De werkstakingen. H. Franciscus - Xaverius. Kiezing te Antwerpen. Allerhande nieuws. ademen en zeer geschikt zijn om,zachtjes aan, onze inlijving bij Frankrijk voor te bereiden. Wij schrijven letterlijk afIn Salut au drapeau Salut a toi, noble drapeau de France (Gegroet edel vaandel van Frankrijkin Huit heures de tra vail Resterons-nous dans noire France enz., Zullen wij in ons Frankrijk blijven); Oir nous verrons dans notre France, enz. Waar wij in ons Frankrijk zullen zien) in Mineurs, reveillons nous Sous le beau soleü de la France (Onder deschoone Fransche zon): in Pourquoi l'on est socia listen: Tous nos trésors sont d la France (Al onze schatten zijn voor Frankrijk.) Zooals men zietChère France langs hier, Chère France langs daar, Chère France van 't begin tot het einde en, voegt daarbij de portretten van Trivier Jules Guesde en Ferroul, drie gekende Fransche socialistische leiders, die op het vliegblad zijn afgebeeld en er blijft geenen den minsten twijfel meer over de verfranschende inzichten en van het on vaderlandse!) doel der verspreiders. Ziedaar, Vlaamsehe werklieden, wat de roode leiders najagen. Zij beginnen met de Walen en daarachter zullen zij met u voortgaan. Zij verspreiden reeds hunne Franschgezinde gezangen onderu. 't Is hoog tijd u onverwijld rond de vaderlandsche vlag te scharen en den kreet Weg met de Franschen door de lucht te doen weergalmen. Middel om de koeien te beletten hare melk te houden. Een amerikaansch land bouwer duidt het volgende middel aan om de koeien te beletten haar melk in te houden. Indien het niet doelmatig is, het kost toch niets het te beproeven. Van zoohaast zij ze niet meer willen geven, plaatst met de uiteinden der vin geren op de ruggraat van het dier voor de heupen, en men drukt zoo sterk mo gelijk gedurende een minuut de koeien onderworpen aan die praktijk, verzekert hij, laten altijd hare melk los zonder verderen tegenstand. Dinsdag heeft de werkstaking der huisschilders te Gent nog eene grootere uitbreiding genomen. Het zijn bijna al de grootste bazen die het minste van toege ven willen hooren. De huisschildersgasten hebben reeds van voor nieuwjaar aan al hunne bazen eenen geraotiveerden brief gezonden, waarin zij hun verzochten hunne klanten te verwittigen. Verders hebben zij een paar malen de bazen per brief uitgenoodigd om tezamen eens over de loonsverhooging, enz., te spreken. Doch meestal de bazen hebben dit verzoek met de grootste onverschil ligheid bejegend en volstrekt niets op de uitnoodiging geantwoord. Slechts twee bazen maakten hierop eene uitzonde ring. Vooruit logenstraft dat de werkstakers aanslagen op de vrijheid van den arbeid pleegden, hetgeen wij echter met onze eigene oogen gezien hebben, zegt Het Fondsenblad laten wij ons zoo gauw niet afklappen. Vooruit logenstraft alles wat hem niet aanstaat. Militaire maatregels. Tengevolge van de beslissing, door den algemeenen raad der Werkerspartij ge nomen,namelijk de werkstaking algemeen te maken, heeft de minister van oorlog al de korpsoversten gelast, elke vraag om verlof te weigeren aan hunne onderhoo- rigen. In het vooruitzicht van mogelijke wan- ordens zijn maatregels genomen om deze te keer te gaan. 't Is dus de schuld der socialisten, dat twee militieklassen zijn opgeroepen. Er liggen tegenwoordig in en rond Luik, de f.2. 