NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 17 Mei 1891, 10 centiemen per nummer 13ste Jaar IN. 2366 SCHULD EN BOETE. De grondwet en hare herziening. DE DENDER-BODE. ABONNEMENTPRIJS J .lil i>lad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor res maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. 4.\.\0lV< EAPRiJK Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr i,00 Vonnissen op 3» bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Posl ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque sunn AELST, 16 51 El 1891 Politiek overzicht. Fransche Kamer. Sederl de verplet tering van het boulangism was de Fran sche Kamer een voorbeeld geworden van deftigheid en wijsheid. De republiekaan- sche meerderheid stemde met eensge zindheid voor het ministerie en een groot deel der rechterzij toonde veel genegen heid om de republiekeinsche instellingen te erkennen en te eerbiedigen. De netelige kwestie van Fourmies en der amnestie hebben den toestand ge heel en al veranderd. Van af 1 mei mag men zeggen dat de republiekeinsche meerderheid, evenals voorheen, in tweeën gescheurd is opportunisten en radicalen. De radicalen willen niet langer meer aan den leiband loopen van het ministe rie en hunne gramschap wordt aange wakkerd door de kliek boulangisten, die partij trekken van de verwarring. De gevolgen van deze scheuring zijn niet te voorzien het ministerie za! zich definitief moeten steunen op de gematig den en ook trachten door te gemoetko- mihg do hulp te verwerven der republie keinsche rechterzij. In de monarchistische rangen is de scheuring ook volledigde samenwerking tusschen royalisten en bonapartisten is gedaan onder de leusieder zijns weegs! strijden nu de beide partijen. Graaf d'Haussonville heeft namens den graaf van Parijs dienaangaande defintie*e inlichtingen gegeven, terwijl prins Victor aan zijne volgelingen ook hunne gedrags lijn heeft voorgeschreven. Het eenige wat uit dit alles kan voort spruiten is versterking der republiek op voorwaarde dat zij gematigd weze Duitschland. Dingen die uit de oude doos komen hebben soms wel eens een groot belang dat hebben wij dezer da gen ondervonden, toen wij in de Deutsche Revue de Gedenkschriften te lezen kregen van generaal graaf von Roon, die in 1870 minister van oorlog was in Pruisen. Deze gedenkschriften werpen een zon derling licht op de aanleiding tot den oorlog tusschen Frankrijk en Duitsch land. Wij vinden daarin den inhoud der be roemde depeche van Ems, gedagteekemi 13 juli 1870 en vraariu werd gezegd dat de fransche gezant Benedetti den koning van Pruisen had beleedigd en dal Wil helm had geweigerd nog verder met Be nedetti in aanraking te komen, 5* vervolg. Moeder I lieve moeder I riep Anna luidde. Maar de gevangene wierp een angsligen, waar schuwenden blik naar het vensier echter een turken met de hand derwaarts gezonden zeide aan Anna alles, wat hart kon verheugen. Dit zelfde geluk werd eiken dag hernieuwd, cn gedurende dien tijd stelde Maria voor om ter be vrijding dér ongelukkige gevangene alle mogelijke pogingen i het werk te stellen, maar de kerkers der omwentelingsgezinden, ofschoon zij zeer spoe dig geopend werden om hunne slachtoffers tc ont vangen, gaven ze niet aan de maatschappij te rug. Doch de hoop is zulk eenc aangename cn „oo natuurlijke leidsvrouw der jeugd, dat Anna hare onheilspellende denkbeelden van gevaar cn dood bijna had laten varen zij dacht eerder, dat hcj oogenblik eencr herecniging spoedig zou aanbre ken. Dat oogenblik van herceniging, van weder zien, had ook werkelijk plaats, doeli zoo schielijk als de dood, liet duurde slecht ccnige stonden, om nooit weder te keeren. Op zekeren namiddag, eenige minuien voor het oogenblik dat de gevangenen gewoonlijk op de binnenplaats werden geleid, keerden Maria en Anna, die weder eene