NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 28 Mei 1801, 10 centiemen per nummer 45ste laar, N° 2569 ABONNEMENTPRI.TS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. De grondwet en hare herziening. DE BAANSTROOPER. Wat zij deden. DE DENDERBODE. i)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutslraat, N° 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen, fr 1,00 /onnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cufqnc saam. AELST, 27 MEI 1891. Holland. De nieuwe legerwet. De voorspeiling dergenen, die van den aan- vang af beweerden dat bet een onbezon nen werk was enkele weken vóór de aleemeene verkiezingen een zuó uitge breid ontwerp als de legerwet aan de dagorde te stellen, gaat in vervulling treden. Op voorstel immers van den voorzitter besloot de Kamer, dat als men tot art. 51 gevorderd is, de verdere be handeling van het wetsontwerp zal ge schorst worden. De Kamer zal dan nog eenige kleinere zaken afdoen, on onder andere baar oor deel over het Congo-tractaat hebben uit te spreken, om vervolgens waar schijnlijk voor goed - uiteen te gaan. Het zal dus de nieuwe Kamer zijn, die over een paar weken gekozen wordt, welke over liet lot van de legerwet in haar geheel zal te beslissen hebben. In de zitting van vrijdag werd door de Kamer uitspraak gedaan over twee be langrijke punten: den duur van den diensttijd en de sterkte van het contin gent. Frankrijk. Het geheim der meliniet verkocht. Zaterdag heeft te Parijs eene aanhouding plaats gehad, die m de poli tieke en militaire kringen in Frankrijk groote opschudding verwekthet is die van een artillerie-officier van het terri toriale leger, kapitein Emile Triponé, ridder van het Eere Legioen, leverancier van het ministerie van oorlog. M.Triponé wordt beschuldigd aan eene vreemde mogendheid (aan Engeland het geheim van de meliniet te hebben ver kocht. Deze verschrikkelijke beschuldiging wordt uitgebracht door M. Turpm, uit vinder der meliniet, in eer. boek dat vrij dag verschenen is en dat ten titel draagt. Hoe de meliniet werd verkocht. M Triponé zou al de plannen, versla gen, meêdeelingen, enz. over de uitvin ding hebben geleverd. Huiszoekingen hebben plaats gehad in zijne woningen te Parijs en te Neuilly. Het schijnt dat, na de aflevering der officieele plans, het huis Armstrong, te Newcastle, eene fabriek heeft doen bou wen aan den oever der Tyne, alwaar het eene volledige inrichting heeft gemaakt op het fransche model en waar het voor geheel Europa meliniet fabrikeert. M. Turpin voegt er bij dat, toen hij die feiten vernam, hij 750,000 fr. heeft ge weigerd, hem aangeboden door Arm strong als prijs zijner brevetten.Hij wilde geenszins betrokken zijn, zegt hij, noch rechtstreeksch, noch onrechtstreeksch, aan deze daad van hoogverraad. M. Turpin vraagt de in beschuldiging stelling der officiers, die belast waren De Kapel van Bruinekruis met de bewaring der plans en stukken generaal Mathieu, bestuurder der artille rie en colonel Deloye, bureeloverste bij den dienst van artillerie-materieel. M. Triponé zou in het calqueeren der plans en afschrijven der si ukken zijn ge holpen door eenen ondergeschikten amb tenaar, M. Feuvier, vader. M. Turpin zou reeds van over maanden eene aanklacht hebben ingediend bij den minister van oorlog, M. de Freycinet eene commissie deed eer. onderzoek en... de zaak bleef zonder gevolg. Het is wel zonderling dat men echter, onmiddellijk na de verschijning van het boek van M. Turpin, kapitein Triponé heeft aangehouden. Zijn er soms grooter personen in de zaak betrokken en heeft het gouvernement der republiek schrik dat er licht kome in de zaak Latere inlichtingen. Ook M. Turpin, uitvinder der