk opge komen was in de zaal van het Sint Lode- wijks kollegie te Brugge, den redenaar te komen aanhooren, luisterde met de grootste aandacht naar de praktische wenken door M. Vati Impe gegeven. Het lot van duizenden kleine zwarten is in de handen der katholieke Belgen. Onze opvoedingsgestichten zullen de toevluchtsoorden zijn, waar men de vrij gekochte slaven zal ontvangen, om deze dan later als beschaafde tnanuen naar het geboorteland terug te zenden, waar zij alsdan op hunne beurt als beschermers der blanke broeders zullen optreden, en er het verblijf onzer landverhuizers zul len mogelijk maken, J. H. 4 Mei 1891. schouwen, was zulke gewoonte geworden, dut men zich over die arme vrouw niet meer verwon derde. Op zekeren dag, toen de heldere zonnestralen vriendelijk door de gekleurde vensterglazen sche nen, trad eene jonge dame met haar dochtertje de kerk binnen. Moeder, ik ben bang, zegde hut meisje, op Maria wijzende. Bang, antwoordde de dame glimlachend, en waarom dit, Anna. Zij is eene arme vrouw, die verdriet heelt. en evenwel slijt zij haar geheel le ven met God te bidden. Heeft zij verdriet, moeder, en waarom toch Omdat zij behoeftig is. Anna bedacht zich een oogenblik en zeide toen, terwijl z«i een wclsprekenden blik op hare moeder wierp en haar een stukje geld toonde Mag ik haar dit geven. De gelukkige moeder knikte toestemmend en het meisje huppelde vrolijk naar Maria. Ziedaar, goede vrouw, zegde zij, wees du niet langer bedroefd ik zal God bidden, dat hij u ge lukkig make. Maria onlrocrd bij het hooren dezer woorden; z|j vestigde een vrieodclijken biik op het lieve kind, en voer het eerst, sedert jaren, werd haar Ter gelegenheid der algemeene beraad slaging over de begrooting van oorlog, heeft onze achtbare vertegenwoordiger, M. Woeste, onder andere drij punten behandeld welke de aandacht van onzen katholieken minister van oorlog ten hoogste verdienen. Vooreerst stelde M. Woeste de vraag Waarom hebben onze soldaten dat zoo gezegd nachtverlof noodig Het dient tot niets anders dan tot hun verderf, want de overgroote meerderheid maakt er misbruik van Onlangs nog ontstondt, des nachts om 2 ure, een gevecht tusschen soldaten en burgers omtrent de kazerne te Etter- beeck. Wat hadden die manschappen op dat nachtelijk uur op straat te ver richten De dienst des anderendags moet er natuurlijk door lijden of al niet voel beteeken. Volgens mij, zegde M. Woeste, zou men het nachtverlof slechts mogen toe slaan aan de manschappen wier ouders de garnizoenstad bewonen en dit op schriftelijk verzoek dezer laatsten. Ten tweede, volgens het n. 101 der militaire reglementen mogen de man schappen des zondags de kazerne niet verlaten vóór 8 1/2 ure 's voormiddags. Dit is te laat voor sommige godsdien stige plichten. Men heeft, wel is waar, alsdan nog tijd om mis hooren, maar er zijn nog andere godsdienstige plichten welke men vroeger zou willen kwijten dan na 8 4/2 ure. Ik weet, ging onze geachte vertegen woordiger voort, dat de ruiterij in den morgend werk heeft, maar met goeden wil kan alles geregeld worden. Ten derde, men moet in de krijgsscho len niet alleen onderwijzen maar ook opvoeden en verzedeüjken. Waarom in die scholen geene lessen van godsdienst en zed el eer geven Ik denk dat het leger er veel bij winnen zou. Nu de heer minister kan de aalmoezeniers hier- mêe gelasten. Het zou een beste maat regel wezen welke door meest al de ouders der leerlingen dankbaar zou aangenomen worden. Geen beter middel om het leger bij 't volk in achting te doen aanwinnen dan er den familiegeest en zedelijke ge voelens le doen heerschen. In de militaire school van Etterbeek heeft men een letterkundig franschen boek gebruikt, openlijk strijdig aan onzen Godsdienst en ons geweten. Dal valt ernstiglijk af te keuren en zou nooit meer mogen voorvallen. Men boude dus een wakend oog op de zaak en onderzoeke nauwkeurig al de leer boeken hart door eene aangename gewaarwording getrol- fen. - O ja, sprak zij, bid voor mij, lieve engel, want God verhoore geerne het gebed der onschul dige jeugd. Des anderendaags en de volgende dagen be zochten de moeder en het kind geregeld de hoofd kerk. lederen morgend verliet Anna voor een oogenblik de hand barer moeder om de arme vrouw naar hare bevinding