Herziening. Ninove. - Provinciale kiezing. Werkstakingen. Allerhande nieuws. De socialisten beweren dat zij den R. K. Godsdienst niet vijandig zijn. Wij noemen dat schijnheiligheid,volks bedriegerij Bebel, een der leermeesters onzer Bel gische socialisten zegde op 31 December 1881 in den Duitschen Rijksdag Op politiek gebied, streven wij naar de republiek; op huishoudkundig gebied naar het socialismus en op hetgeen men hedendaags het godsdienstig gebied heet naar de vrijdenkerij naar de godverloochening S Is dat klaar en duidelijk genoeg Vrouwenbond. West- Vlaanderen geeft oris op 'toogenblik een voorbeeld dat overal dient nagevolgd te worden. Vroeger werd erj een Sprekers- bond gesticht door moedige mannen welke zich de taak nebben opgelegd alle zondagen de verderfelijke leerstelsels der socialisten te gaan bevechten. En nu komt men eenen Vrouwenbond te stichten, samengesteld uil edele en voorname Brugsche dames, welke zich zullen gelasten de bewarende katholieke dagbladen te ondersteunen en leversprei- den. Dat al de vrouwen van België, zegt de omzendbrief, zich beijveren om de anti socialistische drukpers uit te breiden en het socialism zal in ons vaderland over wonnen zijn en ten gronde liggen. Verder zal men trachten overal korai teilen te stichten. Wij herhalen Wesl-Vlaanderen dient nagevolgd te worden. Eene nieuwe nijverheid. - Onze minis ter van landbouw heeft, zooals men weet, maatregels genomen om het ver nielen van kikvorschen, die zoo nuttige dieren,te keer te gaan en alzoo de lekker bekken menig fijn brokske van de tafel genomen. In Amerika is daar echter geen nood voor. Daar is men begonnen met de kweekerij van kikvorschen in 't groot, in den zin der europeesche oester- en mos seik weekerijen, Te Minasher, in den Staat Wisconsin, heeft men een dergelijk geslicht onge richt en om te beginnen heeft men het van 2000 kikvorschwijfjes voorzien. Men weet dat elk wijfje van zes honderd tot duizend eieren in eens werpt. Men oor- deele naar deze opgave tot welke verba zende opbrengst men komen kan met zekere natuurlijke regels in acht te ne men. Met het oog op de practische doenwijze der Amerikanen mag men er zich dus aan verwachten, binnen eenige jaren de kikvorschenbillen hier uit Amerika te zien invoeren. Al de leden dor Midden-afdeeling wa ren in de zitting van vrijdag morgend aanwezig. M. Desmet-de Naeyer heeft, zich steu nende op statistieken en documenten.zijn plan van herziening doen kennen,volgens welk het kieskorps alsdan 650,000 sterk zou zijn. M. Desraet deed eerst zien tot welke uitslagen men in Engeland gekomen was met het stelsel der huisbowoning. Ziehier den grondslag van het kies recht. Zou kiezer zijn degene, die een huis bewoont, waarvan het kadastraal inko men 50 fr. bedraagt in gemeenten van minder dan 5uOO inwoners, 42 fr. in ge meenten \>an 5 tot 20,000 inwoners en 60 fr. in de grooter gemeenten. Men telt in België 1,143,000 huizen. In dit getal zijn er 349,000 waarvan het cadastraal inkomen onvoldoende zou zijn, om hel kiesrecht te bezorgen. Blijft 794,000 huizen, waarvan het ka dastraal inkomen het kiesrecht geelt aan den bewoner. Van dezen zijn er 410,000, die door cijnskiezers van 10 fr. bewoond zijn. Blijft 384,000. Van dit laatste getal moet men aftrek ken 157,000 huizen, die bewoond worden door weduwen of minderjarigen. Dit brengt hei aantal kiesgerechtigden dus op 637,000. De bijhuurders kunnen het stemrecht bekomen, mits aangifte van het cadas- trale inkomen van het gedeelte dal zij van T huis in gebruik hebben, voor 1 ja nuari. Het bedrag zal dan natuurlijk van het inkomen van den voornaamste» huurder worden afgetrokken. Deze maatregel zou genomen worden in het belang der groote steden. Op Zondag 24 Mei 1891. Zondag aanst. moet hei Kiezerskorps des Kantons Ninove overgaan lot den keus van een lid des Gouwraads in ver vanging van den heer A. De Buysscher, onlangs tot het ambt van vrederechter benoemd. De kandidatuur van den