NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 31 Mei 1891, 10 centiemen per nummer 45ste Jaar N. 2570 ABONNEMENTPRMS AMCENPRUS Politiek overzicht. De Kapel van Bruinekruis DB BAANSTROOPER. De grondwet en hare herziening. Vertegenwoordiging der Minderheden. Een en ander. DE DENDER-BODE Jit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars 'r. 3,25 voor nes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Korte-Zoutstraat, N» 31, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladiijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque snaai. AELST, 30 MEI 1891. DE KRACH DER ANCLO-BELGISCHE ONDER- WANDELINGEN. De Figaro houdt aan zijnen krach. Er zijn wel degelijk diplomatieke onderhandelingen in gang tusschen Engeland en België en de bel- gische bladen, die het tegendeel bewee- ren, zijn hoorende doof, ziende blind en weten er niets van. Alleen de Figaro kent de waarheid. En die waarheid, volgens hel fransche blad is dat,sedert koning Leopolds bezoek te Londen, lord Salisbury zich fel bezig houdt met de onzijdigheid van België dat er over dit punt eene belangrijke briefwisseling heeft plaats gehad tus schen het Foreign Office en het ministerie van buitenlandsche zaken dat er ook notas werden gewisseld over de moge lijkheid eener schennis van die onzijdig heid en dat dit bijzondere punt van wcge Engeland,aanleiding heeft gegeven tot eene zeer ernstige en zeer vriendelijke mede- deeling. Men heeft het schoon te loochenen te Brussel (vervolgt het parijzerblad) het is niet minder waar dat Engeland, welk om gekende redenen gunstig is aan Bel gië, met zekere vrees de mogelijkheid eener botsing tusschen twee groote mogendheden aanziet, bij welke botsing de onzijdigheid van België wel eens een ijdel woord zou kunnen worden. Het Foreign Office zou daarom de mid delen gezocht hebben om die onzijdigheid wel degelijk te maken. Dit feit weet ieder een en alleen in België ontkent men het, omdat men vreest dat keizer Wilhelm wel eens zou kunnen weigeren. Wij kunnen niet nalaten op één punt den Figaro gelijk te geven. Het is daar waar hij zegt dat eene goede onzijdig heidsverklaring,gewaarborgd door Enge- land, beter zou zijn dan alle verdedi- gingsmiddelen en alle Maasforten der Belgen. Daar is wel wat van waar Anglo-Belgische onderhandelingen. Het Journal de Bruxelles geeft zich de moeite de hier hooger vertelseltjes te weêrleggen door den Figaro aanecnge- •ponnen over de onderhandelingen tus schen België en Engeland. Onze brusselsche confrater zegt Er bestaan geen onderhandelingen tusschen Engeland en België en zij heb - ben ook nooit beslaan. <r Het is te betreuren dat een groot blad gelijk de Figaro zoo lichtzinnig zulke weinig ernstige tijdingen meêdeelt en welke pijn wij ook aan M. Jacques Saint Cère, schrijver van het artikel, moeten berokkenen, wij moeten zeggen dat et- geen woord waar is van al wat hij vertelt. Het Journal de Bruxelles is wel goed die zwanzerij ernstig op te nemen 3* Vervolg. Ginder ziet gij aan dc rechte zijde van den rooden molen ecu nederig dak tusschen dc ver- heve cikan opreizen 't is mijn geboortehuis. Daar ben ik opgekweekt in de armen eener god vruchtige moeder en met haar melk heb ik hare deugdzaamheid ingezogen. Gelukkig waren mijne kinderjaren I... Teedere ouders stellen mij op bet pad der gerechtigheid, en, gehoorzaam aan hunne bevelen, voelde ik mijn hert zieli van dag tot dag in deugden ontwikkelen. Geene woestheid, gcene Wreedheid kon men in mij ontdekken, niets dat toocht doen gissen dat Hans weiuige jaren daarna, een struikroover, een moordenaar zou wezen.... O neenmijn hert was met schrik en afkeer ge troffen telkens dat ik aan dc snoode doden van plunderaars dacht.... Ik herinner