NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag ld Mei 1891 10 centiemen per nummer döste Jaar, N° 2565 ABONNEMENTPROS ANNONCENPRMS Politiek overzicht. SCHULD EN BOETE. De grondwet en hare herziening. DË DENDER BODE Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor les maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijlt in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cwlqne ft aan. AELST, 13 MEI 1891 De Soleil spreekt over een artikel van het Journal de Bruxelleswaarin gepro- lesteerd wordt tegen het gerucht als zou de koning der Belgen voornemens zijn de tusschenkomsl van Duitschland te vra gen. Wij nemen akte, zegt het blad, van die verklaring in het Journal de Bruxelles en wij gelooven geerne dat zij zullen beves tigd worden door de daden van de belgi- sche regeering. De intocht der Pruisen in België zou de voorbode zijn van europeesche verwik kelingen, welke den troon aan koning Leopold zouden kunnen kosten. De toestand is zoo erg niet. dat het gouvernement zou verplicht zijn, zijn laatste troeven uit te spelen, Persoonlijke dienstplicht. De stem ming ten voordeele van den persoonlijken dienstplicht vrijdag door de Tweede Ka mer op de motie-Rutgers van Rozenburg uitgebracht, blijft het voorwerp der be schouwingen in de pers. Zooals men weet werd het voorstel- Rutgers aangenomen met 49 stemmen tegen 27. Slemden voor 35 liberalen, 13 anti- revolutionnairen en 1 Socialist (Nieu- werihuis.) Stemden tegen 24 katholieken (ook M. Schaepman) en 3 revoluiionnairen. 12 anti-revolutionnairen bleven afwe zig en durfden dus niet hunne meening doen kennen in zake van den persoonlij ken dienstplicht. Het verbond tusschen de conservatieve groepen (katholieken en anti-revolution nairen) loopt groot gevaar. De nieuwe nijverheidswet. Zoodat dan eindelijk, na lange en vermoeiende beraadslagingen, de zoogenaamde nijver heidswet, eigenlijk de wet op de bescher ming van den arbeid, dcor den Rijksdag aangemomen is. Deze wet zal op 1 april in werking treden. De bepalingen over de zondag- rust zijn nog al belangrijk. Tot nu toe bestond alleen het voor schrift, dat werklieden op zon- en (eest- dagen niet tot arbeid konden worden verplicht. Voortaan zullen zij bij iederen zon- of feestdag minstens 24 uren rust moetën hebben, bij twee achtereenvol gende feestdagen 36,op Kerstmis,Paschen en Sinksen 48 uren. Ten behoeve van handelsbedrijf zullen gezellen,leerlingen en werklieden op den eersten Kerst-,Paasch- of Sinxendag niet j aan het werk mogen worden gesteld; op andere feestdagen zal dit slechts voor hoogstens vijf uren worden toegelaten doch gedurende de vier laatste weken voor Kerstmis, alsook op enkele zon- en feestdagen zal daar waar de plaatselijke omstandigheden een meer uitgebreid be drijf vereischen. de vergunning tot op 40 uren kunnen worden gesteld. Voor zekere werkzaamheden alsook voor bepaalde beroepen en bedrijven, zijn er uitzonderingen vastgesteld en ho tels, schouwburgen, concerten en drank lokalen, alle soorten van vermakelijkhe den blijven natuurlijk buitelde bepalin gen der wet gesloten. Ziehier wat de nieuwe wet zegt in zake van arbeid van vrouwen en kinderen. Te beginnen van 1 april 1894 zullen er geene kinderen van beneden de 13 jaar in fabrieken mogen werken, terwijl kin deren van boven de 13 jaar het alleen dan zullen mogen doen, wanneer zij niet meer schoolplichtig zijn. Verder zijn er ten behoeve van jeug dige werklieden nieuwe bepalingen ge maakt omtrent den duur hunner tus- schentijden van rust, hun verblijf gedu rende die rusttijden, enz. Omtrent den arbeid van vrouwen is er in zoover eene belangrijke beperking ge maakt, dat die arbeid voortaan gedurende