13 en 14 linieregementen. De 3. en 6. worden verwacht. Daarenboven zijn er drie escadrons ruiterij aanwezig, namelijk twee esca drons lanciers en een escadrons jagers. De gendarmerie is overal versterkt. Generaal de Preter, uit Antwerpen aangekomen, inspecteert de posten. Hij is te Luik gevestigd, van waar hij het op perbevel over de troepen heeft. Generaal de Callatan is te Seraing en generaal Wendeln te Tilleur. In Henegauw. oin van liet centrum. L'itbreiding der werksta king. Geene soldaten. Uit La Louvière meldt men, dat zelden eene werkstaking met zooveel orde inge richt was als deze. Dit schijnt ook de oorzaak te zijn, waarom zij zich zoo schrikbarend uitbreidt. Maar geene feiten van gewelddadigheid zijn hier aan te stippen. De werkstakers zijn voornemens, van elke fabriek eene afveerdiging te Jolimont te vestigen,waar alsdan het hoofdkwartier der beweging zou zijn. De burgerwacht is onder de wapens en het detachement gendarmen telt SO a 60 man, behalve de kleine groepen, die in omliggende dorpen gevestigd zijn. De burgemeester heeft het verlangen te kennen gegeven, geene soldaten te ontvangen. Nog twee andere gemeenten, Ander- lues en Morlanwelz bezitten elk een half bataljon burgerwacht. Overal elders bestaal deze niet in werkzamen dienst. De patroons en werkliê hebben eene samenkomst gehadt De laatsten hebben besloten een gehoor bij den koning te vragen, ten einde hunne grieven te doen kennen. De meetings duren voort. I4om van Bergen. Uitbreiding der werksta king. Arme bedrogene I Als een olieplek op een gazet, breidt de werkstaking zich langzaam doch on verpoosd uit. Hier ook houdt men voortdurend mee tings, men raadt de werklie aan geen slag te doen, zoolang in hunne eischen geen voldoening gegeven wordt, maar tevens preeken die zonderlinge apostels de kalmte aan,ten einde totgeenegevang zetting aanleiding te geven. Verscheidene burgemeesters uit den Borinage vragen dat men hen gendarms zou zenden in plaats van troepen, daar het zenden dezer laatsten te veel schrik onder de bevolkingen verspreidt. Te Charleroi en omstreken zijn de fabrieken zonder kolen en de best voor ziene kunnen nog enkel werken tot hel einde der toekomende week. Doch eene depeche uit Pas de Galais meldt dat de mijnbesturen aldaar aan de Belgische nlj veraars,steenkolen aan 1 lieden. Wat al verlies de werkstaking aan den kleinhandel en zelfs aan den groothandel veroorzaakt, kan men oordeelen, wan neer men nadenkt dat het verlies aan arbeidsloon rond Charleroi alleen hon derdduizend franks per dag bedraagt. Callewaert geeft op eene meeting te Gohyssart voor 1500 toehoorders verze kerd, dat de herziening voor 20 dezer zou gestemd zijn, als gevolg van de tegenwoordige werkstaking dat de her ziening onvermijdelijk het algemeen stemrecht, het acht-urenwerk en de ver hooging van dagloon moest medebrengen. Arme dutsen. Het is ongelooflijk welke stommigheden men de mijn werkers >wijs maakt, om ze tot werksta king te krijgen. De Bergsche briefwisselaar van een liberaal blad geeft er het volgende voor beeld van Een mijnwerker, zegt de briefwisse laar, met wien ik een gesprek heb gehad, een bejaard man van La Bouve- rie, is overtuigd dat heel Duitschland in werkstaking is dat de mijnen van het noorden van Frankrijk en van Engeland zullen weigeren kolen Ie leveren aan de Belgische nijveraars, en dat het Belgisch leger met de werkstakers gaat meedoen. Het is in eeneherbergwaar hij gewoon lijk gaat kaarten, dat men hem zulks heeft gezegd en hij gelooft het vast en zeker. Hem willen doen begrijpen dat hij mis is, ware verloren moeite. Kom van Uuik. De werkstaking is, in de omstreken van Luik, om zoo te zeggen algemeen, zelfs de fabrieken en werkhuizen die een klein getal werklieden tellen, liggen