NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 21 Mei 1891 10 centiemen per nummer 459te Jaar, \Tn 2567 ABONNEMENTPRMS ANNONCENPRMS i Politiek overzicht. DE BAANSTROOPER. De grondwet en hare herziening. Een en ander. DE DENDERBODE. Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars 'r. 3,25 voor re-s maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N» 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag ayond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque umum. AELST, 20 MEI 1891. Frankrijk. Socialistisch manifest. Dertien socialistische afgeveerdigden hebben een adres gericht tot de fransche mijnwerkers.waarin zij verklaren dat zij, geraadpleegd door verscheidene hunner syndicaten over de houding, welke de mijnwerkers in Frankrijk behooren aan te nemen ten aanzien der beweging onder hunne belgische kameraden, het volgen de antwoorden: dat op het internationaal congres, dit jaar te Parijs gehouden, de fransche gemachtigden, door het gevoel van internationale solidariteit gedreven, zich verbonden hebben de productie der steenkolen strikt te beperken tot het bin- nenlandsche verbruik voor het geval, dat er in een der vertegenwoordigde landen eene algemeene yyerkstaking mocht ont staan. Dit besluit werd op het congres geno men, om de belgische broeders te helpen in den strijd tegen het capitalism, dat hen in staalkundige en maatschappelijken zin exploiteert. Het besluit is reeds in toepassing ge bracht in het departement Pas-de-Calais en te l'Escarpelle. Dezelfde plicht nu rust op allen dien niet volbrengen, staat gelijk met partij kiezen legen de werklieden in België. De transche mijnwerkers zullen het bewijs leveren dat zij aan hunne verbin tenissen weten te voldoen. Het stuk is geteekend door de Kamer leden Basly, Baudin, Antide Boyer, Chassaing, Cluseret, Couturier, Duraay, Ferroul, Franconie, Hovelacque, Lachize, Théron en Thivrier. De Temps vraagt of die heeren verge ten zijn dat Frankrijk geen kolen uitvoert, daar het nog geen product genoeg heeft voor zich zeiven Als zij dus aan de mijnwerkers vragen minder te werken is dit alleen ten na- deele van Frankrijk, en de Belgen zijn er niets nader mede. Spanje. Een koning van 5 jaar. Alfons XIII is zondag 5 jaar oud gewor den Op hel eerste oogenblik doet die bij zonderheid glimlachen. En toch, nooit is Spanje zoo rustig geweest als thans on der het bewind der koningin-regentes, regeerende in naam van el rey nino, den kleinen koning. Wel is waar hebben de republiekeinen, bij de laatste kiezingen voor de gemeen teraden, merkelijken vooruitgang gedaan; maar toch is de conservatieve meerder heid nog zoo aanzienlijk, dat er voor het vorstenhuis geen gevaar bestaat. Men zou haast zeggen dal de tijden van pronunciamientos in Spanje voorbij zijn en het volk, door eenige revoluties uitgeput, naareen tijdperk van rust en vrede tracht. De Kapel Tan Bruinekruis I. Het was een koele zomeravondden ganschen dag had de blakende zon in het hemelruim staan te branden en hare zengende stralen hadden het aardrijk overdekt met stikkende lucht. Nu echter begon de duisternis des nachts neêr te zinken, tact haar verspreidde zich eene frissche koelte die allen tot eene avondwandeling uitlokte. De stee man verliet haastig zijne bezigheden om een uit stapje te doen in «ie vlakke buitenlucht, omringd van zijn vrolijk huisgezin. Zoo zag men verschei dene hoopjes van wandelaren uit de poorten Mechelen stroomen, en onder deze bemerkte men M. X., een der voortreffelijkste en aanzienlijkste burgers der stad. Twee zonen, de troost, het ge luk en de vreugd van hunnen eerbaren vader, vrandeldcn huppelend op zijne schreden;zij kunnen omtrent twaalf jaren oud >.ljn en hadden met het heilig Doopsel de namen ontvangen van Rumoldus en Libertus, twee kloekmoedige geloofspredikers Zeker is het dat de houdiug der konin gin-regentes