den nacht volstrekt verboden is voor zoover daarin geene speciale uitzonde ring kan worden toegelaten, terwijl de werkdag over dag beperkt is tot 11 ure. Vrouwelijke werklieden, die voor eene huishouding hebben te zorgen, moeten wanneer zij bet verlangen, een half uur voor de middagpoos kunnen heengaan. De termijn voor wedertoelating van vrouwen na eene bevalling, welke ter mijn tot nu toe drie weken bedroeg, is op vier weken gebracht, bovendien onder voorwaarde dat zij alsdan de twee eerst volgende weken alleen mogen worden toegelaten krachtens een geneeskundig attest. Uit deze enkele aanhalingen zullen onze lezers al het gewicht begrijpen van de nieuwe wetgeving. Drievoudig verhoud. Het verbond tusschen Duitschland, Italië en Oosten rijk loopt in 1892 ten einde. Er is over de vernieuwing van dit tractaal, dat voor den poliliekeri toestand van Europa van het hoogste gewicht is, reeds veel gesproken: De Daily Telegraph bevat eene depeehe volgens welke het verbond reeds voor den tijd van 5 jaar vernieuwd is. Van an dere zijde wordt echter gezegd dat dien aangaande nog niets is vastgesteld, maar dat er onderhandelingen geopend zijn. Wij twijfelen er aan dat eene vernieu wing van zulk belang zoo in stilte zou 4e vervolg. IV. Op zekeren avond, dat het vroeger dun naar gewoonte donker was, en Maria, in gebed en over denking verdiept, nog aarzelde om bare plaats te verlaten, ging eene schaduwe langs hare zijde en knielde op eenigeu afstand van haar neder. Maria luisterde en hoorde in de stille duisternis eene kinderstem, die haar ontroerde en die bèdc richtte tot Hem die de trooster der bedruk ten ij. O mijn God mijn God I bad het kind, geef ®ij toch mijne moeder wéder! Anna nep Maria opstaande, Anna hier hen ik, wat deert u Aanstonds vloog het meisje in hare armen. Óch, zijt gij daar, goede vrouw, sprak Anna. Cod heeft u zeker tot mij gezonden, opdat gij u over mij zoudl ontfermen. Onder het storten van tranen verhaalde Anna. dat haar vader naar verre landen vertrokken zijnde, om er eene veiligheid te zoeken, die in zijn vaderland niet meer. te vinden nas, bare moeder kunnen plaats hebben, vooral in Italië, waar men goed den prijs kent van eenen bril, 't is te zeggen, waar men weet wat dit drievoudig verbond aan geld en lasten kost. Consistorie. Nieuwe Encykliek. Voor hel in juli te houden Consistorie worden reeds verschillende cardinaals- benoemingen voorspeld. Behalve de nun- cius Mgr Rotelli te Parijs, worden name lijk ook de prins-bisschop Kopp van Breslau en de prins-aartsbisschop Gru- scha van Weenen als in aanmerking komende, genoemd, maar tot dusver schijnt alleen Mgr. Rotelli's benoeming zeker. Deze, in 1835 in het diocees Peru gia geboren, werd reeds in 78 door Leo XIII tot bisschop van Monte-fiascone be noemd. In 82 ging hij als delegaat naar Conslantinopel.en in 87 werd hij nuncius te Parijs. Zijn opvolger te Parijs zal, naar het heel, Mgr Ferrata zijn, die nu als secretaris der Congregatie voor bui tengewone aangelegenheden werkzaam is eu vroeger te Brussel nuncius was. De uittreksels, welke Univers en Figaro van de te verwachte pauselijke encykliek gegeven hebben, worden door den ro- meinschen correspondent der Geimania en ook door den Moniteur de Rome on- juist genoemd, zoodat alle oordeel dient te worden opgeschorst totdat de tekst zelf zal verschenen zijn. Men zegt dat die tekst, onder verze gelden omslag, aan de bisschoppen is verzonden. Nog nooit heeft Leo XIII, in eene en cykliek zoo breedvoerig zijne gedachten uiteengezet als in deze, welke 57 blad zijden in quarto telt. De engelsche vertaling is het werk van kardinaal Manning en van Mgr Walsh, aartsbisschop van Dublijn. Z. H. heeft, om