stil. Maar men moet erbij voegen dat de bedreigingen der socialisten er, in de meeste gevallen, de oorzaak van zijn. De metsers arbeidende le Seraing aan een nieuw huis werden door de werkstakers gedwongen het werk te verlaten. Rond 6 ure worden te Seraing al de deuren en vensters gesloten, zoowel bij winkeliers, nijveraars als bezonderen 't is alsof 'teene belegerde stad ware. Het leger bezet overal de bedreigde punten en gedurig komen er nieuwe troepen aan. Wat er later zal voorvallen, kan nie mand voorzeggen. Ondervraagt men eenen werkstaker, hij geweerdigt zich niet u te antwoorden ofwel hij antwoordt u neven de kwestie. De werkstakers zijn somber, hunne houding is geheimzinnig en dit alles baart onrust. Men hoorde onder andere een werkstaker tot een zijner gezellen zeggen 't Is binnen twee of drie dagen dat het zal heet worden. De voorzitter van een der syndikaten bekende openlijk dat de katholieken veel meer voor de werklieden gedaan hebben dan de liberalen. De werkstakers eischen den werkdag van 8 uren, het algemeen stemrechten de verplichtende verzekering. Sedert de krachtdadige beteugeling der wanorders is de liefde der werksta kers voor 't leger verdwenen zij roepen nimmer Leve het leger integendeel ze overladen de soldaten met steenwor pen. Te Beyne-Heusay werd woensdag nacht eene dinamietkardoes geworpen in de woning van eenen mijnwerker die aan 't werk gebleven is. De slag was verschrikkelijk slechts stoffelijke schade werd aangericht. Ten Bureele van politie van Seraing worden talrijke klachten neêrgelegd door vrouwen welke komen bescherming eischen voor hunne mannen, zonen of broeders die zouden willen werken, maar niet durven uit vrees van afgeram meld te worden. De werklieden welke zich naar 't werk begeven, worden door werkstakers op de openbare wegen aangerand en ge dwongen naar huis te keeren. Weigeren zij, ze worden gesteenigd. De moed schijnt het eigen niet te zijn der werkstakers, zoohaast zij eene hai- renmuts of den kepi van politieagent in 't zicht krijgen, loopen zij gelijk ver schrikte hazen. De burgemeesters van verscheidene gemeenten hebben last gegeven,'s nachts de lanteerns te laten branden en zelfs de geheele omtrek van Seraing is electrisch verlicht, ten einde de geheime pogingen der onruststookers te verijdelen, daar het gerucht loopt, als zou er eene reus achtige samenzweering gesmeed zijn, De bijzondere korpsen der Luiksche burgerwacht bewaken de koolmijnen ge- legeu op het grondgebied dier stad. Zij hebben het hard, ter oorzake van het slecht weêr, doch zij klagen niet. De overste der werkmanspartij van Tilleur, zekere Smeets, had dinsdag te Brussel de vergadering van den alge meenen raad der werkerspartij bijge woond, hij kwam naar de provincie Luik naar Tilleur. Seraing, liep van vergade ring tot vergadering, maakte overal de beslissing van den algemeenen raad be kend, werd door de overheid opgemerkt en aangehouden. Een socialistische leider, die zich be klaagde over de aanhouding van Smeets, zegt dat de werkstaking langer zal duren naarmate men de beteugelingsmaatregels uitbreidt. Hun program luidt nu 1- Loonsverhooging; 2. herziening3. acht uur* werk -4. vrijstelling van de aangehoudenen en ver volgden. Wij zijn geene partijgangers van de wanorders, zegde hij, en in al onze ver gaderingen preeken wij de kalmte. Niet temin zouden wij, indien het noodig was tot gewelddaden overgaan want het komt overeen uit, of men valt onder eenen kogel of creveert aan den arbeid De werkstakers bepalen er zich niet meer