daartoe veel heeft bijgedra gen en zij den eerbied alier partijen, zelfs republiekeiuen, heeft afgedwongen door de manier waarop zij den troon voor haar kind tracht te behouden. Ook is het een geluk voor de monar chie 's lands zaken geleid te zien door een man als senor Canovas del Castillo, de eerste conservatieve Staatsman van Spanje, die met een helder hoofd, toch tevens met een stalen vuist het minister schap uitoefent. Heel het land door werd 's konings ver jaardag met vreugde gevierd en met de stemming, die bij het volk heerscht, zal men zien gebeuren wat men in Spanje onmogelijk dacht,namelijk dat een koning van zijn geboorte af zou regeeren en op den troon de mannenjaren bereiken. (Vervolg.) Verre van mij uit de tegenstrijdigheid der artikelen 6-25 en 47 der grondwet het besluitsel te trekken, dat het alge meen stemrecht zonder voorwaarden slechts dit geschil kan wegnemen en dat dit het kiesstelsel is door den geest van de wet opgedrengd. De formuul der pro gressisten Het stemrecht is aan de hoe danigheid van burger verbonden kan ik zonder onderscheid niet bijtreden. In princiep kan men het bevestigend, met der daad moet men een ontkennend ant woord geven. Iedereen kan in België kie zer worden, maar de uitoefening van dit werkend recht, uit hoofde zijner belang rijkheid, is in wezentlijkheid aan ver scheidene door de wetgevende Kamers bepaalde voorwaarden van ouderdom en cijns onderworpen. De werkman is dus buiten het stemrecht niet gesloten omdat hij werkman is, hij kan op de kiezerslijs ten gebracht worden zoodra hij die voor waarden vervult door den wetgever tot het uitoefenen van dit recht voorgeschre ven. De voorwaarden kunnen min of meer streng zijn en daar door het stem recht beperkt;dit hangt af van de gedach ten, van den tijd en der ontwikkeling van het volk, maar de wettelijkheid, de voordeelen van dezen daadzakelijken maatregel kunnen mijns geachtens niet aangevochten worden als hij tot de palen die het gezond verstand goedkeurt is teruggebracht. In de kiesvraag moet het princiep zijn: Ieder burger moet het kiesrecht heb ben in de mate, in verhouding zijner be langen. Daar in wezenlijkheid de verhouding onmogelijk is, is het noodig het gemeen stemrecht in te voeren van een zekeren graad of stand uitgaande en aan alle stemmen de zelfde weerde te geven. Het stelsel van M. Beernaert is het;algemeen stemrecht der huisvaders. Het kiezer die den grond van Mechelen met hun bloed be sproeiden, na er het heilzaam zaad des christen- doms ingeworpen te hebben. Eenige stappen waren de wandelaren buiten de Liersche poort gekomen de vader trad in diepe stilzwijgendheid voorthij wierp angstige blikken in alle richtingen rond en scheen velden, bossehen en huizen met eene bange oplettendheid te willen ondervragen, alsof eene treurige herinnering hem in den'geest schoot bij het aanschouwen der piaat sen. Weldra hadden zijne zonnen die droefgeestig heid opgemerkt, en Rumoldus stelde hem bevend de volgende vraag voor Vader, is er iets bekla- gelijks voorgevallen Is er een onheil óp han- de?.. Neen, antwoordde M. X., neen, mijne zo- nen.... God lofDe hemel is ons altijd gunstig ge weest en tot hiertoe voorzie ik niet dat ecnig on geluk ons zou moeten overkomch. De droefheid, die gij op mijn aanzicht bespiedt, heeft eenen an deren oorsprong... Ik treur ondar den indruk eener lezing die mij liet hert heeft geraaktik kom eene aloude maar treffende geschiedenis te leeren, en mits wij de plaatsen doorwandelen waar die gebeurtenis ij voorgevallen, stroo- men duizende droeve gedaehten mij het hoofd binnen.,. Hier kleefden de beide zonen zich vast aan do handen van hunnen vader, en toonden door alle korps moet dus bestaan uit al degenen die belang hebben aan de standhouding der orde, aan het heerschen van den in- en uitlandschen vrede, aan de ontwikke ling van alle stoffelijke