poging tot bevrijding had den aangewend, naar huis, en zulks met meer dan gewonen spoed, vermits Anna's moeder den avond te voren niet op de binnenplaats was verschenen. Daar werden zij eensklaps op eenen hoek der Het was dit telegram dat te Parijs de lont aan hel kruit bracht en de oorlogs verklaring uitlokte. Welnu, het is Bismarck die, daar hij den oorlog wilde, die beruchte depêche opstelde in zijn kabinet in de Wilhelm- strasse Men was in den ministerraad overigens overeengekomen den noodigen alarm kreet te doen hooren en de samenkom sten tusschen den koning van Pruisen en Benedetti, over de candidatuur van den prins van Hohenzollern voor den spaan- schen troon, waren liet gewenschte voorwendsel Bismarck wist aldus in Duitschland eene algemeene verontweerdiging te verwekken, die geen reden van beslaan had, want door de Gedenkschriften van M. Schneider, die voorlezer en vertrou weling van Wilhelm I was en die zich te Ems bevond in 1870, blijkt dat de koning én Benedetti op de meest vriendschappe lijke wijze, met handdrukken van elkaar afscheid hadden genomen. Door de depeche van Ems dwong Bis marck, om zoo te zeggen, de twee landen tot den oorlog. Welk een verantwoordelijkheid! (Vervolg.) Ik kom nu tot de sterkste beweegrede, die de heer Beernaert in zijne nota aan de middenafdeeling, de heer Woeste in zijne redevoeringen te Geeraardsbergen. in de Volkskamer, in zijnen brief aan de leiders der zoogezegde werkerspartij, tegen de herziening hebben doen gelden De grondwet heeft ons zestig jaren voorspoed, rust en vrede verzekerd. Waarom eene instelling veranderen die zoo lang het geluk van het volk verzekerd heeft En indien die aangevochten en verou derde bestanddeelen der grondwet oor zaak wierden van ruststooringen, onlus ten en bloedige oproeren Zijn de menig vuldige straatbetoogingen, de onophoude lijke eisschen der sociaal-demokraten en van de radikale en progrestistische partij daar niet om te bewijzen dat zekere ver anderingen moeten ingevoerd worden, eene uitbreiding van het kiezerskorps plaats hebben Verre van mij te denken dat men ben daarvoor hel algemeen stemrecht geven moet, stelsel door allen weidenkenden geest als dom en dwaas afgekeurd; maar mij dunkt het noodig, door eene wijze vermeerdering der slemrechthebbenden, strant een volksoploop gewaar, die hunne aandacht trok. Maria krerg terstond een angstig voorgevoe len en wilde Anna ijliugs van daar verwijderen maar deze, door hetzelfde gevoel teruggehouden, kou geen stap voortgaan, cn vroeg aan eenen volksleider, die bezig was eenige om hem verza melde lieden toe te spreken, wat er te doen was. In plaats van te antwoorden, wees hij naar een vrceselijken optocht, die zich in beweging stelde cn langzaam naderde, zich eenen weg banende door eene ontelbare volksmenigte, flctwascenc afdecling krijgsvolk, en achter dezelve twee kar ren vol slachtoffers, die uit de gevangenis naar de guiilotien werden gevoerd. Eene helschc muziek begeleidde de woeste kreten van gemeen volk dat de Marseillaise brulde cn somwijlen dit gezang af. brak, om de scheldwoorden en de godslasteringen toe te juichen, die de ergslen onder den hoop aan de veroordeelden toe wier |»en. Afschuwelijk 1 ijsselijk zeidc Maria, och, laai ons vluchten Maar Anno, bleek en sidderend, scheen door eenc bovennatuurlijke kracht aan de plaals gena geld waar zij stond. Zij hield zich vastgeklemd aan Let ijzeren hek van een winkel op den hoek der straat en hield haar angstig oog gestadig op de karren met slachtoffers gevestigd. Och God, sprak zij, mijne moeder zal er ook bij zijn, mijn hert zegt het mij. Plotselings geeft zij oenen ontzettenden gil, ont loopt Maria die haar wil tegenhouden, dringt zon der vrees door de dubbele rij soldaten been en ijlt naar eeric der karren. Moeder roept zij, lieve moeder 1 hier ben ik, gereed