NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 24 Mei 1891, 10 centiemen per nummer 4Sste Jaar'N. 2368 DE BAANST11U0PER. De grondwet en hare herziening. 3 Zon.; 18 11, lij li iw 57 DE DENDER-BODE. ARONNEMENTPRÏJS I Jil Dlad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag De prijs ervan is 6 frank 's jaars 'r. 3,25 voor ses maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque AELST, 25 MEI 1891 Politiek overzicht. De Si ede, de Voltaire en de République Francaisbespreken de gebeurtenissen in Belgie; zeggen dat de arbeiders en hunne leiders eene groote overwinning hebben behaald, ofschoon de invoering van het algemeen stemrecht geenszins zeker schijnt. Drievoudig verbond. Eenige Weener dagbladen deelen inlichtingen mede uit Berlijn, volgens welke de kabinetten van Berlijn, Weenen en Rome het in princiep eens zijn geworden over. de verlenging van het drievoudig verbond. De onderhandelingen duurden zoo lang daar markies di Rudini weigerde het tractaat aan de oude voorwaarden te hernieuwen. M. di Rudini zou concessiën verkregen hebben, volgens dewelke Italië's ver plichtingen tegenover Duitschland minder worden, in geval van oorlog dezer mo gendheid tegen Frankrijk. Oostenrijk zou zich ook verbinden eventueel de eischen van Italië te steunen met het oog op het evenwicht in de Middelandsche Zee. Reis van keizer Wilhelm. De Ham- burgsche correspondent zegt, tegenover anders luidende berichten in verschei dene dagbladen, te kunnen verzekeren, dat de keizer voornemens is een bezoek te brengen, niet aan den Haag, maar aan Amsterdam, en dal een verblijf te Brussel op zijne reis naar Engeland, niet staat in het program der reis. De encycliek. Dinsdag avond hebben de katholieke dagbladen van Rome, de Osservatore romano, Moniteur de Rome en Vocce della VerUd, den latijnschen tekst der pauselijke encycliek over de sociale kwestie openbaar gemaakt, waarna zij gisteren ook de gemachtigde italiaansche vertaling zouden bevatten. Men verneemt dat het stuk tot titel draagtde Conditione opifkum en begint met de woorden Rerum novarum. Zondag werden aan de leden van het heilig Collegie afdrukken van het docu ment rondgedeeld. De fransche vertaling is nog niet ver schenen. Jodenvervolgingen.Uit Odessa wordt aan de Daily News gemeld dat de zuide lijke russische bladen bevel gekregen hebben vooreerst geen anti-semitische betoogen meer te plaatsen. Acht-honderd verdreven joodsche gezinnen verblijven hulpeloos te Odessa, zonder middelen om het land te verlaten. De russische regeering eischt dat de landverhuizers paspoorten zullen hebben die vijftien roebels kosten. Zij weigert aan dienstplichtige jongelingen paspoor- De Kapel van Bruinekruis 1* Vervolg. Simon had zijne wapenmakkers verscholen in uitgedroogde watergrachten tegen het middenpunt des wouds aan, waar zich eene vierkante opene plaats tusschen de hooge dennen uitspreide. Aan de voetsporen die in het zand gedrukt stonden kon men bemerken dat aldaar verscheidene personen zich op zekere oogcnblikken vergaderden. Een weinig verder bespeurde Simon eenen gebroken gordelriem die een zwaard had gedragen, tusschen de hoornen geworpen. Die blijkstukken waren straf genoeg om hem aanstonds te doen beslis sen dat daar de vergaderplaats der plunderaars was. Een paar uren mochten Simons soldaten in de grachten vertoefd hebben, toen men eensklaps langs verscheidene kanten een geritsel hoord< de liouttakken.... Het getal groeide tot vijftien reusachtige personen.... Hans bende was verza ten te geven. Drie honderd joodsche ge zinnen zijn naar Palestina vertrokken. Op Corfoe wordt het rustiger. He1 meisje dat onlangs werd vermoord was eene Jodin, zoodat er geen de minste waarheid ligt in het gerucht, als