in het fransch juist zijne gedachten weêr te geven, zelf de fransche vertaling bewerkt. Het ware een onvergeeflijke fout de belangen der katholieke partij aan de wisselvalligheden eener algemeene kie zing bloot te stellen, de gunstige toestand te slachtofferen met zoovee! krachtinspan ningen en zelfsopofferiugen gewonnen en aan de vraag der liberalen gevolg te geven, die de herziening verwor pen hebben wanneer zij het bewind en de macht in handen hadden. Het is de plicht van het ministerie Beernaert in de strikken niet te vallen die hem dagelijks door 't maconniek gespan en door de kliek doctrino-radico-socialist worden gespannen. De Grondwet ook heeft ons dierbaar Vaderland zestig jaren voorspoed, rust vrede en vooruitgang verzekerd en waarom die instellingen slachtofferen waaraan wij zooveel eerbied en erkente nis zijn verschuldigd Want een maal een artikel aangeraakt dan is de onaan tastbare grondsteen ondermijnd waarop het gansche gebouw berust, dat dan ook op zijne grondvesten zal beginnen te wankelen. De herziening van artikel 47 is slechts het begin der reeks verande ringen die ons in de bandeloosheid en anarchie en omwenteling brengen zullen. Waarom aan eene schijnbeweging van eenige socialistische belhamels toe geven? Zij,die een zetel in de Volkskamer droomen en zich door de krachtinspan ningen van den nederigen werkman, op de schouders hunner verleide en ver dwaalde volgelingen ten hunnen eigen voordeele alleen willen verheffen en waaruit geen profijt, geen beter nis in zijnen toestand zal komen, lijk de hedendaagsche geschiedenis dier volke ren, waar 't algemeen stemrecht is inge voerd, bij voorbeeld van Frankrijk en Duitschland, klaar en duidelijk bewijst. Welke bewijskracht kan men de laatste gedeeltelijke kiezing te Brussel bijzetten om er te mogen uit besluiten dat eene herziening door het volk is gewenscht! Is Brussel geheel het land Wat meer is, in die kiezing heeft het doctrino-radico- progessistico en socialisch gespan als eenen man tegen hunnen onverzoenba- ren vijand gestemd. Le cléricalisme voila l'ennemiwas weer het vereeni- jingsterrein en de algemeene oorlogs- ireet waarop zij 't akkoord zijn en de uitbreiding van het stemrecht slechts een verlokkend middel om de leiders der progessisten en socialisten naar de zijde van oudminister Graux over te halen. De socialisten vragen het algemeen stemrecht en achter de kiezirig verklaart M. Graux zich dit stelsel vijandig. De eenvoudige doctrinairs van Brussel heb ben hunne stem aan den Ligueman gegeven, niet als voorstaander der her ziening zij kenden immers zijne kazak- keerderijen sedert 4870 maar als de leider der doctrine, als de onvermoeide bekamper van het katholicismus, dat kadaver dat volgens Piet Van Humbeek, zaliger memorie, in den put moest gedol ven worden. Hebben het grootste gedeelte der katholieke vereenigingen niet alleen de herziening, maar het princiep zelf der herziening niet verworpen Zij nochtans spreken als de vertegenwoordigers van het land hunne zienswijze is die van het kiezerskorps, van het volk. Hebben van 6 afdeelingen der Kamers 5 de her ziening niet onaanneembaar verklaard met verre de meerderheid der stemmen Dus geene herziening is wel ten rechte het besluitsel dat uit bovenstaande lijnen voortvloeit en dat maar door hem kan staande gehouden worden die maar eenen kant van de vraag in 't licht zet en met haar alleen te Parijs was gebleven, dat zij in eene afgelegene wijk waren gaan wonen, om zich aan de nasporingen der omwentelingsgezinden te onttrekken doch dat het deze eindelijk was ge lukt hun nederig verblijf te ontdekken, dat ver volgens mannen met een wreed en onheilspellend