mij nog de hals- rechting van den blocdgierigen baanstrooper dien men de helschen Dries noemde... Vijftien jaren was ik toen oud ik bid mijnen vader naar den Uil Rome wordt aan Figaro gemeld, dat de keizer van Duitschland den Paus per telegraaf bedankt heeft over het zen den der Encycliek en hem zijne voldoe ning heeft uitgedrukt de katholieke Kerk een zoo menschlievenden weg te zien inslaan, en hare machtige hulp brengen aan hen, die zich met 'de oplossing dier vraagstukken bezig houden. Keizer en Paus. Men meldt uit Berlijn dat de keizer zoodanig werd ge troffen door de lezing der encycliek van den Paus, dat hij voornemens is eene proclamatie te richten tot de duitsche arbeiders, om hen aan te zetten tot de lezing van het werk van Leo XIII Ook was Wilhelm II de eerste, om den Paus een telegram van gelukwensching te sturen en deed uittreksels der encycliek in den Rechsanzeiger opnemen. De katholieke wereld kan slechts met dankbaarheid deze handelwijze aanzien van eenen prolestantschen vorst, die in alle gebeurtenissen steeds bewezen heeft een onpartijdig, oprecht vrijzinnig man te zijn. Vrouwen als provinciale raadsleden. De county council of provinciale raad van Londen is de eerste geweest waarin twee vrouwen, wettig gekozen, als raadsleden zitting namen. Doch de wet herkende haar recht niet en korten tijd nadien moesten lady Sandhurst en miss Cobden afstand doen van haren zetel. Sedert dien hebben de voorstaanders van het Women's suffrage of vrouwen stemrecht niet nagelaten te ieveren voor hunne zaak, en Dijnsdag werd door M. J. Sluart in het Lagerhuis voorgesteld dat de wet aldus diende veranderd te worden, dat aan de vrouwen de macht worde verleend te kiezen en gekozen te worden voor de graafschapsraden.» Het verwekte algemeene verwondering dat de hevigste bestrijder van dit voorstel niemand anders was dan M. Labouchère het radicale lid voor Northampton, Het voorstel werd verworpen met 78 stemmen tegen 62. (Vervolg.) Het schiet in 't oog dat het hoogst wen- schelijk ware dat iedere kiezer een ze kere ontwikkeling bezat, een juist gedacht had van den algemeenen gang der in- landsche staatkunde, een begrip der bij zonderste vragen die onze politieke par tijen verdeelen. Als men hoort en ziet wat al leugens de socialistische leiders en belhamels den armen onwetenden werkman opdraaien, nu dal een groote uitbreiding van 't kiezerskorps gaat plaats- Waaijcnbcrg vergezeld om ooggetuige te zijn van dit droevig toonccl. Afschuwelijk kwam die wreedaard mij voor bij zijn aanschouwen voelde ik mijn hert als door eenen geheimen wraaklust ingenomen, en toen de heul voor dc laatste maal aan de omstaanders afvroeg of er niemand verschooning wist in te brengen ter verontschuldiging van den veroordeelde mengde ik mijne jonge stem met het geluid der verbitterde burgers om uit te roepen Weg met den snoodaard Weg met den bloedver gieter I...» Ja, ik juichte met dc anderen vro lijk toe wanneer dc worgende strik den iaalsten adem inden boezem des roovers had uitgedoofd,.. Zoo verre vader, was ten dien tijde mijn hert van de gruweldaden verwijderd En hoe dan is het zoo plotseling omgekeerd Twee jaren voor dc dood van den helschen Dries was Hendrik, de zoon van mijnen huurman eensklaps verdwenen niemand kon de oorzaak van die verwijdering ontdekken en na lange vruchtelooze opzoekingen kwamen dc inwoners van het gehucht tot dezelfde gissing over Hendrik die een dronkaard washij moest door onvoor zichtigheid in de Dijl gestort om het leven ge komen zijn.... Het wierd meer en meer de overtuiging van allen en op het tijdstip der halsreckting waar ik over eenige oogeobiikken ge- grijpen en dat een aanzienlijk deel der werklieden zullen mogen stemmen, is men