Vrienden der Werklieden. Een en ander. De werkstakingen Allerhande nieuws. De werkstakingen hebben weer eens hunne slachtoffers geleverd. Fransche en Belgische werklieden, door volksver leiders opgestookt, rijn weêr tot geweld dadigheden en opstand tegen de wettige overheid overgegaan. Het leger werd uitgedaagd, met steenworpen overladen en de gewapende macht heeft gebruik i gemaakt van hare wapens. Er zijn dooden en verwonden, wedu- wen en weezen... Maar wanneer de soldaten vuur gaven, waar zaten deopstokers Aan 't hoofd I der werklieden, zal men denken... Zoo dom niet, zij zaten in veiligheid, wellicht j in deze of gene kroeg, andere werklieden aan te hitsen en aldus nieuwe slachtof- fers voor te bereiden. Indien zij aan 't hoofd der werklieden 1 hadden gestaan, dan konden zij ook door de kogels doorboord worden, maar ze waren er ni.3t, want niemand heeft ver nomen dat een enkel van hen de minste schram bekwam. Gebeurt het niet altijd en overal zoo En die lessen der ondervinding hebben de oogen van den werkman nog niet geo pend... Hoe is 't mogelijk De socialistische leiders werken on verpoosd om de volkshaat op de priesters en kloosterlingen te trekken ja, zij hebben het zoo verre gebracht dat vele werklieden de geestelijkheid haten onder welke zij nogthaus hunne beste vrienden tellen. Dit werd andermaal bewezen te Four- mies in Frankrijk. In deze gemeente stonden de werksta kers den 4 mei op tegen de gewapende macht, die zich eindelijk verplicht zag vuur te geven. Er waren 9 dooden en 14 gekwetsten. DeE. H. Pastoor hoort de geweerschotten, ijlt naar de straat,werpt zich tusschen de soldaten en de werk stakers roepende Genoeg slachtoffers En de wreede slachting hield op Waar zaten dan de opstokers, de laffe volksverleiders 1 Zij hielden zich schuil In de Fransche Volkskamer ontstond er eene ondervraging over de gebeurte nissen te Fourmies. De socialist Jules Rochk schandvlekte die slachterij doch bracht hulde aan de tusschenkomst der geestelijkheid. Zijne woorden werden door allen, tot zelfs door de heetste re- publiekeinen toegejuicht. De minister Constans dankte den E. H. Pastoor voor 't gene hij in die beween- lijke omstandigheid deed. In 1880,onder 't gehaat liberaal bestuur Frére-Bara, had te Heule, bij Kortrijk, ook een volksoploop plaats en de gen- darms schoten zonder recht of reden, op 't volk. Er was een doode en een gekwet ste. De E. H. Onderpastoor der parochie ijlde ter plaats en bad het volk om ach teruit te gaan, hij onttrok zelfs de gen- darms aan de gewettigde woede der menigte... Wat gebeurde er In plaats van deu E. H. Onderpastoor over zijnen helden moed te loven en te danken, beschuldigde men hem van 't volk opgehitst te hebben en hij werd tot eenige maanden gevang zetting veroordeeld. Wat is deE. H. Pastoor van Fourmies gelukkig dat hij hier in België niet leeft onder een liberaal ministerie Socialistische meetings. Zondag wer den weder socialistische meetings ge houden in verscheidene plaatsen. Onder andere was er eene belegd te Zonnebeke, doch deze heeft ditmaal geen plaats kunnen hebben, bij gebrek aan een lokaal. Te Moorslede heeft men ook geen lo kaal kunnen vinden. Te Saventhem, tusschen Leuven en Brussel, zijn de socialisten zeer slecht onthaald geworden. De redenaar werd onderbroken en er werd gerucht gemaakt, waarop men natuurlijk handgemeen werd. Te Koningshoyckt, bij Lier, is Anseele eene konferericie gaan geven. De overhe den waren ervan verwittigd. In de zaal zelf is er geen rumoer geweest, maar voor het lokaal was eene groote menigte, verscheidene honderden personen, ver gaderd. Er werd oorverdoovend geroe pen en geschuifeld, ook werden steenen tegen de vensters geworpen na de mee ting is Anseele door de gendarmen moe ten beschermd worden, als hij naar de statie reed. Volgens het Journal de Gand doen de dynamietkardoezen die dagelijks hier en daar gevonden worden, geen het minste kwaad. 