om met u tc sterven Op hut gezicht van dit hartverscheurend tooueel dit voorwendsel, dit wapen uit de han den der leiders te rukken waardoor die schreeuwende belhamels de massa gedu rig willen opruien. Welk is ten anderen de bewijskracht dezer beweegrede tot de palen der we zenlijke weerde teruggebracht Dat ons dierbaar België, ons geliefd vaderland, door geene oorlogen is geteis terd geworden, -zijn wij dat onze grond wet schuldig Dat onze onafhankelijkheid in niets is gestoord geworden,heeft onze constitutie niet belet maar wel onze onzijdigheid door de vijf groote mogendheden van Europa erkend en als eene waarborg voor den vrede aangenomen. Dat België op stoffelijk gebied is voor uitgegaan, dal welsiand en weelde op haren bodem is ontstaan, dat .nijverheid en koophandel, alhoewel door sommige krisissen erg aangetast, in het algemeen bloeien, danken wij niet al aan de grond wet maar aan de huishoudkundige omstan digheden die in gansch Europa zoowel als in een groot gedeelte der nieuwe wereld een hooge vlucht aan de mensche- lijke werkzaamheid gaven. Hunne geluk kige uitwerkselen kunnen wij zelfs in die landen van Europa bestatigeu die het meest onder de buiienlandsche bloedige botsingen hebben geleden Wat nu de binnenlandsche rust be treft lot hoever mag er de grondwet wel haar aandeel in hebben en bijzonder de artikels 47, 33, 36 die men volgens den geest van den tijd wii veranderen Is dit te zeggen dat ons land van alle bloedige onlusten is gespaard gebleven dat nooit vrijheden door de grondwet gewaarborgd, gekrenkt zijn geworden Herinner u de baldadige tooneelen van 1837 die onze eerste koning als schennis der grondwet met de macht en kracht der baionnetten wilde straffen om alzoo de vrijheid der Volkskamer te beschermen en tegen het liberaal gepeupel te verde digen. Herrinneru de wanorde waarvan de straten van Brussel in 1871 zijn oogge- Uiige geweest. Herrinner u de bloedige schelmstukken der liberale jonge vrijdenkers te Brussel, te Gent, te Luik, te Mechfelen, gedurende het beheer van hel katholiek ministerie Malou 1870 tot 1878 bedreven. Gij, bedevaarders, van Oostakker hebt gij vergelen in welke valstrik gij te Gent zijl gevallen Gij Luikenaren denkt op de ijselijke baldadigheden waar kind noch vrouw, noch priester wierden gespaard wordt liet volk bewogen eenige stemmen vragen genade voor dc veroordeelden de beweging neemt toe nog slechts ccnige oogenblikkcn en de volks massa, tot menschelijke denkbeelden teruggebracht zal zelve recht doen wegens de afgrijselijke wreed heid dezer onrechtveerdige terechtstellingen. Maar de beulen hebben zulk «cn volksopstand voorzien «n benemen elke gelegenheid om dien te doen los breken. Hel meisje wordt met geweld aan de arm ;ii ba rer moeder ontrukt en half dood te midden onder den volksloop terug geworpen. Het geroffel var. dertig trommels verdooft dekreten en de verward- sten onder den volksleiders heffen op een daartoe gegeven tecken met vernieuwde woede hunne bloeddorstige liederen weder aun. Reeds zijn de karren voorbij gereden. Maria bad nog even den tijd om aan eene der sinclnoffers, die naar bel schavot werden gevoerd, deze laatste woorden toe te spreken, welke eenen ouuilsprckc- lijkcn troost in het moederhart stortten Vrees niet voor uw kind, mevrouw ik zal het beminnen cn beschermen. UI. In een aangenaam gelegen voornaam huis, in de voorstad St. Germain, zag men toebereidselen maken, om een aanzienlijk gezelschap te ontvan gen. De bedienden schikten zorgvuldig eene me nigte stoelen rondom eenc tafel vol papieren, waaraan een man was gezeten, die in groote bere keningen verdiept scheen te zijn. Eene halfgeopen de brieveutascb, die eenc aanzienlijke soin bank biljetten bevuitc, lag voor hem op de tafel. Iedere stoel werd acbtcrvolgens bezet door Herinner u de werkstakingen en