zou het eene christen zijn, die door de joden met ritueele doeleinden werd om 't leven ge- b racht. De opper-rabijn heeft de grieksche re geering per telegraaf bedankt voor de aan de joden verleende bescherming in het uur des gevaars. Serviërs en Bulgaren. De ongeluk kige gebeurtenissen in Servië, de uit drijving eener moeder door het gouver nement van haren I4jarigen zoon en den volksoproer in de straten, hebben al de aandacht geroepen op den vulkaan in den Oosten. Men begint weder te vreezen dat hij wel eens tot uitbersting zou kunnen gera ken. Volgens berichten uit Weenen zouden de betrekkingen van Servië met Bulgarië weder alles behalve vriendschappelijk zijn. De onderlinge spanning schijnt grooter dan sedert 1885 het geval was. De Serviërs beweren dat de Bulgaren eenen inval voorbereiden de Bulgaren zeggen hetzelfde van de Serviërs, daarbij voegende, dat Rusland er achter zit. Middelerwijl gaat men van beide kan ten voort met zich te wapenen. En zoo zullen die mannekens vechten tot dat de russische beer ze gelijk op slokt Generaal Grosvenor en Dr. Kemper komen naar Europa, om te oorzaken te bestudeeren der landverhuizing naar Amerika en om te onderzoeken, of de europische regeeringen niet de landver huizing van slecht volk bevoordeelen. [Vervolg.) Alvorens tot het uiteenzetten der ver scheidene kiesstelsels over te gaan, wil ik een woordje reppen over de zonder linge rol, die M. Frère, eertijds de onbe- twisbare leider der liberale partij, en andere medestanders in de kiesvraag spelen. Hiervoor is het noodig de zaken van wal hooger te nemen. De eerste uitting ten voordeele van de herziening der grondwet was een smeek schrift den 31 meert 1848 aan de Volks kamer door eenige inwoners van Brussel gezonden, die het algemeen stemrecht vroegen. M. Castiau, afgevaardigde van Doornijk, een republiekein, ondersteunde de petitie uit al zijne macht, zijne stem, Vox clamaus in deserto vond geenen weêrklank, hij alleen bleef en gaf ook zijn ontslag.M. Frère was een der hevigste ver dedigers der grondwet, want volgens zij- meld. Elke strooper onderzocht nauwkcuriglijk zijne wapens en vele namen eenen zandachligen wetkei en begonnen den snrê hunner zweerden te verfijnen. Daaruit kon men hun inzicht raden eene plundering moest in den nacht plaats grijpen. Zoodia die toebcreidsels voltrokken waren, stelden zij zich in een zeker slagorde en maukten te sa men vijf rangen van drij lieden uit. Op een tce- ken van Ham, bunnen aanvoerder trokken zij het zweerd uit dc sclieede en stapten gelijkvormig voort. Nauwelijks hadden zij hunne vergadcrplaals verlaten of eene hevige roering ontstond in hunne rangen zij droegen dc zweerden vooruit, terwijl hunne verbitterde monden het woord verraad verraad uitinompelilcn... Immers Simon was met zijne krijgslieden uit dc hinderlaag opgestaan en de hellebaarden trokken tusschen dc takken dc verschrikte roovers tegen. Eene heetc worsteling greep hier plaats het gevaar gaf dc plunderaars moed in, doch de meerderheid en de behendigheid van Simons soldaten deed ben van de overwinning wanhoopen... Drij roovers lagen reeds zielloos nrérgestrekt... Vooruit, makkers schreeuwde Hans de overige toe, vooruit I liet is beter hier te sneuvelen als op Waaijenberg aan de galg getrok ken te worden Eii verwoed sprongen de twaalf ne redevoeringen moet iedere uitbreiding van 't kiesrecht ten voordeele der katho lieken uitvallen, de onrechtveerdige ver houding tusschen het getal kiezers van den buiten en der groote steden min of meer doen verdwijnen daarom is en blijft bij alle herziening vijandig, daar om brengt hij alle hindernissen tegen het welgelukken van hel tegenwoordig voorstel voor. In 1865, had M. Guillery van Brussel voorgesteld