Herziening-. Drij vijanden. Een en ander. Werkstakingen. Allerhande nieuws. De laatsle zitting der Midden-Afdeeling heelt dus woensdag plaats gehad en de leden zijn nu uiteen gegaan tot M. De Smet-de Naeyer met zijn verslag zal klaar zijn, waarschijnlijk tot binnen 14 dagen. Dit verslag zal een aanzienlijk werk zijn, daar al de leden nauwkeurig hunne ziens wijzen op de verschilige punten er wen- schen in te lasschen. De zitting begon niet de lezing van... een dreigement. Men weet dat de libe rale volksvertegenwoordigers, provinci ale raadsleden en burgemeesters van de kom van Bergen eenen brief hadden opgesteld, waarin zij de Midden-Aldee- ling lot spoed aanzetten, wilden zij de werkstaking niet zien voortduren. De le den hebben die manier van handelen redelijk kras gevonden en tot zelfs M. Sainctelette heeft mede gesterad om een voudig tot de dagorde over te gaan. 8?,M. De Smet de Naeyer voleindigde de uitlegging van zijn stelsel. Voor het ge val dat het gebruik van grond zou ver bonden worden met de huisbewoning om de basis van het kiesrecht te worden, stelt M. De Smet voor het cadastraal in komen der verbonden huisbewoning en grondgebruik te bepalen op 60 fr. voor de gemeenten van minder dan 5000 zielen, op 72 fr. voor de gemeenten van 5 k 20,000 zielen en van 90 fr. voor die van boven de 20,000 zielen. MM. Frère en Sainctelette konden het daarmede niet eens worden. Zij zegden dat er valsche kiezers met hoopen zouden gemaakt worden, maar M. De Smet stelde hen gerust, zeggende dat het controol gemakkelijk was. Overigens men zou het verouderde systeem der gelijke verdee ling van het cadastrale inkomen kunnen vervangen door de koopbare weerde. Deze zienswijze vond algemeene bijtre ding. De Afdeeling nam alsdan het stelsel der iiuisbewoning als basis van het kiesrecht aan met 6 stemmen tegen 1 (M. Frère).M. Sainctelette stemde met de rechterzij. Het stelsel van het grondgebruik ver bonden met de huisbewoning werd ge stemd met 5 stemmen tegen 2. Ditmaal had M. Sainctelette den moed niet zich af te scheiden van M. Frère. M. Frère trachtte nu de zaak wat inge wikkelder te maken. Hij wilde aan de voorwaarde der huisbewoning eene voor waarde van bekwaamheid knoopen, minstens lezen en schrijven. M. De Smet-de Naeyer bestreed dit voorstel op vinnige wijze en het werd dan ook verworpen met 4 stemmen te gen 2 en 1 onthouding. Nu volgde eene lange bespreking over hetgeen in de grondwet zou ingeschreven worden in het nieuwe art. 47. Bij alge meenheid van stemmen werd er besloten er de hoofdvoorwaarden van het kies recht in te schrijven nationaliteit, ouderdom (25 jaarj, minimum van be kwaamheid (hoogeschooldiplomas mi nimum van den tijd en den taks van huisbewoning en grondgebruik. De Kamer, geroepen om het nieuwe art. 47 te stemmen zal vervolgens de bepalingen der kieswetgeving door eene bijzondere wet regelen. Deze wet zal, in de toekomst, wijzingen kunnen onder gaan,in de gewone voorwaarden en zor. der de grenzen van het nieuwe art. 47 te overschrijden. Moet art. 13, dat de herzieniiigsproce- duur regelt, behouden blijven Men weet dat dit artikel der bestaande grondwet bepaalt dat, in geval van herziening, het Parlement moet ontbonden worden en de herziening in het nieuwe Parlement, de meerderheid der twee derden dei- stemmen moet behalen. M. Janson stelde voor dit stelsel ie vereenvoudigen en enkel te zeggen dat het Parlement,zonder ontbonden te wor den, da herziening stemmen kon met met meerderheid der twee derden van do stemmen of