wan orde van 1886 en andere tooneelen te veel om te melden. Doorloop de weinige bladzijden onzer hedeudaagsche geschie denis en gij zult vinden dat de woorden rusten vrede, die de vijandgezinden der herziening gedurig in den mond hebben, schrikkelijk gekortvleugeld moeten wor den. Ware het ten anderen niet beter te zeggen, dat wij deze rust en vrede aan de goede zeden en kalme geest van het koene Belgische volk zijn verschuldigd, en dat de kalme overweging, de vastberaden hei! in het karakter van het volk tot hiertoe de onvolmaaktheden der grond wet verbeterd hebben en de leemten aan gevuld Maar een maal dat het verschil te groot is geworden, om zonder botsingen de instellingen te bewaren, is het niet eene plicht tot hunne herziening over te gaan, om .ze op de hoogte van den tijd ie stel len, niet beter op stille vreedzame wijze toe te staan dan door geweld te laten afpersen De overdrijvingen volgens welke de herziening der voorwaarden van het kies recht de gansche grondwet in gevaar stellen, het bestaan onzer vrijheid, dat van bet koningdom bedreigen, en andere bespiegelingen van den zelfden deesem waarvan het artikel van den Courtier Beige van 14 April is opgevuld en waar door dit blad de herziening wil bevech ten, zijn slechts vogelschrikken te een voudig om eene weerlegging ie vergen. De grondwet, zegt de fijne diplomaat Joseph De Maistre in een zijner werken, is slechts een stuk papier; indien de grond beginselen,de princiepen in de grondwet geschreven, in het bert van het volk niet zijn ingedrukt, is zij eene doode letter. Mag men integendeel deze be weegrede ten voordeele der herziening doen gelden en zeggen de Volkskamer heeft hel ontwerp van herziening in aanmerking genomen; dus de herziening is eene noodzakelijk heid geworden. De ministers, de Volks kamer zouden in tegenstrijdigheid met hun eigen zijn indien zij nu het ontwerp gingen verwerpen; want erkennen dat bet noo dig is het punt ie onderzoeken of het ar tikel 47 moet herzien en gewijzigd wor den, is duidelijk erkennen dat den huidi- gen toestand aan de vereischten van het volk niet meer voldoet. Indien de rechterzij gedacht had, dal ons kiesstelsel de goedkeuring van het land wegdroeg, zou het recht belachelijk geweest zijn te onderzoekeu of verande ringen noodig waren (L'art 47 projet de revision par V Liege Demarteau 6/. 5.) personen, wier verwonderde, vragende blik ge noegzaam aanduidde, dat zij volstrekt niet wisten tot welk einde zij bij den rijken edelman gekomen waren. Nadat het gezelschap vollalli? was, werd er renc vleugeldeur geopend, en er kwam eene vrouw te voorschijn aan den arm van eene sclioonc cn sier lijk gekleede jufvrouw. Dat is de bedelares uit de Notre Dame kerk, zeiden ccnige der aanwezigen, schielijk opstaan de. Neen, mijne heeren, gij vergist u, zeide de graaf, die achter zijne dochter stond. Zij is niet de arme vrouw uil dc Notre Dame kerk, maar de uangennmene moeder cn beschermster mijner dochter, Anno de Mcyran. Zij is uw aller schulde- nares, wantik heb u allen ontboden als schuld - cischers van M. Laudais, baren vader. Op aller gelaat was toen belangstelling cn nieuws gierigheid te lezen. Velen der schuldeischers, de opvolgers cn erfgenamen hunner vaders, wisten zelfs niets van dc dood van den ongclukkigen goudsmid, of hadden het vergeten anderen had den er slechts nog een flauw herinnering van over gehouden. Eenc stem riep echter Goede Hemelhoe is liet mogelijk is zij die edelaardige Maria Maria glimlachte, wendde zich tot den graaf de Aleyran, cn zeide Ik bedank u, lieer graaf, dat gij op bedacht zijt geweest het grootste verlangen mijns herten tc vervullen, door mij in staat tc stellen om aan deze heeren tc zeggen, dat ik door de ongelukkige tijden, die wij beleven, van de gelegenheid beroofd zijnde, om de taak, waaraun ik mijn leven