de cijns voor 't kiesrecht van provincie en gemeente te verlagen en op 15 Ir. te brengen en, als kiezer aan te ne men, wie lezen en schrijven kan. Het princiep van dit ontwerp, de bekwaam heid, is eerst in 1883 aangenomen, 't Was tegen zijnen dank dat de heer Frère dit ontwerp zag opdagen, maar hij wierd door den gedaohtenstroom meêgesleept. Het liberalismus inderdaad, door de af wezigheid vqn alle grondbeginsels,is aan eene reeks van ontwikkelingen, van vormveranderingen onderhevig, waarvan de laatste het socialism of nihilism is eu zijn moet, en die in Lebeau, Devaux, Defacqz, Forgeur,Verhaegen, Frère-Orban Bara, Janson, Féron, Defuisseaux,Volders Anseele verpersoonlijkt zijn. In zijne jeugd was M. Frère een voor uitstrevend liberaal, die de scheiding tusschen Kerk en Staat en de overhand van den laatste beoogde,welhaast was hij door hevigere mannen (Janson, Robert b. v.) voortgestooten en voorbij geloopen, die hij volgen moest wilde zijne ster niet verduisterd worden. Alhoewel, in 1867 door de Volkskamer aangenomen, wierd door de zorgen van M. Frère het ontwerp eerst in 1870 op de bureelen van het Senaat neérgelegd. De kiezingen, die eene katholieke meerder heid naar de Kamers zonden deden het in 't water vallen. Het wierd welhaast door het bewarend ministerie weder op genomen. In f870 den 15 november legden eenige liberalen, progressisten van den tijd, het jong liberalismus geheeten, de HH. Oe- meur,Balisaux,JottramlBoulanger, Bergé, Guillery, DelhuinHoutart, Hagemans, DansaertCouvreur, een ontwerp der herziening van de Grondwet neêr, zonder een ander stelsel voor te dragen. Ue on- eenigheid heerschte onder hen, de eene wilde, b. v. Defuisseauxhet algemeen stemrechi, anderen waren voorstanders van het princiep der bekwaamheid. Na vier dagen van harden strijd, wierd het ontwerp verworpen met 75 stemmen tegen 23, lijk ik in een voorgaande schrijven reeds gezegd heb. MM. Graux en Bara stemden ui; taktiek voor het in aanmerking nemen. M. Frère was het ontwerp vijandig.Geene herziening, zegde hij. Ook bevocht hij krachtdadig in zijne redevoering van 18 april 1871 de uitbrei ding van het kiezerskorps voor gemeente en provincie door M. Lelièvre voorgesteld Dit kon slechts, volgens hem (9 oogst 1883) den verpestenden invloed der priesters vermeerderen en het gouverne strooiers vooruit, doch vier hunner vonden dc ilood op de spitsen der palstaandc krijgslieden en de overblijvende deinsden ontmoedigd achteruit, t Hans, Hans riepen eensklaps Simons makkers juichend uit. De roover was tusschen hunne han den gevallen de aanvoerder der bende was gevan gen, en ijzeren boeien wierden licni om dc armen gekneld... Zegevierend trok Simon aan het hoofd zijner krijgsbende naar dc stad terug bij wou den ge vangene roover langs de Licrscbepoort binnen brengen. Aan den rooden molen gaf bij zijne af gematte soldaten een weinig rust en sprak onder- tusschcn tot den roover Hans, mijn vriend, uw rijk is hier uit... indien liet nu dag ware zoudt gij ginderachter den Waaijenberg ontdekken een koperen strop bangt aan de galg te zwieren en verwacht uw hoofd... Hel beste dat er u te doen staat is de kapel van Bruinekruis niette vergeten... de veroordeelden vinden daar altijd troost in hun akelig lot. Een halve our later lag Hans te Mc- chelen in eenen kerker opgesloten. Eene hevige woede greep hem in liet eerst aan, cn in zijne wanl.oop zocht bij te vergeefs eenen middel om zich-zelven bet leven te ontnemen. Na eenige oogenblikken stilde u'cli zijn gemoed en dan wierd hij als met verbaasheid geslagen zijne wangen ment in de handen der bisschoppen leve ren Door zijne wetten van 1878 en 79 vermeerde hij nog de ongelijke verhouding der buitenkiezers met die der