bij, in hunne dorpen rond te dwa len, zij gaan verder lot in Luik toe, bij geheele benden, om te bedelen. Zij worden, wanneer de politie hen ontmoet, aangehouden. Men hield er ook aan te Suim-Nicolas. Eene bende, die langs de mijn Fond de Piqeutte kwam, ontwaarde daar twee gendarmen, die het neerdalen en uitgaan bewaakte van de werklieden, welke aan den arbeid wilden blijven. De burge meester en de veldwachter der gemeente Vaux-sous-Chêvremont, was er ook aan wezig. Daar de mannen met geene goede ge voelens bezield schenen, gebood de bur gemeester hen, hunnen weg voort te zet ten. Zij weigerden en een hunner bracht eenen der gendarmen een hevigen stamp toe. Met groote moeite kon men hen buiten het paalwerk dringen, dat den mijnput omgeeft. De bende begon met steenen te wer pen,terwijl de gendarmen moesten vuren. Een der aanvallers werd aan den arm en een nieuwsgierige aan het been gewond. Nadat de gendarmen een twintigtal schoten gelost hadden, nam de bende de vlucht. De hiercheurs van La Haye winnen 3 fr. tot 3.25 fr. per dag van 9 uren; de chefs de taille 6 en 7 fr. per dag en wanneer zij overuren werken, komen zij tot 10 franks. Het syndicaat der mijnwerkers lelt te St. Nicolaas 3500 leden, die elk geheel jaar door 50 eentimen storten, voor den denier de la Grève, (werkstakingspenning) Dit maakt ruim 40,000 fr. per jaar, voor deze gemeente alleen. Is nu de opbrengst van de laatste quinxaine uitgeput, dan wordt aan de werklieden 2 fr. per dag uitbetaald. Op deze wijze schat men dat de werkstaking nog een twintigtal dagen kan duren. «fupflle. Men had vernomen dat de werkstakers een der voornaamste werkhuizen zouden bestormen, ten einde de voortzetting van 't werk te beletten. De bestierder vereenigde de werklie den en vroeg of zij het inzicht hadden het werk te staken.Allen antwoordden, neen. Eh wel zegde toen de bestierder: de socia listen gaan afkomen om het werkhuis te doen sluiten; dat deze die willen blijven werken ze ontvangen gelijk zij het ver dienen. De werklieden maakten de tangen gloeiend die zij bij het werk gebruiken en toen de socialisten aankwamen toon den zij hen van verre dit vreeselijk wapen en traden hen te gemoet.Maar de socialis tische aanvallers kozen dadelijk 't hazen pad en loopen wellicht nog.Zoo zou men overal moeten handelen. Genootschap van den Verleden donderdag hebben de leden van het Genootschap van den H. Francis- cus-Xaverius dezer Stad nogmaals geza menlijk hunne jaarlijksche bedevaart tot Onze-Lieve-Vrouw van Lede verricht. Zooals de vorige jaren, waren om 4 1/2 ure van den morgen reeds, omtrent 400 leden voor het alom vermaarde Kollegie der EE. PP. Jesuiten op rangen van acht mannen gerangschikt, alle hun eeretee- ken, de raedalie op de borst en hun wa pen, het roozenhoedje, in de hand. Om 4 3/4 ure, zag men die ontzaglijke schaar van mannen uit alle standen der samenleving, met zijnen rijkelijken Stan daart en welgeoefende koorzangers aan het hoofd,gevolgd door deszelfs ieverigen Bestuurder de Eerw. Pater Lemoine en verdere Overheden, op een gegeven tee- ken vooruitrukken. Voorafgegaan van een overgroot getal personen der stad, die het zich eene eer achten, met eerbied en ingetogenheid, de bedevaarders, in hunne jaarlijksche bedevaart te vergezellen, gedurende gansch den optocht, afwisselend lofzan gen zingende en het roozenhoedje luidop biddende, bereikte die schoonen Stoet om 6 1/2 ure Gods luisterrijken tempel van Lede alwaar aan de Xaverianen gansch den middenbeuk was voorbehou den. Alvorens het H. Sacraficie