uiterlijk de meubelen harer moeder hadden om vergehaald, hare papieren doorsnuffeld en de on gelukkige hulpcloozc vrouw meedoogenloos in den kerker hadden geworpen. Maria hoorde dit verhaal met verbazing aan. Zij die, zoo ver van de wereld verwijderd leefde, kon er zich geen denkbeeld van maken, dat er in dien tijd zooveel gruwelen werden gepleegd. Stel u gerust, mijn kind, zeidc zij, wij zullen uwe moeder trachten op te sporen, en dan gewis u haar wedergeven, Anna schudde bedenkelijk het hoofd en zei- de Ah. goede vrouw, stel u dit niet voor, mijne moeder heeft dikwijls gezegd, dat al degenen, die men uit den kerker vrijlaat, terstond het schavot moeten beklimmen. Toen zij mij verliet, riep zij mij toe Vaarwel I wij zullen elkander weder zien in den Hemel. Nu wil ik ook sterven, om haar weder te vinden. Bij deze woorden stortte Anna overvloedig tra nen. Neen, zegde Maria op deelnemenden toon, gij zult niet sterven, gij zijt te goed, te lieftallig uw leven is voor God nog te dierbaar, en kan de menschen nog «e veel nut aanbrengen, dan dat de Hemel bet gedoogen zou, dat gij de wereld zoo spoedig zoudt verlaten. Hoe, ik zal niet stervensprak Anna meent gij dat ik zonder moeder zou kunnen leven. Neen, ten minste niet op uwen leeftijd, maar indien God u uwe moeder ontneemt, dan zal hij u toch eene andere geven 1 Eene andere moeder En wie dan Mij, riep Maria uit, indien gij mijne teedere toegenegenheid en ieverige zorgen voor uw wel zijn wilt aannemen. Dit hcrlelijk aanbod werd met een welgemeen den handdruk en een veel betcekcnendeu blik be antwoord. Kom, laat ons gaan, zegde Maria opstaan de. Zij nam het meisje, bij de hand, en weldra zij haar armoedig verblijf. Nudat zij de deur zorgvul dig had gesloten, ontstak zij ecu lampje, doorzocht bij het flauwe schijnsel eene oude kist en nam er een paar handvollen geld uit, dat zij met haast haren zak bergde. Weet gij niet, lieve Anna, vroeg zij, waar heen men uwe moeder gebracht heelt. Waar is de dichtsbij gelegene gevangenis vroeg Maria aan den eersten voorbijganger, die zij ontmoette. Men wees haar de conciargerie. Hier is het niet, zuchte Anna droefgeestig. Vun de Conciergerie gingen zij naar de abdij. Hier is het ook niet, zegde Anna andermaal op bedroeldeu toon. Van daar gingen zij naar het voormalig Carme- lietcnklooster, dat thans ook in eene staatsgevan genis was herschapen. Ook dit gebouw, werd door Anna piet herkend Lang, zeer lang gingen zij nog voort eer zij eene andere gevangenis met zwarte en sombere muren bereikt hadden, welker gezicht alleen eene huive ring verwekte. Hier, riep Anna, hier is het. Hare moeder zat dus in la Force gevangen. Ma ria had vroeger dikwijls hooren zeggen, dat het geld een wonderdadig middel is, dat niet zelden alle grendels als bij tooverslag doel wegschuiven, een sluitel, die alle deuren kan openen. Ook had zij gehoord, dat liet gemunt geld in dezen tijd veel waarde had, vermits er zooveel nietsweerdig munt- papier in omloop was gebracht. Deze omstandigheid kon haar, zoo dacht zg, van veel nut zijn. 't Was echter met mogelijk alle af sluitingen te openen, die Anna's moeder van de wereld gescheiden hielden. Echter gelukte men er in, voor eene aanzienlijke som geld, een kamer in de rue de Rallelt te huren, waardoor men over de muren der gevangenis kon heeuzicn, die eene kleine binnenplaats omgaven waar de gevangenen dagelijks mochten wandelen. Weldra mocht Anna het onuitsprekelijk geluk smaken hare ongelukkige moeder weder te zieu, wier ten Hemel geslagen blik aan God schoen af den anderen in 't donker of halfdonker laat steken. De beweegreden zoo even aangestipt, heb ik hier en daar in gazetten, redevoe ringen