sleden, ongelijkheid door zijnen weinig recht vaardigen maatregel geschapen In 1883 nieuwe ontwerpen van herzie ning door MM. Janson, Féron, Robert, Arnould en O. voorgedragen. De fa- meuzen Jan Van Dammeblijft bij zijne zienswijze. De HH. Bara, Graux, Lescart en ö'e verloochende hunne princiepen van 1870, en verwierpen het ontwerp, (de li beralen waren aan 't roer) Cela depend des Cas, voor M. Bara; voor M. Lescarts wa ren de omstandigheden volstrekt dezelfde niet meer. (zitting van 3 juli 1883.) M. Robert, vertegenwoordiger van Brussel, geus van eerste klas, die in de bijeenkomst van 30 juni 1870 der vrij denkerij de afgrijselijke godslastering uitbraakte God is doodleve de duivel La Cloche Kalh. 16 juli 1871 (beknopt verslag) La Liberté sociale dagblad.» Robert, zeg ik, geeselde die mannen in bovengemelde zitting on- barmhertig en paste hen in de volgende woorden eene beste broek: M. Lescart steunt zich op deze beweeg rede dat over 13 jaren de katholieken aan 't bewind waren (de herziening eischt de ontbinding der Kamers) en dat als dan het ontwerp van herziening volstrekt geen zwarigheden meêbraeht. De zaken zoo voorstellen schijnt mij weinig weerdig voor de liberale partij (rechts, zeer wel) Dat schijnt te zeggen dat de liberalen bekwaam zijudeprin ciepen te verlaten als zij aan 't bewind zijn, die zij in de oppositie verdedigden, (toejuichingen rechts.) Heelt men liever dat ik zeg dat M. Lescarts het in aanmerking nemen maar gestemd heeft, omdat hij wist dat zijne stem lot niets zoude dienen (gelach rechts) en dat indien hij het tegenoverge stelde had moeten gelooven hij het niet zou gedaan hebben (nieuw gelach rechts) M. Lescart antwoordde eenvoudig weg dat de omstandigheden veranderd waren. M. Bara trok de schouders op f.en zegde misprijzend Cela dépend des cas. Die slagen lijk men ziet troffen M. Frère niet die tot hiertoe met zijn eigen corséquent was geweest, maar MM. Bara en Graux die alsdan de herziening hadden verworpen die zij in 1870 aan kleefden. De vermomde Jan Van Damme moest welhaast zijne beurt hebben. Om de herziening te doen verwerpen stemde de luiksche vertegenwoordiger op eene beweegrede, reeds in 1870 door M. Jacobs ingeroepen. Het zoude eene on voorzichtigheid geweest zijn het land in het onbekende te werpen en de Grond wet aan te raken zonder op voorhand over een te komen over de natuur der hervorming die de nieuwe kiezers voor zending zouden hebben, in te voeren. Zijne redevoeringen van 1883 schijnt de man nu vergeten te hebben. Tot verbleekten, zijne leden trilden, angst cn schrik hadden hem bevangen, hem die weinige uren te voren den doodslag met onversaagdheid zelf zou gekregen en anderen zou toegebracht hebben. De neerslachtigheid van den roover verbubbcl- de nog toen een juichend gedruis zich voor dc poorten van het gevangenhuis liet hoorei), cn tot in zijnen engen kerker kwam weérgalmen al de burgers der stad waren te been de maar had zich verspreid dat Simon des nachts dc plunde raars had overrompeld in het dennenwoud en dat koene Hans in het gevang lag opgestoken. Blijd schap mengde zich met nieuwsgierigheid om allen de woning uit te drijven, en weldra waren de stra ten opgepropt van wandelaren die haastig hunne schreden naar de gevangenis richtten, om zich met eigene oogen van dc waarheid der gebeurtenis te overtuigen. Hier heften zij een jubelend gejuich aan, dat bonzend tegen de kerkermuren wéér- klonk en Haws tot in liet hert drong. Hij was een haleling die reeds te lang op aarde iiad geloopen Allen vergden dringend zijne dood af... en niemand niemand zou medelijden met hem hebben.... nie mand zou eene traan komen storten op z(jn graft! zijne dood zou men toejuichen als een gelukkige voorval Vervloekt zij