heer Van Langenhaecke, advokaat te Denderwinde- ke,was door een zeker getal kiezers voor gesteld, doch werd in zekere gemeenten niet al te gunstig bijgetreden.Meer ande re kiezers spraken van de kandida tuur des heeren baron de Montblancver blijvende te Neygem. In die omstandigheden, oordeelde het Comiteit het geraadzaam zich te wenden tot den heer Èdmond Van Langenhaecke ingeuieur eu burgemeester van Appel- terre-Eychem wiens kandidatuur, om zoo te zeggen, den algemeenen bijval zou genieten. De heer Edmond Van Langenhaecke aanveerde en in vergadering van het Comiteit werd hij met 19 stemmen op 20 als definitieven kandidaat uitgeroepen. Aangaande deze aanveerding valt er geen oogenblik te twijfelen, want op de Ver gadering der Katholieke Vereeniging te Sottegem, zondag jl., ontving hij aller gelukwenschen en verklaarde hij volmon dig deze kandidatuur te aanveerden. Wat is er sedertdien gebeurd?.Maandag tweeden Sinxendag, zou de Algemeene Vergadering der kiezers plaatsgrijpen, doch één uur te voren trok M. Edmond Fan Langenhaeckezijne kandidatuur in. In de Vergadering hield zijn broeder, de heer advokaat Van Langenhaecke zijne eigene kandidatuur siaan-ie cn deze werd dadelijk door het Comiteit verworpen.Het Comiteit aanzag deze handelwijze als een strik aan 't kiezerskorps gespannen ten einde op het uiterste oogenblik alle an dere kandidatuur dan deze van M. Van Langenhaecke, advokaatonmogelijk te maken. Deze houding, die wij ons willen ont houden te betittelen, werd door den heer De Cooman, burgemeester van Ninove, krachtdadiglijk bestreden. Onze achtbare Senateur, de heer Karei Fan Vreckem, keurde insgelijks de han delwijze der heeren Van Langenhaecke af. Het Comiteit nam dadelijk het besluit aan de Vergadering de kandidatuur voor te stellen van den heer Amaat Fransman, gemeenteraadslid te Ninove. Deze kandidatuur door den heer Sena teur Van Vreckem voorgedragen en on dersteund, werd door de Vergadering eenpariglijk bijgetreden en toegejuicht. Terwijl de heer advokaat Van Langen haecke zijne kandidatuur bij do verga derde kiezers verdedigde, bevonden zijne partijgangers zich ten Stadhuize om bij don beer Voorzitter des hoofdbureels de noodige formaliteiten te vervullen tot de voorstelling zijner kandidatuur. Onze katholieke partijgenoolen des kantons Xinove hebben dus te kiezen tusscheu twee kaudidaturen, te weten i° deze van den beerFan Langenhaecke, advokaat, voorgesteld te^ên den wil der Katholieke Vereeniging 2° deze van den heer Amaat Fransman, voorgesteld en onder steund door de Katholieke Vereeniging in de hier hoogere beroepene omstandigheden. Wij sporen dus onze vrienden-kiezers des Kantons Ninove ten dringendste aan hunne stem te geven aan don heer Amaat Fransman en dit wel bezonderlijk omdat hij de kandidaat is der Katholieke Vereeniging en alleszins waardig en bekwaam om de belangen zij ner medeburgers in onzen Gouwraad voor te staan. Men herinne zich dat een leger zonder tucht, 't welk de stem zijner oversten niet aanhoort onvermijdelijk vrueg of laat een verloren leger moet worden daar het aldus den vijand begunstigt. Men herinne zich ook dat onze zege praal alleen kan duurzaam en verzekerd blijven ten prijze van goede verstand houding, van eensgezindheid onder ons allen en van getrouwheid aan 'tkatholieke vaandel Dus, katholieken, allen gestemd voor den heer Amaat Fransman Algemeene Vergadering t© Sottegem. Zondag lest greep te Sottegem de jaarlijksehe Algemeene Vergadering plaatsder Afgeveerdigden der Kantons bij het Midden-Comiteit der Ka tholieke Bewarende Vereeniging onzes Arrondissemerits. De Vergadering was voorgezeten door M. F VanWambeke, Ondervoorzitter der Volkskamer en Burgemeester der Stad Aalst. Do achtbare heer Voorzitter gaf aan de Vergadering uitleggingen over den toe- s'and waarin zich de kwestie der herzie ning onzer Grondwet, op 't oogenblik bevindt. Het stelsel der vermindering van den kiescijns tot 10 franks en der