wel, na ontbinding, met de gewone meerderheid. De Afdeeling is het gedacht van M.Jan- son niet bijgetreden, maar zij heeft bet ook niet verworpen zij scheen zelf ge neigd instemming te verleenen aan het tweede gedeelte van zijn voorstel. Zij beeft, in alle geval, besloten de aandacht der regeering in te roepen op de noodza kelijkheid eenen vasten grondslag te ge ven aan de voorwaarden van bel kies recht. Ten slotte stemde de Afdeeling met algemeene stemmen liet princiep der herziening. De meerderheid was van gevoelen dat deze herziening moet ondergeschikt worden aan de voorwaarden die de Afdeeling in hare verschillige besluitselen heeft uit gedrukt herinrichting van den Senaat, een zeker voorafgaandelijk accoord dat zou voortspruiten kunnen uit een ont werp betrekkelijk gemeente- eu provin ciale kiezingen, enz. In het gedacht van M. De Smet-de Naeyer is hel ten onrechte dat men zich inbeeldt dal het stelsel van huisbewoning en grondgebruik aanleiding zou geven tot talrijke bedriegerijen en processen. M. De Smet is van oordeel dal het stelsel zeker minder moeilijkheden in dien aard zou opleveren dan het gereglementeerde algemeen stemrecht. Om alle mogelijke misbruiken te voor komen zou hij aan de agenten van den fiscus zelf en onder hunne verantwoor- delijkgeid de laak opdragen de kiezers lijsten op te stellen. Aan de rechtbanken blijft de taak de geschillen en kieszaken op te lossen. begin aangenomen dat er reden bestaan om onze grondwet te herzien. La Réforme en andere nieuwsbla den van den zplfden deesem drukken hierover hunne vreugde uitbundig uit. Eerst genoemd blad kondigt aan 'i hoofd in groote letters aan La Victoire de la révision de zegepraal der herziening. Morgen nu, roept La Réforme uil zullen onze arbeiders het werk hervat ten. O, gi armzalige comedianten 't Is waarlijk spijtig dat de Midden- Afdeeliug hare beslissingen tot acht da gen later niet heeft verdaagd nog eenige dagen en de werkstaking ware volkomen geëindigd geweest. Indien de socialistische leiders een briezeltje goede trouw bezaten, dan zou den zij reeds van over weken bekend hebben dat de herziening door de meer derheid der Midden-Afdeeling besloten was. Maar neen, wat wil men Men wil doen gelooven dat de herziening door de werkstaking werd afgeperst en dat deze laatste dus gewettigd was. Onwetende lieden, snullen in een woord, zullen dal aannemen, ja, die zul len niet begrijpen dat de werkstaking er voor niets lusschen is daar T ministerie van den beginne af verklaarde dat het de herziening aannam. De herziening zal, door werkstaking en oproer,geen dag, geen uur vroeger plaats hebben en wij voegen erbij als zij wel ooit plaats hebben zal, want wie zou durven verzekeren dat hel thans bestaande kiezerskorps de herziening zal bijtreden En zoo zou het ook soms wel kunnen gebeuren, dat La Réforme en andere soci alistische of liberale organen te vroeg hebben victorie gekraaid Nu de algemeene werkstaking fiasco heeft gemaakt, dat zij is opgebrand ge lijk een keersken van een oordje, be ginnen de socialistische organen wéér hun masker af te werpen ei: zich te vertoonen als de onverbiddelijke vijan den van KoningdomKapitaal en Kerk. Men besiatigt eens te meer dat de lei ders der socialisten niet het welzijn der werkerstauden, van de onterfden der fortuin beoogen. maar er enkel op uit zijn om de werklieden door bedrie- gelijke, hersenschimmige beloften, in holklinkende woorden uitgedrukt, aan te hitsen en tot opstand eu geweld te doen overslaan. Ja, al wat