bijna genoopt het als eene noodwen digheid te aanzien. Als de kiezer noch A noch B kent, noch de belangrijkheid der daad begrijpt, wat goeds wilt ge dat zulke mannen aan de stembus verrichten Zijn zij gedurig het slachtoffer niet van die mannen die hunne leugens het best kunnen bekleeden Vernietigen zij den invloed niet dier kiezers die weten welke vragen behan deld worden en wiens stem alleen kan dienen om de begeerten, de eischen, de noodwendigheden van het land te doen kennen? Bij iedere zitting hoort men onze vertegenwoordigers uitroepen het volk zal oordeelen. Mijn God! welk oordeel kunnen onze onwetende kiezers niet allen over eene bijzondere zaak, maar nog over den algemeenen loop van 't politiek strijken Indien zij hun alleen beschadigden, en geen nadeel aan hunnen gebuur toebrach ten, ik zoude het laten voorbijgaan. Zoo ver gaat M. Frère in zijne eischen te wijd als M. Beernaert te kort blijft, die slechts aan de bezitters van diploma's der hoogescholen het kiesrecht gunt. Lijk men ziet nemen beide leiders het princiep der bekwaamheid aan maar verschillend in de toepassing. Weêrhouden kan ik mij niet, partijgan ger te zijn der invoering van een bijzon der exaam wier goede uitslag aan de deelnemers de poorten van 't staatkundig leven zouden openen. Om alle wilkeur, list en bedrog te verbannen, zou het on derzoek schriftelijk zijn en het werk door eene kommissie uit even zooveel katho lieken als liberalen bestaande, verbeterd worden.De bestanddeeleu.de verschillige takken der wetenschap waarover het onderzoek zou loopen, dat b. v. tweemaal per jaar in de hoofdsteden van iedere provincie zou plaats grijpen, zouden door een programma stipt bepaald zijn en een vraagboekje door het bestuur opgesteld, en door de Grondwet zelf aangenomen en erkend, zou als leiddraad dienen. In het algemeen genomen zouden de moeielijkheden van dit exaam, die van onderwijzer daaromtrent evenaren en loopen over algemeene geschiedenis, en bijzonder hedendaagsche belgische ge schiedenis, aardrijkskunde, wiskunde, talen, enz. Zouden van dit onderzoek ontslaan: de diploma's van onderwijzer, de getuig schriften van volledige humaniteiten en beroepscholen die tot het volgen der leergangen onzer hoogescholen toegang verleenen. De mogelijkheid der toepassing kan en zal niemand betwisten. De voordeelen ook van een ontwikkeld kiezerskorps zijn te klaar om er op te moeten steunen. 'Ten zijn natuurlijk dezen niet,die geleerd genoeg om hunne belangen te overleggen en te waardeeren.die hunne eigene over- wag vin maakte, twijfelde niemand meer aan dit zijn noodlottig einde. Ach ware het zoo geweest, heden, vader, zoudt gij mij als niet roovcr ter galgc leiden 1!... Voor de twintigste maal zag ik de lente bloeien. Om mijnen grijzen vader in zijnen arbeid tc ondersteunen trok ik op eenen morgend te vel de met ccnc spade op dc schouderen. Ik moest het dicht dennenwoud doorstappen dat men aan den rechten kant der baan ziet liggen. Eensklaps ontdekte ik eene beweging in het loover... een man met bijl en zwcerd gewapend richtte zich op... een lange baard dekte zijn aangezicht... De hevigste schrik beving mij en ontnam mij dc kracht om te vluchten... Met verbaasdheid hoorde ik die roover mij met mijnen naam aanspreken... Een weinig later wist ik dat hij den verdwenen Hendrik nas... Wat waren zijne woorden verleidend I., Hans sprak hij, gij zijt de man dien wij noodig hebben... Het opperhoofd onzer bende, de hel- sche Dries, is de prooi der galg geworden ik volg hem op cn niemand als gij kan mijne plaats vervingen... mijn vorige speelmakker moet mijn wapenbroeder worden het noodlot wilt het zoo t... Lang genoeg liggen de schatten in de ijzeren geldkisten der rijkaard! te