't Is slechts kinderspel, 't zijn maar vuurpijltjes of sissers die nauwelijks eenige vensterglazen doen aan stukken springen. En T zijn dan nog de werkstakers niet die deze vervaarlijke kardoezen onder de dorpels der woningen, op den openbaren weg plaatsen, neen, 't is 't gouvernement die het doet om de waalsche werklieden te doen beschuldigen en verdenken. Alleen een brein dat op hol is geraakt, kan zulke zoo domme als dwaze beschul digingen uitbrengen. Denkt eens na het j gouvernement dat nu aan't strikken span- j nen is, zoekende eene schijnrede om de werkstakers onder't moordadig lood der soldaten te doen vallen Is 't dom en dwaas genoeg De waarheid is dat de aanvoerders der socialististische partij, met eigen handen die dynamietkardoezen zaaien om aldus door geweld te bekomen wat zij vragen. Maar moest men aan hunne eischen voldoen, zouden zij dan tevreden wezen? Ja, voorzeker, maar 't zou maar voor korten tijd wezen, want wie weet er niet dat zij de verdelging van altaar en troon en der huidige maatschappij in het schild voeren La Réforme, het socialistenblad, deelt meê dat de best bevoorradigde koopman in kolen te Gent die van Vooruit is. An seele en consoorten hebben 600 wa gons belgische kolen in magazijn gelegd in vooruitzicht der algemeene werkstaking. Dus 600 wagons tegen den ouden prijs! En wat doet Vooruit Denkt, gij lieve lezer, dat hij die kolen ook tegen den ouden prijs uitvent aan de gezellen Ahuus zaterdag werden de klanten bericht dat de kolen een frank per dui zend kilogr. zijn opgeslagen. Wat verachtelijke uitbuiters toch Duurte der kolen. - Onnoodig te zeg gen dat, als werklieden en burgers bin nen eenige dagen hunne kolen duurder moeten betalen, dit de schuld zal zijn van niemand ander dan de roode opstokers der werkstaking. De koolmijnen der omstreken van Ber gen, Quaregnon en Paturages hadden 1 frank per 4000 kilos vermindering toe gestaan voor de kolen, verzonden naar Gent en omstreken. Deze gunst is, te re kenen van heden, afseschaft, in afwach ting dat er nog twee of drie frank opslag bijkome. Wat zal Vooruit daarvan zeggen?Zal hij daar ook genoegen in hebben Gelukkigiijk voor de verbruikers ech ter hebben de besturen der werkstaken- de koolmijnen reeds voorstellen ontvan gen van de mijnbesturen uit het Noor den van Frankrijk en Pas de Calais, om hun 100 wagons kolen daags te leveren, aan mindere prijzen dan zij hier verkocht worden. Vari eenen anderen kant worden de klanten onzer koolmijnen bezocht door de Fransche, Engelsche en Duitsche koolmijnagenten, namelijk in de streek van Charleroi en van het centrum, alwaar talrijke metaalnijveraars groote bestellin gen hebben gedaan. Als de kolen dus niet opslaan, dan zal iiet de schuld zijn van de vreemde kon- kurrentie die aan onze nijverheid hare winst en aan onze werklieden hun brood zal ontnemen zonder nut voor iemand. Het gerucht loopt als zou de regeering voornemens zijn een derde milicieklas binnen te roepen. Daar is geen woord van waar. De Chempostel bevat in zijn laatste nummer een goed nieuws. Om de werkuren der treinwachters te verminderen, heeft M. Van den Peere boom 400 nieuwe treinwachters aan- veerd. Men verzekert bovendien dat de minis ter het daarbij niet zal houden. Dit zou slechts een eerste stap zijn,om gansch het personeel der treinen vaste en regelmatige rust te gunnen. Er is spraak van aan dit menschlievend werk een half millioen te besteden. Heldhaftig. Eene kloosterlinge deel makende van de orde van O. L. Vrouw van Gedurenden Bijstand te Parijs, heeft dezer dagen een bewijs van ware zelf verloochening gegeven. Een kind van vier jaar oud. Marcel Tourney genaamd, had zich in de maand November laatstleden hevig den arm ver brand, van aan den elleboog lot aari den schouder, en