zij willen, die socialistische volksbedriegers, is troebelwater te ma ken, in de hoop van eene overvloedige vischvangst. Vooreerst is hel Z. M. de koning, deze is de schuld van alles en hij wordt dan ook niet gespaard. Luistert eens wat snoode beleedigingen een liberaal en socialistisch blad Leopold II naar T hoofd slingert Sire Leopold, die geen gelegenheid laat voorbij- gaan om onbeschaamd te proklameeren dat h(j geen onderscheid lusschen dc Belgen maakt, geweerdigt zich niet in dezen oogenblik een woord te spreken. Het werkersbloed heelt gestroomd,de werkeloosheid heerscht, de honger dreigt duizenden familiën de ruïne staat voor de deur van verscheidene nijverheids gestichten en de burgeroorlog hangt als het zweerd van Damoclès boven al de belgische instellingen, boven onze nationaliteit zelf, en de koning zwijgt. Hij zwijgt en houdt zich bezig met de orchideèn en palmen in zijne serren, met het heropbouwen van z(jn paleis... en met den Congo. Triestige sire, die meer voor de togen des volks, niet alleen het onnuttige, maar vooral het schadelijke van het grondwettelijk koningdom doet oprijzen. Want men vergete niet dat Leopold U in dezen oogen blik de macht heeft die Kamer van stekken en volksha- ters,dit ministerie, onteerd door de grofste misdaden, moord en verklikking tegenover het volk, kan wandelen zenden. Ziedaar welke bedroevende taal de socialisten voeren Die snoode beleedigingen zijn valsch tot in den grond. De toestand wordt op de oneerlijkste op de schandaligste wijze voorgesteld aan lieden die meest alles gelooven wat hen wordt wijsgemaakt. Z. M. de koning wordt voorgesteld als onderscheid te maken tusschen zijne ordanen, van zich niet te geweerdigen in zake der herziening ten voordeele der werklieden tusschen te komen Nu, indien de koning meer deed dan hij doet, dan zou hij zijne grondwette lijke rol te builen treden. Hij, de koning, bezit de macht niet om de grondwet te wijzigen naar zijnen zin 't is het land, het wettig aangesteld kie zerskorps, dat die macht bezit; 'i volk is meester niet de koning. Leopold II han delt wijselijk, heel wijselijk van niet lus schen te komen in zake der herziening. Het werkersbloed heeft gestroomdde werkloosheid heerschtde honger dreigt duizenden familiën enz. enz. Nu, indien die toestand werkelijk moest bestaan, indien hij ware gelijk men hem voorstelt, aan wie de schuld Ja, aan wie de schuld dat er bloed stroomde, dat er honger wordt geleden, enz. enz Aan niemand anders dan aan de socia listische volksmenners, aan de volksbe driegers, aan de vissohers in troebel water Socialisten, die nog eenige eerlijkheid bezitten, erkennen dat het huidige katho liek ministerie meer ten voordeele der werklieden heeft gedaan dan alle de libe rale ministeriën die zich, sedert 1830, hebben opgevolgd. En dat is onbetwist bare waarheid De beschuldigingen tegen de R. R. Kerk zijn niet min onreelitveerdig en worden alleen uit godsdiensthaat uitge bracht. Wie durft er ontkennen dat de R. K. Kerk zich van in de eerste eeuwen met de verbetering des lots van de werklie den onledig hield De geschiedenis leert ons dat de R. K. Kerk altijd den maohte- Iooze tegen den machtige heeft beschermd. Zij. de Kerk, stichtte die scholen tot verzedelijking, die hospitalen, die toe vluchtsoorden voor alle rampen en onge lukken die welke, de arbeiders treffen konnen en in ons land,ten grooterendeele werden vernietigd en geroofd door de Fransche bloedhonden der jaren 1790. Die slichtingen roept de Kerk opnieuw onder