op te dragen beklom de Eerwaarde Pater Bestuurder den Stoel der waarheid en richtte eene korte doch zielroerende aanspraak tot zijne lieve Xaverianen en anderen geloo- vigen welke die schoone Kerk vervulden. Hij breidt 2ich bezonderlijk uit op eene van Maria's schoonste eeretitels te weten van Moeder Gods en vandaar Moeder der menschen, hun door den stervenden Za ligmaker van op zijn kruis beschikt in den persoon van den fi. Joannes, toen Hij op het punt was zijn lijden, met voor ons te sterven, le voltrekken, tot dien welbeminden Discipel, zegde, op Maria toonende, Ecce Mater tua, ziedaar uwe Moeder; dat Maria Jesus barende ons gebaard heeft en aldus ook de Moeder aller menschen geworden is; dat dien eeretitel haar hoogst aangenaam is, heeft zij ten allen tijde door ontelbare wonde ren doen uitschijnen; dat zij dus wilt, dat wij, hare aangenomene kinderen tot haar onze toevlucht nemen, dewijl zij bereid is, ons in alle gevaren, voor ziel of lichaam, hare machtige bescherming te verleen en. Vervolgens zijne Xaverianen moed in het hart sprekende, moedigt de Pater hen aan om al hun betrouwen in Maria te vestigen en haar altijd en wel bezonderlijk op dees oogenblik in haar heiligdom van Lede dat zij van over eeuwen verkozen had, te bidden voor hun zeiven, voor hunne familiën, voor hunne afwezige medebroeders die door ziekelijkheid of om andere gegronde reden de bedevaart niet hebben kunnen vergezellen, voor deze die misschien uit lafhartigheid of uit mensehelijk opzicht er niet tegenwoordig waren; om voor de eenen de noodige gunsten en de gene zing, voor de anderen de vurigheid en den moed te bekomen, zonder nochtans in hunne gebeden te vergeten, hunnen ouden prefect nog vol iever maar in de gansche onmogelijkheid aan de bedevaart nog deel te nemen, opdat hij toch nog vele jaren zijne medehulp aan het Ge- noothap moge toewijden; hunnen gewe zen Bestuurder, den Eerwaarden Pater Servais: die hen zoo vele jaren tot het meergemelde Heiligdom geleid had,opdat door Maria's voorspraak hij nog lang de noodige gezondheid moge genieten om in dat verre afgelegene oord waar hij thans verblijft, talrijke zielen voor den Hemel te winnen en ook voor hem die hen toe spraak,opdat na er velen op den weg der zaligheid geleid te hebben, hij zelf eeu wig gelukkig wezen mocht. Onder de H. Mis, naderden alle de be- devaarders-Xaverianen met de grootste godsvrucht tot de H. Tafel, en na eenigen tijd in zalige overweging en gebed te hebben doorgebracht, beklom de Eerw. Pater Bestuurder opnieuw den predik stoel, las er de Litanie Onzer-Lieve- Vrouw voor,gevolgd door de vernieuwing der Akte van Opdracht, waarna de bede vaarders onder het ontvangen van de zegening met de Relikwie van Gods- Moeder, de kerk verlieten om in de hun aangeduide herbergen het ontbijt te gaan nemen. Na eene goede halve uur, door de ge nomen ververschingen heropgebeurt, schaarden de leden zich weder in de zelve orde als ze gekomen waren en keerden onder het beurtelings bidden van het roozenhoedje en het aanheffen van lofzangen,ditmaal begeleid door spelende muziektuigen stedewaarts, cn kwamen om 40 1/2 ure aan ter kerke van het Kol legie, alwaar de vereischte gebeden tot het verdienen van den vollen aflaat, als mede eenen Onzen Vader voor den goe den ouden ziekelijken pastoor van Lede, gebeden wierden. Vervolgens ontvingen de bedevaarders den zegen met het Hoogwaardigste en verlieten welgemoed de kerk om aan hunne hnisgezinnen de vreugden en genoegens die zij genoten hadden, onder het uitrusten der