sinds dan werd liet kind in het geestelijk huis verzorgd, doch onder stoud vreeselijke pijnen het been was bijna naakt. De geneesheeren hadden besloten aan den armen kleinen eene enting van men- schenvel te doen, en zij zochten eenen persoon op, toen zuster Cecile op stan den voet haren arm aanbood en de vree selijke operatie onderging, zonder de minste klacht te laten hooren. Hadde de enting niet kunnen gedaan worden, het kind ware bezweken. Landbouw. Men schrijft uit Raalte (Nederland) 6 Mei De rogge staat hier over het algemeen slecht-Sommige akkers zijn weder omge ploegd. In de weiden is nog geen gras, zoodat het vee op stal moet gehouden worden, hoewel bij velen de voorraad hooi is uitgeput. Voor goede kwaliteit hooi betaald men gemiddeld 16 gulden per 50 kilos. Opmerkelijk is het, hoe de veeprijzen in den laatsten tijd gedaald zijn en dat juist nog in eenen lijd dat er nog al vraag is voor de weiden. Voornamelijk het jong guste vee is veel in prijs geleegd. Alleen de eerste kwaliteit neurende koeien zijn wel gewild. De verkenshandel, waarvan hier zoo= veel moet komen en ook in de laatste jaren gekomen is, wil ook al niet te best trekken. De biggen willen bijna niet van de hand. Op de laatst gehoudene week markt besteedde men 4 k 50 centen per week Naar loopvai kens is weinig of geene vraag, terwijl de drachachtige verken3, die in 1890 tot 60 gulden en meer golden, nu voor 13 k 18 gulden van de hand worden gedaan. Ook de vette verkens staan leeg ze worden ruw ver kocht voor 13 k 17 centen per halven kilo. De aanfok, evenmin als het mesten, geeft tegenwoordig weinig voordeel,veel eer schade. In een landbouwbericht staat er het volgende Nu het weder gunstiger is gewor den, werd de veehandel ook terstond veel vlugger. Alleen met de verkens gaat het den boer nog niet naar wensch deze beestjes zijn zeer goedkoop. Wegens den kweek van suikerbee- ten kan gezegd worden, dat deze niet meer dan de helft van de vorige jaren zal beslaan. Tegen den prijs van 9 gulden 50 per 1000 kilos, zijn meest alle land bouwers niet genegen voor de fabrikan ten te kweeken. Hoofdsteden. Ziehier eenige cijfers der tegenwoordige bevolking der groot ste hoofdsteden van Europa Londen (berekeningen van den Re- gistar general in 4888) 4,282,921 inwo ners Parijs 2,422,969 inwoners Berlijn (opgemaakt sinds 1 December 1890) 1,574,485 inwoners St-Petersburg (opgemaakt van den 15 Decenber 1890) 956,226 inwoners Weenen (van 31 December 1890) 809,440 inwoners. Op den Dok altijd hetzelfde. Alles is rustig. Een dertigtal werklieden zijn nochtans sinds donderdag aan het werk gegaan. De s'övinboot Polo die zijne kolen te Terneuzen had gelost en woensdag alhier ledig is binnen gekomen, is donderdag met eene volle lading stukgoederen naar Huil vertrokken. Onder andere schepen zijn donderdag aldaar aangekomen de Hamburgsche stoomboot Alexander II, van Diban, met vlas de Engelsche stoomboot Atiglia, van Leith, met kolen Engelsche stoom boot Emerald, van Newcastle met Kolen; de Noorweegsche stodmboot Balder, met graan de Hollandsche stoomboot Prima met hout. Eenige mannen van de Vooruit van Gent zijn woensdag naar Brugge geko men en hebben onder de dokwerkers een druksel uitgegeven bestemd om hun tot werkstaking aan te zetten. Lost geene engelsche noch duitsche kolen wordt er in gezegd om aan den goeden uit slag van de werkstaking in het Walen land niet te schaden. De werklieden hebben dat schrift ge heel onverschillig overlezen en wensch- ten slechts dat de werkstaking der dok werkers van Gent mocht voortduren, in de hoop dat de makelaars hunne sche pen naar Brugge zouden laten afvaren en zij aldus meer werk zouden hebben. Fn in geval dat de gentsche socialisten mochten afkomen om hun te beletten van te werken, zouden zij hen met groote eer ontvangen. Op dezen oogenblik is men bezig