anderen vorm in leven. Gods diensthaat alleen doet de socialist de R. K. beschuldigen en dit meest omdat zij de helsche socialistische plannen dwarsboomt en verijdelt. Niets is gemakkelijker dan de onterf den der fortuin op te ruien tegen het kapitaal. Het valt niet te betwisten dat liet kapitaal veel kwaads, maar dan toch ook veel goeds heeft gesticht. Hoe zou men het aanleggen om bur ger en werkman zonder kapitaal te doen leven Kunnen de socialistische samenwer kende vereenigingen bestaan zonder ka pitaal Voorwaar, neen Voorzeker wordt er soms misbruik gemaakt van het kapitaal en dat moet beteugeld worden doch het kapitaal zelf is een goed en nuttig iets en 't bewijs daarvan, is dat de socialistische instel lingen zon Ier kapitaal niet leven kunnen! Tachtig dagen. Gelukkig zij, die hunnen hoed in de ministerieele bureelen aan den kapstok kunnen hangen, zegt het volk. En waarlijk het volk heeft geen ongelijk. Op dit oogenblik is men in de ministe ries bezig met het regelen der verlofda gen in die bureelen. Ziehier welke men voorstelt Heele verlofdagen Nieuwjaarsdag, 2® Paaschdag, konings geboortedag, 2e Sinxendag, maandag van brusselsclien kermis. 21 juli, 1« dag der nationale fees ten, verjaardag der koningin, Allerzielen, naamfeest des konings, (15 november), 2* Kerstdag. Halve verlofdagen 2 januari. Vasten avond dinsdag. Witte Donderdag ge boortedag van den graaf van Vlaanderen, 2® en 3e dagen van de nationale feesten, 17 november, geboortedag der gravin van Vlaanderen. Rekent men nu de zondagen en de de halve maand vakantie meê, dan heb ben de beambten der ministeries tachtig en een halve vrije dagen. Parbleu, de dagbladschrijvers hebben het zoo goed niet, zsgt de Patrie erbij, en het blad heeft gelijk. Ons katholiek ministerie wordt van de grofste misdaden, van moordvan verklik king beschuldigd. Heeft er ooit een ministerie aan het bewind geweest dat meer beeft gedaan De Midden-Afdeeling beeft, gelijk wij tut verbetering des lots van den werk»-r- bet bier booger meédeelen, in grond- stand De slangen. Deze soort van kruip dieren, zijn in onze streken niet zeer veel te vinden enkel de adder is gemeen in de moerassige struikbosschen van Oost en West-Vlaanderen. De beet dier slang is vergiftig en gevaarlijker, naarmate het warmer is. Dewijl echter de adder den rnensch schuwt, zijn de onheilen zeer zeldzaam. Dit dier beeft eenen korten, breeden, saamgedrukten kop aan het bovenste kaakbeen, vindt men van weerszijden eenen zeer grooten gifltand. Zijne kleur is van boven grijs, groenachtig, rostach- tig, bruin of zwartachtig, met vlekken in vorm eener V aan den achterkopen eene zwarte of bruine kronkelende, regelma tige, onafgebroken rugstreep van on der grijs, bruin, geel of zwartachtig. Vele lieden meenen dat de venijnige slangensoorien bijten of steken, zooals men gewoonlijk zegt, met hunne gegaffel de tong. Dat is echter niet mogelijk, daar deze zeer zwak is zij is een zeer gevoe lig lastorgaan en daarom steken zij de zelve gedurig uit. De venijnige slangen hebben aan elke zijde van den kop eene venijnklier, die meteenen langen, hollen land in verband staat. Als de slang bijt, wordt die klier plat gedrukt en het gift loopt langs dien tand in de wonde. Dit gift wordt, met het bloed,, het lichaam rondgevoerd en doodt meestal met schrikverwekkende snelheid. Zoohaast de eerste koude aankomt, kruipen de slangen onzer streken onder den grond of in een of ander goed be schut hol, waar zij in eenen diepen schijndoodslaap den winter