meliniet en schrijver van het boek (dal door de regeering is aangesla gen) werd in hechtenis genomen. M. Turpin scheen heel verwonderd over deze daad. Hij is in den depot der prefectuur opgesloten en de zegels zijn gelegd in zijne woning. Later werd hij, even als kapitein Tri poné, opgesloten in eene cel der Con- ciergerie. De onderzoeksrechter leidt de zaak in het grootste geheim. l)c beschuldigingen van 41. Turpin tegen het personeel van het ministerie van oorlog worden nauwkeurig onder zocht. (Vervolg.) Onder de verschillige kiesstelsels die de plaats van art. 47 zouden kunnen inne men, zijn er bijzonder vier die zich aan de welwillende opmerkzaamheid der wetgevende Kamers opdringen 't zij door hunne innige weerde en hoedanigheden 't zij door het getal aanhangers. 1. De bekwaamheid, gewezen stelsel van M. Janson, nu door M. Frère in de Midden-Afdeeling met zekere wijzigin gen verdedigd. 2. Het algemeen stemrecht, systeem Janson en kliek progessistico-socialist. 3. De vertegenwoordiging der belangen door M. Ilelleputte Hoogleeraar te Leu ven en M. de Borchgrave, van Brussel voorgestaan. M. Buis, de burgemeester van 7 September is er ook partijganger van. 4. De cijns (minimum 10 fr.) met de huisbewoning verhonden,waarvan MM. Beernacrt en de Smet-de Nayer de voor stellers zijn. Est modus ïn rebus. Deze latijnsche spreuk geldt bijzonder voor het eerste stelsel voor de bekwaamheid die 2® Vervolg. II. Riemen was in vroegere tijden eene heerlijkheid getogen binnen de grenzen van het dorp Hcyst-op- dcn-Berg. Een ouderwetsch pachthof is in die ge meente nog heden onder voorzegden naam be kend de halfvervulde grachten die het omsingelen de lommerd reef die tot zijnen ingang leidt, de ver heven bouwtrant waar men de sporen van ontdekt in. zijne muren, bijzonderlijk in de pilaren zijner valbrug, en meer andere ovcrblijfsclselcn van vo- rigen luister tooncn zonneklaar dat dit gebouw voorheen eene andere bestemming had, en dat het tot woning diende aan cencn rijken leenheer wien de omstreken toebehoorden. Het was zoo. In da zestiende eeuw verhief zich daar een prachtig kas teel omringd van een twintigtal hoeven, wier pach ters jaarlijks hunne maten graan, hunne stukken vee en hunne bepaalde hoeveelheid granen en boomvruchten tot tol en huurgeld in de handen van onder verscheidene oogpunten kan opge vat worden. Is zij de grondsteen van het stelsel, de eigentlijke basis en zouden al de gene die lot een zekeren graad van ontwikkeling gekomen zijn, zonder voor waarden van cijns, liet stemrecht hebben. Is het genoeg lezen en schrijven te kun nen om toegang tot de slembus te vinden "t Is wat de heer Janson lang heeft verdedigd en waarmee men op on- bermhertige wijze den spot heeft gedre ven.Onderden drang der yereeniging van de progressisten, wier leider hij is, met de zoogezegde werkerspartij,die het alge meen stemrecht zonder voorwaarden eischt, heeft hij, die aan anderen hunne verandering van zienswijze verwijt, dit schuitje laten varen en zich met de socia listen ingescheept. Is ten anderen de bekwaamheid eene nevenzaak, voorwaarde en niet grondbe ginsel; moet zij met het betalen van zeke re grondrechten gepaard gaan Aioeten zij, die aan deze laatste voorwaarden voldoen daarenboven nog lezen en schrij ven kunnen 't Is het gedacht van den heer Frère. De formuul van lezen en schrijven heeft door al de dagbladen van het land haren weg gemaakt, is door allen beschimpt en bespot en als eene chinoiserie uitge scholden en bestempeld. Onerkenbaar, verminkt en deerlijk verkrompen is zij uit hare reize voorgekomen. Haar prin ciep zelf, dat mijns geachten onaanvecht baar is, heeft zelfs bij velen geene gunst gevonden. Onder hare