huisbewo- ning dat door de Midden-Sektie mei een parigheid min de stem van den heer Frère werd aangenomen, zou liet getal kiezers op den buiten in groote verhou ding vermeerderen, bij zooverre dal M Fiére uitroept dat het de verpletteriui der steden door den buiten zal wezen. (Wij zien hier geene verplettering in de boer heeft immers zooveel rechten als den stedeling). Spreker baalt als voorbeeld aan de arrondissementen Gent en Antwerpen. In 't Gentsche zal het getal kiezers op den buiten met ruim 6000 vermeerderd wor den, terwijl er in de steden maar eene vermeerdering van 1800 kiezers zal uit voorspruiten. In 'l Antwerpsche is de verhouding nog grooter. De stemming zal in de gemeenten en des zondags plaats hebben, gelijk in Holland. De Bestendige Deputatie zal het recht bezitten twee of meer gemeenten die afzonderlijk geene of slechts 25 kie zers tellen in een kieskobege te vereeni gen. De hoer Van Wambeke herinnerde ein delijk dat hel de tegenwoordige cijnskie zers zullen we/en welke over de herzie ning der Grondwet moeten uitspraak doen en riep dus de bezondere aandacht in op de aanst.herziening der kiezerslijsten. Deze verklaringen werden door de ver- gaJering gunstig onthaald. De heer A. Vander Linden van Goelfer- dinge, provinciaal raadslid voor Gee- raardsbergen, behandelde de kwestie der verzekringvan het vee. Spreker verklaar de zich vijandig aan 't stelsel der ver plichtende verzekering en verkoos dit der vrijheid. Hij verzocht onze achtbare gekozenen op hunne beurt die vrijheid te willen bijtreden en ze in de Volkskamer te verdedigen. Overigens zijne zienswijze werd door de voornaamste tegenwoordi ge landbouwers bijgetreden. Wij moeten ons hierbij bepalen, verder over deze kwestie uitwijden zou ons te verre leiden. Om 2 1/2 ure ving het jaarlijks banket aan in de zaal van den Katholieken Kring aan hetwelk 130 disehgenoten deel na men. Aan het dessert werden de gebrui kelijke heildronken voorgesteld door M. Van Wambeke, Voorzitter, aan HH. MM. den Koning, de Koningin en de Ko ninklijke Familie; door M. Mussely, aan onze Senateurs en Volksvertegenwoordi gers; door M. Woeste aan de heeren Provincieraadsleden enz; door M. de Keickhove aan de heeren Burgemeesters. Onnoodig er bij te voegen dat alle deze heildronken geestdriftig werden toege juicht. Onze waardige vertegenwoordiger M. Woeste, hield eene meesterlijke rede voering in de welke hij vooreerst wees op de onmogelijkheid in zake van be noemingen elkeen te bevredigen en ver der zijne persoonlijke gevoelens aangaan de de kwestie der herziening en ver nieuwing onzer handelstraktaten met Frankrijk en Duitschland uitdrukte. Eene luidruchtige ovatie werd dm redenaar gebracht. De beste verstandhouding en eensge zindheid hcerscbtenonafgebroken'tgeene eene waarborg is voor onze toekomende strijden. Het weêr in 1891. Voorspellingen van major Waelput. Mei 1891. 11 mei, begin eener drooge periode. Voor het einde der maand eenige dagen goede warmte. Juni. Over het algemeen droog en schoon. De warmte zal waarschijnlijk maar na den 10 komen. Juli. Wat regen en een weinig warmte. Den 22 juli begint eene vochtige periode. Er zal echter min regen vallen dan het verleden jaar. Augusti. De eerste helft der maand wat regen de laatste heltt warmte. September. De eerste helft der maand over het algemeen schoon. Met de laatste vijftien dagen van augusti zal dit het schoonste weêr des jaars zijn. Gedu rende de tweede helft van september zou men met den nachtevening wel wat vorst kunnen hebben. October. Op 2 oclober begint eene drooge periode van 72 dagen. November. Wat vorst. December. Op 13 december vangt eene vochtige periode aan van 71 dagen. De winter zal niet ernstig zijn, doch men zal vorst en sneeuw hebben in de maand februari 1892. Alhoewel de voorspellingen van Mei niet uitvallen, en, in plaats van eene drooge periode, er integendeel eene natte heerscht, raden wij onze lezers aan, dit lijstje uit te snijden en te bewaren