en geestelijke belangen, aan de uitbreiding aller werk zaamheden, die welstand en voorspoed onder het volk doen aangroeien. Het stemrecht geven aan hen die van daag hier en morgen daar zijn, die voor de toekomst onbezorgd.die volstrekt geen belang hebben aan de handhaving der orde, openbare rust en veiligheid, aan oude kennissen der gerechtshoven en gasten onzer gevangenissen ware een ge vaarlijk wapen ter hand stellen waarmêe zij gedurig hei bestaan der rust en vrede, de rechten hunner medeburgers zouden bedreigen. De natie is een organismus, waarvan al de deelen nauw aan malkanderen zijn verbonden en aan het geheel onderhoo- rig en waarvan de vagabonden die als lijn van hun gedrag nemen het God schept den dag en ik ga er van door niet alleen uuttelooze maar zelfs schadelijke be standdelen zijn, om de huidige genees kundige taal te spreken, microben die de levenskracht der maatschappij ondermij nen. Hei stemrecht als werkend recht is een ambt wiens vervulling een zekere graad van ontwikkeling, de vertegen woordiging van gewisse belangen ver- eischt, die zekere kennissen laten ver moeden, alhoewel in het bijzonder niet aliijd verwezenlijkt. Eerst ambt en als men eens de vereischte voorwaarden bezit wordt stemmen mogen een recht voor wiens verdediging men de beslis sing der tribunalen inroepen mag. Maar zal men mij opwerpen Art. 6 zegt uitdrukkelijk iedereen is gelijk voor de wet en nochtans iedereen mag niet stem men, 't is dus eene leugen. Iedereen heeft dezelfde natuurlijke rechten. Voor de positive wel, voor zoo veel zij strekt tot de verdediging, de handhaving der natuurlijke vrijheden, slaat iedereen op den zelfden voet, maar zooveel zij strekt lot het uitoefenen van een werkend recht, van een ambt heeft de wetgever gelijk, uit hoofde der groote belangrijkheid, daarvoor zekere voor waarden te eischen. Is de geschiedenis daar niet om de wijsheid van dien maat regel te bewijzen, is hel voorbeeld der Athenische Republiek in de oudheid niet doorslaand genoeg om duidelijk te doen uitschijnen tot welke buitensporigheden de massa gaan kan door het aanhitsend woord van den eenen of anderen verlei der aangezet? Het stelsel der Ré/orme min of meer in de formuul der progres sisten gewijzigd, stelsel,olgens hetwelk het stemrecht een natuurlijk recht is, is meer als een domme dwaasheid die van de afwezigheid van alle wijsgeerige stu diën getuigt en doet zien dat dit blad niet eens weet wat een natuurlijk recht is. Eene daadzaak is hel dat ons kiezers korps te beperkt is met dit onzer geburen vergeleken. Op duizend inwoners heeft men in Frankrijk 263 kiezers. In Zwitser land 242. In Duitschland 202. In Enge land 115 in Belgie sleehts 22. Een andere, meer demokratieke ge- dachtenwereld is ontstaan en wij zijn nog met ons kiesstelsel aan de denkbeelden van 1830 en de onrechtveerdigheid door onze Constituanten bedreven, eischt nog hare herstelling. Al de geschied schrijvers,Juste en Nothomb aan 't hoofd, hebben het volkskarakter doen uitschij nen der omwenteling die onze onafhan kelijkheid te weeg bracht, en nochtans wanneer het nationnaal Congres de poli tieke rechten uitdeelde, wierd het wette lijk aandeel van het volk heel karig toe gemeten en aan de grootste meerderheid ontzegd. Priester de Foere alleen verhief zijne stem ten hunnen voordeele, deed zijne hoffelijke rol in de omwenteling uitschijnen, de beweegrede der gelijkheid der rechten, na kloekmoedig onderstand- lasten, gelden, maar te vergeefs.Defacqz, vooruitstrevend liberaal, eerste voorzitter van het hof van Cassatie,heette het gema- tig algemeen stemrecht van priester de Foere een herschenschim, een waan, eene onverwezenbare utopie, om de al- leenige rede dat hij daardoor de over macht der katholieken vreesde en Lebeau, een ander liberaal, deed het verwerpen door de eenvoudige bemerking dat de Foere het land naar 't