doorbren gen. De muurhagedis is zeer gemeen in het grootste deel van ons land zij wordt gevonden in de vervallen muren, steen groeven, wijngaarden, velden en bos- schen. Zij loopt zeer vlug en klimt langs de steilste wanden. Zij is van boven grauw,bruin of zwart achtig met onregelmatige vlekken op den rug, en bezijden donkere strepen met helderen boord. Van onderis zij witach- donkere marmerspikkelingen op heel de borst. Daar deze soort van hagedissen zeer gemeen is zou men zonder veel moeite zeer voordeelig eenige van deze dieren in de tuinen kunnen plaatsen om erde wor men kleine slekken en insekten, welke de leiboomen aanranden te vernietigen. Het is overigens een zeer zacht en schul deloos dierken, waar men niets anders dan goed kan van verwachten. Deugdelijk schrijfpapier. De vervaar diging van schrijfpapier is eene dier nij verheden, welke ten huidigen dage tot eenen zeer hoogen graad van vooruit gang zijn geklommen. Doch hoe menig- werf, en wel te jrecht hoort men bittere klachten opstijgen, over de slechte hoe danigheid van het tegenwoordig zoo dunne en vezelige schrijfpapier geen wonder dus dat soms bij menigeen de zucht ontstaat naar het sterke en prach tige perkament van den vroegeren tijd. Daar die tijd en met hem het perkament voorbij zijn. kan iutusschen iedereen zelf perkament vervaardigen, op de volgende eenvoudige, zeer goedkoope wijze. Dompel een blad goed papier in eene oplossing van één deel water en zes dee- len zwavelzuur (vitriool) laat het er 5 seconden in, wasch het zorgvuldig af om alle spoor van zuur te verwijderen en het perkament is gereed, De beweging t© Gent. In ie fabriek De Smet en U'Banis. Donderdag inoigend is deze spinnerij weder beginnen le draaien. Meer dan 400 werklieden hebben hel werk herno- men. Een honderdtal, meestal continuemeis- jes, hebben zich nog niet terug aangebo den.Allen zullen weder aanvaard worden ter uitzondering der voornaamste leiders en opstokers. Op den Dok is er donderdag niets bijzonders gebeurd. Omtrent 350 werk lieden waren bezig aan het lossen der schepen. Men verwachtte donderdag namiddag een schip met kolen. Zekere Rombaut, die gepoogd had het werk le belemmeren, is gister voormid dag aangehouden. Kom van Charleroi. De werklieden van Charleroi hebben, vooraleer zij den arbeid hernamen, door eene groote betooging de stemming in de middenafdeeling willen vieren. Met een stoet van 10,000 man, hebben zij de stad doorloopen, onder liet geroep: Leve de herziening Leve het algemeen stemrechtHet muziek speelde de Mar seillaise. Kom van Luik. Hel nieuws der stemming van de Mid den-Afdeeling werd te Luik in de Popu laire gekend rond 4 ure. De vreugde was groot in,het socialistisch lokaal. Onmid- delijk werd de roode vlag uitgesteken. Men denkt dat de orde en kalmte nu zullen volgen op de onrustige dagen die komen te vervliegen. Donderdag morgend waren al de ploe gen ganscli voltallig in de koolmijnen der stad. Te Seraing waren er nog 1800 werk stakers voor de mijnen Cockerill en Ma- nehaye. De afgevaardigden der putten van Cockerill zijn donderdag morgend bij den bestuurder gegaan en hebben verklaard dat zij het werk zouden hernemen,indien men ze allen weder aannam. De maatschappij beeft geantwoord dal zij de weggezondene werklieden niet te rug zou aanvaarden. Het werklieden-syndicaat is bijeenge roepen om eene beslissing te nemen. De syndikaten van Mariehaye zijn don derdag om 5 ure bijeengekomen in de zaal Legrand, op Molinay. Daar men van hen eischt dat zij een