opdat zij zich dezen zomer voor hunne reizen en werkzaamheden op het weder kunnen regelen. Majoor Waelput heeft meer dan eens geloond in zake van weervoorspel lingen tamelijk juist te zijn. De werkstakingen vooral in het Lui kerland mogen als geëindigd aanschouwd worden. Op 't oogenblik dat wij deze regelen schrijven zal hel werk door de overgroote meerderheid hernomen zijn, De werklieden die aan de poorten der mijnen en werkhuizen komen kloppen, worden niet allen binnen gelaten. De maatschappij Cockerill te Seraing en andere grooto nijveraars aanveerden nog slechts de werklieden na de schrif telijke verbintenis van voortaan van geen enkel syndicaat te zullen deel maken en van het werk niet meer te staken zonder den patroon 8 dagen op voorhand ver wittigd te hebben. Bij overtreding dezer voorwaarden, wordt hen, ten titel van boete, 8 dagen loon afgetrokken. De socialistische belhamels hebben hun werkboekje teruggekregen en de deuren van 't werkhuis blijven voor hen geslo ten. Meer dan 200 werklieden zijn aldus hun werk kwijtgeraakt, ondanks hun bidden, smeeken en aanbod van voor halven loon te willen arbeiden. Doch het hielp niet aldus zou men overal moeten handelen met die volksverleiders. Overal zijn de eerlijke werklieden,door de socialistische opruiers in werkstaking gebracht, te vrede over het herstel der orde, terwijl de stijfhoodige werklieden dol zijn van woede over de mislukking der beweging. Deze luatsten varen tegen iedereen uit en vooral tegen den alge meenen raad der werkerspartij te Brus sel dien zij beschuldigen van met hen den aap te hebben gehouden. Die Brusselsche kluchtspelers, zeg gen zij, hadden ons gouden bergen be loofd zij waren naar Parijs gegaan, zoogezegd om de algemeene werkstaking in te richten zij verzekerden ons dat wij mochten rekenen op den onderstand der Franschen, Duit.schers en zelfs der Engelschen. Zooveel leugens als woor den Wij hebben den strijd begonnen en men heeft ons alleen gelaten. Te Brussel /.elf hebben de socialisten van het Volks huis onzen stnjd staan aankijken zonder zich te verroeren dan wanneer wij ten einde krachten waren. Nu dat wij de wapens hebben neèrgelegd, woelen zij men heeft ons verraden men heeft ons oor den aap gehouden Ziedaar de taal van hen die, maar eilaas te laat, bemerkt hebben dat men hen om den tuin heeft geleid. Zal die les hen nu voor de toekomst de oogen doen openen En wij antwoor den, neen Ze zijn immers te zeer bedorven, te veel vergoddeloosd opdat deze fopperij hen zou doen klaar zien De kleine handelaars en winkeliers hebben het meest door de werkstaking geleden. Sedert meer dan 14 dagen leve ren zij hunne waren op crediet en wie weet wanneer zij zullen betaald worden. Dat zal de eerste dagen niet gebeuren en, in vele gevallen, zullen zij nooit betaald worden. Nu, intusschen moeten zij hun nen voorraad vernieuwen en bij velen is wellicht reeds de ondergang in 'i ver schiet. Alleen de herbergen en genever- kroegen hebben, in dezen tijd van alge meene ellende,goede zaken gemaakt, 'tls droevig Wat mogen de brusselsche socialisten wel verwachten van de woelingen die zij rond het beurslokaal verwekten en dit wanneer men bijna overal in 't Walen land hel werk heeft hernomen De roode kliekjannen verbeeldden zich zeker dat de werkstakingen dadelijk zou den herbeginnen bij de eerste tijding dat de brusseleers, de jongens van aan de dikke poumpe aan 't woelen zijn I Neen, roode jannen, g'hebt goed tot de Waalsche werkstakers te roepen Moed 1 Moed volherdt in uwe werkstaking Brussel komt in beweging Brussel komt u ler hulp de Walen weten bij onder vinding dat het keerske der algemeene werkstaking is opgebrand, dat de neder laag der inrichters van de algemeene werkstaking volkomenen alle weêrwraak onmogelijk is! Iets goeds zal er nogthans uit den so- eialistischen veldtocht van 1891 voort spruiten. namelijk, dat zij de vijanden der huidige samenleving en onzer nationale instellingen grootelijks