algemeen stem recht wilde voeren; 18 jaren nadien wierd dit kiesstelsel in Frankrijk uitgeroepen. De onreclitvaardiglieid dezer weigering, in 1830 groot, is hedendaags gevoeliger en schreeuwend geworden, daar een nieuwere gedachtenstroom en samenle ving nieuw in haren geest, nieuw in hare gedaaute en uiterlijken vorm is ontstaan. België was in 1830 een uitsluitelijk landbouwland en iedereen weet dat de eischen, de begeerten der boeren, zelfs nu nog boven een stoffelijk welvaren niet stijgen de buiten is bewarend door zijne natuur en nooit zou de landbouwer indien zijne rechten niette hard miskend, zijne belangen niet te zeer geslachtofferd waren, hel hoofd verheffen en zich op staatkundig gebied wagen. De heersch- zucht van den boer gaat gewoonlijk boven de grootte van zijne akkers niet en als hij de vruchten van zijnen arbeid gezegend ziet, bekommert hij zich bitter weinig met de staatkundige wereld. In 1830 dus, wanneer de Belgische nijver heid en koophandel nog in zijne kinds doeken gewonden, in de wieg lag, kon men aan de landbouwers (geschreeuw en lawijt moest men van hen niet vree- zen) uit partijgeest het stemrecht onttrek ken. Welhaast ter oorzake der ontwikkeling van de steden, verdwenen, onder den schok der hevige en gedurige aanvallen, de verschiilige grondcijnsen. Nu is de uitbreiding der nijverheid in 't toppunt gestegen en de industrieele werkman, door de reklamen en opruiin gen der socialisten aangehitst, die zich in zijne rechten gekrenkt meent, eischt een recht, dat hij eindelijk nemen zal uitdrukkingen van nieuwsgierigheid dat een he vige lust om die gebeurtenis tc kennen, hunne her ten had ontstoken.... Dit ontdekte M. X. en hij sprak aanstonds voort De weg dien wij op dit oogenblik betreden is meermalen getuige geweest van noodzakelijke maar betreurensweerdige tooncelen... Gij kent dc plaats op eene halve mijl ufstands van hier, over den Amwerpsclien steenweg gelegen, plaats die tot heden den naam van Wagenberg (hedendaags Galgenberg) draagt. Een zandheuvel bekroont er het vlakke veld dc huilende wind vojrt er gedu rig het slof ten hoogen, en ter dier gelegenheid is hem van oudtijds de naam van Waaijenberg gelegd- Daar op het toppunt van dien heuvel, verhief zicli over een aantal jaren het wettelijk moordtuig, eene steenen galg. Ziet gij op eenen korten afstand voor ons, bij de baan die. den Antwerpschcn en Lierschen steenweg verbindt, dien onlangs vernieuwden windmolen Over eeuwen bestond hij reeds on onze voorvade ren noemden hem den rooien molen, omdat hij ook menigmalcn ooggetuigen moest zijn van bloedige uitvoeringen... En eenige stappen verder aan den linker kant van den steenweg, ziet gij daar ren viertal huizen die allen het kenmerk der oudheid op zich dragen 11n de leegte, hedendaags met die .woningen bekleed verhief zich in de vijftiende eeuw eene kleine doch vermaarde k ipellc men noemde ze dc kapel van Bruinekruis, naam die tot heden toe aan dit gehucht wordt gegeven. Een godvreezende M echelaar, Egidius Byl, deed dezelve oprichten in den jare veertien honderd en acht. Dc plaatsen zijn nu genoegzaam bekend, mijne zonen, laat ons tot de gebeurtenis overgaan. In het midden der zestiende eeuw waren de nabu, rige dorpen van Mechelen met een zwaren geesei geplaagd ontzaggelijke, geldzuchtige cn bloed dorstige roovershenden doorkruisten die streken, plunderden de hofsteden, verbrandden dc huizen, vermoordden de landslieden en verspreiden alom schrik cn verwoesting. Eene bende, onder andc oefende hare roovcrijcn uit met onbegrijpelijke wreedheid en stoutmoedigheid. Haren aanlcider heette men de Koene Hans en van daar was de ganschc schaar onder den naam van Hansbende bekend. Bij het lioorcn van dien beduchten naam wierden de dorpenaren met schrik bevangen, en niet zonder rede Hans bende was vervaarlijk door het aantal harer roovers, en meer nog