verroesten Is liet tuiging hebben op daadzaken gesteund, welke men bij den neus zal leiden, door groote verhevene stadhuiswoorden en holklinkende volzinnen verblinden en door bedriegelijke beloften omkoopen. Zij alleen kunnen hun stembriefje in de bus steken met de goedkeuring van hun geweten in het volle besef van al de ver antwoordelijkheid die op hen weegt. Zij alleen zijn in staat de gevolgen van hunne daad te wikken en te wegen en zich door iets anders dan schoone beloften en ijdele leidschriften en pronkende omzend brieven te laten bewegen. Al de dagbladen die bet stelsel der Réforme niet aankleven volgens de welke het kiesrecht een natuurlijk recht is, aanzien het stemrecht als de uitvoering van een ambt. Alle ambt vereischt zekere kennis en de kiezing is wel zeker in dit geval aangezien zijne overgroote belang rijkheid, en de gevolgen die voor het welzijn van het volk voor zijnen voor spoed, voor onze onafhankelijkheid zelf het uitoefenen van dit recht na zich slepen kan. De heer Balau, pastoor te Modave, ge leerde schrijver van het prachtig werk Zeventig jaren hedendaagsche geschiede nis reeds aan zijne vierde uitgave, be weert, (bl. 366, 2** uitgave), dat het stel sel der bekwaamheid op een valsch grondbeginsel berustwant in plaats van het belang van den kiezer aan een wijs en vreedzaam bestuur der openbare zaken als grondsteen aan het kiesrecht te geven, schenkt men dit recht aan burgers die men bekwamer oordeelt dan anderen om met meer begrijp van den toestand, met meer besef van de gevolgen die uit de uitoefening van dit recht voortsprui ten, hen briefje in de stembus neêr te leggen. Zelfs, vervolgt hij, onder dit laat ste oogpunt beschouwd, is dit stelsel nog onaanneembaar. Welk graad van geleerd heid is er vereischt om aan de gegevene stem de noodige voorwaarden van geest en zedelijkheid te schenken? Ten anderen volgens de ontwikkeling van het verstand groot of klein is,brengt het geene nieuwe kiezers meê of het moet op het algemeen stemrecht uitkomen. De heer Balau is alle herziening vijan dig, lijk het klaar uit eene nota blijkt van bladz. 362 van het zelfde werk, want het gevaar, zegt hij, bestaat in de moeilijk heid,het nog overblijvende van de Grond wet tegen de woeste aanvallen barer vijanden te beschermen een maal dat er een steen uit het prachtig gebouw van 1830 is verdwenen Aan de diepe wetenschappelijke over wegingen van den geleerden geschied schrijver durf ik de reeds aangehaalde zinsnede van Joseph de Matstre, aanbeve len: In het hert van het volk niet geplant, is alle Grondwet een eenvoudig perka ment, een bloot stuk papier, dat door de opwoelende aangehitste menigte, wan neer de staalmannen, die het bestuur in handen hebben, die over het lot van het peluk, is het welzijn voor hen alleen op aarde Hans gij werkt op uwen akker gelijk een slaaf, cn wat wint gij door uwen arbeid Moet gij de opbrengst niet naar uwen huurmecstcr dragen f Eene horde broodkorst blyft u om des avonds u wat tc verkwikken, en het overige gaat stede- waarts, het dient of om luie rijkaards te verlusti gen, of om de muntstapelen van vuige gierigaards te verhoogen I En dit, pcist gij, dit is rcchlvcer- dig Men noemt ons roovers, ja, men vervolgt ons als booswichten mits de macht tusschen de handen der luiaards is, die met dulden dat wij een geving deel afeischen van de rijkdommen die dconze zijn, meer als de hunne I... Wij hebben recht op de vruchten van onzen arbeid wij vorderen dit recht af en vrijlijk mag men ons plunderaars hee- tcn, wij zijn toch niets als de voorstaanders der miskende rechtveerdigbeid Zoo sprak Hendrik langen tijd voort. Als of dc hel met bem samenspande om mijnen geest tc verduisteren en mijn herte te winnen ik