in de kom een stoomboot met engelsche kolen te lossen. Verscheidene schepen, met engelsche kolen geladen, zijn tc Oostende aangeko men. De dokwerkers van Gent hebben afgeveerdigden gezonden om de dokwer kers af te raden die kolen te lossen. Er is geen de minste schaduwe van werkstaking te bespeuren te Oostende. De gentenaars zijn daar wel aangekomen maar hunne pogingen zijn niet bekroond geweest. Donderdag en vrijdag waren de dok werkers bezig met twee groote schepen met engelsche kolen te lossen. Brussel, 15 mei. De werklieden van de groote gasfa briek, die het licht levert aan geheel Brussel, hebben het werk gestaakt. De grenadiers bezetten de fabriek. Het schijnt dat men nog voor dezen avond licht zal kunnen leveren. In den nacht van vrijdag tot zaterdag, keerde een mijnwerker, Valentin ge naamd, die zich niet in werkstaking had willen stellen, naar zijne woning terug, toen gekomen aan het straatje Balasse,te Jolimunt, (Haine St-Paul) hij door vier werkstakers werd aangevallen, die zich achter eene haag verdoken hadden. Deze kerels vroegen aan den huisvader of hij 's anderendaags nog zou gaan werken. Op het bevestigend antwoord, wierpen de lafaards zich op den armen man,over laadden hem met slagen en liepen ver volgens weg. De ongelukkige had nog de macht zich tot aan zijne woning te sleu ren woensdag is de arme man aan de gevolgen zijner wonden overleden zon der echter de namen zijner laffe moorde naars te kunnen doen kennen. Bergen, 15 mei. Het getal werkstakers in hetzelfde ge bleven als gisteren. In eene meeting onder de opene lucht te Genly gehouden, werd besloten de werkstaking voort te zetten tot men zeker is dat de herziening zal gestemd worden. Te Wasmes is eene dynamietkardoes ontploft op den dorpel der deur van de fabriek Foubambert te Wasmes, de schade is onbeduidend. Charleroi, 15 mei. 300 werklieden, die opnieuw in werk staking waren gegaan,hebben andermaal hel werk hervat. Men hoopt dat de hervatting de naaste week alhemeen zal zijn. De, tijding volgens welke een werkman zou gestorven zijn tengevolge van de sla gen, die hem door de werkstakers waren toegebracht was overdreven. Niettemin 2ijn de wonden, die hij bekomen heeft, gevaarlijk. Nog andere, doch minder erge feiten van dien aard hebben hier en daar plaats Langzaam vermindert echter de werk staking. De menscheu beginnen zich te vervelen. Zij die geene duiven-of vinken- Uefhebbers zijn kegelen, schieten of... springen zelfs in de kroord. Dat alles kan wel eenen lijd aantrek kelijk zijn, maar het blijft niet duren. Verscheidene werkstakers zijn te Luik reeds voor de rechtbank verschenen. Eenigen hunner werden veroordeeld tot straffen vnn 2 en 3 maanden gevangzit ting. Luik, 15 mei. De werkstaking kan als geëindigd be schouwd worden.Men telt in de stad nog slechts 300 werkstakers. Te Herstal is de werkstaking geheel geëindigd. Betere tijdingen uit St-Nieolas, Ans, Montegnée, Jemeppe. De toestand in de mijnen Cockerill en Marihaye, is merkelijk gebeterd. Te Flemalle zal de werkstaking den kelijk dijnsdag geheel geëindigd zijn. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. G. Wuylack, priester in het Seminarie, is onderpastoor benoemd te Sulsique. De E. H. E. Taragola is coadjutor be noemd te Hillegem. STERFGEVAL. Uit Antwerpen meldt men het god vruchtig overlijden van den gepension- eerder kolonel Dierickx, in den ouderdom van 73 jaren. De overledene was gebo ren te Denderleeuw. In 4870, na den veldslag van Sedan, was kolonel Dierickx hier te Aalst gelast met het bevelhebber- schao over de Fransche soldaten die in de lokalen der Puppillenschool verbleven. Volkskamer.De Vergadering vervolgde de algemeene beraadslaging over de begrooting van binnenlandsche zaken en openbaar ouderwijs. De Senaat hield zich onledig met de bespreking der artikelen van de be grooting der spoorwegen, enz. 