reis, medetedeelen. Ziedaar eene flauwe schets van de ge- noegelijkheden welke het Genootschap van Franciscus-Xaverius aan zijne leden verschaft: dat Genootschap ingericht voor de goeden, om ze in deugd te vor deren en ze naar de volmaakheid te doen streven, voor de zondaars en lafhartige kristenen om voor de eenen de oprechte bekeering, voor de anderen de haropbeu ring, voor beiden een hart vol geloof en godsvrucht te bekomen en voor allen de gunst, alle mensehelijk opzicht met de voeten te trappen en bij buitengewone omstandigheden, zooals bij het gezamen lijk doen van bedevaarten dat geloof en die godsvrucht in het openbaar te belij den en aldus door hunne handelwijze en voorbeelden het ware ambt van apostel uit te oefenen. Hoevelen die ongelukkig waren,hebben den vrede der ziel met de welvaart des lichaams niet gevonden sedert zij in dat Genootschap getreden zijn Zij die voor heen hoogst ongelukkig waren als onder worpen aan dronkenschap en andere hoogst verachtelijke ondeugden zijn in deugdzame kristenen herschapen gewor den. Hoevele huisgezinnen waar, eertijds allen vrede,geluk en welvaart ontbraken, hebben alle die kostelijke panden niet begi/men te genieten sedert de vader of oudste zonen van dat Genootschap zijn komen deel maken? Hoevele lauwe laf hartige en onverschillige kristenen zijn bij hunne intrede in dat Genootschap geene vrome, manhaftige strijders en voorstaanders der Kerk van Kristus ge worden? Hoevele hebben op hun sterfbed die groote gerustheid van geweten niet betoond, uitroepende dat zij dit alles te danken hadden aan het Genootschap, in het welk zij bij hunne plechtige intrede beloofd hadden, te willen leven en ster ven. Het is voorzeker niet in die steden of dorpen waar een talrijk Genootschap van Xaverianen bestaat, dat wortel vat ten zal het gedoemde Socialismus, die hedendaags de samenleving zoo schrikke lijk teistert en door zijn ongeloof en zede loosheid zoo vele slachtoffers maakt voor tijd en eeuwigheid. Neen, neen van dien helschen geessel zijn zulke plaat sen, God lof, bewaard dewijl aldaar de burger en werkman Xaveriaan, het hart en den geest vervuld hebben met die schoone waarheden die hem is de de al le zondagsche vergaderingen, door den ieverigen Bestuurder voorgehouden wor den, kunnen de valsche leerstelsels en ongeloof in dat hart of geest geene plaats vinden daarenboven, ondersteund door zijne gebeden en die zijner medebroe ders overwint de Xaveriaan gemakke lijker dan anderen, zijne kwade neigin gen en verdraagt hij met meer geduld de ongemakken, de wisselvalligheden en tegenspoeden waarmede s' menscbens levensbaan bezaaid ol beplant is. Een Xaveriaan. De Commissie der krijgsdienstbaar heden heeft in algemeene vergadering van dijnsdag 11. de kandidatuur van M. De Beucker met groote meerderheid verworpen en te zelfdertijde Den Ne- derduitschen Bond uitgenoodigd eenen anderen kandidaat voor te stellen. De liberalen en geuzen hebben bijna eenpariglijk besloten zich in deze Kiezing te onthouden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Ten gevolge der inrichting als paro chie van het gehucht Heyende (Lokeren), is de proost, de E. H. D. Puissant, pas toor benoemd. Volkskamer. De algemeene beraadslaging over de begrooting van oorlog werd voortgezet. M. Hanssens wenschte de heer minister geluk omdat hij 't lot van den soldaat verzacht of ver beterd heeft, maar dat liberaal heerschap keurt de inrichting van den aalmoezeniers- dienst af; geen wonder ook, volgens hem hebben onze katholieke soldaten geen priester