gewijd bad, te volbrengen, ik er mij echter zoo spoedig Kinderpraat en drogreden, beste Heer, en daarvan hadt gij overtuigd ueweest, hadt gij u een maal de bepaling.de betee- kenis van het woord, waarvan gij mis bruik maakt, voor oogen gesteld. In aanmerking nemen is niels anders dan onderzoeken of de toestand, of de zaak, waarvan in hel onderwerp spraak is met de gedachten van het volk met de noodwendigheden der omstandigheid overeenstemt. Na onderzoek komt men tot een besluit voor of legen. Volgens uw stelsel ware alle in aanmerking nemen zooveel als aanvaarden eu alle werk zaamheid der Kamer op het in aanmer king nemen bepalen. Hoe straf toch om iets te bewijzen Een laatste beweegrede tegen de her ziening is de schrik die het toelaten der massa tot de stembus inboezemt. Voor het oogenblik, erkennen zij zelf, zou dit nochtans de katholieke partij ver sterken, maar later, wat za! later gebeu ren, wanneer het volk tot hei socialism en progresssislism is aangewonnen,wan neer hunne gedachten van goddeloosheid en oproer op onzen builen, bewarend van natuur en geestlijk in al de landbouwlan- den, stand hebben genomen Geene spoken, a. u. b. Twee dingen zijn mogelijk. Ofwel verdwijnen de begrippen van Godsdienst uit liet midden van liet volk en dan loo pen wij viervoets naar de omwenteling die uw overdreven bewarend stelsel nog schrikkelijk zal verhaasten, ofwel be waart de builen zijnen godsdienst, blijft getrouw aan het geloof en zeden zijner vaderen en dan za! de macht der katho lieken nog aangroeien. De massa is dus een onzijdig wapen ons voor het oogenblik meer voordeelig als ongunstig, die wij gansch tot ons kunnen trekken maar die ook door onze fout tegen ons kan keeren. Willen wij ons vaderland van alle bloe dige rampen en onlusten bevrijden, zoo is het ons aller plicht de gedachten, de begrippen van deugd en orde onder het volk te verspreiden, waartoe wij allen, in de maat onzer krachten, hoe gering ook, kunnen bijdragen en alzoo het geluk van ons vaderland, door hel socialismus ondermijnd, verzekeren. Wijden wij onze jeugdige kracht tot de oplossing van het ingewikkeld maat schappelijk vraagstuk hebben wij onze plicht gedaan zoo mogen wij op lioogere bescherming rekenen, het spreekwoord gedenkende Help u zeiven en de He mel zal u helpen. mogelijk met nieuwen moed aan zal toewijden. Meilieden te beginnen, wilde ik u, mijne heeren, eenc som geld doen uitdeden, aan elk naar gelang zijner schuldvordering ten laste van mijn vader. Elk jaar, op gelijken dag, zal een nieuwe uil beta ling geschieden, tot zoo lang alles afbetaald is. De graaf en zijne dochter begrepen nu niets meer. Wat wilt gij dan doen vroegen beiden te gelijk, Ik ben bier voortaan tot niets nut meer, ant woordde Maria, eu de pilaar der Nolrc-Dame wacht mij weder. Hoe, Maria, waar denkt gij aan 1 zegde de graaf. Zoudt gij Anna, uwe aangenumene docliler verlaten Zoudt gij haar aan haar zelve overlaten eu haar bcroovcn van de aangename hulp van ecu moederlijk herten van moederlijke voorzichtig heid 1 Neen, zoo moogl gij niet denken Zijn eene moeder cn eene dochter niet onafscheidbaar? Bo vendien heb ik u ook eenc schuld te betalen, eene beiligc schuld, cn daarom wil ik ze lieden aan deze heeren voldoenGij hebt uw zoo duur verwor ven cn bespaarde geld voor het geluk mijner doch ter besteed, cn ik zou dulden.....? Neen, dal nooi'1 De graaf gaf teeken aan zijnen zaakgelastigde' die liet woord opvattende, tol de schuldeischers van AI. Laudais zeide Al ij nc heeren, ziellier de naamlijst der schuld eischers van Mariu's vader. Ziehier ook ligt volle bedrag der scbuldvorderinven benevens dat van dc renten, sedert bet jaar 1783, wanneer M. Lau dais gestorven is. De heeren gelieven een en an der na te zien, hetgeen ieder toekomt ligt gcreod_ Maar dat is onmogelijk, zcidc Alariu, toen