hevigste vijanden telt men het pastoorvretend dagblad van Gent La Flandre Libérale dal lang de herzieming vijandig,nu sedert eenigen tijd, het vaandel van 't algemeen stem recht heeft opgeheven. Wat mag men wel door lezen en schrij ven kunnen verstaan Wie van u, beste lezers, kan eene bepaling geven die zon der ernstige beknibbeling van iedereen zal aangenomen worden Kan hij die de woorden begint al spellend uit te stame len, lezen? Kan hij,die bekwaam is eenige zwarte schreven op het papier te maken die van verre den vorm van letters aan nemen, schrijven De eene zou het zoo, de andere anders oordeelen, voor den eene is 't genoeg om kiezers te zijn, bij den andere wordt men daarmeê nog als onwetend uitge scholden. De vraag is dan ook noghoe zal men den vereischten graad van bekwaamheid bestatigen Door een bijzonder onderzoek? Waar de leden gevonden der examens-commis sie die de over eigenlijke beteekenis en weerde vau lezen en schrijven zullen 't accoord zijn Door een getuigschrift van den onder wijzer der gemeente Waar zijn de waar borgen dat alles in rechlveerdigheid is gegaan £en allen partijgeest werd buiten gesloten? De onbeperktheid dezer formuul doet de poorten wagenwijd open voor het be heer der wilkeur en nochtans de eerste hunnen meester en lieer kwamen storten. In lirt jaar 1537 werd de heerlijkheid van llie- cn in bezit genomen door een edel en godvruch tig geslacht, dat bestemd was om later kerk ci staat cencn onwaardeerbaren dienst te bewijzen Cuperus of De Ctiper (I) was de naam van dien fa miliestam. Uit dit geslacht sproot weinige jaren naderhand de vermaarde Martinus De Cuper wiens geschiede nis met ons verhaal in verband komt. Zoon van den doorluchtigcn heer van Riemen scheen Martinus ter wereld gekomen om zijne dagen in een praclitpalcis te slijten maar de Voorzienigheid, die elk schepsel zijne bestemde haan aanwijst, had er anders over beschikt. In het hert van dien edelen jongeling gloeide een vuur van reine liefde in zijnen boezem lag zucht die liern walg ingaf voor den wcreldpraal en voor al wat door den tijd is afgemeten, om hem alleenlijk naar hel onvergankelijke Ie doen smachten, om hem reeds van op deze aarde met zijnen Godin nauwe vcrbindtcnis te stellen. Inden ouderdom van 23 jaren riep hij der wereld het eeuwig vaarwel toe en trad te Mechclen de Kloos terpoort der Carmclietcn binnen. Het was de religieuzen alsdan len dcele gevallen en noodigste hoedanigheid eener wet is zoo bepaald en klaar te zijn dat haren geest in den tekst zelf doorstraalt.De for muul van lezen en schrijven is onaan neembaar en ontoepasselijk, 't zij a's hoofdzaak, lijk eertijds 51 .Janson, 't zij als voorwaarde van tweeden rang, lijk M. Frère ze staande houdt. Het stelsel^ van dezen laatste zou als gevolg hebben 23 per honderd der kiezers van de stembus te verwijderen, 't zij dat zij onwetend, 't zij dai zij het weinige reeds vergeten hebben wat zij op de banken der gemeenteschool gedurend een kortstondig bezoek op raapten. De eerste uitting ten voordeele eener toepassing van het princiep der be kwaamheid was het wetsontwerp van de heer Guillery in 1865 voorgesteld. Veel bijval vond het voorstel bij de ge matigde liberalen niet, doch M. Frère die alsdan als onbetwisbaar leider der lin kerzij aan 't roer was, zich de genegen heid van een merkelijk deel zijner meer derheid willende verzekeren, dier! het ontwerp niet bestrijden maar wist door tijdverlies de uitvoering ervan te belet ten. Wat hij in 1865 met hertpijn had aan genomen endoor list en slimme strekken ïad weten te verijdelen, wierd hem in 1883 door de radicale partij, waar de brusselsche deputatie Robert, Janson, Arnould, Féron en Cc de eerste