'Ü^Xie TOotarlëele anon- een op de bladzijde. Botermarkt. Heden zaterdag werden 941 klonten boter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 7500 kilogr. Concert te geven door de Ko ninklijke Maatschappij van Harmonie, onder het bestuur van M. F. L. Van den Bogaardeop Zondag 17 Mei 4891, om 11 1/2 ure 's voormiddags 1° Souvenir de Paris, Marche Militaire, Van den Bogaerde. 2° Tanhaüser, Ouverture, Suppé. 3° Coulissen-Scherze, Polka, Fr. Roth. 4° Le Rendez vous de Chasse, Rossini. 5° Marche turque, Weber. Valst. Moed en zelfopoffering. Donderdag namiddag was onder andere de kleine V. I). V..., met hunne meid op de St. Annabrug toen het rijtuig van den heer baron Bethune er overreed. Hel meisje 't welk zich zoo dicht mogelijk bij de leuning wilde dringen uit vrees van het rijtuig, had niet, bemerkt dat er eene opening beslaat tusschen het vaste en het draaiende deel der brug, en viel in den Dender. De heer Lodewyk Lenssensbeurtschipper, op Antwerpen alhier, aldaar tegenwoordig, niets raad plegende dan zijnen moed en zelfopoffe ring schoot vlug zijne bovenvest uit en sprong van op de leuning in 't water. Zijne menschlievende daad werd met goeden uitslag bekroond; na eenige oogenblikken onder water geweest te zijn, kwam hij met het kind in den arm boven en zwom dan met zijnen last naar de boot van zijn schip. De kleine welke reeds een groot ge deelte water had ingezwolgen. kwam weldra, dank aan de beste zorgen, tot het bewustzijn terug. Nogmaals een menschertleven door M. Lenssens gered Naar men ons verze kert is het de 7e of 8e maal dat den heer L. Lenssens hier en elders zijn leven waagde om dit van zijnen evenmensch te redden en wij voegen er bij dat hij tot hiertoe hierover nog geene de minste belooning der regeering ontving. Wij ho pen dus dat zijne moedige en zelfopoffe- j rende daad van donderdag dit maal toch zal beloond worden gelijk zij overigens J dient beloond te worden. Wij roepen er I de aandacht op in van wie 't behoort. De opening aan de leuning wordt ver oorzaakt door de omstandigheid dat de brug niet volkomen kan toegedraaid wor den. Waarom wordt de Maatschappij van den gekanaliseerden Dender niet ver plicht dit bestendig gevaar te doen ver dwijnen Heeft onze heer Burgemeester daar niets in le zien Aalst. Verleden zondag was 't feest voor de Congregatie van O.-L.-Vrouw. 23 nieuwelingen deden hunne opdracht bij welke gelegenheid de E. H. Deken Raemdonck eene korte aanspraak deed. Onder de plechtigheid zong de koormaat schappij Weldoen zonder omzien Ave Maria Stella van Girschner, In Gonver- tendo van Janssens en Tantum-Ergo van Schepens, gevolgd door het koorLooft den Heer van Van Acker. 't Is wonder om zien, terwijl alles in onze stad onder dit uitvloeisel van or gelbals en socialistenkweek lijdt, de Con gregatie meer en meer groeit en bloeit Lokeren. Voor de eerste maal zal de Harmonte van den Katholie- lieken Burgerkring van Lokeren, op de zondagen 9 en 16 Augusti 1894 een Groot Festival geven, met de medewerking en ondersteuning van het Stedelijk Bestuur. Al de Harmonie, Fanfaar- en Zang maatschappijen des lands en van den vreemde zijn er toe uitgenoodigd. Eene som van duizend franken, ver deeld in 44 premiën, zal aan de deelne mende Maatschappijen, uitgedeeld wor den. De Maatschappijen moeten hare bijtre ding, alsook de titels der twee uit te voe ren muziekstukken, laten kennen voor 1 Juli aanst., aan den heer Voorzitter der uitschrijvende Harmonie. Voor verdere inlichtingen wende men zich lot den sekrelaris Leo VanPeteghem te Lokeren. Bestuur van Telegrafen. In de maand April 1894, werden 72964 tele grammen per telephoon gewisseld tus schen de geabonneerden der telephoon- netten en de daarmede verbonden tele graafkantoren, namelijk 21675 te Antwerpen. 