de dag waarop ik mij tot de rooverij heb begeven I... Vervloekt zij de hiertoe is het gedrag van den zeer be twistbaren leider der linkerzij onder oogpunt van kieshervorming beschouwd, onlaakbaar, zijne kazakkeerderijen moes ten eerst in 1890 en 91 beginnen bij de nederlegging van hel herzienings ont werp van Janson, Buis, Grosfils, Fléchel en Brocket. Met de hoop dat de heer Beernaert het ontwerp zou verworpen hebben, (want hoe kon men toch denken dat een mini ster ooit zulke groote meerderheid aan de wisselvalligheden eener algemeene kiezing zou durven bloot stellen?) scheen in 't begin het betwisbaar hoofd der lin kerzij, de herziening genegen of ten minste loonde hij het zich niet vijandig om zich later een schijn van demokraat te kunnen geven. Hij dacht daar, lijk in het ultramontanism, de verholen invloed (influence occulte) weêr een zwart spook gevonden te hebben om het ministerie te doen wijkeu. De aanneming weinig waarschijnlijk sloeg zijne plannen in gruis en verijdelde zijne hoop. De linkerzij zelf was daar door in 't nauw gezet en genoopt haar masker at te trekken. Hij begon te vreezen dat de herziening ging plaats grijpen, die de neêrlaag van zijne partij moest meêsleepen, lijk, reeds in 1870, een schrijver van het liberaal Journal des Débais besladigde. Om den loop der zaken te vertragen vraagt hij in de Kamers het bestudeeren der kiesstelsels van de vreemde landen bijzonder van Europa. Naar zijne meening ging dit werk ten minste eene tijdruimte van twee jaren beslaan. Tijd gewonnen, al gewonnen. Zijne vraag wordt hem believend toege staan. Allengskens verandert zijn taktiek.M. Frere wordt voorstaander der herziening door ergens eenen geheimen invloed der loge misschien De liberale bladen jubelen van vreugd, de Réforme stipt met een genoegen men kan niet meer, zijne herzieningslievende verklaringen aan, juicht over zijne bekeering tot mil dere gedachten, de demokratie heeft op hem haren schoonsten zegepraal behaald. In de Kamers eischt hij de studie der buitenlaudsche wetgevingen te verhaas ten ten einde hel herzieningsontwerp zoohaast mogelijk bij de kraag te kunnen vatten. Het heel gunstig antwoord van den mi nister stelt hem maar half tevreden en hij die nu in de herzieningsvraag de stok in T wiel wilt steken, schijnt met ongeduld de debatten af te wachten en genegen maar seffens de discussie te beginnen. Hij wilde zelf doen gelooven dat het mini sterie volstrekt het ontwerp wil doen verschuiven om het langzamerhand naar de Calendes Grecques te kunnen ver wijzen. Hoe is M, Frère zoo eensklaps demo- snoodaard die mij door listige woorden in de bende heeft geloktWaai zijn nu die beloofde schat ten waar zijn die rijkdommen,die wellusten?., dc galg lieb ik gewonnen... dc galg 1 dc galg Zulke jammerklachten drongen uit zijnen boven den mond cn dienden tol blijk dat zijn licrt nog niet teencmaal was bedorven en dat er hoop van bekeering voor hem bestond. De klok van Sintc Itombauts-toren sloeg tien ure in den voormiddag langs de straten van Meclielen zag men een tiental statige man nen voorttreden zij waren gekleed in lange tabbaarden van zwart laken met rooden satijn afgeboord een hoop nieuwsgierigen volgde hunne schreden en was tn liunue tegenwoordigheid met eerbied getroffen en niet wonder, het wa ren lieden van groot gezag, het warende rechters der stad. Zij traden de vonniszaal binnen, cn zoodra zij hunne zetels hadden bekleed verscheen een bar- sche, doch een weinig ontroerde man, dien men voorde vierschaar stelde. Het was Hans deroover. Kond hem schaarde zich eene wacht vau gewapen de krijgslieden onder het bevel vau Simon, en voor in de zaal was eene ontelbare menigte van beschuldigers on getuigen samengevloeid die met