kontrakt teekenen, verklaren zij dat zij maar zullen teekenen als zij juist weten wat zij leekeneu. Zij zullen dus vrijdag naar bet werk gaan, maar niet nederdalen indien zij de gewenschte ophelderingen niet verkrij gen. Einde der werkstaking. Ziehier het algeheele manifest, waar door de algemeene raad der werklieden partij denzelfden dag, waarop de Midden- Afdeeling het princiep der herziening stemde, het einde der werkstaking aan kondigde. «De Landelijke Raad der Belgische Werkliedenpartij,vergaderd in algemeene zitting den 20 mei 1891, in het Volkshuis te Brussel, met het comiteit der Mijn werkersfederatie. Overwegende dat de stemming bij eenparigheid van het beginsel der herzie ning van artikel 47 der Grondwet door de Midden-sectie der Kamer en de be noeming van den verslaggever, daden zijn, die duidelijk aantooneri, dat de her ziening voortaan zeker en aanstaande is. Besluit dat hetonnoodig is van voor de herziening het besluit toe te passen van het congres van 5 april, betreffende de algemeene werkstaking, die altijd be houden wordt als uiterste middel om het algemeen stemrecht te bekomen; Spoort de werklieden van alle dis- trikten en alle nijverheden, die het volk nemeren boord, van onderis zij witach- inkten en alle nijverheden, die het volk tig geel of rood, soms bijna zwart met I en de demokralie verplicht hebben, door in werkstaking te gaan voor de herzie ning, aan, den arbeid ter hernemen En noodigt alle werklieden en demo- krateu uit, zich met wilskracht en aan boudendheid voor te bereiden om bel algemeen stemrecht te doen triomfeeren, desnoods door de algemeene werksta king; 't Is dus de algemeene hervatting,door dien raad afgekondigd op denzelfden dag 20 mei, waarop hij de algemeene werk staking had aangekondigd. Het Fondsenblad van Gent maakt de volgende opmerking Ten einde een beetje de geestdrift te verkoelen,welken de mannen van Vooruit thans aan den dag leggen, raden wij hen aan eens de verzameling van hun blad te raadplegen. Daarin zullen zij zien dat zij reeds meer dan eens denzelfden zegepraal heb ben behaald, waarop zij nu zoo hoog roemen. In het nummer van 11 meert, bij voorbeeld, staal dwars over het blad, in groote letters gedrukt Beernaert 18 voor de herziening J Korts daarop,toen de Midden-Afdee ling besliste het stelsel van M. Beernaert en alle voorstellen te onderzoeken drukte Vooruit, weeral in groote letters De herziening gestemd a De herziening was toen reeds zoo zeker als nu. Uit dat alles blijkt dat, van het begin of tot nu toe, de herziening, door de Kamer met eenparigheid in aan merking genomen, door het ministerie en de Midden-Afdeeling werd voorgestaan en er geene enkele maal spraak is ge weest van ze le verwerpen. De werkstaking had dus als middel om de herziening te bekomen, geene reden van bestaan en heeft, bijgevolg,ook over niets gezegepraald. Wat de bedreiging met de algemeene werkstaking betreft, om het algemeen s'emrecht te bekomen, deze zal niemand meer afschrikken, daar de komedie, in de tegenwoordige werkstaking gespeeld, al te duidelijk de onmacht der kopstuk ken heeft doen blijken, zoowel om eene algemeene werkstaking in te richten, als om eene gedeeltelijke te doen ophouden. De rechtbank van Gent heeft eenige werkstakers veroordeeld tot straffen van 1 en 2 maanden gevangenis voor aansla gen op de vrijheid van den arbeid. Te Brussel hebben al de werkstakers zich op nieuw aan den arbeid begeven. Te Charleroi hebben de werkstakers de stemming van de Midden-Afdeeling zeer