te vragen eiken zon dag gaf zij haren wekelijkschcn spaarpenning, cn icderen morgend vond Maria c ;u hcrtelijk woord tc meer voor liet beminnensw eerdig kind,dat haar zooveel medelijden hetoonde. Intusschen woedden in Frankrijk de hevigste driften der omwenteling. De heilrijkste instellin gen werden geschokt en vernietigd, het altaar cn de troon omvergeworpen. Maria vernam deze vreeselijkc gebeurtenissen niet dan bij losse ge ruchten, doch wat zij er van hoorde, was genoeg, om haar gebed nog vuriger te maken. Het duurde echter niet lang of er viel onver wachts eene gebeurtenis voor, die baar meer per soonlijk aanging en hevig schokte immers zij za« zich daardoor verjaagd van de haar aangewezene plaats, waar zij zoovele jaren had gebeden. De katholieken godsdienst is in Frankrijk opgeheven, zeide men haar op zekeran morgend, Jubelfeest van St-Lucasschool. In de maand oogst aanstaande zal de St-Lucas- akademie te Gent, den 55*° verjaardag barer stichting te vieren. Ingezien de belangrijkheid van dit de gelijk kunstgesticht, willen wij onze lezers op de hoogte houden van den gang der zaken en hun al mededeelen wat wij weten over dit aanstaande kunsijubeleum Men zal zich herinneren dat eene ten toonstelling van werken, opgevat in den geest en in den stijl welke het gesticht najaagt, geroepen zal vvnrden om den praktischer! uitslag van de beweging ten voordeele der herstelling onzer oude, kristene, nationale kunst, beweging vvaarvan St-Lucasleekenschool de mach tigste en voornaamste hefboom is, te bevestigen. Deze tentoonstelling zal, zooals men weet, plaats hebben in de zalen der gent- sche Hoogeschool, die bereidwillig ten dienste van het inriehtingskomiteit ge- gesteld zijn door de bevoegde overheden. Deze tentoonstelling zal geopend worden den zondag 23 oogst en zal minstens drie, hoogsten vier weken open blijven. Onder de uitstekende bijtredingen, die van nu af reeds aan hel komiteit zijn toe gezonden, noemen wij die van den heer Cuypers, lid van het Instituut van Frank rijk en bouwmeester der Musea van Am sterdam, waarvan de zoo eigenaardige en belangrijke opvattingen ongelukkiglijk te weinig gekend zijn in ons land, om niet eene der voornaamste aantrekkelijkheden te mogen genoemd worden, welke het liefhebbende volk naar deze tentoonstel ling lokken zal. De ontwerper-maker van hel nieuwe statiegebouw van Amsterdam, van het prachtig Rijksmuzeum van dezelfde stad, en die tal kerkelijke en wereldlijke ge houwen in alle gewesten van Hollan bouwde, zal ons in de gelegenheid stel len het nut te bewonderen dat onze noorderburen weten te trekken uit den baksteen, waarvan het gewettigd gebruik eene wezenlijk verwantschap daarstelt tusschen de oude gebouwen van Holland en die van Vlaanderen. De heer Jules Helbig, kunstschilder en geachte schrijver, die met zooveel bijval de zending van wijlen den heer Corblet, Fransch oudheidskundigë voortzet, in de hoedanigheid van bestuurder der Revue de l'Art chrélien, heeft insgelijks den inrichters wel zijne sympathieke en ver knochte medewerking willen verzekeren. De aanhaling van de volgende werken door hem uitgevoerd, staan vol om het groote talent van dezen kunstenaar te doen uitschijnen Schilderwerken van retables in de kerk van O.-L.-Vrouw te Dinant, in St-Jacobskerk te Doornik, in de Sint-Pholienkerk te Luik, in H. Kerst- kerk te Gent, in kerken te Aken. te Mun- chen, enz., enz. Wij mogen ook niet vergeten te ver melden, dat hij prachtige muurschilde- «n gevolgcntlijk zijn de kerken gesloten. Waar zou zij nu voortaan cinc schuilplaats vin den Waar zou zij gaan bidden Waar zou zij dagelijks het lieftallig meisje aantreffen, dat eene zachte lichtstraal in hare bedroefde ziel gestort bad. Mcd had Maria niet misleid de kerken, aan den godsdienst van den Allerhoogste toegewijd, waren inderdaad op bevel der omwenlelingsge- zindeu gesloten, en de arme vrouw wachtte te ver geefs dat God een w onderwerk deed of de godde- hiozen straffen mocht. Zijn tijd was nog niet ge komen. Hem alleen was liet voorbehouden het kwaad schijnbaar nog cenigen lijd te laten zege vieren, om liet daarna des te gevoeliger tc treffen, en zijne trouwe aaubidders te doen zien, dat Hij somtijds den boozeu macht geeft, om de uitvcr- koornen des tc meer