luide stemmen zijne iiaisrechting afvergden. Hou- kraat geworden en partijganger van het ontwerp van Janson De uitlegging en is niet ver om zoeken. Tot dan toe had het ministerie nog op ge<m stelsel steunpunkt genomen de Luiksche vertegenwoordiger geloofde iu de grootste moeilijkheden, onbekwaam er ooit door de geraken. Men sprak in geuzenbladjes van verdeeling tusschen de Katholieken, van aanhangers van M. Woeste en van M. Beernaert en anderen rim ram, wat dan ook de herziening moest doen verwerpen. Hoe fijn was de man weêr in zijne hoop bedrogen De eerste minister geeft zijne verklaringen in de Midden-Afdeeling, zet een stelsel vooruit waarover de rechterzij zelfs M. Woeste T accoord is en die aan het land meer dan 700,000 kiezers gaat schenken. Bij de liberalen in tegendeel zijn er zooveel zienswijzen als hoofden. Deze verklaringen vallen als een em mer koud water op hel hert van den ge wezen Jan Van Damme. Tot welken heiligen gaat hij nu zijne toevlucht nemen om de berzieniitg,waar van hij volstrekt niet wil, op geene voor waarden, te kunnen beletten De heer Beernaert bad in het uiteenzet ten van het stelsel der regeering het voorafgaand akkoord over eene formuul gevraagd. Daar kleefde de heer Frère zich aan vast met de vertwijfelende wan hoop en halstarrigheid van een schip breukeling; 't is voor hem een reddings plank die hij tot hiertoe nog niet heeft losgelaten en ér zich langs om meer om- klant. Geene voorafgaande overeenkomst op eene formuul zegt hij, deze Kamers kunnen volstrekt niet de Constituante,die na haar komen zal, aan een stelsel ver binden, zij gaat buiten hare palen, buiten hare rol die alleen hierin beslaat in het beslissen of de kieshervorming eene noodzakelijkheid is geworden. Daarmeé is hare zending ten einde. Zijn fidelis Achates, M. Sainctelette, volgt hierin ook de slappen van den meester. In 1883 om de herziening te doen ver werven hield M. Frère het tegenoverge stelde staan. Waar de- daden zoo luid en klaar spreken,daar is alle verdere bespre king overbodig. Geene princiepen tout dépend des cas alles volgens de omstandigheden is de leiddraad van 't gedrag der liberalen. M. Frère is de verpersoonlijking van het opportunism,lot weiniglofbaar en eerliik der doctrinairen. De ster van den belgisehen Bismarck is voor goed aan't verbleeken en wat men van den man van Frederichsruhe zegde sic transit gloria mundi is bijna in M. Frère verwezentlijkt. RIK. N. B. Onder den deknaam van Jan Van Damme beeft den heer Frère een aantal vlugschriften uitge geven. derd aanklagers en geen enkele verdediger plunderingen, doodslagen, brandstichtingen cn alle wreede euveldaden in dc omstreken gepleegd, wierden klaarlijk aan den dag gelegd en niemand kon ze loochenen of hunne gruwzaamheid vermin deren Bij het aanschouwen van den booswicht eu bij het aanhooren zijner snoodheden ontstond •r een geroep van verontweerdiging tusschen de verbitterde burgers Kaar Waaijenberg, naar Waaijenberggalmden cenpariglijk de monden uil. Waren de wachters niet op hunne hoede ge weest, had Simon dc armen der wraakzuclitigen niet krachtdadig afgekeerd, voorzeker had men den bannslrooper ter plaatse zelf verminkt cn ver scheurd. De vcroordeeling leed dus geenen den minsten twijfel na eene wijl onder malkaridercn beraad slaagd te hebben stonden de rechters op van hunne zetels en het vonnis werd uitgesproken. Hans zou des anderendaags naar Waaijenberg vervoerd wor den om daar tot straf zijner schelmstukken de gai- gendood te ondergaan. Die uitspraak werd met algemeene loejuichiug begroet, en op bevel van Simon, bracht men den veroordeelden terug naar den kerker om er zijne laatste levensuur af te wachten. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1