luidruchtig gevierd. Nooit zelfs zag men meer vrouwen in eenen stoet. In en rond Luik is de hervatting alge meen. Te Seraing weigert de maatschappij Cockerill hardnekkig, de leiders der werkstaking in dienst te nemen. Uit de andere streken des lands zijn de tijdingen even gunstig. De werkstaking kan als totaal geëindigd beschouwd wor den. KIESKRONIJK. Bij de kiezing die donderdag te Ant werpen plaats had,waren er 1782 kiezers opgekomen. Witte en nietige briefkens 99. M. Van den Broeck heeft dus 1683 stemmen bekomen en werd als lid der Volkskamer uitgeroepen. RECHTERLIJK KRONIJK. Vlaamgch voor het gj© recht.Het openbaar ministerie heeft woensdag zijn advies doen kennen in het iroces, door de advokaten Josson en Gisseleire ingespannen legen de Chroni- que. M. de substituut Leclerq is van ge dacht dat elkeen het recht heeft eene rechtspleging in het Vlaamsch te doen, en dat de verweerder niet mag klagen, omdat hij eene vlaamsche daging niet verstaat. De uitspraak is bepaald op aanstaande woensdag. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Masier, onderpastoor te Sinay, is onderpastoor benoemd te Berchem en wordt vervangen door den Eerw. Heer De Fraine, onderpastoor te Berchem. Volkskamer. De Vergade ring beraadslaagde bij voortduring over de begrooting van binnenlandsche zaken. Het liberaal val heeft weêr eens uitgege ven wat het inhoudtM. Hanssens, de vooruitstrevende luikenaar, heeft wéér eens met de heilige zaken pogen den spot te drijven en ze te verguizen. Hij bekwam tot uitslag dat hij zich zelf er door hoogst bespottelijk maakte. Ver scheidene liberale redenaars hekelden de benoemingen van Burgemeesters zij jammerden omdat zij nu heden op zeer kleine schaal worden gemeten met de maat die het liberale ministerie Frère- Bara ten opzichte der katholieken des tijds gebruikte. Ei^Zie IVotariêele an on een op de 4d« bladzijde. Botermarkt;. Heden zaterdag werden 821 klonten buter ter merkt ge bracht, wegende te samen ongeveer 6730 kilogr. - Vraagt overal den Siberiaansche Bitter. Concessionnaris voor Aalst, M. Van Vaerenbergh. Programmavan 't Con cert welk zal gegeven worden door het muziek der Pupillenschool van het leger, op zondag 24 mei, om 11 4/2 ure 's morgens, op de Groote Markt te Aalst, onder het bestuur van M. Vanderlinden. Vive le roiVanderlinden. La nocc de village, ouverture, Derillet. Emilie, polka mazurka, Preckker. La glorieuse, marche triomphale, Hilgé. Guirlande des roses, quadrille, Gobbaerts. Al de noodige schikkingen zijn ge nomen om voor den aanstaanden winter door de jesuieten een huis te Leopold- ville (Congo) op te richten. Te Moanda, bij de zeekust, zal een nonnenklooster worden opgericht, dat een klein succur- saal te Boma zal afzonderen voor den dienst in het gasthuis dier plaats. Een politieagent die op den Ant- werpschen steenweg te Laeken van dienst was, vond woensdag nacht een dronkaard op de sporen van den tram liggen. Door een voorbijganger geholpen, nam hij hem op en legde hem op het voetpad, opdat hij geen ongeluk zou krij gen. De bacchusvriend,die buitengewoon sterk was, stond eensklaps op en sprong als een wilde naar den agent, dien hij met slagen overlaadde en in de hand beet. De voorbijgangers moesten er tus schen komen om den razende te over meesteren en naar bet commissariaat te brengen. Men heeft hem in het depot opgesloten. Een troep schoelies,met roode hals doeken aan, ontmoette dinsdag middag eenen priester in de Krevelstege te Geilt. Zij begonnen hem te beleedigen, te mis