noodig. Onze achtbare vertegen woordiger M. Woeste sprak eene mees terlijke redevoering uit in antwoord op de woordenkramerij vroeger uitgebracht door M. Bara. Spreker verklaarde zich voorstaander van het meest uitgebreide kiesstelsel en wil zelfs tot het algemeen stemrecht gaan. Hij voegde er bij dat hij bet stelsel van een vrijwilligersleger aankleeft. M. Woeste daagde de linker zijde uit hare zienswijze aangaande deze twee punten te doen kennen en de libe rale grootsprekers bleven weêr e»ns stom. Alleenlijk antwoordde M. Bara dat, eens meerderheid geworden, de libera len zullen handelen naar den wil der openbare denkwijze en van de meerder heid. Dus eerst aan 't schotelken zien te geraken en dan beslissen hoe men het volk best zal plagen en uitbuiten.Natuur lijk heeft M. Bara weer een dozijn pas toors en paters opgeslokt maar wat is 't? oude gewoonten zijn kwalijk om laten Botermarkt. Heden zaterdag werden 820 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6600 kilogr. Programma van 't Con cert welk zal gegeven worden door het muziek der Pupillenschool van het leger, op zondag 40 mei, om 11 1/2 ure 's morgens, op de Groote Markt te Aalst, onder het bestuur van M. Vanderlinden. 1. Le depart, niarehc Ludovic 2. Une fete narnlc, ouverture Vanderaa 3. L'Emulation, polka pour piston Vakdkrundbn 4. Concert, marehe Reuland 8. La pensée, valse Streabboo. Festival. De Stad Antwerpen richt voor al de Zondagen tusschen 5 Juli en 13 September 1891,haar 7 bestendig Festi val in, aangeboden aan al de zang-, fan faren-, harmonie- en symphoniemaat- schappijen van het land en den vreemde. Eelkc maatschappij mag, voor hare deelneming, den dag kiezen die haar het best bevalt. De waarde der premien en medalien bedraagt ongeveer 6000 frank. De eerste premie is 1000 franken voor de maat schappij en 200 franken voor de be stuurders. De maatschappij, die het prospectus niet zouden ontvangen hebben, gelieven hetzelve per postkaart te vragen aan den Burgemeester der stad Antwerpen. D© militieklaasen van 1887 en 1888 hebben donderdag en vrij dag bevel ontvangen hunne korpsen te vervoegen voor de naamoproeping van vrijdag avond. Deze maatregel is moe ten genomen worden ter oorzake der werkstakingen in 't Walenland. Postverzendingen. In den loop van het jaar f889 werden in Belgie verzonden 28,433,048 postkaarten, 4,417,036 naamkaartjes onder omslag, 91,546,877 dagbladen. 68,457,974 druk werken, 3,544.359 stalen en 1,087 han delspapieren. Er werden 80,466,8 brieven verwisseld en indien menh cijfer der bevolking neemt, dat op december 1889 tot 6,093,798 inwoni beliep, komt men tot een gemiddeld g tal van 14 brieven per inwoner. Er i 821 bureelen verdeeld in 774 plaatse: wij hebben in Belgie 5,484 brievenbt sen het getal brievendragers belot tot 3,129 en het personeel der postfc reelen is samengesteld uit 2,043 bedie den. Men heeft 2,458,948 postmandal uitbetaald, welke 129,931,221,27 fra vertegenwoordigden. Zondag schoot men op het pis van St-Sebastiaan te Wetteren, d koningsvogelnauwelijks was hij ne geveld, of men liet de wip benei om andere vogels op te zetten en et tweede schieting te beginnen; in et hoort men een gevaarlijk gekraak !1 springt op zijde en daar ploft de wip, geheel hare lengte, ten gronde gelukt lijk zonder iemand der aanwezige lei te treffen. Naar men zegt, verkeerde dit tuig erbarmlijken toestand, want het In was zoo rot, dat elk nu verstomd sl hoe het mogelijk is dat het zoolang he kunnen weerstand bieden. Eene gift van duizend dollars ol onze munt vijf