door hunne .schelmstukken te plegen bij vollen dage drongen zij tegen de vreedzame woningen aan, rukten de deuren van hunne baken, plunderden, roofden, brandden cn moordden. Verscheidene maanden had die toestand jan za- indien het hem op vreedzame wijze niet wordt toegestaan. Hij wil bezitten wat zijne gezellen reeds lang hebben der naburige volkeren die ons omringen en waar een uitgebreid kiezerkorps op het algemeen stemrecht bestaat en waarmede hij dikwijls in betrekking komt. Dit voor beeld heeft dan ook zijne wenschen ge sterkt en op zijne eischen een onloochen bare invloed uitgeoefend, oorzaken waar door een demokratieke herziening der grondwet eene noodzakelijkheid is gewor den. RIK. Minister Van den Peereboora heeft in de spoorwegstatiën de bibliotheken afge schaft die hier vuile en zedelooze fran sche boekwerken en schriften in ons land hielpen verspreiden. Deze maatregel werd, door alle ernsti- lieden welke voor de zedelijkheid der jeugd bezorgd zijn, ten volle goedge keurd. Twee liberale dagbladen a Le Précurseur van Antwerpen en het Journal de Liège schandvlekten de buitensporigheden van zekere Fransche letterkunde. De heer de Laveleye, een der geleerd ste mannen der liberale partij, schreef dat de lezing van sommige Fransche boeken, het zedelijk peil nog lager moet doen dalen, dan in de 18" eeuw, wau- noer de hoogere standen zich door hunne verregaande onzedelijk en verdorvenheid onteerden. Doch neven de onzedelijke boeken be slaan ook de onzedelijke en verdervende Fransche nieuwsbladen geillustreerd of niet, die dagelijks rondgevent worden. De heer Van den Peereboom verklaar de hieromtrent de verledene week in den Senaat, dat hij maatregelen zal nemen om het vervoer van die Fransche vuilig heid langs de Staatsspoorwegen te be letten. Deze maatregelen zullen insgelijks bij alle ernstige lieden goedkeuring vinden. I)e Burgerij van Mechelen, 6en ultra maconniek orgaan,schreef zondag 10 mei last Het letterkundig bijvoegsel van La Lanterne mag door geen kinders gele zen worden en het zou eene onvergeef- bare onvoorzichtigheid zijn ze onder het bereik onzer jonge dochters te stellen. En door wie worden die Frattscbe vuiligheden 't meest gekocht Door jeug dige knapen die pas hunne vaantjesbroek zijn ontwassen, leerlingen der officieele middelbare scholen en athenaeums Hoe zullen zekere ouders het bitter be- weenen wanneer zij later zullen ter wete komen hoe zeer hunne zonen en dochters door de lezing dezer Fransche vuiligheid verdorven zijn geraakt I... Maar eilaas het zal te laat geklaagd wezen ken geduurd en de buitenlieden, niettegenstaande hunne herhaalde pogingen, bleven onmachtig om het geweld der wreeduards te onderdrukken. Zij vonden zich dus genoodzaakt eenen bode ter na- bijliggcnde stad te zenden die moest uitleggen wat gevaar zij leden, wat geweld zij onderstonden en alzoo de overheid van Mechelen aanzetten om hun dc noodige hulp tc verlecnèn. Dit gelókte hem naar wcnsch. Getrotfen door de rampen waaron der hunne naburen zuchten, besloten aanstonds de raadsheeren der stad een aantal uitgeruste manoen tegen de roovers op te zenden. B|j het vallen van den avond vertrokken twintig krijgslieden onder het geleide van Simon, een dappere lievelvoerder breede zweerden hingen aan de zijde de vuisten droegen lange hellebaar- den. Zij trokken dwars liet gehucht Ncckerpoel door tot op eenen afstand van drij kwartieren gaans buiten dc stad. Hier iag te midden der uit gestrekte velde een dicht dennenwoud, waar men nog heden dc overbtijfsols van ziet langs de beide kanten der ijzeren baan op Antwerpen. Dit bosch zoo dacht men, moest de roovers tot schuilplaats dienen en men vergiste zich niet. Daar vergaderde Koene Hans xijne manschap, daar beraamde hij zijne plannen, daar maakte hij zijna mannen strijd veerdig. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1