plaats in nam, andermaal opgedrongen. Eene wet wierd dus gestemd waardoor hei stem recht voor gemeente en provincie toege staan wierd aan hen die een zekeren graad van omwikkeling hadden verwor ven, 't zij door een exaam ad hoe in gesteld, bestatigd, 't zij door de plaats die zij bekleeden, ol het ambt dat zij uitoefenen en die zekere geleerdheid ver onderstellen doet. Dit laatste punt was ten profijte der li beralen die op deze wijze het stemrecht verleenden aan de meestergasten der nijverheidshuizen, bijna uitsluitelijk in liberale handen en waar men door sluwe streken, slimme trokken en arglistige schikkingen welhaast, na zekeren tijd, al de werklieden, als liberaal gekend, het stemrecht kon geven. In dezen vorm was deze wet eene par- .ijwet en moet absoluut door het bewa rend ministerie tot de palen der rechl veerdigheid terug gebracht worden. L)it was het ontwerp van gewezen minister De Volder, door zijne altreding belet het voor te dragen. Die van rechtswege bekwaamheids kiezers zijn bekwaam ot zij zijn hel niet. Zijn zij bekwaam dat zij het onderzoek doorstaan. Zijn zij het niet dan kunnen zij volgens den geest en grondbeginsel van de wet het kiesrecht niet bezitten. Tot hiertoe betrof het kies- exaam liet stemrecht voor provincie en gemeente. De vraag is nu zou het niet geraadzaam wezen dat dit exaam of een dergelijk het recht gaf tot het kiezen der volksvertegenwoordigers (1) Cuipers of De Cuiper. de droevigste, maar tevens dc mcnschlicvcndslc aller taken tc mogen uitoefenon zij vergezelden dc veroordeelden naar den Galgenbcrg en poogden door zoete woorden den balsem van moed er troost in hunne neerslachtige zielen te storten, Nauwelijks had pater Martinus liet heilig priester dom ontvangen, of dc blakende liefde zijns hei te drong hem aan bij den kloosteroversten de gunst te gaan afsmcckcn om die taak te mogen vervullen. Daar zijne uitstekende kennissen en deugden sinds lang bekend waren win d hem dit dadelijk toegestaan, cn of hij in het volbrengen dier zware plicht is tc kort gebleven, dit zal het vervolg dezer geschiedenis den lezer loeren. Op cencn vroegen rcorgend zag men dc burgers van Mechclen hunne woningen verlaten cn zich naar dc Licrschcpoort buiten dc stad begeven een weinig later was langs beide kanten dc baan afgezet met eene lange schaar nieuwgicrigcn die zich uitstrekte tot aan den rooden molen. Verder was de kapel van Bruinekruis omringd van bui tenlieden die met ongeduld naar de stad uitzogen en aldus tc kennen gaven dat vandaar het voor_ werp hunner nieuw gierigheid moest aankomen. Dic langs den linkerkant betoog naar den Waaijcnbcrg opwierp ontdekte daar een paar hoDderd soldaten die hunne glinsterende hellebaarden ten Imogen 9Uken, en er de strelen der morgenzon lieten Onze liberale drukpers herhaalt gedu rig dat onze katholieke ministers niets, niets gedaan hebben ten voordeele van den werkersstand. Als antwoord willen wij hier de wet ten opsommen die, dank zij de katho lieken, sedert drij jaar, ten voordeele der werklieden werden tot stand ge bracht 1Wet betreffende de regeling en de betaling van het werkloon. 2. Wet op de onafstaanbaarheid der vergoeding aan de militianen. Wet tot beteugeling der misbruiken gepleegd door de bureelen van weldadig heid. 4. Wet om de huwelijken van werklie den en arme menschen te vergemakkelij ken. 5. Wet op de openbare dronkenschap. 6. Wet op de onafstaanbaarheid en de onaantastbaarheid van het loon der werk lieden. 7. Wet op de nijverheids- en werkra- den. 8. Wet tot bescherming der kinderen die gebezigd worden bij de bedrijven door wervende lieden uitgeoefend. 