handelen, rukte zijnen paraplue uit de hand en sloegen hem er mede op het hoofd. Op de komst van eenige voorbij gangers wierpen zij den regenscherm in het slijk en namen de vlucht. Eene zeldzame gebeurtenis zal he den zondag 24 mei, te Gent plaatsgrij pen. André Vart Temst, 94 jaar oud, en die sedert 23 jaren in het oud-mannen huis gehuisvest is, zal zijne jongste dochter, die 72 jaar oud is, naar het oude vrouwengesticht geleiden, om al daar te verblijven. André Van Temst is nog goed gezond en wandelt wekelijks Dog tot buiten de Brugsche poort, gelijk een eerste jonkheid. Moord. Eene gruwelijke moord is donderdag namiddag te Gent gepleegd door eenen schoenmaker. Corn*. Van Ginderhuysen, op zijne 45 jarige vrouw Dronken thuiskomende, heeft hij zijne vrouw bij middel van een schoenmakers mes, eenen steek in de borst toegebracht, die haar morsdood deed vallen. Hij was bezig met het lijk voor de oogeri van zijn kind te verbergen, toen de politie-agenten kwamen om hem aait te houden. Dinsdag kwamen de paarden van Jan De Loof, brouwer, te Grammene, naar Gothem met bier. In het wederkee- ren hielden zij stil aan het gemeentehuis te Olsene. Binst dien tijd kwam een troep koeien voorbij, die naar de weide gin gen. De paarden, die beiden zeer jong zijn verschrikten en gingen op hol,geheel hun gespan vernietigende. Niets kon hun in hunne dolle vaatt tegen houden, tot zij eindelijk van elkander scheidden door het breken van het harnas en konden ge vat worden. Gelukkiglijk zijn er geene menschenlevens te betreuren. Een jachtwachter vermoord. Na dere bijzonderheden. Over den moord te Heers (Limburg) vernemen wij nog Het gerecht van Tongeren zet ieverig zijn onderzoek voort in den geheimzinni ger) moord,gepleegd op den ongelukkigen jachtwachter H. Bormans. Het schijnt dat men op het spoor van den pleger of van personen zuu zijn, wien de dader niet onbekend is. Men zegt ook dat MM. de Masières eene aanzielijke som geld beloold hebben, aan hem, die den plicbtige bekend zal ma ken. RUSLAND. De reis van den Czarewitch. De te Weenen verschijnende hoogst officieuse Politische Correspondenz bevat, in den vorm van een bijzonder schrijven uit Moskou, eenige verbazingwekkende me- dedeelingen omtrent de reis om de we reld, welke de russische troonopvolger met zijnen broeder Georg'ondernam. Het reisgezelschap der beide prinsen bestond niet uit ernstige, gerijpte man nen, maar uit nog zeer jonge stadsche losbollen. De eenige ernstige man in het gezelschap was vorst Barialinsky, die echter de voortdurende overdreven licht zinnigheid en vrolijkheid der reizigers niet kon temperen. De studiereis, tot geestelijke vorming ondernomen, on taardde dus in eenen pleziertocht «vol lichtzinnigheid en wanorde. De zwakke grootvorst Georg was het eerste slachtoffer van die reis in zijne gezondheid zwaar geschokt, moest hij terugkeeren. Zoo moet ook liet gebeurde met den troonopvolger in Japan zich als volgt hebben toegedragen De jonge heerkens hadden eerst eene beruchte buurt in de stad Otsu bezocht en wilden vervolgens eenen bijzonder heiligen japanschen tempel binnendrin gen. Een tempelwachter verzette zich ertegen en hieruit ontstond eene heftige woordenwisseling, waarbij de troonop volger een sabelhouw kreeg. Naar de Kreuzzeitung verneemt, zal de russische troonopvolger zich terstond na zijne tehuiskomst verloven met prin ses Helena van Montenegro. Hij schijnt zich thans op dit stuk naar den wil van zijnen vader te zullen schikken.

De Denderbode | 1891 | | pagina 2