en vlugschriften samengeraapt. Welke beteekenis voor de herziening der grondwet de laatste kiezing van Brussel heeft, kan mijns geachtens niet miskend worden, daar deze door beide partijen als kiesterrein is aanvaard jeworden. De H. Theodor zoowel als M. Graux had zich als voorstaander uit gegeven eener uitbreiding van het kies recht, maar bleef nochtans binnen de palen door art. 47 vastgesteld. Hij dacht dat het getal algemeene kiezers nog kon vermeerderd worden zonder tot de her ziening der grondwet over te gaan. Is dit niet de onrechtveerdigheid van het ingekrompen huidig kiezerskorps erken nen Dit was ook over eenigen tijd het gedacht van den brusselschen koenen Patriote maar sedert dan is de onmoge lijkheid zulker uitbreiding van iedereen aanvaard geworden en men heeft dus dit stelsel laten vlotten. De independentenpartij, te Brussel over zeven jaren tol stand gekomen en die de radikale vertegenwoordiging in 1884 eene schrikkelijke nederlaag, door de Gazette Pélrus als eene vernieling (écrasement) aanzien, deed ondergaan, had namaals het onaantastbaar behoud der grondwet in haar programma inge voegd. Die verouderde bestanddeelen heeft zij nu, na de les haar door de erva ring der laatste kiezing gegeven, uit haar leidschritt verbannen en door een ander artikel De wijze uitbreiding van het kies recht vervangen en daar deze niet dan door de herziening kan gebeuren, nemen zij dus de herziening aan. Zijn afgevaar digde de Borchgrave.lid der middenafdee- ling,en zijne kollegas de herziening vijan dig? De raadpleging der katholieke bonden en vereenigingen heeft maar weinig weerde, als men de zaak in al de omstan digheden waarmede zij gepaard is gegaan beschouwt. Het bestuur alleen is op vele plaatsen bijeengekomen, gewoonlijk uit dezen bestaande die in de herziening der Grondwet den eersten stap zien der verwezenlijking van de social democratie, groote eigenaars,die de immer aangroei ende golven van het socialismus als een voorteeken eener omwenteling aanzien, lijk die der vorige eeuw in Frankrijk. Daar waar de bijeenroeping algemeen was hadden dikwijls maar het kleinste deel der leden aan den oproep beant woord en daaronder waren nog vele mannen die noch a noch b van de vraag begrepen en zich gaarne aan de wijsheid en voorzichtigheid der leiders toevertrou wen en hunne stem gaven in de richting door hen aangewezen. Verscheidene vereenigingen hebben een ontwijkend antwoord gegeven en de te vragen, niet zoo zeer van haar kind liaar weder te geven, maar dat de algoede Vader het bescher men en bewaren moeht. Het strekt u tot een groot genoegen uwe moeder te kunnen zien, niet waar t zeide Maria tot de goede Anna, maar nu moest zij ook onze blijdschap kunnen deelea wy moesten door haar opgemerkt worden. - Maar hoe moeten wij dit aanleggen t vroeg het kind. Ik weet het niet, maar wacht,.. knat gij geen bekend liedje zingen waarvan de wijs haar oor kan treffen. Anna sprong op van blijde hoop, eu voor bat venster tredende, begon zij eeuige koeplcten te zingen van eeu lied, dat het jaar te voren gemaakt was ter gelcgcuheid van een klein iamiliefeeM. Maar, helaas I de wind verstrooide Laar geluid do gevangene hoorde haar zang niet. Houd moed I houd moed i zegde Maria. Toen begon het meisje op nieuw. Eindelijk ze gende God hare pogingen hare stem drong tot op de eenzame binnenplaats door. Maria en Anna, diep ontroerd en schier buiten adem van vrees en verwachting, zagen de gevangene nieuwsgierig rond om te ontdekken van waar die bekende stem tot haar kwam, en eindelijk vestigde rij haren blik op het venster, waar he beide personen zich be vonden. (Wordt voortgezet.*

De Denderbode | 1891 | | pagina 1