duizend frank is aan I hoofdbestuur van het Gildenhuis St-Nikolaas ter hand gesteld als In voor de pensioenkas van zieke werkl den, door den eerw. heer Jan Ami Cappon, die te St-Nikolaas het eet levenslicht aanschouwde den 14 1829. Gesproten uil eene aanzienli familie, studeerde hij in het klein sei narie en vertrok ten jare 1858 als zen ling naar Amerika. Pastoor benoemd van Nillis, in I bisdom Détroit, bouwde hij aldaar ei prachtige gothieke kerk. Door het of lijden zijner ouders en broeders St-Nikolaas erfde hij gansch het ven gen, welke hij er sinds dien tijd aan i soorten van liefdewerken besteedt. II is de St-Jozefskerkaanhem hare schot hooge torenspits verschuldigd. De echtgenooten GharlesVani Bussche, landbouwers te Cortemai begaven zich naar de eerste mis hui kleine kindereu alleen thuis latende, hunne terugkomst vonden zij hun dril rig zoontje, te dicht het vuur genad: zijnde, met brandwonden overladen.) wichtje is 's anderendaags in de hevig pijnen overleden. Als curiositeit raag dienen het i gende adres, dat uit Aarschot oi Maestricht verzonden, nij den juisi persoon werd besteld, nl. den Heer voorzitter der sociëteit St,Bastiaan Maestricht-Holland. Te bestellen i de sjositijt waar ze met den handbi schieten de sjositeit van den wip waai met den handboog naar den vogel hoog schieten, ofwel bij de baas i de wip. Rechter. Waart gij beschonke Betichte. Dat kan ik zelf niet zegg Het laatst wat ik mij herinner, is dal Moorepoort voorover viel en ik mai dat ik uit den weg kwam. Is de poort inderdaad omgevallen, dan was ik nu ter; staat zij nog recht dan moet ik btg nen te gelooven dat |ik zoo wat door boonen was. Een jongen is bij een boer in leer gegaan op een goeden dag kom! bij zijn vader terug en zegt dat hijs langer bij den boer wilde blijven - Slaat hij u soms Nu dat mankeerde er nog aan Maar waarom wilt ge dan niet 0 naar hem toe Wel vader, laatst stierf er eenr, ken; de boer zoutte het in, en gaf 'tl te eten. Verleden week ging er eeni dood; ook dit werd door den boer in zouten en wij kregen het le eten Giste is de grootmoeder gestorven en toei hem dezen morgend weerzout zag i gen, heb ik de plaat gepoetst. DUITSCHLAND. De waarde van eenen kubieken ik kalfvleesch. Het gerechtshof i Hameln (Westfalië) heeft uitspraak! daan in een proces dat ingespannen' geweest ten gevolge eener zonderlii wedding. Een burger van Hameln hal een koffiehuis met eenen vleeschhoui der stad op vriendschappelijke w geredetwist over de grootte van m kubieken meter. De vleeschhou» beweerde dat hij voor 100 marks eel kubieken meter versch kalfvleesch t leveren. De burger aanvaardde dei koop in tegenwoordigheid van getuig Wanneer de vleeschhouwer nocbU zag dat deze kubieke meter kalfvleö hem duur zou te staan komen, weige hij de koopwaar te leveren aan den o' eengekomen prijs. Vandaar klacht en proces. Voor het gerechtshof hebben de exp ten bewezen dat een kubieke meter v ongeveer 875 marks kalfvleesch t inhouden en de vleeschouwer is vero deeld geworden deze som aan ziji tegenstrever te betalen of van hem «ei kubieken meter kalfvleesch te leven ENGELAND. Influenza. De influenza breidt t uit op ongelooflijke wijze over geheel! geland. Verschillige parlementsleden! er aan onderhevig en de ziekte wordt volgd door longontsteking en pleuris. 470 overlijdens hadden verleden w te Staffield plaats. Vooral de landbouw zijn ziek en de veldarbeid is achteruit. 5000 personen zijn te Rotterhaffl 2000 te Bradford aangetast.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2