zal verdeeld eu bijgevolg voor langen tijd machteloos gemaakt hebben. De twee feestdagen kunnen natuurlijk niet beschouwd worden als hebbende de werkstaking hier of daar uitgebreid. De drijvers sparen er geene moeite toe meeting op meeting wordt nog aanhou dend aangekondigd in redevoeringen wordt gedonderd tegen de dagbladschrij vers en rijken, en zoo verre gaat men, de welwillendheid des Konings, die zijne serren en wintertuinen voor het publiek open zet, eene uitdaging te noemen. Men zal pogen de werklieden van den Staat ook tot staking over te halen. In het Maison du Peuple heeft het er nog al gestoven. De leiders verwijten el kaar het mislukken van de algemeene werkstaking. Uit Brussel wordt gemeld dal het ge tal werklieden der voornaamste fabrie ken en nijverheidsgestichten, welke den arbeid hebben gestaakt, Hoegenaamd niets beteekent. Het referendum van Gent heeft zich met eene meerderheid van 2500 stemmen tegen de werkstaking verklaard. Volgen» Vooruit hebben de werklieden zaterdag in de Lys en de Gantoise min of meer bevredigende ant woorden ontvangen. Buitenlieden welke door eenen dokbaas aangewor ven waren om schepen te lossen, zijn zondag morgend aangekomen. Zy werden door de stakende dokwerkers afgewacht, naar Vooruit geleid en zijn 's namiddags min of meer <i overtuigd naar huis teruggekeerd. Mijnheer Ed. Anseele leidde hen zelve naar de statie en betaalde verzekert men ons, hunne koepons. Volgens een telegram uit Gent aan een Brusselsch blad zou de onmiddellijke werkstaking door de Gent sche socialisten verworpen zfjn met 1600 stemmen meerderheid. In de fabriek De Smet-D'Haniste Gent. Zaterdag morgend, rond 8 ure, ging een afgevaardigde den heer De Smet verwittigen dat er om half één eene meetin belegd was in eene herberg omtrent de fabriek en h verzocht den fabriekant ze bij te wonen of er zich te doen vertegenwoordigen. De meeting had inderdaad plaats, en toen het uur gekomen was, gingen de werklieden, of althans een groot deel, niet binnen. De fabriekant, verwitigd, kwam onmiddellijk en vroeg hun of ze wilden binnenkomen of met. Daar zulks niet hielp, verklaarde hij dat de werk lieden om hun boek moesten komen. Een deel hebben reeds zaterdag hunnen boek gehad; de andere zullen hem heden of een dezer dagen moo- ten dagen moeten gaan halen. Naar men ons zegt, zullen al de werklieden, die zich terug aanbieden, weder aanvaard worden, Het was zaterdag avond pijnlijk om zien, zegt ons een ooggetuige, hoe de werklieden die gaarne zouden werken, al weenende naar huis gingen. Hoe lang de fabriek zal gesloten blijven is niet ge weten. De werkstakers der dokken hebben nog altijd het werk niet hernomen, nochtans is er heden meer veel meer leven aan de dokken dan gedurende de verledene week. AI de schapen zijn in volle lossing, het werk wordt verricht door nieuw aangeworven volk dat men van alle kanten heeft doen komen, Aan al de schepen is de politie versterkt om het werkvolk te beschermen. Tot nu toe is de rust nergens gestoord geworden. Al de zeeschepen die in de gentsche dokken liggen zjjn aan 't lossen of laden. (Fondsenblad.) In het walenland is de toestand dezelfde gebleven. De hervatting zal vandaag nagenoeg algemeen zijn. Charleroi, 19 mei. De werkstaking blijft hier voortdurend algemeen. Geene verbetering is er aan te stippen. Volkekamer. De Vergadi ring heelt de algemeene beraadslagic over de begrooting van binnenlandse! zaken voortgezet. De heer de Burlel m nister,beantwoordde de verschillige pui ten door de vorige redenaars aangeraaki 3fiH§p2gle Alotarlëele anon een op die 4de bladzijde. Aalst.Het Concert aangekondig voor Zondag laatst op 't kiosk ler Grooi Markt werd door het slecht weêr verhit derd. Onze Koninklijke Harmonie heel slechts het eerste stuk van het prograit me Souvenir de Paris, KrijgsmarseL kunnen uitvoeren. Dit stuk welk doo den lieer Van den Bogaerde aan den hee Senateur Karei Lxénart is opgedragen, zeer welluidend, vooral zeer wel be werkt en beviel ten hoogste aan het pu bliek. Wij hopen dat onze Harmonie di stuk op het toekomend Concert nog een zal ten gehoore brengen. Oe koning, aangenaam willend zijn aan de bevolking, heeft sedert eeni gen tijd bet publiek de prachtige serrei van zijn domein te Laeken laten bezoe ken. Het volk heeft met veel genoegen va die toelating gebruik gemaakt. Ongeluk kiglijk hebben de Brusselsche schoelje.