voelde mijn bloed *koken van verontweerdiging bij het verhaal der aftroggelarijen cn onrechtvcerdighe- den die hij de rijkaards toeiigende, en toen hij ophield van spreken wierp ik de schup van de schouderen en vatte den moorddolk, dien hij ml] toestak, driftig ter hande.Er valt geenen tijd Vaderland beslissen, op het gunstig oogenblik geen vergunningen weten toe te «taan, woedend wordt verscheurd, met de voeten getrapt en de stukken door de vier winden in alle richtingen verspreid. Wat zal men dan door die fetische ver kleefdheid aan eenen tekst door een afgo den eerbied aan een meer als halfdood artikel gewonnen hebben Niets, dan al die kostbare vrijheden, door bloed ge kocht door de Grondwet gewaarborgd, in den kolk der dwingelandij" te hebben zien verdwijnen. RIK. Onze confrater Het Land van Aalst vraagt of men minister Beernaert, M. Be- gerem en veel andere hooge staatslieden welke voor de vertegenwoordiging der minderheden zijn, wel als dwazerikken zou durven aanschouwen. Neen, voorwaar maar, onzes inziens, hebben zij het leelijk mis op gelijk Bert. Op onze beurt, vragen wij of men de zen die er tegen zijn, zooals, M. Woeste, Van Wambeke, Frère, Barade meerder heid der Gentsche volksvertegenwoordi gers enz. enz. dan dwazerikken zou moe ten heeten De vertegenwoordiging der minderhe den is in theorie al wat den hemel geven kan, maar in de praktijk, zou zij voor 't goed bestuur des lands onheilvolle ge volgen hebben. Wij willen heden in de zaak niet verder treden, doch slechts een voorbeeld aan onze geachte lezers voorstellen Wat zou er onder anderen gebeuren met de geevenredigde vertegenwoordi ging Al de bekwaamste, de geleerdste, de ondervindingsrijkste staatslieden zouden uit onze Volkskamers verdwijnen. M. Beernaert zou te Thielt, M. Woeste te Aalst, M. Frère te Luik, M. Bara te Doornik, M. Jacobs le Antwerpen, enz, enz. nimmer verkozen worden. En waarom Dat gaan wij eens ver der uitleggen: Nemen wij 't arrondissement Aalst tot voorbeeld. Indien wij de geevenredig de vertegenwoordiging moesten bezitten, dan zouden de liberalen voorzeker op zijn minste genomen recht hebben tot één vertegenwoordiger op 4. Die vertegen woordiger kan hun niet ontnomen wor den. Hoe zouden zij in de kiezingen han delen Wel een zeker getal liberalen zou voor 3 liberale kandidaten stemmen en hunne vierde stem dan eens aan dezen, dan eens aan genen katholieken kandidaat gunnen. En aan wie der 4 katholieken kandida ten zouden die liberalen hunne stem wei geren?...Voorzeker aan M. Woeste,welken zij op 't politiek terrein het meest te duch ten hebben. te verliezen, ging hij voort, ik zal u aanstonds bij onze gezellen brengen, en reeds dezen nacht steekt men u in dc wapenen om onze rechten tc doen gelden •Nog steeds van geestdrift blakend volgde ik Hendrik op zijne schreden, doch bij den uitgang van hel dennenwoud kwam ik in verbaasdheid cn aarzeling... In dc verte klonk eene vrouwenstem die tusschen den arbeid een lentelied aanhief cn hare zoete tooucn met het kweelen der nachte galen mengde... Die stemme was mij niet onbe kend Het was Clara eene dochter uit dc buurll.. Clara die mij diepe verkleefdheid toedroeg, cn waarlijk, hare liefde vond weërgalm in mijn hcrtc.... Mogelijk zou wel eens mijne cn hare vu rigste wcnsch vervuld zijn geworden... Clara moest mijne huisvrouw wezenMaar gaal die hoop nu niet teenemaal verloren Als ik Hendrik volg, zal ik dan nog wel ooit op dit huwelijk mogen den ken Die mijmering wierp mij m verslagenheid, en hadden de rammelende wapenen van mijnen ge leider, die met vlijtig oog op mijne schreden lette, mij niet wederhouten, waarschijnlijk had ik op dit oogenblik de vlucht genomen, en Hans zou lieden gelukkig huisvader en