9. Wet betreffende de kosten in zake an uitdrijving van slecht betalende huur ders. 10. Wet aangaande het toezicht van ge- aarlijke of hinderlijke gestichten, waar bij tevens het toezicht der stoomketels en machienen wordt geregeld. 11. Wet betrekkelijk tot de voorwaar delijke vrijstelling en veroordeeling, een der helangrijkste wetten die door bet gouvernement werden ingevoerd. 12. Wet om den arbeid van vrouwen en kinderen te regelen. 13. Wet tot verbetering van de werk- rechtersraden. 14. Wet op de uitbreiding der kosle- looze rechtspleging en van den rechter lijken bijstand. 15. Wet waardoor de bijwinsten der vrederechters en der griffiers worden af geschaft. 16. Wet op de werkmanswoningen. 17. Wet tot beteugeling der verval- sching van eetwaren. 18. Stichting van een fonds ten voor deele der slachtoffers van werkongeval len. "19. Wet op de burgerlijke verpersoon lijking ten voordeele van werkmans- maatschappijen. Ziedaar wat zij, de katholieken, voor de werklieden deden Dat de liberale bladen nu op hunne beurt opsommen wal de liberale ministe- riën die zich sedert 1830 hebben opge volgd, voor de werklieden deden... Maar daar zullen zij zich wel van wachten, want 't ware der moeite niet waard RIK. spiegelen. Een groolseh toonrel ging dus plaats grijpen. Zekere uitdrukking van mistroostigheid die op aller aangezichten tc lezen stond, verklaarde dat men zich geenszins voor ccnc vrolijkheid had vergaderd. Gansch ccnc uur was in afwachting verloopci un het ongeduld der aanwezigen groeide van stond tot stond... Eensklaps begon er een gewoel in do scharen... al de hoofden draaiden zich inde rich ting der stad... men hoorde in dc verte het getrap pel van een dravend peerd... daar zijn zij I daar zijn zijriepen honderd monden tc gelijk. 't Is llaiisdcslrooker!... 't Is PaterCupcrusl... herhaalden zij onmiddellijk. Eene karrc in rood kleur gevcrwd cn door een enkel peerd voortgetrokken rolde traagzaam in de zundbaan vooruitgecnc huif bedekte haar en de ooffcn der aanwezigen zagen eenen veroordeelden en" cencn Carmelicl onderden blootcn hemel op twee banken gezeten. Men had moeite om Hans den baanstrooper nog Ie erkennen. Hij die drij dagen tc voren nog zoo wakker cn koelbloedig was, onder den strijd dien hij tegen Simon leverde in het dennenwoud, hij liet nu het hoofd hangen, zijn aangezicht was uitgeput door spijt en jammer, cn dit tot zooverre dat pater Cu perus hem met beide handen moest ondersteunen Eene samenspraak was tusschen hen begonnen. Nadat de kloosterling gedurende eenigen tijd tot den veroordeelde had gesproken, nam deze het rd op cn uit dc verschiliigo gevoelens, die zich beurtelings op Cuperus wezenstrekken kwa- afschilderen, kon men raden dat de woorden van Hans grootcn indruk op zijnen goeden geleider veroorzaakten. Inderdaad dc woeste roover zag het moordtuig voor zijne blikken staan, en onder den invloed van den schrik, dien toch altijd het nade ren der dood medebrengt, kwam hij tot godsdien stige gcpcizen weder. Vader, sprak hij, vader, gij leid eenen roover, cencn moordenaar ter golgc, maar zulk een snoo daard is hij altijd niet geweest.... Neen 1 de boos heid heeft nog in hem alle deugdelijkheid niet uit gedoofd.... Dit hert is wreedelijk ontaard, doch er rust nog iets goeds in.... een roep dic mij nacht en da" in dc ooren deunt, eene stem die mij toe schreeuwt Gij zijt niet meer wie gij waart 1 Gedoog, vader, dat ik u mijne lotgevallen ver bale opdat dc nakomelingschap wetcdat Hans dc Stroopor, ofschoon wreed in schijn, toch inwendig nog mcnschelijkc, nog knstclijke gevoelens had be houden.... Groote God I haddc mij de valsche stem van ccneo booswicht niet bedrogen heden zou ik nog in rust eu geluk voortleven. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1