zij de handtcekeuing las, die aan den voel eener rol- Art. 2ö der grondwet zegt Alle macht komt uit de natie en art. 6 voegt erbij De belgen zijn gelijk voor de wet. n Als men de zaak zonder vooringenomene denkbeelden met onpartijdigheid be schouwt moet iedereen bekennen dat die artikels een half doode letter zijn geble ven of toch ten minste in den tegenwoor- digen toestand zijn geworden, daar er maar 134,437 inwoners op meer dan zes millioen zielen het kiesrecht hebben dat de ingangsdeur is van het staatkun- kig leven en het bijzonderste recht van den burger. 134,437 hebben dus alleen eenigen invloed op den gang der politieke zaken kunnen hunne stem laten hooren ter ver dediging hunner zienswijze, kunnen dwingen aan hunne eischen te voldoen. Hoevele belangen zijn buiten dit klein getal gesloten wiens bestaan, wiens ont wikkeling en voorspoed afhangt van een eerlijk, goed en vreedzaam besiuur, dat zich in niets, volstrekt in niets, om hun nen wil moet bekreunen en aan wiens richting zij niet het minste aandeel heb ben? Een wenk kunnen zij aan haren gang en loop niet geven, noch de gevaarlijkste klippen eener waaghalziger vaart doen voorkomen. Alhoewel burger van zeker gewicht en belang, zijn zij de slachtoffers van de plouiocratie der censiNiren. Met recht zal men mij opwerpen dat het kie zerskorps het puik is der natie en zijne belangen met die der kleineren overeen stemmen, vermits het geluk van iederen burger afhangt van de openbare rust en stille vrede, voorwaarde sine qua non van ontwikkeling, van welstand voor groot en klein. Dit waar een ideaal en hoeverre het verwezenlijkt is in eene samenleving waar men dagelijks van strijd en kamp der belangen spreekt, wil ik niet onder zoeken. Iets is zeker dat men de bescher ming van den arbeid, de maatschappe lijke hervormingen maar voor goed in handen heeft genomen als de opkomende en immer in kracht en geweld aangroei ende golven van het socialism de samen leving met de overstrooming hunner ver nietigende stelsels bedreigden. Deze opwerping kan ten anderen wei nig bewijskracht hebben daar zij tot we- derkaatsing aanleg geeft. Indien iederen burger intrest heeft in het handhaven der orde, wel geef aan iedereen dan het stemrecht en alles is' lijk voren, eu art. 6-25 za! geen politieke leugen en de tegen strijdigheid met art. 47 zal weggenomen z'jn- HIK. ledige kwittancie Was geplaatstmijnheer dc graaf ik mag het niet aannemen. Ik bidu, neem hel aan, en vooral verlaat ons niet, zegde de graaf op plechligen toon. Aan u, die aan een verlaten meisje uwe moederlijke zorg hebt bewezen, zal de oneindige barmhartige God gewis uwe schuld vergeven hebben. Nog eens blijf hij ons. Dat Gods wil dan geschiede, zeide Alaria. Hem, den algoeden Vader in dcii Hemel, zeg ik dank voor liet geluk, dat mij beschoren is, om ju vreugde en onbezorgdheid mijn leveu te kunnen eindigen, dat in dcszelfs begin door een zoo groot misdrijf cn zulke vrcesolijke rampen is geken merkt geweest. Maria's droevige herinneringen van vroegere dagen werden spoedig door de vriendschap en ge negenheid der goede Anna uitgcwischt. Zij hield haie trcriiertige tweede moeder hij zich, en ai dc bewoners van hel hotel vau den graaf de Mcyran» bewonderden nog langen tijd Maria's deugden eu edele zucht (otzclfsopoffering. Tlmns rusten hare stoffelijke overblijfselen in den familie-grafkelder van de Aleyran cn haar eenvoudige naam staat op liet marnier gegrift te midden van die doorluchtige personen van liet adelijk geslacht. Dc deugdzame Anna, die eenige jaren later eenc gelukkige echtverbintenis had aangegaan, welke dc Hemel met ecndrijlal aanminnige kinderen ze gende, zegde dikwijls tot hen, wanneer zij rond baar geknield zaten Mijne lievelingen, bidt voor haar, die eeus mijne pleegmoeder was. EINDE.

De Denderbode | 1891 | | pagina 1