gelukkige echtgenoot geweest zijn I... Toen Hendrik die verslapping van moed ontdekte sprak hij mij opnieuw van de rij- De katholieken van Doornijk en Luik enz. zouden op de zelfde wijze handelen tegenover MM. Bara en Frère, enz., enz Immers 't zijn dezen die het meest stemmen bekomen, welke als gekozen worden uitgeroepen. En zoo zouden de uitstekendste staats lieden nooit meer als volksvertegen woordigers verkozen worden. Een tachtigtal kiezers zou heden vol doende zijn om dezen uitslag tc bekomen. Men zal mij tegenwerpen dat om zulks te vermijden.de katholieken,bijvoorbeeld bier te Aalst, maar drij kandidaten en de liberalen één zouden kunnen voorstel len, en voegt men er bij, dit zou aldus gebeuren want de partijen zouden het voldoende getal kandidaten niet kunnen vinden. Bijvoorbeeld, zou men 4 liberale kandidaten kunnen vinden als er drij van hen zeker zijn van gebuisd te worden en dus tot stopgat moeten dienen Wat ons betreft wij denken het niet, maar er zijn toch zooveel dwazerikken op deze wereld. Laat ons nu aannemen dat het aldus zou gebeuren, wat zou er 't gevolg van wezen Dat er geen keus wezen zou en de kie zing geen reden van bestaan hebben Al 't zelfde zou gebeuren bij de provin ciale en gemeentelijke kiezingen. En wat nog meer is, de verkiezing van dezen of genen kandidaat zou van den persoonlijken wrok van eenen geringen groep afhangen. Doch nu genoeg voor heden en tot later of wanneer onze confrater Het Land van Aalst het verlangt. Reistarieven. Verscheidene dagbla den verspreiden het gerucht als zou de heer Vandenpeereboom voornemens zijn de tarieven van le en 2e klas op den ijze- renweg te verhoogen. De Patriote verzekert dat daar niets van is. De minister, zegt hij, bestudeert de middelen om de koopwarehtarieven te verminderen en moet natuurlijk elders de inkomsten vinden welke dit verlies aan de schatkist moeten vergoeden. Doch hij zou hel zich bitter beklagen indien hij dit moest doen ten nadeele der reizigers van tweede klas. Zoo spreekt de Patriote. Wij zijn van hetzelfde gevoelen, wat den tarief van tweede klas betreft, vooral nu dat er in de derde klas zoo weinig middel bestaat om zich af te zonderen en van ongemak ken te bevrijden. Zoo, bij voorbeeld, worden op de lijn van Brussel naar Oostende, tusschen Gent en Brugge, de rijtuigen van derde klas, des morgends en des avonds, schier geheel ingenomen door de aarde werkers van den ijzerenweg, die koste loos reizen. Over 't algemeen zijn die mannen alles behalve een aangenaam gezelschap. Niet ken en gierigaards die hij als de bloedzuigers der werklieden voorstelde.,.. Zoo ontvlamde hij mij wederom door wraaklust, en onder den indruk eoncr lievige woede verloonde ik mij voor dc roo- versbende der, die mij juichend in hunne rangen opnamen.,.. Des i achts vertrokken wij naar Heyst- op-den-Bcrg de poort van het Ilicmcnhof stortte weldra onder liet beuken onzer hamers neêr wij drongen dc zalen binnen en voerden eenen rijken buit weg. Dit was mijne eerste wapen" proefAch vader, indien er nog eene afstam meling overblijft van het huisgezin dat alsdan het Itiemcnhof bewoonde.... zeg hem dat gij den roo vcr hebt ter galgc gebracht die met blanken zweerd nevens de slaapstede der huismoeder stond.... die door schrik haar heeft doen omkomen..., Zeg dat die wreedaard aan den rand van het graf om ver giffenis heeft gesmeekt... Eensklaps wierd het verhaal van Hans door eene bevelende stem onderbroken het was de opperman der ruiters, welke rond de karre den roover bewaakte, die hem toesprak Voelt de veroordeelde zich lust tot biechten Pater Cupe ras knikte bevestigend en stapte met den roover het rijtuig af. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1891 | | pagina 1