14934 te Brus sel. 7153 te Luik. 6935 te Gent. 5005 te Charleroi, 305 te Marchiennes, 300 te Chatelineau, 172 te Lodelinsart. 4303 te Bergen. 2624 te Verviers. 2524 te Leuven. 1839 te Namen. 1763 te Oostende. 4281 te Doornijk. 1129 te Brugge. 1051 te Mechelen. 949 te Kortrijk, 208 te Roeselare. 648 te La Louvière. 301 te Dender- monde, 436 te Lokeren, 329 te Aalst,438 te St. Nikolaas. 22 te Spa. De gevangenen der Kleine Karme lieten, te Brussel, zijn overgebracht naar de gevangenis van St Gilles, om plaats te maken voor een zeker getal aangehou denen, die uit Luik afgezonden worden. Vrijdag morgend werden door de gen darmen van Hasselt, in de statie dier stad, vijftien gevangenen uit Luik in ont vangst genomen, om voorloopig in de gevangenis van Hasselt opgesloten te worden, daar die van Luik, wegens de menigvuldige aanhoudingen van werk stakers, op dit oogenblik overkropt is. Ook in de gezangenis van Tongeren zijn verscheidene gevangenen uit Luik aan gebracht. Donderdag nacht is te Schaarbeek, (Brussel), een hevige brand uitgeborsten in eene maalderij, toehoorende aan MM. Van Hove en Stobbelaerts. Het gebouw van 600 vierkante meters werd geheel vernield, met koopwaren, materieel, die eene gezamenlijke waarde hadden van 150,000 fr. De zes peerden, machienen, graan en bloem, alles is de prooi der vlammen ge worden De verslagenheid was groot in de buurt. Dijnsdag, rond half twaalf, kwam eene reeds bejaarde vrouw, wier kleêren brandden, geloopen van den kant van het kasteel van M. Carlier, te Gent. Een weinig verder liep zij in een huis. Volk snelde er naar toe om de ongelukkige te blusschen. Het was de weduwe De Meu- lemeester zij was tegen hare stoof ge strompeld, tengevolge waarvan een pot vet, die stond te koken, omstortte en haar deerlijk verbrandde. Daarbij hadden hare kleederen vuur gevat. De genees heer die haar de eerste zorgen toediende en ze dan zoo spoedig mogelijk naar het hospitaal deed overbrengen,verklaart dat de toestand der ongelukkige wanhopig is. Moordpoging. Een genaamde Leopold Slock, wonende op Meulestede en gekend als een gevaarlijke kerel, was twee maanden geleden veroordeeld ge worden voor opstand en slagen jegens de politie. Hij had eene hevige wraak gehou den tegen den burgemeester van Oostak ker, de heer Impe, opsteller van het proces-verbaal. Woensdag was Slock naar Oostakker gegaan,gewapend met een revolver enden heer Impe ontmoetende, had hij zijn wa pen op hem afgeschoten. De kogel trof hem in volle lichaam, doch door een ongelooflijk toeval kwam hij terecht op eenen knop van zijnen frak, zoodat deze hem bevrijdde. Slock is aangehouden een onderzoek van het parket is vrijdag morgend begon nen. Nadere bijzonderheden. De moordpoging is volgenderwijze ge beurd De burgemeester-geneesheer, was geroepen bij een ziek kind De moe der was afwezig maar bevond zich in een geburenhuis van familie, eene her berg de burgemeester gaat daar ook binnen om een woord over den toestand te zeggen. Aan den toog stond Slock, kalm, stil, niet bedronken. Hij vraagt aan den bur- gemeester naar zijn afschrift (hij was nu woonachtig op het grondgebied van Gent) de burgemeester geeft welwillend een woord van inlichting. Daarop eene tweede vraag Of het waar is dat het proces, te zijnen laste opgemaakt,zoo bezwarend is voor hem?i De Imer burgemeester antwoordt dat er menig proces van dien aard onder zijne oogen komt eri dat hij niet juist den in houd van iedere zaak zich kan blijven herinneren. Daarop gaat Slock builen, langs ach. ter, terwijl de burgemeester, zich naar de voordeur keert. Een oogenblik daarna gaat de achterdeur weder open de bur- gemeester hoort een schot en voelt zich getroffen. In één omzien springt hij op zijnen aanrander toe en grijpt de hand die mei den revolver gewapend was eene wor steling begint beiden rollen al worste lend op den grond. Dan helpt de waar din de hand van