- zich daar als wilden gedragen. Zij heb ben bloemen afgerukt, planten verwoest, ruiten gebroken, in een woord alles wa: hen onder de handen viel, vernield ei bemorst. Wat zijn onze Brusselsche me deburgers toch welopgebrachte men scheN Een jachtwachter vermoord. In gemeente Heers (Limburg) is eene gru welijke misdaad gepleegd. De jachtwacb ter van M. Desmaisières was in dei nacht van woensdag tot donderdag ronde in het veld. Daar hij 's morgent niet terug naar huis kwam, werd zijut zuster ongerust. Het was reeds 10 uri geworden, toen men op zoek ging omtrent 11 ure bevond men zich in le genwoordigheid van een hartverscheu rend tooneel. De ongelukkige jachtwachter lag op zijn geweer met het aangezicht vrees lijk verminkt, door een geweerschot,dat slechts op kleinen afstand moest gelos: zijn geweest. Fen hoop onkruid, bij de plaats dei misdaad, schijnt de loerplaats geweest li zijn van den waldstrooper en moorde naar. Het parket is donderdag ter plaatse geweest. De ongelukkige jachtwachter genoot ieders achting door zijn voorbeeldig ge drag en zijne zachte inborst. Eilaaswedrom een raonschenleveu voor dat van eenen haas Later. De vermoorde jachtwachter heet Hu- oerlus Bormans, oud 38 jaren. Het recht van Tongeren heeft zich vrijdag andermaal ler plaatse begeven, doch hel schijnt tot hiertoe nog niet op het spoor van den misdadiger te zijn. Men wist niet dat de ongelukkige Bur- mans vijanden had zelden heeft meo jachtovertredingen doorhem aangeklaagd erg moeien straffen. Men maakt natuur lijk allerhande gissingen over dezen' fen aanslag. Hei gerectit heeft opgemerkt dat de druksels, achtergelaten door de schoenen (zeer klein en zonder nagels), van deo moordenaar zich richten van de plaats waar H. Bormans den noodlotligen slag ontving, naar het dorp Veulen. Mijnongeluk. Reeds werd ge- spioken over een ongeluk dat te Was mes in eenen mijnput, waar twee werk lieden door het vallen van eenen ophaal- bak werden gedood. Ziehier wat over het gebeurde nog wordt meêgedeeld. Twee porions en een werkman arbeid den aan het herstellen der bekleedsels van de putwanden. De ophaalbakken hingen stil. Eens klaps raakte, men weet niet hoe, een dei bakken los, als ware de kabel doorgesne den. De andere bak, geen tegenwicht meer hebbende, zakte ook de kabel kwam over den reep en het geheele ge vaarte kwam op de drie ongelukkige wer kers terecht. Twee hunner werden op den slag dood, de derde werd nog levend gevon den. Men denkt algemeen dat het ongeluk door kwaadwilligheid veroorzaakt is. Op de lijn van den Grand Central, lusschen de staties van Cliatelet en Bouf- floulx, heek men gepoogd eenen trein middel van dynamiet te ontriggelen. Tien minuten voor het passeeren van dej> trein heeft een baanwachter de kardoes gevonden. Historiek. Men schrijft aan Handelsblad het volgende Het franschkiljonism op onze spoor banen dient weder wat gegeesseld te worden. Die hh. treinwachters weten zeker niet dat zij uil een vlaamseh huis houden voorkomstig en in Vlaanderen dienstplichtig zijn dal de spoorwegen gemaakt zijn voor't volk en't volk niet voor de spoorwegen Dezer dagen dus, hadden wij weder een staaltjen van de volkstergende franschgezindheid op den staatsspoor weg. Wij keerden huiswaarts van een reisje naar Brussel. Op het spoor bevond zich in ons rijtuig ook een boer of buitenbur» ger, die versch getrouwd was en met zijn Wanne, eene reis naar de hoofdstad ge daan had. De vriend had een kaartje voor den Ouden-God genomen.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2