te verheerlijken. Thans gingen het ongeloof cn de ggddcJooshcid hand aan hand en verspreidden allerwege bloedige marteling, dood en verwoesting. Alom iicerschten ramp cn regccringloosbeid. Te vergeefs verliep eiken dag voor de arme Ma ria te vergeefs wachtte zij dat de koster weder de karkdcur zou ontsluiten doch deze kwam niet. Ook luid .cn de klokken niet meer om de Chris- tei.sehaar, ter aanbidding van den goeden Schep per, tempelwaarts tc roepen, en in de groote hoofd- ringen heeft uitgevoerd in de kapel van Z. K. Hoogheid den Graaf van Vlaanderen op het kasteel van Amerois. Laat ons hopen dat men al wat niet kan verplaatst worden, toch bij middel van pliotogtaphische reproduktiën in deze tentoonstelling zal te zien krijgen. Wij zouden onrechtvaardig zijn, spra ken wij niet over de bijtreding van iemand die, sinds meer dan bet vierde eener eeuw, steeds in de eerste rangen der gothieke kunsthervorming strijdt en die aan de spits staat der groote kunstbe weging, voor doel hebbende de herstel ling te bewerken van al onze kunstge bouwen, en die zijnen tijd en zijn talent wijdt aan al wat de kunst betreft. Wij bedoelen den heer baron JanBethune een man die voor zijne werken alleen eene ruime zaal zou noodig hebben om al te laten zien wat hij, als ontwerpen van kerken, abdijen, kasteden, versierings schildering, mobilier, beeldwerk,geschil derde ramen, mozaïek, goudsmederij borduurwerk, enz., enz., zooal heeft ge leverd. Van heden af is hel welgelukken der tentoonstelling verzekerd. Melden wij ook dat de inrichtingskom- mtsste zich volkomen ten dienste stelt van de tentoonsteilers en dat zij van den ijzeren weg 500/0 vermindering verkregen heeft op de verzendingskosten van voor werpen, herkomstig uit de provincie. Eene tweede vraag is aan de douanen gedaan, om aan de tentoonsteilers eene volkomene kostelooze toezending te ver zekeren. De fabrikanten, die gothieke kunst voorwerpen vervaardigen, - mogen ook tentoonstellen op voorwaarde echter dtft deze voorwerpen vervaardigd zijn naar teekeningen van oud-leerlingen van St- Lucasschool of de leden der gilde van St-Jozef en St-Lucas of der gilde van St- Thomas en St-Lucas, en dat zulks ver meld weze op een briefje eraan gehecht. Echt vaderlandsch Sinds eenige dagen verkoopt men, op straat en in de winkels te Gent, een groot vel. papier langs bei de zijden bedrukt met liederen die betrekking hebben met den 1 mei en den liuidigen toestand der werklieden. Dit vliegblad draagt voor titel: Les chants du 1 Mai, refrains populaire» des iravailleurs. De zangen van den I Mei, volksrefreinen der arbeiders. Onnoodig te zeggen dat alles in hel Jransch is de woelmakers die thans in liet Walenland de verblinde mijnwerkers tegen het wettig gezag en tegen hunne Dazen opruien, zijn Franschen, of ten minste kerels die door Frankrijk betaald worden om hier onrust en omwenteling te verwekken. Men heeft ons verzekerd dat duizenden en duizenden exemplaren dier gezangen kosteloos in het Walenland uitgedeeld zijn geworden. Nu, wij willen eens onze lezers laten zien hoe onvaderlandse!) al die stukken zijn, die niets dan eenen Franschen geest stad durfde geen enkele stem zich verheffen om de buitensporigheid der tirannen van liet schrik, bewind te bestraffen. I)e Voorzienigheid Gods had dc bevolking niet blindheid en werkeloosheid be zocht. Evenwel werd Maria niet moedeloos, omdat zij op den Heer vertrouwde. Vermits men haar eene plaats in liet portaal weigerde, had zij buiten aan den ingang der kerk post gevat cn zich op de stec nen trappen neergezet, die naar de kleine kerk deur geleidden. Daar bad zij met eenen roozeu- krans in dc hand, zonder zich te bekreunen om de woede der voorbijtrekkende volksdrommen. Sjius zelfs verhieven zich dreigende stemmen tegen doch de Hemel beschermde haren moed en edele zelfverloochening, want terstond riepen dau ande re stemmen Zij is krankzinnig, wij zullen haar maar iu rust laten. En dan ging de woeste volkshoop voorbij zonder haarleed tcdocn. Onder hetgene Mario leed, was er bijna niets, dat haar zooveel hertzeer veroorzaakte dandatxij Anna, het lieve kleine meisje, niet meer had we dergezien sedert al den tijd, dut de kerk gesloten was geweest. (Wordt voortgezet.»

De Denderbode | 1891 | | pagina 1