Slock in bedwang hou den. De burgemeester richt zich op en Slock, zich tezelfdertijd losrukkende, springt recht en neemt de vlucht. Na zijn eerste schot had hij, naar eigen bekentenis, een tweeden keer getrokken, maar het tweede schol was niet alge- gaan misschien ligt daarin de oorzaak dat Slock, in plaats van wederom te schieten toen hij los en vrij was, de vlucht heeft genomen. De kogel, gedrongen door frak en gilet is gestuit op eenen platten koperen knop der broek. Het was omtrent half vier van den na middag. Slock, geloopen in de richting ran Langerbrugge, heeft gepoogd zich te zelfmoorden. Hij heeft zich eenen kogel in den mond I geschoten, die onder het rechter ooi uitgekomen is. Vervolgens in den wa van het kasteel van baron Van Loo ge sprongen, heeft hij het water te ondiep bevonden en is, volgens hij verklaart, op den oever der vaart van Terneuzen, zich gaan neêrleggen om dood te bloeden. Daar omtrent half zes door den veld wachter teruggevonden, heeft hij, zonder eenigen wederstand te bieden, zich laten pakken. Antwerpen. Een drama, zoo ijselijk, zoo walgelijk dat het onmo gelijk is al de omstandigheden er van te doen kennen, is donderdag morgend, op de Handelslei, aan den hoek der Hou werstraat gebeurd. J.-B. Bruynseels, 42 jaren oud, g„_ repte Weslerloo,vroeger hovenier, thans dokwerker, woonde met zijne vrouw kinderen in de van Urselstraat. Hij was in 1875 getrouwd met eent vrouw, Elisabeth Voet, die als huwelijks gift een reeds twee jarige dochter meê- bracht. Zij hadden nu in 't geheel zei kinderen, waarvan er twee, een 12- ei een 14jarigejongen, inde verbetering- school zijn. De man drinkt en steelt, zoodat hij reeds viermalen veroordeeld werd. De vrouw is saus naar 't kommeke. Zij on derging reeds elf veroordeelingeu waar van de laatste eene gevangenisstraf var 1 jaar, over drie weken ten einde liep. Gedurende den tijd,dien de vrouw in de gevangenis doorbracht, handelde de man zeer slecht met de voordochter. Hel meisje, de 18jarige-Isabelle, vertelde bij hare thuiskomst aan de moeder wat er gedurende hare afwezigheid gebeurd was en verliet 'thuis,om zich voortaan aan de mishandelingen des vaders te onttrekken, De moeder van haren kant maakte dinsdag de politie met de zaak bekend en verweet daarenboven den man zijn schandelijk gedrag. Nu zult gij ook wel voor een jaar ol vijf de doos ingaan, zegde zij hem. De politie weet alles. Ha, zegde Bruynseels, welnu, dal zal u leven kosten Zoo ver stonden de zaken, toen don derdag morgend Bruynseels met zijne vrouw naar de dokken ging om werk te zoeken. Zij vonden er geen en keerden onmiddellijk huiswaarts. Tusschen 7 ure en half 8 ontmoetten zij op de Handelslei, nabij den entrepot, hunne dochter Isabelle. Meenende dat het goed huwelijk was, voegde het meisje zich bij bare ouders, doch nauwelijks was zij bij hen of Bruyn seels haalde een mes uit den zak en bracht er zijne dochter een steek in den hals mede toe. Het meisje had echter zijne beweging gezien en kon door te bukken den steek doen afschampen en vlucliten.Nu wendde Bruynseels zich om, trok zijne vrouw met de hairen achterover en stak haar het mes in de keel. Met een verveerlijken schreeuw en bloedend zakte zij ineen, terwijl de man tegen eenen boom neêrknielde en zich met zijn mes de keel doorsneed, zoodat de stroot er uitstak. Op een oogenblik dat er aan dit kwar tier van de stad zooveel beweging i?, moest dit feit natuurlijk groote opschud ding maken. Ook duurde het niet lang of eene groote volkmenigte omringde het gruwzame tooneel en den grooten plas bloed, waarin de moordenaar en zijn slachtoffer uitgestrekt lagen. Beiden werden in naburige woningen gebracht en verzorgd door de geneeshee ren Descamps en Helsmoortel. De vrouw kan geen geluid meer geven en is waarschijnlijk op dit oogenblik

De Denderbode | 1891 | | pagina 2